"Schakel" bestaat 75 jaar Sloop "Meerburg" betreurenswaardig Straks betalen voor Kaags veerpont Jaarlijks uitje met school was het leukst WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1981 Terlouw: winning aardgas bij Ameland onvermijdelijk DEN HAAG (ANP) -r Minister Terlouw (economische zaken) ziet nauwelijks reële mogelijkheden om het winnen van aardgas on der Ameland nog te voorkomen. In een koninklijk besluit van maart 1979 is aan de Nederlandse Aardohemaatschappg een concessie tot winning van de voor raad van vijf miljard kubieke meter aardgas verleend en zo er al mogelijkheden zouden zijn om dit besluit terug te draaien, dan rijst volgens Terlouw de vraag of dit wel in overeenstemming is met een juiste rechtsgang en duidelijkheid van bestuur. Terlouw zei dit gisteren tijdens een mondeling overleg met de bijzondere commissie Waddenzee van de Tweede Kamer Terlouw liet in zgn betoog een scala van mogelijkheden om de zaak terug te draaien de revue passeren Hg noemde in dit ver band de mogelijkheid om bg de Raad van State op grond van gebleken nieuwe feiten een herziening van het koninklgk be sluit te bepleiten. Hij noemde de kans van slagen hiervan echter gering. De PvdA-er Zijlstra en de D'66-er Tommei dachten hier anders over Het feit dat op Ameland grotere zandverplaatsingen nodig zgn dan aan vankelijk werd aangenomen zou volgens hen door de Raad van State als nieuw feit kunnen worden aangemerkt. Oud-leerling L. Treur: LE1MUIDEN - De heer L. Treur is oud-leerling van de Protestants Christelijke School (De Schakelin Lei- muiden. Zestig jaar geleden stapte hij gewapend met spons en griffel voor het eerst de school aan de Stapensea- straat binnen. Het schoolgaan vond hij één van de minder plezierige kanten van zijn jeugd. De straffen waren volgens Treur erg zwaar. "Oorvijgen wer den met kwistige hand uitge deeld. Strafregels schrijven was een normale zaak en de strengste straf was opsluiting in het kolenhok. Ook ik heb verschillende keren "de kolen geteld", aldus Treur. De loka len waren erg somber. De kin deren konden onmogelijk naar buiten kijken om dat de ramen hiervoor te hoog zaten en ten overvloede waren de onderste van matglas. Pas toen het hoofd van de school een portret ophing van de ko ningin Wilhelmina konden de kinderen via het spiegelende glas zien wat zich op straat afspeelde. "Helaas had de meester het gauw door en was het afgelopen met de pret", zegt Treur nog steeds teleur gesteld. Het leukste uit zijn schooltijd was het jaarlijkse uitstapje met de hele school. Daarvoor werd de "busboot" afge huurd, die normaal een dienst onderhield op Leiden. Alle kindertjes werden op de boot geladen samen met het bestuur, de onderwijzers, de onderwijzeressen en een paar moeders. De boot zette koers naar Katwijk waar de kinde ren aan het strand konden pootje baden." Wat we erg vermakelijk vonden waren de witte benen van de be stuursleden als ze hun voeten wilde verfrissen", aldus Treur. Een andere gebeurtenis die hem nog helder voor de ogen staat, is een meisje dat "spier LEIMUIDEN - De protes tants-christelijke school "De Schakel" in Leimui- den viert met tal van festi viteiten haar 75-jarig be staan. Het hoofd van de school J. Smit heeft het jubileum aangegrepen voor het schrijven van een boekje over De Schakel. Hierin wordt de geschie denis van de school leven dig verwoord. Het boekje is een onderdeel van het omvangrijk jubileumpro gramma. Smit heeft dit jaar nog een jubi leum te vieren. Hij is namelijk 25 jaar aan de school verbonden. "De opening in 1977 van het unieke