Leyland vecht voor erkenning Opvallend rustige Stanza Renault 9 nog dit jaar WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1981 British Leyland is met de Mini Metro een weg ingeslagen die over enkele jaren tot geen verlies meer of zelfs winst zou moe ten leiden. Dat kan volgens de leiding als er in de komende tijd elk jaar op zijn minst één nieuw model wordt uitgebracht. Nu is dat simpel gezegd maar in de autopraktijk is dat heel wat moeilijker te verwezenlijken. De ontwikkeling van een nieuw model vraagt vier tot vijfjaar. En zó lang is het nog niet gele den dat de directie van British Leyland besloot deze koers te volgen. Toch komt al in februari de tweede auto uit deze serie op de markt: de Triumph Acclaim. Daarna volgen te zijner tijd nog een nieuwe versie van de Princess, de Ambassador, enkele ge wijzigde Rovers, een auto onder de codenaam LM 10 en ten slotte een andere Jaguar. Belangrijkste modellen in deze reeks zijn de met behulp van Honda gebouwde Acclaim en de LM 10 in de lagere mid denklasse, waarvoor Volkswagen een helpende hand zal bie den in de vorm van een versnellingsbak uit de Formel-E-types van VW. Bij British Leyland schaamt men zich niet voor de verkregen hulp. Men verwijst naar Volkswagen dat zich ook maar dank zij de inbreng van een nieuwe partner (Audi) staande heeft kunnen houden. Maar het is duidelijk dat de Britten Honda dik hebben moeten betalen om met hun veren te mogen pronken. Want Honda had de Ballade om zo te zeggen voor de tewaterlating gereed toen de Britten op de proppen kwamen. Die Ballade was helemaal niet zo nieuw. De belangrijkste com ponenten waren uit de Honda Civic gehaald. Maar het ont werp paste precies in de Britse plannen en British Leyland kreeg de Japanners zo ver dat ze de Britten toestonden er een eigen auto van te maken. Het is nog hard werken geweest om alles klaar te krijgen maar het is gelukt. En hoewel Honda de Ballade zelf in Japan uit brengt (British Leyland mag de EG-landen bewerken) zijn de bazen van de fabriek zo gelukkig met de Acclaim dat ze er 2.000 van willen - en mogen - bouwen in Japan. Dat worden dus Ballades met een Acclaim-uitrusting. Leyland wordt van die order beslist niet rijk. Het gaat om een bedrag van zo'n 400.000 pond sterling. Meer niet. Maar het is een bewijs dat de erkenning voor de produkten van British Leyland begint terug te komen. En dat is de mensen van B.L. eigenlijk meer waard dan dat half miljoen. Want de Britten maken moeilijk tijden door. En daar is nu nog het plan van Datsun bijgekomen om in Engeland een fabriek te gaan bouwen. Jaarlijks 200.000 auto's. Dat betekent ook nog ernstige concurrentie vlak om de hoek... Moderne Daihatsu Charmant Er is een sterk gemoderniseer de Charmant van Daihatsu op komst. De wagen (met een 1,3 of 1,6 li ter motor) was te zien op de autoshow in Frankfort, waar dezer dagen de poorten ach ter meer dan een miljoen be zoekers werden gesloten. Dat deze Charmant eerder in Europa te zien was dan m de Japanse hoofdstad Tokio waar volgende maand een au totentoonstelling begint - te kent het belang dat door de Japanse fabrieken aan de Eu ropese markt wordt gehecht. De vierdeurs sedan (met aan drijving op de achterwielen) gaat deze maand in produktie maar zal pas na de jaarwisse ling naar Nederland komen. De prijzen zullen waarschijn lijk tussen de 15 en 19 mille komen te liggen. Overigens, er zijn nog enkele Daihatsu's bijgekomen. De kleinere driecilinder Charade is nu ook met automaat ver krijgbaar 15.295) en de hele kleine Cuore kent nu ook lu xueuzere versies: ƒ11.495 voor de driedeurs en 500 gul den meer voor een deur ex tra. Veruit de meeste auto's worden in de mid denklasse verkocht. Het is dan ook enorm drin gen op die markt. Een overvloed aan aanbod en uiterst venijnige concur rentie. De activiteiten die op dit front worden ontplooid zijn groot. De autobou wers zijn voortdurend bezig bun aanbiedingen in deze sector te verbete ren. Nog niet zo lang geleden verscheen de nieuwe As- cona in de showrooms van Opel. Volkswagen kwam met de Santana - een sedan-versie van de Passat - op de proppen. En nu zijn er meer bijzon derheden bekend van weer drie nieuwelingen in die middenklasse: de Renault 9, de Datsun Stanza en de onherken baar vernieuwde Daihat su Charmant. De kennismaking met de Stan