Rellen in West-Berlijn Harde rede van Gromiko Compromis Solidariteit Werkloosheid in Engeland meer dan verdubbeld Na dood jonge demonstrant Felle kritiek op FS en NAVO Tijdens bewind Thatcher Geen sancties EG tegen Zuid-Afrika woensdag 23 SEPTEMBER 1981 BUITENLAND Pagina 9 WARSCHAU/MOSKOU (UP1/ DPA/Reuter) - Roemenië heeft zich gisteren als laatste Oosteu- ropese land achter Moskou ge schaard. De leiding van Solidari teit besloot met een compromis voorstel een stap terug te doen op het punt van arbeiderszelfbe stuur. Moskou voerde zijn cam pagne tegen de bond verder op. vooral via het regeringsblad "Izwestia", maar opende in War schau ook economisch overleg met de leiders van Polen, dat voor zijn voorziening met olie en andere essentiële grondstoffen zoals katoen vrijwel volledig af hankelijk is van de Sowjet-Unie. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Alexander Haig, sprak in New York in de marge van de algemene vergade ring van de VN met zijn Poolse ambtgenoot. Jozef Czyrek. Van daag ontmoet hij zijn Sowjet-col- lega Gromiko om deze volgens zijn interview van zondag met de Amerikaanse omroep ABC te waarschuwen voor de "zeer ener- Oosteuropees front om Polen gesloten gieke" wijze waarop de Verenig de Staten en hun NAVO-bondge- noten zullen reageren op elk Russisch ingrijpen in Polen. Met Roemenië heeft zich volgens diplomaten het front van de Oosteuropese landen om Polen gesloten. Hun leiders blijken het er nu in elk geval over eens. dat Solidariteit niet alleen een duide lijke dreiging voor Polen in houdt, maar ook voor hun eigen landen. Maar dit wil volgens hen nog niet zeggen, dat zij ook voor militair ingrijpen zijn. Vooral Hongarije en Roemenië schijnen hier volgens hen nog lang niet aan toe te zijn. De Sowjet-Unie zou ook het economische wapen tegen Polen kunnen gebruiken. maar of met het openen van het handelsoverleg de in de afgelo pen dagen gevreesde dreiging daarmee definitief is weggeno men was niet direct duidelijk. Voor dit overleg kwam gisteren het hoofd van het Russische eco nomische planbureau Nikolai Baibakov naar Polen. Volgens het Poolse persbureau PAP ging het vooral om het vaststellen van de omvang voor de wederzijdse handel in 1982 en zou dit "be langrijke, extra Russische hulp" voor Polen betekenen. Het Pool se tekort op de handelsbalans met de Sowjet-Unie zal dit jaar ruim 3,1 miljard gulden bedra gen. PAP zei dat het erom ging het "van levensbelang zijnde minimum aan grondstoffen, energie en pro- dukten te krijgen". Moskou verscherpte intussen zijn aanval op Solidariteit via de Izwestia die de bond waarschuw de dat het elke bedreiging van het communisme in Polen zal be schouwen als een bedreiging van zijn eigen veiligheid en van de vrede in Europa. Met zijn com promisvoorstel inzake arbeiders- zelfbestuur stapte het presidium van de bond gisteren af van de oorspronkelijke eis, dat arbei ders directeuren van de bedrij ven moeten kunnen benoemen. Vice-premier Rakowski had maandag elke verdere samen werking met Solidariteit uitge sloten. Volgens het compromis voorstel zou de regering een lijst moeten opstellen van alle strate gische ondernemingen, waar de regering zelf de directeur wil be noemen. Onder deze bedrijven zouden ook de openbare dien sten. zoals het vervoer, en de openbare-nutsbedrijven. zoals de water-, gas- en elektriciteits bedrijven kunnen worden gere kend. Tegenover deze benoemin gen zouden de raden van arbei ders het vetorecht moeten krij gen. mits zij geldige bezwaren hebben. Zou het veto worden aangevochten dan zou de rechter een bindende uitspraak moeten doen. Een soortgelijk vetorecht zou de regering moeten krijgen voor directeuren die door de ar beiders worden gekozen. Solida riteit verklaarde tevens via zijn nationale