uit loterij voor DS' 'Aandewiel: lot Hockey-team neemt £1È revanche op India Drie teams favoriet in de LSB Biljarters van TOP 2 blijven leiden Vierde nederlaag volleybalsters Weer rugbykantoor in KS opgeblazen ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1981 ST SPORT PAGINA 15 KATWIJK - Als rechtgeaarde telg van een Katwijks geslacht past Huug Aandewiel er voor mee te deinen op de jubeltonen die vanuit het Dordtse opklinken. Al heeft de 19-jarige voetballer de stap van Quick Boys naar het zakelijke DS'79 nog zo vaardig gezet en bedelft zijn trainer Mircea Petescu hem onder een lading lof, Aandewiel blijft nuchter. Anders dan vele van zijn leeftijdgenoten laat hij zich niet leiden door jeugdige branie, het 'doe maar gewoon, dan doe je al gek genoeg' is hem als het ware met de paplepel ingegoten. Tot zijn eigen verbazing prijkt zijn naam al vanaf het seizoenbegin in de opstelling van het DS-elf- tal. Wèl was hem door Petescu en bestuurslid Gerard Bouwer een eerlijke kans op een plaats in de basis beloofd, maar dat het alle maal zo snel zou gaan, neen, dat had ook Aandewiel iet kunnen bevroeden. "Hoewel ik een één jarig A-contract had getekend, ging ik er van uit dat ik in het tweede elftal moest beginnen. Maar ik belandde meteen in het eerste, werd prima opgevangen bij DS. Ik voetbalde direct al goed mee en dan word je vanzelf al eerder geaccepteerd". DS-trainer Mircea Petescu over Aandewiel: "Ik ben bijzonder te vreden met de vorderingen die Huug maakt. Het is alleen jam mer dat hij meteen onder druk prestaties moet leveren door de blessures van Oostdam, Jansen en Van der Ham, de schorsing van Lems en door de strubbelin gen rond de aankoop van mijn landgenoot Ciugarin. Maar ook als die spelers terugkeren, blijft Huug in het elftal staan. Op grond van zijn kwaliteiten". Getipt door doelman Gerrit Vooys ("Is familie van me") kwam het scoutingsapparaat vanDS'79 Aandewiel op het spoor. Eerder had Vooys, inmid dels naar FC VW vertrokken, zijn toenmalige werkgever AZ'67 de weg naar Nieuw Zuid gewe zen. Huug Aandewiel, toen nog klein van stuk en spelend in de A-junioren van Quick Boys, werd door de intussen bij Haar lem operationele trainer Hans van Doorneveld te licht bevon den. "Hij vond me te klein", weet Aandewiel. "Ik heb bij AZ proef gedraaid. Het resultaat daarvan was dat ik op vrijdag bij AZ mocht trainen, de rest van de week by Quick Boys. Ik ben nooit meer naar Alkmaar gegaan. Ik was kwaad omdat ze me te klein vonden". Een brief van een aantal maanden geleden wordt getoond, nu. Om aan te geven dat ook andere be taalde voetbalorganisaties merk waardige normen hanteren bij de beoordeling van voetbaltalent. Hier en daar ontsierd door een taalfout legt manager Cor Hes- selberth namens FC Utrecht vriendelijk uit dat zijn club niet op Aandewiel zit te wachten. "Ik was goed genoeg voor de C-se- lectie", haalt Aandewiel op, "maar ze vonden me te oud. Bo vendien zagen ze het als een be zwaar om mij reiskosten te beta len. Nou, ze wisten toch hoe oud ik was en waar ik woonde. Nu nog vraag ik me af, waarom ik eigenlijk ben benaderd" DS-trainer Mircea Petescu over Aandewiel: "Voor mij is het on begrijpelijk dat de clubs uit de wijde omgeving van Katwijk een talent als Huug over het hoofd hebben gezien