„Verpletterende" show Ajax ondanks Feyenoord zege op Utrecht weer in het rood... GA Eagles: de val Vaclav Jezek: 'Bereid tot alles in belang van club moest eens komen Dreumes Vanenburg velt beer"Schrijvers SPORT SPORT SPORT SPORT AMSTERDAM- Zonder Ziegler, Rijkaard, Ophof en wellicht ook zonder Schrijvers moet Ajax mor genavond zichzelf en vooral Tottenham Hot spur overtreffen om toch nog de tweede ronde van het Europa-Cup-II-toernooi te bereiken. De eerste drie kunnen in elk geval niets aan de ach terstand van 3-1 doen, omdat zij door blessures geen deel uitmaken van de selectiegroep van 16 spelers. Schrijvers gaat wel mee naar Londen, maar het is sinds zaterdagavond onzeker of hij kan worden ingezet. Tijdens de demonstratie van tech niek waarmee Ajax met 6-1 ge makkelijk een einde maakte aan het ongeslagen record van FC Groningen, werd de keeper door een van zijn teamgenoten uitge schakeld. Schrijvers, die met zijn gewicht van 95 kilo altijd de in druk wekte alsof hij opgetrok ken zou zijn uit gewapend beton (de Spartaan Stevens nam daar in het afgelopen seizoen met een dubbele beenbreuk kennis van) werd uitgerekend door een van zijn lichtste collega's, de pas 17- jarige Gerald Vanenburg, aan de kant gezet. Na een voorzet van de Groninger Mulder stompte Schrijvers de bal in de vierde mi nuut met beide vuisten weg. Bij die actie parkeerde Vanenburg zijn voet in de knieholte van zijn doelman. Schrijvers weigerde nog zeven minuten om te wor den vervangen maar stond toen alsnog zijn plaats af aan Hans Galjé. Voor Schrijvers was het de eerste keer sinds 16 maart 1980 dat hij in een competitiewedstrijd moest worden vervangen. „Ik wil tegen Tottenham best met pijn spelen maar dan moet die pijn wel minder hevig zijn dan nu", zo merkte hij na de wed strijd op. Fysiotherapeut Rob Nolet ging er gisteravond vanuit dat Schrijvers speelt. "Vandaag ging het al beter met hem. Tij dens de warming up wordt dins dag beslist of hij meedoet". Voor Galjé betekende het zijn offi ciële debuut in Ajax-1. dat hij feilloos en met veel overtuiging afwerkte voordat hij zich zeven minuten voor tijd door Wiebing liet verrassen. „Ik geloof dat Wijnberg de bal met zijn hoofd van richting veranderde waar door ik kansloos was. Al met al kan ik best tevreden zijn. Het overviel me wel dat ik moest in vallen. Op dat moment vond ik het moeilijk, maar ik heb gepro beerd om nergens aan te denken alleen aan het tegenhouden van de bal". Galjé kreeg daardoor de kans waarop hij al lang niet meer had gerekend. Zijn optreden in het eerste van Ajax zag zich tot zater dagavond beperkt tot aan het „een handjevol oefenpartijtjes". Hij leek het verder te moeten doen met Ajax-2 waarmee hij 's middags nog had gespeeld tegen SW-2 „ruim een jaar geleden ben ik hier gekomen en heb ik voor drie jaar getekend. Toen ik kwam was ik erg optimistisch. Bij Den Haag had ik immers vier jaar onafgebroken in het eerste gestaan en steeds goed gespeeld. Dus waarom zou ik het bij Ajax dan niet kunnen maken? Maar het afgelopen seizoen heb ik niet n minuut in het eerste meege daan. Een paar maanden geleden heb ik dan ook gevraagd of ik niet kon worden uitgeleend zo dat ik elders wel zou kunnen spe len. Roda JC en een Belgische vereniging wilden me wel heb ben, maar Ajax wilde me niet la ten gaan. Wordt het dit seizoen weer niets dan stap ik weer naar het bestuur". Dit seizoen hebben de beide trai ners Linder en De Mos volop ge- ROTTERDAM - Vaclav Jezek heeft bij Feyenooi'd het punt bereikt waarop hij bereid is van alles te aanvaarden "als dat in het belang van de club is". De Tjechische oefen- meester merkt dan ook op totaal geen moeite te hebben met de nieuwe taakverde ling binnen de Rotterdamse vereniging. Hij zegt er zelfs op te hebben aangedrongen dat zijn assistent