Wij hebben geen oogkleppen op..." Computer zoekt zwartkijkers op yy Kees Lambers na twee jaar als voorzitter Waddenclub JSTiat ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1981 DEN HAAG - Kees Lambers had gedacht dat hij het komend jaar tijd zou krijgen voor zijn proefschrift over de effectiviteit van de milieuwetgeving. Hij trad onlangs af als voorzitter van de Lan delijke Vereniging tot Behoud van de Wad denzee, de grootste ac tievereniging voor het milieu in Nederland. De 36-jarige weten schappelijk hoofdme dewerker bestuurs recht en milieurecht van de RU Groningen ziet het evenwel som ber in. Zijn chef, prof. Michiel Scheltema, werd staatssecretaris van justitie en dat bete kent dat Kees Lambers een deel van diens col leges moet overnemen. Zijn echtgenote Ineke werd staatssecretaris van volksgezondheid en milieuhygiëne. Zo ontstaat een boeiende situa tie in huize Lambers. Terwijl aan het ene bureau mr. Ineke Lambers-Haquebard haar nieuwe milieuwetten zit te componeren en de oude bij schaaft, zit aan het bureau er naast mr. Kees Lambers de milieuwetten op hun wer king in de praktijk te toetsen. Daar lacht Kees Lambers over: „Och. ik denk dat mijn proefschrift meer gaat over de wetten die er al waren voordat Ineke staatssecreta ris werd. Over die periode heb ik nu eenmaal de docu mentatie en de praktijkvoor beelden". Hij zal dan ook niet als een soort super-opzichter Ineke's wetten navlooien, al is aan te nemen dat er wel eens een discussie tussen de heer en mevrouw Lambers over nieu we wetgeving zal ontstaan nu beiden werk in dezelfde sec tor doen. In elk geval vindt Ineke dezer dagen de kritiek van Kees op haar ministerie- bureau over een stuk milieu wetgeving. Het is de MER. de Milieu Effect Rapportage, waar de familie Lambers het alleenrecht op lijkt te heb ben. De MER is een voorspel lend onderzoek naar de ge volgen voor het milieu na een ingreep door de mens. Een industrie, een kanaal, een in- Coldering, een wet, etc. Kees ambers heeft als voorzitter van de landelijke werkgroep MER (namens alle actiegroe pen en natuurverenigingen) inmiddels zijn kritiek op het nieuwe wetsontwerp gele verd. Kritiek die nu door Ine ke al dan niet ter harte moet worden genomen. Dit soort situaties zorgen na tuurlijk voor enige schitte ring in de ogen van Kees Lambers, want voorlopig blijft hij voorzitter van de MER-werkgroep. Hij zal op die manier Ineke nog menig maal als opposant tegenko men. Deze functie is overi gens de enige die Lambers aanhoudt na zijn aftreden als voorzitter van de Waddenbe schermers. Na jaren actief te zijn geweest, eerst als voorzit ter van de werkgroep Eems- mond, zal hij nu een jaar stil te in de Waddenactiviteiten inpassen vanwege het proef schrift. De Planologische Kernbeslissing voor de Wad denzee zal een van de prak tijkvoorbeelden zijn van het proefschrift. „Ik zal dan haarscherp laten zien waar de problemen lig gen". aldus zegt Kees Lam bers grimmig. „Ik ben name lijk van mening dat voor de Waddenzee een goede wet nodig is en geen beleid op ba sis van een nota. De Wadden- zeewet die het vorige kabinet heeft ingediend, hoeft voor mij op deze manier echter ook niet. Het is knudde. Die wet maakt de zaak erger dan het al is. Er staat namelijk in dat aanpassing aan ander be leid mogelijk moet blijven. Dat is natuurlijk heel ver keerd". De Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee is wel vergeleken met „een staat in de staat", zoveel macht heeft men op het be- leidsmakende apparaat van Milieuhygiëne en CRM. „Wij zijn geen staat in de staat", aldus de oud-voorzit ter. „We zijn een heel goed georganiseerde actiegroep, die door kwaliteit invloed heeft. En we kunnen einde loos actievoeren op alle facet ten en alle plaatsen: van Den Haag tot Vlieland". Hij stelt dat het Europees Mi lieu Bureau mede door toe doen van de Waddenzeever eniging is opgericht. De laat ste jaren lag het accent van de Waddenclub op nationale en internationale kwesties. „We hebben veel tijd gesto ken in werk in Duitsland en