Verwijt voor burgemeester Slotmanifestatie verliep vreedzaam Van der Stoel kritiseert Luns "Femis-Bank zet aan tot belasting ontduiking" PvdA-voorzitter en politiebond ontevreden over "Dodewaard" Den Uyl: Antillen moeten samenwerken D'66 wil duurder aardgas MAANDAG 28 SEPTEMBER 1981 DEN HAAG (GPD) - Het is ten enen male onjuist dat secretaris generaal Luns van de NAVO zich beweegt op het terrein van de Nederlandse binnenlandse poli tiek. Dat zei minister van buiten landse zaken Van der Stoel giste ren na terugkeer uit New York, waar de bewindsman de Algeme ne Vergadering van de Verenig de Naties heeft bijgewoond. Luns leverde vorige week in een interview met De Telegraaf kri tiek op de PvdA, die zich door Moskou zou laten inpakken. Ook over de huidige ministers van buitenlandse zaken Van der Stoel en zijn ambtgenoot van de fensie Van Mierlo liet Luns zich laatdunkend uit. In het gewraakte interview zei de hoogste functionaris van de NA VO onder meer dat hij betwijfelt of de ministers Van der Stoel en Van Mierlo wel met hart en ziel de zaak van de NAVO zouden verdedigen. Van der Stoel noem- BINNENLAND Na beschuldigingen aan adres PvdA en regering "Spijkerharde gegevens" Het PvdA-kamerlid Ter Beek zei de deze opmerkingen triest en ongeoorloofd. De bewindsman wees erop dat hij bij een van zijn eerste optredens als minister de noodzaak van het lidmaatschap van de NAVO had benadrukt. Van der Stoel staat in politiek Den Haag bekend als een 'atlan ticus' bij uitstek. Ook mevrouw Marga Klompé, bij na onafgebroken collega-minis ter van Luns in de opeenvolgen de kabinetten gedurende de pe riode 1956 tot 1971, kreeg een veeg uit de pan van de NAVO- topman. Ook zij zou zich door Moskou laten inpakken. Minister Van der Stoel verklaarde het triest te vinden dat „de heer Luns dit beeld geeft van iemand die ik beschouw als de grand old lady in de Nederlandse politiek". Eerder al had de PvdA-fractie in de Tweede Kamer er in schriftelijke vragen op aangedrongen dat de regering Luns duidelijk maakt dat zijn bemoeienis met de bin nenlandse politiek in Nederland ontoelaatbaar is en dat hij zich in de toekomst van dergelijk uitla tingen dient te onthouden. Mr. Luns heeft korte tijd geleden ook de bewindslieden van het vorige kabinet gehekeld, omdat zij zich te weinig zouden hebben ingezet om de publieke opinie te overtuigen van de noodzaak van modernisering van de middel lange afstandsraketten. Hierdoor zouden de tegenstanders van de ze politiek vrij spel hebben ge had, aldus Luns. zaterdag voor de VARA-micro- foon. dat de WD de ..spijkerhar de gegevens" over contacten van het IKV met de Sowjet -auroritei- ten waarover zij zegt te beschik ken. op tafel moet leggen Pas dan kan beoordeeld worden of het verzoek van de WD-fractie voor een nader onderzoek van de regenng naar-deze relaties ge steund kan worden. Volgens Ter Beek zijn de beschul digingen aan het adres van onder meer het IKV. eerder geuit door de Tilburgse professor Alting von Geusau, slechts gebaseerd op 22 regels uit een Amerikaanse rapport. Het gaat hier om een openbaar verslag van een hoor zitting van de Senaat, waarin CIA-man John McMahon enkele zeer algemene opmerkingen over de Nederlandse vredesbe weging maakt. Tot nu toe zijn de diverse verwijten aan het IKV en de actie Stop de Neutronenbom niet door bewijzen onderbouwd. DEN HAAG (ANP) - Een adver tentie van de Femis-Bank moe digt aan tot belastingontduiking en is daardoor in stryd met het algemeen belang en met een arti kel van de Nederlandse code voor het reclamewezen. Daarom mag de Femis-Bank op die ma nier niet meer adverteren. Deze beslissing nam de Reclame Code Commissie na twee klach ten van inwoners van Amster dam en Groningen over een re clame-uiting van de Femis-Bank. drie krante-artikelen ge- Spermabank weert zaad van homo's UTRECHT (ANP) - Homose- xuele mannen worden door de spermabank van het Utrechtse Academisch Zie kenhuis niet als zaaddonor geaccepteerd. De sperma bank weert het zaad van ho- mo-'s omdat nog steeds niet vast staat of homosexualiteit erfelijk is of niet. Dit staat in het Utrechts universiteits blad. Volgens de Utrechtse hoogle raar gyneacologie prof. dr. J. Kremer is het "een kwestie van voorzichtigheid. Je kunt het niet maken om nog meer homosexuelen op de wereld te zetten gezien de discrimi