Artsen dreigen politie Landbouwschap wil steun voor boeren Nieuwe impuls in sfeer van koude oorlog m Groentekisten met maden en dode muizen Vijftien kandidaten voor post Van der Louw Wadlopers maakten een navigatiefout "Geen gegevens meer over patiënt bij misbruik" FNV-ambtenaren: geen salarisoffer Plastic kratten onhygiënisch Anders proces tegen staat na hormoonaffaire PvdA: Luns gaat te ver met uitspraken ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1981 BINNENLAND PAGINA 7 ROTTERDAM (GPD) - Het ligt in de bedoeling om snel een opvol ger voor de oud-burgemeester van Rotterdam, André van der Louw, te vinden. Dit zegt Kees van Wijk, voorzitter van het ge west Rotterdam van de Partij van de Arbeid, en tevens lid van de commissie die zich binnen de- ze partij bezighoudt met de op volging van Van der Louw. Vol gens hem is de lijst met 25 na men, zoals die eerder heeft gecir culeerd, nu ingekrompen tot 15 kandidaten. Met hen wordt nu verder gesproken. Half oktober verwacht Van Wijk dat er kleine lijst, met drie tot vijf kandidaten, zal zijn samenge steld, die dan wordt voorgelegd aan de commissaris van de ko ningin in Zuid-Holland, mr. M. Vrolijk. Begin november wordt dan de definitieve voordracht aan de minister van binnenland se zaken verwacht. De nieuwe burgemeester van Rotterdam ou dus al in november aan de slag kunnen gaan. Onder de overgebleven kandida ten bevinden zich de burgemees ter van Zaanstad, Arie Lems, landdrost Han Lammers, prof. dr. A. Peper, oud-minister van defensie H. Vredeling, C. L. M. Roozemond, oud-Rijnmondge- commiteerde (54 jaar) en thans burgemeester van Alkmaar. Hoe wel Roozemond al in het open baar heeft gezegd het burge meestersambt van Rotterdam niet te ambiëren, behoeft dit niet een definitief „nee" te beteke nen. Dit volgens Van Wijk, die zegt dat er ook op hen die al "nee" hebben gezegd nog een dringend beroep kan worden ge daan. Dit op ongeveer dezelfde wijze als bij André van der Louw, die eerst na zware aan drang besloot het ministerschap van CRM te aanvaarden. GRONINGEN (ANP) - Een naviga- tiefout is waarschijnlijk de oor zaak geweest van het mislukken van de wadlooptocht vorige week zaterdag naar Rottume- roog. Dit heeft de groepscom mandant van de Groninger rijks politie te water, J. de Jong, giste ren verklaard. Zaterdag werden 154 wadlopers en gidsen op het wad ingesloten door het opkomende water. Zij moesten door een grootscheepse Nederlands-Westduitse actie worden gered. De rijkspolitie te water is bezig met een diepgaand onderzoek naar de tocht. Dit on derzoek is nog niet afgerond, maar wel is al vrijwel zeker dat de groep niet te laat van de kust is vertrokken, zoals eerder is ge suggereerd. Pas als het onderzoek volledig is afgesloten en het procesverbaal is opgemaakt, kan bekeken wor den welke strafrechtelijke stap pen eventueel genomen kunnen worden in deze zaak, aldus de Groninger officier van justitie mr. P. Dorhout. Hij is overigens al lange tijd van mening, al voor de reddingsactie van afgelopen zaterdag, dat er veel stringentere voorwaarden aan de wedloopsport gesteld moeten worden. Ook moet de controle op de naleving van die voorwaarden strikter worden toegepast, meent hij. 'De huidige wedloopverordening, die mei jongstleden van kracht werd, moet mijns inziens gron dig herzien worden, omdat die niet ver genoeg gaat. Er zijn de afgelopen jaren tijdens wadloop tochten in Groningen verschei dene 'narrow escapes' en onge lukken gebeurd. Het is de taak van het provinciaal bestuur er voor te zorgen dat ter beveiliging van de deelnemers aan zo'n tocht die stringentere voorwaarden er komen. Mocht ook dat niet hel pen. dan moet je overwegen de hele wadloopsport maar te ver bieden', aldus de officier van jus titie. De groepscommandant J. de Jong geeft toe dat de controle op het naleven