Water stijgt zeevissers tot de lippen Kans op acties tegen hoge oneprijzen en EG-beleid "Ze moeten dag en nacht werken voor een nu nog aardige boterham" ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1981 EXTRA PAGINA 23 Helemaal nieuw zijn de problemen niet. Maar met de dag worden ze wél steeds nijpender. Niet alleen een falend EG-beleid nekt de vis sers, ook de prijs voor stookolie is haast niet meer op te brengen. Voor de meesten weegt dit nóg zwaarder dan een goed visserijbeleid voor de Europese Ge meenschap. Want juist de kosten van die ener gie voelen de vissers direct aan hun porte- monee. De stookolie is in net een jaar met meer dan een kwartje per liter omhoog gegaan. Vijf dubbeltjes was nog op te brengen, maar 76 cent- Om de schepen niet werkeloos aan de wal te houden, besliste de Vereniging voor krijgen voor gevallen waarin nieuw kapi oet worden aangetrokken. De ster Schippers Eigenaren in Katwijk (hierbij zijn dertig kotters aan gesloten), dat de be manning maar in de (dure) stookkosten moest meebetalen. Hetgeen dit jaar al twee keer tot stakin gen heeft geleid. Wat de vissers moesten in leveren was ook niet gering: tussen de ze ventig en honderd gul den per week. Morrend en fel protesterend leg den ze zich uiteinde lijk bij de maatregel neer. Wél wezen ze op de buurlanden waar 'sub sidie' op stookolie wordt verstrekt. Ne derland doet dit niet. Omdat het niet mag van de Europese Ge meenschap... Hoog zit de Katwijkse vissers ook de sane ringsregeling, waarbij oude schepen, tegen betaling van een be paald bedrag, uit de vaart zouden worden genomen. Daar is niet veel van terechtgeko men, beweert de Ver eniging voor Schip pers Eigenaren. Zeker, de oude vaartuigen verdwenen wel, maar er kwamen nieuwe, met soms vier keer zo veel 'paardekrachten', voor terug. En dat was tégen de regeling want die bepaalde, dat een schip, dat uit de vaart was genomen, mini maal vijf jaar op non- actief moest blijven. J. Ouwehand, secretaris van de Katwijkse Ver eniging, zegt dat het daarom helemaal niet zo vreemd is, dat de vissers meer vangen, dan eigenlijk is toege staan. Niet alleen is de concurrentie in eigen land moordend, de vis sers uit omringende landen 'gaan ook hun gang'. De Nederlan ders zijn niet van plan om hun bordje door de buitenlanders te laten leegeten— De noodklok luidt. De vissers gaan volgende week naar drs. Jan de Koning, de nieuwe mi nister van landbouw en visserij. In de hoop bij hem iets te berei ken. Zowel een tege- moetkoning in de ex treem hoge energie kosten (vijftig procent van de opbrengst van de vis wordt 'ver stookt', 35 procent van het geld is voor de be manning, de rest, vijf tien proeent, is om ren te, aflossing en markt- kosten te betalen) als de wens om een goed beleid komt in dat ge sprek aan de orde. Om hun woorden kracht bij te zetten, hebben de vissers zelfs al met ac ties gedreigd. Of de Katwijkers vooraan zullen lopen is nog maar de vraag. Secre taris Ouwehand gaat dieper op de proble matiek van de vissers Als men niet op zee is moeten de netten worden gerepareerd: "Het is een hard beroep en zwaar werk Dag en nacht in de weer." KATWIJK - Verandert de situatie niet, dan ligt de hele zeevisserij bin nen twee jaar plat. Nu al worden er, per schip, verliezen geleden tus sen de twee en zes ton. Dag en nacht (twee uur op, twee uur af) werken de vissers om een bo terham te verdienen én hun schip in de vaart te houden. De strijd lijkt in hun nadeel te eindi gen. Werk voor 15.000 'man' komt op de tocht te staan... Vooral de hoge olieprijs is zo goed als niet meer op te brengen. Eén kot ter (de kleinste vissers boot) jaagt er in een week tussen de tien- en twaalfduizend liter stookolie door. Kosten: zeg maar gemiddeld zo'n achtduizend gul den. De concurrentie is hevig. Iedere visser pakt wat 'ie pakken kan. Ook de buitenlan ders. Een goed beleid ontbreekt. Er is veel te veel motorvermogen. Voordelen die vissers