"In het begin is het fout gegaan" Q=j eidse agenda "Het waren de mooiste jaren van mijn leven" Hoe een werkgroep in Oegstgeest aan haar einde kwam Burgerlijke stand Enkelfractuur na frontale botsing OEGSTGEEST - "Wij zijn niet tot besluitvorming kunnen komen". Met deze mededeling werd de opheffing van de werkgroep Ontwikkelingssamenwerking afgelopen donder dag in de Oegstgeestse gemeenteraadsvergadering bekend gemaakt. De leden van de werkgroep hebben ruim een jaar geprobeerd om ontwikkelingssamenwerking in Oegstgeest van de grond te krijgen. Op 25 oktober 1979 werd door de gemeenteraad een motie aange nomen om in Oegstgeest daad werkelijk wat aan ontwikke lingshulp te gaan doen. In de mo tie (die werd ingediend door het toenmalige PPR-raadslid Karei Beckers) werden burgemeester en wethouders verzocht burgers uit te nodigen met initiatieven te komen om een project in een ontwikkelingsland te steunen. Dat moest gebeuren op een zoge naamde burgeravond, waar de Oegstgeestenaren ideêen kon den aandragen en waar ze lid konden worden van de werk groep. Het door de Oegstgeeste naren hiervoor bijeen gebrachte geld zou door dc gemeente met een gelijk bedrag worden aange vuld. De raad bepaalde het maxi mumbedrag dat door de gemeen te beschibaar mocht worden ge steld op 50.000 gulden. De motie had echter nog een doel. Via de werkgroep zouden de Oegstgeester burgers bewust moeten worden gemaakt over de problematiek van de ontwikke lingslanden. Ex-voorzitter Van Andel verklaart waarom het mis is gegaan. "Ik denk dat de fout al aan het begin is gemaakt Op de burgeravond konden geinteresseerden zich opgeven voor de werkgroep. Maar toen dat eenmaal gebeurd was en de eerste vergadering werd belegd in juni 1980 bleek al gauw dat de groep veel te geva rieerd was om goed te kunnen werken. Er kwamen twee hoofd stromingen in de werkgroep naar voren. Een groep, waarin ik zelf, wilde zich voornamelijk richten op het ontwikkelingsón- derwijs in Oegstgeest, de ander op het verzamelen van gelden voor een specifiek project", ver telt Van Andel. Enquête Van Belle: "Ze maakten elkaar uit voor fascisten en communis- Uiteindelijk werd gekozen voor het bewust maken van de Oegst geestenaren. Van Andel: "Er werd een enquete ontworpen om de belangstelling voor ontwikke lingssamenwerking van de Oegstgeestse burgers te toetsen. Op deze enquete ontvingen we slechts tachtig reacties. Wij zijn toen overgestapt naar de meer praktische lijn. namelijk het kie zen van een project. Dat werd een project in Tanzania. Op een gegeven moment bleek echter onenigheid te bestaan binnen de groep of wij nu gelden voor een specifiek project zouden moeten overdragen of het geld als zoda nig zouden moeten overhandi gen aan een organisatie die dan zelf zou moeten beslissen wat zij er mee zouden doen. Zelf was ik voor het laatste idee. Ik vind dat je vanuit het verre Oegstgeest niet moet gaan zitten bedisselen wat de mensen daar met het geld moeten doen". Uiteindelijk bleek dit meningsver schil de doodssteek voor de werkgroep. Wederom Van An del: "Het meningsverschil liep echter zo hoog op dat we op 12 augustus 1981 hebben besloten de werkgroep op te heffen. Ik heb van verschillende mensen gehoord dat de werkgroep om re denen van persoonlijke aard is stukgelopen. Maar ik denk dat het meereen ideologische tegen stelling is geweest, die misschien onder invloed van persoonlijke tegenstelling is vercherpt". Het Pvd A-raadslid Van Belle is een geheel ander mening