Ajax te licht voor topklasse Meer dan helft bevolking Nagoya wil Spelen niet.. Belgen op schot Poolse jeugd blijer met boterhammen dan handtekeningen.. Volgens Japans televisieonderzoek Amsterdammers moeten terug naar schoolbanken na ruim verlies Fraude op Duindigt? Hrubesch niet tegen Utrecht WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1981 CATOWICE - Het beeld in Polen is overal hetzelfde. Lange rijen voor de winkels en mensen die verlaten urenlang wachten in de stromende regen om voedsel en-of wat kledingstukken te be machtigen. De Polen gaan ui terst verward de winter in. tfiet zonder trots - als een fotograaf platen wil schieten, wordt er in elke lange rij tegengesputterd - wel zonder de noodzakelijke voorzieningen. Die zijn op de bon en alleen de gelukkigen kun nen er beslag op leggen, want het „op-is-op" moet eenvoudig kei hard worden gehanteerd in het Polen anno 1981. £)ok in Katowice en de vervuilde, sombere voorstad Bytom, waar Feyenoord vanmiddag de return van het UEFA-Cupduel met Szombierki moet spelen. Daar, in het hart van de mijnstreek (ko len genoeg, die liggen zelfs op straat), werkten de Rotterdam mers gisteren hun laatste trai ning af in een trieste entourage. Gadegeslagen door drommen kletsnatte schooljongetjes, die blijer waren met de uitgedeelde boterhammen dan met handte keningen, draaien de profs hun rondjes om daarna bijna be schaamd terug te keren naar het dure hotel in Katowice. Mijnwerkers Veertig kilometer verderop bij Knurnow, was toen al een in drukwekkende demonstratie van vanaf vorige week vrijdag stakende mijnwerkers gehou den. Midden op de dag werd bij de Zsczytowice-mijn een open luchtmis opgedragen voor de collega Arend, het gearresteerde lid van het Solidariteitsbestuur. Er waren minstens 10.000 stakers bij aanwezig, die het Poolse volkslied meezongen en hardop meebaden in een gespannen, nerveuze sfeer. Ook daar mocht de fotograaf niet overal zijn werk doen. Niet uit onwil van de sta kers, maar, zoals een van de or debewakers vertelde, uit angst dat zich leden van de geheime politie tussen de massa zouden bevinden. Gelatenheid In die overal voelbare sfeer van angst en gelatenheid moet Feye noord vanmiddag aantreden voor het voetbalduel in de eerste ronde voor de UEFA-Cup. Waar schijnlijk toch met Joop Hiele onder de lat en zeker met Troost voor de op dit niveau nog ge schorste Bulgaar Jeliazkov. De vermoedelijke opstelling van de Rotterdammers is: Hiele, Wijnstekers, Nielsen, Troost, Van Deinsen, Van Til, Stafleu, Van Hanegem, Budding, Ver meulen, Bouwens. PAUL DE TOMBE Op 67-jarige leeftijd is gisteren de vroegere manager van de voetbalclub Liverpool, Bill Shankly (foto), overleden. Shankly was zaterdag na een hartaanval in een ziekenhuis in Liverpool opge nomen. Een tweede attaque werd hem in de nacht van maandag op dinsdag fataal. "Shanks" zijn bijnaam bij de fans uan Liverpool) leidde de ver eniging uit de anonimiteit naar de Europese top. Hij werd mana ger in 1959 toen Liverpool moeite had zich in de tweede divisie van de Engelse league te handhaven. Na zijn loopbaan kon bij bogen op drie nationale kampioenschappen, twee FA-cups en de UEFA- beker. BADEN BADEN (GPD) - Waar de Japanse delegatie gistermiddag achter gesloten deuren bij het Internationaal Olympisch Comit de kandidatuur van Nagoya aan prees als plaats voor de zomerspelen van 1988, strijdt een andere Japanse afvaardi ging in Baden Baden nu al dagenlang voor precies het tegenovergestelde. Onder aanvoering van twee professoren werd zowel de plaatselijke bevolking als het IOC en de internationale pers in de voorbije dagen bestookt met „belastend" materiaal. Vergeefs vermoedelijk, want de club van Samaranch kan het zich uit louter politieke overwegin gen amper veroorloven Nagoya's enige mededinger, Seoel, de Spe len te gunnen. Het sinds 1948 bij de olympische beweging aange sloten Zuid-Korea zal vanmid dag tijdens de stemming ook niet kunnen rekenen op de stemmen DEN HAAG (ANP) - Gister avond kwalificeerden zich reeds de Engelse clubs Tot tenham Hotspurs in het toer nooi voor de Europese beker voor bekerwinnaars en Sou thampton in het toernooi om de UEFA-beker voor de tweede ronde, waarvoor vrij