secretaris Andrzej Ce- linski elk moment met de rege ring aan de onderhandelingstafel te willen gaan voor nieuw over leg. maar. zo zei hij, "uit de op volle toern draaiende perscam pagne tegen Solidariteit blijkt, dat de regering daartoe ongeluk kigerwijze niet bereid is". (Van onze correspondent Hans Amesz) BONN - Tijdens ernstige rellen bij de ontruiming van acht bezette huizen in West-Berlijn is gisteren een 18-jarige demonstrant om het leven gekomen. Dit vormde weer de aanleiding voor ongeregeldheden in een aantal andere Westduitse steden, waaronder Frankfurt en Bremen, die de hele nacht voortduurden. In West-Berlijn zelf nam een groot aantal betogers deel aan een fak keloptocht en braken vannacht weer gevechten uit tussen de de monstranten en de tot 4000 man versterkte politiemacht. Intussen hebben de afgevaardigden van de SPD en de Alternative Liste mo ties van wantrouwen in gediend f tegen het Berlijnse stadsbestuur.' Volgens de politie is de 18-jarige de monstrant door een ongeluk om het leven gekomen. De vermom de jongeman zou samen met an deren de voorruit van een voor bijrijdende stadsautobus verbrij zeld. Hij zou daarbij door de bus zijn overreden. Sommige oogge tuigen beweren echter dat de 18- jarige Klaus R. is gestorven om dat de politie demonstranten door een rood stoplicht van een niet afgezette kruising had ge jaagd. De jongen was door een bus gegrepen en tegen de voor ruit geslingerd. Na een korte stop zou, aldus de ooggetuigen, de chauffeur gas hebben gegeven en de gewonde demonstrant min stens 40 meter hebben meege sleurd. De senator van binnen landse zaken van Berlijn, Hein- rich Lummer, heeft opdracht ge geven de oorzaak van deze tragi sche gebeurtenis nauwkeurig te onderzoeken. Veldslag Na het bekendworden van de dood van Klaus R. ontstond in de Ber lijnse Potsdammerstrasse een ware veldslag. Dé politie opereer de met traangas en waterkanon nen. Demonstranten gooiden met stenen. Nadat een door het Berlijnse stads bestuur gesteld ultimatum om de acht bezette panden vrijwillig te ontruimen in de nacht was afge lopen, kregen in totaal 1800 agen ten opdracht de krakers uit de huizen te halen. Aanvankelijk verliep de actie zonder ernstige incidenten, maar later kwam het vooral in het centrum van de be zettingen, de wijk Schöneberg, tot heftige rellen. De politie werd ontvangen met een regen van ste nen. Gewelddadige demonstran ten overgoten barricades van au tobanden, schrootauto's, wasma chines, kasten, stoelen enzovoort met benzine en staken de boel in brand. Tot het laatst moment voor het be vel om in te grijpen heeft de oppo sitie van sociaal-demcoraten, li beralen en alternatieven in het Berlijnse stadsparlement gepro beerd ontruiming van de bezette huizen te verschuiven. In elk ge val tot na een debat van morgen De CDU-senaat onder leiding van de regerende burgemeester Ri chard von Weizsacker, wilde daar echter niet van horen. Von Weiz sacker uitte de vrees dat „anders het vertrouwen in de Berlijnse rechtsorde blijvend zou worden verstoord". Hij verweet de kra kers dat zij geen enkel concreet aanbod - onder andere alternatie ve woonruimte - hadden aange- niet bereid waren tot welk gesprek dan ook. De Duitse vakbond DGB. die via de haar be horende maatschappij Neue Hei mat eigenaar van zes van de acht ontruimde huizen is, had zich eveneens voor het politieoptre den uitgesproken. Inmiddels hebben de SPD en de Alternatieve Lijst in het Berlijnse stadsparlement een motie van wantrouwen tegen de verant- woordlijke senator van binnen landse zaken Lummer ingediend. Wanneer die zal worden behan deld staat nog niet vast. West- Berlijn wordt bestuurd door de Christendemocraten, die in het parlement twee zetels minder hebben dan de verzamelde oppo sitie. Na