Economie Leiden heeft krachtig beleid nodig '*Hugo de Groot staat op Weidse agenda l Raad wil acht procent verhoging marktgelden Minder geld rondweg Hoogmade ,/lls?/rk Vredesweek in Voorschoten geslaagd Woningen Looierplein klaar 'Flikker Op' teveel homosexueel Cellospel Hoogeveen gedreven Vergadering Leidse raad uitgesteld Kluis te zwaar voor inbrekers STAD EN RAND ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1981 zf> Allerlei vredelievende organisaties i i bijeen op de vredesmarkt in Voorschoten. VOORSCHOTEN - De slotavond van de vredesweek in het Cultu reel Centrum van Voorschoten is zeer geanimeerd verlopen. Onge veer honderd mensen hebben genoten van het gevarieerde pro gramma, dat in het teken stond van de "positieve vrede". De - vredesweek werd georgani seerd door de Interkerkelijke Vredeswerkgroep, Amnesty In ternational, Wereldwinkel, pop pentheater Wellus-Nietus en de werkgroep Solidaridad. Allen hadden op deze slotavond een ei gen inbreng van het thema. Hoogtepunten van de avond wa ren het "optreden" van Hugo de Groot en het poppenspel van Wellus Nietus. De legendarische Hugo de Groot kwam speciaal voor deze avond uit zijn kist. "We wilden iemand hebben die de opening deed die ook daadwerkelijk wat voor de vrede heeft gedaan. Hugo de Groot heeft het volkenrecht op gezet, dat nog tot ver in deze eeuw werd gebruikt", aldus één van de organisatoren. In origine le kledij kwam Hugo de Groot uit zijn kist, beklom het podium van de zaal en hield een ope ningsrede. "Maar vooral mijn boeken werden gelezen en ver taald. Ze werden de grondslag van het internationaal recht tus sen de volken, het recht van vre de en oorlog, tot in deze eeuw toe", zei De Groot terugblik kend. Veel aplaus kreeg ook het poppen theater Wellus Nietus. Speciaal voor de vredesweek hadden zij een stuk gemaakt over de ver houding tussen de westerse we reld en de ontwikkelingslanden, ofwel zoals zij het noemden; de eerstehandswereld en de derde handswereld. In het stuk kwam de drang van de westerse wereld om de ontwikkelingslanden uit te buiten duidelijk naar voren. De goudgele hand (de uitdruk king van de westerse wereld) palmde de zwarte hand (de ont wikkelingslanden) in en zorgde dat deze voor hern ging werken. Uiteindelijk pikt de zwarte hand dat niet en komt in opstand. Het reseltaat was overduidelijk. Een groot traliehek kwam om het land van de zwarte hand te staat. Het hék verdween langzaam, met als afsluitende tekst van de zwarte hand: "ik durf nu niets Het was voor het eerst dat het pop pentheater met levende muziek optrad. De samenwerking ging prima, het enige negatieve aan het stuk was, dat de tekst slecht door de geluidsboxen kwam en vrij' monotoon werd opgezegd. Als dit verbeterd zou worden, zou het stuk beter tot zijn recht ZONDAG komen. PAUL VAN DER BURG ZATERDAG Leidse Werkgroep Homoseksualiteit Caeciliastraat 18, disco vanaf 22 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Groenoordhallen - Beestenspul, 10-18 Augustinus - Rapenburg 24, cabaret 'Plus Minus', 22 uur. Staalwijk - Herenstraat 45, bingo-avond Tuinstad-Staalwijk, 20 uur. Oppenheimschool en kleuterschool Bambino - rommelmarkt/fancy fair, Op- penheimstraat, 16-20 uur. LVC - Breestraat 66, optreden Amster damse popdichter Ton Lebbink groep Just Like Eddie, 21 uur. Op Eigen Wieken - Valkenpad, kin- derkledingbeurs, kleren brengen tussen zondag verkoop tussen 10 11 i 12 en 14 i LEIDEN - "Het is volslagen onduidelijk wat het ge meentebestuur wil met het economisch reilen en zeilen in Leiden. In het economisch beleidsplan van de gemeente wordt geen enkele visie gegeven op de problemen waar mee Leiden te kampen heeft: de inkrimpende werkgelegenheid, het ge brek aan parkeerruimte en de afkalvende cen trumfunctie. Het beleids plan van VVD-wethouder Fase heeft de aanpak van die problemen geen stap dichterbij gebracht". Dit was de eensluidende kritiek die gisteravond naar voren kwam op een, door D'66 georga niseerde, forumdiscussie over het economisch beleidsplan van de gemeente. Onder leiding van Ton van Brussel, sociaal-econo misch