van de wadloopverorde- ning te wensen overlaat wegens de onderbezetting bij de rijkspo litie te water in Groningen. UTRECHT (ANP) - De artsen zijn van plan te stoppen met het verstrekken van inlichtingen aan de politie over verkeersslachtoffers en dergelijke als er niet snel iets wordt gedaan aan het onjuiste gebruik dat de politie van hun gegevens maakt. De voorzitter van de Koninklijke Na lang tevergeefs aandringen op Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst, D B. Hage naar, zei gisteravond in Utrecht op de algemene vergadering van de KNMG dat het hoofdbestuur al sinds jaar en dag uit de prak tijk signalen krijgt waaruit blijkt dat politiefunctionarissen onvol doende weten wat op dit punt geoorloofd is of niet. Daarbij komt, aldus Kagenaar, dat artsen vaak uitermate op hun hoede moeten zijn met het ver strekken van gegevens omdat de politie vaak een dubbelrol ver vult: een opsporende en een hulpverlenende. Gegevens die ze in haar hulpverlenende rol krijgt, blijken later soms van nut te kunnen zijn bij opsporingsactivi teiten. Kagenaar zei verder dat de gebruikelijke formulieren voor het geven van inlichtingen over verkeersslachtoffers ten on rechte regelmatig worden ge bruikt bij andere overtredingen. Om bond te helpen UTRECHT (ANP) - Het personeel van de FNV-ambtenarenfedera- tie Abva-Kabo voelt er weinig j voor salaris in te leveren om zo i de bond te helpen uit de rode cij fers te komen. De Abva-Kabo moet volgend jaar 2 miljoen gul- I den bezuinigen, waaraan de on- geveer 200 bondswerknemers bij elkaar 200.000' gulden zouden moeten bijdragen. Einde bezetting joodse slagerij AMSTERDAM (ANP) - Het perso- neel van de joodse slagerij Mar cus in de Ferdinand Bolstraat in Amsterdam heeft de bezetting van de winkel opgeheven. Een woordvoerder zei, dat maandag de joodse feestdagen beginnen en men de klanten daarom niet wil duperen. De bezetting heeft een dag geduurd. De zeven personeelsleden wilden met hun actie druk uitoefenen op het rabbinaat in Amsterdam om iemand beschikbaar te stel len voor toezicht op het (rituele) slachten in een nieuw filiaal in Amsterdam-Buitenveldert. De eigenaar wil de zaak verkopen omdat deze te klein en te onren dabel is geworden. Hij had een kandidaat-koper gevonden, maar die wilde het bedrijf alleen overnemen als er ook een moge lijkheid was in Buitenveldert een filiaal te openen. Dit zou alleen kunnen als men de beschikking kreeg over de toezichthouder. Het rabbinaat had hier echter geen mensen voor. Het personeel vreest, dat de slagerij in de Ferdi nand Bolstraat nu moet worden gesloten. Op een ledenvergadering van het Abva-Kabopersoneel, dat is aan gesloten bij de dienstenbonden FNV, bleek dat men niet veel heil ziet in het voorstel van het Abva-Kabobestuur. Dit voorstel, dat onderdeel uit maakt van het cao-onderhande lingspakket 1982 voor het Abva- Kabopersoneel, behelst het schrappen van de kerstgratifica tie en de invoering van een pen sioenpremie. Het bondsperso- neel betaalt nu nog geen premie. Volgend jaar moet dit één pro cent worden, op te voeren tot vijf procent in jaarlijkse stappen, zo wil het Abva-Kabobestuur. Ook het personeel van de vakcen trale FNV heeft zich deze week gebogen over de miljoenentekor ten waarmee deze organisatie kampt. Het FNV-bestuur heeft in verband met de financiële situa tie een beroep op de eigen werk nemers gedaan mee te denken en te doen wat betreft de noodzake lijke bezuinigingen. Als dat niet gebeurt dan kunnen er tientallen ontslagen bij de vak centrale vallen, zo heeft het FNV-bestuur al laten doorsche meren. Een woordvoerster van de FNV-Bedrijfsledengroep wil de echter niet ingaan op de vraag of het FNV-personeel bereid is ook in de eigen loon- en arbeids voorwaarden te snijden. Onlangs zei de voorzitster van de FNV-ondernemingsraad dat zij