Scheuring in Solidariteit Hevige strijd om Abadan Een vergissing van de bank in uw voordeel? Healey verslaat Benn Claes stuurt Belgen opnieuw naar stembus nmb vaste CDT50 o/q^ al Nu ook "club voor spaarrekening vast NMB Ernstig verlies van SPD in Nedersachsen Compromis arbeiderszelfbestuur valt slecht In Polen onafhankelijkheid" Hongerstaking Spaanse gevangenen Autoloze zondag 'n flop Amerikanen vrezen kernoorlog De NMB denkt met u mee. Einde kaping zonder geweld MAANDAG 28 SEPTEMBER 1981 BUITENLAND PAGINA 9 LONDEN - De strijd om het vice-, leiderschap van de Labourpartij is zondagavond beslist in het voordeel van Denis Healey. De tot de gematigde vleugel beho rende Healey versloeg zijn ex treem-linkse opponent Tony Benn met minder dan één pro cent van de stemmen. In doodse stilte hoorden de delegatieleden in Brighton aan dat Tony Benn 49 procent van de stemmen ge kregen had en Healey 50 procent. Het resultaat werd met opval lend weinig enthousiasme be groet. Healey kreeg de meeste stemmen van de gematigde ka merfractie, Benn van de overwe gend linkse partij-afdelingen. De vakbonden, die de meeste zeg genschap hebben in de keuze van de leider en vice-leider van de Labourpartij, hielden de spanning er met hun verdeeld heid tot het laatste moment in. Hoewel de leden van de grootste vakbond, die van de transportar beiders, hun voorkeur voor Hea ley duidelijk gemaakt hadden, besloot het bestuur haar 1.250.000 stemmen op Benn uit te brengen. Hoewel de kwestie van het vice-lei- derschap voorlopig van de baan is, geeft het minimale verschil waarmee Healey zijn vice-leider- schap behield aan hoe verdeeld de Labourpartij is. Kamerleden uit de rechtervleugel van de La bourpartij, die Healey steunden, uitten zondag de hoop dat de partij onder het leiderschap van Michel Foot en Denis Healey zich nu kon wijden aan haar meest belangrijke taak als oppo sitiepartij: het ten val brengen van de regering-Thatcher. Het resultaat van de uitslag geeft echter aan dat de rol van Benn en de linkse vleugel binnen de La bourpartij nog lang niet uitge speeld is. Verwacht wordt dat de moties die de komende dagen tijdens het partijcongres zullen worden aan genomen, een groeiende linkse trend zullen laten zien. Het is zeer waarschijnlijk dat moties als uittreding uit de EEG en eenzij dige kernontwapening zullen worden aangenomen. Van Denis Healey is bekend dat hij zich niet met eenzijdige kernontwapening kan verenigen. Ook is bekend dat Healey de moties van het par tycongres minder serieus neemt dan links wenselijk acht. BRIGHTON - Denis Healey. de Britse oud-minister van financien en defensie heeft gisteravond met een krappe meerderheid de links-radicale oud-bewindsman Tony Benn verslagen bij de verkiezingen van de plaats vervangende leider van de Labourpartij. Op de foto Healey (rechts) in gesprek met Michael Foot, leider van de Labourpartij (Van onze correspondent Hans Amesz) BONN - By de gemeenteraadsverkiezingen in de Westduit se deelstaat Nedersaksen heeft de SPD een ernstig verlies geleden. Vergeleken met de raadsverkiezingen van vier jaar geleden verloren de sociaal-demo craten 6.6 procent en behaalden niet meer dan 36.9 procent van het' aantal stemmen. De CDU. die in Nedersaksen regeert, ging 2.2 procent vooruit en kwam op 50.2 procent. De liberale FDP. die by de deelstaatverkiezingen van by na vier jaar gele den niet boven de kiesdrempel van 5 procent uitkwam, kreeg nu 6.4 procent van het aantal stemmen, hetgeen een kleine winst van 0.1 pro cent betekent. De milieuparty ..Groenen", die in 1977 nog niet aan de raadsverkiezingen meededen, behaalde 3.6 procent en bleef daarmee dus onder de kiesdrempel. Volgens de SPD-bondsdagafgevaardigde Gerhard Schroeder uit Han nover (de hoofdstad van Nedersaksen) moet de party lering trekken uit de verkiezingsuitslag. Hy is van mening dat de SPD-politiek in Bonn heeft geleid tot het slechte resultaat in Nedersaksen Schroeder gelooft dat zijn party bijvoorbeeld by de kortgeleden afgesloten begrotingson- dcrhandelingen veel te veel concessies aan de liberale regeringspartner FDP heeft gedaan. GDANSK (UPI/AFP/DPA)/Reuter) - De leiding van Soli dariteit heeft gisteren felle kritiek van het congres te ver duren gekregen. Niet alleen op de inhoud van het "com promis" inzake