Denemarken, de andere lan den waar Waddengebied is. Dat is niet voor niets ge weest. Het klimaat voor actie voeren was daar anders. Je was er gauwer verdacht. We hebben uitgezocht welke mensen daar actie wilden en konden voeren We zijn er niet als een vijfde colonne te genaan gegaan. We zochten aansluiting bij bestaande Duitse groepen. Het is ge lukt, maar wel met hangen en wurgen. Nu zijn in die landen net als hier groepen in een verband bezig. We hebben re gelmatige contacten en het Wereld Natuur Fonds onder steunt dit internationale werk. Dat is niet mis natuur lijk". Het woord „milieuridder" voor zijn positie bestrijdt Lam bers: „We maken niet de fou ten als in Rijnmond. We lo pen niet met oogkleppen op. We zijn voor het milieu, maar we willen dat streven wel er gens in een verband plaatsen. Achteraf gezien hebben we economisch bekeken dan ook gelijk gekregen met onze waarschuwingen tegen grootscheepse aanpak van de Eemsmond. Chemische in dustrie-complexen vonden we onzin. Een andere aanpak was beter, leverde meer werk en was beter voor het milieu. Het is nu nog steeds niet zo simpel als ik zeg, omdat de economie belazerd is. Maar je moetje richten op hoogwaar dige technologie, die veel nieuwe werkgelegenheid op levert en minder kwetsbaar De Waddenclub startte tijdens het „bewind" van Lambers met „Werk aan de Wadden" Lambers noemt dat een ui tingsvorm van de nieuwe aanpak. „We zijn meer in het gebied gaan praten, in de dor pen in het Noorden, op de ei landen. Tegelijk kwam de be weging los van „Gekooide mensen, vrije vogels". De mensen die die kreet aanhan gen. hebben het nog niet door en reageren als uit de ja ren zeventig. Alléén natuur bescherming doorvoeren wil len we niet. Ecologisch be heer moet zinvol zijn Als een plaat onder water valt, hoefje die plaat niet te beschermen, want er zitten immers toch geen vogels op En het botjes- prikken door de eilanders is ook geen bedreiging van het Wad. Echter, alleen denken aan economische belangen is ook niet goed. We hopen dan ook dat de bewoners van de eilanden doorhebben dat ze zich beter tegen de grote be dreiging kunnen keren „De allergrootste bedreiging van de Wadden is de vergifti ging van het water. Daarna die van Defensie die op de ecologisch meest interessan te plekken zit en bovendien ook hinder voor het toerisme vormt. Dat nu in de PKB Waddenzee wordt gezegd dat Defensie stabiliseert, is flau wekul. Op Schiermonnikoog hebben ze dat door, maar daar hebben ze ook geen oe fenterrein. Andere eilanden zitten moeilijker. Technische oplossingen voor Defensie zijn mogelijk en dus ook af bouw van de activiteiten. Aanvliegroutes die nu naar de eilanden leiden, kunnen worden omgezet naar routes boven de Noordzee. Die oefe ningen zijn toch gebaseerd op electronisch gesimuleerde situaties". Bezorgd wijst Lambers erop dat de visstand van de Wad denzee erbarmelijk dreigt te worden. „Veertig procent van de vis in de Eemsmond heeft al kanker. Zwellingen rond de kop, die waren er al tijd al. maar door al het gif heeft de vis minder weer stand en is de kanker toege nomen. De vissers die ik spreek bevestigen het. Vorig jaar staakten om die vervui ling vissers in Hamburg en Bremen. Het is een geluk dat er nooit een Minamata-geval heeft plaatsgehad", aldus Lambers. doelend op de ver giftiging op ernstige schaal in Japan, die slachtoffers eiste en protest opriep. De vergiftiging in de Volgel- meerpolder bijvoorbeeld, dat lijkt er wat op En denk eens aan de hydrazine van de F-16 die in het IJsselmeer is ge stort. Dat uitent giftife tpul (om een weigerende vlieg tuigmotor extra te starten) ligt er nog. Wat gebeurt er mee in het water? Ik denk dat we steeds vaker het tove naarsleerling-effect zullen zien Ontwikkelingen die we niet meer in de hand houden. Met onherstelbare schade die kapitalen kost om te „repare ren". Terwijl er geen werk mee geschapen wordt*' "We hebben als Waddenzeever eniging een fonds voor goede milieuvriendelijke projec ten. Dat fonds wordt /innig gebruikt Wc toppen Im geld niet zomaar