de indruk had dat die bereidheid bij de medewerkers van de vak centrale wel aanwezig is, maar dat men eerst wil kijken of er geen andere maatregelen geno men kunnen worden om de be groting eerst sluitend te krijgen. overleg over deze kwestie heeft de KNMG de minister van justi tie meegedeeld dat het geven van deze inlichtingen aan de politie zou worden gestaakt. Het gevolg was dat er nu wel vaart achter dat overleg wordt gezet. Maar in afwachting van de resultaten daarvan blijft het voornemen tot "staking" gehandhaafd. "Ontsteld" is de KNMG over het plan van de minister van CRM met een wetswijziging te komen die inhoudt dat de hoofdinspec teur van de volksgezondheid ge gevens moet gaan verstrekken over doodsoorzaken ten behoeve van aanspraken van nagelaten betrekkingen van verzetsslacht- offers. Op het ogenblik worden deze gegevens op grond van de wet uitsluitend anoniem ten be hoeve van de statistiek ter be schikking gesteld. De bestaande regeling heeft tot doel, aldus Kagenaar, te garande ren dat de opgaven van dood soorzaken door de behandelend artsen voor statistische doelein den ter beschikking komen met handhaving van hun geheimhou dingsplicht. De overheid mag geen inbreuk maken op deze grondslagen. De KNMG heeft al een scherp pro test ingediend bij de minister van volksgezondheid en ze zal dat ook bij de volksvertegen woordiging doen als de wetswij ziging wordt doorgezet. Boven dien zijn de huidige procedures volgens KNMG aan een herzie ning toe omdat is gebleken, dat sommige gemeenten met regi stratienummers werken waar door anoniem verstrekte gege vens toch tot personen kunnen worden herleid. Kritiek uitte Kagenaar op enkele ziekenfondsen die alleen de kos ten van behandeling door een arts die alternatieve geneeswij zen toepast willen vergoeden als de huisarts van de patiënt dat met zijn handtekening bekrach tigt. Vorig jaar deed dit probleem zich ook al voor met een particu liere verzekeraar. De artsen wil len niet op die manier onder druk worden gezet: ook wanneer ze geen heil zien in alternatieve geneeswijzen kunnen ze hun handtekening moeilijk weigeren als ze de relatie met hun patiënt niet willen bederven. De besturen van de KNMG en de de huisartsenvereniging zullen protest aantekenen bij de Ver eniging van Nederlandse Zie kenfondsen. Ze vinden dat de VNZ haar verantwoordelijkheid afschuift. ZAANDAM (ANP) - De actrice Mary Dresselhuys heeft gisteren het ziekenhuis "De Heel" in Zaandam verlaten, zo heeft een woordvoerder van het zieken huis laten weten. De actrice raakte afgelopen woensdag ge wond bij een verkeersongeluk op de Coentunn^lweg in Am sterdam. Drie andere actrices, Renee Sou- tendijk, Suze Broks en Ina van Faassen, liepen bij het ongeluk lichte verwondingen op. De chauffeur bleef ongedeerd. APELDOORN (ANP) - Burgemeester Beelaerts van Blokland (links) van Apeldoorn ging gisteren even op de knieën voor 's werelds zuinigste auto, de Westduitse "Jutta", die 1 op 1267 loopt. De foto werd gemaakt bij de opening van het voorlichtingscentrum Energiebeheer, dat voor lichting wil geven over energiebesparing op tal van gebieden. DEN HAAG (ANP) - Als de overheid niet snel haar be reidwilligheid toont om tot een minnelijke schik king te komen over de hormoonkwestie, dan zal het Landbouwschap de Nederlandse Staat in no vember voor de rechter dagen. Een woordvoerder van het schap heeft dit gisteren in Den Haag desgevraagd bevestigd. De rund veehouderij heeft een schade van minimaal twee miljoen gul den geleden als gevolg van een ondeugdelijke onderzoeksme thode, die moest vaststellen of runderen met schadelijke hor- i waren behandeld. De woordvoerder weet niet hoe veel claims er buiten het schap om zullen worden ingediend. Wel is bekend dat grote bedrij ven op eigen houtje tot juridi sche actie zullen overgaan. "De