Westerhof de veldtrainingen zou over nemen en juicht toe dat in de persoon van Fred Blanke- meijer een contactpersoon tussen spelers, trainers en bestuur is benoemd. Voor de buitenwereld zou het er op kunnen lijken dat de positie van Jezek, die al zo veel heeft moeten onder gaan tijdens zijn verblijf in de Kuip (waar de naam van Han Berger steeds vaker valt), daarmee nog verder ondergraven is. Jezek ont kent dat echter hevig. "In mei is al besproken dat Wes terhof de veldtrainingen zou gaan overnemen. Daarbij stond mij als voorbeeld de samenwerking tussen Kess- ler en Eijkenbroek bij AZ '67 voor ogen. Dat plan is nu in werking getreden en dat vind ik bepaald geen stap te rug. Westerhof krijgt meer werk. ik blijf gewoon bij de trainingen aanwezig, maar ik krijg nu meer de tijd voor andere zaken. Voor de tacti sche training, voor de coa ching en voor het individu eel volgen van de spelers". Hebben die voetballers echter problemen, dan moeten ze in het vervolg naar Blanke- meijer, die als "praatpaal" gaat fungeren. Inplaats van dichterbij lijkt Jezek dus verder van de spelers af te zijn geraakt. Is dat geen In dicatie voor de huidige slechte verhoudingen met de spelersgroep?. Jezek: "Ook wat dat betreft heb ik het bestuur er zelf op gewe zen dat er iets moest veran deren. De werksfeer moest verbeterd worden. Dat wordt nu geprobeerd vla de aanstelling van een elftalle!- der". Dat voor die oplossing is geko zen. vindt Jezek geen pro bleem ("nee, ik voel me niet aangetast in mijn eer"), al laat de vroeger zo trotse ten slotte toch doorschemeren dat zijn serviele houding wel degelijk grenzen kent. "Men moet kunnen incasse ren". merkt hij veelbete- kend op, "en ik ben ook be reid alles te doen in hrt be lang van de club. maar die bereidheid reikt alleen tot zover mijn contract gaat. Daar zijn ze nog niet aange komen". was veel te hard" erkende Utrecht-trainer Han Berger, "maar dat werd mede in de hand gewerkt door Corver". Dat was nog zacht uitgedrukt. Feyenoord-Utrecht leek soms een regelrechte opstand van de voetballers tegen het gezag, dat tegenwoordig te gemakkelijk on dermijnd kan worden. Zelfs een arbiter als Charles Corver. inter nationaal toch hoog aangeschre ven. kan de zaken in eigen land niet meer afdoende controleren. Pas nog liet hij Ajax-Feyenoord ontaarden, zaterdagavond werk te hij andermaal een duw-trek-en schoppartij in de hand met zijn inconsequente optreden. Teveel overtredingen liet hij zomaar passeren, hij wuifde een min stens dubieus strafschopgeval weg toen Van Tamelen bij een 1- 0 stand aan het shirt van de door gebroken Vermeulen ging han gen. en toen hij dan wel optrad pakte hij het gevolg zwaarder aan dan de oorzaak. Dat hij Nielsen halverwege de tweede helft een rode kaart voor hield was terecht, omdat de Deen ("gewoon stom van me") duidelijk natrapte, maar de Feye- noorder was in de scrimmage die aan het incident vooraf ging wèl tweemaal keihard geraakt. Pas TILBURG (ANP) - Ook na de achtste competitieronde kan een blik op de ranglijst een misleidend beeld geven. Op grond van de derde plaats van Go Ahead Eagles is het mogelijk de ploeg uit Deven ter aan te merken als een top per. Die gedachte heeft waar schijnlijk een rijk olieland er toe gebracht trainer-manager Maaskant voor een kijkje in het Midden-Oosten te invite ren. Willem II toonde zondag in Til burg echter aan dat Go Ahead die topploeg niet is en dat het zelf een solide mid denmoter kan worden. On danks twee doelpunten van Go Ahead (Hazelhekke en Van Kooten beantwoorden de openingsgoal van Calder- wood) kwam de thuisploeg terug en vierde met 3-2 zijn tweede seizoenzege. Na een bijna perfecte score uit de laatste zes duels struikel de het afwachtende Go Ahead op de veerkracht van de tegenstander. Maaskant: "Verreweg