Economie Extra FNV zoekt geld en leden Afbrokkeling koersen zet door Be ursweek ÏPtfriW tl "Rood is geliefd, maarniet op balans" Verdien 30.000 zonder belasting Belastingen ÊM ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1981 Aan de muur hangt een herden kingsbord van ..Herwonnen Levenskracht" (1913-1953). een stukje geschiedenis uit het rijke roomse vakbondsle ven. Het toeval wil dat FNV- secretans Henk van Eekcrt. die er onder zit, in 1953 toe trad tot de Katholieke Arbei ders Jeugd.Van Eekert komt dus niet uit bestuurders maar juist uit medewerkers kring van de katholieke vak beweging. Van de KAJ was hij landelijk en later interna tionaal secretaris (vier en een half jaar in Brussel), keerde als medewerker voor interna tionale zaken en consumen tenaangelegenheden terug „in de moederschoot" en volgde in 1975 - vlak voor de totstandkoming van de fede ratie - Piet van Hout op als al gemeen secretaris. „Er zijn twee voor de hand lig gende redenen. De verwor venheden van de werkne mers staan in de huidige eco nomische situatie op de tocht. Moest je in het recente verleden nog wat toevoegen aan wat je al had. nu gaat het erom te behouden wat er is. De tweede reden is het alou de element van solidariteit. Dat doet nog altijd opgeld". - Maar de tendens is juist de andere kant op. Ledenver lies in plaats van ledengroei. „Misschien zit 'm dat er wel in omdat we de minder voor de hand liggende redenen om lid te worden door onvol doende bazuingeschal verge zeld hebben doen gaan. Za ken als rechtskundige bij stand. scholings- en vor mingsactiviteiten. Die zijn wat moeilijker voort het voet licht te brengen en toch had den we dat moeten doen. we ten we nu. Onze belangenbe hartiging ligt op een veel bre der terrein dan alleen op het sociaal-economische. Voor zijn vakbondsgeld krijgt een lid veel zekerheid". Van Eekert: „Het integratiepro ces heeft ook een rol ge speeld. Vroeger was de erie helft van de leden vertrouwd met KAB. KRO en KVP. de andere helft met NW, VA RA en PvdA. In alle drie vak centrales heeft zich in het be gin van de jaren zestig de ont wikkeling voorgedaan, dat de arbeidersbeweging behoefte kreeg zich zelfstandig op te stellen. Een groot goed. maar er zit een element in van uit vertrouwde banen treden. De meesten lukt het overigens daar overheen te stappen; vergeet niet dat er nog altijd meer dan een miljoen leden over zijn" Wat de bonden tegen hebben, dat is de groeiende moede loosheid onder de leden door de sterke stijging van de werkloosheid. Ook zijn er le den die de FNV te radicaal vinden en anderen die haar juist als te gematigd beschou- Voorzitter Wim Kok wenst geen leiding te geven aan een vakbeweging die kiest voor permanente stakingen, voor - zoals hij dat noemt - „een re volutie van de straat". De een vindt dat de FNV binnen het democratisch kader een be Juist nu het Nederlands Verbond van Vakverenigingen (NVV) en het Nederlands Katholiek Vakverbond (NKV) komende dinsdag op het jaarlijkse congres van de vak beweging definitief opgaan in de zes jaar geleden ge vormde Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV) maakt die federatie een moeilijke tijd door. Het aantal leden daalt, zakte in anderhalfjaar met 35.000 tot nog maar net boven het miljoen. Zelfs na een herziene be groting wordt over dit jaar een tekort van 2,5 miljoen gulden verwacht. „Rood is onze geliefde kleur, maar niet op de balans", zegt FNV-secretaris Henk van Ee kert. Verslaggevers Bas Hoppel en Carlo Nagel praten met hem. Een deel van de F NV-top: v.l.n.r. Herman Bode, Wim Kok en