Personeel van "Als ze dat demonstreren noemen... Dodewaard heeft een roerig weekje achter de rug IroYTi poufmlo' ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1981 EXTRA PAGINA' 17 Dodewaard is weer rustig. Hoewel het dorp nog onder de stickers zit en muren en straten zijn volge- kalkt met leuzen, neemt het dagelijks leven weer zijn loop. Rond de kerncentrale houdt een groep ME-ers, met hond, een oogje in het zeil. Militairen ruimen de laatste restjes rommel op die de demonstranten hebben achtergelaten. De prikkeldraadversperringen blijven voorlopig waar ze zijn. Het personeel van de Gemeenschappelijke Kerncentrale Nederland (GKN) kan weer over de dijk en de normale ingang naar het werk. Ze kunnen er op eigen gelegenheid, op de fiets, met de auto of lopend komen. De politie hoeft ze niet meer naar binnen te loodsen. Dat was de afgelopen dagen wel anders. De werknemers moesten met speciale busjes naar de centrale worden gereden, soms zelfs met een pontje over de Waal worden gebracht en een enkele keer gingen ze in groepjes door een weiland. Nu is dit achter de rug. De vraag speelt wel in de hoofden wanneer de volgende demonstratie voor de deur staat. Frans van Balgooien, magazijnmeester en lid van de ondernemingsraad, werkt vijfjaar bij de kern centrale. Is getrouwd en vader van twee zonen. Folkert Schuurman, stralingsdeskundige, is negen jaar in dienst van de GKN. Met zijn vrouw, zoon en dochter woont hij op enkele honderden meters van de centrale. Samen blikken ze terug op de gebeurtenissen van deze week. Praten over de ervaring om onder begeleiding van de politie naar je werk te worden gebracht. En over de invloed van de demonstratie op het gezinsleven. Openhartig geven zij hun mening over de actievoerders. Door Jan Westertaken 1 1 1 1 I 1 f 1 De regelkamer van de kerncentrale in Dóden-aard. bmnen de muren geen paniek De verjaardag van Folkerts zoon valt zo goed als in het water. Natuurlijk, het joch krijgt zijn cadeau, maar moet er wél rustig mee in een hoekje gaan zitten spelen. Niet te veel kabaal maken. Want va der, moeder en de rest van de familie willen naar de radio luisteren. Hoe het met de actie bij de kerncen trale gaat. Folkerts zoon, die negen werd, voelt de spanning. Zegt later op de dag, als bijna iedereen is vertrokken: "Papa, ik heb net het gevoel of ik niet écht jarig ben geweest De kinderen van Frans spelen een middag op zolder. Na een paar uur moeten papa en mama even koJ men kijken: de kleintjes hebben Dodewaard nage bouwd, aan de rand een tentendorp en op diverse punten ME-ers geposteerd. Folkert Schuurman, stralings deskundige bij de kerncen trale, over die situatie: "Bij de één speelt het door in het gezinsleven, bij de ander niet. Al probeer je er afstand van te nemen, ermee bezig ben je toch. Of je luistert naar een radio-amateur, of na je werk ga je even een kijkje op de dijk nemen. En thuis praat je erover. Daar ontkom je niet Een vreemde ervaring vinden Frans en Folkert het wel om. met bescherming van de poli tie, naar je werk te kunnen gaan. Frans: "Ach, eigenlijk groei je daar naar toe. Van te voren weet je dat er wat zit aan te komen. Je praat er met elkaar over. Begrijpelijk, ie dereen die hier werkt wil door de voordeur naar bin nen. Maar dat kan niet altijd. Consequent Beiden zijn blij met waarne mend-burgemeester Gold berg. De oud-Noordwijker is consequent geweest. "Hij heeft ervoor gezorgd, dat wij normaal naar ons werk kon den en met etenstijd thuis waren. Ja", reageert Folkert, "dat was vorig jaar wel even anders. Toen zaten we ge woon voor langere tijd 'ge vangen'. Drie dagen wel." Ook Folkert is vrij nuchter. "Een ervaring is het wel als je niet via de normale weg naar je werk kunt. Je moet een omweg nemen als er een paar duizend demonstranten op zo'n smalle dijk staan. Kom je niet doorheen. Dus zoek je naar andere wegen. Wat ik me, achteraf, afvraag: wat is er nu eigenlijk geblokkeerd? De wegen, meer niet. Want het werk in de centrale is ge woon doorgegaan. Daarom heeft al dat gedoe op mij nau welijks indruk gemaakt. Neemt niet weg, dat het na tuurlijk wél een slechte zaak n toe: "Vooral i die hier in de omgeving wonen vind ik het in- en intriest. Wij, achter het hek. zaten veilig. De demon stratie was tegen kernener gie, maar de dorpsbewoners hebben er de meeste last van ondervonden. Ik weet, dat er situaties zijn geweest die je met oorlogstoestanden kunt vergelijkenWat ik zo zin loos