toegedaan. "Het is in het begin al misgegaan omdat de leden van de werkgoep niet de moeite namen om de mo tie goed te lezen. Men begon di rect met het verdelen van de 50.000 gulden, terwijl toch duide lijk in de motie staat dat die hal ve ton er pas zou koen als de bur gers van Oegstgeest die eerst zelf bij elkaar zouden hebben ge bracht. Ik heb getracht dit aan de mensen duidelijk te maken, maar dat hielp niet", aldus Van Belle. Heft Hij gaat verder, "op een gegeven moment werd het heft in handen genomen door de groep, die zich voornamelijk wilde richten op het ontwikkelingsonderwijs in Oegstgeest. Die groep kwam ook met het idee een enquête te hou den onder de bevolking van Oegstgeest. Dat liep dus op niets uit. Daarna zijn we met het idee van concrete steun gaan werken. Er werd een project gevonden in Tanzania, het helpen opzetten van een of ander bedrijfje was Kennismaken met diensten in Oegstgeest OEGSTGEEST - In het gemeente- centrum aan de Lijtweg wordt vanaovond een bijeenkomst georganiseerd voor nieuwe in woners van Oegstgeest, de zoge naamde burgeravond. Tijdens die avond kunnen de nieu we Oegstgeestenaren kennis ma ken met het gemeentebestuur en de gemeentelijke diensten Op de "verenigingsmarkt" wordt in formatie gegeven over activitei ten op sociaal-cultureel gebied in Oegstgeest. Verder zal ook de rijkspolitie met een stand aanwezig zijn. Voor lichting wordt gegeven over in braakpreventie. Met dia's, voor beelden en voorlichtingsmate riaal zal het geheel worden uitge legd. De burgeravond begint om acht MAANDAG 28 SEPTEMBER 1981 MAANDAG LEIDEN - Het verbouwde buurthuis het Mierennest aan de Morsweg is zaterdag officieel ingewijd. Door de politiekapel en het majorettekorps werden de buurtbewoners om tien uur al uit de huizen getrommeld om de oudste bezoeker van het Mierennest bij de openingshandeling bij te staan. De 92-jarige heer Verlind, die nog veelvuldig de bejaardensoos bezoekt, moest een gordijntje van een Delfts blauw bord met het vignet van het Mierennest, trekken. Daarmee was de opening van het nieuwe clubhuis, dat overigens al voor de oorlog bestond, een feit. De belangrijkste verandering in de bouw is de extra verdieping die het Mierennest heeft gekregen. Op deze tweede verdieping bevindt zich nu de tienerzolder. Beheerder Ravensbergen: "De gezelligheid zal ik een beetje missen". dat geloof ik. Maar op dat mo ment kwam Van Andel weer op duiken met het idee om niet een bepaald project te financieren, maar het geld aan een organisa tie te sturen. Ik was daar falikant tegen. Ik vind dat als je ergens geld heen stuurt, je best mag na gaan waar dat blijft. Sommige mensen vinden dat je je daar niet mee mag bemoeien. Die mensen redeneren vanuit een schuldge voel, want als je ergens geen kri tische kantekeningen mag plaat sen, voel je je blijkbaar schuldig. Ik ben zei een pragmaticus in op tima forma. Ik houd absoluut niet van ideologieën". Beschuldigen Volgens Van Belle was dit me ningsverschil niet de enige reden voor het opheffen van de werk groep "Men begon elkaar ook te beschuldigen. Er zaten mensen in de werkgroep, die daar eigen lijk niet voor zichzelf zaten, maar voor de NOVIB of de zending of de missie. De mensen van de NOVIB beschuldigden de men sen van de zending ervan, dat van projecten die via hun organi satie uitgevoerd werden er veel te veel aan de strijkstok bleef hangen. En de mensen van de zending beschuldigden de men sen van de missie enzovoorts. Op een gegeven