secretaris Henk van Eekert. ter beleid in ons land moet bewerkstelligen, anderen de den met overtuiging mee aan de 24-uursstakingen, zoals die in maart 1980 tegen de loonmaatregel van de rege ring werden gevoerd. Van Eekert: „We steven bewust pluriformiteit na. dan krijg je dit soort dilemma's. Per defi nitie bak je ontevredenheid Is de afstand tussen leden en bestuur ook niet wat groot? Werkhoven van de Unie van Beambten. Leidinggevend en Hoger Personeel (die in 1974 niets van een federatie- vorming wilde weten en daarom het NKV de rug toe keerde) heeft eens gezegd: „Het bestuur houdt zich al leen bezig met de SER en de Stichting van de Arbeid. Al-1 lemaal „ver-van-m'n-bed- opvoeringen". „Ja. je manifesteert je het dui delijkste bij een conflict, als er ontslagen dreigen bij Ford of Enka. dan hebben ze ter plaatse behoefte aan onder steuning door de vakbewe ging. Maar dat wil niet zeg gen dat de onderhandelingen van de SER-delegatie op zichzelf minder belangrijk zouden zijn. Wat zou er niet allemaal kunnen worden uit gevogeld in zo'n Sociale Ver zekeringsraad als we er niet bij zaten? Intussen staat het gebouw van de sociale zeker heid nog steeds overeind. Zonder ons zouden er wel eens heel andere dingen kun nen zijn gebeurd in de bezui nigingswoede" Dan zijn er de collectieve op zeggingen. Over de Unie van Beambten. Hoger en Lei dinggevend Personeel had den we het al. Naar ver wachting treedt de Katho lieke Onderwijs Vakorgani satie per 1 januari 1982 offi cieel toe tot het CNV, dat daarmee op zo'n 350.000 le den komt. „Daar wreekt zich het status- denken - sinds jaar en dag - binnen de katholieke ge meenschap. Spit was er rou wig om, maar ik ook. We voe len ons in de steek gelaten door mensen die een bepaal de status hebben verworven en op grond daarvan menen dat ze bij ons niet meer thuis horen. De eigen witte-boor- dencentrale van de beamb ten. En de katholieke onder wijzers zien het bij het CNV meer zitten dan bij ons, wil- Door Carlo Nagel en Bas Hoppel len toch gebruik kunnen ma ken van het instrumentarium van een bond. Ik heb tegen ze gezegd: beter dat jullie bij het CNV gaan dan helemaal niet bij een vakcentrale. Maar lie ver had ik een zo sterk moge lijke bundeling gehad. Aan die categorale clubs hebben we niets. Ik had het CNV graag bij de FNV willen heb ben en dat is nog zo" Intussen zit de FNV stevig in de financiële problemen met een verwacht begrotingste kort van 2.5 miljoen gulden - toevalligerwijs een zelfde be drag als de bonden maande lijks van hun contributies af dragen aan de FNV met haar vijfhonderd werknemers. Penningmeester Aad de Vries schreef onlangs: „En kele bonden hebben inmid dels zelf dusdanige financiële problemen dat zij nauwelijks meer kunnen voldoen aan hun verplichting tot afdracht aan de vakcentrale". Van Eekert, zorgelijk nu: „Te genover een inkomstender ving - bij dat ledenverlies - staat een kostenstijging. Vooral in het personele vlak. Van ons budget gaat meer dan 70 procent op aan ar beidskosten. Maar ook de or ganisatiekosten zijn gevoelig door de prijsstijgingen aan getast. Neem de papierprij- zen die met 10, 12 procent omhoog zijn gegaan" - Een papierwinkel, dat wordt ook wel als kritiek op de FNV geuit. Van Eekert „Van origine heb ben de NW- en NKV-centra- les een brede opstelling ge had. Men verwacht dat we ons bezighouden met zaken als vrede en veiligheid, ener- gieproduktie, discussie over het totstandbrengen van de Markerwaard, tot in Utrecht de aanleg van rijksweg 27 toe... Is dat een papieren oor log? We houden ons bezig met zaken