arbeiderszelfbestuur in de bedrijven, waartoe zij besloot,maar ook en vooral op de wijze waar op het besluit tot dit voorstel tot stand is gekomen. Lech Walesa in gebed. De ongekroonde koning van Solidariteit kan niet meer rekenen op de volle steun van zijn achterban. GDANSK (AFP) Een groep actieve leden van Solidari teit, intellectuelen en journalisten van niet-officiële pu- blikaties hebben gisteren de organisatie "club voor de onafhankelijkheid" opgericht, zo is in Gdansk verno men. BARCELONA (AP) - Ongeveer 2000 gedetineerden in de Mode- lo-gevangenis in Barcelona zijn zaterdag in hongerstaking ge gaan uit protest tegen de omstan digheden waaronder zij in de in richting gevangen worden ge houden. De hongerstakers vinden dat de gevangenis te vol is en hebben er bij de autoriteiten ook op aange drongen dat de tijd dat gevange nen in voorarrest zitten zoveel mogelijk wordt bekort. De club, die gevormd is in de wan delgangen van het congres van Solidariteit, beschouwt zich als "een vorm van burgerlijk hande len ten gunste van de vrijheid van de mens en van de nationale soevereiniteit". Ze stelt zich tot doel "de samenleving voor te be reiden op vrije verkiezingen voor het parlement en voor regionale organen, en op een campagne voor het arbeiderszelfbestuur". Daarnaast wil men maatschap pelijke acties ondernemen met het oog op "de economische soe vereiniteit van Polen". De 39 oprichters van de club, die het document ondertekend heb ben, stellen zich verder tot doel de "historische waarheid" en "de nationale herinnering" te ver kondigen onder de Poolse jeugd. Ze willen samenwerken met alle onafhankelijke organisaties, vak bonden, studentenorganisaties en verbanden van oud-strijders. Door de kwestie, waarvoor zich by- na vijftig sprekers hebben aange meld, zal het tweede deel van het congres van de bond vrijwel ze ker langer duren dan tot 3 okto ber, zoals oorspronkelijk de be doeling was en de vraag is of het voorstel het haalt in het congres. Vanaf zaterdag was er al door tal van nationale leiders op aange drongen het congres niet ver deeld te laten worden door de kwestie, zoals bijvoorbeeld door algemeen secretaris Andrzej Ce- linski. Desondanks kreeg de on gekroonde koning van de bond, Lech Walesa, gisteren maar een deel van de 2.000 afgevaardigden op zijn hand, toen hij zijn per soonlijke gewicht in de schaal gooide om het "compromis" te verdedigen. Daartoe was door de leiding besloten onder het voor behoud, dat het achteraf zou worden goedgekeurd door het congres. Vrijdag, een dag voordat het twee de deel van het congres begon, had het Poolse parlement een ontwerp volgens het compromis aangenomen. Deze werd onmid dellijk van kracht en laat het recht op benoeming van de di recteur in strategisch belangrijke bedrijven aan de staat, waar het eerste deel van het congres der bond begin deze maand had be paald, dat dit recht in alle bedrij ven aan de arbeiders toekomt. De felste kritiek op het compromis kwam van een woedende vice- voorzitter van Solidariteit, Andr zej Gwiazda. "Het was een over- geeflijke politieke fout", zo zei Gwiazda, die zelf ook lid is van het besturende presidium van de bond maar niet had deelgeno men aan de onderhandelingen over arbeiderszelfbestuur met een speciale commissie van het parlement. "De leiding van de bond heeft gehandeld over de hoofden van de basis heen", zo zei hij. Walesa gaf toe, dat slechts vier van de elf leden van het presidium betrokken warei besluitvorming, paalde leden vai die, naar hij ze compromis zijn, vergadering gevaardigden vast. "Wy bouwen Polen niet voor onszelf, wij bou wen het voor alle mensen en on der de nieuwe wet zal er overal arbeiderszelfbestuur zijn", zo zei hij. In de sporthal waar het congres ge houden wordt, deden geruchten de ronde dat er meer politie dan normaal op de been is in Gdansk en in het zuidelijk industriecen trum Czechostochowa. Dit houdt mogelijk verband met de aan kondiging van premier Jaruzels- ki, dat hij eenheden van leger en politie zou inzetten om een eind te maken aan wat hij noemde ui tingen van anti-Sowjetisme en anarchie. Overigens waren op het congres vrijelijk allerlei brochures ver krijgbaar. die kritiek bevatten op de internationale verplichtingen van Polen. Zo is er een verzame ling niet-officiële documenten van