"Oude^amateur kan niet meer Scylla met speels gemak in tweede ronde Europa Cup Gevangenisstraf voor Pasarella.. U.V.S. - NIEUWENHOORN "Praatpaal" voor Feyenoord-spelers IOC-lui Witty Daume voorvechter herziening van regels ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1981 BADEN BADEN (GPD) - Slechts vijf minuten was Thomas Bach gegund om het stand punt van de ruim dertig door het IOC opgetrommelde sportlieden weer te geven over de omstreden amateurstatus van een Olympia-deelnemer. Gretig nam de Westduitse schermer niettemin de gelegenheid te baat om grondig de vloer aan te vegen met de in zijn visie volstrekt achterhaalde amateurregel uit het Olympisch handvest. En daarmee gaf Thomas Bach een extra dimensie aan de botsing tussen Oost en West. die zich op de tweede zittingsdag van het olympisch congres in Baden Ba den in alle hevigheid openbaar de. Met als hoofdonderwerp 'De internationale samenwerking in de sport' waarvoor niet minder dan 59 congresgangers het spreekgestoelte beklommen, spitste de confrontatie zich toe op controversile thema's als de amateurregel, de commercie en de dopingproblematiek. Oud-olympisch kampioen Bach liet er niet de geringste twijfel over bestaan dat het gewraakte artikel 26 nodig op de helling moet. „Omdat", zo lichtte hij toe, „die regel niet meer beantwoordt aan de moderne tijd. Het is de plicht van het IOC, dusdanige omstandigheden te scheppen dat er sprake is van gelijke kansen en een eerlijke strijd. Want alleen op die manier is het mogelijk het parool 'citius, altius, fortius' in praktijk te brengen". „Wij streven echter niet", zo be klemtoonde Bach, „naar een profstatus, net zo min naar wat men noemt levende reclamezui len. Maar atleten hebben na bein- diging van hun sportieve loop baan wel het recht op gelijke maatschappelijke en sociale kan sen als hun leeftijdgenoten. En daarvoor moet het IOC de ruimte scheppen". Bij de sportfedera ties drong hij tevens aan op in spraak bij herziening van de BUENOS AIRES (ANP) - De Argentijnse voetbalwereld is in rep en roer gebracht door de uitspraak van de provinciale rechtbank in Santa Fé tegen vijf spelers van River Plate en de oud-trainer. Het vijftal, onder wie drie internationals, en de trainer werd door de rechter schuldig geacht aan het uitlokken van een vechtpartij in het vorig jaar gespeelde duel tegen de plaatselijke club Colon. Hij veroordeelde de spelers en de trainer tot zeven dagen gevan genisstraf. Het gaat om doelman Ubaldo Fillol, verdedigers Al berto Tarantini en Daniel Passarella, die allen deel uitmaakten van het elftal, dat in 1978 het wereldkampioenschap veroverde, plus Norberto Alonso, Roberto Lonardi en de voormalige trai ner Angel Labruna, die sinds kort vervangen is door Alfredo di Stefano. De opschudding, die de uitspraak teweegbracht, wordt vooral ver oorzaakt door het feit dat volgens de jurisdictie van Santa Fé tegen het vonnis niet in hoger beroep kan worden gegaan. Rivier Plate heeft echter al aangekondigd een uitspraak van de hoge raad in deze zaak aan te vragen, waardoor de spelers hangende die uitspraak voorlopig op vrije voeten blijven. En dat is voor River Plate van het allergrootste belang, want morgen staat de confrontatie met stadgenoot en aartsvijand Boca Juniors op het competitieprogramma. Formeel zijn de spelers door de provinciale rechtbank nog niet in kennis gesteld van het vonnis. Fillol verklaarde tegenover ver slaggevers, dat hij niet wakker ligt van de uitspraak. De uit spraak van de rechter staat in geen verhouding tot het voorge vallene. Het vonnis verontrust ons niet. Wij gaan gewoon door met onze normale activiteiten. Onze advocaten zullen zich met de zaak bezighouden". amateurregel. Met de door een deel van het con gres koel ontvangen rede trok Thomas Bach vakkundig de sprint aan voor Willi Daume, al sinds jaar en dag de voorvechter voor liberalisering van artikel 26. De voor IOC-begrippen wel erg progressieve Westduitser sloot zich in zijn toespraak bij zijn jon gere landgenoot aan en ventileer de als zijn mening dat het IOC „een zekere verantwoording en verplichting heeft tegenover de atleet die de Spelen draagt". „Wij accepteren wel en verplichten hem zelfs", aldus Daume, „zes tienhonderd uur per jaar te trai nen, de gemiddelde tijd waarin een ander zijn beroep uitoefent. Maar de betrokken atleet mag daar geen materieel of