dag a.s. in Zürich zal worden geloot. In tegenstelling tot Tottenham boekte Southampton een te leurstellend resultaat in het UEFA-bekertoernooi door te gen het Ierse Limerick niet verder te komen dan 1-1. De ploeg rond Kevin Keegan die na 53 minuten de openings treffer voor zijn rekening nam, had echter in de eerste ontmoeting door een 5-3 triomf de weg naar de tweede ronde geplaveid. Met Beveren en Lokeren heeft België reeds twee ploegen in de tweede ronde van het UE FA-bekertoernooi. Beveren had weinig moeite met het Noordierse Linfield (5-0) na dat de Belgen in de eerste wedstrijd reeds een positieve 3-0 score hadden bereikt. Lokeren, dat twee weken ge leden in Nantes tot 1-1 kwam, behaalde voor eigen ubliek een duidelijke 4-2 overwinning. De Zwitserse club Neuchatel verloor in Praag weliswaar van Sparta met 3-2, na een 2-0 voorsprong bij de rust, maar dat kon toch de door tocht naar de tweede ronde niet tegenhouden. Op eigen grond hadden de Zwitsers zich reeds met 4-0 de meer dere getoond. Hetzelfde gold voor Dinamo Boekarest. Het leed in Sofia tegen Levski Spartak een 2-1 nederlaag, maar omdat in eerste instantie de Bulga ren met 3-0 hadden verloren ging Dinamo over naar de tweede ronde. van het Oostblok en zijn satelliet staten. „Voor de ontwikkeling van onze economie", zo meende een Zuidkoreaanse woordvoer der, „zal het een ware ramp zijn wanneer de Spelen aan onze neus voorbij gaan". Samaranch en de zijnen hebben daar echter geen boodschap aan. Net zo min als het IOC-oppcr- hoofd vermoedelijk erg onder de indruk zal zijn geraakt van de aan hem gerichte open brief, waarin de „burgerbeweging te gen de Olympische Spelen in Na goya" tekst en uitleg geeft waar om het een hoogst onverstandige beslissing zou zijn de zomerspe len van '88 toe te wijzen aan de Japanse miljoenenstad. Die brief is ondertekend door Hiroshima Mizuta, professor in de economie aan de universiteit van Nagoya. Een door de Japanse televisie ge houden enqute onder de 2,1 mil joen inwoners zou hebben uitge wezen, dat 59 procent van de be volking negatief staat tegenover LONDEN (GPD) - Het toekomstteam vail Ajax is gsteravond andermaal te licht geble ken voor de Europese topklasse. De Amsterdammers mochten zich 66 minuten gelijk waardig wanen aan een gezapig spelend Tottenham Hotspur. Daarna werden de Nederlanders in een tijdsbestek van 13 minuten opgerold en teruggeworpen in de schoolbanken waar de meesten, gezien hun leeftijd en ervaring, nog thuishoren. Het totale verlies van 6-1 (1-3 in Amsterdam, 0-3 in Londen) laat Ajax geen andere keus dan dat het de opleiding van zijn eigen talenten nog krachtiger ter hand neemt. De weg terug (stoppen met verjon ging en meer spelers van buiten af aantrekken} is afgesloten om dat de financiën, zeker na het DEN HAAG (ANP) - Het ren- comlté dat zondag op de baan van Duindigt dienst deed, acht de mogelijkheid van fraude tijdens het kampioen schap Nederlandse volbloeds niet uitgesloten. Het vermoe den bestaat dat Richard Fox, die met Boxberger Relko - in een dead heat met Tele grams Again - als tweede eindigde, te licht heeft gere den. Volgens enkele getuigen zou Jockey Alan Bond, die het door hem bereden paard Fia- no wegens kreupelheid moest inhouden, aan zijn col lega Fox voor het inwegen na de race een pakje lood heb- ben overhandigd, dat door Fox na de ren zou zijn verlo ren. Om aan het vastgestelde gewicht te komen dienen sommige jockeys in hun Sja brak plakjes lood mee te dra gen. Ten einde fraude te voorkomen is het de jockeys verboden contact met ande ren te hebben tussen het mo ment van afzadelen en het wegen na de race. De verzwa ring van het zadel is van we zenlijk belang, algemeen wordt aangehouden dat een pond lood per gelopen kilo meter een paardlengte scheelt. Het rencomité heeft de twee uit Engeland overgekomen joc keys na de race gehoord over hun handelwijze met de loodsjabrak. Het rencomité heeft de verdere afwikkeling van het gebeuren overgedra gen aan het tuchtcollege van de stichting Nederlandse Draf- en Rensport (HOR), dat de Engelse jockeyclub van de gang van zaken op de hoogte heeft gesteld. Ajax zal de consequenties moe ten trekken uit het beleid waar voor het ongeveer