de KPN, de bond voor een onafhankelijk Polen, tegen wiens leiders een proces gaande is, omdat zij hebben gepoogd de regering omver te werpen. De KPN heeft meermalen ver klaard, voorstander te zijn van Polen's terugtrekking uit het Warschau-pact. HAMBURG (DPA) - De autovrije zondag waartoe de Westduitse minister van binnenlandse zaken Gerhart Baum en verscheide ne milieugroeperingen hadden opgeroepen, is geen succes ge worden. Volgens de politie lieten slechts zeer weinig automobi listen hun voertuig staan. Alleen in zuidelijke deelstaat Beieren waar het prachtig herfstweer was. was het duidelijk rustiger dan anders op de wegen. Minister Baum had bij zijn oproep voor het in acht nemen van een autoloze zondag erop gewezen dat de auto het grootste milieu probleem vormt en na het vliegtuig de grootste energieverkwis ter is. achtte hij "haalbaar". Volgens Claes doet zich echter nog wel een technisch probleem voor Als gevolg van een wetswijziging is in Belgie enige tijd geleden de grens van het actief kiesrecht verlaagd naar 18 jaar. De vraag is volgens Claes of alle kiesregis- ters in het land al aan de nieuwe bepaling zyn aangepast de Belgische televi- Volgens de informateur is het zo goed als zeker dat hij wel ge slaagd is in zijn opdracht na te gaan of de huidige demissionaire regering nog wel kan werken. De regering-Eyskens viel nadat de Waalse socialistische ministers in het kabinet weigerden nog langer mee te werken aan het re geringswerk zolang er geen op lossing gevonden was voor de fi nanciering van het Waalse staal- probleem. De vraag was daar door ontstaan of de demissionai re regering zelfs nog wel de lo pende zaken zou kunnen afhan delen. Claes leek daarover giste ren optimistisch. Wel maakte hy het voorbehoud nog een laatste gesprek daarover te moeten voe ren met de leider van de Waalse socialisten. Guy Spitaels. Claes brengt vandaag verslag by de ko ning uit. Het is en blijft mijn overtuiging, zo zei Claes gisteren, dat gezien de ernst van de situatie "Belgie risi co's loopt met naar verkiezingen toe te gaan". Verkiezingen blij ken altijd geld te kosten (omdat daardoor de besluitvorming op een langere baan geschoven wordt) en België staat er nu al, met de slechtste munt in het Eu ropese monetaire stelsel, met meer dan 400.000 werklozen en met een nog steeds verslechte rende handelsbalans, zeer be roerd voor, aldus Claes. BRUSSEL (ANP) - Het is nu ze ker dat de Belgen opnieuw een gang naar de stembus zullen moeten maken. De datum voor de verkiezingen wrodt hoogst waarschijnlijk 8 november. Dit blijkt uit mededelingen die de Belgische informateur Willy Claes heeft verstrekt in een giste ren met hem gevoerd vraagge sprek - - De Vlaamse socialist Willy Claes, vice-premier en minister van economische zaken in het vorige week maandag gevallen kabinet- Eyskens (een coalitie van Vlaam se en Waalse christen-democra ten en socialisten) ontving afge lopen woensdag van koning Boudewijn een tweeledige infor matie-opdracht. Hij moest in de eerste plaats onderzoeken of er, met vermijding van verkiezin gen, nog een regering te vormen was en als hij daarin niet slaagde diende hij de weg te effenen naar verkiezingen. Claes gaf gisteren openlijk toe dat een herstel van de oude coalitie ("het enige dat eventueel moge lijk geweest zou zyn") er niet in zit. Verkiezingen op 8 november Dc informateur sloot ook dc moge lijkheid niet uit dat nu verkiezin gen de politieke tegenstellingen nog groter zullen blyken te zijn dan vandaag de dag "België is op het ogenblik een beetje te ver gelijken met Frankrijk ten tijde van de vierde republiek", aldus Claes. die op de vraag of er in Belgie een De Gaulle voorhan- den is antwoordde: "Ik hoop van niet". Claes maakte nogmaals duidelyk dat de Belgische vorst en de voornaamste politieke leiders in het land niets voelen voor een za kenkabinet Een zakenkabinet betekent dat de regering losstaat van het parlement. Dat is zeer ge vaarlijk want het kan het begin van het einde van het parlemen taire systeem zyn, aldus de infor mateur. NEW YORK (AFP) - Een meer derheid van de Amenkanen is te gen het gebruik van kernwapens tegen Russische troepen als die met conventionele wapens West- Europa zouden aanvallen, zo blijkt uit een opiniepeiling in het jongste nummer van het week