redacteur van deze krant, discussieerde de heren Wortel (FNV), Van Velzen (KNOV), Van Egmond (LCC), Bleijie (CDA) en Glaubitz (D'66) over Leidens wel "In het economisch beleidsplan staan een aantal hartekreten die we al jaren horen" aldus het CDA-raadslid Bleijie. Hij noem de het plan "mosterd na de maal tijd". "We schreeuwen al jaren dat het gemeentebestuur de boer op moet om bedrijven aan te trekken en we roepen al jaren dat er meer bedrijfsterreinen moeten komen en dat er een parkeerga rage gebouwd moet worden. Er ligt een mooi plan, maar waar het nu op aan komt is dat er een krachtig beleid wordt gevoerd. Het gemeentebestuur heeft nu tijd genoeg gehad om te zeggen, waar zij de prioriteiten legt", al dus Bleijie. "Er is doodgewoon geen beleid", meende LCC-voorzitter Van Eg- mond. Hij trok als vanouds fel van leer tegen het beleid van het gemeentebestuur. "Zolang het huidige college blijft zitten zie ik geen mogelijkheid om publiek van elders naar Leiden te trek ken. Het gemeentebestuur maakt van Leiden een monu- mentenstad, waar voor het be drijfsleven geen enkele moge lijkheid bestaat zich te ontwikke len". Vooral het verkeersbeleid van wet houder Waal, volgens Van Eg- mond "de onderkoning van Lei den", moest het ontgelden. De woordvoerder van het Leids City Centrum meende dat het ontbre ken van een parkeergarage oor zaak is van alle kwaad. Zo'n gara ge zou zo snel mogelijk van de grond moeten komen op het ter rein van de voormalige zeepfa briek van Sanders aan het Le vendaal. Van Egmond ontweek het antwoord op de vraag of het bedrijfsleven financieel wil bij dragen aan de kosten van een parkeergarage. In de ogen van FN V-bestuurder Wortel zal kantorenbouw in Lei den maar weinig bijdragen aan een oplossing voor het Leidse werkloosheidsprobleem. Vol gens Wortel zal het gemeentebe stuur vooral industrie moeten aantrekken om enige verlichting te brengen in het aantal inge schreven werklozen bij het Ge westelijk Arbeidsbureau. De gemeente zou momenteel een te afwachtende houding aanne men. "Een typische VVD-hou- ding", aldus Wortel. "Het bedje spreiden voor de ondernemers en dan maar afwachten". Van Velzen (KNOV) meende daaren tegen dat "de politiek te weinig luistert naar de ondernemers in Leiden". Alle forumleden bleken van me ning dat een actief beleid nood zakelijk is om nieuwe bedrijven naar Leiden te krijgen. Volgens Bleijie (CDA) moet het gedeelte van Roomburg dat is bestemd voor de industrie alleen ten goe de komen aan nieuwe bedrijven en niet worden gegeven aan be drijven die uit de binnenstad weg moeten. Leiden - Groenoordhallen - Beesten spul, 10-18 uur. Manege Moedig Voorwaarts - Wasse- naarseweg 25, bazar en fancy-fair, 10-16 LEIDEN - Burgemeester Goekoop overhandigde gistermiddag de laatste sleutel van een complex woningen aan het Looierplein e.o. (Heren- gracht/Zijlsingelgebied) aan het echtpaar De Jeu. Het complex wordt beheerd door de stichting Nieuw Groenhoven en er wonen ongeveer 140 bejaarden en 50 gezinnen. Voordat de sleutel werd overhandigd werden er enkele toespraken gehou den. De tweede voorzitter van Nieuw Groenhoven, N. van Leeuwen, vestigde er nog eens de aandacht op dat het toch vrij lang duurde totdat twee jaar geleden uiteindelijk de eerste paal de grond inging. Hij zei ook dat de bejaardenhulp steeds meer in de knel dreigt te komen door de plannen van de overheid. "Wij weten allemaal, dat de economi sche toestand van ons land bepaald niet rooskleurig is te noemen. Er zal als maatregel bezuinigd moeten worden. Maar ik denk, dat er op ver keerde zaken de bezuinigingsgolf toegepast wordt" LEIDEN - Het 'Pop en Spel Kol- lektief bracht gisteravond in het LAK-theater de voorstelling 'Flikker Op'. Dit in het kader van de door de Leidse Werkgroep Homosexualiteit georganiseerde feestweek. De spelers Godfried Beumers en Theo Spaaij brachten een ruim anderhalf uur durende show, die als revue in de sfeer van de Ber- lijnse dertiger jaren in het pro grammablad werd aangekon digd. Scènes, waarin zij al dan niet als vrouw gekleed een rol speelden, werden afgewisseld