onze slechtste wedstrijd. Je weet dat na vier overwinningen de val eens moet komen. We misten Woudsma, maar ik wil dat niet als verontschuldiging Hoyer, die na de rust Van der Ven verving, kopte uit een pass van Nelemans twintig minuten voor tijd de gelijk maker langs Endeman (2-2). Die treffer viel halverwege een offensief dat Van der Wiel tien minuten later op aangeven van Van Bommel met het winnende doelpunt bekroonde. Het slecht georganiseerde ver weer van Go Ahead leverde de ploeg drie gele kaarten op. Voor Van Kooten, Witbaard en Hazelhekke. Door de rode kaart voor Ivan Niel sen zal die voor het team zo be langrijke Deense libero een fors aantal wedstrijden moeten mis sen en het derde geel waar Pierre Vermeulen op domme wijze te genaan botste (tijdrrekken) zal ook de vleugelspits op een schor sing komen te staan. Bepaald geen leuk vooruitzicht met het oog op het aanstaande program ma (Roda JC uit, AZ '67 thuis, Haarlem uit) en zeker niet inspi rerend aan de vooravond van een Europa Cupduel. ROTTERDAM - De 1-0 zege op FC Utrecht heeft Feyenoord meer kwaad dan goed gedaan. Inplaats van de broodnodige oppepper die de derde overwinning in acht competitiewedstrijden had kunnen zijn, leverde het chaotisch afgedwongen succesje een nieuwe, stevige kater op die de pro blemen alleen nog maar verergerde. toen hu het rood uitdeelde, be sefte Corver dat hij ook daaraan wel iets mocht doen, hetgeen Kruys (even daarvoor gekomen voor Monster) een gele kaart op leverde. Had Corver gewoon ge daan wat hij had moeten doen eft had hij de eerste overtreding be straft. dan had m elk geval het rood achterwege kunnen blijven. Nielsen werd dus het slachtoffer van zijn tolerantie, die ook be stond in het geval Carbo. maar geheel verdwenen was op het moment dat Vermeulen amateu ristisch tijd ging rekken bu een ingooi. Feyenoord verloor daardoor veel meer dan het won. zaterdag avond. In alle opzichten. Positief was alleen dat er twee punten aan het schamele totaal konden worden toegevoegd en dat Van Deinsen prima functioneerde als linksback, het negatieve saldo was veel groter Op papier mocht het dan een collectieve prestatie lijken dat de 1-0 met tien man kon worden vastgehouden, in de praktijk moest dat succes voor namelijk worden toegeschreven aan Willem van Hanegem, de meester-vertragcr Terwijl zijn collega's opzichtig het hoofd ver loren, hielp hij Feyenoord pro fessioneel. koelbloedig en vol lef door de slotfase heen op weg naar het einde, dat als een verlos* sing kwam. En niet alleen voor de spelers, ook voor de toeschouwers. De 13.000 kijkers (het legioen dunt heel snel uit. het tekort groeit heel snel aan) konden zich alleen op winden over de arbitrale beslis singen en de hardheid, qua voet bal was het armoe troef. Het duel zat tactisch dicht, door een extre me "paarvorming" die weinig ruimte liet voor openingen. Op Mansveld na kon niemand bü het timide Utrecht de gaten ma ken na het uitvallen van de m het opgedragen concept belangrijke Ton de Kruyk, die de opdracht had veel diep te gaan. Feyenoord slaagde er wat meer in. Dankzij een paar goede acties van Jeliaz- kov, die zowaar nog een keer op de eigen doellijn reddcC.) en het frisse spel van Budding De vleugelspeler stond met een doorkopbal ook aan de basis van de enige treffer die Vermeulen in de 28ste minuut van het hoofd liet glijden. Het was één van de weinige hoogtepunten van de eerste helft, die zo klef en saai verliep dat Wijnstekers en Mon ster in eendrachtige samenwer king de (corner)vlag halfstok hingen, door de stok Ujdens een duel te breken.. De tweede rondgang bood meer actie. Aanvankeluk was die posi tief omdat vooral de Rotterdam mers hard werkten, maar door de onmacht (Bouwens liep voorbij aan de kans op 2-0), keerde de hardheid in extreme vorm