waarmee je dat vroeger niet deed. Welzijn, sociaal-cultureel werk, me diabeleid. commercialisering van het omroepbestel - dat heeft allemaal niets met per soonlijke hobby's te maken. Vaak wordt op ons een be roep gedaan uit de kring van leden Dus komen er verant woorde beleidsnotities. Daar wordt om gevraagd, en dan spreken anderen over een pa pierwinkel? Het is het één of het ander" Het personeel van de FNV is bereid „in te leveren" om te voorkomen dat er arbeids plaatsen sneuvelen. De voor zitster van de ondernemings raad, mevrouw M. Jansen, heeft gezegd dat de werkne mers dan wel moeten mogen meebeslissen over de aanpak van de reorganisatie. - Zal de FNV zich anders ge dragen dan een onderne mer? Van Eekert: „Ja. ook al hebben we iets gemeenschappelijks, we kunnen een dubbeltje maar één keer uitgeven. Maar wat er nu is geschreven over gedwongen ontslagen, er zul len in de toekomst arbeids plaatsen verloren gaan. Maar dat kan ook via een natuur lijk verloop, dat betekent niet dat je mensen op straat schopt". Van Eekert citeert - als de sta kingskas ter sprake komt - met instemming penning meester Aad de Vries, die heeft gezegd: „Als een vakbe weging haar stakingsreserves zou opsouperen, zou zij haar laatste en sterkste verdedi gingswapen uit handen ge ven". Dat gebeurt dus niet. Drie dagen voor de fusie „tus sen het zuiden en het noor den" een feit wordt, heerst binnen de Federatie Neder landse Vakbeweging ook nog wel wat optimisme. Bert Breij van de industriebond zegt: „Als je het ledenverlies van 35.000 man uitzet op meer dan een miljoen leden valt het nogal mee. Er zit een soort golfbeweging in. Er zijn nu mensen die zeggen: het gaat slecht in Nederland, daarom bedank ik voor de bond. Maar het kan best dat ze morgen zeggen het gaat slecht in Nederland, ik word lid van de bond. Belangrijk is vooral of de werkloosheid wordt teruggedraaid" Een taak voor Den Uyl. Dertig mille verdienen en niets aan de fiscus afdragen, kan dat? En zo ja. is Nederland dan tóch een belastingparadijs'' Hoe dan met al dat geweeklaag over hoge taneven en een slecht fiscaal klimaat? Met een zekere schroom en terughoudendheid gezegd ja. het kan. Zelfs de staatssecretaris van financiën, die als belastinggaarder optreedt, zegt. dat het kan. Onlangs hadden drs M.J.J. van Amelsvoorten J C "Hans") Kom brink via schriftelijke vragen een aardige discussie met elkaar De eerste was staatssecretaris en de tweede kamerlid, na de kabinetswisseling is het precies andersom De heer Kombnnk studeerde politieke en sociale wetenschappen, hetgeen van- daag-de-dag voldoende basis zal zijn om in het kabinet de rol van fiscaal specialist te spelen De toenmalige excellentie van Amelsvoort had in een toespraak te Maasdijk gezegd, dat ondernemers door een serie faciliteiten pas vanaf ongeveer f 30.000,- winst belasting gaan betalen. "Hoe nu?", vroeg Kombrink zich af. "klopt dat wel met de algemeen aanvaarde stelling, dat de fiscus om inkomens politieke redenen geen onderscheid kan maken tussen bepaalde groepen belas tingplichtigen''" En hij stelde die vraag aan de persoon, die later zijn voorganger zou blijken. De staatssecretaris legde uit: bij een winst van 30 000,- is dat bedrag bij een ondernemer niet de enige factor, die bepalend is voor het inkomen alè maatstaf van draagkracht Er zijn vele uiteenlopende "herleidingsposten". die voor verschil lende inkomenscategoneen naar het "belastbaar inkomen voe ren. maar dat heeft nog niets van doen met een onderscheid tussen groepen belastingplichtigen om inkomenspolitieke rede nen. Nu de