Weervoorspel ling wint toch aan betrouwbaarheid Gelukkig huwelijk van computer en weersatelliet richt van Armand Pien op de BRT en in de uitzending van de Duitse televisie. In Duits land monteerde men vaak de foto's achter elkaar, waar door de televisiekijker in een kort filmpje de sterk versnel de beweging van de bewol king boven Europa kon zien. Communicatie Weersatellieten kunnen tegen woordig erg veel meer dan al leen foto's van de bewolking maken. De weersatellieten fungeren nu ook als commu nicatiesatellieten. Hun voor naamste taak in deze is het verzamelen van gegevens. Zowel de traditionele weer kaarten als de computerbere keningen gaan uit van een bestaande weersituatie. Het is daarom heel gewenst dat er precies bekend is welk weer er waar is. „Weer" is natuur lijk veel meer dan alleen be wolking. Ook eigenschappen als temperatuur, luchtdruk en relatieve vochtigheid zijn van wezenlijk belang. Door Chriet Titulair Op het vaste land worden al die gegevens verzameld door professionele weerstations (zoals het KNMI en de meteo rologische diensten van vliegvelden) en door vrijwilli gers die metingen doen voor het officiële weerbedrijf. Driekwart van de aardbol is echter bedekt met water en op dat deel werden tot voor kort weinig metingen ge daan. Tegenwoordig worden deze gaten in het waarne mingsnet opgevuld met auto matisch werkende boeien, waarop de temperatuur enz. wordt gemeten. De meetge gevens van deze boeien wor den radiografisch en boven dien in toenemende mate via satellieten verzameld. Kunstmanen Veel metingen zijn beperkt tot de aardbodem. Voor de me teoroloog zijn echter ook de gegevens over hogere lucht lagen van belang. Die gege vens werden vooral met ra diosondes. met vliegtuigen en via hoge masten verza meld. Op al deze gebieden komen nu de kunstmanen te hulp. Het is mogelijk om met behulp van een satelliet de temperatuur op het aardop pervlak te meten, het is mo gelijk om vanuit de ruimte de golihoogte op zee of de wa ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1981 De TIROS-N weersatelliet. die volgend jaar in gebruik zal worden gesteld. In combinatie met de computer: een ideaal (weer)huwelijk. vertrouwd geraakt met de films voor de regenachtige namiddagen. Gezien de grote economische belangen die met een betrouwbaar weer bericht zijn gemoeid, is het volstrekt te rechtvaardigen dat er meer wordt geinves- teerd in het verkrijgen van een betrouwbaar bericht. Op het ogenblik schat men dat er 25 keer zoveel wordt be spaard dan geïnvesteerd door weerberichtgeving op lange re termijn. Het Europese me teorologisch rekencentrum in Reading levert thans f 25,- op voor elke gulden die wordt geïnvesteerd. De com puters van het CRAY-sys- teem zullen ook in de toe komst niet groot genoeg blij ken te zijn om de wensen van de meteorologen in te willi gen. Over een jaar of vijf hoopt men een opvolger voor de CRAY-1 als een super computer in dienst te nemen. Op het ogenblik wordt bestu deerd hoe zo'n computer er uit zou moeten zien en welke investeringen er voor vereist zijn. Weersatellieten Computers vormen slechts een deel van de verklaring voor de groeiende betrouwbaar heid van het weerbericht. Een andere belangrijke rol in deze kwestie wordt gespeeld door de weersatellieten. Van uit de ruimte kun je gemak kelijk foto's maken van de bewolking op aarde. Tegen woordig wordt de hele aard bol periodiek vanuit de ruim te gefotografeerd. Zowel overdag als 's nachts worden de wolkenformaties in beeld gebracht. De foto's kunnen met betrekkelijk eenvoudige apparatuur worden ontvan gen. Veel weerstations, ook ons KNMI, beschikken over een eigen ontvangstation voor weersatellieten. Het KNMI kan tot op heden al leen foto's die Amerikaanse kunstmanen hebben ge maakt ontvangen. Er is on langs echter een nieuwe an tenne besteld bij Hollandse Signaal Apparaten, met die antenne kan ook de Europese Meteosat-2 worden ontvan gen. De Europese weersatelliet Me teosat-2 werd op 19 juli j.l. ge lanceerd met de derde Aria neraket. Nederland was ove rigens binnen de Europese ruimte-organisatie ESA een uitzondering door niet deel te nemen aan het Meteosatpro- ject. Waarschijnlijk om die reden heeft het KNMI de Me- teosat-l-foto's in het verleden niet gebruikt. Die foto's wa ren wel te zien in het weerbe De moderne regenmeter uit de weertuin van het KNMI m De Bilt tertemperatuur te registreren en het is zelfs mogelijk om de vertikale opbouw van de lucht vanuit de ruimte met een satelliet te sonderen. Het gelukkige huwelijk van weersatelliet en computer heeft de meteorologie een nieuwe stevige basis gegeven om de weersverwachting ver der te perfectioneren. In de komende decennia zal. naar