Meer zelfbestuur Poolse arbeiders T9 Geharrewar in Labourpartij verdwijnt niet 90 Chomeini draagt deel macht over Bezetters Turks consulaat worden in Parijs berecht Israël en Rusland: na 6 jaar contact.. Pakistaans politicus bij aanslag omgekomen u Of Ben of Healy nu wint ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1981 BUITENLAND PAGINA 9 ANKARA - Irans revolutionaire leider, ayatollah Chomeini, heeft gisteren een deel van zijn be voegdheden overgedragen aan ayatollah Ashiq Montazari. Deze mag voortaan leden benoemen in het hoogste rechterlijke or gaan van het land. Dit heeft ra- dio-Teheran meegedeeld. De geestelijkheid, die de touwtjes strak in handen heeft in de isla mitische republiek Iran, schuift al enige tijd ayatollah Montazari naar voren als aspirant-opvolger van de 81-jarige Chomeini, die sinds januari vorig jaar last heeft van zijn hart. Montazari, die in de heilige stad Qom woont, is voor zitter van de kring van godsdien stige wetenschappen, een reli gieuze waakhond die Chomeini zelf tegen wijlen de Sjah ge bruikte tot die hem in 1964 ver bande. Chomeini verklaarde, dat hij Mon tazari machtigde "alle maatrege len te nemen die u noodzakelijk acht" om leden te benoemen in de Opperste Rechterlijke Raad. Daarvan was ayatollah Moham med Behesjti de laatste voorzit ter. Deze kwam op 28 juni om het leven bij de aanslag op het kan toor van de IRP, de partij van de islamitische revolutie, die de la kens uitdeelt in het huidige Iran. In een toespraak roept Chomeini zfjn onderdanen ertoe op, mas saal te stemmen bij de presi dentsverkiezingen. Op 2 oktober kiezen de Iranièrs een opvolger van de kort geleden bij een aan slag omgekomen Mohammed Ali Rajai. Die volgde Abolhassan Bani-Sadr op als president, na dat Chomeini de eerste president van het islamitische Iran wegens incompetentie had afgezet. Bani- Sadr leeft in ballingschap in Pa rijs, vanwaar hij te eniger tijd naar Iran wil terugkeren. Hij be schouwt zich nog steeds als staatshoofd van Iran. Het persbureau "Pars" meldde, dat Chomeini het volk voorhield dat "niet-stemmen stellig de weg zou banen voor een volledig op het westen georiënteerde en door Amerika geïnspireerde, of een communistische regering". Na de presidentsverkiezingen in 1980, waarbij Bani-Sadr ruim 70 procent van de stemmen kreeg, maakte Chomeini hem tot hoofd van de strijdkrachten. Deze be voegdheid trok de gis van de Iraanse revolutie weer aan zich, toen hij hem in juni ontsloeg. Ayatollah Montazari. IV an onze correspondent Anton Koene) WENEN/GDANSK - Aan de vooravond van het tweede gedeelte van het congres van de Poolse onafhankelijke vakcentrale Solidariteit heeft het Russische persagent schap Tass heftige kritiek geuit op het feit dat Solidari teit een inlichtingenbureau in de New York heeft ge opend. Daaruit blijkt, aldus Tass, hoe dicht de vakcentra le bij de vijanden van het socialisme staat. De Poolse regering leed gisteren een nederlaag bij de behandeling in het Poolse parlement van wetsontwerpen over arbeiders- zelfbestuur in handel en indus trie. De regering wilde wijzigin gen aanbrengen in de formule ring, maar het parlement verzet te zich zo sterk tegen dat voorne men, dat de regering bakzeil moest halen. Tijdens het parlementaire debat over het arbeiderszelfbestuur, dat donderdag al was begonnen, riepen de leden van het parle ment bij herhaling zowel de rege ring als de vakcentrale op, terug te keren naar de onderhande lingstafel. De nieuwe Poolse wetgeving over inspraak van de arbeiders in de staatsbedrijven is het resultaat van vele onderhandelingen, maar wijkt niettemin aanzienlijk af van de wensen van Solidari teit. Winstdeling en de mogelijk heid een aandeel in een bedrijf te hebben zijn bijvoorbeeld ner gens in de nieuwe wet terug te vinden. LAHORE - Een vooraanstaand Pa kistaans politicus, Chaudhry Za- hur Elahi, is gisteren bij een aan slag in de Pakistaanse stad Laho re gedood. De