Kredietbank leent steeds meer .Conflict om woningen in Haarlemmerstraat 'NCRV-radio 3 nacht van Drie Oktober in Leiden 'Bewoners adviseur rechtstreeks bij buurt onderbrengen" -Nieuw begin voor vastgelopen situaties Schilders op verdenking steiuifraude aangehouden Leidse stadsrubriek ^ENSDAG 30 SEPTEMBER 1981 LEIDEN 19. LEIDEN - Leiden staat in de ii nacht van vrijdag op zaterdag o centraal in een extra nacht- d uitzending van de NCRV-ra- dio via Hilversum 1. (Tussen 0.02 en 7.00 uur) Aanleiding is vanzelfsprekend - de 3 ok- toberviering. De NCRV-medewerkers Rick Felderhof en Imre Somogyi zullen 's nachts in Leiden aanwezig zijn en "vele ge sprekken voeren, impressies geven en het feest meevie ren". Muziek zal, zoals gebruikelijk, een belangrijke plaats inne- men in het programma. Zo is tijdens het eerste uur een 45 minuten durend verslag te horen van een concert, dat de Amerikaanse groep Second Chapter op 13 juni gaf in de stadsgehoorzaal in Leiden. Tijdens de eerste twee uren van het NCRV—nachtprogram ma, dat onder de titel "Op goed geluk" wordt uitgezon den, zijn de impressies vanuit Leiden alleen na het nieuws te horen. Tussen tussen 2.00 uur en 7.00 uur kan elk mo ment naar Leiden worden overgechakeld. De presenta tie in de studio is dan in han den van Aart van Bergeyk. Wijkcomité Groenoord: LEIDEN - Uit handen van burgemeester Goekoop ontvangt de aanvoerder van het zaalvoetbalteam van het Stadhuis een fraaie beker. De Stadhuis-voetballers wonnen gisteravond m de Groenoordhallen een toernooi voor gemeentelijke instellingen. Tweede werd de reiniging, derde de Stadstimmerwerf en vierde de LDM Het voor de eerste keer gehouden toernooi was volgens één van de organisatoren W. Burgy een groot succes. "Voor herhaling vatbaar". LEIDEN - De Stichting Welzijn Leiden is te zeer betrokken bij het gemeentebestuur. Hoewel de consulenten betrokken zyn by de buurten, heeft SWL-directeur Joop Kamphuis een nauwe over- leg-relatie met het college van B en W. Het is onder meer hierom beter dat een technisch bewo nersadviseur niet wordt onder gebracht bij de Stichting Wel zijn. maar rechtstreeks onder verantwoordelijkheid van de be trokken buurt valt. Dat schrijft het bestuur van het buurtcomité Groenoord aan B en W. De buurt reageert daarmee op de mededeling van wethouder Tesselaar, dat de provincie geld beschikbaar wil stellen voor on- 1 non l-rnorl nim ir lXlDfl ,mn AIQ fl Q7Q\ w. .1 J 1.1.1L..IJ\ afhankelijke deskundigen. Deze onafhankelijke deskundige zou als het ware een tegenwicht moe ten bieden tegenover de deskun digheid van de ambtenaren. Zo zouden by het maken van (bij voorbeeld bestemmings-) plan nen de bewonersorganisaties sterker staan tegenover de ge meente. Het voornemen van de wethouder is echter deze tech nisch bewonersadviseur in een of andere vorm onder te brengen by de Stichting Welzyn Leiden. De buurt Groenoord wijst dit af. omdat de onafhankelykheid dan weer voor een deel verloren zou gaan. Het geld dat de provincie beschik baar stelt zou daarom beter be heerd kunnen worden door een overkoepelend orgaan, waann alle buurten vertegenwoordigd zijn, zo vindt het bestuur van buurtcomité Groenoord. „jEIDEN - Bij de Gemeentelijke Kredietbank wordt visteeds meer geld geleend. Niet zozeer het aantal mensen dat hiertoe overgaat neemt toe als wel de hoogte van de geleende bedragen. er 1388 werden gehonoreerd. Zij leenden in totaal 2.512.925 gul den, hetgeen gemiddeld op 1810 gulden neerkomt. Tien jaar later. overzicht van de krediet bank over de laatste tien jaar «blijkt dat in 1971 2001 mensen lening aanvroegen, waarvan het aantal aanvragen gestegen tot 2307, waarvan er 1422 werden toegestaan (dat laat ste aantal is minder dan in bij voorbeeld 1972). Zij leenden in totaal 9.151.500 gulden, een ge middelde per lening van 6436 gulden. Het aantal cliënten dat voor de eer ste keer de bank om een lenine jcen lening de