sociaal na deel van ondervinden. Dat heeft niks te maken met professiona lisme. Wij zijn er niet op uit atle ten tot de Spelen toe te laten die sport bedrijven uit economisch gewin of het als beroep uitoefe- Directe betalingen of een verdrag tussen de atleet en de industrie is volgens Daume uit den boze. „Want zoiets werkt commercieel misbruik in de hand. Ik bepleit een spaarfonds, dat beheerd wordt door het betrokken NOC of de sportbond van dat land. Doping en geweld zijn erger dan versoepeling van de amateurre gel. Het realisme wordt in de we reld ook van ons verwacht. En niet alleen in de sport" Zo mogelijk nog revolutionairder is de idee van de Oostenrijker Kurt Heller om ex-professionals na een periode van twee jaar in een andere tak van sport weer toe te laten tot de Spelen. De door de progressieve standpun ten van Daume en Killanin toch al danig geirriteerde Oosteurope- se afvaardiging had voor die sug gestie helemaal geen goed woord Net zo min trouwens als voor Dau- me's verzoek ter ondersteuning van zijn ideen. De Rus Pavlov ADVERTENTIE jLg-J-8_a_B.a_a_Q_g-ft.a_fl.a.fla a.a.a a a ajLaJLa_fl.fl.a_ajuLfljLa a a a a a a a.a.8.a_a_aj Bezoek zondag a s de competitiewedstrijd V.T.L. DOCOS Aanvang 14 30 uur Toegang 1 50. kinderen en 65+ 0.75 Vhetcompiex Deze advertentie werd aangeboden door AANNEMERSBEDRIJF J. ZEE Nieuwbouw, Verbouw en Onderhoud. Mahlerstraat 23 Tal. 071-767268 innrtrtnnnnnnnnnrHTrxTTrxTrxTTTnnnnrrTrYXTnnnrxTnrxTnnnrvYTnri Uitslagen Scylla-Zero Kopenhagen 7-2 Vaalburg-Jaknhsi n N4I, 17 21 Van Gennip-Pedersen 21-18, 21-16 De KruifT-Jakobsen 21-17. 21- 18 Vaalburg-Pedersen 11-21,23-25 De Kruiff-Pedersen 21-13.23-21 Van Gennip-Jakobsen 21-12, 21-12 Sportcomplex Zondag as. "Kikkerpolder" W aanvang 14.30 uur Deze advertentie is aangeboden door Dames- en kindermode DE WIT Vijf Meiplein - Leiden Tegenstander komt met incompleet team LEIDEN - Scylla-bestuurslid Peter van Schie keek gistermiddag op het Amsterdamse station wel even raar op z'n neus toen hij een incomplete tafeltennisploeg uit Kopen hagen begroette. Want inplaats van de benodigde drie dames meldde zich slechts twee speelsters en een begeleider bij de Leidse delegatie. Die vernam dat de Deense tafeltenniséquipe donderdagavond onverwacht geconfronteerd met ziekte van de derde vrouw en het op korte termijn onmogelijk was (tot overmaat van ramp vierde de vaste invalster vakantie in Spanje) voor een vervangster te zorgen. Zodoende begon Scylla al met een 3-0 voorsprong aan het duel. Met speels gemak bereikte het Leidse damesteam de tweede ronde van het Europa Cup-toernooi dankzij een ruime 7-2 zege. kansen scheppen", stelde de Westduitser Hess met nadruk, „dan zullen we ook meer aan dacht moeten schenken aan het sportmatcriaal. dat nu veelal van onderscheidende kwaliteit is Meestal is dat een kwestie van geld Maar niet het materiaal maar de beste atleet moet zege- Stijlvol confronteert Sandra de Kruiff haar tegenstandster Susan Pedersen met een harde smash ROTTERDAM (ANP) - Fred Blankemeijer (55) is door het stichtingsbestuur van Feye- noord aangesteld als con tactpersoon tussen spelers groep, trainers en directie en bestuur. Vooral de spe lersgroep had de laatste we ken aangedrongen op de komst van een elftalleider, die als "praatpaal" voor alle groeperingen zal fungeren. De definitieve taakom schrijving van Blankemeyer zal begin oktober worden vastgesteld. Een tweede maatregel, die de neergaan de lijn in de prestaties moet ombuigen in een stijgende curve, betreft de aanpassing van de taakverdeling tussen Jezek en Westerhof. Met in gang van oktober neemt Westerhof de veldtraining alleen voor zijn rekening. Je zek blijft hoofdtrainer en dus verantwoordelijk voor de gehele gang van zaken op het technische vlak. Boven dien gaat Feyenoord op kor te termijn over tot de instal latie van een commissie so ciale begeleiding, zoals voorgesteld door de stich ting arbeidszaken. De com missie zal in de toekomst de sociale taken rond het eerste en tweede elftal plus de voetbalschool van Feye noord op zich gaan nemen. "Maar zo'n wedstnjd is natuurlijk een aanfluiting voor de tafelten niswereld", sprak Peter van Schie naderhand. "Zoiets mag natuurlijk nooit gebeuren. Ten slotte gaat het altijd nog om de Europa Cup en die lui hadden natuurlijk wat moeten verzin nen. Uiteraard hadden ze dat zelf ook wel in de