„Ik wil mijn grens verleggen Under heeft me geleerd hoe je spelers aanpakt Eensgezindheid volledig zoek op IOC -congres Vrij spel Aad de Mos waardeert zijn leermeester Stephine van Gennip met Scyüa in Europa Cup 99 Judobond op matje bij 'Sporttoto' Van der Kuylen naar MW VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1981 SPORT BADEN-BADEN (GPD) - Nie mand repte vanzelfsprekend met een woord over afschaffing van de Olympische Spelen. Zelfs een suggestie in die richting bleef achterwege. Slechts over dat as pect bestond er op de eerste zit tingsdag van het olympisch con gres geen verschil van mening. Maar daarmee hield ook tegelijk elke vorm van eensgezindheid op. Want hoe mijlen ver de meningen uiteenlopen over de hervormin gen die doorgevoerd moeten worden om de toekomst van de Olympische Spelen veilig te stel len. werd allengs duidelijker naarmate de stoet van sprekers vorderde. Ze vonden elkaar slechts waar het ging om de inmenging van de po litiek. die alle sprekers unaniem afwezen. De Amerikaan Robert Helmick, die het congres toe sprak namens de bij het IOC aan gesloten intematonale sportfede raties, stelde daarbij het organi satiecomité voor de Spelen van Los Angeles ten voorbeeld, waarin geen regeringsvertegen woordiger of politicus is verte genwoordigd. „Naar mijn mening is dat een inte ressant experiment dat mogelijk navolging verdient", aldus Hel mick. Voor de sport en de toe komst van de Olympische Spe len zou dat wel eens een positie ve uitwerking kunnen hebben". In dat opzicht werd zijn mening echter geenszins gedeeld door een aantal andere sprekers, dat wees op de voordelen van een re geringsvertegenwoordiger in zo'n comité. Zijn visie dat het wel degelijk mo gelijk moet zijn nieuwe sportdis ciplines aan het olympisch pro gramma toe te voegen, vond al evenmin weerlank bij de Rus Serge Pavlov. Naar het oordeel van de voorzitter van het Rus sisch Olympisch Comité wordt op die manier het gigantisme in de hand gewerkt, „terwijl ik zelfs %i >S SHÏ i m IM !9K WR 8W van mening ben dat het aantal takken van sport belangrijk kan worden gereduceerd. Mijn voor stel is alleen die sportdisciplines tot de Spelen toe te laten, die op tenminste drie continenten wijd verspreid zijn en in de helft van de landen, die door het IOC zijn erkend, worden beoefend". Verhit Een verhit discussiepunt vormde al evenzeer de aanpassing van ar tikel 26, waarin de amateurstatus is geregeld. Conform de ver wachtingen leverde dat thema een felle botsing op tussen inter nationale sportfederaties ener zijds en anders het Oostblok. Pa vlov toonde zich vierkant tegen, „maar", zo sprak hij, „wij vrezen niet de critici die onze voorstel len als conservatief van de hand doen. Wij daarentegen zijn van oordeel dat revolutionaire voor stellen een gevaar inhouden voor de toekomst van de Olympische Spelen". „En met die toekomst", zo had Sa maranch' voorganger lord Killa- nin eerder op de dag betoogd, „zal dit congres zich nog gede tailleerder moeten bezighouden dan tot dusver". „Het zou echter het overwegen waard zijn", aldus Killanin, „om de Spelen op min of meer vaste plaatsen op verschillende conti nenten te houden. Zo ver ik ben geinformeerd hebben zich kan didaatsteden voor 1988 terugge trokken omdat zij ten eerste bang waren voor politieke ver wikkelingen en ten tweede van oordeel waren, dat het kostencij- fer niet langer te rechtvaardigen Boycot De boycot van de Spelen van Mos kou liep in de ochtendzitting als een rode draad door sterk poli tiek getinte referaten van Killa nin en die van de Rus Novikov, die het congres toesprak als pre- Aad de Mos (links): "Het is de verdienste van Linder dat iedereen bij Ajax zich volledig inzet". sident van de Moskouse organi satiecomité. Eenstemmig waren zij ook in hun oordeel dat de oproep van Carter „om de Spelen van Moskou te sa boteren" (Killanin) op een.regel recht fiasco is