schoolcomplex aan de Griede was een hoogtepunt in mijn loopbaan. Wat dit gebouw, zo uniek maakt is de doordachte opzet. De architecten hebben nauw samengewerkt met onder wijzers en tesamen zijn zij tot een opzet gekomen die aan alle mo derne eisen voldoet. De roem is zelfs tot in Den Haag doorge drongen", aldus Smit. Het minis terie van onderwijs en weten schappen wil de scholen in Ne derland in één vorm gieten en de kans is groot, volgens Smit, dat De Schakel als voorbeeld zal die nen. Het samenvoegen in één ge bouw van het kleuter- en lager onderwijs zoals dat op De Scha kel is gebeurd, heeft de belang stelling van het ministerie. Voordat De Schakel zich aan de Griede vestigde, werd de ge schiedenis van de school geken merkt door voortdurende uibrei- dingen om het steeds groeiend leerlingental een plaatsje te bie den. In 1906 begon het schoolbe stuur in een gebouw bestaande uit twee lokalen aan de Stapen- saestraat. In 1920 werd de "wet op gelijkstel ling van het openbaar en christe lijk onderwgs" van kracht. Daar door kreeg het schoolbestuur meer geld en kon een derde lo kaal worden bijgebouwd. Maar ook dit bood al gauw niet meer voldoende ruimte. In 1953 werd aan de overkant van de Stapen- seastraat een tweede school ge bouwd. Dit was noodzakelijk omdat het aantal leerlingen was gestegen tot 125. In 1956 werd Smit hoofd van de school. In die tijd maakte de school een bloei periode door. Toen het ministe rie de klassen kleiner maakte, was er weer meer ruimte nodig en mede daardoor moest er ge bruik worden gemaakt van een ruimte van de Gereformeerde Kerk. Kleuterschool De Protestants-Christelijke kleu terschool werd in 1958 opgencht. Ook hier groeide het aantal leer lingen gestaag en in 1970 telde de kleuterschool drie klassen. Toen het houten noodgebouwtje no dig aan vernieuwing toe was diende het schoolbestuur bij de gemeente Leimuiden een aan vraag in voor het bouwen van een stenen kleuterschool. De vergunning werd verleend en het schoolbestuur koos de Griede uit om de plannen uit te voeren. Er werd in de ze plannen rekening mee gehouden dat op een later tijdstip de lagere school ook aan de Griede zou worden neergezet. Dit gebeurde eerder dan verwacht. Al in het jaar daarop werd de la gere school aan de kleuterschool ge"schakel"d. De school heeft nu in totaal 310 leerlingen en 11 vaste leerkrachten. Festiviteiten In verband met de viering van het jubileum wordt morgen een her- derkingsdienst gehouden in de Gereformeerde kerk waar drs. TM. Gilhuis een feestrede zal uitspreken. Daarna is er in de school een receptie en zal het ju bileumboek aan het bestuur wor den uitgereikt. De leerlingen hebben vrgdag een feestmiddag (Foto Wint Dijkman en 's avonds wordt in de school een reünie gehouden van oud leerkrachten en -leerlingen Tevens is door De Schakel een ju- bileumproject georganiseerd. Het is de bedoeling geld in te za melen voor het bekostigen van een opleiding voor Egyptische meisjes. Deze meisjes kunnen een brei- en naaiopleiding volgen die hun meer toekomstmogelijk heden biedt Door middel van een loterg en een fancy-fair hoopt de school de hiervoor be nodigde 10.000 gulden bijeen te brengen. De fancy-fair wordt vol gende week zaterdag in het schoolgebouw gehouden. BIRGIT BROEKHUIJSE TENNIS - De Amerikaan Eliot j Teltscher heeft maandag in San Francisco een met een prijzenbe- drag van 200.000 dollar (toch nog een half miljoen gulden) tennis toernooi gewonnen. De als vijfde geplaatste Teltscher won in de fi nale van zijn landgenoot Brian Teacher: 6-3, 7-6. Teacher, op de plaatsingslijst