Wintersport fors duurder Liechtenstein rukt op als wintersportgebied (over) Winteren Belgische "kuikens" in Zwitserse sneeuw DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1981 PAGINA 2t "Een wintersporter zal nu een maal altijd een wintersporter blijven", zo is de overtuiging van de touroperators. Een van hen gaat zelfs zover de wintersporter een 'terriër achtige mentaliteit' toe te dichten. "De Nederlanders zijn gewend langs platgetre den paden elk jaar opnieuw naar stekkie-x te gaan, omdat de hoteleigenaar zo aardig was die eerste keer, of omdat ze het zo goed kunnen vinden met de vrouw van de waard". Ook de Nederlandse Ski-Ver eniging deelt de overtuiging, dat wie eenmaal op winter sport is geweest voorgoed verloren is. In een beschou wing over de te verwachten resultaten schrijft de NSV: "Wintersport is winterhard'. De NSV constateert dat er niet minder mensen gaan skiën dan voorafgaande ja ren. Wel zijn er tendensen te bespeuren dat men op de kleintjes gaat letten. De be middeling van een reisbu reau wordt bijvoorbeeld steeds meer achterwege gela ten. De sneeuwaanbidder re gelt zelf zijn reis. Hij gaat lie ver in een (goedkoper) pen sion dan in een hotel. Het laagseizoen krijgt de voor keur boven het dure hoogsei zoen. Skilessen worden wat minder bezocht. Men neemt een halve dag les of helemaal niet meer. En de aanschaf van nieuwe spulletjes wordt op de lange baan geschoven. Om te beknibbelen zou men ge neigd kunnen zijn wat non chalanter met het afsluiten van verzekeringen te worden. Afgelopen zomerseizoen heeft de ANWB hiertegen ge waarschuwd, omdat veel au tomobilisten daardoor in het Het is er allemaal niet leuker op geworden. Vroeger kon je nog wel eens voor betrekke lijk weinig geld een goeie winterportvakantie beleven, maar vandaag de dag moet de portemonnaie toch wel tot de rand toe zijn gevuld. Het tikt allemaal behoorlijk aan. Niet alleen dat de reis- en verblijfskosten duurder worden. Ook de liftabonne- menten, lessen en skihuur stijgen met het jaar fors in prijs. De reisbureaus, die hun omzet schrikbarend zien dalen, zijn niettemin tamelijk optimis tisch. Een terugloop in het aantal wintersportreizen wordt niet verwacht. Wèl sta biliseert het aantal sneeuw- gangers. Maar algemeen is de tendens dat men voor de zo mervakantie dan maar met wat minder of helemaal niet genoegen neemt, om toch vooral die wintersport niet te hoeven missen. buitenland in grote moeilijk heden zijn gekomen. Bij de wintersporters is dat echter niet aan de orde. De ervaren skiër weet welke risico's hij loopt, wanneer hij zich niet goed verzekert tegen bot breuken of 'aanvaringen' met collega-skiërs. Wèl worden de reizen korter. Ging men in de 'goede tijd' nog veertien of zeventien da gen de bergen in, tegenwoor dig houdt men het vaker op tien dagen. Reisbureaus spe len hierop in door in hun pak ket veel van die tiendaagse reizen te stoppen. Om het betaalbaar te houden pakt men vaker de auto. Want ondanks de uit de pan rijzende benzineprijzen is het altijd goedkoper met z'n vie ren in een auto te stappen, dan met trein of vliegtuig te gaan. Busreizen naar de Al penlanden komen er echter wel meer in. In dit kader or ganiseert een enkele tourope rator zelfs een zogenaamde 'pendelbus': die rijdt naar een plek waar het goed skiën is en wanneer de sneeuwcon- dities minder worden pen delt hij naar een andere sneeuw- en liefst ook zonze- kere stek. Een tegemoetko ming dus aan degenen die niet met de eigen auto gaan. Aantrekkelijk proberen de reis bureaus het ook te maken door grote reductiepakketten aan te bieden. Korting op les sen, op liften en op excursies naar andere skigebieden. Gesteld kan worden dat de reis bureaus er alles aan doen om een malaise in de winterspor treizen te voorkomen. Want ook al blijft een winterspor ter een wintersporter, nieuwe komen er nauwelijks by. Overwinteren in