ergens in, maar kijken wel degelijk naar de economische rentabiliteit De Waddenzeevereniging gaat niet zelf ondernemer spelen, maar wil ideeén van mensen wel ondersteun" „Wc zullen ook nooit beheer gaan voeren over een natuur gebied Daar zun organisaties voor. We willen ook niet al leen als waakhond bekend staan. Dat is te negatief. We willen meepraten. Daarom geven we vaak adviezen aan gemeentebesturen. Wat we wel zijn geworden is een mid den en kleinbedrijf Er werken 29 mensen bij de ver eniging. In een gedemocrati seerd bedrijf in Harlingen. We hebben geen directeur meer. een drietal mensen doet dat werk in overleg Het bestuur werkt ook hard elke week dagelijks bestuur. En dan gaat het over vragen als: waar geven we het geld aan uit" Kees Lambers studeerde rech ten. maar kan door extra stu die beslagen ten ijs komen op het gebied van biologie en scheikunde Hij wil het ko mende jaar niet alleen maar wetenschap bedrijven en een proefschrift schrijven. „De combinatie van milieurecht met de praktijk bevalt me goed. Af en toe een toeroep schrift schrijven in een kwes tie Soms een boer uit het dorp helpen met een hinder wetvergunning", aldus de zoon van een Rotterdams hoogleraar economie. „"Waar schijnhjk heb ik daar ook mijn belangstelling voor de combinatie milieu en econo mie van En een politieke carrière' „Welnee, daar pieker ik niet over Twee politici in één fa milie zou teveel van het goeie zijn". JAN HENSEMA l"W STBTU5 ÊÊÊÊÊÊM 86.. a yy44«im MttW» Jrall.t,,,, S3. J"*»» mm» wï* SS? M L S rr*r" B WtuHlf »l»l WtuUl» •••WUiHif ....mm» "■•WUjHrt ■■■.mm» •■•wuild» .wtwwlt Hrrrn» -"ui Uu.i.1» "l»> WU.1.1, ••Wu.Hi, ••Wu.Hu ••wu.Hu mm Uu.Hu Wu.Hu "uiaa* "W(* felMlS Het legioen 'zwartkijkers' wordt langzaam maar zeker teruggedrongen. Steekproeven leren de PTT dat nu nog 4,9 procent (tegen 7,5 procent in 1975) van de radio- en/of tv-bezitters geen omroepbijdrage betaalt. De computer is het houvast van de Dienst Omroepbijdra gen (DOB) van de PTT. Dankzij moderne opsporings technieken kan het aantal zwartkijkers en wanbetalers steeds verder worden teruggedrongen. Al rekent DOB- directeur D. Schiermeier er niet op dat het verschijnsel wordt uitgeroeid: "We komen er steeds dichter bovenop. Maar dat nulpunt zullen we nooit bereiken. Om de laat ste te pakken moet je zo'n gigantische hoeveelheid geld uitgeven dat dat niet verantwoord zou zijn. Trouwens, elke dag komen er weer nieuwe zwartkijkers bij." Het schrikbeeld van de man in leren jas die meteen naar binnen stapt en het hele huis afstroopt is voor sommige Nederlanders groot. Toch ziet een aantal van hen het als een sport om consequent niet die 135 gulden per jaar te betalen als tegenprestatie voor een stroom aan program ma's die radio en tv doorgeven. En als die man dan een maal binnen staat en de apparaten daar als stil bewijs staan zijn de uitvluchten even talrijk als bekend: de vrouw zou het regelen, de tv staat nog op proef, het apparaat is nét een week in huis. Directeur Schiermeier van de Dienst Omroepbijdragen raakt daar niet zo geïrriteerd over. "Ik vind dat soort reac ties heel menselijk. Ik zou zelf denk ik ook proberen om uitvluchten te vinden, bijvoorbeeld als een agent me aan houdt omdat m'n achterlicht het niet doet. Iedereen heeft z'n smoesjes klaar. Maar die controleur moet er doorheen kijken en z'n plicht doen, hoe vervelend dat soms ook kan zijn. Alleen in écht trieste gevallen, een sterfgeval bijvoor beeld. moetje consideratie hebben Schiermeier weet waarover hij praat. Hij schroomt niet om af en toe één van de 150 controleurs die de huizen langs gaan te vergezellen. Zo blijft hij op de hoogte van het 'veldwerk'. Computer Het echte opsporen wordt bij de veertigjarige Dienst al lang niet meer buiten gedaan, maar in de ruimte waar de PTT- computer staat opgesteld. Die computer geeft lijsten van straten en huisnummers. Bij de ontbrekende nummers wordt eeen omroeDbiidraee betaald en daar gaat de con troleur dus langs. Eenmaal binnengekomen controleert hij of er inderdaad