twee jaar te rug heeft gekozen. Uit het oog punt van bezuinigen werd toen gekozen voor de eigen kweek die in uitzonderingsgevallen (Olsen) zou kunnen worden aangevuld met goedkope buitenlandse krachten. Ajax moet dan ook niet aarzelen, zoals dit seizoen is gedaan et Kieft en Vanenburg. Het zal moeten experimenteren met spelers op de plaats van laat ste man Wim Jansen die na dit seizoen vrijwel zeker zal afha ken. De Nederlandse competitie biedt daarvoor uitstekende mo gelijkheden en niet alleen de oe fenwedstrijden met hun vrijblij vend karakter. Over het verlies tegen Tottenham Hotspur moet niet dramatisch worden gdaan. De uitschakeling stond immers bij voorbaat vast omdat de gevarieerd spelende Engelsen veel verder in hun ont wikkeling zijn en ondanks al hun beperkingen (te speels, te aanval lend) een ploeg van formaat vor men waarmee Ajax te vroeg werd geconfronteerd. Dat zowel Ling als Schrijvers weg wil ver klaart dan ook slechts gedeelte lijk waarom de verliescijfers nog vrij groot uitvielen. Ling, die maandag al te kennen gaf we gens een dijbeenblessure niet te kunnen spelen, kreeg weliswaar geen waardige vervanger (Ham berg bleek opnieuw veel te licht), maar het werk van Schrijvers die gistermorgen tijdens de training teveel last bleek te ondervinden van de pijn in zijn knieholte werd wel degelijk goed waarge- door Hans Galjé. Hij had geen schuld aan de drie doelpun ten waarmee Tottenham hotspur halverwege de tweede helft Ajax de laatste illuss ontnam. Tot de 66ste minuut kon Ajax de Lon- denaren nog redelijk op afstand houden. Er werd agressiever ge speeld dan in Amsterdam, er was meer overleg en de samenwer king was aanzienlijk beter. Posi tief was ook het optreden van spelers als Boeve, Wijnberg die overigens de gele kaart kreeg na dat hij Galvin had gevloerd, Ler- by en in mindere mate van Kieft. Om werkelijk succes te behalen was Ajax echter te eenzijdig in gesteld. De rechtervleugel stelde niets voor. Rechtsachter Mole naar mist nog altijd de overtui ging in zyn spel die hij voor zijn operatie aan de enkel bijna een jaar geleden wel had. Halfspeler Schoenaker was net als zijn te leurstellende collega Vanenburg, die letterlijk en figuurlijk te licht was tegen de uitblinkende En gelse international Hoddle, vrij wel onzichtbaar en de dikste on voldoende werd opnieuw ge scoord door Piet Hamberg. Hij mag dan destijds te groot ge weest zijn voor zijn vorige werk gever, het Zwitserse Servette, voor het groene laken van het White Hart Lane-stadion was hij veel te klein. Als vervanger van Ling kon hij zijn tegenstander Hughton geen moment de in druk geven dat hij met Ajax het veld was opgestapt. In die geval len dat zijn medespelers hem wel opmerkten was Hamberg door zijn tekort aan techniek en snel heid een storende factor. Een jaar lang heeft hij zich kunnen excuseren door te wijzen op bles sures. Nu hij daarvan is verlost is hij een last voor Aiax. dat hem Keje Molenaar is doorgedrongen t gereed om het gevaar te beteugelen. nog bijna twee seizoenen op de loonlijst heeft staan. Omdat een vleugel net als de hoofdtribune van Tottenham Hotspur, die mo menteel wordt gerenoveerd bui ten gebruik was, moest het goe de bij Ajax weer komen van links. Waar het de individuele ac ties betrof voldeden Boeve en Ol sen aan die opdracht. Maar geza menlijk kwamen zij bepaald niet ver. Voor rust moest Ajax daar door volstaan met een gevaarlij ke actie. Na een aangever van Ol sen volleerde Kieft de bal langs doelman Clemens en het doel. Tottenham Hotspur moest zich in die periode ook tevreden stel len met bescheiden mogelijkhe den omdat Hoddle en Ardiles wat te zelfzuchtig waren en de Amsterdammers vaak met suc ces de buitenspelval hanteerden. In de tweede helft was er nog een kans voor Kieft (ook ditmaal schoot hij de bal naast) voordat Tottenham Hotspur versnelde en eindelijk zodanig geïnspireerd raakte dat het verschil in kwali teit toch nog royaal tot uitdruk king werd gebracht in de score. Ironisch genoeg gebeurde dat pas nadat Hamberg was afgelost door de 18-jarige Silooy. 