Kritiek op leiders van Solidariteit Scheveningse visser in Iers water opgebracht Reportage is zYi geld meer dan waard Importeur maakt zich op voor tweede ronde WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1981 VARIA PAGINA 13 Door Jan Westerlaken Hoewel de vader, Corradino d'Ascanio, er niet meer is, maakt zijn produkt, de Vespa- scooter, sinds kort een ferme opleving mee. Direct na de Tweede-Wereldoorlog, in 1946, ontwierp de Italiaan de 'motor op kleine wielen' waarvan er over de hele we reld vele miljoenen zijn verkocht. Met enkele tientallen exemplaren begon de produktie van de Vespa-scooter. Nauwe lijks drie jaar later waren dit er een kleine vijftigduizend. In de jaren vijftig en zestig was de scooter hét vervoermiddel. Aan het eind van de jaren zestig kwam de klad erin. Zes jaar lang was de verkoop van de Vespa minimaal. Nu is er een duidelijke verbetering. Er gaat geen dag voorbij of er komen bij de zeven tig Nederlandse dealers verzoeken om foldertjes en of er ook al tweedehands scooters in de handel zijn. Voor Vespa-importeur Van Oeyen (hij heeft zijn onderkomen in Tilburg-noord) staat het vast. Hij zegt het voor honderd procent zeker te weten, dat de scooter beslist weer een vertrouwd beeld wordt in het verkeer. En niet alleen Van Oeyen heeft vertrouwen in de toekomst. De Amsterdamse firma Van Laar, één van de grootste verkooppunten in Nederland, heeft dezelfde ervaring als de importeur. Evenals de Leidse dealer Huysman aan de Hogewoerd. Ook bij hem wordt steeds meer de vraag gesteld of er een Vespa-scooter te koop is. Af en toe zie je ze weer rijden. Maar jaren geleden was de Vespa-scooter een vertrouwd beeld op de Nederlandse wegen. Tot de klad erin kwam en deze tweewieler aan de kant werd gezet. Zelfs de invoer lag jaren stil. Nu lijkt hierin verandering te komen. De vraag naar de scooter neemt met de dag toe. De importeur Nedespa in Tilburg én de overgebleven dealers, maken zich op voor de tweede ronde. Importeur Van Oeyen is er rotsvast van overtuigd. "Die scooter", zegt hij zelfverzekerd, "komt terug. "Je merkt het elke dag opnieuw. Mensen die je op bellen of langskomen om informatie of om zo'n ding te kopen. Weetje", beweert de importeur, "op één advertentie heb ik meer dan twaalfhonderd reacties gekregen. Nou, dan mag ik toch wel stel len, dat de Vespa weer in de belangstelling ligt?" Sterritten werden er in de bloeitijd van de scooter georga niseerd. Gaan we terug naar die tijd? Twee jaar geleden was die inte resse er ineens weer. Niet al leen in Nederland, maar ook in de ons omringende landen. Zoals Duitsland en vooral Frankrijk en Italië. Hier, in dit laatste land, waar de Ves pa wordt geproduceerd, is men het motorretje altijd trouw gebleven. De verkoopcijfers geven een vrij duidelijk beeld over de afgelopen drie jaar. Nedespa zette in 1979 zegge en schrij ve vijftig scooters om; in 1980 was dit aantal drie keer zo groot (150 exemplaren; en in de eerste acht maanden van dit jaar was die groei ineens helemaal sterk: tussen de vier- en vijfhonderd scooters. Van üeyen optimistisch: "Voor het volgend jaar ben ik met duizend Vespa's niet te vreden. Dat moeten er duide lijk meer worden. Ja hoor, ik vind het een gezonde trend. Zeker omdat je in praktisch heel Europa hetzelfde beeld ziet." Tweede auto Vooral gezinnen die een twee de autootje hebben en de kosten ervan niet meer kun nen opbrengen, doen een stapje terug. De scooter is dan, zegt Van Oeyen, een goed alternatief. De benzine, wegenbelasting, verzekering enz. van die extra auto druk- en wél op de huishoudelijke portemonnee. Neem de scooter, je kunt daar tussen de veertig en vijftig kilometer mee rijden op slechts één li ter benzine. En in de file staan