Marine Luchtvaartdienst oefent dagje op Noordzee V V' Hoewel de Marine Luchtvaartdienst (MLD) - de vliedende component van de Koninklijke Marine - al jarenlang rcddings- en opsporings werk op zee verricht, is die taak nooit wettelijk bekrachtigd. Dat staat binnenkort te gebeuren, nu in Hamburg het Internationaal Ver drag inzake Opsporing en Redding op Zee tot stand is gekomen. Als de Tweede Kamer over enkele maanden haar goedkeuring hecht aan ratificering van dat verdrag, zal het marinevliegkamp Valken burg in Katwijk aan Zee daarmee worden uitgeroepen tot coördine rend reddingscentrum voor het gehele Nederlandse continentaal plat. Dat betekent ook een aanzienlijke uitbreiding van de thans beschikba re communicatie-apparatuur, die niet altijd meer is opgewassen te gen het grote aantal mensen dat jaarlijks om uiteenlopende redenen op zee in nood raakt. Dat zijn door vloed verraste wadlopers - zoals die vorige week zaterdag nog bij toeval massaal konden worden ge red - maar ook na een aanvaring of door storm overboord geslagen drenkelingen, zieken of gewonden aan boord van schepen, mogelijke slachtoffers van een vliegramp of door storm bedreigde zeezeilers. Vorig jaar redde de opsporings- en reddingsdienst van de MLD niet minder dan 49 mensen van een wisse dood; in de eerste helft van dit jaar waren dat er alweer 36. Afgelopen dinsdag hield de dienst haar jaarlijkse reddingsoefening in Noordeuropese landen. Omdat 2 samenwerking met aangrenzende o'n operatie toch veel weg heeft Tussen het reddingswerk door wordt vanuit de Neptune ook nog zeebootbevoorradingsschip gefotografeerd. spannend jongensboek, vlogen we een keertje r Het oog^etuigeverslag van het zoeken 1 Zittend voor het geopende venster Het fictieve gegeven luidt als volgt, 's Morgens om kwart over negen meldt de luchtverkeersleiding in Amsterdam een noodbericht. Een vliegtuig, dat vanaf Schiphol met bestemming Schotland is op gestegen, verkeert halverwege de vlucht in grote moeilijkheden en is vrijwel zeker genoodzaakt een noodlanding op de Noordzee uit te voeren. De pa niek wordt nog groter als een kwartier later alle radar- en radiocontact met het toestel is verloren. Dit kan maar één ding betekenen: het vliegtuig is in zee gestort. •- - - - - - - - _"ïv Operatie-officier Van Hout heeft ons het plan ae cam pagne 's morgens om acht uur al uit de doeken gedaan, met het verzoek aan de daar bij aanwezige officieren of ze het nog even "onder de pet" willen houden. Het moet na melijk een volslagen verras sing zijn voor de dag en nacht parate bemanning van de Neptune, die slechts weet dat er vandaag een reddingsoefe ning is. Een luid gerinkel, hoorbaar tot in de verste uit hoeken van het Marinevlieg kamp Valkenburg, zal later op de ochtend het sein van actie zijn. Het betreft hier de operatie Bright Eye South, deel uit makend van een jaarlijkse in ternationale oefencampagne van reddings- en opsporings diensten op het Continentaal Plat. De deelnemers van van daag zijn Nederland, West- Duitsland, Denemarken, En geland en de Verenigde Sta ten. Gevijven worden ze los gelaten op een drietal gefin geerde noodsituaties, die na genoeg gelijktijdig zullen plaatsvinden. De in de aanhef omschreven vliegramp is er één van; de resterende twee behelzen achtereenvolgens de aanvaring van een olie platform en een zoekgeraakt privé-vliegtuigje op de route Kopenhagen-Londen. Laag Wij beperken ons tot het eerder genoemde vliegtuigongeluk op de Noordzee, dat - naar later zal blijken - al handen vol werk zal geven. Het be schikbare materieel bestaat uit een Amerikaans Hercu les-vrachtvliegtuig, dat in staat is kikvorsmannen met een compacte EHBO-uitrus- ting te droppen. Eveneens van Amerikaanse makelij is een zogeheten HH-55 heli kopter, bijgenaamd de "Jolly Green Giant" en genoegzaam bekend van de beelden uit de oorlog in Vietnam De HH-55 is in staat maar liefst 21 dren kelingen vervoeren en kan bij gebrek aan brandstof on derweg worden bijgetankt door de Hercules. Beide toe stellen zullen overigens van uit het Engelse Woodbridge opstijgen. Nederland levert een Lynx-he likopter die vanuit Den Hel der zal vertrekken, maar niet nadat een Neptune-verken ningsvliegtuig vanaf het Ma rinevliegkamp Valkenburg de ramp zal hebben gelocali- seerd. Hoewel verouderd, is de uit 1961 daterende Neptu ne daartoe uitstekend uitge rust. Vanwege zijn onderzee- bootbcstrijdingstaak in oor logstijd kan hij - bijvoor beeld bij dichte mist - tot dertig meter