Middenstanders contra gemeente EN HAAG - "Het gebruiken van t^voonruimte als winkel- of be drijfsruimte mocht ook voor 973 niet zomaar". Dat zei een de (ambtelijke) leden van de irovinciale commissie gisteren egen de eigenaar van het oog- taneetkundig centrum, gevestigd op de hoek Haarlemmerstraat en "Turfmarkt, e ruimte boven de winkel is de Snzet van een conflict tussen ei- "•genaar en gemeente. De gemeen te weigert toestemming om de woning als opslag- of be drijfsruimte te mogen gebrui ken. De eigenaar zegt dat de eta ge al jarenlang niet meer als wo ning is gebruikt. «Ie laatste bewoners zouden al voor december 1973 - toen de wet inwerking trad die toestemming van de gemeente voor onttrek king van woningen vereist maak te - zijn verhuisd. De toestem ming zou daarom helemaal niet gevraagd hoeven worden, aldus de eigenaar. Ie gemeente daarentegen wees er I op dat er tot vorig jaar iemand op dat adres ingeschreven heeft ge staan. Of die er ook werkelijk ge- .woond heeft weet de gemeente ;,niet zeker. In elk geval - ook als a er geen sprake was van feitelijke ^bewoning - heeft de gemeente nooit oogluikend toegestaan dat ;^de ruimte aan de woningvoor- Even later boog de provinciale commissie zich over een tweede geval van onttrekking van woon ruimte, waarover gemeente en de betrokken ondernemer het oneens waren. De eigenaar van het reisbureau in de Haarlem merstraat 65 had weliswaar toe stemming gekregen voor het ont trekken van de woonruimte, maar hij had daarbij de verplich ting gekregen«om 6700 gulden te storten in een speciaal hiervoor geschapen fonds als compensa tie voor het verlies aan woon ruimte. De ondernemer vond deze ei: billijk omdat hij de vorige bewo ner aan passende en'goedkope woonruimte had geholpen. Spe ciaal hiertoe had hij een huis ge kocht, wat hem aan maandelijk se lasten duizend gulden meer kosste, dan het aan huur oplever de. Hij vond daarom voldoende compensatie te hebben gegeven voor het verlies van de woon ruimte. Daarbij achtte de reisbureau-eige naar de kwaliteit van de boven woning zeer slecht, zodat er van onttrekken van een goede en goedkope woning eigenlijk geen sprake was. De gemeente be streed dit laatste. Bovendien, zo stelde de gemeente, heeft de ei genaar weliswaar voor vervan gende woonruimte gezorgd, maar geen nieuwe woning aan de woningvoorraad (het totaal aan tal woningen in Leiden) toege voegd. Het verlies van een wo ning moet daarom gecompen seerd worden in geld. Hiermee kan de gemeente nieuwe woon ruimte scheppen, aldus de ge meente. De provincie doet over enkele we ken een uitspraak in deze kwes ties. vroeg nam in 1980 van 533 (1979) toe tot 575. Het merendeel van de leningen wordt afgesloten door mensen die zich al eens eerder tot de bank hadden gewend: 847 in 1980 en 837 in 1979. Bescheiden De Gemeentelijke Kredietbank is een sociale instelling, waarvan het werkgebied zich overigens niet alleen over Leiden uitstrekt, maar over het gehele rayon van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland. Van de 1422 verstrekte kredieten in 1980 gingen er 983 naar Leidenaars. In het jaarverslag over 1980 merkt de directeur op dat de Gemeen telijke Kredietbank een beschei den plaats inneemt bij de ver strekking van leningen aan per sonen. "De moeilijkheid is dat de sociale betekenis zich niet direct in cijfers laat uitdrukken. Voor wie in de sociale sector werk zaam is, kunnen cijfers zelfs fru strerend werken". De bank heeft in 1980 overigens opnieuw een positief bedrijfsresultaat ge boekt. Het jaarverslag vervolg^: "Tevens werd in samenwerking met een groot aantal andere so ciale instellingen een stuk werk verricht, waardoor voor vastgelo pen situaties een nieuw begin kon worden gemaakt en waarbij ook de belangen van derden dik wijls met tevredenheid konden worden afgewikkeld". Een lening bij de Gemeentelijke Kredietbank moet binnen maxi maal vijf jaar worden afgelost. Eind 