of hebben laten lo pen. Hij heeft alles om een topper te worden, alleen komt Aande wiel nog routine te kort. Ons scoutingsapparaat had hem al een jaar in het vizier. Zodra ik de overtuiging had dat Huug iets voor DS kon betekenen, heb ik sa men met hoofdscout Erkelens voor zijn komst gepleit. In maart hebben we de familie Aandewiel voorzichtig gepolst" Principie-ie bezwaren bestonden er in huize-Aandewiel niet tegen Huugs entree in het betaalde voetbal. Dat mag voor Katwijkse begrippen opvallend heten, al leen Arie van den Oever, Leo Pluimgraaff en Gerrit Vooys gin gen Aandewiel voor. Maar pa Leen, begenadigd voetballer in de zestiger jaren, had zoon Huug nog voor hij was geboren al steun toegezegd. Zélf had hij "van thuis" niet naar UVS of ADO gemogen, zijn zoon zou niks in de weg worden gelegd, "mocht er ooit een profclub voor hem komen". De informatie wordt toegespeeld door Huugs moeder die zegt dat er ergere dingen zijn te beden ken dan voetbal op zondag. "Trouwens", spreekt ze uit on dervinding, "tegenwoordig wordt in het dorp ook op zondag naar de tv gekeken en op het strand liggen ze half naakt te Twijfelaar Van nature toch al een twijfelaar had Huug Aandewiel echter op gezien tegen een profavontuur. Hij moest er zijn kantoorbaan voor opgeven, bij he hem zo ver trouwde Quick Boys had ie het prima naar zijn zin, iedereen ken de hij uiteindelijk in eigen omge ving. Het 'ons kent ons' zou in Dordrecht niet gelden. Maar, had zijn moeder hem ingefluisterd, doe maar net of je naar militaire dienst gaat. Met die instelling meldde Aandewiel, die overi gens de wapenrok niet hoeft te dragen ("Ik ben vrijgeloot"), zich op het trainingskamp in Arn hem. "Heeft een week geduurd", zucht hij. "Soms trainden we drie keer op een dag, aan het eind ging het in alle opzichten zwaar voor me wegen. Maar de jongens heb ik er goed leren ken- A1 in Arnhem ontdekte Aandewiel het verschil tussen amateur- en profvoetbal. Bij Quick Boys was- hij gewend twee keer per week te trainen. Het ging er onder Arie Lagendijk serieus aan toe, dat wel, maar in een gemoedelijke sfeer. "Maar by DS gingen ze er hard in. Dat moet wel. want in een wedstrijd kryg je de tyd niet om rustig een balletje aan te ne men. Je hebt als speler ook min der vrijheden in het profvoetbal Bij Quick Boys kon ik op het middenveld nog wel eens over mijn tegenstander heen gaan en als laatste man inschuiven. Maar Petescu ziet dat niet graag, hij wil rust in het elftal Tegen Veen- dam was ik rechtsback en tegen Den Bosch heb ik in de mandek king gestaan". DS-trainer Mircea Petescu over Aandewiel "Huug leert snel. Ook als hij in de mandekking staat, heeft hij amper een aanwijzing nodig. Behalve dat hij over voet- balkwaliteilen beschikt, heeft hij een ideale prof mentaliteit". In wezen voelt Aandewiel weinig voor het slaafs volgen van een te genstander. Hij heeft er duidelijk moeite mee een vent 90 minuten achterna te hollen. Liever ont plooit hy zijn voetbalinzicht, zijn opbouwende capaciteiten ook. "Ik zie mezelf toch meer tomyn recht komen op het middenveld of als laatste man. Het plezier in het voetbal zou er voor my gauw afgaan, als ik week in, week uit in de mandekking stond. Eén keer ben ik middenvelder ge weest, een paar maal libero. Pe tescu vindt