za. de geheel nieuwe mid denklasser met voorwielaan- drijving van Datsun binnen kort alleen nog Nissan) ver liep erg plezierig. De wagen komt in december op de Ne derlandse markt maar ik kon er tevoren even in rijden. Een leuke compacte auto. Heel gemakkelijk bestuurbaar. Opvallend rustig. De motor is ook nieuw. Ontworpen voor deze Stanza. De 1800 cc (88 De Renault 9 (die komt tussen de R5 en de R14) zal tegen het einde van dit jaar in de Nederlandse showrooms verschijnen en dan vermoedelijk vanaf 16 mille worden geprijsd. De duurste versie zal in de buurt van de 20 mille komen. Er wordt een keus geboden uit drie motoren: 1100 cc (47,5 pk) en twee 1400 cc uitvoeringen (60 of 70 pk). De ruim 800 kilo wegen de wagen doet uiterlijk conventioneel aan maar de constructie is uiterst modern. Zo is er in de auto een nieuwe vinding: centrale stoelbevestiging. Daardoor krijgt men niet alleen een soort schommelstoel (een verdere mogelijkheid om prettig te zitten) maar ook meer been ruimte voor de achter-inzittenden. Zuinigheid was troef bij de opzet van de auto. Dus stroomlijning, lichte materialen en elektronische ontsteking. Dankzij een "bouwdoosopzet" zal de R9 in vele uitvoeringen ver krijgbaar worden. Overigens niet alleen in Europa want een aan gepaste uitvoering zal door American Motors ook de Ameri kaanse markt worden opgereden. pk) in "mijn" wagen deed zijn werk erg soepel De toe komstige koper kan echter ook kiezen voor een 1600 cc krachtbron. Drie en vier deuren zijn moge lijk bij beide motoren De vijf- deurs versie heeft altijd een 1.8 liter motor. Technisch is er alles aan ge daan om deze Stanza zo zui nig mogelijk te houden. Zo min mogelijk weerstand door zoveel mogelijk stroomlij ning. Een nieuw gecon strueerde versnellingsbak met zodanige overbrengings verhoudingen dat de vierde versnelling al als overdrive dienst doet. Een kleine en der halve lichte motor En het ge bruik van vcel lichte kunst stof. Alles bij elkaar weegt de auto niet meer dan 910 kilo en komt volgens de fabriek zelfs in de stad nog boven de één op tien uit. Alleen... de tijd van de goedko pe Japanner is nu toch echt voorbij. De prijslijst van de Stanza begint bij de 19 mille.' Op de foto de vijfdeurs-versie van de Stanza (alleen met 1.8 liter motor). Het toverwoord is turbo. Ontwikkeld in de autosport en met Saab als voortrekker daarna geïntroduceerd in de gewone gebruiksauto's. Zó appelerend aan het enthou siasme van de autofanaten dat sommige merken het turboplaatje niet in voldoen de mate kunnen aanslepen. Ze worden en masse op alle soorten auto's geplakt. Met of zonder turbo... Turbo is het systeem waarbij de anders verspilde energie van het uitlaatgas door een compressor wordt opgevan gen en weer wordt benut om de "ademhaling" van de mo tor te verbeteren. Het resultaat is verbluffend. Een motor bijvoorbeeld van 71 paardekrachten - zoals in groten getale in de Renault 16 werd ingebouwd krijgt door die compressor zo'n duw in de rug dat het vermo gen wordt opgevoerd tot niet minder dan 110 pk, die men nu in de Renault 18 turbo kan vinden. En die enorme schep erop krijgt men op zo te zeggen op afroep. Het extra vermogen wordt pas geleverd wanneer het wordt verlangd. Wanneer de bestuurder denkt dat het nodig is. Niet gevraagd krijgt men het niet. Dat heb ik weer eens kunnen ervaren in de tijd dat ik die aantrekkelijke 18 turbo van Renault ter beschikking had. Zoals men zich wellicht zal her inneren bracht Renault de 18 drie jaar geleden op de markt. Geen derde of vijfde deur. Terug naar de sedan met de gewone kofferbak. Ik vraag me af of ze bij Renault zelf de weerklank hadden verwacht, die het model bleek te ontmoeten. Diverse merken (denk aan Volkswa gen en Mazda) zijn onmiddel lijk de Franse fabriek op die succesvolle weg gevolgd. En Renault gaat met de "negen" die tegen het einde van het jaar in de showroom komt ook in dezelfde richting ver der. Het succes van de R18 is na tuurlijk ook te danken aan de grote verscheidenheid in het aanbod. Inclusief een char mante Fuego-serie, inclusief een leuke stationwagen en in clusief de bijzonder populai re diesel. Aan de top van de lijn staat sinds enige tijd de Renault 18 turbo. Een imposant stuk "speelgoed" voor de liefheb bers. Beslist geen koopje. Voor 28,5 mille kan men bij voorbeeld ook een