boven het water oppervlak dalen. En waar in de punt van het toestel ooit vier vaste mitrailleurs waren geïnstalleerd, is nu een glas koepel aangebracht die dienst doet als waarnemings post. In de rechtervleugel is een reusachtig zoeklicht ge monteerd, dat als het ware bij nacht het daglicht kan doen terugkeren. Zijn topsnelheid is niet indrukwekkend (onge veer 250 kilometer per uur), maar bij zoekacties is dat ook niet van belang. Nu de zes Brequet Atlantics aan de kant moeten blijven vanwege moeilijkheden met de stuurinrichting, zijn de vier beschikbare Neptunes (twee vliegen er in de West) voor deze vredestaak nog broodnodig. Al zijn ze wel aan hun laatste vlieguren be zig. Overeenkomstig de de- fensienota zullen ze in de ko mende jaren worden vervan gen door dertien vrijwel ge heel geautomatiseerde Lock- heed-toestellen van het type Orion a raison van 40 miljoen gulden per stuk. Kotszak Terug naar de reddingsactie. Terwijl de berichtenstroom tussen kustwachtposten. Scheveningen Radio en de Marine Luchtvaartdienst op gang komt, hijsen we ons in een vliegersoverall en daar overheen een indrukwek kend reddingsvest compleet met zender, antenne, flitssig- nalen en een kotszak. Het geen ook de uitrusting is van gezagvoerder Barendrecht er zijn zevenkoppige beman ning. Barendrecht voegt er nog geruststellend aan toe dat zijn Neptune prima rub- bervlotten aan boord heeft, voor het geval er iets mocht misgaan. "Als alles goed gaat, blijven je voeten droog", zegt hij. Vijf voor tien. De bel. We krui pen in de staart van de Nep tune en vatten post naast de beide achtervensters, die bij het vliegen op deze hoogte natuurlijk gewoon geopend kunnen worden. Hetgeen ge beurt. Via een koptelefoon krijgen wc vanaf dit moment alle beschikbare informatie, al blijft die voorlopig beperkt tot wat gekeuvel in de cock pit over een vakantie in Zwit serland en wat dies meer zij. Bij het opstijgen boven, de zeerand denk je onwillekeu rig even terug aan dat fatale incident in 1978, toen twee technici van het marinevlieg kamp 's avonds in lichtelijk beschonken toestand een Neptune startten teneinde er een ritje mee te maken. Ze kwamen niet verder dan de De Amerikaanse Jolly-helikopter doet het rubberbootje met de drenkelingen een heel eind afdrijven kust van Katwijk, waar het toestel diagonaal omlaagsuis- de en in de branding uiteen spatte. "Van buitenaf kun je alles beveiligen, maar van binnenuit reken je daar na tuurlijk niet op", zo was ons vanmorgen nog tijdens de koffie door een marinevoor- lichter verteld. Temidden van een wirwar van bedradingen en apparatuur ziet de bewapeningsman nog kans om koffie te zetten. Er is ook nog een proviandkastje met krentebollen. Als toebe horen reikt hij ons een zakje met rijdende gastvrijheid aan, als daar zijn een rol pe permunt. een pakje kauw gum alsmede een Eru goud kuipje. Wat opvalt is datje op deze hoogte op zee nog van alles tegenkomt. De 33 olie- en aardgasplatforms liggen soms zo dicht bij elkaar, dat het aldaar werkzame perso neel in de avonduren wel bij elkaar op visite kan gaan. "Shit" Een Franse mijnenveger blijkt te ver van de plek des onheils verwijderd om in geval van nood hulp te bieden. De Nep tune scheert er rakelings overheen, maar Barendrecht beslist anders. "Sjoemel hem maar weer omhoog", zo luidt de instructie aan zijn co-pi- loot. En dat was wel nodig ook, want het toestel vloog zo laag dat we bijkans een hen geltje hadden kunnen uitwer pen. Het heeft er trouwens nog om gehangen dat deze operatie doorgang kon vinden. Wind kracht vijf is de limiet voor een oefening, en daar zaten we vanmorgen bijna tegen aan. Bovendien is het zicht in de eerste vliegmijlen uit de kust ook niet al te best: veel lichte mist en hier en daar wat onweer, in de cockpit kort en krachtig met het woordje "shit" aangeduid "Vlieg maar om die shit heen", beveelt Barendrecht. Na vliegen is er nog al tijd niets te zien. En dat houdt in dat elf brave onder danen van de Koninklijke Marine nu al zeven kwartier met een rubberboortje in vol le zee dobberen. Want daar zijn ze op het moment van de noodmelding - om kwart over negen dus - door het KM-fregat "Fret" gedropt Voor alle zekerheid blijft dit vaartuig op oogafstand van de drenkelingen, maar leuk is toch anders. Er blijkt ook nog nicaticstoornis te zijn De Lynx-helikopter is al onder ons door gevlogen, en dat was niet de bedoeling. De he li mag pas opdraven als de drenkelingen zijn gevonden. De bemanning van