rechter, die voor malig president Zulfikar Ali Bhutto ter dood veroordeelde, is bij dezelfde aanslag gewond. .gens politiekringen reden de «.wee in een auto in een straat in Lahore toen een granaat naar het voertuig werd gegooid. De chauffeur kwam eveneens om het leven. Chaudhry Zahur Elahi was voormalig minister van landbouw onder Pakistaans mili taire heerser, president Zia UI Haq. De rechter, Mushtaq Hus- sain, werd aan het been gewond. Hussain was voorzitter van het hooggerechtshof dat uit vijf le den bestond toen het ex-presi- dcnt Bhutto ter dood veroordeel de in maart 1978 wegens samen zwering tot politieke moord. Ge neraal Zia UI Haq wierp met een staatsgreep in juli 1977 het be wind van Bhutto omver. ADVERTENTIE Waar wel een compromis over is bereikt tussen vakcentrale en re- gering, is de inspraak van de ar beiders bij het benoemen van ho gere functionarissen in de bedrij ven. Solidariteit had vorige week de regering aangeboden een compromis te zoeken voor de vraag wie het laatste woord heeft bij de benoeming van hoger per soneel in de ongeveer zeventig belangrijkste bedrijven. In de nieuwe wetgeving is nu vastge legd dat de benoeming van hoger personeel in deze ondernemin gen het recht van de regering blijft. Voor de benoeming van leidend personeel in de kleinere onder nemingen - een zaak waarover nog wordt onderhandeld tussen de regering en de vakcentrale - heeft de regering een slag om de arm gehouden in de vorm van een vetorecht over elke afzonder lijke benoeming waarover geen overeenstemming wordt bereikt. En dat is van Solidariteit ver moedelijk wat te veel gevraagd. Solidariteit heeft gedreigd de wet te zullen boycptten en deze zal dan ook op het congres een van de vele onderwerpen zijn op de uitgebreide agenda. Verwacht wordt dat het congres, waarvoor een week is uitgetrokken, gaat uitlopen tot veertien dagen. Van alle kanten wordt reikhalzend uitgezien in welke richting het congres gaat en of vakbondslei der Lech Walesa erin geslaagd is in de twee weken tussen het eer ste en tweede deel van het con gres de 933 afgevaardigden vol doende onder controle te krij gen, zodat niet meer spectaculai re en provocatieve resoluties worden aangenomen dan nodig 1 gegijzelde een boodschap aan de politie over. Foto's gemaakt? Standaard i kleurenafdruk A 9x9,9x11)/? M 9x13 Plusprint kleurenafdruk 10x10,10x13 10x15 Vele vakorganisaties, voorname lijk uit het Westen, hebben dele gaties naar het Poolse congres gestuurd. Maar van de andere Warschau-pactlanden wordt niet verwacht dat zij komen opdagen. Tijdens het verloop van het eer ste deel van het congres klaag den zij dat ze niet waren uitgeno digd. Toen het hoofdbestuur van Solidariteit zijn uitnodiging aan alle vakbewegingen in de Oost bloklanden herhaalde, zowel per brief, telex en voor de zekerheid ook nog per telegram, kwam van geen van alle een antwoord. Joe- goslavi daarentegen is evenals bij het eerste congresdeel sterk vertegenwoordigd In het *zuiden van Polen hebben gistermiddag intussen 30.000 mijnwerkers het werk neerge legd uit protest tegen de arresta tie van een plaatselijke vak bondsleider een week geleden. Deze wordt vastgehouden omdat hij ervan verdacht wordt lid te zijn van een „verboden politieke organisatie". Stagnatie van de kolenproduktie was voor de Poolse minister-president, gene raal Jaruzelski, deze week aanlei ding te verklaren dat de regering op elk moment bereid is de noodtoestand af te kondigen. PARIJS - Sympathisanten van de vier Armeniërs die ruim 12 uur het Turkse consulaat in Parijs bezet hielden, zijn zeer verontwaardigd, dat de Franse regering de bezetters terecht wil laten staan. Minister Gaston Deferre van bin nenlandse zaken gaf toe, dat de chef van de politie de overvallers tijdens de onderhandelingen politiek asiel had toegezegd om hun gemoederen te kalmeren. De overval, uitgevoerd door het "geheime Armeense leger voor de bevrijding van