is er niet meer bij. Je kunt zo tussen de wagens doorrijden. Parkeerproble men? Zijn er met. Die motor kun je zo ergens tussen from melen. Het dingetje weegt niet meer dan honderd kiio. Met gemak zet je hem op de standaard. Ja, ik geloof heilig in die scooter. We zijn op weg naar, lichte, zuinige en be trouwbare vervoermiddelen. Nee, dit geldt niet alleen voor auto's, maar ook tweewielers. Dat merk je in heel Europa", aldus Van Oeyen. Dat de scooter onveilig zou zijn, daar wil Van Oeyen niets over horen. "Niks van waar", zegt hij. "Alleen, je nag het rijden op een scooter zeker niet gaan vergelijken met motorrijden. Die twee 'oer- tuigen verschillen totaal van elkaar. Het rijden op ^en scooter is zeker niet onveili ger." Eén wens heeft de importeur nog wel. En dat is, dat óók Nederland, in navolging van onze Oosterburen, eens zal toestaan, dat je met een auto rijbewijs een scooter, met een motor van 80 cc, mag bestu ren. Of die kans er ooit inzit? "Ik weet het niet. Maar als het er doorkomt, zijn er in elk geval vervoermiddelen op te rijden." Teruggang De scooter in de lift, de ver koop van zware motoren (bo ven de 400 cc) geeft de laatste tijd een vrij forse daling te zien. De Amsterdamse firma Van Laar, één van de grootste scooter- en motorverkoop punten in Nederland, onder vindt dit aan den lijve. Een woordvoerder van dit be drijf: "We kunnen over de scooters alleen maar positie ve geluiden laten horen. De eerste helft van dit jaar is de scooterverkoop met wel der tien procent toegenomen. Maar daartegenover staat wel, dat we aanzienlijk min der zware motoren hebben verkocht. Hoe dat komt laat zich gemakkelijk raden. Je hebt wat die zware motoren betreft, een hoog benzinever bruik. slijtage aan banden en ketting. Bij een scooter heb je dat allemaal niet. De over brenging is direct op het ach terwiel. Daar komt geen ket ting aan te pas. Af en toe moet je eens een bougie of een contactpuntje vervan gen. Een één keer per vijfdui zend kilometer moet je olie verversen. Dat zijn de kosten niet. Bovendien betaal je maar honderdvijfendertig gulden wegenbelasting per jaar. Nou. daar zul je je geen buil aan vallen De Leidse Vespa-dealer Huys man is wat gematigder dan Van Laar. "Wy zetten nog niet zo bar veel meer om. Ik denk dat we twee of dne scooters per jaar verkopen. Wat ik wel kan merken is. dat de mensen geïnteresseerd zyn in dit vervoermiddel Meer dan de atgeiopen jaren. Er gaat geen dag voorbij of ze stappen de zaak binnen voor een foldertje Omdat de vraag naar licht en zuinig steeds meer naar vo ren komt. is er in Italië een scootermotor van tachtig ku bieke centimeter ontwikkeld, die in de carrosserie past van de P200E. Dit model gaat zo rond de vijfentwintighon derd gulden kosten Op de RAI. in februari 1982, is de presentatie ervan. Op wat voor soort mensen richt de importeur zich als hij re clame maakt? Van Oeyen: "Een typische scooternjder bestaat nauwelijks. In elk ge val veel minder dan de mo torrijder. Hij is in zyn groep veel gemakkelijker te berei ken. De reclame is daarom zo algemeen mogelijk Ik werk veel met luchtreclame. Want die ziet iedereen Mat pak kende slogans, zoals 'Files, hoezo?' en Vespa, 1 op 45'.