terug. Het leidde tot het wegsturen van libero Nielsen, het vertrek van Hiele na een botsing met Adelaar en een gele kaarten festival Mos terd na de maaltijd, want het kwaad was toen al geschied. Het echte dessert vergat Corver trouwens op te dienen, want hij trok nauwelijks tijd bij voor het vertragen van Feyenoord. Veel maakte het niet uit voor Utrecht. Berger: "Zelfs tegen tien man konden we er niks van maken en al waren we nog een half uur doorgegaan, dan nog hadden we niet gescoord. Feyenoord was slecht, wij waren slechter Het was de enig juiste constate ring PAUL DE TOMBE Voor Utrechter Ton de Kruyk was het duel Feyenoord—FC Utrecht al na zes minuten ix&rbij. Na een botsing met Feyenoord-keeper Joop Hiele moest hij per brancard van het veld worden gedragen. Zijn lendewervel bleek gekneusd. Wat dat betreft was FC Utrecht er trouwens nog slechter aan toe. De fusieclub verloor zaterdag avond in de Kuip niet alleen de punten, maar ook Ton de Kruyk. Als gevolg van een botsing met de onbesuisde doelman Joop Hiele moest de middenvelder al na zes minuten per brancard het veld af. Een gekneusde lende wervel zal hem zeker enige tijd buitenspel houden. Gele kaarten voor de Utrechters Tervoort en invaller Kruys, de lichte hersen schudding waarmee Hiele voor tijdig uit de wedstrijd moest en de schandalige, maar niet be strafte trap die zijn vervanger Van Engelen van Carbo kreeg, completeerden het oorlogsbeeld van Feyenoord-FC Utrecht. "Het De 2—0 van Ajax in de maak. Wim Kieft (midden) geeft FC Groningen- doelman Johan Tukker het nakijken. legenheid gehad om Galjé in de snel besliste wedstrijden tegen Willem II. PEC en De Graaf schap ervaring te laten opdoen. Zo belangrijk als het werd geacht om veldspelers als Silooy en Vanenburg op dit niveau te la ten wennen, zo onnodig werd dat echter in het geval Galjé gevon den waardoor Ajax tegen Totten- ham mogelijk is aangewezen op een keeper zonder ritme. „Het is in Nederland niet gebruikelijk om een doelman in te zetten als de man die voor hem staat niet is geblesseerd. Maar ook al heb ik die kans niet gehad, ben ik ervan overtuigd dat ik het tegen Tot tenham zal redden Dat geldt niet voor Piet Hamberg. Ook tegen Groningen toonde hij aan een miskoop te zijn en dan niet eens zozeer omdat hij even als Keje Molenaar bij de stand 6- 0 een penalty miste. Linder: „Op de training schiet Hamberg alle ballen in het doel, maar in een wedstrijd is hij niet bestand te gen de druk". Het zegt genoeg over de aanvaller die de kwaliteit (koptechniek, reactievermogen) mist, waarover Kieft wel be schikt. Deze voorhoedespeler werd enkele weken geleden uit de ploeg gelaten omdat Linder bang was dat hij door militaire dienst het ritme zou gaan verlie zen. Een week geleden werd Kieft weer in ere hersteld, een kans die de Amsterdammer met beide handen aangreep. In de af gelopen zeven dagen scoorde hij vijfmaal. Eén keer tegen Den Haag, tweemaal met het Neder lands B-elftal en ook tweemaal tegen Groningen. Voor de overi ge doelpunten tekende Ling (tweemaal), die het na 69 minu ten met een lichte blessure voor gezien hield, Vanenburg (na een presentje van Waalderbos) en Molenaar, die één keer wel raad wist met een penalty. Zo gemakkelijk als Ajax bij vlagen voetbalde en oogstte, zo simpel liet het zich na rust nogal eens terugdringen. Het leverde Gro ningen dat het zonder het ge schorste duo Houtman-Van Dijk moest stellen, negen hoekschop pen maar slechts een doelpunt. Hoewel Ajax opnieuw kwetsbaar was gebleken, loofde Groningen- trainer Verlangen het spel van Ajax en dan vooral dat van Ling. „Wij zijn met een versterkt mid denveld begonnen. 25 minuten heeft dat gewekt, toen kreeg Ling een bevlieging en stonden we opeens met 2-0 achter".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11