Armenië" (Asala) kostte aan een bewaker het leven, terwijl drie personen gewond raakten: de vice-consul en twee van de overvallers. De met het Asala sympathiserende beweging "Vrij Armenië" kon digde gisteren aan, dat ze zondag een mars zal houden, tenzij de aangehouden gijzelnemers voor dien politiek asiel hebben gekre gen. Op een persconferentie riep Ara Toranian, die lid is van het politiek bureau van "Vrij Arme nië", de naar schatting 350.000 Armeniërs in Frankrijk op, soli dair te zijn met de bezetters. Ver der wees hij op de omstandig heid, dat in de buurt van Marseil le een Armenië;- al twee jaar zon der vorm van proces vast zit. om dat hij geprobeerd zou hebben de Turkse ambassadeur in Bern te vermoorden. Een woordvoerder van buitenland se zaken in Ankara verklaarde, dat de Franse regering Turkije had verzekerd, dat ze niet zou in gaan op de asielaanvraag. Er is een dode gevallen en er zijn ge wonden, aldus de Turkse func tionaris. De vier leden van het overvalcom- mando, van wie er twee onder bewaking verpleegd worden in een Parijs' ziekenhuis, weigeren te zeggen wie ze zijn of waar ze wonen. De twee gewonden heb ben slechts hun 'actienamen' willen noemen: Zaven en Agop. De vermoedelijke leider van het commando, die met de politie onderhandelde over de overga ve, heeft volgens de politie een Libanees accent. Frankrijk is al vaker het toneel ge weest van aanslagen op Turkse diplomaten door uiteenlopende In 1975 werd de Turkse ambassa deur in Parijs in een hinderlaag gelokt en doodgeschoten, terwijl in 1979 de voorlichter van de am bassade op klaarlichte dag op de Champs Elysees werd doodge schoten. In maart dit jaar kwa men twee functionarissen van de ambassade om het leven bij een aanslag waarvoor het Asala zich verantwoordelijk stelde. Opnieuw ongeluk met Amerikaanse 'Thunderbolt'' PORDENONE - Voor de tweede maal binnen drie dagen is een a- 10 Thunderbolt gevechtsvlieg tuig van de Amerikaanse lucht macht tijdens Navo-oefeningen in Italië betrokken geraakt bij een ongeluk. Bij het incident gisteren, bleef de piloot ongedeerd, nadat zijn toe stel over de landingsbaan van de vliegbasis Aviano naby Vicenze schoot en in een maïsveld tot stil stand kwam. Drie dagen eerder moest een Thunderbolt-piloot zichzelf met de schietstoel in vei ligheid brengen, voor zyn toestel bij Florence neerstortte. VROOM DREESM ANN (Van onze"correspondent) JERUZALEM - De Israëlische mi nister van buitenlandse zaken Jitschak Shamir en zijn Russi sche ambtgenoot Andrei Gromy- ko hebben gisteren in een 90 mi nuten durend gesprek de betrek kingen tussen beide landen be sproken. Het was voor het eerst in zes jaar dat er op zo hoog ni veau officieel contact tussen Is raël en de Sowjet-Unie was. Het Kremlin verbrak in 1967 naar aanleiding van de Israëlische Zesdaagse Oorlog de diplomatie ke betrekkingen met Israël. Shamir verklaarde na afloop van het gesprek dat Gromyko hem geen enkele aanwijzing had ge geven dat de Sowjet-Unie van plan is de betrekkingen met Is raël te herstellen, of zelfs maar geïnteresseerd is in voortzetting van de contacten. Van Israëlische zijde is ook het vraagstuk van de joodse immi gratie uit Rusland ter sprake ge bracht, maar Gromyko had daar op nogal geïrriteerd gereageerd. In Jeruzalem werd het gesprek gis teren als „positief, maar zeker niet van groot belang" omschre ven, omdat van enig vervolg geen enkele sprake is. Zoals bekend is de Sowjet-Unie een tegenstander van de Camp David-akkoorden. Vlak voor het eerste bezoek van president Sa- dat van Egypte aan Israël in 1977 waren Amerika en de Sowjet- Unie juist overeengekomen teza men naar een oplossing voor het Arabisch-Israèhsch conflict te streven. In het vredesproces tus sen Israël en Egypte werd de Sowjet-Unie echter geheel bui tenspel gezet en sindsdien heeft het duidelijk partij gekozen voor de Arabische landen die zich te gen de Camp David-akkoorden verzetten. Het probleem met