** Rij schoolhouder Heel voorzichtig hebben enige rijschoolhouders ook al geïn formeerd naar de mogelyk- heid van een lesscooter. Bo vendien probeert Van Oeyen in zijn woonplaats (Tilburg) de vrouwelyke politie-agen- ten op een scooter te krygen. Hij vindt het té gek, dat die meisjes op een duizend-cc motor door de stad ryden. De importeur somt met gemak een aantal voordelen van de scooter op "Je blijft er schoon op, je benen worden nooit nat, omdat ze achter schermen zitten; hij is han delbaar; heeft een korte draaicirkel; in de stad is de scooter erg snel; de zit is ge makkelijk en ontspannen; het apparaat is betrouwbaar en één trap op de starter en het motorretje loopt. Zeker, onder alle opmstandighe- den." Poolse regering toont verzoenende houding ADVERTENTIE bij aankoop van minimaal t2VUlv (Van onze corresponent An ton Koene) WENEN - Voor de voorzit ter van de Poolse onafhan kelijke vakcentrale, Lech Walesa, die gisteren 37 jaar is geworden, was het geen vrolijke dag. Samen met de andere, eveneens Het onderwerp door vermoeidheid gete kende hoofdbestuurders van Solidariteit, moest hij op de vierde dag van het tweede deel van het con gres in Gdansk een stort vloed van kritiek onder gaan vanuit de radicale vleugel onder de gedele geerden. opnieuw de onlangs in het Poolse parlement aangenomen wet over arbeiders- zelfbestuur en de inspraak van de arbeiders in de fabrieken Rang benoemd tot ombudsman DEN HAAG (ANP) - Dr. J.F. Rang is gisteren door de Tweede Ka mer benoemd tot (de eerste) na tionale ombudsman. Van de 106 uitgebracht stemmen werden er 97 op Rang uitgebracht. De nieuwe ombudsman zal bin nenkort in een vergadering van de Tweede Kamer worden beë- difd- Dr. J.F. Rang gaat per 1 januari 1982 als nationale ombudsman aan de slag. Zijn werkzaamhe den aan de Prinsengracht in Den Haag zullen zich voorlopig be perken tot klachten die tegen de centrale overheid worden ge richt. De ombudsman krijgt te maken met klachten van bur gers, maar kan ook uit eigen ini tiatief een onderzoek instellen. Ombudsman Rang kan met een grote mate van zelfstandigheid opereren. Wel moet hij ieder jaar bij Tweede en Eerste Kamer ver slag uitbrengen. waarin zij werken. De vakbonds leiders werden van hoog tot laag scherp gekritiseerd wegens on democratisch gedrag" bij het doen van concessies aan de rege ring over dit onderwerp in de pe riode tussen het eerste en tweede deel van het congres. De meerderheid van de afgevaar digden heeft gistermiddag goed keuring gehecht aan het beleid dat het hoofdbestuur van Solida riteit tot nu toe heeft gevoerd in de gesprekken en onderhande lingen met de regering en de ge dane concessies. Dit kan worden beschouwd als een teken dat de meerderheid van Solidariteit zich toch achter Walesa heeft ge schaard. met het congres van Solidariteit, waar de 933 gedelegeerden be gonnen zijn aan de discussies over een 39 pagina's omvattend ontwerpprogramma dat in we zen meer een politiek dan een vakbondsmanifest is en waarin de eis voor vrije verkiezingen op zijn minst op plaatselijk niveau en een eigen radio- en televisie station voor de vakcentrale na drukkelijk worden herhaald. Radio Moskou verscherpte giste ren haar propagandacampagne tegen de vakcentrale door het ci teren van afzonderlijke woord voerders op het congres die op merkingen hebben gemaakt die zouden kunnen worden geinter- preteerd als anti-communistisch. Zo zou zijn beweerd wordt dat Solidariteit op het punt staat een nieuwe „anti-Russische aanval" te doen en erop uit is „het socia lisme in Polen te ondermijnen". Daarbij heeft de Poolse regering intussen een verzoenlijke hou ding getoond. Via het officile le- gerblad heeft zij verklaard dat zy gelooft dat er een oplossing voor de problemen in Polen kan wor den bereikt en dat de gematigde Vertegenwoordigers van meer dan leden binnen de vakcentrale het 400 banken hebben in Wenen pleit voor zich kunnen winnen. een ontmoeting gehad met Pool- Moskou is bepaald niet gelukkig ge financile deskundigen om te Schulden ADVERTENTIE Een eigentijds voorbeeld uit het Poggenpohl- programmade HR 52 met massieve ronde hoeken en ambachtelijke hoekverbindingen. Ook van deze Poggenpohl- keuken zijn nog na jaren en jaren onderdelen te verkrijgen. Zodat u