me nog te jong voor de liberopositie. Misschien heeft ie wel gelijk, niemand luistert naar me als ik aanwijzingen geef. Maar Overweg blijkt ook niet de juiste man voor DS". DS-trainer Mircea Petescu over Huug Aandewiel: "Het beleid bij ons is afgestemd op de jeugd. In het tweede hebben we veel talent lopen. Maar Huug is voor mij hét lot uit de loterij". Aan carrièreplanning doet Aan dewiel niet. Wèl doet hy er aan de Krommedyk alles aan om te bewijzen dat DS'79 met hem geen 'niet' in huis heeft gehaald. "Het is allemaal afwachten, na tuurlijk Ik hoop dat ik de top kan bereiken Leuk hoor, dat Pe tescu me zo waardeert. Maar zélf weet ik het beste, hoe ik draai Het zal voornamelijk aan mezelf liggen of ik er kom Ik zie DS als een tussenstation Ik heb het er naar myn zin. maar blykt na een paar seizoenen dat DS voor my het hoogste is. dan keer ik terug naar Quick Boys". Voorlopig pendelt hy vier maal per week van Katwyk naar Dor drecht Nu al staat hem dat te gen. "Als ik de kans kryg een nieuw contract te tekenen, dan ga ik volgend jaar in Dordrecht wonen Desnoods op kamers. Want dat heen-en weer reizen is me bar tegengevallen. Net als de resultaten tot nu toe van DS, trouwens". Op school heeft zyn 12-jarig broer tje Gert al menigmaal moeten aanhoren dat het "goed" gaat met DS. Dat stoort Gert lichte lijk. Maar hy houdt zich vast aan zijn grote broer Heus, de kansen zullen keren, binnenkort kan hy de plagers onherroepelyk terug pakken. Huug Aandewiel: "Dat het nu zo slecht gaat, is volgens mij van tijdelijke aard Het barst bij ons van het talent Het zit op dit moment nog niet mee. we hebben veel pech. Schorsingen, blessures vooral. Tegen Den Bosch kregen we zaterdag twee rotgoals tegen In de tweede helft moesten we het met tien man doen, omdat Van der Ham ge blesseerd uitviel en er al twee keer was gewisseld. Het is verve lend, al die nederlagen. Vorig sei zoen was DS in de eerste divisie een topploeg Nu zitten we in de hoek waar de slagen vallen. Ik ben wat dat betreft in een rotsi tuatie beland, maar ook daar leer, ik van Je moet volgens mij eerst struikelen, voor je kan slagen". GERARD VAN PUTTEN LEIDEN - Drie teams maken dit jaar aanspraak op het kampioen schap van de Leidse schaak bond. Het uit de KNSB-competi- tie gedegradeerde LSG 2, titel verdediger Philidor 3, en Lisse 1. Enige gegadigde om het dreigen de promotieklasseonderonsje (dat begin oktober van start gaat) van dit drietal te verstoren lykt Alphen 1 te zijn. LSG 2 is gebrand op .terugkeer naar de tweede klasse KNSB. Het team ging vorig seizoen in die landelijke competitie welis waar kansloos kopje onder, maar had toen in wezen toch kwaliteit genoeg om zich te kunnen hand haven. Het nauwelijks verzwakte tiental moet dan ook hoge ogen kunnen gooien. Philidor 3 kwam er in mei tijdens de promotie wedstrijden niet aan te pas. Een overgang naar de KNSB had er voor Philidor 3 best ingezeten, ware het niet dat sommige spe lers op het beslissende moment volledig van slag af waren. Nu moet het team opnieuw begin- Nummer drie uit het rijtje, Lisse 1, draaide tijdens de vorige compe titie uitstekend en leek recht streeks op de titel af te stevenen. In het beslissende duel met Phi lidor 3 werden de Lissenaren echter opgerold. Jan Bakker ver sterkt