Meer zeggenschap voor werknemers in bedrijf Reactorvat een te zwakke plek Beurs Amsterdam sort zakelijk marktberichten Bonden waarschuwen "Omroepactie zal omvangrijk zijn" Fusie-congres FNV: "Slavendienst" in binnenvaart Van der Stee: Inflatiebestrij ding hoogste prioriteit Verontrusting in VS Beurso ver zicht OENSDAG 30 SEPTEMBER 1981 ECONOMIE PAGINA 25 In het rood staat is er de afgelopen week financieel weer slechter bij ko- te zitten. Het Rijk moest log een f328 min bij de Neder- andsche Bank lenen, al was dit uedrag kleiner dan in de geld-' markt werd verwacht. Naast de ze f328 min bij de Nederland- sche Bank nam de agent van het ministerie van financiën ook nog f700 min aan kasgeldleningen op. Het Rijk staat thans voor f2833 min bij de Nederlandsche Bank in het krijt. Het bedrag van f328 min vloeide naar de han delsbanken toe, die hiermee marktverkrappende valuta-inter venties van de Nederlandsche Bank en de uitzetting van het bankpapier met f 60 min konden financieren zonder hun voor schotten bij de centrale bank te laten toenemen. nflatie de maand augustus zijn de kos- en van levensonderhoud in de Europese Gemeenschap gemid deld gestegen met 0,7 procent. Dat heeft de EG-commissie gis teren in Brussel bekend ge maakt. De enige van de tien EG- lidstaten waarin de kosten van levensonderhoud in augustus van dit jaar daalden was Grie kenland. De consumentenprij zen liepen daar met 0,8 procent terug. Bij een vergelijking met de prijsstijging in hetzelfde tijd vak in 1980 tekent zich het vol gende beeld af: de inflatie nam af het Verenigd Koninkrijk, Ita lië en Griekenland. In Frankrijk Nederland ligt ze op ongeveer hetzelfde niveau als vorig jaar, maar in West-Duitsland, België. Luxemburg en Denemarken neemt ze toe. Staatslening Iet ministerie van financiën heeft gisteren meegedeeld dat het be drag van de 12,25 procent staats lening 1981 met aflossing per 85/ *8, waarop de inschrijving vol gens het tendersysteem gisteren openstond, inclusief de verzeker de deelneming van 200 miljoen is vastgesteld op 750 mihoen gul den. )e koers van uitgifte van de lening is bepaald op 99,30. De inschrij vingen op de lening die zijn ge daan tegen een hogere koers dan 99,30 worden ten volle toegewe zen. Van het bedrag waarvoor is ingeschreven tegen een koers van 99,30 wordt 81 procent toege wezen. Op de inschrijvingen te gen een lagere koers dan 99,30 vindt geen toewijzing plaats. LEIDEN - Groenteveiling: Datum 30-9- 1981. Peren 0,48-1,01, Andijvie 0,20-0,27, Pronkbonen 1,40-1,70, Snijbonen 3,60- 4,00, Stambonen 2,80, Stokbonen 2,10- 2,35, Kroten 0,21, Chinese Kool 0,33- 0,36, Groene kool 0,40, Spitskool 0,18- 0.20, Postelein 1,35-1,43, Prei 0,81-0,89, Rabarber 0,56-0,61, Spinazei 1,03-1,14, Spruiten A 0,93-1,21, Spruiten B 1,05- 1,15, Spruiten C 0,84-0,91, Spruiten D 0,59-1,16, Uien 0,19-0,60, Winterpeen 0,20-0,25, Witlof 2,80-4,20, Meloenen 1,45-2,95, Bloemkool 1x6 1,00-1,95, Bloemkool 8 st. 1,00, Knolselderij 0,78- 0,82. Sla 0,27-0,50, Bleekselderij 0,14- 0,49, Bospeen 0,79-0,96, Peterselie 0,16- 0,46, Radijs 0,46-0,53, Selderij 0,20-0,56, Paprika kg. 0,50, st. 0,25-0,68. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling van 29 september. Andijvie per kg. 29-40, Sperziebonen 1,20-1,55, Rode Kool 0,35, Groene Kool 14-23, Spitskool 0,21, Bospeen II 65, Waspeen AI per kist 3,20-4,50, Waspeen All per kist 3,20-4,70, Waspeen BI per kist 3,20-6,70, Waspeen Bil per kist 3,20, Waspeen Cl per kist 1,- - 2,70, Waspeen CII per kist 90-1,20, Aanvoer: 171 ton. Breekpeen BI per kist 1,70-2,50, Breek- peen Cl per kist 4,80-5,50, Radijs (bos) 0,51, Uien per kg. 33-34, Peterselie (krul) 25-33, Selderij 20-31, Bloemkool 6 per bak 1 1,25-1,49, Bloemkool 6 II per bak I 55-78, Bloemkool 8 I per bak I 1,15-1,24, Bloemkool 8 II per bak I 0.88, Bloem kool 10 I per bak 197-1,-, Bloemkool 12 I per bak I 0,82, Aanvoer: 4100 stuks. HILVERSUM (GPD) - „Als er dit maal actie gevoerd gaat worden, volstaan we er niet mee om een half uurtje de uitzending op zwart te zetten", aldus Ab En gelsman, onderhandelaar van de dienstenbond FNV. over even tuele acties die na 7 oktober bij de omroep gevoerd zullen wor den. Op die datum loopt het ulti matum af, dat de gezamenlijke bonden (FNV, CNV en Unie BLHP) in de cao-onderhandelin gen gesteld hebben. Indien de werkgevers voor die tyd een aan tal minimumeisen nog niet heb ben ingewilligd, kunnen er om vangrijke „prikacties" verwacht worden. Engelsman: „Omdat het hele cao- resultaat nu in het geding is, zou den in feite alle medewerkers in actie moeten komen. Dit keer zullen niet alleen onze makke lijkste groepen, de NOS-technici van radio en tv, in het geweer ko- men". Het effect zal afhangen van waar en voor hoe lang er ac tie gevoerd zal worden. De bon den peilen deze week hoe groot de actiebereidheid is. De grootste kans op acties ligt vol gens Engelsman bij de afdelin gen NOS-programmadienst, de corbouw, operationele produktie en programmatechniek radio. „Omdat de cao alle omroepme dewerkers aangaat, vinden we dat ook de zendgemachtigde nu in beweging moeten komen", al dus Engelsman, die vooral mede werking verwacht bij IKON, VA RA, VPRO en KRO, omdat de FNV daar het sterkst georgani seerd is. Voor de CNV-diensten- bond zou dat vooral bij de NCRV moeten gelden. De FNV en het CNV staan in dit conflict op n lijn: de actiecomits van de bon den zullen op 7 oktober klaar staan als er met de werkgevers niet, op basis van de minimumei sen. tot een oplossing is geko- De belangrijkste eis uit het zoge naamde „minimumpakket" is dat de 2 procent korting op de prijscompensatie wordt gebruikt voor het scheppen van arbeids plaatsen. Overigens wordt prijs compensatie geist voor een gro tere groep laagbetaalden, een ex tra vakantiedag voor een aantal werknemers als compensatie voor onbetaald overwerk en een aanpassing van de afbouw van werktijd voor oudere werkne- Overigens verwacht de FNV niet, dat „verwante" omroepen als IKON, VARA en VPRO aan een strak werkgeversstandpunt zul len vasthouden. „Daarom zullen we aan de directies van die om roepen vragen, hoe het met hun standpunt in de cao-zaak staat, voordat we tot actie overgaan", aldus Engelsman. AMSTERDAM (GPD) - De zeggenschap van werknemers in bedrijven en instellingen moet zodanig worden uit gebouwd, dat het kapitaal veel meer in dienst komt te staan van de arbeid in plaats van andersom. Bedrijven en instellingen kunnen niet als volstrekt autonome, zelfstandige republiekjes in de samenleving functione ren. Dat zei FNV-voorzitter Wim Kok op het driedaags congres van de vakcentrale, nadat NW en NKV ROTTERDAM (ANP) - Een groep van "voorzichtig geschat" onge veer tweehonderd Kaapver- diaanse matrozen vaart "in sla vendienst" bij Nederlandse schippers en binnenvaartrederij- en. De Kaapverdianen moeten vaak 700 tot 1000 gulden betalen voor een arbeidsplaats tegen een laag salaris met zeer lange werk tijden. Het gemeentelijk bureau sociale zorg voor zee-, Rijn- en binnenvaart noemt deze situatie in haar jaarverslag "moderne sla vernij". De Kaapverdianen hebben, aldus het jaarverslag, hun toevlucht tot de internationale binnenvaart gezocht om zodoende een legaal verblijf in Nederland veilig te stellen. Ze zijn vaak afkomstig uit de Nederlandse koopvaardij. De meesten, hebben, volgens maatschappelijk werker G. Pos- thuma van het bureau, recht op en verblijfsvergunning. Vaak hebben ze minstens zeven jaar gevaren op een Nederlands koopvaardijschip. De vreemdelingendienst weigert hen echter een vergunning om dat zij veelal niet voeren op een schip dat geregeld Nederland aanliep. Na de weigering van jus titie krijgen de Kaapverdianen drie maanden de tijd om ander werk te zoeken, maar veel vin den dat niet en zoeken daarom hun heil in de binnenvaart. Hun benarde situatie