wordt zwartgekeken of. want dat kan natuurlijk ook, dat er helemaal geen tv of radio in huis te vinden zijn. In het eerste geval treedt de wet op de om roepbijdrage in werking: er wordt proces-verbaal opge maakt. Tenzij de eigenaar kan aantonen het toestel nog geen acht dagen in huis te hebben De computer houdt ook de wanbetalers in de gaten. Ook de tv-bezitters die wel geregistreerd staan maar bewust de omroepbijdrage niet betalen lopen kans op een proces verbaal. Is die opgesteld dan krijgt de tv- of radiobezitter nog een maand de tijd om de bijdrage plus boete te beta len. Doet hij dat niet dan geeft de computer opnieuw een seintje. Reageert de zwartkijker of wanbetaler tegen die tijd nog niet dan komt de controleur nogmaals langs Nu om de toestellen te verzegelen zodat er helemaal niet meer kan worden gekeken - ook niet zwart. Maar zover komt het meestal niet Vorig jaar werden er in Nederland 1992 toe stellen verzegeld Een schijntje, gezien in het licht van het aantal Nederlanders dat radio en/of tv heeft. Dat zijn er 4.5 miljoen. Pakkans Dankzij de vernuftige opsporingsmethodes wordt elke zwartkijker onherroepelijk een keer gepakt, zo gelooft Schiermeier. Dat kan in het westen weliswaar wat langer duren dan in het oosten van het land De Dienst heeft in de Randstad namelijk de grootste moeite om aan bekwaam personeel te komen dat tegen een stootje kan Want de controleur is geen huisvriend en maar al te vaak wordt hij uitgescholden - soms ook krijgt hij klappen. Maar gemid deld komt elk huis om de anderhalf a twee jaar aan de beurt. Slimme ideetjes van zwartkijkers om vooral maar niet te betalen gaan volgens Schiermeier nooit op. "Want je kunt die controleur met geweld het huis uithouden, maar bin nen een half uur komt hij terug Met politie-assistentie En we gaan er natuurlijk van uit dat als we niet worden bin nengelaten de mensen iets te verbergen hebben. Je vangt ze tóch." Het toestel in die tussentijd snel verbergen, dat is volgens de directeur ook een overbodige noodgreep. Weliswaar heeft de opsporingsambtenaar geen bevel tot huiszoeking zodat hij geen kasten kan openrukken. Maar heeft HU SO /i.in vermoedens, dan komt hij terug op een moment dat de tv hoogstwaarschijnlijk alweer onder het bed is vandaan ge haald. Avondwerk Desnoods komt de controleur 's avonds terug. Meer en meer wordt het opsporen een kwestie van overwerk. Ook al om Nederlanders die overdag nooit thuis zijn een keer te kun nen bereiken. "Want het zou toch niet eerlijk zijn tegen over vrouwen die overdag met kindertjes thuis zitten'' Die zouden een veel grotere pakkans hebben vergeleken met mensen die overdag werken. Nee, de werkenden laten we niet schieten" meldt Schiermeier. Zijn ervaring is dat de meeste mensen zich sportief gedra- gen zodra ze zich gepakt weten Niet dat de koffie overal klaar staat ("hoewel je die er ook tussen hebt") Maar wel zijn de meesten vriendelijk onder het motto ik zal maar beleefd blijven doen, dan valt die boete misschien wel mee. De meeste gepakten geven dus eerlijk op hoe lang het toestel al in de huiskamer staat Volgens de wet kan met een terugwerkende kracht van maximaal vijf jaar de omroepbijdrage zijn verschuldigd. De boete kan dus aar dig oplopen. Een schrale troost voor de (wan)betalers moge zijn dat de omroepbijdrage vergeleken met andere Europese landen nog aan de vrij lage kant is. In totaal waren bijdragen vorig jaar goed voor ruim 548 miljoen, dat wel Een bedrag dat wat Schiermeier betreft nog moet worden omhoogge- schroefd. Binnenkort gaat de Dienst betalers werven door middel van tv-spots en forse affiches in de postkantoren Want een nog veel gehanteerd excuus van de betraDte zwartkijker is dat hij "niets van het bestaan van een om roepbijdrage wist". Het blijft tenslotte te proberen. De computer geeft lijsten met straatnamen plus huisnummers. Zo pikt de opsporingsdienst meteen die nummers er tussenuit die de omroepbijdrage niet hebben betaald foto geénsceneerd)

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21