natie die er alom nog heerst". Homosexualiteit wordt vol gens Kremer nog steeds ge zien als een handicap. De Utrechtse hoogleraar zegt dat de spermabank ook do nors met astma of reuma wei gert, omdat bekend is dat ook dat erfelijk kan zijn. Boven dien weigert hij vrouwen zpnder vaste mannelijke partner kunstmatig te inse- mineren. "Ik vind dat kinde ren recht hebben op een va der", aldus Kremer. AMSTERDAM (ANP) - PvdA-voorzitter Max van den Berg heeft op een bijeenkomst met Jonge Socialisten (PvdA-leden) waarnemend burgemeester Goldberg van Dodewaard en de mobiele eenheid verweten te zijn opge treden op een manier zoals nooit had mogen gebeuren. Van den Berg zei dit tijdens een vergadering van het landelijk be raad van de Jonge Socialisten, in het weekeinde, in Amsterdam naar aanleiding van de blok- kadeakties rond de kerncentrale in Dodewaard. Dit staat in een communiqué dat en daar gebeurd is, om slecht lo kaal beleid te dekken. De minister van binnenlandse za ken zal nog in de Tweede Kamer verantwoording afleggen en moet aan de hand daarvan beoor deeld worden, aldus Van den HPH de Jonge Socialisten na afloop Het landelijk beraad van de Jonge van de bijeenkomst hebben vrij- Socialisten heeft zich gegeven. weekeinde uitgesproken tegen het optreden van de politie, "dat in velerlei opzichten provoce rend, intimiderend en escalerend is geweest". De Jonge Socialis ten. die de aktie in Dodewaard volledig hebben gesteund, zijn van mening dat door dit soort op treden het recht op vrije me ningsuiting en het recht van de monstratie worden aangetast. Arubaanse wens niet ingewilligd De PvdA-voorzitter verweet Gold berg dat die weigerde afspraken te maken met de aktievoerders over het verloop van de akties. Van den Berg benadrukte dat de burgemeester de eerst verant woordelijke is voor het optreden van de politie en zei voorts dat de positie van Van Thijn als minis ter van binnenlandse zaken niet gebruikt mag worden, zoals hier Ook politiebond Ook de voorzitter van de Neder landse Politiebond. Leen van der Linden, heeft kritiek op de aanpak van de demonstratie bij Dodewaard door plaatsvervan gend burgemeester Goldberg. Van der Linden verklaarde zater dagmiddag in het radioprogram ma "In de Rooie Haan" het te gek te vinden dat politiemensen "van achter hun schilden" heb ben geprobeerd te discussiëren met de demonstranten, WILLEMSTAD (ANP) - Neder land en de Nederlandse Antillen zullen eind oktober in Den Haag topoverleg voeren over de staat kundige problemen die op de Antillen zijn ontstaan, onder meer door het uittreden van de Arabaanse ministers uit de cen trale regering. Daartoe is zaterdag in Willemstad besloten na beraad tussen minis ter Den Uyl (Antilliaanse zaken) en de Antilliaanse premier Don Martina. Den Uyl heeft vrijdag en zaterdag gesproken met een groot aantal politici. Centraal tijdens zijn oriëntatiebezoek stond de Aru baanse wens op korte termijn tot concrete afspraken te komen over onafhankelijkheid van Aru ba. Den Uyl heeft in Willemstad te kennen gegeven nog altijd te willen uigaan van een samenwer- DEN HAAG (ANP) - De politie van Den Haag denkt een dezer dagen de man te kunnen aan houden, die in de nacht van vrij dag op zaterdag op straat de 26- jarige Rotterdammer K.I. Lin ger twee keer met een mes in de borst stak, waardoor Linger even later in een ziekenhuis overleed. WEERRAPPORTEN kingsverband van alle zes eilan den. Het topberaad heeft plaats op ver zoek van de Antilliaanse rege ring, die heeft gezegd de staat kundige problemen binnen zes maanden te willen oplossen. Aan het topberaad nemen slechts een beperkt aantal personen deel. Begonnen zal worden met een gesprek tussen koninkrijksrege ring en de regering van de Ne derlandse Antillen. Daarna zul len beide regeringen een delega tie van de eilandsraad van Aruba uitnodigen zich bij het overleg te voegen. Desgewenst kunnen ook delegaties van andere eilanden aan het overleg deelnemen. Volgens Den Uyl is op de Antillen sprake van "acute staatkundige problemen". Hij noemde in dit verband onder meer de Arubaanse wens al op korte termijn - en niet na tien jaar afspraken te maken over onafhankelijkheid. de burgemeester niet is ingegaan op een verzoek van de organisa toren om te komen praten met de demonstranten. Volgens Van der Linden waren de plannen voor