LEIDSCH DAGBLAD Tuindersprotest in Brussel Alleen meer geld allerarmsten voor Terrorisme zal toenemen Toch vredeskraam op kerkterrein p I-W' 'f 1 2pöaD0ïpïO0 Drieëntwintig doden bij Spaanse busramp Demonstratie tegen Nederlands aardgasbeleid Rijke landen minder gul Paniek op beurs van Londen DAAN DAG 28 SEPTEMBER 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 Directeur G. Koopman 36587 Hoofdredacteur Ml-hooldredac AAM. Schuurman •hoofdredacteur R.D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voor tel nrs m oototon Woubrugse organisatoren weigeren te vertrekken VAN DEN BERG QUINTANAR (ANP) - In Spanje zijn vanochtend bij een botsing tussen een autobus en een vrachtauto 23 doden en 41 gewonden gevallen. Het ongeluk deed zich voor bij Quintanar de la Orden, op 120 km. ten zuidoosten van Madrid. Volgens de politie was de vrachtauto door onbekende oorzaak op de linkerweghelft geraakt en daar frontaal op de bus gebotst. |o de autobus zaten ruim 60 mensen die in het weekeinde het jaarlijkse feest van de Spaanse communistische partij in Madrid hadden bijge woond. (Van een onzer verslaggevers) WOUBRUGGE - Het Woubrugse PvdA-raadslid L. Vos heeft zater dag gedreigd zich lijfelijk te ver zetten wanneer de politie een in- formatiekraam van de vredes groep zou verwijderen van het terrein van de rk-kerk aan de Van Woudeweg Eerder had het plaatselijk parochiebestuur toe stemming voor plaatsing van de kraam geweigerd. Ondanks het verbod werd het kraampje zaterdag toch neerge zet ter afsluiting van de Vredes- week. De vice-voorzitter van het kerkbestuur H.J. Hoogenboom liet het er niet bij zitten en deed aangifte bij de politie. Daarop werd een van de organisatoren, het PvdA-raadslid Vos, meege nomen naar het politiebureau. Daar waren burgemeester D. Brou wer de Ken in tr on ,i-o»v>o..Her J.N. Haasbroek aanwezig om Vos ertoe te bewegen met de kraam te verhuizen. Toen die po ging geen succes had werd de vredeswerkgroep gelast de spul len in te pakken. De dreiging met lijfelijk verzet weerhielden B en W ervan maat regelen te nemen. Ook de rijks politie voelde er niets voor om in te grijpen. Reactie van Vos: "Ik betreur het zeer dat door het gekrakeel over de ingenomen standplaats een schaduw over onze actie is geval len. Je zou van een kerk een an dere houding verwachten". Vicevoorzitter van het kerkbestuur Hoogenboom: "Er zijn wel meer verzoeken geweest en we heb ben altijd nee gezegd. Straks staat er een kaasboer of een kraam met pornolectuur, dat wil len we niet". KESSEL - Na een aanrijding met een personenauto schoof een met cement geladen vracht wagen vanochtend in het Lim burgse Kessel een woonhuis binnen. De bestuurder van de vrachtwagen werd zwaar ge wond en de inzittende van de personenauto kwam bij het on geluk om het leven. BRUSSEL (ANP) - Ongeveer vijfhonderd kwekers, onder wie driehonderd Britten maar ook Westduitsers, Denen, Fransen, Ieren en Belgen, hebben vandaag voor het ge bouw van de Europese ministerraad in Brussel een pro testdemonstratie gehouden tegen het Nederlandse aard gasbeleid. Met name de Britse tuinders achten het volstrekt onaanvaardbaar dat de aardgasprijs die wordt berekend aan hun Nederlandse collega's pas in 1984 gelijkgetrokken zal zijn met de prijs die de industrie in rekening wordt gebracht. Zij eisen dat deze gelijktrekking (verho ging) nog vóór het stookseizoen van deze winter wordt doorgevoerd. WASHINGTON (Reuter) - De Ver- i enigde Staten en andere rijke landen weigeren in te gaan op het verzoek van landen in de Derde Wereld om meer geld te steken in het Internationaal Mo netair Fonds (IMF) voor hulpver lening