gaten want ze voel den zich, geloof ik, niet zo erg op hun gemak". Dat was ook niet verwonderlijk na een urenlange nachtelijke trein reis uit Denemarken. Nauwelijks hadden Lena Jakobsen en Susan Pedersen het perron betreden of de groene tafel wachtte al gedul dig op de EuTopa Cup-verrichtin gen van Zero Kopenhagen en Scylla. Op de witomlijnde groe ne rechthoek werd het al spoedig duidelijk dat de Deense dames bij voorbaat een verloren partij speelden. Want hoe is het in godsnaam mogelijk om uiterste concentratie op te brengen, na dat in een denderende trein ui termate slecht is geslapen. Daar bij moest het tweetal twee keer twee partijen achter elkaar spe len. Het was dan ook niet vreemd dat het duo. beiden spelend voor het Deense nationale team, na af loop geen pap meer kon zeggen. Wel praten kon Sandra de KruilT, die bepaald niet in beste doen maar wel voor twee punten zorg de. "Maar wat wil je. dit was mijn eerste competitiewedstrijd sinds tijden", verdedigde zij zichzelf. "Zoiets vergt enige aanpassing". "Sandra speelde wat slordig", bekritiseerde Theo Bakker zijn pupil, "maar ze is geen moment in gevaar geweest. Ze heeft hier gewoon niet op scherp gespeeld, omdat de tegenstand voor haar te zwak was "Ik vond die Denen gewoon slecht", ventileerde verliezer Vaalburg. Maar waarom dan geen partij gewonnen. Sophia? "Als ik een ruime voorspong heb (20 15, 2de set tegen Pedersen) ga ik altijd andere dingen proberen Nooit kan ik dan m'n eigen spel letje spelen". Degende die dat wel deed, was Ste- phine van Gennip. Zg was de enige Scylla-speelster die twee onbedreigde zeges pakte en tus sendoor zowaar enige aanvallen de acties liet zien, ondanks haar, verdedigende speelwijze. Een gemotiveerde Van Gennip in de ze vorm is weer heel wat waard voor Scylla. In de volgende ron de van de Europa Cup kan de 18- jange studente fysiotherapie haar krachten meten met inter nationale toptafeltennissters. Want het Zweedse Goteborg, met het sterke duo Lindblatt- Hellmann in de gelederen, zal Scylla zeker niet in zo'n gespreid bedje laten stappen, zoals de De nen gisteravond in de Catargne- straat hadden klaargezet KUB ONDERWATER Willy Daume (m): "Ik bepleit een spaarfonds voor de atleten" fungeerde als spreekbuis voor het Oosteuropese conservatis me: „De 'nieuwe' olympische amateur van Daume". zo hield hij het congres eerder voor, „zal in werkelijkheid een professio nal zijn die bijna ongelimiteerde geldsommen kan incasseren". In schrille tegenstelling tot de Nieuwzeelander Cross („beter geen regel dan een regel die niet wordt nageleefd"), verzet het Oostblok zich in Baden Baden met hand en tand tegen elke vorm van vernieuwing. In gespierde taal hekelde Manfred Ewald de commercie in de sport. „Dat verstoort de ethische basis en maakt van sportlieden leven de reclamezuilen. De vercom mercialisering tast de persoonlij ke vrijheid van de atleten en de bonden aan, en gaat uiteindelijk ook ten koste van de competitie. Bovendien gaat het meestal hand in hand met het professio nalisme". „En dat", zo vatte de Oostduitser zijn betoog met verbaal geweld samen, „leidt tot mensenhandel. Vooral in landen die net onder het koloniale juk zgn uitgeko men, begint de slavenhandel op nieuw. Maar het brengt tevens een scheiding in de sportwereld teweeg, omdat een aantal landen tegen elke vorm van commercie is". En daarmee doelde Ewald vanzelfsprekend op de Oostblok- staten. Veel aandacht op de tweede zit tingsdag kreeg ook het doping- vraagstuk, door velen be schouwd als het grootste gevaar dat de spoitwereld bedreigt Olympisch kampioen langlaufen Ivar Formo hield een vurig plei dooi voor een wereldwijde stren ge controle en een betere voor lichting. De Noor deed daarnaast de aanbeveling niet alleen de op doping betrapte atleet, maar ook de trainer, arts en officials te straffen „Mogelijk zelfs met geldstraffen door het IOC", aldus Formo. „Maar willen we in do toekomst in alle opzichten gelijkheid van Dernytitel Knetemami KOPENHAGEN (ANP) - Gerne Knetemann heeft gisteravond op de wielerbaan van Kopenhagen het Europese kampoioenschap achter dernies gewonnen. Twee de werd de Deen Gert Frank en derde René Pgnen (Ned). Uitslag 1 Gerrie Knetemann (Ned), 30 km in 31 minuten 30. 24 seconden, 2. Gert Frank (Den) op 20 meter, 3. René Pijnen (Ned) op 90 meter.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13