Fuego met een tweeliter motor kopen, waarmee men in feite dezelf de prestaties kan bereiken. En zoals men kan weten is die Fuego ook afgeleid van de 18-lijn. Maar de Fuego mag dan sierlijk zyn, het is geen turbo. Het is geen auto die men in de lage re toerentallen als een lekker zuinig karretje kan rijden maar die la carte" een massa vermogen levert. Even het gaspedaal fiks in drukken en men wordt op maat bediend. De naald van de turbometer schiet in het oranje gebied. Een tel later hoort men het zachte fluit- toontje. Dan wordt men ste vig in de rugleuning van de stoel gedrukt, zo snel schiet de wagen als het ware onder de inzittenden uit. Zelfs in de vijfde versnelling bij een snelheid van ruim boven de honderd kilometer per uur gehoorzaamt de motor nog opvallend vinnig op het voet bevel. Een acceleratie van 0 tot 100 ki lometer in ongeveer tien se conden. een topsrelheid van om en nabij de 185 kilometer per uur. Het is te begrijpen dat de constructeurs dat sportieve element ook aan de buitenkant van de auto tot ui ting wilden brengen. 'Tur bo" achterop en "turbo" aan de zijkanten was niet vol doende. Spoilers voor en ach ter, zwaardere bumpers en desgewenst bijzondere vel gen moeten dat speciale van de auto nog eens benadruk ken. Binnenin komt men het dash board van de Fuego tegen. En nieuw ontworpen stoelen, die in de rug wel flink steun geven maar waarvan ik de zit ting toch aan de korte kant vind. Het heeft echter geen zin alle details van de Renault 18 weer eens onder de loep te leggen. Dat heb ik al gedaan toen de eerste maar net op de weg was verschenen. Een te waarderen middenklasser. Dat het Franse staatsmerk er zo mee de roos zou treffen kon ik toen slechts gissen In vergelijking met die "norma le" uitvoering heeft de turbo natuurlijk wat aanpassingen die de grote krachten in toom moeten kunnen houden. Maar niet iedereen zal die stuggere vering hogelijk kun nen waarderen. Het is een noodzakelijkheid, maar het betekent wel dat op slechtere wegen wat comfort moet worden ingeleverd aan de veiligheid. En de remmen van deze Re nault 18 turbo zijn zo fel dat een wat slordige rijder het zijn medepassagiers behoor lijk onaangenaam kan ma ken. Trouwens, het is nog maar de vraag of de mede-inzittenden zich helemaal wel zo geluk kig zullen voelen in zo'n tur bo. Er natuurlijk van uitgaan de dat de bestuurder de mo gelijkheden benut die zo'n turbocompressor bieden. Dat betekent fel optrekken en fel remmen. En dat zijn niet al tijd de prettigste ervaringen als men zelf niet achter het stuur zit. Maar ja. een turbo - ook deze Renault - koopt men met om hem als een prettig comforta bele middenklasser gebrui ken Dan zijn er in de 18-serie wel passender exemplaren te vinden. Men koopt zo'n turbo om er pit tig mee te rgden Wat in de wandeling "sportief' wordt genoemd. Daar moet men stevig voor be talen. Niet alleen bij aan koop Als men met de Re nault 18 turbo rustig stuurt is aan de benzinepomp een ver bruik van eén op tien gemak kelijk te halen Maar als men de turbo bg tyd en wijle zyn werk laat doen ligt het ver bruik dichter in de buurt van de één op acht Dat moet men er als liefhebber voor over hebben. Want deze Renault 18 turbo is echt een lust voor die liefhebber... ADVERTENTIE NÉÉ, NOOIT 6EWETEN PAT JE ALTUP EEN EXTRA 6TPIP MOET STEMPELEN. Sommige mensen weten nog steeds niet dat een rit altijd een strip méér kost, dan het aantal zones dat men reist. Dus reizen in één zone kost twee strippen, reizen in twee zones drie strippen enzovoort. GEBRUIK 'M GOED. U WEET NU HOE HET MOET. Toons boeken in platina en goud Toon Hermans kreeg gisteren op een eilandje in de Bies- bosch een gouden exemplaar van zijn boek 'Alles is heim wee' en een platina exem plaar van zijn boek 'Fluiten naar de overkant'. Van het eerstgenoemde boek zijn meer dan 100.000 exem plaren verkocht, van het tweede ruim 200.000. ADVERTENTIE HEE. NOOIT 6EWETEN PAT JE JE OJPE 6TPIPPENKAART EEPET VOL MOET STEMPELEN. Sommige mensen weten nog steeds niet hoe ze dóór moeten stempelen van een oude op een nieuwe kaart. Dat gaat zo: begin te tellen op uw oude kaart en stempel de laatste strip Tel daarna door op een nieuwe kaart en stempel op de gebruikelijke wi|ze. GEBRUIK 'M GOED. U WEET NU HOE HET MOET

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21