Ruim 30.000 mensen bezoeken Beestenspul Lakenhal meest in trek bij Leidenaars voorlichting - geslaagd Onbekende bedreigt voorbij gangers Onderzoek onder bezoekers musea 8, MAANDAG 28 SEPTEMBER 1981 LEIDEN Nieuwe opzet - minder commercie meer Donen Wesseling had de verjaar dag van haar leven. Uit handen van Rien Poortvliet ontving de twaalfjarige een zwerfkat (foto links). Een meisje kraait het uit van ple zier als zij tussen de honden is ge zet. Moeder houdt een oogje in het zeil LEIDEN De nieuwe opzet van Beestenspul 'minder commercie en meer voorlichting over het dier', heeft vol gens de organisatoren voldaan aan de wensen van de bezoekers. Ruim dertigduizend mensen zijn het afgelo pen weekeinde naar de dierenshow in de Groenoordhal- len geweest. Gistermiddag leek het er zelfs even op dat er meer bezoekers waren dan dieren. Thema Ook het dit jaar gekozen thema "Kind en Dier" is goed uit de verf gekomen. Duizenden kinde ren hebben hun kleurplaat of vragenlijst ingeleverd tegen een gratis toegangsbewijs. De twaalf jarige Dorien Wesseling uit Voor schoten mocht op haar verjaar dag van Rien Poortvliet de al lang gekoesterde wens, een zwerfkat uit het Nieuw Leids Dierenasiel, in ontvangst nemen. En Hanneke Mol uit Teteringen werd door de Dierenbescher ming uitgeroepen tot kinder-die- renvriend van het jaar. Maanden lang heeft zij een nest jonge ko nijntjes met de fles groot ge bracht, omdat ze door de moeder waren verstoten. In de lange rijen hokken zijn, zoals fokkers dat noemen, de mooiste "exemplaren" van vele dieren- soorten te zien. Honden, katten, vogels, vissen, duiven, maar ook konijnen, cavia's en andere klei ne pelsdieren waren in ruime mate vertegenwoordigd. De dieren die het meeste lawaai, maken trekken veel aandacht. De kippen kakelen wat af. In hun snelle kraaloogjes, argwanend van links naar rechts schietend, kan men een spoor van venijn ontdekken. Alsof ze hiermee zelf al een pleidooi houden voor het gebruik van het scharrelei. Ook de konijnen zijn weer van de partij. Bij de keuring van deze viervoeters wordt vooral gelet op oren, profiel en benenwerk. Van de kleurdwerg en het pooltje, net kleine bolletjes wol, zijn de meeste vrouwen erg gechar meerd. Een echt dameskonijntje wordt er dan ook gezegd. Over de kwaliteit van de vacht wa ren de tien keurmeesters, die vrijdag alle dieren onder de loep hebben genomen, niet altijd even tevreden. Maar ondanks de ze onvolkomenheid blijven het voor kinderen guitige rakkertjes. De duivenliefhebbers hebben ook niet te klagen gehad De mooiste, zo wordt door omstanders be weerd, zijn de Sebnchts. Een kenner snoeft echter dat de witte exemplaren pas échte toppers zijn. Hij wijst trots de zijne aan. Na nog een langharige cavia, wat zangvogels en diverse muizen te hebben bewonderd is de gang naar de honden en katten. Fantasie Zowel hond als eigenaar is hier vertegenwoordigd. Je hoort wel eens dat de kans bestaat dat de baas op zijn hond gaat lijken. Met een beetje fantasie waren hier fraaie voorbeelden van te Grote attractie van de Beestenspul-manifestatie was een dromedaris zien. Het Leids Dierenasiel, dat jaarlijks honderden gezinnen heeft ook aandacht getrokken. Negen honden en tien katten hebben hun hok kunnen verrui len voor een echt 'gezinsleven' LEIDEN - Met een op een pistool gelijkend voorwerp heeft een on-" bekende man zaterdagavond vijf Leidenaars bedreigd en gepro beerd af te persen De man ope reerde onder meer op de Hoog straat, Pieterskerkhof en Aal markt en sprak zijn slachtoffers aan met woorden als "Ik moet al je geld. schiet op of ik schiet". Twee vrouwen gaven aan de drei gementen toe en gaven hun tas en geld af Een 16 jarige jongen en een 15-jang meisje liepen ge woon weg en een vyfde, een 22-- jange Leidenaar. gaf zyn bedrei ger MB vuistslag en ontkwam eveneens. De politie heeft de man nog niet kunnen aanhouden. Harde trap LEIDEN - Een voetballer uit Noord wijk gaf afgelopen zater dag in de wedstrijd tegen Unitas zo n harde trap dat de bal behal ve over het doel ook over de om heining van het voetbalveld vloog Het toeval wilde dat langs het sportterrein, aan de Boshui- zerkadc, juist een auto passeer de. De voetbal zeilde dwars door de voorruit, die sneuvelde. De Leid se bestuurder werd niet ge wond. Zuid-West I eerste in hengelstrijd LEIDEN - Op de vierde en laatste visdag van de Leidse hengelcom- petitie is er een onverwachte ver andering in de stand gekomen. Zuid-West 1 wist de opgelopen achterstand (29 vissen) gisteren helemaal goed te maken. Zuid West 2 deed dit ook, terwijl bij de koplopers Ons Genoegen 1 en 2 de vissen dit keer niet zo wilden bijten. Dit alles had tot gevolg dat na de telling drie ploegen op de eerste plaats stonden Een zeldzaam gebeuren in de Leidse hengelgeschiedenis. Om toch een