uitgelopen. „Want", zo beklemtoonde de door het IOC met goud onder scheiden Ierse lord. „de betrok ken politici waren uiteindelijk de verliezers. Winnaar was de olym pische beweging. En dat was te recht. Want de Olympsche Spe len zijn het eigendom van het IOC en niet van de Sowjet-Unie. Daarom had Carter de Spelen ook niet voor politieke doelein den mogen gebruiken". AMSTERDAM (GPD) - In eerste instantie voelde hij zich gepasseerd en gedegradeerd. Vijf maanden na de komst van Kurt Linder vindt Aad de Mos het echter geen punt meer dat hij als hoofdtrainer tijdelijk in de wachtkamer is gezet. „Toen Linder kwam en me verteld werd dat ik nog een of twee jaar zou worden ingewerkt voor ik definitief de eerste trainer van Ajax zou worden, vroeg ik me af wat ik dan nog zou moeten leren. Negentien wedstrijden was ik zelfstandig coach van Ajax I geweest. Er werd goed gevoetbald en maar tweemaal verloren. Van FC Twente en, voor de beker, van AZ'67. Waarom moest er dan zo nodig iets veranderen? Achteraf, zeg ik, is het wél juist ge weest. Ik heb het nodige opgestoken en mijn tijd komt toch wel". De Mos: „Ik heb gehoord en gele zen dat Ajax anders zou hebben gespeeld als ik het alleen voor het zeggen had gehad. Maar dat geloof ik niet. Ik zou dan drie mensen hebben gebonden aan persoonlijke dekking, zoals nu gebeurd is. Ziegler aan Falco, Boeve aan Archibald en Ophof aan Villa. Ophof in topvorm is erg belangrijk als mandekker als je met twee spitsen speelt. Daar om was ik het eens met de keuze van Ophof in plaats van Vanen burg, ook al voelde Ophof zich voor de wedstrijd niet helemaal lekker". „Linder heeft ervoor gezorgd dat er een goede sfeer is gekomen. Ik had in het voorseizoen, toen ik Beenhakker verving, te maken met boetes voor Ling en Schrij vers. die niet bij een persconfe rentie waren waarop Linder werd voorgesteld. Ik kreeg toen ook te maken met die moeilijk c heden rond Bobby Haarms. Der gelijke zaken spelen nu helemaal niet. Het is eindelijk rustig. Het is voor een belangrijk deel de verdienste van Linder geweest dat iedereen zich inzet voor de groep en niet voor zichzelf. Van hem heb ik ook geleerd hoe je spelers moet motiveren. Hij prik kelt ze door in te haken op din gen die ze zeggen". De door De Mos geprezen samen werking met Linder („hij laat mij vrij in de trainingen en met zijn tweeën stellen we steeds het elf tal op") heeft ertoe bijgedragen dat Ajax sinds lange tijd weer koploper is in de eredivisie. Daar tegenover staat dat de Amster dammers al bijna uitgeschakeld zijn in het Europa Cup Il-toer- nooi. Dinsdagavond moet Ajax in Londen te proberen een ach terstand van 3-1 tegen Totten- ham Hotspur te corrigeren. De brutaliteit waarmee Ajax in d e competitie vrijwel steeds heeft gevoetbald, maakte in de eerste wedstrijd tegen de Engelsen plaats voor ontzag. LEIDEN - Onder het motto 'Je leeft maar één keer' stapt Stephine van Gennip door het leven. Naast de beoefening van tafeltennis op landelijk topniveau heeft de 18-jarige Leidse interesse voor tal van andere zaken zoals muziek maken en haar studie fysiotherapie. Die zaken vindt de Scylla-speelster net zo belangrijk als het tafeltennissen, omdat zij nu eenmaal een levenswijze prefereert, waarin alle facetten van de maat schappij aan bod dienen te komen. Omdat zij aan het eind van vorige competitie dacht, dat voor de pingpong-sport geen plaats meer was in haar wereld, besloot Ste phine van Gennip de activiteiten bij Scylla voor gezien te houden. Maar niets is zo veranderlijk als de mens. Nadat het batje een zo mer lang onaangeroerd in de sporttas had gebivakkeerd, pij nigde zij haar hersens met de vraag: 'doorgaan met tafeltennis sen of niet'. Het werd doorgaan en vanavond staat zij met haar clubgenotes Sandra de Kruiff en Sohpia Vaalburg om 19.30 in het clubhuis aan de Catarijnestraat opgesteld om het Deense Zero Kopenhagen uit de eerste ronde