moment begon men elkaar zelfs uit te maken voor fascisten en communisten en toen is het dan ook definitief fout gegaan", aldus Van Belle. Voorlichtster Coomans van de ge meente Oegstgeest: "Meneer Van Belle is lang niet op alle ver gaderingen geweest, dus vind ik dat hij over deze zaken niet of nauwelijks kan oordelen". HANS BOUSIE Beheerder Ravensbergen verlaat Taberna Werklozen Advies Centrum - Breestraal 19. ma tm vr van 10-12 uur. tel 12200Q Ontmoetingscentrum - hoek Boshuizer laan. bejaardensoos Zuid-West, 14.31 't Bruggehoofd - Steenschuur 11. ama teurfotografie, 20 uur Vereniging Ouders van Drugsverslaal den - Lange Mare 45, 20 uur. tel. 130547, Wassenaar - gemeentehuis, commissil onderwijs, cultuur en recreatie. 19.31 APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den. wordt waargenomen van vr 25 sep) tot 2 okt door Haven Apotheek. Haven 18, tel. 120085; apotheek Linnaeus Kempenaerstraat lb, Oegstgeest, tel 155482. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond- Leider- 110131, spreekuur rr i 14-15 Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan. tel. 4641. OEGSTGEEST - "Het zijn de mooiste jaren van mijn leven geweest", zegt de heer Ravensbergen, over de tijd dat hij beheerder is geweest van het vereni gingsgebouw "Taberna" aan de Julianalaan in Oegstgeest. In 1969 begon hij met dat werk en afge lopen zaterdag nam hij afscheid met een feestje, om dat Ravensbergen de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt. Hij trad begin januari 1969 in dienst al beheerder: "Dat was toen nog voor de gereformeerde kerk en in oktober 1974 ben ik in dienst getreden van de Stich ting Jeugd- en Jongerenwerk Oegstgeest (SJJO). Voor die tijd heb ik altijd in de bloemenkwekerij gezeten in Rijnsburg, daar ben ik ook geboren. Düs het was wel heel iets anders om in Taberna' te gaan werken. Maar in mijn jonge jaren heb ik mij altijd bezig gehouden met jeugdwerk. Dus ik had wel een beetje ervaring in het werken met jongeren, want dat zijn toch wel de voornaamste bezoekers daar." Volgens Ravensbergen is beheerder-zijn een vak apart. "Je moet mei allerlei mensen kunnen omgaan en dat is me geloof ik altijd wel redelijk afgegaan. Je staat bijvoorbeeld versteld watje met een kop koffie allemaal kunt bereiken. Als ik weet dat er mensen komen die nog nooit in 'Taberna' zijn geweest, zorg ik altijd dat Ik er ben om ze wat wegwijs te maken, een beetje thuis te laten voelen, zal ik maar zeggen." Eigenlijk pas kort voordat hij er mee stopte, werd het beheerderschap een volledige baan voor hem. "Tot vorig jaar heb ik halve dagen gewerkt en voor de rest van de tijd kluste ik wat in de droogbloemen- handel. Maar ik was blij toe dat ik die volledige baan kreeg want tot die tijd had ik het vaak dat ik iets maar half kon doen. Ik had vaak niet de tijd om dingen helemaal zo te doen als ik het wilde." Problemen zijn er volgens hem in en rond 'Taberna' nooit geweest. "Het wil natuurlijk wel eens voorko men dat ze bijvoorbeeld na de disco-avond wat la waai maken bij het weggaan, met brommers en zo, maar echt overlast geloof ik toch niet. Ja, er wordt wel eens geklaagd door buurtbewoners, maar die dikken de toestand vaak wel een beetje aan hoor. Ik heb eigenlijk nooit last gehad met die gasten hier, binnenshuis hebben we nooit problemen." Ravensbergen zette er zaterdag defintief een punt ach ter. "Ik ga nu weg, omdat ik 65 wordt, maar anders zou ik het gerust nog een paar jaar willen doen. Niet dat