meesten hebben bij ons aange klopt", aldus de woordvoerder Naast de direct aantoonbare scha de, die het gevolg is van het af maken van 239 runderen, lijden Volgens het Landbouwschap heb ben zich tot nu toe vijftig rund veehouders met schadeclaims gemeld. Sommigen van hen heb ben ook claims ingediend bij hun verzekeringsmaatschappij Interpolis. Onder de gedupeer den zijn er die voor enkele hon derdduizenden guldens schade hebben geleden, aldus het schap. de gedupeerde boeren en hande laren ook schade als gevolg van beslaglegging op vee Volgens de woordvoerder was dit vee bij te rugkomst in de stal over het idea le slachtgewicht heen. De hoogte van de hierdoor ontstane schade is volgens het Landbouwschap op dit moment nog moeilijk vast te stellen. Met nadruk verklaart het Land bouwschap liever tot een schik king met de overheid te komen. Een proefproces tegen de staat kan volgens deze organisatie wel een jaar duren. Minister De Ko ning (landbouw) heeft woensdag gezegd niet te willen meebetalen aan de schadeclaims. Het stand punt van volksgezondheid en milieuhygiëne is nog niet be kend. DEN HAAG (ANP) - Groentekis ten waarin maden krioelen of do de muizen worden aangetroffen, zijn geen zeldzaamheid. Dit zeg gen de samenwerkende bonden van kleinhandelaren in aardap pelen, groenten en fruit in Den Haag in een gisteren gepubli ceerde brief aan minister Garde niers (volksgezondheid en mi lieuhygiëne. In de brief vragen de bonden haar "strikt noodzakelijke aandacht" te schenken aan de vervuiling van groentekisten. Volgens de bonden worden de plastic groentekisten veelvuldig misbruikt door slagers en andere detailhandelaren. "Hierdoor ko men wij allerhande vormen van vervuiling tegen, die de onsma kelijkste situaties doen ont staan", aldus de bonden in hun brief. Als voorbeeld noemt voorzitter J.H.F. Jacobs een kist met andij vie, waaronder vleesrestanten met maden werden gevonden. "Maar ook dode muizen of be dorven levensmiddelen worden regelmatig aangetroffen", aldus Jacobs. Volgens hem voldoet de plastic groentekist niet aan de hygiëni sche eisen die eraan moeten wor den gesteld. De kist heeft te wei nig ontluchtingsmogelijkheden, waardoor verse groenten "ver stikken". Op de bodem gaan de restanten rotten. Reiniging van de kisten komt in de praktijk weinig voor, weet Jacobs De meeste groente- en fruitveilin gen zien tien jaar geleden van houten kisten overgegaan op plastic kisten. De detailhandel is afhankelijk van de veilingen met betrekking tot fustmatenaal. Op markten maken volgens Jacobs ook andere kooplui zoals boek en textielhandelaren gebruik van de groentekisten. Volgens de groenteboeren heeft overleg met het Produktschap voor Groenten en Fruit en met het kwaliteitscontrolebureau van het ministerie van landbouw geen enkel resultaat opgeleverd. Station-junkies eisen onderkomen ROTTERDAM (ANP) De Rotter- damse junkiebond (RJB) heeft in een telegram aan het Rotterdam se stadsbestuur de noodklok ge luid over de situatie op het cen traal station. De RJB eist een ge sprek met de gemeente over de "onhoudbare situatie op spoor 1" Zij wil een ontmoetingsplaats el ders in de stad. In het telegram schrijft de bond dat zich dagelijks honderd tot tweehonderd heroïnegebruikers voornamelijk in de restauratie van het eerste perron ophouden. De bond stelt de NS maar vooral de gemeente daarvoor verant woordelijk. In een stencil aan ge bruikers op het station roept de RJB op tot actie. Volgens de bond worden heroine gebruikers geregeld opgepakt door de politie "niet omdat een wet wordt overtreden maar om dat ze er als gebruiker uitzien". ADVERTENTIE Is Uw CV-ketel ouder dan 5 jaar? En heeft U ook van die hoge energierekeningen? Kijk dan vanavond naar de STER-reclame Nederland 1 voor het journaal van 21.30 uur. Zie hoe U honderden guldens op Uw stookkosten