algemeen wordt verwacht, de betrouwbaarheid van het weerbericht op de korte en middenlange termijn verder toenemen Rond het jaar 2000 zal een redelijke verwachting voor een maand vooruit wel licht haalbaar zijn. We kun nen dan echt rekening hou den met deze verwachting bij planning en activiteiten. Naarmate de verwachting een langere termijn beslaat, komen we dichter bij de „kli maatverwachting". Het KNMI heeft niet alleen met het weer voor de komende dagen te maken, maar ook met het gemiddelde weer over een langere periode: het klimaat. De warme en droge zomers van 1975 en 1976 en de strenge winter van 1979 hebben de belangstelling voor het klimaat verder doen toenemen. Klimaatgegevens zijn er ook in toenemende mate nodig voor de mensen die plannen maken voor de toepassing van windenergie en zonne-energie en voor de genen die proberen nieuw bouw op een energie-econo mische manier te realiseren. In de jaren dertig en veertig verschenen er een aantal pu blicaties van C. Braak over het klimaat van Nederland. In 1933 publiceerde de Rijks- uitgeverij in Den Haag een deel over neerslag. Later volgden meer delen over dit onderwerp, alsmede over verdamping en over zonne schijn en bewolking. In 1972 publiceerde het KNMI via de Staatsuitgeverij een ..Kli maatatlas van Nederland", waarin in beknopte vorm de voornaamste gegevens over ons Nederlandse klimaat zijn samengevat De groeiende belangstelling voor klimaat gegevens heeft het KNMI doen besluiten om een nieu we sene boeken over het kli maat van ons land te publice ren. Het eerste deel in deze reeks is getiteld „Neerslag en Verdamping". Dit eerste deel is kort geleden verschenen. Het deel is samengesteld doorT. A Buishand en C. A Velds en het is voor f 40.- te koop bo de Staatsuitgeverij- Neerslag Pe klimatologische elementen neerslag en verdamping zijn in één deel verenigd, omdat voor veel toepassingen gege vens van beide elementen vereist z*jn. Het boek is na tuurlijk in de eerste plaats be doeld voor diegenen die in hun beroep met dit aspect van het klimaat te maken hebben Dit is echter voor ie dereen die zich interesseert voor weer en klimaat boeiend om in dit werk te lezen PAGINA 25 Op pagina 79 staat een plaatje dat het hele boek zo'n beetje samenvat: de gemiddelde jaarsom van de neerslag voor de periode 1941-1970 Het jaargemiddelde varieert van plaats tot plaats in Nederland van 700 tot 950 millimeter. Het grootste deel van deze neerslag valt in de vorm van regen. Slechts drie procent komt als sneeuw op onze bo dem terecht. De natste plek jes in Nederland zijn de Velu- we en de omgeving van Vaals. Het is betrekkelijk nat op het Drentse plateau, in het oosten van Friesland, de heu vels van Overijssel, de Utrechtse Heuvelrug en de gebieden achter de Holland se duinen. De droogste delen van Nederland zijn de Gro ningse Waddenkust. delen van de IJsselmeerkust. de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden, het oosten van Bra bant en het noorden en mid den van Limburg. Zelfs in het vlakke Nederland blijkt de hoogte een invloed te heb ben: de hoogste jaargemid delden komen duidelijk voor in de hoger gelegen delen van ons land. Nu bent u als vakantieganger mogelijk niet geïnteresseerd in het jaargemiddelde, maar u wilt wel weten in welk deel van ons kustgebied er in de zomer het minste neerslag valt. Een ander overzicht leert u dan dat de Zuidhol landse en Zeeuwse eilanden droger blijven dan Zandvoort en Schcvcningen. Net onder Den Helder zit er ook een op vallend droog plekje en de grotere Waddeneilanden zijn ook vrij droog. In wezen geeft het boek „Neer slag en verdamping" heel ge detailleerde informatie over het ontstaan van neerslag, de neerslaggegevens. de bepa ling van de verdamping, en zovoorts. Voor tien zware buien wordt het neerslagver loop in periodes van vijf mi nuten weergegeven. Voor deze zware buien werd de penode van 1906 tot 1977 ge nomen. zodat het echt héél zware buien zijn. Uit de tabel len blijkt dat het wel voor komt dat er m een kwartier tijd in zo'n zware bui 23,5 mil- hmter regen valt Tweede deel Het tweede deel van de serie boeken over het klimaat van Nederland zal handelen over „Het wind klimaat van Neder land** Daarna slaan er boe ken over het stralingsklimaat en het klimaat van de Noord zee op het programma. De schema's die het KNMI ons de laatste maanden op het eind van het weerbericht voorschotelt, zijn niet overal in goede aarde gevallen. Sommige men sen klagen over het feit dat ze weinig overzichtelijk zijn. De schema's zijn echter veel meer dan een an dere manier van het weergeven van het weerbe richt. Wat is er veranderd dat het mogelijk is dat het KNMI een globale verwachting