Felle aanklacht van Derde Wereld lyrKr7 grote keuze in kwaliteit voorde linnenkast Stookolie in haven Terneuzen Van der Stoel wil Haddad beteugelen Tasjesrover door vrouw doodgeschoten VROOM DREESM ANN PAGINA 8 VARIA MAANDAG 28 SEPTEMBER 1981 WASHINGTON (ANP) - De tekorten op de betalingsbalans van ontwikkelingslanden zonder oliereserves zullen volgend jaar boven de honderd miljard dollar uitkomen en aldus ernstige beperkingen opleggen aan hun economische ontwikkeling. Dat is een van de punten die de "Groep van 24" ontwikkelings landen in Azië, Afrika en Latijns- Amerika aanroert op een lijst van klachten over de economische politiek en het hulpverlenings- beleid van de industrielanden. Het wordt zeker geacht dat de VLISSINGEN (ANP) - De Rijks- havendienst van Terneuzen is gisteren de hele dag bezig ge weest met het opruimen van zware stookolie in de Braakman- haven aan de Westerschelde bij Terneuzen. Daar ontstond giste ren ernstige olievervuiling nadat een koppeling tussen de Neder landse binnenvaarttanker Nedl- loyd 52 en de Engelse tanker Gambia door een defect los schoot. Ruim 1.000 liter zware stookolie kwam in het water van de Braakmanhaven terecht. De beide schepen begonnen gister morgen direct met de bestrijding van de olielaag, maar de Rijksha vendienst moest later de stooko lie met bindmiddelen te lijf gaan. Gisteravond bij het invallen van de duisternis dreven nog restan ten oliekoeken in de Braakman haven rond. Maar de bestrijding moest in verband met de duister nis worden gestaakt. ontwikkelde landen die klachten de komende week in de jaarver gadering van de Wereldbank en het Internationale Monetaire Fonds (IMF) van de tafel zullen vegen. Naar de groep na haar vergadering van vrijdagavond in Washington meedeelde maakt zij zich ernstig bezorgd over de maatregelen die de industrielanden nemen ter be scherming van hun eigen be drijfsleven en waardoor de ex portmarkten voor ontwikke- Staking bij "Times' in Londen LONDEN (AP) - De Times of London, het vlaggeschip van de in problemen verkerende Britse dagbladindustrie, is vandaag niet verschenen na dat de krant betrokken was geraakt bij een arbeidsge schil waardoor de zuster- krant Sunday Times gisteren ook al niet was verschenen. Het was de eerste actie bij de Times sinds de Australische persmagnaat Rupert Mur doch de krant in februari overnam en van de onder gang redde. Directieverte- genwoordigers hebben aan gekondigd dat Murdoch het dagblad definitief zal ophef fen wanneer de stakingen en prikacties niet onverwijld worden beëindigd. De drukkers van de kranten hebben hoger loon geëist. lingslanden zonder olie worden beperkt. Zij maakt zich eveneens zorgen over het wijder worden van de kloof tussen arme en rijke landen en over de "onnodige na druk" die industrielanden leg gen op krap monetair beleid. Verder betreurt de groep ten sterkste de "klaarblijkelijke on wil" van de industrielanden om ontwikkeling en groei internatio naal te steunen. De groep stelt zich te weer tegen pogingen (van de Verenigde Sta ten) om de voorwaarden van le ningen van de Wereldbank en het IMF te verscherpen en tegen de ongevoeligheid van een aantal industrielanden die zich niet houden aan afspraken om de rol van de bijzondere trekkingsrech ten (SDR) op het IMF - ook wel met papiergoud aangeduid - te versterken. De voorzitter van de "Groep van 24", de Filippijnse premier, Ce- sar Virata, deelde mee dat de groep ondanks de tegenwerking nog steeds hoopt op gehoor bij de ontwikkelde wereld. NEW YORK - De Nederlandse minister van buitenlandse zaken, Max van der Stoel, had een persoonlijk gesprek met de èecretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim. Israël om bemiddeling gevraagd NEW YORK (ANP) - Minister Van der Stoel heeft er bij zijn Israëli sche collega Shamir op aange drongen zijn invloed aan te wen den bij de Libanese ex-majoor Saad Haddad, zodat de Neder