ik me zal vervelen, ik heb genoeg te doen. Mijn vrouw en ik fietsen graag en ik kan altijd nog wel wat te doen vinden in de bloemen, maar de gezellig heid, ja, die zal ik een beetje missen Man vlucht voor controle OEGSTGEEST - Waarschijn lijk in beschonken toestand en bang voor een alcoholcon trole, veroorzaakte een onbe kende bestuurder van een personenauto zaterdagnacht een aanrijding. De man ne geerde het stopteken van de Oegstgeester politie die wilde controleren of de bestuurder niet te diep in het glaasje had gekeken. Op de Rijksweg vluchtte de man, echter tegen de richting van het verkeer in. Daarbij botste hij tegen twee andere personenauto's op die de no dige schade opliepen. Ge wonden vielen er niet, maar door de consternatie wist de bestuurder wel te ontkomen. Bij de alcoholcontrole, waaraan bijna driehonderd automobi listen werden onderworpen, werd verder tweemaal proce s-verbaal opgemaakt. Ondertrouwd: LEIDEN Goncalves Sampaio J.P. en van Ulden J.H.P., F.P. Geerman en M. Choy, W, Ras en H.D. Gressie, C. van Del/t en E.M. van Weeren. R. Brugmans en S. Minke. W.J.A. de Waal en I. van Wessem, J.H.R. Steenstra Toussaint en M. Haasbroek. A.F.A.T. van Iterson en H.P. Faas. i K. Plas, Anilkrishna Navindra zv. K. Bhik- hie en S. Ramlal. Sebastiaan Jacob zv. J A Paauwe en W. van Rooijen, Esther Karin dv. A.G. Tijmensen en E.J.C. van Dam, Anna-Mane Jennifer dv. J.W.M. Loeff en A.L. Brown, Clasina Maria dv L. van der Gugten en C.M. Leeuwen burg, Pieter zv P.A. van Delft en G M. Broekhof, Jeroen Matthijs zv. Steen voorde en A.M. van der Wijngaard, Mir jam dv. J Kloos en L. van Duivenvoor de, Janette dv J. Kloos en L. van Dui venvoorde, Willem Bertus zv. C. Spaan derman en C.J.B. van Delft. Jurgen zv. T. Oldenburg en V.J. Mollers. Ronald Jeróme zv. R A. Zoolingen en H.M.I. van der Ham. Ellen dv. J.C.M. van De venter en M. Th. J. Peters, Marieke Joanne dv. S.P.E. de Klerk en A W. van Griethuizen. Jasper zv. B R. Hoogerdijk en M.J. Marseille, Sara dv. B R. Hooger dijk en M.J. Marseille, Tessa dv. A.G. Polderman en A. Domen, Louise dv. A.G. Polderman en A Domen, Robert zv P.P. Cabri en Th. A. C. Zuiderduin, Jolijn dv. J.A.P. van der Voort en A. Wijntjes, Sonja dv A.H. Goudriaan en J A. de Mooij, Cindy dv. Prummel en N G. van Rijn, Ikrame dv. A. Hadje en F. Zaanane, Peter zv. S C. den Haan en T Westnk, Priti Ananta dv S M. Bishoen en A.H. Marajh, Frederike dv. H O van der Kooi en Th. c. van den Kolk, Anton Leendert Martinus zv. A.M.J. van der Luijt en L.W. Tibboel, Johan zv. J.D. Binnendijk en W.J. Kuijt, Steven Rud- ger Louis zv. R.I.M. van Vliet en M. L. Leistikow, Angelique dv. T. Schimmel en T.C. Rijsbergen a Leeuwen. P.J. Brederode, geb 10-8-1904 man, W Olive, geb 14-7-1899 man, A A. Boekelman geb 21-11-1925 man, T.C. Scheer, geb 2-9-1915 man, P C Zanoli, geb. 4-6-1900 man, A. Pison, geb. 9-11-1089 vrl. geh. gew met J van Rossen. L.C. van Rhijn, geb. 24-1-1916 man, H.J Wydom. geb. 3-4-1915 man, C Visser, geb. 22-8-1908 vrl. geh. gew. met W. Vletter. L. Wetselaar, geb. 22-8-1908 vrl. geh gew. met J.P W Zadelaar. N.H. van Heijst, geb. 2-5-1899 vrl. geh. gew. met G.P. van Zwol. J.G. Boumans, geb 1-7-1909 man, C. Kalkman, geb 7-2-1893 vrl. echtg van H. Schilp, M. van Pola- nen, geb. 26-4-1898 vrl. geh. gew. met A La Lau, H.J. Choufoer, geb. 7-3-1916 man, J. Schuchhard, geb. 8-7-1889 vrl. geh gew. met G.H. Steenbergen, J. Plug, geb. 9-10-1937 man, G. van Zuijlen, geb 19-7-1905 man, J.P.W. Weijermans, geb. 