Klant is zeer tevreden over wetenschapswinkel Animo faculteiten echter gering Balleed (2) Proef (1) Proef (2) Sportraad ff Andere regeling voor toewijzing woonruimte Jaarfeesten staan centraal in museum voor Volkenkunde LEZERS SCHRIJVEN PAGINAL WOENSDAG 30 SEPTEMBER 19^C Wetenschapswinkeliers Swuste en Ter Beek: "Faculteiten geven vaak niet thuis als de portemonnee open LEIDEN - Na twee jaar ex perimenteren is er nu ze kerheid voor de weten schapswinkel: hij mag blijven bestaan. Toch wordt dit resultaat over schaduwt. Want iedereen kan dan wel roepen dat het bestaansrecht van de winkel is bewezen; het is maar de vraag of de animo van de faculteiten om mee Cursuswijzer Voor de zesde achtereenvolgen de maal heeft de Stichting Welzijn een cursuswijzer voor Leiden uitgegeven. De wijzer geeft informatie over de mo gelijkheden van het volgen van vrijetijdscursussen in Leiden. De cursuswijzer is voor een gulden te koop bij de Stichting Welzijn, Breestraat 117 en bij de balie van het bu reau voorlichting van het Leidse stadhuis. Cursus Voor mensen die wat meer in zicht willen krijgen in de po litiek organiseert het Leidse Volkshuis volgende maand een cursus "politiek". In ze ven, bijeenkomsten van twee uur worden thema's behan deld als politiek, macht en maatschappijvisie, parle ment en gemeente. De eerste bijeenkomst is dinsdag 6 ok tober, 's avonds van acht tot tien uur. Jos Linnemann van de Stichting Burgerschaps kunde begeleidt de cursus. Opgeven bij het Leidse Volks huis, Apothekersdijk 33, tel. 149180. Vrijwilligers (1) De Leidse Vrijwilligerscentrale zoekt nog mensen die in hun vrije tijd aan vrijwilligers werk willen doen. Gedacht wordt aan bijvoorbeeld acti viteiten met gehandicapten, club-en buurthuiswerk, les geven aan buitenlanders of Weet u wat mij zo opvalt aan al die artikelen en brieven over de Leidse Balletschool? De onnozelheid van de titel van de ze serie, die me zo langzamer hand de keel gaat uithangen. De slordige, onvolledige en aan vankelijk zelfs naieve berichtge ving in deze krant, iets dat men beter aan het Leids Nieuwsblad kan overlaten. De enge kliekjesgeest van een aan tal der brievenschrijvers, die het iedere keer weer voor elkaar krij gen de lezer duidelijk te maken hoe slecht ze op de hoogte zijn van de feiten en zo ze dat wel zijn, daar (bewust) wel zeer ver keerd gebruik van maken. De rancuneuze houding die deze mensen innemen tegen iemand die hen nooit kwaad gedaan heeft. De hoogmoed die spreekt uit al dit geschrijf, waarbij men oordeel en vooroordeel blijkaar niet uit elkaar kan houden. De brutaliteit van deze mensen om zich zo te bemoeien (en anderen te ver moeien) met andermans proble men. Het lef dat zij vertonen door zelfs nieuw aangetrokken docenten lastig te vallen en hun kwalitei ten in twijfel te trekken, niet te willen werken daardoor groter wordt. De wetenschapswinkel - de naam verraadt al dat we hier te maken hebben met een typisch produkt van de democratiseringsgolf, die het land jaren geleden overspoel de. De functie van het fenomeen kan wellicht het beste als volgt wor den omschreven: bemiddelen tussen universiteit en samenle ving. In de praktijk komt dat er actiegroepen. Ook zijn er nog mensen nodig bij het project begeleide kamerbewoning en hel project opvangadressen. Inlichtingen bij de vrijwilli gerscentrale aan de Lange- gracht 246a, tel. 149064. Vrijwilligers (2) De Vrijwilligerscentrale orga niseert in januari ook weer een aantal trainingen voor vrijwilligers. Er is een bijeen komst