vond? Actievoerders die een stapel stenen op de weg gooiden en bulldozers die ze een paar minuten later in de berm schoven. Zoiets heeft toch totaal geen zin?" Geen bezwaar De neiging om er eens op los te slaan hebben ze geen van bei den ooit gehad. "Persoonlij ke moeilijkheden zijn er nooit geweest. En ik hoop. dat die zich in de toekomst ook niet zullen voordoen. Dan krijg je pure intimidatie Demonstreren? Van mij mag het. Maar ik heb bezwaar te gen de manier waarop het ge beurt". vertelt Folkert. Dodewaard zelf kent ook een actiegroepje waar hij best mee kan praten. Zoals op een markt in het dorp. Folkert stond er in een kraampje van de ponyclub, naast hem stond de stand van de actie groep. "Die mensen ken ik goed. Laat ze gerust hun gang gaan. We praten er met elkaar over. Ik lees de folder tjes die zij verspreiden. Waar om niet?" Maar zowel Folkert als Frans kan zich boos maken als een paar fietsers voor de poort van de centrale neerstrijken en uitroepen: "Dit is een be zetting". "Ja, toen is het wel eens gebeurd, dat we ons moesten inhouden", herin nert Frans zich. "Dan ben je in staat om je zelfbeheersing te laten varen en die lui ei genhandig te verjagen." Net als de dorpsbewoners die deze week bijna zelf het recht in handen hadden genomen? Even wordt het stil. "Ja, dat heeft wel gespannen. Ook al sprak de plaatselijke radio amateur dit tegen. Die reactie kan ik wel begrijpen. Als je ziet wat er is vernield, ver schrikkelijk. De demonstran ten trokken zich nergens wat van aan. Overal gingen ze dwars doorheen. Of het nu tuinen waren of weilanden. Het maakte niets uit. Draden werden stukgeknipt. palen uit de grond gerukt Er werd met rotjes gegooid en stenen gesmeten. Alles volgeplakt en geschreven. De mensen konden 's nachts gewoon niet slapen. Vreselijk was dat Thuisblijven Maar ook het dagelijks leven was danig verstoord in het anders zo rustige Dode waard. Schoolhoofden stuur den in allerijl ouders van kin deren een brief, dat ze hun kroost thuis mochten houden (zolang bestaat de centrale) mochten we niet laten vliegen. PvdA-staatssecreta- ris Van der Doef (verkeer en waterstaat) hebben we gr vraagd waarom niet? Hij heeft niks van zich laten ho- Ziekteverzuim Verloop onder het personeel en ziekteverzuim, de kerncen trale in Dodewaard kent ze nauwelijks, stelt Frans "Een paar maanden terug hebben we de cijfers eens op een rij tje gezet Wat het ziektever zuim betreft: we zitten hier op ongeveer de helft van het landelijk gemiddelde. Dan hebben de mensen toch wel plezier in hun werk, zou ik denken Af en toe gaat er wel eens iemand weg. Maar dat gebeurt sporadisch. En er werken in de centrale veel jonge mensen, 't Is heus niet altijd koek en ei. Er wordt ge kankerd en gezeurd In welk bedrijf gebeurt dat nou niet?" Folkert "Vaak hoor je dat men sen denken dat wy veel geld verdienen. Dat we gevaren- geld krijgen en zo Geklets, natuurlijk." lacht 'ie "Hier werken is zo veilig als wat Overal kan wat gebeuren Ie dereen is zich er echt wel van bewust, dat het blootstellen aan straling niet zonder ge vaar is. Weeg je dit af tegen het werken bij een andere zaak. nou, dan loop je bij ons in de centrale zeker geen ex tra nsico." Over het gebruik van kernener gie denken Frans en Folkert genuanceerd. "Je moet er verstandig mee werken", ver telt Frans En Folkert "Je moet niet alles aan de olie- boer geven Als die kraan dichtgaat, wordt heel Neder land hulpeloos Discussie De brede maatschappelijke dis cussie. onder toeziend oog van jonkheer De Brauw° Ze weten niet wat ervan terecht zal komen "Misschien als de grote massa zich ermee gaat bemoeien, dat er iets anders uitkomt dan de actievoerders ervan verwachten Wanneer iedereen inderdaad meepraat kan bet a01 len Wc moeten", zegt Folkert. "niet alleen maar emotioneel roe pen 'Kernenergie, weg er mee'. Hebben we niks aan. Wordt die discussie in goede banen geleid met de juiste voorlichting, dan zullen veel menseri anders tegen kern energie aankijken dan nu het geval is." Af en toe laten bezoekers hun neus op de centrale zien. Uit pure belangstelling Worden ook met open armen ontvan gen "Die staan dan gek te kijken", grinnikt Folkert. "Denken dat er hier alleen maar christelijke mannetjes in witte pakjes rondlopen. Zien ze iemand in een net kostuum op de reactor lopen, ja, dan knipperen ze wel eens met de ogen Verwachten ze niet Maar ook in de kerncen trale lopen gewoon mensen rond met een sleuteltje om