zesde, had in de kwart-eindstrijd gewonnen van Jimmy Connors. Teacher: "Telt scher was niet bij te houden. Hij is te snel voor mij". VOETBAL - In de divisie a van de betaalde jeugdteams won Hee renveen gisteravond op eigen veld met 5—2 van de Ajax-jeugd. Generaal spreekt in Sassenheiin SASSENHEIM - Generaal-ma- joor Von Meyenfeldt, de oud gouverneur van de Koninklij ke Militaire Academie, zal zondag in Sassenheim spre ken over het bewapenings vraagstuk. De generaal doet dit in de gere formeerde kerk in Sassen heim tijdens de leerdienst die wordt gehouden in het kader van de Vredesweek. De leer dienst begint om vijf uur 's middags. Generaal-majoor von Meyen feldt baarde indertijd opzien door zich tegen de kernbewa pening uit te spreken. Na af loop van de dienst is er in de tussenzaal van de kerk gele genheid om aan Von Meyen feldt vragen te stelen en te discussiëren. Het pand Meerburg in Katwijk is niet meer. Jarenlange acties om het monumentale icoonhuis voor de bad plaats te behouden zijn zo tevergeefs geworden. KATWIJK - De slopersha mer heeft gisteren het de finitieve oordeel geveld over het Katwijkse pand Meerburg. Met gemengde gevoelens aanschouwden gisteren tal van Katwij- kers de afbraak aan de Tramstraat. Gemengd, omdat een deel van de badplaatsbewoners het pand gezien de histori sche waarde wilde behou den. Een ander deel twij felt aan die waarde. Meerburg, destijds neergezet als politie-bureau, moet het veld rui men voor de aanleg van een zo genaamde stormvloedkering. De provinciale coördinatiecommis sie Dijkverzwaring nam daartoe een jaar geleden reeds het be sluit. Het plan van de vloedkering is af komstig van het Hoogheemraad schap van Rgnland. Het voorziet in de aanleg van een hoogwater kering tussen de Tramstraat en de Sluisweg. De stichting Leefbaar Katwijk heeft steeds bezwaar aangete kend tegen de sloop, omdat zij het pand karakteristiek acht voor de omgeving. Rgnland heeft onderzocht of het pand in derdaad kon worden behouden. Echter, van een wgziging van de plannen werd afgezien omdat de kosten dan te hoog oplopen. Uit voering van het tracé waarvoor nu is gekozen kost ruim 3,5 mil joen gulden. Leefbaar Katwgk zegt de sloop die gisteren plaatsvond ernstig te be treuren. De stichting heeft nog altgd bedenkingen tegen de han- delswgze die de gemeente heeft toegepast om het pand voor de sloop in aanmerking te laten ko men Volgens Leefbaar Katwgk heeft de gemeente procedureel niet netjes gehandeld door de sloop van Meerburg uit het b.- stemmingsplan voor Katwgk aan Zee te lichten en het plan op die manier soepel de raad te la ten passeren. Omdat ook Gedeputeerde Staten al goedkeuring verleende was Leefbaar Katwijk te laat om be zwaar aan te tekenen tegen het besluit Tussenkomst van PvdA- statenlid A. van den Broek uit Valkenburg mocht niet meer ba ten. T. Janssens van Leefbaar Katwgk kondigt aan tgdens de eerstvol gende vergadering van de com missie dijkverzwaring vragen te stellen naar aanleiding van het gedrag van de gemeente. Van de kant van de gemeente kon van morgen nog geen commentaar worden gegeven op de uitlatin gen van Leefbaar Katwgk. Janssens vestigt er nog eens de aandacht op dat met de afbraak van Meerburg opnieuw een gat verschgnt in Katwgk aan Zee "Met ons protest tegen de sloop wilden wg dan ook niet alleen aangeven dat het pand te mooi is voor sloop, tevens was Meerburg voor ons het symbool om het sloopwerk in Katwgk aan Zee aan de kaak te stellen", zegt Janssens. Met de sloop van Meerburg is gis teren onmiddellgk begonnen na dat maandag het pand