wordt vervol gens door "malafide reders en binnenschippers" uitgebuit, al dus Posthuma. LONDEN (UPI) - Leiders van de drukkersbond hebben gister avond een "voorlopige overeen- kost bereikt waardoor de Times en de Sunday Times de publika- tie kunnen hervatten, zo heeft Len Murray, de secretaris-gene raal van het Trades Unions Con gress, meegedeeld. zich hadden opgeheven en beslo ten definitief de FNV te vormen. In zijn rede ging Wim Kok nader in op de gronslag van de FNV, waarin hij met name uitvoerig stil stond bij de werkgelegenheid en de positie van de werknemers in bedrijfsleven en maatschap pij. Wim Kok vond vooral de er kenning, dat ook vrouwen even als mannen recht op werk heb ben, een zaak die ons cultuurpa troon drastisch zal veranderen. In het kader van ons sociale-zeker- heidsstelsel noemde hij het een operatie, waarbij de wijze waar op de verzorgingsstaat is georga niseerd, in zijn voegen kraakt. „De aanpak van de massawerk loosheid schreeuwt om een door tastend, samenhangend beleid, ook binnen de Europese Ge meenschap", aldus Kok, die zei in het functioneren van deze Ge meenschap zeer teleurgesteld te zijn. Om het sociale zekerheidsgebouw overeind te houden is het vóór al les nodig dat er een eind komt aan de' ontwikkeling waarbij steeds minder mensen het voor steeds meer mensen moeten ver dienen. Die ontwikkeling ver sterkt de gedachte, dat die ande ren maar "opvreters" zijn. Werk gelegenheid en verdeling van werk zullen ervoor moeten zor gen, dat iedereen zelf een bijdra ge kan leveren aan het handha ven van de verzorginsstaat. Kok voegde hieraan toe, dat de strijd voor werkgelegenheid en werk verdeling in het belang van de armsten in de wereld ook buiten onze grenzen moet worden ge voerd. Minister Den Uyl van sociale zaken en werkgelegenheid zei op het fusie congres van de FNV het volgende: De vrijheid die de vak beweging heeft bij het voeren van haar eigen arbeidsvoorwaar denbeleid dient niet op gespan nen voet te komen met het eco nomisch herstel dat de komende jaren nagestreefd moet worden. De meeste werknemers dienen er voorlopig rekening mee te houden dat hun koopkracht ver der zal dalen, als bijdrage aan de noodzakelijke verbetering van de Nederlandse economie. Daar bij zullen van de hogere inko mens de grootste offers gevraagd mogen worden, tot vier procent, en van de minima ten hoogste een procent. AMSTERDAM - Op het fusie-congres van de FNV was de minister van sociale zaken en werkgelegenheid Den Uyl een van de gasten. Den Uyl hier in gesprek met FNV-voorzitter Wim Kok. WASHINGTON (ANP) - Een be leid dat zorgt voor toenemende begrotingstekorten en inko mensstijgingen die boven pro- duktiviteitsverbeteringen uit gaan en een monetaire politiek die de inflatie bevordert moeten onder de huidige omstandighe den met alle middelen worden voorkomen. De publieke mening moet worden overtuigd van de noodzaak van een beperkend fi- nancieel-economisch beleid dat zorgt voor een structureel herstel van onze economie en een stevi ge basis verschaft voor een toe neming van de werkgelegenheid. De Nederlandse minister van fi nanciën, Fons van der Stee, heeft dit vandaag gezegd in een toe spraak tot de gezamenlijke ver gadering van de Wereldbank en het Internationale Monetaire Fonds (IMF) in Washington. De vergadering wordt bijgewoond door afgevaardigden uit 143 lan den. De beraadslagingen worden dit jaar gekenmerkt door een ernstig verschil van mening over de vraag of het beperkende econo mische beleid van de Verenigde Staten en andere industrielan den de voorkeur verdient dan wel bevordering van de econo mische bedrijvigheid door mid del van verruiming van de kre dietverlening door Wereldbank en IMF. Minister Van der Stee noemde de huidige economische ontwikke lingen in de wereld weinig ge ruststellend, al zag hij ook wel positieve signalen en verschijn selen. Hij merkte op dat de inflatie af