van het Europa Cup-toernooi te werken. "Ik overwoog te stoppen omdat ik vond dat ik voor alle trainingsar- beid die ik in het tafeltennissen stak, te weinig terugkreeg", legt zij uit. "De damescompetitie is namelijk één grote ramp. Je speelt -al enkele jaren tegen de zelfde tegenstandsters en dat is op het laatst niet leuk meer. Sandra de Kruiff is daar bijvoor beeld behoorlijk op afgeknapt en ik zag het in feite ook niet meer zitten. Ik kreeg een gruwelijke hekel aan trainen en dacht op het laatst: 'waar doe je het allemaal voor'. Het feit dat ik niet meer in aanmerking voor het Nederlands tafeltennisteam kwam, werkte bepaald niet positief op m'n in stelling. Stoppen was, zo dacht ik, de enige oplossing maar na een tijdje realiseerde ik mij dat ik daar niets mee opschoot". 'Want ik wilde per sé op het spor tieve vlak bezig blijven. Ik dacht aan basketballen of nog een paar andere sporten. Maar wilde ik daar aan gaan beginnen, dan zou ik onder aan de ladder moeten beginnen, terwijl ik met het tafel tennis al ver had geschopt. Uit eindelijk besloot ik door te gaan omdat ik het bereiken van het Nederlands team én het verbete ren van m'n spel nu als uitdaging zie. Ik wil m'n'grens gaan verleg gen en heb daardoor weer plezier in het trainen gekregen". DEN HAAG (ANP) - De stich ting Nationale Sporttotali- sator heeft de Judobond Ne derland gisteren gevraagd uitleg te geven omtrent be richten over een omvangrij ke fraude-affaire binnen de bond. Namens dr. Zwartjes, directeur van de SNS, is het bestuur van de JBN voor een gesprek benaderd. De SNS is één van de externe geldge vers van de JBN. In 1980 ont ving de judo-organisatie 297.256 gulden uit de sport- totopot. Volgens Z.wartjes is het aller minst zeker of er met geld van de SNS is gefraudeerd. "Naast financiën van subsi diegevers als de sporttoto en het ministerie van CRM, be schikt de bond natuurlijk ook over eigen inkomsten. En dat werkt binnen een bond als de communiceren de vaten". Met of zonder trainer Theo Bakker probeert zij zowat elke dag bij Scylla de zwakke kanten bij te schaven. "Bij elke training pro beer ik wat te leren. Want alleen achter de tafel gaan staan om het balletje over het netje te krijgen, is niets voor mij. Voordat ik met een training begin, heb ik al in m'n hoofd wat er gaat gebeuren. Nu hoop ik met m'n verbeterde speelwijze in de gunst van de bondscoach te komen, want in ternationaal spelen is pas echt leuk. Dan pas weet je wat je waard bent. Maar het zal toch ze ker geen ramp voor me zijn als Gerard Bakker de keus op een ander laat vallen. Daarvoor vind ik het tafeltennis te onbelangrijk. Misschien is dat ook wel de re den dat ik destijds uit de selectie ben geknikkerd. Want het is voor een bondscoach natuurlijk mak kelijker werken met meiden die louter in tafeltennis zijn geïnte resseerd". Voor vanavond heeft het pingpong ook de speciale interesse van Stephine van Gennip, omdat de tegenstander Zero Kopenhagen heet. "Want wedstrijden om de Europa Cup", zegt ze. "hebben een speciale betekenis. Er is al tijd wat meer publiek en dat geeft altijd meer spanning". Ma rianne van der Vliet zal dat ge voel moeten missen nu zij door de clubleiding voor deze EC-ron- de buitenspel wordt gehouden. Na rijp beraad werd besloten Sophia Vaalburg te verkiezen boven de Leidse, die in Amster dam tafeltennissuccessen vierde. In de eventuele tweede ronde zal Scylla echter wél gebruik maken van de diensten van Van der Vliet. "In principe levert het spe len met vier vrouwen geen moei lijkheden op, als er maar goede afspraken worden gemaakt", geeft Van Gennip haar mening. "Er kunnen er uiteraard maar drie spelen en dat houdt in dat er één teleurgesteld moet worden. Maar voor de nationale competi tie is spelen met een viertal een uitkomst. Dan hoef je tenminste niet elke week achter de tafel voor die vervelende partijen" Z of deStafeltenniscarrière