voor een dag of vijf op grote schaal naar buiten kan brengen. Getallenkraker In de Engelse plaats Reading is het Europese centrum voor weersvoorspelling op mid dellange termijn gevestigd. Zeventien landen (Denemar ken, België, West-Duitsland, Spanje, Frankrijk, Grieken land. Ierland, Joegoslavië, Nederland. Oostenrijk, Por tugal, Zwitserland, Finland, Zweden, Turkije, Engeland en Italië) hebben de handen ineen geslagen om samen het probleem van de betrouwba re weersvoorspellingen op te lossen. Weersvoorspelling kan op een aantal manieren geschieden. De traditionele vorm is dat weerkaarten uit de afgelopen dagen met elkaar worden vergeleken. De kaarten wor den op een lichtbak gelegd, de meteoroloog ziet dan hoe weersystemen zich ontwik kelen en verplaatsen. Op grond van deze informatie en van zijn ervaring kan hij dan voorspellen wat de situatie in de komende 24 uur en soms iets langer zal zijn. Een groot nadeel van deze methode is dat eerst weerkaarten moe ten worden getekend. De me teoroloog spreekt over het „plotten" van weerkaarten. Tot voor kort bestond een groot deel van het werk van de me teoroloog uit het plotten van kaarten. Sinds enkele jaren zijn er machines gekomen, die automatisch de binnen komende gegevens op de kaarten plotten. Langere termijn Voor de weersverwachting op iets langere termijn doet de meteoroloog een beroep op de computer. Aan de hand van een wiskundig model be rekent hij hoe het weer zich zal ontwikkelen. Het weer is echter dermate gecompli ceerd dat zelfs de meest krachtige computer veel tijd nodig heeft om zo'n weerpa- troon te berekenen. De ver wachting is beter naarmate er meer punten in een bepaald gebied worden gekozen, maar het aantal computerbe rekeningen neemt daar ook gelijk mee toe. Voor één land is het riiet meer te betalen om een computer te kopen die een goede en be trouwbare weersverwachting voor enkele dagen vooruit kan berekenen. Daarom be sloten een aantal Europese landen om samen de meest krachtige computer ter we reld te installeren. En zo ont stond het Europese centrum in de Zuidengelse plaats Rea ding. Het centrum werd in 1979 ge opend en meer dan honderd meteorologen, natuurkundi gen, wiskundigen en compu terdeskundigen uit de zeven tien deelnemende landen werken er thans. Het brein van het Europese centrum is één van de krachtigste com puters ter wereld, de CRAY- 1. Deze computer bootst in een wiskundige vorm de at mosfeer van de aarde na. El ke seconde kan de CRAY-1. die in de wandelgangen „de getallenkraker" wordt ge noemd, 50 miljoen instructies verwerken. De computer heeft bijna 50 miljoen gulden gekost en het Europese cen trum kost per jaar zo'n 35 mil joen gulden. Ondanks deze schijnbaar hoge kosten wordt er geld bespaard dank zij deze investering. Geldbesparing In 1971 werd er een rapport ge publiceerd met betrekking tot geldbesparing door een verbetering van de weersver wachting. In dat rapport staat dat de Europese industrie meer dan 500 miljoen gulden per jaar kan worden be spaard als er een betrouwba re weersverwachting voor één week vooruit is. Bijna el ke industrie (zoals landbouw, trénsport, bouwnijverheid, scheepvaart.' energiebedrij ven) zou profiteren van een verbetering van de weersver wachting op middellange ter mijn. Hoewel er vaak wordt ge klaagd over het KNMI blijkt dat de verwachting voor één of twee dagen vooruit heel erg betrouwbaar is gewor den. Het KNMI schat zelf de betrouwbaarheid van de korte termijn-verwachting op minstens 80 procent. Mensen die twijfelen aan de ze schatting worden door mij uitgenodigd een maand lang bij te houden wat de prognose was en wat het werkelijke weer is gewor den. Ze zullen ook ontdek ken dat zelfs de verwachting tot zes dagen vooruit rede lijk betrouwbaar begint te worden. Al jarenlang houd ik de KNMI-voorspellingen nauwlettend in de gaten en ik ben steeds weer verbaasd over de precisie waarmee ze vaak dagen van tevoren een weersverandering hebben aangekondigd. Een deel van het „gekanker" over de weersvoorspelling is te wijten aan het weer zelf. Als het KNMI voorspelt dat er kans is op een regenbui, is het erg onplezierig als u werkelijk nat wordt. Het weer mag dan niet al te best zijn geweest, de verwachting was het wel. Vertrouwd In sommige landen wordt in vele opzichten sterk rekening gehouden met het weerbe richt. In Zweden zendt de te levisie op regenachtige mid dagen. en ook alleen dan. speelfilms uit. Zweden is al Een opname van de aardbol, gemaakt vanuit de Europese weer satelliet Meteosat-1. Dankzij de qeslaaade lancering van de derde Arianeraket zal binnenkort de Meteosat-2 operationeel worden.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 25