hier en daar eens een moertje aan te draaien.... Frans van Balgooien (links) en Folkert Schuurman geen christelijke mannetjes in witte pakjes als zij het té gevaarlijk von den om het de straat op te sturen. De gymnastiekzaal was niet te gebruiken en het dorpshuis, waar badminton wordt gespeeld en de mu ziekvereniging repeteert, ble ven op slot. iedereen had zijn mond vol van situatie: het dorp én het per soneel van de kerncentrale. "Angstig is het niet", ver woordt Frans de gevoelens, "maar je kunt toch ook niet praten van een normale zaak? Ja, er waren inderdaad acties aangekondigd tegen bepaalde mensen. Ik heb niet gehoord, dat dit is gebeurd." Of het moet die brief zijn die ie der personeelslid van de GKN heeft gekregen. Op het privé-adres. De schrijvers wisten precies waar iedereen woont en op welke afdeling hij werkt. "Die brief weet Folkert, "was vanuit de Groote Kevser in Amsterdam verstuurd Er stond in. dat er voor ons best 'werk te vinden zou zijn in de windenergie. Ja, ze laten op die manier echt merken dat ze ons kennen. Zeker, daar gaat een bepaalde dreiging vanuit. Ergens een lek? 't Is niet te bewijzen. Gezocht is er zeker. Vorig jaar hebben we ook een gekke toestand meegemaakt. Toen hingen op een zeker ogenblik alle hypo theken, die werknemers via de centrale hadden afgeslo ten. open en bloot aan de muur. Ik heb me toen wel af gevraagd wat dit nu met de monstreren te maken had Geen zin Folkert en Frans hebben wel eens met de actievoerders ge praat. "Het heeft zo weinig zin", beweert Frans. "Omdat je de ene keer met die en een volgende keer weer met een ander moet praten. Als er nu eens een orgaan zou zijn, dat namens alle groepen het woord voerde, daar heb je wat aan Nu is het alleen maar doelloos heen- en weer- gepraat." Heel het personeel van de cen trale is met de demonstratie bezig geweest. "Je loopt ge woon op je tenen", zegt Fol kert. "Op je werk praat je er over, thuis precies hetzelfde, je duikt je bed in en de vol gende morgen begin je op nieuw. Komen er kennissen op bezoek, geen afleiding, wel praten over die toestan den. Zeker zes keer op een dag draai je je praatje af. Daar word je toch moe van op een gegeven moment0" Beselt het personeel kerncentrale wel v het bezig is? "Donders goed zelfs", roept Folkert uit. "Voor de gein moet je eens bij de mensen thuis gaan kijken. Stuk voor stuk zijn ze zich heel bewust dat er op energie moet wor den bespaard. Dat leeft hier heel sterk Ze hebben het ook in hun huis doorgevoerd, om dat ze over de nodige infor matie beschikken. Natuurlijk zijn ze op de hoogte van de gevaren die kernenergie met zich meebrengt Maar hier is de veiligheid optimaal Als je andere bedrijven, die de vei ligheid óók in acht moeten nemen, zou controleren, dan kan de helft wel sluiten. Dat verzeker ik je Vijftig-plussers Voor het eerst hebben zic\i de ze week vijftig-plussers on der de demonstranten ge schaard. Ook uit die hoek nu geluiden als 'Dodewaard moet dicht'. Frans kan er niet wakker van liggen. "Ik heb een ontmoe ting in het dorp meegemaakt Zeer verwarrend en de men sen wisten helemaal niet waar ze het over hadden Mijn opa en oma zouden het niet in hun hoofd halen om daar tussen te gaan lopen. Ik ben wél blu. dat die mensen niet zijn bestookt met traan gas. Frans maakt zich nog boos over een oudere man die een pas sage voorlas uit een boekje over de atoombom die de Amerikanen op Hirosjima gooiden. "Dat slaat toch ner gens op", windt hij zich op. "Als ze dat protesteren noe men, nou..." Frans omschrijft het actievoe ren op die manier als 'bela chelijk'. "Protesteren, oke. Die mensen hebben net zo veel recht als jongeren Laat ze het dan wel goed doen Ac tievoeren tegen de zaak waar om het gaat En geen oorlog erbij halen Want het opwek ken van elektriciteit en het maken van bommen, is iets dat totaal verschillend ts. Niet met elkaar te vergelij ken. Bovendien heb je er heel andere fabneken voor no dig." Hebben ze nooit de drang om eens een tegendemonstratie te houden0 Folkert "Wat dacht je. dat hadden we best gewild. Via een legale weg Maar we kregen geen toe stemming Wij wilden met onze gezinnen wat doen On ze kinderen wilden we laten zeggen, dat het werk van hun vaders wel dcgelgk goed is. Zelfs een vliegtuigje met een tekst erachter van Onze de monstratie duurt al jaar de kerncentrale in Dodewaardbinnen de muren geen paniek. De regelkai

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17