aan ontwikkelingslanden. De Amerikaanse regering vindt dat alleen de allerarmsten onder de arme landen er zo slecht voor staan dat ze recht hebben op meer hulp. De hardere opstelling van de VS kwam dit weekeinde tot uitdruk king tijdens een vergadering van een IMF-werkgroep met af gevaardigden uit tien rijke en tien arme landen in Washington. Een verzoek van de arme landen om uitbreiding van de IMF-mid- delen met 13,8 miljard dollar per jaar, werd afgewezen. Het comité werd het er uiteindelijk over eens een voorstel te doen voor een uitbreiding van vier miljard. De Verenigde Staten, die zich gisteren bij monde van minister van financiën Donald Regan te gen elke verhoging verklaarden, kunnen hun veto uitspreken over dit voorstel. Vandaag is de gezamenlijke jaarvergadering van het IMF en de Wereldbank begonnen. Af en toe zon Vannacht mogelijk regen, lijk in de oostelijke provincies. Over dag zonnige perioden en vrijwel overal Minimumtemperatuur van 10 tot 5 gra den. Middagtemperatuur ongeveer 17 graden. Eerst weinig, later matige zuidenwind. (Opgemaakt om 11.15 uur). 29 September 1981. Zon op: 06.37, zon onder: 18.22 uur. Maan op: 07.39, maan onder: 19.20 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 3.45 en 16.04, laagwater 12.02 uur. De eis is vandaag op tafel gelegd door Sir Richard Butler, voorzit ter van de Britse National Far mers Union. Tijdens een 'werk- ontbijt' verschaften de Britse glastuinders vanmorgen de vol gende gegevens: als per 31 de cember van dit jaar niets veran derd is, zal het voordeel dat de Nederlanders genieten ten op zichte van hun Britse concurren ten een dikke honderdduizend gulden per hectare zijn. Dat geldt als men een vergelijking maakt tussen de Nederlandse kweker met een gasinstallatie de Britse kweker die zware stookolie ge bruikt. Ten aanzien van de Brit die met lichte stookolie werkt, is het voordeel zelfs het dubbele. Bij die berekening zijn de Britten er overigens wel vanuit gegaan dat aan het eind van het jaar de subsidie afloopt die zij sinds april van hun eigen regering ont vangen. Die subsidie bedraagt zo'n 29.000 gulden per hectare voor gebruikers van zware stook olie en 46.000 gulden voor ge bruikers van lichte stookolie. Het grote verwijt dat de Britten Nederland maken is dat de Ne derlandse glastuinders bevoor deeld worden ten opzichte van de kwekers elders in Europa en ook ten opzichte van de consu ment en de industrie in Neder land. De kwestie komt, op Brits verzoek, deze week in de Europese Land- Het plan om India een lening van 5,7 miljard dollar te verstrekken tegen volgens de VS te soepele voorwaarden is daardoor op los se schroeven komen te staan, zo werd vanmorgen vernomen in Washington. De lening zou de grootste worden die het IMF ooit aan een ontwikkelingsland ver strekte. De enige uitzondering die de VS willen maken op de strengere re gels betreft de allerarmste lan den, zoals die in het Afrikaanse Sahel-gebied. STAAT DER NEDERLANDEN 121% LENING 1381 PER 1385/1988 inschrijving volgens het tendersysteem op 29 september a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs bouwraad aan de orde. Terwijl de Nederlandse regering streeft naar een gelijdelijke aanpassing van de in Nederland gehanteerde gasprijzen in een periode die loopt tot april 1984, heeft de EG- commissie in Brussel de wens tot snellere aanpassing uitge sproken. Drs J. de Koning, de nieuwe minister van landbouw in Nederland, heeft aangekon digd deze kwestie in oktober met de EG-commissie te bespreken. LONDEN (AP) - De daling van de aandelenkoersen op de Londen- se effectenbeurs van de afgelo pen twee weken heeft zich van