22 minuten na rust opende Galvin de score, acht minuten later was Galje weer net niet snel genoeg zyn doel uit om Archibald af te stop pen waardoor Falco voor 2-0 on zorgen en weer vijf minutn daar na werd het mooiste werkstuk van de wedstrijd afgeleverd. Ar diles lanceerde zichzelf en liet de bal vervolgens met een diago naal in de uiterste hoek van het doel verdwijnen: 3-0. Ajax-trai- ner Kurt Linder: „Het is allemaal gegaan zoals we voorspeld had den. Ajax heeft met slecht ge speeld maar mist duidelijk erva ring. Het spel van Tottenham oogt niet zo spectaculair maar het is allemaal wel erg sluw. Tot tenham heeft zonder meer een goede ploeg vooral Ardiles is van grote klasse". ADVERTENTIE de kandidatuur van Nagoya. Daarbij spelen zowel sociale en financile alsmede politieke over wegingen een rol. De voorzitter van de burgerbeweging schrijft Samaranch dat de financile mid delen van de stad ontoereikend zijn, zodat de spelen ten koste zouden gaan van de sociale voor zieningen voor de burgers. ,Het plan", zo schrijft Mizuta, „is afkomstig van een handvol poli tici. met de burgemeester voor op, en van enkele ïndustneba- ronnen in onze stad. Het burger leven zal echter in menig opzicht worden geschaad wanneer het IOC kiest voor Nagoya. De stad heeft de belastingcenten hard nodig voor de gehandicapten, het onderwys en de woning bouw, in plaats van dat geld te steken in snelwegen en giganti sche stadions. Onze bevolking heeft meer behoefte aan kleine speelvelden voor hun kinderen dan aan n groot Olympisch sta dion". Maar ook politiek zou de toewij zing van de Spelen aan Nagoya volgens Mizuta weieens ver strekkende gevolgen kunnen hebben in Japan. „Het competi tiekarakter van Olympische Spe len roept nationalistische en soms zelfs ultra-nationalistische gevoelens op. Dat gevaar is voor al groot in een land als Japan, dat steeds verder afzwenkt naar rechts. De Olympische Spelen zou de radicale ommekeer kun nen betekenen. En we zijn bang, dat de Spelen van Nagoya daar mee in de voetsporen van die van Berlijn zullen treden". „Dne Olympische Spelen binnen 24 jaar in Japan", noemt de bur gerbeweging onzinnig. „Die Spe len", aldus Yoshikazu Ikeda, „berooft Nagoya bovendien van het toch al spaarzame groen. Naast het kerkhof ligt een groen strook waarop accommodaties gebouwd zullen worden. Daar door wordt de rust ook nog eens catastrofaal verstoord. En dat is tegen elk menselijk gevoel". De professor in de filosofie aan de universiteit van Nagoya vreest bovendien het geweld. „Na de aanslag in Munchen zijn de Olympische Spelen niet meer een „festival van de vrede" maar een „festival van de conflicten". In die geest sprak hij deze week op een door de burgerbeweging belegd alternatief congres in de Evangelische Kerk in Baden Ba den. Besluit het IOC echter toch de Spe len aan Nagoya toe te wijzen", zo beloofde hy, „dan zullen wij er alles aan doen om ervoor te zor gen dat het de soberste Spelen aller tijden worden, zodat die als een blauwdruk kunnen dienen voor de Derde-Wereldlanden. Maar het zou veel zinvoller zyn de begrote zes miljard aan te wenden voor ontwikkelingshulp dan dat geld te investeren in een veertiendaags prestigeobject als de Olympische Spelen" Heel wat minder opschudding ging vooraf aan de presentatie gistermorgen van de dne kandi- daatslcden voor de winterspelen van 1988. Bij de betrokken sport federaties bestaat een unanieme voorkeur voor het Canadese Cal gary, dat voor de derde keer naar deze Spelen dingt. Het Interna tionaal Olympisch Comité daar entegen prefereert Cortina d'Ampezzo, dat al eerder (in 1956) als gastheer van de winter sporters optrad Het Zweedse Falun lijkt in die race kansloos vanwege de grote onderlinge af standen die overbrugd moeten worden. HAMBURG - Horst Hrubesch zal vanavond niet meespelen in de wedstrijd tegen FC Utrecht De spits van Hamburger SV bleef gisteren ziek achter in Hamburg en werd tot komende maandag bed rust voorgeschreven. Hru besch liep tien dagen geleden in het competitieduel tegen VFL Bochum een hersenschudding op Franz Beckenbauer verkoos evenmin de reis naar Zeist, waar de selectie van HSV zich voorbe reidt op de UEFA beker n turn tegen Utrecht, niet mee te ma ken. Beckenbauer bereidt zich in eigen omgeving voor op zyn ren tree in HSV.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17