een gematigd op treden tegen de demonstratie, en het achter de hand houden van de mobiele eenheid, op zichzelf wel goed, maar zijn zijn niet in praktijk gebracht. Ongeveer honderd man politie waren twee dagen lang betrokken bij een voorbespreking over de aanpak. Zij zijn echter alleen zaterdag maar enkele uren in aktie ge weest. Volgens Van der Linden is het een probleem dat niemand in Neder land weet hoe hij met dergelijke grote buitenparlementaire akties moet omgaan. De organisatoren niet en de autoriteiten niet. "De organisatoren zijn er niet in ge slaagd de kleine groep op rellen beluste demonstranten te elimi neren", aldus Van der Linden. ARNHEM - Ter afsluiting van de vredesweek is zaterdag in Arnhem een door het Landelijk Energie Komitee georganiseerde demonstratie gehouden. Daaraan namen ongeveer 25.000 mensen deeL- Ongeveer 25.000 betogers anti-Dodewaard deeltclyk zyn afgedrukt De a hef van deze artikelen is: 'Tele bankieren. onzichtbaar schuiven met (zwart) geld". "Nederlander wil geheime bankrekening" en "Nederlander wil geld uit han den van de fiscus houden' De aanhef van de advertentie dus is telebankieren ook voor u interessant", vinden kla gers ontoelaatbaar vanwege de aanmoediging tot belastingont duiking. De code-commissie is het daarmee eens Volgens de commissie heeft de Fe- mis Bank niet op de klachten ge reageerd. ondanks het feit dat de commissie daarom herhaald had verzocht. Tegen de uitspraak kunnen partij en in hoger beroep komen by het college van beroep in Amster dam. "Beperk duur alimentatie" DEN HAAG (ANP) - Ruim twee derde van de Nederlandse bevol king wil beperking van de ali- mentalieduur of helemaal geen alimentatieplicht meer na echt scheiding. Dat heeft een onlangs gehouden enquête aangetoond van het Wetenschappelijk On derzoek- en Documentatie Cen trum (WDOC) op verzoek van interdepartementale werkgroep limitering alimentatie De resultaten van het onderzoek staan afgedrukt in het blad "Uit balans" van de stichting Organi satie Gescheiden Mensen. De rechterlijke macht in ons land krijgt, volgens de SOGM. hier mee aan het begin van het offi ciële rapport al een duidelyke vingerwijzing De rechters zou den er namelijk goed aan doen los van een eventuele wetswijzi ging op het gebied van echt scheiding. de resultaten van dit onderzoek als toetssteen te ge bruiken bij hun beslissing over alimentatie voor gewezen echt genoten Volgens de SOGM. die zegt daar al jaren vergeefs op te hebben ge hamerd. is hier voor de rechters opnieuw het bewys dat zij niet met hun tijd zijn meegegaan. Wetten zyn volstrekt zinloos als ze niet worden gedragen door een meerderheid van de bevol king. ARNHEM (GPD) - De slot manifestatie van de 'Do- dewaard-gaat-dicht'-week is zaterdag vreedzaam ver lopen. Aan de demonstra tie namen naar schatting 25.000 betogers deel. In een stoet ter lengte van ruim een kilometer trokken de demon stranten via de Arnhemse bin nenstad naar het KEMA-terrein waar de zogenaamde Arnhemse ADVERTENTIE Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen licht bew. 18 8 2 licht bew. 19 half bew. licht bew. onbewolkt Zuid Limburg half bew 18 Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Oslo Parijs onbewolkt onbewolkt onbewolkt 13 11 29 18 22 10 22 13 17 10 17 8 15 8 licht bew. 18 7 02 zwaar bew 15 8 02 onbewolkt - 10 0 onbewolkt 25 14 0 licht bew. motregen geheel bew. half bew. Stockholm Casa Blanca licht bew. Instanbul Las Palmas Tel-Aviv Tunis onbewolkt half bew. 16 10 23 15 18 12 17 10 27 16 26 19 14 12 24 14 12 7 - 15 - 18 25 21 - 22 28 - instellingen van elektriciteitsbe drijven zetelen. De betogers be schouwen dit terrein als het cen trum van de atoom-lobby in ons land. De massale demonstratie was tevens gericht tegen het po litieoptreden van vorige week in Dodewaard. In een verklaring zeggen de actie voerders: „Wij gaan door met ac ties tegen kernenergie zolang de afbouw van het kernenergiepro gramma niet is begonnen. Dode waard gaat dus dicht". Die leus werd vervolgens minutenlang gescandeerd onder het oplaten van blauwe en gele ballonnetjes. De Anti-Kernenergiebeweging (AKB) liet weten dat het optre den van de politie en rechts-ex- tremistische groepen in Dode waard de betogers tegen kern energie er niet van kunnen weer houden de strijd voort te zetten. De AKB zei adhesiebetuigingen