een zon- en sneeuwrijk land. Honderdduizenden Neder landers doen dat jaarlijks. Zo'n paar weekjes weg uit het miezerige, kwakkelende Nederland trekt velen aan. Wintersport blijft nummer één op het lijstje. Ondanks de prijsstijgingen En ondanks de mogelijk heden in andere, warme gebieden rond de Middellandse Zee. Daarover gaat het in deze (over)wintenngsbijlage. Maar ook wordt een alternatief geboden: Ierland, dat tot nu toe 's winters nog niet zo in trek is geweest. Maar dat wel degelijk aanlokkelijke mogelijkheden biedt. Liechtenstein komt steeds meer in trek als wintersportland. En Italië vecht tegen het teruglopende aantal toeristen. Verder in deze bijlage de nadruk op veiligheid en een goede voorberei ding. Want dat kan veel ellende voorkomen. - 4 LES MARECOTTES - Een fleurige en opvallende verschijning in het Zwitserse skigebied van Les Marecottes (Wallis) vormen al jarenlang de „Belgische kuikentjes". Zo genoemd naar hun gele mutsen (met zwarte pluim) en gele ski-jacks. Het zijn de troetel kinderen van het dorp en ze komen uit het Belgische Woluwe Saint Lambert. In deze bij Brussel gelegen gemeente besliste de gemeenteraad op voorstel van schepen (wethouder) Pierre Jonart in 1960 al. dat de gemeente medewerking zou verlenen aan een skireis naar Les Marecottes voor alle vijfdeklassertjes van zowel de openbare als de bijzondere lagere scholen. Op de achtergrond leefde de gedachte drie weken zuivere berg lucht zal de kinderen goed doen. evenals de kennismaking met een ander land. In hotel Jolimont, geleid door het echtpaar Ma- ne-Lucie en Bernard Dlez, vonden de kinderen een goed onder dak, maar bovendien leslokalen want de school moest gewoon doorgaan. Het is geen vakantie voor de kinderen in die zin. dat ze de hele dag in de sneeuw kunnen banjeren. De onderwijzers gaan mee. En er is een strak leerschema opgesteld, dat overigens is goedge keurd door de Belgische inspectie van het onderwijs. In de middaguren is er echte skiles, waarvoor wat sport- en spelu- ren zijn opgespaard. In de drie weken dat de kinderen in Les Marecottes zijn, wordt het sportrooster wat uitgebreid, maar dat is in België al verwerkt in de daaraan voorafgaande weken en de weken die na Zwitserland voigen. Per jaar reizen een 500 kinderen van tien en elf jaar af naar het Zwitserse bergdorp. De reis gaat per trein, het vervoermiddel dat ze als het ware voor de deur van het hotel afzet. De interna tionale trein maakt een stop in Martigny. waar de groepen over stappen in het gemoedelijke bergtreintje dat hen in het 1100 meter hoog gelegen Les Marecottes brengt. Groepsleider G. Beaufays: „We merken aan de mensen hier, dat ze aan de kinderen zijn gehecht. Ze doen alles voor onze 'kuiken tjes' en door ons langdung verblyf hier - al meer dan 20 jaar weten we nu ook alles van het dorp af'. De kosten van deze skireis zijn voor een groot deel voor de ouders van de kinderen, maar zy hoeven voor dne weken volledige verzorging, het skimatenaal, de kleding en de treinreis niet al teveel te betalen. Alle skimateriaal, de ski-jacks, schoenen en de mutsen zijn eigen dom van de gemeente Woluwe, die ook elk jaar een subsidie voor deze reis op de begroting zet. Politieke meningsverschillen zijn er nog nooit over geweest. Ingevoerd onder het CVP-be- wind van schepen Jonart, heeft de socialistische schepen voor onderwijs. Marcel Decoster, vyf jaar geleden volledige mede werking toegezegd. De 'sneeuwschool' is een begnp in Woluwe geworden, waar al ouders zijn die nu hun kinderen zien meegaan en ook ouders zijn, die hun eigen wintervakantie al in Les Marecottes doorbren gen en er zelfs een tweede huisje hebben gekocht Toch is Woluwe geen 'rijke gemeente'. Het is een plaats met 50.000 inwoners, die alle lagen van de bevolking omvat. Alle zeven basisscholen doen aan dit winterprogramma voor de vijfdeklas sertjes mee of net nu privéscholen (bijzonder onderwys) of openbare scholen zyn. Belgische scholiertjes in Zwitserland fleurige verschijning Het zelfstandig vorstendom Liechtenstein telt 26.000 inwoners. Het staatje grenst in het noorden en oosten aan het Oostenrijkse Vorarlberg, in het zuiden aan het Zwitserse kanton Graubunden en in het westen vormt de Rijn de grens met het Zwitserse kanton Sankt Gallen. Behalve de hoofstad Vaduz telt Liechtenstein nog tien gemeenten. Malbun is het wintersportcentrum. De afstand Utrecht-Malbun is ongeveer 1000 kilometer. De snelste route per auto vanuit Nederland voert via Arnhem-Keulen-Frankfurt-Bazel-Zurich-Sargans-Vaduz. De weg van Vaduz naar Malbun wordt de hele winter sneeuwvrij gehouden. De laatste vier kilometer, vanaf Steg, zijn sneeuwkettin gen verplicht. De prijzen zijn dit jaar ongewijzigd gebleven. Zeven dagen Malbun (inclusief hotel op basis van vol pension en een ski-abonnement) kost nog steeds 450 gulden. Het weekarrangement wordt 90 gulden duurder wanneer men er twaalf skilessen bijneemt. De skilessen en het abonnement voor de liften zijn redelijk goedkoop in verhouding tot de prijzen die elders in de Alpen worden berekend. Voor zes halve dagen skiles betaalt men 70 gulden (kinderen onder de twaalf 58 gulden). Voor het gebruik van alle liften kan men een weekkaart kopen voor iets meer dan 80 gulden (in voor- en naseizoen 70 gulden). Malbun beschikt over een schaatsbaan (13 gulden voor een weekkaart) en twee hotels met openbare zwembaden en sauna's. MALBUN - De internationale skisuccessen van de familie Wenzel hebben er in ruime mate voor ge zorgd dat Liechtenstein behalve zijn overbekende postzegel- en postbussenreputatie er een nieuw handelsmerk heeft bijgekregen: de wintersport. Lange tijd is de sneeuw van het mini-staatje tamelijk onbe kend gebleven. De Wenzels maakten daar een eind aan; op de pistes van Malbun, het enige skistation in Liechten stein, legden Hanni Wenzel en haar broer Andy de basis voor hun overwinningen in wedstrijden om de wereldbe ker. Het directe gevolg was dat Liechtenstein behalve be lastingparadijs tevens sneeuwparadys werd. Een aantal jaren geleden maak te de wintersport nog geen 20 procent uit van de toeristen industrie van het vorsten dom. In korte tijd is dat beeld veranderd. Vorig jaar werden van de bijna 200.000 over nachtingen er alleen al 80.000 in de winter genoteerd. Dat Malbun, ondanks de spor tieve reclameactiviteiten van de familie Wenzel, nog steeds geen topper in de winter sport-hitparade is. heeft meer dan één oorzaak. Allereerst torst Liechtenstein het duur- te-imago met zich mee van grote broer Zwitserland. Voorts moet Malbun opbok sen tegen befaamde naburige oorden in Oostenrijk en Zwit serland. Maar de belangrijk ste oorzaak voor het achter wege blyven van massatoe risme in Malbun is het ge brek aan voldoende accom modatie. De nederzetting iri heeft maar 700 bedden en daar houdt het mee op. De liften kunnen per uur 5000 mensen aan. maar dit aantal wordt zelden ge haald. Voor veel bezoekers vormt de „accommodatie handicap" nu juist het aan trekkelijke van Malbun. Prijs Het is duidelijk dat - sche omstandigheden de laatste jaren steeds meer een stempel drukken op het win- tersportgebeuren. De keuze op een dorp zal meer dan ooit worden bepaald door de prijs die voor het sneeuwgenot be taald dient te worden. On danks de dure Zwitserse franc (de munteenheid van Liechtenstein) is Malbun be taalbaar. De prijzen liggen over het algemeen onder het gebruikelijke (hoge) niveau in de wintersportlanden. Een eenvoudige maaltijd krijgt men er al voor rond de 15 gul den. Opmerkelijk is de vriendelijk heid van de mensen in het dorp. De gast wordt er nog" ouderwets goed behandeld. Geen ongeïnteresseerde, uit sluitend op winstbejag uit zijnde horecalieden die men maar al te vaak in gerenom meerde wintersportplaatsen ontmoet. Maar misschien