blad "Newsweek". Uit de peiling blykt dat een meer derheid van de Amerikanen (50 procent) ervan overtuigd is dat elke gewapende botsing tussen beide grootmachten zal leider» tot een totale kernoorlog. i geweest bij de maar viel be- i het presidium, i, 'nu tegen het maar niet bij de waarop het werd goedgekeurd", fel aan door te zeggen, dat "men wel zijn ver antwoordelijkheid moet weten te nemen". Bepaalde andere leden van Solida riteit verweten Walesa van Soli dariteit een even totalitaire macht te willen maken als de huidige regering. "De vakbond moet maat houden", zo stelde hij onder bijval van een deel der af- TEHERAN (DPA/AFP Reuter) - De Iraanse tele visie heeft gisteravond ge meld dat bij gevechten in de havenstad Chorramsjar die reeks negen maanden in Iraakse handen is, dui zend Irakese militairen gevangen zijn genomen. Het gewone Iraanse televisiepro gram werd voor dit bericht on derbroken. Eerder was dit week eind al melding gemaakt van he vige Iraanse lucht- en artillerie- aanvallen op Chorramsjar. Sinds de Iraakse bezetting noemen de Iraniërs deze plaats Choeninsjar, wat 'bloedige stad' betekent. Radio-Teheran meldde later dat door een Iraanse bliksemaanval zondagochtend vroeg de omsin geling de belangnike olie- ADVERTENTIE Vroeger moest u uw spaargeld wel vijf of zes jaar vastzetten om de hoogste rente te krijgen. Bij de NMB is dat nu anders. Nu krijgt u de hoogste rente al op een NMB Vaste Termijn Spaarrekening met een loop tijd van 2 jaar. Langer mèg. maar het hoeft niet. De eerste storting moet minimaal fl.ooo,- bedragen en u kunt tussentijds niet over uw tegoed beschikken. Praat er eens over bij uw NMB-kantoor, of stuur de bon op voor meer informatie. Doe het nu, want de rente is aantrekke lijker dan ooit tevoren! NEDERIANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Coupon I Stuurt ii mi) meer informatie i De heer/mevrouw r de NMB LD-2 Postcode en woonplaats I in ten envelop zonder ponepel opemn n zon dc NMB I I Afdeling VTS. Antwoordnummer 131. looo PA Amsterdam I stad Abadan is doorbroken. By deze actie zouden 600 Iraakse mi litairen zyn gesneuveld of ge wond en ruim 1 500 gevangen zijn genomen. Voorts zouden honderden tanks en voertuigen voor troepentransport op de Ira kezen buit zijn gemaakt Als gevolg van deze Iraanse door braak zouden de wegen van Mahsjar en Achwaz naar Abadan weer in Iraanse handen zyn. CYPRUSBELGRADO/TEL AVIV (UPI/DPAAFP) De eerste ka ping van een JoMOllaviich vliegtuig in bijna dertig jaar is gisteracohtcnd geweldloos geëindigd. De dne kapers. Duits sprekende Joegoslaven, gaven zich op het vliegveld Larnaka op Cyprus over nadat de ruim hon derd passagiers en bemannings leden op een paar na hadden we ten te ontsnappen Het toestel, een Boeing 727 van de Joegosla vische luchtvaartmaatschappy. 'JAT werd op een binnenlandse vlucht van Titograd via Dubrov- nik naar Belgrado gedwongen naar Tel Aviv te vliegen, maar Is raël wilde het niet ontvangen, zo dat het na te hebben getankt in de Griekse hoofdstad Athene op Cyprus terechtkwam De kapers, waarschynlyk Kroaten, gewa pend met pistolen en een mes. eisten daar - voordat zy zich overgaven - niet meer dan voed sel en brandstol De Cyprische autoriteiten droegen gistermiddag de dne kapers over aan een afvaardiging uit Belgra do. onder leiding van de onder minister van binnenlandse zaken ('ratik.it. I I Liar de Boeing met het hele gezel schap naar Belgrado Ook Irak meldde gisteren hevige gevechten om Abadan. Van die kant werd echter gezegd dat de aanvallende Iraniërs met zware verliezen warert teruggeslagen. Het centrum van de Iraanse hoofd stad Teheran is volgens oogge tuigen een groot deel van de zon dag het toneel geweest van bloe dige confrontaties tussen revolu tionaire gardisten en groepen van gewapende linkse Moedja- heddien en betogende medestan ders. die leuzen tegen het be wind schreeuwden. Er werden in de hoofdstraten van het centrum tal van bussen van de gemeente in brand gestoken met behulp van molotovcock tails en by de hevige vuurge vechten die volgden vielen slachtoffers, al liepen de cyfers sterk uiteen Radio Teheran meldde alleen veertig gewonden, een andere bron twintig doden. ADVERTENTIE er gaan heel wat boodschappen in een fietstas!

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9