rekensommen, al interessant vanwege de uitkomst, maar ook om eens na te gaan op welke wijze dat winst-bedrag wordt gereduceerd, alvorens de belastingtabel te voorschijn moet worden gehaald. Er zijn natuurlijk "aannames" Zo gaan de cijfervoorbeelden uit van een winst in 1981 van 30.000,- voor een gehuwde zelfstan dige zonder kinderen. Kijkt u met IK m. door J. Booij belastingadviseur Winst Af: voorraadafrek en vermogensaftrek, stel: Af: aandeel meewerkende gehuwde vrouw Onzuiver inkomen Af: dotatie fiscale oudedagsreserve 3.335 zelfstandigen aftrek 2.400 Af premie arbeidsongeschikt heidsverzekering premies volksverzekeringen buitengewone lasten (premie ziektekosten verzekering, stel: 2.700; factor 1.75) Belastbaar inkomen man Af: belastingvrije som Belastbare som Te betalen inkomstenbelasting (schijf 17%) Belastbaar inkomen vrouw Af: belastingvrije som Belastbare som Te betalen inkomstenbelasting (schijf 17%) Totaal te betalen inkomsten belasting door man en vrouw Op deze belasting wordt de WIR-premie nog in mindering ge bracht. Reeds bij een bescheiden bedrag aan investeringen (van af 2.300). bestaat recht op deze subsidie, welke overigens van wege het ongericht karakter weer in de politiek ter discussie staat. Op de (toevoeging aan) de fiscale oudedagsreserve be houdt de fiscus een claim. Op de stakings- en liquidatiewinst zijn een aantal faciliteiten van toepassing De loontrekkende met 30.000 bruto, die deze practische belastingvrijdom ziet als een curieus staaltje van discriminatie, moet bedenken, dat on dernemers niet volledig over het inkomen kunnen beschikken De centen zitten "in de zaak" Een werknemer kan in het algemeen met het gehele netto salaris doen wat hem of haar goeddunkt. Ruilen met een ondernemer, die dertig mille verdient? Vrou» ƒ30.000 30.000 30.000 1.000 1.000 1.000 29.000 29.000 ƒ29 000 2 250 5 800 29.000 26.750 23.200 5.735 5 735 5.735 23.265 21.015 17.465 1.800 4 .150 f 1800 4 143 1 800 4.022 17.315 11.371 44 15 028 11.371 655 f 10 988 11371 5 944 3 657 nihil 1 010 621 nihil 2.250 2 278 I 5.8U0 2 278 nihil 3 522 598 1010 621 598 door C. Wagenaar i Na een kleine opleving die achteraf een technisch her stel bleek te zijn, hernam het beurswezen zijn ongeinteres- seerde houding en hervatte de afbrokkeling. Amsterdam zette deze week zeer flauw in, herstelde zich daarna krach tig toen Wall Street de week met een flink herstel begon, maar liet de behaalde win sten weer vallen toen het her stel van Wall Street slechts een ééndagsvlieg bleek te zijn. Het niet overeind willen blijven van de grote beurs van New York liet r.og eens zien hoe diep daarginds het vertrou wen in 's lands financiële lei ding is gezakt. Want de ople ving kwam tot stand nadat de grote Amerikaanse banken hun rente met een half pro cent verlaagden tot 19.5 pro cent. Hoewel aanvankelijk enige vreugde, riep deze ver laging al spoedig de nodige teleurstelling op daar het bij een half procent bleef. Ook de verlaging van de toe slag tot 3 procent op het offi- cile disconto dat de centrale banken de gewone banken berekenen als ze geld moeten opnemen, werd als onvol doende uitgelegd. Kortom: deze geste was niet voldoen de om te bewijzen dat het werkelijk met de rente om laag gaat. Daarbij staat mo menteel bij de publieke opi nie in de Verenigde Staten het begrotingstekort nog veel centraler dan in ons land. waar ook al het nodige daar over te doen is. In Amerika en vooral in Wall Street is dit tekort het ge sprek van de dag. Later in de week kondigde de Ameri kaanse president nieuwe be zuinigingen aan en verklaar