per week, 's aixtnds van acht tot half elf. Inschrij ven kan op de onderdelen "oriëntering vrijwilligers-1 werk", "het eigen functione ren in het tweegesprek" en "groepsbegeleiding". Inlich tingen bij de vrijwilligerscen trale aan de Langegracht 246a, tel. 149064 Telefonische Hulpdienst De Telefonische Hulpdienst Lei den zoekt nieuwe medewer kers die vooral ook buiten het weekeinde nachtdiensten kunnen vervullen. Wanneer iemand als medewerker wordt aangenomen krijgt hij of zij een training gericht op de telefonische hulpverlening. Verwacht wordt wel dat ie mand minstens twee jaar me dewerker blijft. Geïnteres seerden kunnen zich aanmel den via Postbus 495, 2300 AL Leiden. Volksdansen Bij voldoende deelname begint volksdansgroep Tarantella op 5 oktober een cursus voor tieners (12-17 jaar). Het dan sen staat onder leiding van Yvonne Knijnenburgde cur sus is elke maandagmiddag van vijf tot zes in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat. Opgeven en in lichtingen bij Toos Knijnen burg, Lindestraat 34 in Lei den, tel. 071-123377. door een gefundeerd oordeel, maar door het plaatsen van aan halingstekens.... Bent u het al zat? Ik had er allang genoeg van en ik vraag me toch wel af wat al deze trouwe ex-leerlingen destijds ge leerd hebben. Oh, zou het ge bruik van het hoofd pas dit jaar aan de orde komen? Sorry. Wat mij betreft discussie gesloten. P.S. voor Henriëtte en Ton. Het is Gerard Lubbe en niet Lubbers. Teüe van Vliet Pieterskerkhof 24 Leiden Graag zou ik willen reageren op het artikel over de proef op het Kort Rapenburg. Ik vraag me af waar de gemeente Leiden eigenlijk mee bezig is. Er wordt geschreven over de mid denstand die erg boos ls en te recht! Maar hoe zit het met de be zuinigingen waar zo over ge schreeuwd wordt? Vindt de ge meente Leiden dat ze daar niet aan mee hoeft te doen? Ik denk dat die hele onderneming aardig wat geld kost. Reken maar eens uit hoeveel mensen erbij betrok ken zijn en dan het materiaal nog wat erbij nodig is. En dat alleen omdat de gemeenteraad hét wel op neer dat iemand zich meldt met een probleem en de winkel vervolgens binnen de universi teit kijkt wie dat probleem het beste kan oplossen. De vragen die binnenkomen bij de winkel worden in eerste instan tie altijd bekeken door de thema- groepen. In totaal zijn dat er vijf, te weten: arbeid, milieu, welzijn, wonen en vrouwen. Bij de laatste groep komen overigens betrek kelijk weinig vragen binnen. En dat is dan volgens de weten- Hengelsport Viscollege De Brasem hield een wedstrijd in de Ringvaart in Lisserbroek. Uitslag: 1 J. Blikman 7510 gram-36 stuks, 2 S. Gommans 1850-12, 3 B. Vogelenzang 630-5, 4 S. den Dubbelden 570-3, 5 P. Eradus jr. 510-5, 6 W. den Dubbelden 400-4, 7 G. Crama jr. 390-3, 8 B. Eradus 370-4, 9 G. Crama sr. 300-6,10 P. Eradus sr. 210- 4. Fauna De afdeling LeidenJOegstgeest heeft morgen een ochtendbij eenkomst met lezing door een vertegenwoordiger van Kri tisch Fauna Beheer. Aan vang kwart voor tien in ver enigingsgebouw ln 't Want, Noordeinde 2A. aardig vond om een grachtje te graven, hetgeen al drie ton extra kost. Als er aan dit soort zaken nog zo veel geld besteed kan worden, waar blijven we dan met de be zuinigingen? Waar praten we dan nog over! Mevrouw Van 't Zand J. Palachstraat 28 Leiden 'In de krant van donderdag j.l. heb ben wij (de E.N.F.B.) gelezen dat wij voor een gracht in het Kort Rapenburg zijn. Dit is niet hele maal juist. In onze brief aan het gemeentebe stuur pleiten wij niet voor het "opengraven" van het Kort Ra penburg. Wij wijzen alleen op de voordelen van de verkeersmaat regelen die worden genomen als het grachtje er komt. Deze voor delen zijn zo groot, dat een prak schapswinkel niet te wijten aan het feit, dat er op dat gebied maar weinig valt te onderzoeken, nee, "vrouwengroepen weten waarschijnlijk nog minder dan andere groepen de weg naar de universiteit". Oppassen Rond de 150 vragen kreeg de we tenschapswinkel binnen tijdens zijn bestaan. Coördinator Frank ter Beek: "Niet veel? Laat ik daar dit over zeggen: het kan natuur lijk altijd beter, maar een redelijk aantal mensen weet ons toch wel te vinden. En de mensen, die we kunnen helpen, zijn na afloop meestal ook wel tevreden". "Aan de andere kant. We moeten goed oppassen dat we niet teveel vragen krijgen. Want als het er op aankomt blijkt dat er nu nog veel te weinig faciliteiten zijn om alles af te handelen. Het is droe vig, maar waar". Dat Ter Beek gelijk, heeft blijkt overduidelijk uit de balans die is opgemaakt van de start tot 1 juni dit jaar. De cijfers: 63 maal werd tevergeefs een beroep werd ge daan op de winkel, in 60 gevallen kon advies worden gegeven en voor 23 vragen werd met succes medewerking van vakgroepen verkregen voor onderzoek. Hieruit kan slechts één conclusie worden getrokken: de vakgroe pen hielden vaak de boot af als tijkproef naar de haalbaarheid ervan alleszins te rechtvaardigen is. Op grond van de reusltaten van de proefneming zal de E.N.F.B. besluiten of zij zich ach ter de voorgestelde verkeerscir- culatie kan stellen en of zij een open Kort Rapenburg wenselijk acht. Namens de E.N.F.B. Wouter Bakker Postbus 80 Leiden Sportbestuurders moeten de ko mende twee weken het enquête formulier betreffende een in spraakorgaan voor de sport in vullen en terugsturen naar het College van B. en W. Na de voor lichtingsavond vorige week don derdag in zwembad "De Zijl" is het er niet duidelijker op gewor den. Een ding staat vast: de sportwereld moet zich blijven verenigen in welke vorm dan ook. Bundeling van krachten is de wetenschapswinkel aanklop te. "Je kunt daarvoor verschil lende redenen aanvoeren. Neem alleen het aantal mensen dat nog steeds vindt, dat wetenschappe lijk onderzoek zuiver moet blij ven. Daar mag je dus geen maat schappelijke relevantie wat voor de samenleving van belang is bij halen". De belangrijkste reden dat vak groepen vaak negatief reageren heeft volgens Ter Beek echter betrekking op - hoe kan het an ders - geld. "Ze geven niet thuis zodra blijkt dat de portemonnee open moet. Er is overigens nog iets anders. De onderzoekspro gramma's van de faculteiten LEIDEN - Het Rijksmuseum voor Volkenkunde zal even als voorgaande jaren in pro gramma's voor school, maar ook in de woensdagmiddag- programma's aandacht beste den aan een bepaald thema. Dit jaar zal het thema zijn: Jaarfeesten. Vanaf zeven ok tober zullen vele feestelijke activiteiten in het teken staan van de natuur met haar steeds wisselende jaargetij den. Naast het feit dat een jaar 365 dagen is er ook nog zo ie mand geweest als Jac. P. Thijsse, die leefde met de jaargetijden. Veel van wat hij zag beschreef hij onder meer in de beroemd geworden reeks Verkade-plaatjesboe ken met als titels Herfst, Win ter, Lente en Zomer. in een tijd van bezuiniging en met de Kaderwet Specifiek Wel zijn op komst een noodzaak. Maar doe je dat nu in de vorm van een sportraad of in de vorm van, een functionele raad? Donderdag was de verwarring over een functionele raad groot, om dat de gemeente