daag in verhevigde vorm voort gezet en geleid tot een ware pa niekstemming. Bij de opening van de handel kelderden de koersen opnieuw waardoor een ware uitverkoop woede om zich heen begon te grijpen. De handelaren op de Londense beurs omschreven de situatie als één van "massahysterie". De in dex van de Financial Times voor de 500 belangrijkste fondsen daalde het eerste uur met 23 6 punten tot 451,1. De grootste koersval, op één dag, in de ge schiedenis bedroeg 24 punten. Dat gebeurde op 1 maart 1974 ten tijde van de Britse regeringscri sis. Volgens de handel is de voornaam ste reden voor de koersval de ho ge rentestand, die door de Bank of England eerder deze maand werd opgeschroefd tot 14 pro cent. Aangenomen wordt dat de ze mogelijk nog verder tot zelfs 19 procent zal oplopen. DEN HAAG (ANP) - De kwaal van het terrorisme zal niet op enigs zins korte afnemen maar zich juist sterk uitbreiden. Er moet voor meer gijzelingen en soort gelijke acties worden gevreesd. De vrouw zal daarbij aanvanke lijk een veel grotere rol gaan spelen dan de man. Zij zal vijan diger optreden, de slachtoffers bruter aanpakken en taaier zijn in haar volharding om het ge stelde doel te bereiken. Dit schrijft de psychiater D. Mul der in het boek "Mensen bij gij zelingen", waarvan het eerste ex emplaar vanmiddag is aangebo den aan premier Van Agt. Mul der, internationaal bekend ex pert op het gebied van de psy chologie van het terrorisme, heeft bij verschillende grote gij zelingsdrama's in Nederland na mens de autoriteiten onderhan delingen gevoerd met de daders. Aan het boek hebben behalve de Groningse hoogleraar psychia trie prof. W. van Dijk ook twee Leidse wetenschappers meege werkt, namelijk prof. J. Bas- tiaans, hoogleraar psychiatrie, en H. van der Ploeg, docent medi sche psychologie. Zij zijn nauw betrokken geweest bij de opvang en nazorg rond de slachtoffers van treinkapingen en andere gij zelingen. Volgens Mulder heeft het terroris me tot nu toe weinig directe re sultaten geboekt. Grote conces sies zijn zelden gedaan, de da ders zijn evenmin veelvuldig vrijgelaten en de publiciteit viel voor hen dikwijls negatief uit. Mulder verwacht om die reden dat het terrorisme nu zal gaan uitzien naar nieuwe vormen van acties. De voorgenomen ontvoe ring van vooraanstaande figuren en massale geweldpleging tegen volstrekt willekeurige mensen geven volgens hem aan dat er een rustpauze is ingelast. Deze gaat vooraf aan ernstiger vormen van terreur. De slechte economische situatie en de huidige structuur van de maatschappij, waardoor angst, onzekerheid en een gevoel van onmacht over de gehele linie sterk toenemen, vormen volgens de psychiater een sterke voe dingsbodem voor terroristische handelingen en het opstaan van nieuwe terroristen. Er is straks vooral gevaar te duchten van charismatische leiders van sek ten, die aanhangers en volgelin gen in hun beweging van hun persoonlijkheid beroven waar door zij geen identiteit meer heb ben binnen de groep. Dit komt vrijwel overeen met wat er bin nen terroristische groeperingen kan gebeuren, meent Mulder. DEN MAAG (ANP) - Laat treinen voorbij rijden met aantrekkelij ke meisjes erin. Dat is een van de vele ongevraagde adviezen die de beleidsstaf tijdens de treinka pingen in De Punt en Wijster binnenkreeg. Een ander voorstel was om een legertje honden, be laden met verdovend gas, op de trein af te sturen. Ook kwamen er aanbiedingen binnen van tg. gespecialiseerde knokploegen uit Nederland en het buitenland. Dit schrijft psychiater Mulder in het bock "Mensen bij gijzelin gen". Hij zegt daarin ook dat het levensgevaarijk is spelletjes, zo als dammen en schaken, te spe len met een terrorist Meer dan eens is gebleken dat de terrorist, wanneer hij het spel dreigde te verliezen, agressief werd. Dik wijls leidde dit tot uiterst krasse maatregelen. Vaak werden daar bij enkele salvo's uit een vuur wapen gelost. 