de overtuigd te zijn dat de be groting in '84 in evenwicht zal komen Pas volgende week zal blijken hoe het Con gres en Wall Street daarop zullen reageren. Deze week volhardde de beurs in het vertonen van scherpe dagelijkse fluctuaties. Daar bij neemt de overtuiging toe dat Amerika zich wel dege lijk in een nieuwe, zij het mil de recessie bevindt, hoewel regeringsleiders dat perti nent ontkennen. In economi sche zin is er sprake van een recessie als in twee achter eenvolgende kwartalen de bedrijvigheid terugloopt. Het tweede kwartaal toonde een daling in het nationale inko men van een paar procenten en volgens schatting zou er in het nu bijna gcindigde derde kwartaal ook nog een lichte daling zijn opgetreden Kort om: de mogelijkheid dat de VS zich op grond van deze gegevens wel degelijk in een recessie bevinden, lijkt heel wel aanwezig. Van ernstige omvang is die niet, hoewel de Amerikaanse automobielindustrie voor de rest van dit jaar niet veel meer verwacht Ook de wo ningbouw blijft nog altijd op een uiterst laag pitje, maar de hypotheekrente ligt in Ame rika dan ook boven de 15 pro cent. Weet Wall Street dus niet welke kant het uitgaat en waar men naar toe wil, ook Amsterdam bleef deze week rondlopen in een klein kringetje. Enige lijn viel er niet in de ontwikke ling te onderkennen. Welis waar kwam de staat met een nieuwe lening, waarvan de couponrente 12,25 procent luidt, maar van een verdere overtuigende koersstijging op de obligatiemarkt was geen sprake Wel betekent de aangeboden rente van 12,25 procent een kleine daling van een kwart procent in vergelij king tot de laatste staatsle ning van een maand geleden, terwijl de 13 procent waarop kort geleden nog een paar bankleningen werden ge plaatst nu een duidelijke top blijkt te zijn geweest. Ook hier speelt de onzekerheid over het komende begro tingsjaar een rol en is het wachten op nadere gegevens van regeringskant Tegenover een hoopgevend te ken van de verdere daling van de opslagrente tot 2 pro cent. waardoor rood staan by banken opnieuw goedkoper werd, was er de teleurstelling over de hervatte koersdaling op de obligatiemarkt waar van het tempo zelfs versnelde naarmate de week verder ver- Btretk Om die reden liep de opleving op de aandelen markt al spoedig stuk. Maan dag kwam het algemeen beursgemiddelde op een nieuw laagtepunt van het jaar. doordat de tot dusver geldende laagst»- kMN dkop 2 januari werd aangeslagen in lagere richting werd overtrof fen De vijf internationals waren als index al eerder door hun laagterecord gebroken door dat de dollar deze maand te rugviel tot f2.46 Helaas duurde de opleving en het herstel maar kort. want don derdag kwamen zowel de in ternationals als de gehele beurs op nieuwe dieptepun ten. Ditmaal was het vooral Unile ver die door de flauwe stem ming van het pond sterling per saldo bijna f 10 verloor en daardoor de index in ongun stige zin beïnvloedde Het herstel van de dollar met ruim 10 cent kon niet vol doende tegenwicht bieden Koninklijke Petroleum moest per saldo ook nog zo'n f 5 te rug en vele topfondscn van actieve en lokale marktsecto ren van de beurs waren on danks enig tydelyk herstel per saldo toch weer flink la ger Een harde tik liep Wcstland- Utrecht-Hypothcekbank op met een daling van f 6. maar verliezen tot f 5 voor Bog, Bos Kalis, Océ van der Grin ten. ABN en Gist Brocades mochten er ook zijn Tien gulden ging er af bij de Nedl- loyd en Borsumy Alleen voor de vorige week sterk in gezakte Ahold kwam enig herstel opdagen

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 27