kunt besparen. Voor meer informatie: Het koude-oorlogsdenken in Nederland heeft de afgelopen week weer een krachtige im puls gekregen. Alsof er sinds de Cuba-cnsis niets meer is gebeurd, zo fns gingen De Telegraaf en het Reformato risch Dagblad er tegenaan om aan te tonen dat vredesi nitiatieven per definitie moe ten worden gewantrouwd omdat ze immers rechts- streeks voortvloeien uit de propagandamachine van het verfoeilijke Sowjet-systeem. De Amerikanen hadden dat natuurlijk al veel eerder in de gaten, maar nu was het dan gelukkig ook doorgedrongen tot de twee meest genuan ceerde bladen van Neder land. En de twee kranten stonden niet alleen. In eerste instantie was er de Tilburgse hoogle raar prof. jhr. dr. F.A. Alting von Geusau. die als hoge re geringsadviseur op het ge bied van ontwapening, vrede en veiligheid de knuppel krachtig in het hoenderhok wierp. Hij beschuldigde het Interkerkelijk Vredesberaad van oneigenlijk gebruik van ontwikkelingsgelden en liet zich ook kritisch uit over de actie "Stop de Neutronen bom", die mede gefinancierd zou worden door Moskou. Weliswaar beschikte hij niet over harde bewijzen, maar wel zei hij zich te kunnen be roepen op deels nog geheime gegevens van de Nederland se regering en op een CIA- rapport waaruit bleek(?) dat Moskou de vredesbewegin gen in Europa financieel steunt. Vervolgens kwam ook de se cretaris van de WD-fractie in de Tweede Kamer, D. Dees, vertellen dat er bij hem "steeds meer spijkerharde gegevens" binnenkwamen waaruit bleek dat er connec ties bestonden tussen Neder landse vredesbewegingen en landen achter het IJzeren Gordijn. Ook daar: geen be wijzen. Maar zodra die er wa ren, zouden ze meteen op ta fel worden gelegd. En dan was er natuurlijk nog de secretaris-generaal van de NAVO. mr. Joseph Luns. Een man van wie zelfs hoog geplaatste NAVO-functiona- rissen hopen dat hij zo snel mogelijk van de regeling voor Verlate Uittreding (VUT) zal profiteren. Ook hij beschikte over vertrouwelij ke gegevens, zei hij tegen De Telegraaf, en ook hij ontleen de daaraan de overtuiging dat "door kerkelijke en ande re organisaties gevoerde agi tatie tegen de NATO en de nucleaire afschrikking door Moskou worden beïnvloed en gesubsidieerd". Maar ook hier: "Dergelijke gegevens kan ik niet publiek maken vanwege bronbescherming Anders gezegd: het bewijs ontbreekt. Vragen gebruik van ontwikkelings gelden en de actie "Stop de Neutronenbom" wordt niet door Moskou gesubsidieerd, zoals deze week blijkt uit een verhaal in Vnj Nederland In dat verhaal valt de eerderge noemde prof. Alting von Geusau genadeloos door de mand. Hij zegt niet te weten hoe hij aan het onthullende" CIA-rapport komt. moet ver volgens toegeven dat hij geen enkel bewijs kan aanvoeren en blijkt ten slotte slechts te zijn afgegaan op "aanwijzin gen". die de Nederlandse re gering nader zou moeten on derzoeken. Op het ministerie van buiten landse zaken weet men ech ter van niets, terwijl toch ook de Nederlandse regering de beschikking heeft over het CIA-rapport, dat anderhalf jaar geleden in de burelen van het Amerikaanse congres is gedeponeerd "Ik begrijp dan ook niet", zei de woord voerder van dit departement afgelopen week, "waarop de heer Alting von Geusau zich eigenlijk baseert". Bewijslast Inmiddels hebben de fracties in de Tweede Kamer niet stil gezeten. Het kamerlid Walt- mans (PPR) stelde prompt na de uitlatingen van Alting von Geusau schriftelijke vragen aan de verantwoordelijke be windslieden, met in het voet spoor de WD-fractie en het kamerlid Wagenaar van de Reformatorisch Politieke Fe deratie, een plichtmatig lezer van het Reformatorisch Dag blad. De uitkomst daarvan zal wel zijn dat de Nederlandse rege ring een onderzoek gaat in stellen naar het financiële wel en wee van Interkerke lijk Vredesberaad en "Stop de