te hebben ontvangen van de Her vormde Kerk. het Interkerkelijk Vredesberaad en diverse politie ke partijen. „Dankzij het tolerante optreden van zowel politie als demon stranten hebben zich nauwelijks ongeregeldheden voorgedaan", aldus Arnhems burgemeester mr. J. Drijber aan het slot van de demonstratie. Hoofdinspecteur L. Konings van de Arnhemse ge meentepolitie vertelde na afloop dat niet meer dan 60 man actief waren ingezet. Hieronder waren ook rechercheurs in burger die meeliepen in de stoet, die vanuit helicopters werd gevolgd. Hoeveel ME'ers de politie onzicht baar op de achtergrond had ge houden, wilde Konings niet zeg gen in verband met mogelijke toekomstige acties van de AKB. „Wij hadden er vrij veel achter de hand was het enige wat hy kwyt wilde. Over de door de poli tie gevolgde strategie zei hij: „Het was onze taak zo weinig mogelyk provocerend op te tre den. De actievoerders hebben ons een gewillig oor geleend en goed meegewerkt Er is dan ook geen enkele arrestatie verricht". Tydens de manifestatie kwam het toch tot een paar incidenten. In de omgeving van de Jansplaats werd de stoet met eieren beko geld. Even later probeerde een groepje als punkers geklede jon gelui de manifestatie te versto ren Er had een bliksemconfron- tatie plaat toen de relschoppers een spandoek van de demon stranten aan flarden scheurden. Toen dezen hen te lyf wilden, sloeg het groepje op de vlucht. Er vlogen wat rotjes, zakjes verf en zelfgemaakte bommetjes m de richting van een paar by de KEMA-poort opgestelde agen ten. Deze ontweken de projectie len en grepen niet in. Man verwondt meisje (17) met kapmes GOUDA (ANP) - De politie heeft gisteren in Gouda een 30-jange man aangehouden die ervan wordt verdacht een 17-jang meisje uit Gouda zeer ernstig te hebben mishandeld met een kapmes. Het meisje is gistermor gen door de politie met slagader- lyke bloedingen en een ingesla gen schedeldak uit de gracht aan de Peperstraat in Gouda gehaald nadat buurtbewoners alarm had den geslagen Zy werd overge bracht naar het Dykzigtziekcn- huis in Rotterdam. De verdachte werd aangehouden op aanwyzingen van een vrien dinnetje van het slachtoffer Bei de meisjes zaten op een brugleu ning toen de hen onbekende man hen aansprak en plotseling met een kapmes op een van hen begon in te hakken en haar ver volgens in het water duwde, al dus de verklaring van het vrien dinnetje van het slachtoffer te genover de politie Het motief van de man was gisteren niet be kend. DEN HAAG (GPD) - De ad viesraad van D'66 vindt dat het aardgas volgend jaar met meer dan zeven cent (exclu sief btw) in prys verhoogd moet worden. Op een zater dag in Utrecht gehouden ver gadering sprak de raad uit dat een extra verhoging, bo venop de plannen van minis ter Terlouw (economische za ken), op zijn plaats is. De raad legde zich niet vast op een be paalde invoeringsdatum van de verhoging. Intussen heeft het D'66-Twee- de Kamerlid Engwirda zich uitgesproken vóór aftopping van de prijscompensatie in 1982 vanaf het gemiddelde inkomen (modaal, f36.000). Met deze maatregel zou het kabinet de gewenste inko mensmatiging van 1 voor de laagste inkomens tot - 4 pro cent voor de hoogste het bes- te bereiken. Engwirda wil dat iedereen met een inkomen boven modaal hetzelfde be drag aan pryscompensatie ontvangt. De uitspraak van de adviesraad lykt overigens in stryd te zyn met de plannen van D'66-lei- der minister Terlouw. die niet verder wil gaan dan één zeven cent verhoging op 1 ja nuari Alleen indien de prijs ontwikkeling op de vtijc markt daartoe aanleiding geeft, wil Terlouw een extra verhoging van dne cent door voeren op 1 juli. De partij heeft zich uitgespro ken voor een extra verho ging. om daarmee te bereiken dat er zuiniger met gas wordt omgegaan Als een andere re den voor de extra verhoging noemde de raad het energie beleid van de regenng. Voor de laagste inkomens moet er overigens een compensatie worden gevonden door aan passing van de huursubsi dies. De Democraten hebben ook uitgesproken dat aan loon matiging niet valt te ontko men Maar dit moet worden gecombineerd met arbeids- tydverkorting en verdere doorvoering van deeltydar- beid. Het midden- en klein bedrijf moet worden gesti muleerd. via aangepaste sub sidieregelingen

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7