1980 bedroeg de totale schuld die al afgelost had horen te worden 229.759,99, bijna twee procent van het totaal uit geleende bedrag. De bank stuurt nalatige cliënten eerst drie aan maningen, alvorens nadere maatregelen te nemen. In 1980 moest in acht gevallen via de deurwaarder tot loonbeslag wor den overgegaan. Evenwicht Behalve het lenen van geld is het ook een taak van de Gemeentelij ke Kredietbank om "waar nodig en mogelijk het evenwicht van de gezinshuishoudingen van de kredietvragers te herstellen", zo als het in het jaarverslag wordt uitgedrukt. Dat gebeurt bijvoor beeld door bemiddeling te verle nen bij de regeling en afbetaling van schulden aan derden. "Door dat bij een toenemend aantal ge zinnen het financieel evenwicht is verstoord of dreigt verstoord te worden, vraagt dit onderdeel van de werkzaamheden de laat ste jaren veel aandacht", aldus het jaarverslag. Soms is een schuldenlast zo groot dat ook de Gemeentelijke Kredietbank geen oplossing kan geven. In het gunstigste geval kan de bank dan de schuldeisers een bedrag ineens aanbieden (tegen kwyting de totale schuld) en moet de bank aan degene die de schulden heeft een nieuwe lening ver strekken. Van het totale uitge leende bedrag was ruim elf pro cent in 1980 voor dit doel be stemd. Hypotheken Een nieuw initiatief van de Ge meentelijke Kredietbank was in 1980 het verstrekken van hypo theken aan vooral oudere men sen die in moeilijkheden komen of dreigen te komen door de las ten van hun eigen woning, om dat ze vaak niet meer dan het mi nimuminkomen hebben Van dergelyke kredieten werden er vorig jaar dertien verstrekt met een hypotheekbedrag van 1.308.000. LEIDEN - Vier schilders zijn gisterochtend aangehouden omdat ze worden verdacht van steunfraude De vier schilders, afkomstig uit Den Bosch waren op het terrein van de voormalige Doelenka zerne bezig met werkzaamhe den aan het nieuwe universi- teitscomplex. In samenwerking met de re cherche van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid kon de Leidse politie de mannen variërend in leeftyd van 25 tot 43 jaar opsporen. De schil ders genoten al lange tyd een werkloosheidsuitkering. ADVERTENTIE PvdA LEIDEN ledenvergadering donderdag 1 oktober Spreker: Fellx Rottenberg (lid dagelijks bestuur PvdA). Plaats: 't Psrlement, Nieuwe Rijn 52. Aanvang 20.00 uur. door René van der Velden Jaap Visser ADVERTENTIE HET MEEST SPORTMINNENDE HOTEL VAN NEDERLAND RECREATIEBOWLERS: Elke 1e zondag van de maand organiseert Holiday Inn een MOONLIGHT BOWLING Individueel, met uw gezin of in groepsverband: op de BOWLING maakt u van uw avondje uit een succes; Met in de directe nabijheid Nederlands meest unieke overdekte tuin HOLIDOME is een combinatie van bowlen met diner voor familie of gezelschap natuurlijk zeer aantrekkelijk. Bijzondere leagues: - Regelmatig huisvrouwen en bedrijfsleagues. Inlichtingen: HOLIDAY INN LEIDEN, Haagse Schouwweg 10 2332 KG Leiden. Tel. 070-769310 Cornelisz wie? Onlangs rolde het eerste deel van het werk 'Hutspot, ha ring en wittebrood' van de persen. Een luxueus tijd schrift dat er overigens wat kitscherig uitziet en waarin we een wel heel opmerkelijke vondst doen. In de inleiding van dit r dat over de drie oktobervie ring gaat lezen we namelijk: "Iedere Nederlander kent het verhaal van de weesjongen die volgens de overlevering de hutspot in de Lammen schans vond en van de Geu zen die haring en wittebrood uitdeelden aan de uitgehon gerde Leidse bevolking. Die weesjongen, Ghysbrecht Cornelisz. Schaeck, is door zijn toevallige vondst de ge schiedenis ingegaan". Cornelisz wie? Ghijsbrecht Cornelisz. Schaeck? En wij maar denken dat Cornells Joppensz. die hutspot op de Spanjolen heeft buitge maakt. Staan we mooi voor emmer met dat standbeeld bij het het huidige station en de vroegere vesting Lam menschans. Of niet? Nee dus. De i achter 'Hutspot, haring en wittebrood' blijken een blun der van