door de ei genaar Meerburg, naar hem werd het pand genoemd, definitief was ontruimd. De gemeente had dit in een zogenaamd boetebe ding vastgelegd. Een en ander hield in dat Meerburg de ge meente een zeker bedrag ver schuldigd zou zgn als niet direct met de sloopwerkzaamheden kon worden begonnen na ontrui ming. Het hoogspanningshuisje dat pal naast Meerburg staat moet even eens wgken voor de aanleg van de stormvloedkering. Volgens de door de Katwgkse gemeenteraad inmiddels goedgekeurde plan nen verhuist dit station naar een plek in de naaste omgeving. cieel vastgestelde provinciale normen zou een tochtje met het pontveer maximaal 1,08 gulden (drie strippen op een strippen kaart) mogen kosten. Het Alkemadese college schrijft de raad "binnen afzienbare tijd" een voorstel over het veer te doen. gen dat een particuliere veerman een eigen tariefbeleid mag gaan voeren. Volgens nog niet ofTi- TENNIS - De Nederlandse tennis- ploeg start het toernooi om de Federatie-beker, dat van 9 tot en- met 15 november in Tokio wordt gehouden, tegen Hong Kong. Dit land is bij uitzondering tot het toernooi toegelaten. Hong Kong is geen volledig lid van de Inter nationale Tennis Federatie. Ne derland, dat tot de acht geplaat ste landen behoort, komt bij winst uit tegen Italië of Joegosla- WHSLRENNEN - Tonny Bogers uit Huybergen heeft gisteren in Hilvarenbeek het Nederlands wielerkampioenschap voor poli tiemensen veroverd. Bogers ging na 85 kilometer als eerste over de eindstreep in 1.59,55. ALKEMADE - De bewoners van De Kaag zullen in de toekomst waarschijnlijk moeten betalen voor het gebruik van het veer pont over de Ringvaart Als de gemeente Alkemade geen over eenstemming kan bereiken met particulieren over een over dracht van de exploitatie van het veer "zal worden bezien of het gratis overzetten van de inwo ners van Kaag en Buitenkaag moet worden gehandhaafd", schrijven burgemeester en wet houders. Het veerpont kost de gemeente dit jaar vier ton en wordt een steeds zwaardere last. Besprekingen met de Kaagse dorpsraad heb ben tot nu toe geen oplossing op geleverd en de gemeente is op het moment in onderhandeling met een aantal particulieren over de exploitatie van het veer. De gemeente wil in ruil voor een jaarlijkse subsidie van maximaal anderhalve ton geen enkele ver antwoordelijkheid voor het pont- veer meer nemen. Volgens een woordvoerder van de gemeente ligt het in de lijn der verwachtin- i Kaageiland voortaan moeten gaan betalen voor het pontveer over de Oud-leerling L. Treur. naakt" werd afgedroogd door een lerares voor het oog van de leerlingen. Nog lange tijd daarna werd hier schan de van gesproken. Dat Treur in zijn latere leven nog veel met de school te ma ken zou krijgen, had hij zich toen niet kunnen voorstellen. Hij was namelijk 17 jaar voor zitter van het schoolbestuur. Maar ook zijn familie is al tijd met en voor de de "School met den Bijbel" bezig ge weest. Zijn grootvader was één van de oprichters van de vereniging die tot doel had het "oprichten en instandhou den van den Vrije scholen met den Bijbel". Zijn vader was 40 jaar secretaris van deze vereniging en natuurlijk heb ben de kinderen van Treur de school bezocht. Volgens Treur, die wethouder is in Leimui den, is er veel verbeterd sinds hij schoolgaand was. "Toch was niet alles uit die tijd slecht". Het hoofd van de school "met den bijbel" in Leimuiden J. Smit heeft het jubileum een boekje over 75 jaar protestants<hristelijk onderwijs. zijn school aangegrepen voor het schrijven t>an

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23