landse Unifil-troepen niet door Haddads christelijke militie in gevaar worden gebracht. Shamir zegde toe. Zo deelde minis ter Van der Stoel na afloop van het gesprek mee, dit te zullen doen, maar verklaarde tevens dat •Israël Haddad niet precies kan voorschrijven wat hij wel en niet mag doen. Minister Van der Stoel besprak de situatie in Libanon, en het optre den van de VN-vredesmacht, ook met de Libanese vertegen woordiger in New York Tueni, met VN-secretaris-generaal Kurt Waldheim, en diens plaatsver vanger die zich speciaal met de Libanon bezighoudt. Allen ver klaarden dat het Nederlandse aandeel in Unifil - het Neder landse bataljon behoort tot het best uitgeruste van vitaal be lang is voor het welslagen van de operatie. Het ligt voor de hand dat de Liba nese vertegenwoordiger sterk de nadruk heeft gelegd op het poli tieke doel van de VN-operatie, herstel van het gezag van de Li banese regering over het gehele grondgebied. Dit komt in de praktijk neer op het opruimen Drank- en horecawet snel ivijzigen HILLEGOM (ANP) - Het Bedrijfs leven vor de Detailhandel in Al coholhoudende Dranken wil een spoedige wijziging van wat het noemt "de volstrekt achterhaal de Drank- en Horecawet. Deze wet is weliswaar in 1964 en 1967 gewijzigd. Maar ontwikkelingen sinds laatstgenoemd jaar hebben afdoende controle op de uitvoe ring van de wet slechts ten dele mogelijk gemaakt". De voorzitter van het be- drijfsschap, Th. Hooy, die dit heeft meegedeeld ter gelegen heid van de in oktober aanstaan de door de slijters-wijnhandela ren te houden wijnmaand, wil deze zaak ten spoedigste bij de nieuwe minister van economi sche zaken aanhangig maken. Hij wees op de verkoop van alco holica door de groothandel, de stuntverkoop (vaak onder de kostprijs), de problemen rond de vaststelling van prijzen en de para-commerciële activiteiten waarmee de horeca te kampen heeft. Door wetswijziging zou het moge lijk zijn een strengere controle uit te oefenen op de verkoop aan bijvo9rbeeld kinderen beneden de zeétien jaar door grootwinkel bedrijven en kantines, maar con trole bij erkende slijters is veel gemakkelijker, aldus Hooy. Bij de laatste wetswijziging in 1967 is de drankverkoop veel gemak kelijker geworden doordat de veranderde vestingseisen de drankverkoop als het ware heb ben vrijgelaten. De Drank- en Horecawet is volgens de voorzit ter in vele gevallen volledig on werkbaar geworden. De over heid zou consumentenbescher ming (het zogeheten sociaal-eco nomisch aspect) moeten inpas sen in een nieuwe drankwet, al dus Hooy. van de door Israël op allerlei ma nieren, ook militair, gesteunde "Republiek Vrij Libanon" die Haddad in de ongeveer twintig kilometer brede strook langs de grens met Israël heeft uitgeroe pen. Nederland heeft via Van der Stoel ook uitgesproken dat het net zo min als de andere landen van de Europese Gemeenschap de In donesische soevereiniteit over Oost-Timor erkent. Van der Stoel verklaarde dit na een ge sprek met zijn Indonesische col lega Mochtar Kusumaatmadja. Zoals bekend heeft Indonesië na de "Anjer-Revolutie" in Portugal Oost-Timor met militair geweld bezet. AMSTERDAM (ANP) - Een 17-ja- rige jongen uit Amsterdam is gis termorgen vroeg in de Bijlmer meer doodgeschoten door een vrouw, die hij even daarvoor sa men met een vriend van haar tas had beroofd. De vriend van het slachtoffer, een eveneens 17-jarige jongen kwam naar het politiebureau met een schotwond in de borst. Hij ver telde dat hij en zijn vriend be schoten waren door een vroyw die zij op de eerste verdieping van de flat Kruithof van haar tas hadden beroofd. Beide jongens konden nog weglopen maar het slachtoffer zakte in de bosjes bij de flat in elkaar. De vrouw is inmiddels aangehou den en voor verhoor overge bracht naar het politiebureau Bijlmermeer. De gewonde jon gen is opgenomen in het zieken huis.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 8