16-4-1905 man, M.B.L. Hosman, geb. 7-7- 1902 vrl., T Kok, geb. 17-3-1921 vrl. echtg. van P. Nieudorp, J.M. van Oerle, geb. 3-12-1900 vrl. geh. gew. met A.J J.M. Bijvoet. A. Verlind, geb 2-2- 1911 man. P R. Groenendijk, geb 10-8- 1957 man, J R. van Oosten, geb. 28-7- 1897 man, T.J. Laupman, geb. 9-6-1915 Gehuwd F J.A.M. Greidanus en M.J.A. Krens, W. van Leeuwen en J.M. Freke, J.J. van Es en A. Lagendijk, A.J. van der Heiden en A.A.T. Be- zuijen, H G. Elzenga en C.E.M. Waaijer, A.H. Siebert en G. Trouer- bach, K.Th. van Lier en C.M. van de Velde. Ondertrouwd: P C de Leeuwerk en M.J. Noordam, S.W. Hofman en A. Zeeman, C.F.J.M. Peltenburg en A H. Deiman, P A.M. van Tongeren en H.A. Boers. A.W van der Burg en J.C.M. Deurloo, J A. de Moor en J.L.A.M. van Reij, J G. Kramp en Y. Nieuwenburg, W.P. Zijl stra en M Boelsma, C Kappée en T A. Gladon, J J M Kok en L.A.C. van Nifte- rick, E. Oosterwijk en J.J. König, C.M. van der Voort en W.F. Kikkert. K. Duij- verman en J.C. Simon. Overleden: A. de Mol (1898) vrl. geh. gew. met G. van Weeghel, M. van der Marei (1891) vrl. geh. gew. met J. Haas- WASSENAAR - Met letsel in het gezicht en een enkelfractuur moest een 30-jarige Hagenaar vanochtend vroeg naar het zie kenhuis worden gebracht na een ongeval op de Rijksstraatweg in Wassenaar. Het ongeluk ont stond toen een 53-jarige Voor schotenaar, komende uit de rich ting van Leiden, krachtig moest remmen om aan te sluiten in een file. Daarbij raakte zijn auto op de verkeerde weghelft. Een frontale botsing met de Hage naar bleef niet uit, en ook een derde (uit Den Haag komende) automobilist kon niet vermijden dat hij bovenop de auto van de Hagenaar botste. Zowel de per sonenwagen van de Hagenaar als die van de man uit Voorschoten werden totaal vernield. De derde betrokkene, een 39-jarige inwo ner van Vlaardingen, kwam met de schrik vrij. Gehner opent Gehnerpad LEIDERDORP - Wethouder Gehner heeft zaterdag het nieuwe volkstuinencomplex De Bloemhof in Leiderdorp geopend. In de stromende re gen plaatste zij een paal met daarop haar naam. Uit dank voor het vele werk dat zy heeft verzet om het volkstui nencomplex te realiseren, heeft de vereniging de Bloemhof een pad naar haar vernoemd, het Irma Gehner pad. Op de foto houdt de voorzitter van de Bloemhof Wijnmaalen de paal en de paraplu vast. lEIDSCH £t. DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leldsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor, Witte Singel t, 2311 BG LEIDEN Poatbue 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krent ontvangen: tel. 071-123143 tuseen 18.00-19.30 uur (nabezor- ging na 19.30 uur); zater- Abonnementsgelden bl) vooruitbetaling te vol doen. Bl| automatische overschrijving geen edmlnlstrstle- en Incassokosten. Voor betaling ven abonnementsgelden uitsluitend 'giro 3203571 t.n.v. Damiste Holding BV t Haarlem. Kwartaalabonnement f 53,45 per post f 75,80 Jaarabonnement f 202,30 per post 1 291,70 Losse nummer 0,75 Directie.- G. Koopman Hoofdredacteur: A.A.M. Schuurmane Adjunct-hoofdredacteur: J.P.M. van der Meer (re- glo) W. Wlrtz (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A.A. van Brussel (sociale economie) P.J. Tombe (sport) P.C. Rosier (redk> en tele- vl ale, kunst) S.J. de Groot (geestelijk Bonn, Brussel, Londen, Parijs. Washington, Cai ro, Rome, Madrid, Stock holm en Djakarta. - Redactie stad en randgemeenten Tel. 071-125260 of 071-144941 tst. 222

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2