door pop penspel. Aan het eind van de voorstelling worden beide ele menten samengevoegd en be speelt een van de spelers, die zo decadent en daarmee eigenlijk bewust stereotype is uitge dost, de pop Madame Arthur uit Dollywood, die na een striptease een man blijkt te zijn. Dat travestie- en stripteaese-ele- ment keert veelvuldig terug. Zo ook, in een door Beumer en Spaaij gespeeld fragment. Een Mariene Dietrich-type zingt het fameuze "Ich bin von Kopf bis Fuss" en ontkleedt zich daarbij totaal, nadat deze muziek eerst de achtergrond vormde voor een aankleedscène, bruidsjurk werd aangetrokken. Daarnaast werden in deze voorstel ling - meestal door poppen - dia logen gespeeld, die aspecten uit het leven van een homosexuele jongen behandelden. Tegen het eind werd op een welhaast docu mentaire toon aandacht besteed aan de vervolging van homose- xuelen in de loop van de eeuwen. In deze voorstelling 'Flikker Op' stond het thema homosexuali teit, het stereotype beeld daar van en het niet geaccepteerd worden zo centraal, dat overdui delijkheid in onduidelijkheid lijkt om te slaan; wat heeft men nu eigenlijk met dit programma beoogd? WIJNAND ZEILSTRA LEIDEN Hevige emoties voer den gisteravond de boventoon in het programma met werken van Bloch, Kodaly, Tschaikowsky en Rimsky-Korssakow, waarmee het Residentie Orkest zijn con certseizoen in de Stadsgehoor zaal in Leiden opende. De meer dan volledige orkestbezetting vereiste vergroting van het po dium, hetgeen ook bij kleinere bezetting bepaald een verbete ring van het klankbeeld te horen gaf. Indien er geen praktische bezwaren tegen bestaan, zou het te overwegen zijn het vooruitge schoven podium te handhaven. Het geluid bleef minder achterin 'hangen' dan anders. Ook de op het podium verhoogde achterste rijen voor het orkest bleken akoustisch èn visueel een verbe tering. lOp Godfried Hoogeveen's cello- spel in Schelomo van Bloch zijn slechts termen in overtreffende trap van toepassing. Zijn gedre ven spel, zijn weelderige toon en zuivere intuitie voor de grenzen van de emotionaliteit maken elk van zijn vertolkingen tot een mu zikale belevenis. In de Variaties op een rococo-the- ma van Tschaikowsky versmol ten eenvoud en virtuositeit tot een geheel, dat de zaal terecht tot ovaties bracht. In beide werken begeleidde het Residentie Orkest onder leiding van Michel Tabachnik zijn solo- cellust zorgvuldig en warmbloe dig. In Kodaly's Hary Janos Suite toon de dirigent Michel Tabachnik, dat hij zich zowel thuis voelt in het romantische repertoire als in de hedendaagse muziek. In dat laatste mag hij wel een specialist genoemd worden. In deze naar mijn smaak tè overda dige uitvoering, waarin het effect niet werd geschuwd, werd Hary Janos een wel erg luidruchtige en in zichzelf ernstig nemende opschepper. De ironie en fijnzin nigheid van Kodaly's muziek gingen soms in het geweld verlo- Het briljante Capriccio Espagnol voor groot orkest waarin Rimsky Korssakow alle mogelijkheden van orkestratie heeft uitgebuit, kwam in zijn hoedanigheid van spektakelstuk volledig tot zijn recht. MIES ALBARDA VOORSCHOTEN - De gemeente raad wist in meerderheid het voorstel om de weekmarktgel- den te verhogen met 6% om te buigen in een verhoging van 8%. Het college van burgemeester en wethouders kon met deze extra verhoging akkoord gaan omdat het nog maar een principe-uit spraak betrof. Alleen de Wd stemde tegen, om dat volgens de?e fractie de kos tenverhoging van de weekmarkt niet primair een belastingverho ging mag betekenen, maar tot een betere kostenbewaking moet leiden. Het mbedrag waarover de gemeen teraad bijna drie kwartier sprak bedroeg ongeveer 1.200,-. Het ging ditmaal duidelijk om het spel en niet om de knikkers. Raadslid Visser (PvdA) meende dat de 12.00,- per jaar voor ex tra toezichtskosten van de marktmeester best verhaald kunnen worden op de markt kooplieden, omdat zij zelf om dèt extra toezicht hebben gevraagd. CDA-er Meershoek meende met een 10% verhoging te moeten ko men om tenminste 50% van de totale kosten vergoed te krijgen. Raadslid J. Aikeris (D'66) vond de