dit seizoen de gelederen van de Bollenstreek-equipe. Even was er zelfs sprake van een gelegenheidsfusie tussen het Noordwijkse D.Noteboom en Lisse. Dit met de bedoeling om een team op de been te brengen dat probleemloos naar de KNSB- competitie door zou kunnen sto men. Wegens het verlies paar sterke spelers zag Daniël Noteboom later van deze plan nen af. Ook zonder de Noordwij- kers moet Lisse het evenwel een eind kunnen schoppen. De outsidersrol in de promo tieklasse lijkt voor Alphen 1 weg gelegd. De Alphenaren vormen een solide geheel en hebben t.o.v. het kampioensteam van twee jaar terug nog niet veel aan kwaliteit hoeven in te boeten. De andere vier teams zullen het de gradatiespook nauwlettend in de gaten moeten houden. Voor LSG 3 en Leiderdorp 1 liggen er pro blemen in de staart. D.Noteboom onderging een forse aderlating. Jan Bakker vertrok naar Lisse, Joop Turk en Bizot stopten. Ook Noordwijk komt daardoor juist op de lagere borden in de proble men. Philidor 4 heeft in de kop niet al te veel gewicht in te bren gen. Het bestuur van de Leidse schaak bond onderging fikse wijzigin gen. Voorzitter Binnendijk, se cretaris Sikkel, competitieleider Mieremet, jeugdleider Rijnsbur ger en propagandist Theo Piket vonden het welletjes en traden af. Vice-voorzitter Jan Koppe naal werd de nieuwe eerste man van de Leidse bond. Nieuw in het bestuur zijn Brunia (jeugdlei der), Kamps (competitieleider), Jan Bey (propagandist) en Barn- hoorn (secretaris). De LSB-ver- gadering droeg het nieuwe be stuur op om het invallersregle ment van de LSB-competitie te verscherpen. Knappe 4-2 overwinning in Eindhoven EINDHOVEN (GPD) - Nederland heeft zijn revanche op India. In Eindhoven, op het droge en daardoor te stroeve kunst gras van Oranje-Zwart, maakte het Ne derlands hockeyteam via een 4-2 over winning duidelijk wat woensdag bij de 4- 3-nederlaag al doorschemerde, namelijk dat India nog niet terug is aan de absolute wereldtop. De Aziaten koelden hun woede op de Duitse scheids rechters Kraft en Stubing en bezwoeren dat ze zater dagmiddag niet in Amstelveen zullen verschynen voor de derde wedstrijd als het Duitse duo dan weer de leiding heeft. Ook in dit geval zal de soep niet zo heet gegeten wor den, maar feit is dat de beide internationals geen sterke indruk maken. Dat ze daarbij nog driftig met de gele kaart zwaaiden, deed het vuur in de Indiërs aanwakkeren, want in veertien wedstryden op Eu ropese bodem waren ze nog niet eerder met een 4-0- achterstand geconfronteerd. Woensdag holde Orarye ongeorganiseerd in de rich ting van het Indiase doel. Nu had Van Heumen ge kozen voor een behoudender concept met Paul Litjens terug op de liberopositie, Diepeveen als vleugel verdediger en Ties Kruize als middenveld strateeg en in de cirkel opduikende extra aanvaller naast de drie spitsen Het was 26 minuten aftasten, toen schoot Litjens de eerste bres, tweemaal gevolgd door Ties Kruize. die de plank achter het doel byna aan flarden schoot, en Tom van Hek, die zich nog rustig kon verbazen over de vrijheid die hy van de Indiërs genoot De laatste 20 minuten hanteerden de Aziaten de botte bijl, wat Sodhi en Fernandez op tydelyke verwijde ring kwam te staan. Maarten van Grimbergen en Theodoor Dooyer ondergingen hetzelfde lot Tussen