Engeland, vindt Tony Benn. is dat het niet democratisch genoeg is. Het probleem met Tony Benn is. vindt Denis Healey, dat zijn democratisenngs- voorstellen van Engeland een totalitaire, bureaucratische staat zullen maken. In de strijd om het vice-voorzitter- schap van de Labourpartij zijn de tegenstellingen haar scherp. De kandidaat uit de linkervleugel van de Labour partij. Tony Benn. wil niets minder dan een revolutie om eerst de Labourparty en dan het land socialistischer te ma ken. De kandidaat die de rechtse stroming binnen de Labourpartij vertegenwoor digt. Denis Healey, wil van geen revolutionaire verande ring weten. De derde kandi daat. John Silkin, vertegen woordigt het midden. Hy is tevens de zwakste kandidaat en doet slechts voor spek en bonen mee. Morgen zal het Labourcongres beslissen wie de nieuwe vice- leider van de partij zal wor den. Of daarmee ook een ein de gemaakt zal worden aan de ruzies in de Labourpartij. is nog maar de vraag. Het ge vecht om het vice-leider- schap is niet zo maar een wedstrijd tussen twee heren die verschillende meningen zijn toegedaan, maar een ge vecht op leven en dood tus sen links en rechts om de macht van de Labourpartij. Tot voor kort was die macht grotendeels in handen van de gematigde Labour-fractie in het Lagerhuis (het Britse equivalent van onze Tweede Kamer). Benn begon een paar jaar gele den met een campagne om dat alles te veranderen. Hy is erin geslaagd de macht van de Lagerhuisfractie in te per ken ten gunste van de vak bonden en de gewone party leden. De laatsten hebben voortaan op het congres de grootste stem in het kiezen van de leider en vice-leider van de party. Dat is dank zy Benn's toverwoord, de demo cratisering. Wat Engeland betreft wil Benn dat een volgende Labour-re- gering zich terugtrekt uit de EG en een begin maakt met eenzijdige kernontwapening. Op economisch gebied wil hy niets van een loonbeleid we ten, maar alles daarentegen van vrije loononderhandelin gen. Verder moet er op grote schaal genationaliseerd wor den en zal arbeiderszelfbe stuur worden gestimuleerd Volgens Denis Healey en de meerderheid van de Labour- leden in het Lagerhuis hoeft de partij niet zo nodig gede mocratiseerd te worden. Vol gens hen zou een democrati sering a Ia Benn leiden tot eli- tevorming en bureaucratie. Healey is ervan overtuigd dat de meeste Britten Coronation Street prefereren boven de Labourpartij en geen enkele belangstelling hebben om de party te runnen. Op den duur zou dan slechts een handje vol 'linkse extremisten uit de middenklasse' het in de La bourpartij voor het zeggen hebben. Volgens Healey spreekt een so cialistischer Labourparty de kiezers niet aan. Een party die staat voor eenzijdige kernontwapening en terug trekking uit de EG. zou geen enkele kans maken de vol gende verkiezingen te win nen, vreest Healey „We moe ten ons goed realiseren dat het merendeel van de kiezers die Labour stemmen, geen socialisten zijn", zegt hy. „Ze stemmen op ons omdat ze ge loven dat we. terwyl we pro beren om het socialistische doel te bereiken, hun levens standaard zullen verbeteren en hen van banen zullen voorzien. Als ze dachten dat de Tones (Conservatieven) dat zouden doen, zouden ze net zo lief op hen stemmen" Dogma en doctrine worden door Healey gnf overboord gegooid. In een veertig pagi na's tellend boekwerk, geti teld 'Socialisme met een menselijk gezicht', dat hij aan alle leden van de Labour- fractie in het Lagerhuis toe stuurde in de hoop hen te overreden hem te steunen in de stryd om het vice-party- voorzitterschap. zegt hy „Ie dereen die iets in de echte wereld wil bereiken en de si tuatie van echte mensen wil verbeteren, weet dat je daar geen gedetailleerde blauw druk voor kunt produceren. Als je dat wel doet en je er door dik en dun aan vast houdt, is dat een recept voor rampzalige mislukkingen of voor een dictatuur". Nog niet zo lang geleden zou Healey met minder sterke taal