komt dat wel doordat Mal bun zich pas sinds 1960 met wintersport bezighoudt. Toen ging de poort naar de sneeuw open. De weg Vaduz- Malbun werd voortaan in de winter voor auto's begaan baar gehouden De aantrekkelijkheid van het skiplateau op 1600 meter met pistes tot 2000 meter hoogte wordt niet alleen bepaald door het redelijk prijspeil maar meer nog door de ge moedelijkheid en gezellig heid die het dorp uitstraalt. „Skieën in de poppenkast", zo werd het het skigebeuren in Malbun door een winter sportvakblad schertsend om schreven. Klein maar fijn is zeker van toepassing op Mal bun. „Bij ons is nog nooit een kind verdwaald", meldt de plaatselijk VW vol trots. De intimiteit van het dorp wordt extra geaccentueerd doordat de huizen (hoog bouw is gelukkig taboe) di rect aan de pistes liggen. De skiliften lopen pal naast de deur. Men leeft als hel ware 24 uur per dag op de piste. Omdat de afdalingen biina al lemaal op 'n centraal punt uit komen, bestaat de mogelijk heid dat ouders bijvoorbeeld een moeilijke (zwarte) afda ling doen, terwijl de kinderen zich vermaken op een naast liggende makkelijke „hang". Niet onbelangrijk voordeel van het wonen aan de ski wegen is ook dat men voor het mid dagmaal niet is aangewezen op de ongezellige, dure eet- hutten bovenop de alp, waar men eerst in de rij moet staan voor een bord voer om het vervolgens aan een smerige tafel te kunnen verorberen. In Malbun skiet iedereen te gen twaalf uur naar hotel of vakantiewoning om de lunch te gebruiken Pistes Het feit dat Liechtenstein top- skiërs voortbrengt lykt een garantie te zijn voor pistes van wereldklasse. Die schyn bedriegt echter. De ware skifanaten, sportievelingen die kilometerslange afdalin gen wensen, moeten Malbun links of rechts laten liggen en kiezen voor het naburige Oostenrijkse Lech of het Zwitserse Davos. Een tweede groep wintersporters voor wie Malbun direct afvalt, is de après-skigarde. Het nacht leven buiten de hotel- of pen siondeur is beperkt. Flaneren langs sjieke boetiekjes is er ook niet by. Men zal tevreden moeten zyn met een loopje langs de sportwinkcl en de supermarkt. De alpineskicr staan zes liften ter beschikking Wachttyden zyn zeldzaam Alleen tydens het weekeinde moet men soms vyf minuten geduld hebben. De meeste afdalin gen liggen tot een uur in de middag in de zon. Alleen de piste rond de Sareisjoch (2000 meter-stoeltjeshB) profiteert van de middagzon Over 't algemeen zyn de goed geprepareerde skiwegen zeer geschikt voor beginners. Voor de kleintjes is er een speciale babylift. Een tip: neem de tekst op het bord by de Hochecklifi ..Nur fur geübte fahrer" serieus. De roekeloze beginner, eenmaal met de lilt boven gekomen, zal de schrik om het hart slaan bij de aanblik van de besneeuwde „afgrond" Me nig avonturier heeft die afda ling met knikkende kruen te voet moeten afleggen Heeft Malbun voor alpineskiérs ruime mogelykheden ge- creérd. de langlaufers komen er bekaaid af. Hoewel het landschap er wel voor ge schikt is. moeten de beoefe naars van het skilopen uitwy- ken n.iar het vier kilometer lager gelegen Steg, waar een 7.5 kilometer lang traject in de bossen is uitgezet 's Avonds is een langlaufrondje van ruim anderhalve kilome ter verlicht. In het gebied rond Steg vinden wandelaars een uitgebreid net van wan delpaden (circa 30 kilometer). Malbun neemt geen overhaaste stappen om een „achter stand" op bekende skicircus- sen in te lopen De hechte ge meenschap van Malbun wil voorkomen dat het met hun dorp dezelfde kant uitgaat als met zo vele andere winter sportplaatsen. „Wy willen geen accommodaties die zyn afgestemd op vele duizenden gasten. Veel van die bekende oorden draaien maar vier maanden per jaar. De overige acht maanden zyn ze uitge storven Malbun willen we het hele jaar door leefbaar en vooral bewoond houden".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21