de bedryven door verkleinde Rajender Singh en Sodhi de achterstand tot groot ongenoegen van de sterk keepende Joost Claushuis tot 4 2, maar dat veranderde mets aan hun standpunt dat ze erop staan dat er vandaag in Amstelveen twee Neder landse scheidsrechters het slotduel leiden Hebben ze in elk geval een excuus als Orarye onverhoopt weer mocht winnen. HAMBURG (ANP) - Franz Bec- kenbauer heeft in een interview met het Westduitse sportpers- bureau SID verklaard, dat hij aan het einde van dit seizoen "onherroepelijk" met voetbal stopt. "Nu hoef ik mij nog niet te martelen, maar geleidelijk aan beginnen de jaren dubbel te tellen", aldus de 36-jarige voet baller. "Kaiser Franz" heeft al zes weken niet gespeeld voor zijn club Hamburger SV, nadat hij in de voorbereiding op de competitie een liesblessure op liep. Verwacht wordt dat Bec- kenbauer binnen twee weken weer kan spelen. Beckenbauer stopt "onherroepelij k Kutjes Nieuwerkerk, een voetbalvereni ging die uitkomt in de vierde klasse bij de zondagamateurs, heeft een beroep gedaan op de arbitragecommissie van de KNVB om geld te bemachtigen voor de overgang van Graeme Rutjes, die onder contract staat bij Excelsior. Rutjes stapte be gin dit seizoen na een jaar stu die in de Verenigde Staten naar de semi-profclub over. Nieuwer kerk eist van Excelsior een be drag van 4.000 gulden. De eer- ste-divisievereniging weigert te betalen. De reglementscommis sie stelt Nieuwerkerk in het ge lijk. Sparta De gemeente Rotterdam neemt het contract dat Sparta met de Edah had gesloten over. De fir ma heeft afgezien van een vesti ging onder de Schie-tribune en gaat naar een nieuwe wijk in Rotterdam. Er waren vele be zwaren van de middenstand uit de wijk Spangen tegen de vesti ging van deze Supermarkt. Sparta ontvangt nu van de ge meente een huur van 260.000 gulden per jaar en als voorschot over 1981 en '82 een bedrag van 520.000 gulden. De gemeente gaat de ruimte gebruiken voor opslag en kleine bedrijven. EVANSVILLE (ANP) - Het hoofdkwartier van een rugbyclub uit Evansville is gisteren door een bomexplosie vrijwel volledig verwoest. Bij de aanslag vielen geen gewonden Nadat het puin geruimd was en de brandweer zyn werk gedaan had. bleek van het twee verdiepingen tellende gebouw alleen de buitenmuren nog overeind te staan Het was de tweede bomexplosie binnen drie dagen op een rugby-hoofdkwartier Eerder deze week lie pen de kantoren van de Oostamenkaanse rugbybon in Schenec tady fikse schade op. - De club "all whites", niet vernoemd naar de huidskleur, maar naar het clubtcnuc. werd als doelwit uitgekozen, omdat het po gingen in het werk stelde een wedstryd tegen de Zuidafrikaanse rugbyploeg te organiseren. Daartoe had het contact opgenomen met de midden-Amenkaanse rugbybond in Chicago PERNIK (ANP) - Voor de vierde keer hebben de Ne derlandse dames bij het Europese kampioenschap volleybal verloren. Gisteren toonde Roemenië, dat ki de verliezersronde zonder setverlies aan kop gaat, zich sterker. De Roemeense dames, die de Neder landse ploeg tijdens haar oefencampagne ook al twee keer had verslagen, won weer met 3-0, 15—8, 13-10, 15-13. Bondscoach Johan van der Haar begon met het ge bruikelijke basis-zestal: de spelverdeelsters Els Mdlder en Joke de Boer, de vleugelaanvalsters Els