verzuimd had iemand te sturen, die de artike len 61 t/m 64 van de Gemeente wet had gelezen. En als iets ver warrend wordt, ben je al snel ge neigd het andere te kiezen. Daar om alsnog enige informatie, op dat u het minst slechte kunt kie zen in plaats van het minst on duidelijke. Een functionele raad is een com missie, die ingesteld wordt door de gemeenteraad met het oog op de behartiging van bepaalde (sport) belangen. De gemeente raad regelt bevoegdheden en sa menstelling. Ook burgers (niet- raadsleden) kunnen deel uitma ken van zo'n commissie. Het be langrijkste verschil tussen de ar tikel 61 en artikel 62 variant is, dat een artikel 61 commissie ad vies uitbrengt aan de Raad, ter wijl een artikel 62 commissie "slechts" B. en W. adviseert. De nadere uitwerking staat in arti kel 63 en 64, hetgeen hier te ver voert. Een functionele raad kan ook be stuursbevoegdheid hebben. De worden vaaK voor lange tijd vast gesteld. Er iets tussendoor doen voor de wetenschapswinkel kan dan niet, omdat er geen perso neel vrij kan worden gemaakt". Toch denkt Ter Beek dat de winkel de wind mee heeft. Dat optimis me peurt hij vooral uit het gege ven dat het college van bestuur nadenkt over een nieuwe finan cieringsstructuur (Wie heeft dat woord bedacht?). Kort gezegd komt dat er op neer dat de win kel waarschijnlijk over eigen fi nanciële middelen gaat beschik ken, zodat faculteiten in de toe komst tegemoetkomingen kunn- nen krijgen. Ter Beek: "En je zult zien: dan wordt het voor on- ijïSPfV lm3É Thijsse voelde dat in het- woordje 'jaar' een heelal van geheimen en geheimpjes be sloten ligt. Het leven dat zich in de natuur uitdrukt was voor hem toegankelijk, om dat hij met diepe vreugde keek naar het groeien en ster ven van de één-jaarsplanten, of naar het uitkomen van bloesems in de lente. Elke overgang in het jaar was voor hem een feest apart. In het Jaarfeesten-programma in het museum van Volken kunde zal bijvoorbeeld het land Japan veel aandacht krijgen. Hier leven mensen heel intensief mee met het wisselen van de jaargetijden. In Japan kent men het ideaal om één te zijn met de natuur; als dat even lukt zegt men dat de 'satori' is bereikt. achterliggende gedachte is inte ressant: in hoeverre zijn politie ke stadsbestuurders bereid een stukje macht af te staan aan niet- raadsleden. Spreiding in het be stuur van de gemeente of met een duur woord "binnen-ge- meentelijke decentralisatie". Tijdens het debat in de gemeente raad over de opheffing van de Sportstichting (15-6-81) vroeg op positieleider Driessen van het CDA waarom er in de eerste nota geen artikel 61 mogelijkheid werd gegeven. Portefeuillehou der Tesselaar antwoordde, dat die mogelijkheid best open stond. Er waren immers slechts een aantal voorbeelden gegeven en het was aan de sportwereld om eventueel met andere model len te komen. De Sportstichting heeft 45 jaar ge functioneerd. Het Gemeentebe stuur heeft 6 jaar gedaan over een sinds 1973 door de sport ge wenste modernisering van de stichtingsstatuten. Zij het de Raad "an Beheer doodbloeden om vervolgens tot opheffing te besluiten. Dat hoofdstuk is afge sloten, maar laat nu niet de sport wereld in veertien dagen moeten beslissen, welke vorm ze voor de komende 45 jaar wil. Zo eenvou dig en duidelijk is het niet en de meeste besturen zijn volop bezig met de zojuist begonnen compe titie. derzoekers opeens interessa om onderzoek te doen, waar samenleving om vraagt. Wa waarom denk je dat er op dit m ment zoveel kankeronderzo* wordt gedaan?" i