neemt door de prijsdaling van goederen, dat de opwaartse druk die de olieprijzen ondervinden kleiner wordt en dat de loonsver hogingen minder groot worden. Er komt naar zijn mening verbete ring in de vooruitzichten voor de betalingsbalans van het gebied van de OESO (Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling); waarschijnlijk zal het komende jaar in geen van de grote landen een belangrijk tekort ontstaan. De reële econo mische groei zal volgens Van der Stee in de tweede helft van het komende jaar geleidelijk toene men tot ongeveer 2,5 procent. De mogelijkheid dat het dik- wandige stalen reactorvat van een kerncentrale be zwijkt, is nergens ter wereld in de veiligheidsanalyses op genomen. Het werd ondenk baar geacht: materiaal en wanddikte hebben geen in vloed op het proces in het vat en kunnen dus met een zo ruime veiligheidsmarge wor den gekozen als men wil. Een vat met een stalen wand van zo'n 25 cm dikte, als opge steld in de kerncentrales Do- dewaard en Borssele en in Amerikaanse kerncentrales, werd voor zo onverwoestbaar gehouden, dat de kans op scheuren niet eens behoefde te worden berekend. Des te verontrustender zijn daarom de berichten uit de Verenigde Staten dat daar dertien oudere kerncentrales met stillegging worden be dreigd omdat het reactorvat is verzwakt Verzwakt door het intensieve en voortduren de bombardement met neu tronen, wat lijdt tot „verbros- sing" van het staal, waardoor bij sterke temperatuur schommelingen (die ook bij normale bedrijfsstoringen voorkomen) scheurvorming kan optreden. Daar komt dan nog bij, dat men er zich de laatste tijd van be wust is geworden dat te wei nig bekend is over het gedrag van de met uranium-oxide gevulde splijtstofpennen in de reactiekern als die pennen (plaatselijk) oververhit raken. Dat gebeurt als zij droogko- ken, omdat koelwater weg loopt door scheuren of breu ken in het koelsysteem. Het ergst denkbare ongeval in de veiligheidsanalyses is dan ook het finaal afbreken van een van de twee pijpen, waar door het koelwater het reac torvat in- en (verhit) uit stroomt. Voor het opvangen van die si tuatie worden de noodkoel- systemen berekend geacht, hoewel nu ernstige twyfel is gerezen over het gedrag van de splijtstofpennen in ook zo'n situatie. De noodkoel- systemen zijn niet berekend op het ondenkbaar geachte scheuren van het reactorvat zelf, waardoor eveneens koel water wegloopt in de bolvor mige omhulling van staal en beton (die bij Dodewaard overigens ontbreekt). Heet en radioactief koelwater, dat het naderen en repareren van het lek in het vat praktisch on mogelijk maakt In het reactorvat van een met water gekoelde kernreactor (zoals de kokend-waterreac tor in Dodewaard en de druk- waterreactor in Borssele) staan zo'n tweehonderd brandstofelementen, die elk zijn opgebouwd uit tientallen vingerdikke splijtstofpennen en regelstaven. De elementen en pennen staan verticaal in het water en zijn circa vier meter lang. Bij een storing moeten de re gelstaven omlaag vallen waardoor de kernreactie stopt De splijtstofpennen blijven echter ook daarna nog warmte afgeven: bij een reactor van het Borssele-type eerst zelfs nog 140 Megawatt Omdat bij een storing die warmte niet wordt afge- voerd.loopt de temperatuur van de splijtstof aanvankelijk nog op. De pennen zijn gevuld met ta bletjes uranium-oxide ver mengd met porselein. Zij zouden intact moeten blijven bij een temperatuur van 1700 graden Celsius. Maar blijkens een in augustus in opdracht van de toenmalige minister van economische zaken uit gebrachte studie, blijven zu niat intact. De studie verge lijkt de veiligheid van water- gekoelde reactoren met die van de Canadese Candu-reac- tor, die met zwaarwater wordt gekoeld. De studie is op 9 september ook aangebo den aan de Tweede Kamer. „Uramum-oxidetabletten ver tonen", aldus deze studie, „vaak allerlei scheuren, zodat de sterkte en dus ook