Tuynman en Caroline Keulen en de hoofdblokkeer- sters Martje de Vries en Monique Remmen, die be gon voor de van een blessure herstellende Ingrid Piersma. De coach moest constateren dat Nederland weer ver krampt en gespannen speelde. Ook aanvoerster Martje de Vries had, zoals hij na afloop opmerkte, niet de geest in de wedstrijd tegen Roemenië. In de derde set, toen de koek al bijna verdeeld was, kwam Nederland nog aardig terug. Pas op 11-13 en 13-14 gebruikte de bondscoach zijn twee time-outs. Ver antwoordelijk voor de terugkeer van Nederland in de wedstrijd was het jeugdige enthousiasme van speelsters als Petra van der Linden, Ingrid Piersma en Eveline Braaksma. Het lukte echter niet Roemenië een set, van belang voor het setgemiddelde als meerdere landen gelijk zouden eindigen, afhandig te maken. De uitslagen van andere wedstrijden uit de verliezers- groep zijn: Italië - Turkije 3-0 (15-3, 15-10, 15-5), West-Duitsland Joegoslavië 3-2 (14-16, 15-11, 13-15, 15-8, 15-7). De stand is na drie wedstrijden 1. Roemenië 6 pnt., 2 Italië 4 pnt. (6-3), 3 West-Duitsland 4 pnt. (8-5), 4 Joegoslavië 2 pnt. (5-6), 5. Nederland 2 pnt. (3-8), 6 Turkije 0 pnt. De uitslagen van de overige wedstrijden: Polen - Bul garije 3—1 (15—6, 15—10, 14 16, 15—9), Roemenië Oost Duitsland 3-2 (12-15. 8-15. 15-6. 15-8. 15-7), Sowjet-Unie - Tsjechoslowakije 3-2 (13-15, 12-15, 15-4, 15-13, 15-10). LEIDEN - De krachtsverschillen lijken dit jaar in de eerste klasse van de Leidse biljartcompetitie niet erg groot. Tijdens de derde ronde viel er een flink aantal ge lijke spelen te noteren. Wel wist De Vriendschap de to taalscore flink bij te spijkeren door de Heul met 8-0 klop te ge ven. Gevolg was dat De Heul nu met 2 punten uit 3 duels trooste loos onderaan staat. Bovenin handhaafde TOP 2 zich op de eerste plaats. De ploeg moest weliswaar met een gelijkspel ge noegen nemen, maar de concur rentie deed het niet beter Zowel Landzicht als De Carambole speelde 4-4. UVS had een vrije ronde TOP 2 leidt nu met 16 uit 3, Landzicht en Carambole vol gen met 12 uit 3 De uitslagen in de eerste klasse: Vriendschap 1- De Heul 1 8-0; TOP 1-Landzicht 1 4-4, Morspoort 1 Carambole 1 4- 4, TOG 1-TOP 2 4-4, Between l-'t Zuid 1 6-2. In de tweede klasse volgt TOP 3 het voorbeeld van het tweede viertal. Ook deze ploeg staat oo kop. TOP 3 boekte met een 6-2 winst op Between 2 de derde overwinning en leidt nu met 18 punten uit 3, gevolgd door DOS 1 met 16 uit 3. DOB 1 ligt met 12 uit 2 op de loer De uitslagen Ca rambole S-DOB 1 2 6, t Zuid 2 DOS 1 4 4; TOP 3 Between 2 6 2, Spykerbak 1 Cleyn Duin 1 6-2. Stompwyk 1-UVS 2 4-4 Een 2-6 winst op 't Zuid 2 bezorgde Ti ii J 2 in de derde klasse de eer ste positie De leider staat op 16 punten uit 3 ontmoetingen Cleyn Duin 2 en Carambole 3 volgen met 14 uit 3 De uitslagen: Cleyn Duin 2-Wapen van V.l 6 2. Landzicht 3 Morspoort 2 6 2. Ca rambole 3 Haagwi g 1 6-2; 't Zuid 3-TOG 2 2 6. De Waag 1 Vriend schap 2 4-4 Vierde klasse Morskwartier 2- Landzicht 4 2 6, Wjprn van V 2- De Waag 2 6 2; DOB 2 Spyker bak 2 2-6. DOS 2 TOP 4 6 2. Zoe- terwoud 1-Carambole 4 6-2 V'yf de klasse DOB 3 Landzicht 5 2- 6. Wachtje 1 TOP 5 8 0 TOG 3 DOS 3 6-2, Spykerbak 3-Mors- kwartier 3 0-8

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15