de Lynx gaat nu een tussenlanding maken op een platform, ten einde bij te tanken en ter loops nog even een dokter op te pikken. Hoe dan ook: Ba rendrecht laat vanuit de cockpit weten dat het alle maal weer waardeloos gere geld is. Het zit hem trouwens hoorbaar dwars dat er nog al tijd niets gevonden is "Als het een echte oefening is. zou je nu toch wel wat spiegeltjes en pijltjes kunnen verwach ten" Hij besluit van koers te wijzigen Het is half twaalf Speldeknop Volgens nieuwe informatie zouden het fregat en de rub berboot veertig mijl noorde lijker liggen dan aanvanke lijk was opgegeven. "Zo ben je natuurlijk wel even bezig", bromt Barendrecht. Een be manningslid doet een plasje in een daartoe aangewezen trechtertje met slang in de staart van de Neptune 'Je kunt beter met zo n rubber boot in zee liggen dan op het IJsselmeer Daar klotst het alle kanten op", relativeert hy. En dan, om exact 11.47 uur weerkaatst er een spiegeltje uit het immense zee-opper vlak. De rubberboot drijft als een speldeknop in de groene watermassa, maar wordt al lengs groter als we er - zoals de gezagvoerder het uitdrukt ten behoeve van de foto graaf even langsfietsen De positie is exact 54 graden noord en 4 graden oost, een zonovergoten stukje zee. De Neptune schiet twee retro's af. Dat zijn rookmarkeerders, die veertig minuten op het water blijven branden Het begint nu allemaal wat be ter te lopen. De Lynx meldt vanaf de boortoren dat hij er aan komt, en ook het Hercu les vrachtvliegtuig is al aan de einder zichtbaar Baren drecht verontschuldigt zich achteraf "Dit is ook geen rea liteit. Als je kunstmatig werkt, krijg je altijd dit getut- tel". Maar hij heeft te vroeg gejuicht, want er rijzen wederom vra gen. De Lynx blijkt maar twee drenkelingen omhoog te hijsen De overige negen moeten door de Amerikaanse Jolly Green Giant worden opgepikt. De boordradio laat een Babylonische spraakver warring horen over de vraag wie nu eigenlijk de leiding de operatie heeft Het antwoord daarop wordt niet duidelijk. Barendrecht "Het staaltje van coör dinatie". Het is half een en we zullen nog drie kwartier op de Jolly moeten wachten De Neptu ne cirkelt al die tijd rond de rubberboot. Als de Jolly een maal arriveert, is contact daarmee via de radio niet mo gelijk Het lawaai van zo'n slilhangende super-heli maakt het de bemanning on mogelijk om ook maar iets te verstaan. De enorme wind vlaag uit de wieken doet het rubberbootje een heel eind wegdrijven "Maar als ze bo ven komen, zyn ze in elk ge val droog", horen we iemand zeggen Dominee Om 14.23 is de operatie vol tooid. De oranje rubberboot blijft als een relikwie op de Noordzee achter. De terug reis wordt aanvaard, maar bij nader inzien ook weer ernstig vertraagd omdat er plotseling twee Alligators gelokiU zijn. zoals de boordradio laat weten. Groot onbegrip, maar de bewapeningsman weet al hoe laat het is. Hij pakt een oude Linhoff platencamera uit een koffer en vat post ach ter het open zijraam van de Neptune. Alligator is de codenaam voor Russische onderzeebootbe voorradingsschepen. En in derdaad blyken er zo'n tien mijl verderop twee van der gelijke schepen te varen, op 'n steenworp van een Pools I zeiljacht. "Die wordt natuur lijk opgebracht", grapt Ba rendrecht en geeft opdracht de schepen van alle kanten te fotograferen. Dat de beman ning van de schepen niet te- rugzwaait. wordt in de Nep tune als storend ervaren Schijnt de gewoonte te zijn, of je nu van onder tot boven gefotografeerd wordt of niet. "Ben zeer onvriendelijke na tie", vindt Barendrecht. Voor hem zit het karwei er weer op. Hoewel niet soepel verlopen, was dit toch een routineklusje Het echte red dingswerk vereist veel meer concentratie, zegt hij, omdat hef altijd by intens slecht weer moet worden uiige voerd Hoewel er by mooi weer ook niet altijd te klagen valt De luitenant ter zee 1ste klasse verhaalt tenminste met smaak over de keer dat hy bij Schiermonnikoog een dominee van het wad afhaal de. De geestelijke had in ui terste nood met een stok de letters S.O.S. in het zand ge schreven, hetgeen zyn red ding betekende Alleen was hy er achteraf gepikeerd over dat hij niet by zyn auto werd afgezet. Om kort te gaan <ie ies van dit verhaal. Wie ooit nog eens het penibele lot treft drenkeling te zyn. moet zorgen dat hy oi zy een goed boek by zich heeft en moet niet op een uurtje kijken. Maar komen doen ze echt, de mensen uit Valkenburg.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19