Vreest hij niet dat de winkel oc het slachtoffer gaat worden v.;1, de bezuinigingen? Het antwoo is een krachtig nee. Ter Bee "Iedereen zei tijdens de laats universiteitsraad dat wij ons b staansrecht hebben beweze Wat we moeten blijven doen de mensen aan die uitsprak* herinneren als we geld nod hebben. Laat ze die woord* maar eens in daden omzetten" WIM BRAND Aft Elke overgang in het jaar is daar net zoals Thijsse dat voelde, een feestje apart. Een feest dat niet alleen innerlijk wordt gevoeld, maar ook op vele manieren tot uiting wordt gebracht. Bij het Tsu- kimi-feest in de herfst zet men de schuifdeuren wijd open om later op de avond te kunnen kijken naar de volle maan. Men neemt de schoon heid ervan tot zich. Het museum van Volkenkunde probeert juist deze feesten, die in een aantal niet-wester- se samenlevingen het jaar- verloop" bepalen, dichterbij te halen. Zij hopen dat deze aanzet er toe bijdraagt dat on ze eigen jaarfeesten weer in tensiever gevierd gaan wor den. Ik kom tot de volgende conclusies! 1) We moeten bundelen, hoe daij ook. 2) Na opheffing van de sportstichi ting kun je niet terugkomen me een stichtingsvorm. Die twef modellen streep ik door. 3) Onderbrengen bij de Stichting Welzijn Leiden ligt niet voor di hand. Niemand bepleit dit. IK schrap dee mogelijkheid. 4) Blijft over een sportraad in ver enigingsvorm en een functioned raad in de vorm van artikel 61 oi artikel 62. Deze keuze wil ik nog niet maken en ik laat beide mo gelijkheden open! Eerst zou ik van het Stadhuis willen weteii welke bevoegdheden en samen stelling een functionele raad zou krijgen. Ik praat liever mèt de politieke dan tégen de politiek. Daarom moei de mogelijkheid van een functio- nele raad opengehouden won den. Een sportraad is onafhankef lijk van het gemeentebestuur! maar deze onafhankelijkheid ij wel omkeerbaar D. Carrel Lorentzkade 51 Leiden vertegenwoordiger van d« Leraren Lichamelijke Oefening ïrTHet Dagelijks Bestuuf van de Sportstichting. LEIDEN - Er moeten regels voor toewijzing van woonruimte komen, die zijn gebaseerd op hoe dringend de behoefte aan een (andere) woning is. Dit zogeheten urgentie-waardering systeem moet gepaard gaan met ruimere mogelijkheden om zich als woningzoekende in te schrijven. Op dit standpunt stelde de ledenvergadering van de PPR zich gister avond. De partij verwierp hiermee een volledig open inschrijving. "Lei den moet niet een eiland worden waar iedereen zich voor een woning kan laten inschrijven", aldus de PPR-leden. "Dat wordt bouwen voor de Hagenaar". Hoe het urgentie-systeem er precies uit moet zien vond de ledenvergade ring een kwestie van nadere uitwerking. Men beperkte zich er gister avond toe om aan te geven dat het systeem niet te ingewikkeld mag worden. Datzelfde gold voor de verruiming van de mogelijkheden van inschrij ving. De voorwaarden waaraan men moet voldoen om zich te mogen laten inschrijven moeten ruimer worden dan in de huidige situatie. Waar precies de grens komt te liggen gaf de ledenvergadering niet aan. Vogelveren op het hoofd hoort bij Mitartut, een Groenlands win terfeest. Ook op Terschelling wordt een dergelijk feest gevierd. Een overblijfsel van feesten die Germanen rond de jaarwisseling vier den. Tskumi - het kijken naar de volle Een feestelijke gebeurtenis die thuishoort in de herfst. Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergegeven mening onderschrijft. Brieven kunnen van redactiewege worden ingekort.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4