Neutronenbom". En dan zullen er ongetwijfeld gege vens uit de bus rollen waar van iedereen allang op de hoogte had kunnen zijn: het IKV maakt geen oneigenlyk Het gedoe rondom IKV en "Stop de Neutronenbom" heeft z'n uitwerking intussen niet gemist. Voor- en tegen standers zijn zich haastig gaan verdiepen in het waar heidsgehalte van de beschul digingen, die zonder enig be wijs werden geuit. De bewijs last wordt dus omgekeerd en komt nu onwillekeurig bg IKV en "Stop de Neutronen bom" te liggen. Dat is een merkwaardig fenomeen in een land dat prat gaat op zijn democratische rechtssys teem. Immers: niet de vredesbewe gingen hoeven in eerste in stantie iets te bewijzen, maar degenen door wie zij zgn be schuldigd. Zolang dat met is gebeurd, is het niet interes sant de vraag op te werpen of de vredesbewegingen vóór of tegen Moskou resp. Amerika zijn, of dat zij zich misschien niet al te verdacht maken door zich ook in de Oostblok landen te oriënteren op het beleid voor ontwapening, vrede en veiligheid. Vredesbewegingen bestaan én beijveren zich - vanuit een politiek-ethische opvatting - voor het bevorderen van vre de en veiligheid. Zij hebben daar argumenten voor en die kunnen in principe worden bestreden. Vindt de argu mentatie van de vredesbewe ging in toenemende mate weerklank in de volksverte genwoordiging, dan betekent dit dat er f J- meer naar wordt gelui- Dat dit ten koste kan gaan van andere ar gumenten, ligt voor de hand. Wat dat betreft bestaat er ge«l enkele twijfel over de wijze waarop de parlementai re democratie functioneert In een democratie als de onze krijgt de burger veelzijdige informatie over het vredes-en veiligheidsbeleid. Hg zoekt de argumenten die het beste bij hem passen en doet ver volgens een keuze, die door klinkt in het parlement Zo werkt dat. Beschuldigingen over ver meende connecties tussen vredesbewegingen en Oost- blok-landen, of tussen bijv. de Atlantische Commissie en de NAVO, hebben daar wei nig mee te maken. Ze vliegen als raketten over de kern van de zaak heen en creëren een sfeer waarin het voortbestaan van de koude oorlog wordt gekoesterd als hoogste ide aal. Wat dat aangaat hoeven Alting von Geusau. De T'-k-graaf, het Reformatorisch Dagblad, de WD en Luns in elk geval geen bewijs meer te leveren. WIM WIRTZ technisch bureau mampaey haarlem bv Antwoordnummer 430, 2000 WC HAARLEM. Tel. 023-319454. DEN HAAG PvdA-kamerleden menen, dat NAVO-secretaris-gencraal Luns te ver is gegaan met het doen van uitlatingen over de Nederlandse veiligheids- en vredespolitiek. Volgens de kamerleden Ter Beek. Van den Bergh en De Vries moet Luns duidelijk worden gemaakt dat de regering zijn optreden als ontoelaatbaar beschouwt Ook moet de rege ring zo menen de kamerleden - er bij Luns "met de grootste nadruk" op aandringen, dat hg zich in de toekomst in het geheel van dergeUjke uitspraken onthoudt. In gisteren gestelde schriftelijke vragen zetten ac drie kamerleden uit een, dat Luns als hoogste ambtenaar van de NAVO de regeringen van de lidstaten moet dienen en zich moet onthouden van enige politieke uitspraak, die direct of indirect betrekking heeft op de opvattingen van de Nederlandse regering, van politieke partgen of van andere organisa ties in ons land of tenminste de grootst mogelgke terughoudendheid moet betrachten. In de vragen wordt de secretaris generaal in een interview dat hg weggaf als volgt geciteerd: "Of men twgfelt of niet. Men moet gewoon als feit aanvaarden dat de PvdA weer de richting opgaat van vóór do oorlog en zich door de Sowjet-Unie en zgn propagandisten heeft laten inpakken" "Neen. ik zal me wel wachten om de Nederlandse regering van advies te dienen. Mgn ervaring is dat de adviezen van deze secretaris generaal meestal in de wind worden geslagen".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7