uit andere EG-landen wél hebben, wordt de Nederlanders onthou den. Daarom luiden ze nu de noodklok Toen er aan het loon werd ge knabbeld, was de maat vol. De vissers pikten dit niet en legden het werk neer. "Ik kan me dat best voorstellen", rea geert Ouwehand, secretaris van de Vereniging voor Schippers Eigenaren. "Wie zou er niet protesteren als je vierhonderd gulden in de maand minder in je handen krijgt? Zo is die ruzie ont staan. Maar we draaien nog altijd zo. Voor de visers een fikse tegenvaller natuurlijk. Onze Vereniging bestaat vijf enveertig jaar. Zoiets hebben ze nog nooit meegemaakt. Als ze hun poot stijf gehou den hadden? Dan hadden we met de schepen op maat schap gaan varen. Gevolg? De vissers hadden een stuk minder verdiend dan nu. Ik weet dat er vissers zijn die zo werken. Zij hebben al twintigduizend gulden moe ten inleveren Malaise De allerergste malaise gaat de Katwijkse zeevissers tot nu ,toe voorbij. Op een houtje kauwen is er (nog) niet bij. Ouwehand: "Ze verdienen best een aardige boterham. Maar daar tegenover staat, dat ze dag en nacht in de v/eer zijn. 't Is een hard be roep en zwaar werk. Alleen, de prijzen van de vis zijn veel te laag. Louter en alleen komt dat. omdat de vloot de laatste twee jaar zo sterk is uitge breid. Er zijn wel vijftig kot ters bij gekomen. Dan wordt er meer vis gevangen en aan gevoerd Dus lagere prijzen." Dwars zit de kottervissers óók. dat de grote schepen (boom- kor), die normaal op tong en schol vissen, op dezelfde soorten jagen als de rondvis- vissers. Zij. beweert de secre taris, stoten die kleintjes op die manier het brood uit de mond. "De kotters moeten dus wel meer vangen dan eigenlijk mag. Doen ze het niet, gaan ze kapot. Kijk, als de boom- kor er niet bij was. konden ze het wat kalmer aan doen." Iedereen Beleid. Ouwehand haalt z'n schouders op. Zegt dan: "Dat is niet juist geweest. De mi nister beweert steeds, dat hij helemaal niets kan doen. Al jaren hameren we op de te kortkomingen. Zonder resul taat. Iedereen die in de visse rij aan de slag wil, kan zijn gang gaan. Pas hebben we het nog meegemaakt. De ei genaar van een snackbar kocht een schip en ging ook vissen De Katwijkers mogen het misschien wat langer uithou den dan andere vissers, het zwaard van Damocles komt toch ook dreigend op hen af. "De grote klappen", vertelt Ouwehand, "vallen bij hen die mooie, nieuwe schepen hebben laten bouwen. Din gen die zeker een miljoen of zes kosten. Die mensen zitten verschrikkelijk zwaar Wat denk je wat die vissers elke maand moeten aflossen? Ga er maar eens aan staan." hand. Niet alleen de hoge las ten nekt hen, maar ze vissen ook nog eens binnen de twaalfmijlszone. "Zo vangen ze alle jong vis. Tja. dan blijft er op de duur niets over." Controle Controle? Schamper merkt de secretaris van de Vereniging voor Schippers Eigenaren op: "Is er niet. De politie heeft zelf toegegeven (op een vergadering in Harlingen), dat ze het werk niet aan kan Te weinig mankracht." Een frappant voorval deed zich een paar weken geleden voor Een schip, dat binnen de (verboden) twaalfmijlszone viste, kreeg moeilijkheden. Storing aan de motor was er de oorzaak van. dat het vis tuig niet kon worden binnen gehaald. De schipper belde de eigenaar en vroeg wat hij moest doen. Op zijn beurt stapte hij naar de politie die de onderdelen keurig aan boord van de defecte boot afleverde... Onderling wordt er best wel eens flink op zee geruzied. Zeker als die grote schepen binnen de zone vissen. "De politie waarschuwen? Ach, wat winnen ze ermee. Ze wil len elkaar er niet bij lappen Is hun taak ook niet. De Vi- pol (visserijpolitie) is daar voor aangesteld. Van de zo mer kwam ik nog wel eens op de boulevard. Kon je zo de schepen fotograferen die aan het vissen waren. Ik kon zelfs de nummers lezen Tóch kan Ouwehand nog wel wat optimisme opbrengen. Na regen komt zonneschijn, is zijn leus. "Als er straks een heel stel afhaakt, dat