22 PAGINA'S y//f' Mr. A.AJ. Goldberg Burgemeester van Dodewaard gelaakt PAGINA 7 In Poolse vakbond kritiek op Walesa PAGINA 9 Probleem-Feyenoord alleen nog groter PAGINA 11 Leden laten leiding judobond zitten PAGINA 19 Max van den Berg, voorzitter van de Partij van de Arbeid, maakt het te bont als hij stelt dat burge meester Goldberg van Dode- waard onverantwoordelijk heeft gehandeld toen demonstranten pogingen deden de toegangswe gen naar de kerncentrale te blok keren. Leen van der Linden, voorzitter van de Nederlandse politiebond heeft het beter door. Hij stelt terecht dat er niemand in Nederland is - ook de Partij van de Arbeid niet die weet hoe er met dergelijke grote parlementaire acties moet worden omgegaan Het is dan een tikje gemakkelijk de dingen te roepen die Van den Berg roept. Goldberg heeft duidelijk gezegd dat het opwerpen van barricades niet zou worden getolereerd Welnu dat is ook niet getolereerd Dat daarbij klappen zijn gevallen be treurt iedereen, maar ze waren niet te vermijden. Het ging om uit gelokt geweld Dat daarbij teveel klappen zijn ge vallen, die niet in overeenstem ming waren met de mate van ge weld die tegen de politie is ge bruikt - wat wel zo hoort te zijn volgens de geweldsinstructies van de politie - dient te worden onderzocht. Voorlopig heeft de verantwoordelij ke bewindsman Van Thijn, een partijgenoot van Van den Berg. gezegd dat het door Goldberg gevoerde beleid juist is geweest. Het optreden van de Mobiele Eenheid was onvermijdelijk, al dus minister Van Thijn. Binnen-* kort zal Van Thijn in de Tweede Kamer verantwoording afleggen over het in Dodewaard gevoerde beleid De fout die Van den Berg maakt is onvoldoende onderscheid te ma ken tussen het voorzitterschap van een regenngspartij en het voorzitterschap van een actie groep. Voor hem is er niets ver anderd sinds het aantreden van de nieuwe ministersploeg. Het maakt de politiek er voor veel mensen niet duidelijker op Het is niet aan ons de voorzitter van de op een na grootste regerings partij te zeggen wat hij wel en niet in het openbaar dient op te mer ken Maar het had wellicht iets volwassener geweest wanneer Van den Berg zich wat realisti scher had opgesteld toen hij za terdag de Jonge Socialisten toe sprak. Hij had bijvoorbeeld kunnen zeg gen dat de organisatoren van de demonstratie in Dodewaard er niet in zijn geslaagd de op rellen beluste demonstranten te elimi neren. Iets wat de Mobiele Een heid toen moest doen, waarbij men vraagtekens kan zetten bij de manier waarop dat is gebeurd Wat Van den Berg nu heeft ge daan is Goldberg de zwarte piet toeschuiven, zonder duidelijk te maken wat die man in principe anders had moeten doen AMSTERDAM (GPD) De FNV wil akkoord gaan met een ver dere stijging van de belasting- en premiedruk als blijkt dat daar mee de werkloosheid kan wor den beteugeld cn.dc collectieve voorzieningen (sociale zeker heid) kunnen worden behouden. Dat blijkt uit een discussienota die het federatiebestuur deze week zal voorleggen aan het FNV-congres over o m het ar beidsvoorwaardenbeleid voor LEIDSCH DAGBLAD Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Tel. S v p. bon ingevuld m een open enveloppe zomer postzegel opsturen naarLeidschDagblad. Antwoordnummer 10050. m 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL m de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1