echte kampioen te kunnen aanwijzen werd er een extra wedstrijd gevist. In deze strijd toonde Zuid-West 1 zich met 34 opgehaalde vissen de sterkste. Zuid-West 2 volgde met 26 stuks en Ons Genoegen 1 met 23. Het individueel kampioenschap kwam ook in handen van een hengelaar van Zuid-West 1. H van der Laan wist met 87 vissen zich op de eerste plaats te neste len. Met vijf vissen minder kwam A. Ruis van Zuid-West 2 op de tweede plaats en H. Knura en J. v.d. Voorst (Ons Genoegen 1) met tachtig stuks op de derde. De vissers van Zuid West I - winnaar van de Leidse hengelcompetitie Latijns-Amerika In het kader van de actie Lei den tegen onderdrukking in Latijns-Amerika organiseert clubhuis In de Vroolijcke Ar- ke Pieterskerkchoorsteeg 15) in samenwerking met de werkgroep LILA in de week van 28 september tot en met 2 oktober activiteiten rond La tijns-Amerika. In vogelvlucht die activiteiten maandag: Chileense vrouwen met volks kunst en een film, dinsdag korte films plus discussie en de lange film De moed van het volk. woensdag kinder programma rond Latijns- Amerika, donderdag een Chi leense volksdansgroep en donderdagavond en film De Verraders. Beenvissen Dr. T.F. Krans houdt morgen avond om acht uur tn de film zaal van het museumn van geologie en mineralogie aan de Hooglandsekerkgracht een lezing over de geschiedenis van vissen. Het is de eerste van vier avondlezingen die als thema hebben de evolutie ron beenvissen. Over dit on derwerp is in het i 31 januari een tentoonstel ling te bezichtigen. Streekcommissie De streekcommissie een club van twintig personen die hun vrije tijd besteden aan advie zen bij zaken betreffende ruimtelijke ordening en in spraak) komt vanavond bij een in Holiday Inn. Wie zich tot de streekcommis sie voelt aangetrokken, kan klokke acht uur daar terecht om meer aan de weet te ko- LEIDEN - De Leidenaar gaat het 1L\ .aar het Ste delijk Museum De Laken hal en relatief het minst naar het Rijksmuseum voor Oudheden. Oudhe den wordt in elk geval door de Leidse bevolking beduidend minder be zocht. Slecht zeventien procent van de bezoekers, die men in Oudheden aan treft, komt uit Leiden, ter wijl in de Lakenhal dat bijna de helft is. Dit staat te lezen in het onlangs uit gekomen rapport van de Stich ting Leiden Museumstad. Zij heeft met medewerking van dt Reinwardt Academie een onder zoek ingesteld naar het bezoe- kerspubliek in zes musea het Rijksmuseum voor Oudheden, het Rijksmuseum voor Volken kunde. het Stedelijk Museum De Lakenhal, het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie. Mu seum Boerhaave en het Leger museum. De Leidse musea zijn op de vrijda gen en zaterdagen het rustigst, terwijl maadag en donderdag de dagen zijn voor het grote groeps bezoek Toch vindt het musem- bezoek vooral plaats in klein, in formeel verband met vrienden of familie. Vooral de zondag blijkt daar een uitgelezen dag voor te zijn. De helft van museumbezoe kers komt voor het eerst, dertig procent behoort tot de regelmati ge bezoekers, waarvan tweeder de afkomstig is uit Leiden en di recte omgeving. Grote verschillen tussen mannelij ke en vrouwelijke bezoekers zijn er niet. Wel tussen jong en oud Zesentwintig procent valt in de leeftijdscategorie vijftien tot vijf entwintig jaar De onderzoekers doen de musea dan ook de aan beveling zich vooral wat betreft presentatie, begeleiding en pro motie te richten op het jonge pu bliek. Om verschillende redenen gaan mensen naar een musea. Kennis vermeerdering vormt een min stens even sterke drijfveer tot be zoek als ontspanning De collec tie blijkt de belangrijkste trek pleister. maar een speciale ten toonstelling heeft ook een posi tieve invloed op het bezoekers aantal. Aan een rondleiding of excursie wordt door het publiek nog altijd veel waarde gehecht. Dat een museum bezoeken nog geen alledaagse bezigheid is blijkt uit het feit dat slechts veer tig procent van de bezoekers be kend is met andere Leidse mu sea. De onderzoekers denken dat de musea meer het accent moe ten leggen op onderlinge verwij zing Overigens komt het merendeel van de bezoekers uit de Randstad. Bijna tachtig procent heeft een middelbare opleiding genoten en een algemene belangstelling. Naast het doel van de komst: een bepaalde tentoonstelling of col lectie. willen ze ook de rest van het museum bekijken en zijn ze van plan daar minstens een uur voor uit te trekken. Een kwart van de bezoekers komt op aanraden van vrienden. Elf procent voor de excursie, terwijl 21% iets heeft vernomen via re clame. een boek of artikel Mond- tot-mond reclame vormt dus een belangrijke aanleiding om een (Leids 1 museum te bezoeken. ADVERTENTIE Buurtcentrum Het Mierennest gefeliciteerd met Uw nieuwe AANNEMINGSBEDRIJF M. W. MEYER B V.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3