gehele berekening natte vin gerwerk. Hij wenste uitsluitend een verhoging tot 6%. wethouder ir. J. van Dalen ver klaarde zich bereid om de kos tenberekening de komende tijd DEN HAAG/HOOG- MADE De rondweg om Hoogmade moet er ko men, maar er moet wel worden gekeken of het góedkoper kan. Dat is de belangrijkste conclusie van de vaste commissie voor verkeer van de pro vincie Zuid-Holland. Gisteren boog de commissie zich over het investeringsschema se cundaire wegen 1982 tot en met 1986. Hoofdmoot voor de verga dering was de aanleg van de rondweg bij Hoogmade in de ge meente Woubrugge. Die rondweg is al jarenlang een wens van inwoners van Hoogma de. Tot op heden moeten ruim zesduizend auto's per dag door de bochtige en smalle Kerkstraat langs de Does. Met de aanlèg van de nieuwe weg, die jaren geleden al is toegezegd door de provincie, wordt de Kerkstraat ontlast. Burgemeester Brouwer de Koning toonde zich na afloop van de commissievergadering in het provinciehuis in Den Haag tevre den met het resultaat, "maar ik ben nog niet voldaan", zei hij. "We hebben het gros van de commissie achter ons gekregen". Het "gros" bestaat uit CDA-man ir. A.B.J. de Koning, ir. M. Hout man van de SGP en F. Jorissen van de WD. Zij waren over het algemeen van mening dat de weg er moet komen. De Koning: "Be loften moeten worden nageko men. Het nadeel is dat het zo duur is, maar er zijn toezeggin gen en beloften gedaan". De rondweg kan er alleen komen als het rijk fors bespijkert. Die bijdrage wordt begroot op ruim acht mihoen gulden. De kosten voor het hele project bedragen ongeveer 16,5 miljoen gulden. De voorzitter van de commissie, het gedeputeerde statenlid F.A. Diepenhorst (PvdA) zie dat de plannen zullen doorgaan als het rijk de helft van de kosten op ta fel legt. "Als dat niet gebeurt, dan kan wellicht worden ge dacht j nen en het kiezen v< der dure uitvoering" nauwlettend te gaan volgen. We derom stond op de agenda de aankoop van het pand Leidse- weg 31. Dit maal was de aan koopprijs verlaagd van 220.000,- tot 195.000,-. D'66 en PvdA stemde tegen deze aan koop. WD en CDA waren voor en zo werd het pand gelegen naast het raadhuiscomplex toch aangekocht. Nog voor de gemeentebegrotings behandeling komt er een extra vergadering over huisvesting. Aanleiding daarvoor is het rap- LEIDEN De gemeenteraadsver gadering van aanstaande maan dag gaat niet door. B en W zeg gen "na ampel beraad" geen be zwaar te hebben tegen een ver zoek van CDA, D'66 en PPR om bh gebrek aan "urgente en poli tieke relevatie"-punten de raads vergadering te verschuiven. Volgens CDA en D'66 zouden er overigens maandag juist wel be langrijke punten kunnen worden behandeld: de bebouwing van het Schuttersveld en het verbete ringsplan voor de wijk D'Oude Morsch. Deze punten werden door B en W van de agenda afge voerd. Volgens CDA en D'66 lou ter en alleen omdat de wethou ders Tesselaar en Waal aanstaan de maandag in België zijn. Zij be zoeken daar een congres dat een week zal duren. CDA en D'66 vroegen zich af of de gemeente raadsvergadering niet belangrij ker wqs dan dat congres. De raadsvergadering is uitgesteld tot 12 oktober. port van de woningadviescom missie, waarin onder meer mel ding wordt gemaakt van de vele weigeringen van mensen dié al lang staan ingeschreven als wo ningzoekenden. Vorig jaar weigerde 35 de aange boden woning om diverse rede nen. Volgens vele woningzoe kenden blijkt de huurprijs een probleem te zijn, te weinig kwali teit voor te veel geld. Pop In de Lindehoeve in Voorschoten treedt vanavond vanaf half tien de band 'The Visitor' op. Deze groep is afkomstig uit Fries land. De groep heeft inmiddels wat bekendheid gekregen met een LP en een optreden voor Va- ra's Popkrant. Theater De Zoeterwoudse werkgroep 'Wouw' begint het nieuwe sei zoen zondag met een theater voorstelling van de Delftse to neelgroep 'Maccus'. Het stuk heet Niks te doen' en gaat over twee kinderen die na schooltijd uit verveling naar een leeg staand huis in hun buurt gaan. In het begin wordt door ieder een veel gesloopt, maar later wordt het een speelhuis