jewelste te hebben begaan. Eindredacteur dr. D.E.H de Boer geeft dat ook ruiterlijk toe. "Maar het is niet de schuld van de redac tie", zo voegt hy er vliegensvlug aan toe. Van zo'n blunder zouden we de redactieleden Ekkart, Hey- broek, Van Maanen en Klei- brink ook niet durven ver denken. Maar wie is dan wel verantwoordelijk voor deze geschiedkundige misstap. "De uitgever", aldus de man met de eindverantwoording dr. De Boer, "die schreef z'n voorwoord op het allerlaatste moment. De goede man heeft kennelijk in een paar oude Leidse jaarboekjes zitten Staan we mooi voor emmer met dat standbeeld bij het huidige station en de vroegere vesting Lammenschans. Of niet? Nee dus. peuren en toen wat namen voorwoord heeft de redactie door elkaar gegooid. Dat niet meer gepasseerd. Van daar dat die grote fout er in is geslopen". Toch benieuwd wie die Ghys brecht Schaeck nu is geweest en wat hy heeft uitgevreten. Te slim af? De 'kwestie van Hagen' lijkt nog een staartje te krygen. Het echtpaar Van Hagen zou namelyk opnieuw een flat aan het Van Vollenhoveplein illegaal aan de woonfunctie hebben ontrokken. Mevrouw Van Hagen spreekt dit tegen. Bureau Huisvesting is de zaak aan het uitzoeken. De 'kwestie Van Hagen' heeft Bureau Huisvesting en de Vorderingscommissie maan denlang beziggehouden. Me neer Van Hagen heeft een im port bed ryfje en omdat hij zwaar suikerpatiënt is, oefent hy bedrijf aan huis uit. Op ze ker moment bezette de fami lie Van Hagen drie flatwonin gen aan het Van Vollenho- venplein, nummer 13, 14 en 23. Eén flat werd gebruikt om in te wonen terwijl de andere twee als kantoorruimte wer den gebruikt. Meneer Van Hagen zei indertyd het ont trekken van een woning aan de woonfunctie slechts "een licht vcrgryp" tc vinden. By de gemeente vonden ze het vergrijp echter zwaar genoeg om een van de drie woningen te vorderen voor woningzoe kenden. Het echtpaar Van Hagen spartelde hevig tegen. Alle mogelyke middelen wer den aangewend om de vorde ring te ontlopen. Mevrouw Van Hagen, voorzitter van de propagandacommissie van de WD, mobiliseerde haar zoon Leo. hoofdredacteur van het plaatselyke JOVD- blad. Frans van Schaik. rech tenstudent en vooratter van de JOVD en Pol de Beer, VVD kamerlid Het mocht niet baten Door hardnekkig dwars te blijven liggen slaagde het echtpaar Van Hagen er alleen in om de procedure te vertragen Vyf jaar nadat het college van B en W had besloten dat de fa milie Van Hagen één flat moest afstoten werd nummer 23 verkocht. Daarmee werd een vordenng nog net voor komen. Zoon Leo woont inmiddels in Voorschoten en schynt daar zelfs een tweede wonihg te hebben gekocht, voor., zyn ouders. Mevrouw Van Hagen schynt zelfs al een woonver gunning te hebben en samen met haar man te zyn ver huisd Dat betekent dus dat de Van Hagens weer twee flatwoningen aan het Van Vollenhovenplein als kan toorruimte kunnen gebrui ken In elk geval wordt er in geen van de twee flats ge woond. "Da's natuurlyk ook een ma nier om te proberen de ge meente te slim af te zyn", merkt huisvesting-ambte naar Memelink op "Ik had al geruchten in die richting ver nomen maar we moeten de zaak nu maar eens verder gaan uitzoeken. Want hoe je het ook wendt of keert, twee flats als werkruimte in ge bruik. dat kan niet door de beugel". Maar volgens mevrouw Van Hagen mogen wc het zo niet zien "Nummer veertien staat te koop. Maar ja de tyden zyn slecht dus we raken die flat niet zo makkelyk kwyt". Het echtpaar Van Hagen over weegt Leiden maar helemaal te verlaten wanneer de ge meente geen goede vervan gende bedrijfsruimte aan biedt. "We wonen nu inder daad al in Voorschoten en dankzy de gemeente moeten we met ons bedrijf tr.iks misschien ook de stad uit. Maar laten we voorlopig eerst maar eens kyken of we die flat kunnen verkopen" Tot zolang kan het echtpaar Van Hagen weer over twee kantoorflats beschikken.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3