altijd kunt uitbreiden of veranderen. Samen met de robuuste kwaliteit en de doordachte vormgeving is het uw garantie dat een Poggenpohl z'n geld meer dan waard is. Ga maar kijken bij de Poggenpohl- dealer III* II b.v. Gebr. RolfTs Handelmij. Industrieweg 14 De Grote Polder Zoetcrwoude-R ijndijk Tel. 071 -899206 Winkelcentrum Babyion Den Haag Tel. 070-851308 onderhandelen over de mogelijk heid voor een periode van vier jaar de terugbetaling van de Poolse schulden op te schuiven en alleen de rente over de Poolse buitenlandse schulden te vol doen. Naar dit laatste ziet het in derdaad uit. De bijeenkomst werd overscha duwd door berichten dat niet al leen Polen maar ook Roemeni en Oost-Duitsland in liquiditeits- moeilijkheden zyn en niet in staat zijn hun schulden aan het Westen op tijd te voldoen. verzamel-elpee en voor slechts f.5,- een schitterende 'BAROK-plus' elpee, alleen deze week! jl» muveassette i^vaoq <Jr voorraad van24sepl loMoklober Beschuldigd van haringvangst DEN HAAG (ANP) - De SCH 106 "Boeier" van de rederij Jaczon in Scheveningen - met 842 bruto- registerton en met een "lengte over alles" van 67 meter Neder lands grootste vissersschip - is door de Ierse marine opgebracht omdat hij trachtte haring te van gen waar dat niet mocht, name- Ujk in de Zuidierse wateren, en omdat hy haring aan boord had. De Nederlandse ambassadeur heeft dit van Ierse gerechtelijke autoriteiten te horen gekregen, zo werd gisteren van het ministe rie van landbouw en vissery in Den Haag vernomen. De rederij zegt dat de aan boord gevonden diepvriesharing legaal gevangen was in veel noordelyker wateren, namelijk in het Hebndengebied ten westen van Schotland, en dat het in de Zuidierse wateren om makreel en makreelachtigen gmg. De Nederlandse landbouwattaché en de ambassadeur in Dublin zijn van de aanhouding op de hoogte gesteld door het Neder landse ministerie, nadat dit door de reder was benaderd. Het mi nisterie heeft ook de Europese commissie ingelicht, maar heeft, naar een woordvoerder verklaar de. geen oordeel over de zaak ge geven. De "Boeier" had volgens de redery enkele honderden tonnen by de Hebriden gevangen en diepge vroren haring en driehonderd ton in de Zuidierse wateren ge vangen makreel en sprot aan boord. Een woordvoerder zei te verwachten dat het schip tegen een borgsom van zeven- tot acht honderdduizend gulden vry zal komen. Vermoedelijk komt de zaak mor gen in Cobh voor de rechter. Het stilliggen tot en met die dag gaat ook al ongeveer een ton kosten, want het in april vorig jaar in de vaart gekomen schip heeft vol gens de reder een "kostprijs" van 28.000 gulden per dag Maandag ging de "Boeier" ui de Zuidierse wateren vissen op ma kreel en markeelachtigen Het schip werd door de Ierse marine aangehouden toen een trek sprot werd binnengehaald. Op geen andere plaats dan in de diepvries afdeling, aldus redery- directeur Bakker, konden de Ier se officieren hanng ontdekken, maar naar hun zeggen was in dit zeegebied niet alleen het vissen op haring maar ook het aan boord hebben van hanng verbo- den. Politieman in Ulster gedood BELFAST (AFP'Reuter) In de w ijk Springfield in West Belfast is gisteren een Noordïerse poli tieman gedood en een collega ernstig gewond by een aanslag. De twee waren lid van de reser- vepolitiemacht in Ulster Zy wer den beschoten toen zy onder hun schaftyd met collega's op fa brieksterrein aan het voetballen waren De politie zette snel de wyk af en arresteerde enkele mannen, maar de daders van de aanslag wisten te ontkomen, zo liet zy weten By een aanslag in de westelyke W'yk Andcrstown in Belfast kwam maandag ook al een poli ticman om en werd een tweede zwaargewond.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13