Benn's beleid bestreden hebben. Als Benn niet zo n sterke tegenstander voor het vice-voorzitterschap zou zyn, zou hy waarschijnlyk harte- lyk om diens voorstellen ge lachen hebben. Maar het la chen is Labour-rechts snel vergaan Een paar jaar gele- den werden Benn's democra- tisenngsvoorstellen door nie mand behalve zyn eigen aan hangers serieus genomen. Het Healev-kamp deed er geen oog minder om dicht, omdat die ideen „te wild wa ren om seneus genomen te worden". De Labour-aanhangers, althans diegenen die voor 'linkse ex tremisten' worden uitge maakt. dachten er anders over. En ook de vakbondsle den die Benn in zyn energie ke campagne voor democra tisering betrekt, hebben er wel oren naar. Op het congres hebben de parlementariërs en de plaatselyke partyafde- lingen ieder 30 procent van de stemmen voor het vice- voorzitterschap. De vakbon- den hebben er 40 procent De meerderheid van de Lager huisfractie zal haar stem op Healey uitbrengen, de party - afdelingen op Benn. De vak bonden zijn, zoals iedereen in de Britse arbeidersbeweging, over dit onderwerp zeer ver deeld. De grootste vakbond, die van de transportarbei ders. heeft Benn haar stem beloofd en dat garandeert een nek-aan-nek-race Een ware koehandel die tot op het laatste moment zal duren, moet de transportarbeiders- bond alsnog tot andere ge dachten brengen. Maar welke kandidaat er ook gekozen wordt, het lykt on waarschijnlijk dat het een eind zal maken aan de ruzies binnen de Labourparty. Benn's campagne heeft meer succes geboekt dan de rech tervleugel van de Labourpar ty had durven dromen. En er is geen reden waarom Benn zyn strijd nu op zou geven. In Benn's draaiboek staat dat het plaatsvervangend leider schap hem via het leider schap van de party op weg zal helpen om Engelands vol gende premier te worden. De huidige Labour-leider is de 68-jarige Michael Foot, die vong jaar schoorvoetend het leiderschap aanvaardde om als kandidaat van het midden de party te verenigen. Foot is er niet in geslaagd de linkse en rechtse stromingen met el kaar te verzoenen, een gege ven dat overigens meer zegt over die stromingen dan over de leider zelf. Bovendien ziet Foot eruit alsof hij elke week een paar jaar ouder wordt. En het is met duidelyk hoe lang hy als leider zal aanblyven. Wel duidelyk is dat Foot Benn niet onder zich wil In een on gekend scherp artikel in de Engelse krant de Daily Mir ror schreef Foot dat Benn „de grootste verantwoordelyk- heid draagt voor de diepe wonden die hy onze bewe ging heeft, toegebracht ty- dens deze' pijnlijke maan den". Het duo Foot-Benn mag dan onwaarschijnlyk klinken, het duo Foot Healey lykt niet veel geloofwaardiger De te genstellingen tussen de laat sten over essentiële beleids kwesties zyn minstens even groot. Foot's geloof in de EG is lang niet zo diep als dat van Healey en het zou hem veel minder moeite kosten eruit te stappen dan Healey. Foot wil ook niets weten van een loon beleid zoals Healey dat als vroegere minister van finan ciën doorvoerde. Ook is hij voor eenzydige kernontwa pening, iets waar Healey sterk tegen is gekant De rechtse vleugel van de La bourparty. waarvan Healey de sterkste vertegenwoordi ger is. raakt steeds meer geï soleerd Het ontbreekt hen aan vechtlust het linkse ty te keren. Een aantal Labour- dissidenten is al uit de party gestapt om een halfjaar gele den de Sociaal-Democrati sche Party op te richten. Ver wacht wordt dat als Benn de stryd om het vice-voorzitter schap wint, er nog meer La- bour-leden in het Lagerhuis naar de Sociaal-Democrati sche Party zullen overlopen Een aanzienlyk deel van de traditionele Labour-kiezers zal zeker hun voorbeeld vol gen. En niet alleen omdat de Labourpartij hen te links wordt, maar omdat een einde aan het voortdurende gehar rewar binnen de party nog steeds met in zicht is. wie er ook de volgende vice-leider mag worden LIA VAN BEKHOVEN

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9