het niet meer kan bijbenen, komt er voor de vissers die overblij ven wat ruimte. Tenmin ste....als de olieprijzen niet blijven stijgen. Want dan houden ook wij het niet vol. Bij ons hebben vijf schip pers. zeg maar in tien maan den tijd, het bijltje er al bij neergelegd. Plus dat er nog een paar schepen te koop staan." Bijdrage Als een 'rode draad' komen steeds de hoge stookkkosten weer terug. Het prikt Ouwe hand. dat onze vissers geen overheidssteun krijgen en collega's in andere EG-lan- den wél. De secretaris hierover: "De mi nister zegt dat dit niet mag. De Europese Gemeenschap heeft dit nu eenmaal vastge steld Dat het geld bij onze buren tóch wordt gegeven zonder dat iemand ingrijpt Ik zou niet weten watje eraan moet doen Ja. voor het Euro pese Hof dagen. Maar als wij dat zouden doen. gooien ze je direct voor de voeten, dat on ze glastuinbouw zo voordelig aardgas krijgt Wat ik denk is. dat onze minister hier elke keer op wordt gewezen als hij over die oliekosten begint En het feit. dat er steeds weer nieuwe schepen aan onze vloot worden toegevoegd Dat speelt ook een rol. Voor mij blijft het een raadsel hoe andere landen dit 'regelen' Natuurlijk heb ik een ver moeden. Het zal wel onder ta fel door worden gegeven Be wijzen'' Ja hoor die hebben we. Hebben we ook bij de mi nister op tafel gelegd Hij heeft er alleen niets mee kun nen doen." Sanering Het saneren van de vissersvloot (schepen uit de vaart nemen) is. aldus Ouwehand, op een flop uitgedraaid "Natuurlijk, er is een behoorlijk stel boten gesaneerd. Schepen die vyf jaar niet meer mochten vis sen. Nou. daar is totaal niets van terechtgekomen De ou de schuiten werden iih'« verd. Maar er werden wel nieuwe, met een veel groter motorvermogen, gebouwd Met vervangen van een oude boot heb ik geen moeite, wel met uitbreiding En dan als je weet, dat er aan alle kanten wordt geschreeuwd, dat je zuinig aan moet doen met energie. Beter kun je met vier kotters van vijfhonderd pk varen, dan met één van twee duizend. Op die vier werken twintig man. op die grote maar zes. Dan doe je nog iets aan de werkgelegenheid ook. Wat ook niet lekker zit is. dat we al bijna vijf jaar lang een heffing betalen voor die sane ring. Van elke duizend gul den opbrengst moeten we er zeven afstaan Werpt het vruchten af. dan is dat geen punt. Nu betalen we alleen en er gebeurt niets." EG-beleid Links en rechts wordt er al ja ren om een goed beleid in de Europese Gemeenschap ge roepen. Ouwehand lacht er om "Komt geen bal van te recht". is zijn oordeel Waar om niet? "De belangen zijn zó tegenstrijdig. Je krijgt de partijen nooit op één lijn Wij. als klem landje, zijn het kind van de rekening. Hebben het minste viswater en moeten ver varen om wat te vangen. Dus hoge stookkosten. Maar als je dan ziet. dat andere lan den wél op plekken in de Noordzee mogen vissen waar wij niet mogen komenJa, dan vraag je je toch wel eens af waar we mee bezig zijn. Bovendien schermt Enge land een deel van zijn water af. Voor de eigen vissers. Wy mogen daar niet komen. Zou den zij die grens nog verder uitbreiden, dan kunnen we wel inpakken Zijn we zckc- verloren Acties? Al eerder hebben vissers het woord acties in de mond ge nomen. Hoe kijken de Kat- wnkers daar tegenaan? Eerlijk zegt Ouwehand "Daar voelen wij met zo veel voor. Een paar jaar geleden hebben we de sluizen in IJmuiden geblokkeerd Resultaten nau welijks. Want wat is er ge beurd'' Collega's uit andere vissersplaatsen bouwden nieuwe schepen. Voor een tweede keer actie voeren? Nee, d.iar stappen we niet in. Wij willen, net als de andere vissers, ook blijven varen Begrijpelijk, dat we dit stand punt steunen Evenals die an dere zaken Actievoeren'' Dat zit er niet in Wy hebben al genoeg last ondervonden van al die vissers die zonodig een nieuw en groot schip moes ten bouwen Voor zoiets voe ren de Katwijkers bepaald geen actie

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23