de vormvastheid van de splijt stofpennen hoofdzakelijk be paald wordt door de sterkte van het bekledingsmatenaal van de pennen" Dat bekle dingsmatenaal is een zirco- nium-legenng en die bekle ding kan bij oververhitting (meer dan 1200 graden Cel sius) sterk opzwellen en later scheuren. Oververhitting van de bekle ding van de spUjtstofpen ge beurt niet alleen van binne nuit (door de hitte van het uranium-oxide). maar ook van buitenaf als heet zirco nium reageert met water uit een noodkoelsysteem en er waterstof wordt gevormd. Er zit bovendien een vulgas in de splijtstofpennen en er ont staan gasvormige splytings- produkten, waardoor „in de pennen een aanzienlijke gas druk kan ontstaan", aldus de studie. Het kan er allemaal toe leiden, dat de pennen opzwellen en onder hun gewicht inzakken, ballonvormige uitstulpingen gaan vertonen die de voor het koelwater noodzakelijke ka nalen tussen de pennen dichtdrukken. De pennen worden dan nog heter en scheuren open. Tegelykertyd zakt het uranium-oxide naar beneden (zoals in de kerncen trale Karlsruhe ervaren) en - om de recente studie te cite ren - „er klont een ondefi nieerbare en dientengevolge moeilijk koelbare massa sa men" op de bodem van het reactorvat. Ontstaat die situatie doordat het reactorvat zelf is ge scheurd en met kan worden gerepareerd, dan lijkt een kernsmeltingsramp onont koombaar. De noodkoelsys- temen zijn op zo'n situatie immers niet berekend. De gloeiende massa zal dan door het beton van het reactorge bouw heen smelten en in contact met grondwater enorme radioactieve stoom- en modderwolken de lucht instuwen die een gebied van vele honderden vierkante ki lometers besmetten. KEES WIESE 71.10 80,60 T«ky* rM (81 155,00 158.00 Cindu-Key Dell My Dorp en Co. 275,00 277.50 WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1981 ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN MHv'ATU» Moeara En. ld. 1-1S ld 1-4 Ned. Se heep» hyp 190,00 WcrtMbavea Slavenb. Bak. Telegraaf Teittel Tw. Tllb. Hyp Bk. Tw Kabel H Tw (jas tra ra G 128,50 128,00 107,00 103.50 182.00 180,00 347.00 348.00 30 JO 20,80 Wiortwia 15.00 15.70 Japaa Tnmé 23,00 23 00 Lebmaa Corp 39.00 39.50 Madlaoa T Teebaoloffle F 25.50 28.10 Vaaoe Saad 18.70 18.80 GOUD EN ZILVER 215.00b 215.00b Aaa St. R'dam Dordtacbe Petr. pref. 182.0 Elaerler-NDU 121.5 la 119.0 iraa Hyp 42.20 Brocade* 53,50 Helaekea 48.80 He lorken Holding 41.80 HolL Betan Groep 70.20 Hoofovra* 15.30 KL3 88.00 Kan. Olie 73.80 Nat. Nederlaadea 109.4 Nedlloyd Groep 138.0 NMB 155.0 Ofen Holdlnc 4.00 Ballaat Nedan 70.OC 5 pet. PW I. Delft c. NIJv. Teo Cate t 3540038100 Züver onbrw 875- BELEGGINGS INSTITUTEN BUITENLANDS GELD Awetkaaaae dollar America PND 210.50 212.20 1310.00 1280.00 Beleeg I l Ben. V< IKA Be Ie InUrboad* Leveraged 1080.00 104» 198» aebilllaf (188) 15,70 j-». 54.00 AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse effectenbeurs wa ren het vandaag vooral de obliga ties die moesten inleveren. De staatsfondsen noteerden van 0,5 tot 0,6 punt lager. De jongste, volgens beurshandelaren, mis lukte 12.25 pet staatslening, die exclusief het aandeel van het Al gemeen Burgelijk Pensioen fonds, 550 min. opbracht, deed 98.9 en dook hiermee al gelijk 0,4 punt onder de uitgiftekoers van 99.3 Beurshandelaren wisten geen di recte oorzaak voor de zwakke stemming aan te geven. De om zetten werden minimaal ge noemd. De aandelensector moest door de bank eveneens te rug genomen worden. Ondanks een hoger Wall Street verloren de internationale waarden in Am sterdam terrein. Zo raakte KLM 1.60 kwijt op 92,90 en Philips drie dubbel tjes op 18.90. De andere inter nationals lieten het by dubbel- tjeswerk De banken waren frac- tioneel hoger, waarby NMB 1 won op 156 De hypotheekban ken moesten echter wat terug, zo ook de verzekeraars By de bou wers verloor Bos Kalis 3,50 op

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 25