voor de kinderen. Natuurlijk zijn er veel volwassenen tegen deze kinderkraakactie, maar de jon geren geven hun eigen speel plek niet zomaar op. Plaats van handeling is Ons Huis, Koster spad 2. Aanvang kwart over twee 's middags. Na afloop volgt een gedachtenwisseling met de spelers. Clubhuis Swifttoer - Admiraal Backert- weg, start Leids Ontzettocht (fietstocht), tussen 9 en 10 uur, inl. tel. 892883. Werklozen Advies Centrum - MAANDAG Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma Urn vr van 10-12 uur, tel. 122000. Ontmoetingscentrum - hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 't Bruggehoofd - Steenschuur 11, ama teurfotografie, 20 uur. Vereniging Ouders van Drugsverslaaf den - Lange Mare 45, 20 uur, tel. 130547. Wassenaar - gemeentehuis, commissie onderwijs, cultuur en recreatie, 19.30 ARTSEN Leiden - De weekenddienst begint za terdag om 0 uur en eindigt zondag om 24 uur. W(jk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za, J. Stolk, Burggravenlaan 16, tel. 125820; zo, H. de Jong, Hooigracht 61, tel. 123752. Wyk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard: za, W. de Bruijne, de Laat de Kanterstraat 32, tel. 126866; zo, J. de Bruijne, Kernstraat 11, tel. 141225. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: za, H. Engel, de Meij van Streef kerkstraat 53, tel. 121334; zo, A.A. van Rijn, Melissetuin 5, tel. 210797 Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, v. Tol, Zwijnenburg, Verhage: P.L. Tan, Schoenerwal 13, tel. 210890, spreekuur van 11-11.30 uur aan huis. Leiderdorp - za, F. Kemme, Grotiuslaan 12, tel. 893139; zo, H.B. van Wijk, v.d. Valk Boumanweg 198, tel. 890529; za en zo spreekuur van 12.30 tot 13 uur in Ge zondheidscentrum Florijn 10, tel. 891000. Oegstgeest - J.W. de Haan, Oranjelaan 26, tel. 170605. Voorschoten - za, F Koopmans, R. Wag- nerlaan 69, tel. 6352; zo, W. van Dam, Pa- lestrinalaan 29, tel. 3960. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 25 sept tot 2 okt door Haven Apotheek, Haven 18, tel. 120085; apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat lb, Oegstgeest, tel. 155482. DIERENARTSEN Leiden - voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: G. Roest, Haaghuishof 5, Leiderdorp, tel. 890405. H. Vestjens/M. Vestjens-Raadsveld, Rijn en Schiekade *23, tel. 144323. Oegstgeest - IJ. Krol, Pres. Kennedy- laan 260, tel. 153266. Voorschoten - C.P. van Oostrom, Veur- seweg 36, tel. 01717-2317. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vt van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan. tel. 4641. LEIDEN - Een poging om van nacht een ingemetselde kluis uit een muur van het benzi nestation Motorhuis aan de Plesmanlaan te breken is mislukt. De inbrekers hadden gepoogd via de dakbeschotting met een takel de kluis naar boven te halen. Bij dit moeilijke kar wei, waar veel breekwerk voor nodig was, gingen de muren scheuren. De kluis kwam echter niet van zijn plaats. Om niet onder het puin bedol ven te raken hebben de da ders waarschijnlijk eieren voor hun geld gekozen. Het enige wat restte vanochtend was een enorme ravage. leidsch jG. dagblad DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Ultg«veramaatachappl| Laldsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor, Witte Singel 1, 2311 BO LEIDEN Poetbua 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tol. 071-123143 tueaen 18.00-19.30 uur (nebezor- glng na 19.30 uur); zater dag v i 16.00-18.00 u Bij automatische overschrijving g administratie- er Incassokosten. Haarlem. Kwartaalabonnement f 53,45 per post f 75,80 Jaarabonnement 1202,30 per post f 291,70 Loeee nummer 0,75 Hoofdredacteur: A.A.M. Schuurman» Adjunct-hoofdredacteur: W. Wlrtz (binnenland) J. Ruyarok-Hoogeveen (buitenland) A.A. van Brussel (sociale economie) P.J. Tombe (sport) P.O. Rosier (radio en tele- vl sle, kunat) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cai ro, Rome, Madrid, Stock holm en Djakarta. - Redactie stad en randgemeenten Tel. 071-125260 of 071-144941 tst. 222

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2