ook' voï: stePhine van Gennip: "Internationaal spelen is pas echt leuk. Dan pas weet je wat je waard bent". gend jaar wordt gecontinueerd. "Voor de vereniging zou ik in fei te nog een tijdje door moeten gaan. Want achter de eerste vier gaapt een grote ruimte, die pas over enkele jaren wordt opge vuld. Er is nauwelijks enige aan vulling. Maar het kan ook opeens afgelopen zijn. Want nu moet ik me soms inhouden over zaken die mij niet aanstaan in het tafel- tenniswereldje. Af en toe kan ik dan flink balen. Maar dan heb ik altijd nog m'n andere bezighe den, die mij dan weer op m'n ge mak stellen". ROB ONDERWATER DEN HAAG (ANP) - Willy van der Kuylen komt de rest van het lopende voetbalseizoen uit voor het Maastrichtse MVV. Het laatste struikel blok in de transferbespre kingen vormde PSV, de voormalige club van Van der Kuylen, waar hij zestien seizoenen speelde. De Eind- hovense vereniging heeft gistermorgen het fiat gege ven voor de overgang van de spelbepaler naar MW. Bo vendien heeft MVV nog een optie van twee jaar op de Helmonder. De tuchtcommissie van de KNVB heeft Peter Houtman geschorst voor drie wed strijden. Bovendien werd de spits van FC Groningen een geldboete van 250 gulden op gelegd. De trainer van NAC, Jo Jan sen, is door de tuchtcommis sie van de KNVB beboet met 300 gulden. Deze straf is een gevolg van het zonder toe stemming betreden van het veld en commentaar op de leiding tijdens een vriend schappelijk duel van NAC tegen Real Zaragossa. Twee spelers zijn voor vier wedstrijden geschorst: Jan van Dijk van FC Groningen en jeugdspeler Frank Dek ker van FC Den Haag. "Strothoogte „Volgens mij is die nederlaag te gen Tottenham niet terug te vo'e- ren op de keus tussen Vanen burg en Ophof. We zouden wel degelijk aanvallen en niet af wachten. Er was geen sprake van opbouw, de passes leken ner gens op. Men speelde elkaar op strothoogte aan. zodat er met die ballen niets te beginnen was. Van de hele tactiek kwam ook niets terecht, omdat Tottenham een aantal dingen goed door had. Lerby en Ling, onze belangrijk ste spelers, werden meteen aan gepakt en kregen extra rugdek king. Vanenburg zou worden in gezet om de zaak af te maken, maar de enige die afgemaakt werd was Ajax". Kieft werd niet opg'esteld omdat hij pas in militaire dienst zat en omdat Linder bang was dat hij ritme zou gaan missen. „Linder ging er vanuit dat als je Hamberg niet zou laten spelen en Kieft zou terugvallen, Ajax in een klap twee spelers kwijt zou zijn. Ham berg heeft er nu twee wedstrij den achter elkaar ingestaan. Voor hem is het de laatste kans". In de return tegen Tottenham zal zowel Kieft als Vanenburg wor den opgesteld. De Mos: „Kieft heeft tegen Den Haag laten zien dat hij karakter heeft. Anderen laten, als ze worden gepasseerd, nog wel eens het hoofd hangen. Kieft raakte er juist extra door geprikkeld. Dat is alleen maar in zijn voordeel. Hij behoort met Vanenburg en Silooy tot de ech te talenten bij Ajax. Als 17-, 18- jarigen nu, zijn ze goed. Wij moe ten er als trainers voor zorgen dat ze als 20-jangen veel beter zijn". „Neem Vanenburg. Van nature is hij snel, bij passeert en schiet makkelijk. Hij moet echter nog leren om zich af te zetten tegen tegenstanders, om zijn krachten te verdelen en om medespelers te coachen". „Dat meedenken en meepraten moet iedereen leren. Daarnaast zullen de spelers meer met hun lichaam moeten gaan werken, zodat ze ook een antwoord kun nen geven op harder spel. Dat hoeft niet eens zozeer te gebeu ren met kracht als wel met tech niek. Een prima voorbeeld is Jo- han Cruijff, die even frêle is ge bouwd als een aantal van die jon ge knapen bij ons. Het is erg goed dat Cruijff weer bij ons traint. De jongens leren veel van hem, ik trouwens ook". ADVERTENTIE Morgen zaterdag 26 september DE SLEUTELS-KRV Aanvang 14.30 uur Sportpark De Vliet

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15