het verwijderen van barricades in de Westberlijnse wijk Schöneberg maakt de politie zich op c uit woningen (achtergrond) te zetten. Bij de schermutselingen kwam één persoon om het leven. NEW YORK (ANP) - De Sowjet- minister van buitenlandse zaken Andrei Gromiko heeft gisteren in New York de algemene verga dering van de Verenigde Naties voorgesteld, plechtig te verkla ren dat staten en staatslieden die als eerste kernwapens gebruiken de zwaarste misdaad tegen de mensheid begaan. "Staatslieden die besluiten als eer sten kernwapens te gebruiken kunnen nimmer worden ge rechtvaardigd of vergeven", al dus de resolutie die Gromiko ter goedkeuring aan de afgevaardig den van de 155 bij de volkerenor ganisatie aangesloten landen voorlegde. Ook doctrines die het eerste-ge- bruik van kernwapens mogelijk maken en elk optreden dat de wereld dichter bij een ramp brengt zijn onverenigbaar met de menselijke morele standaarden en de verheven idealen van de Verenigde Naties. Het is de hoogste plicht en rechtstreekse verantwoordelijkheid van lei ders van kernwapenstaten om het gevaar van het uitbreken van een kernoorlog te verminderen. De kernwapenrace moet door ge zamenlijk optreden, door onder handelingen die in een sfeer van vertrouwen en op basis van ge lijkheid worden gevoerd, wor den gestopt, aldus de minister. Zonder enig land met name te noe men sprak Gromiko niet alleen over "het aanjagen van de bewa peningswedloop, het openlijk streven naar militaire superiori teit over de Sowjet-Unie, het ves tigen van Amerikaanse militaire bases en het stationneren van Amerikaanse troepen in andere landen", maar ook over "druk op andere staten, in het bijzonder in Europa, teneinde hun politieke, handels- en economische ban den met de socialistische landen te beperken" Hard De rede van Gromiko werd door waarnemers beschouwd als de hardste die hij jaren voor de Ver enigde Naties heeft gehouden. Zij lijkt Moskous antwoord op de lange reeks aanvallen van de Amerikaanse president Reagan en minister van buitenlandse za ken Haig. De scherpe toon van de toespraak belooft weinig goeds voor de ontmoeting die de Russische minister vandaag heeft met Haig. Voor het eerst sinds de regering-Reagan in ja nuari dit jaar aantrad, zullen de twee ministers een onderhoud hebben met elkaar. Op één punt echter in zijn redevoe ring nam Gromiko een verzoe nende houding aan. Dat was waar hij zei dat Moskou niet een confrontatie wil met Washington en voorstander is van normale zakelijke wederzijdse betrekkin gen. De Amerikanen zullen in dat geval volgens hem echter wel "de huidige situatie in de wereld ADVERTENTIE rustiger moeten beoordelen en de internationale ontwikkelin gen realistischer dienen te bena deren". Ook zullen de Amerika nen "niet hun eigen mogelijkhe den mogen overschatten en die van anderen onderschatten", al dus Gromiko. Het voorstel om een verklaring af te leggen over het niet als eerste gebruiken is niet nieuw. De NA- VO-landen hebben dergelijke voorstellen, met een verwijzing naar de conventionele over macht van de landen van het Warschau Pact, tot nu toe steeds van de hand gewezen. De strate gie van het aangepaste antwoord - waarop Gromiko mogelijk doelde toen hij sprak over "doc trines" die het eerste gebruik van kernwapens mogelijk maken - sluit eerste-gebruik niet uit. Gromiko leverde felle kritiek op het besluit van de NAVO, 572 nieuwe raketten in West-Europa op te stellen, en liet zich in zeer voorzichtige bewoordingen uit over de mogelijkheid van Ameri kaans-Russische onderhandelin gen over kernwapens voor mid delgrote afstanden in Europa (behalve de 572 kruis- en pers- hing 2 raketten, de Russische SS 20 en "Backfire" bommenwer pers). Hij legde opnieuw een ver band met de zgn. "Forward Ba sed Systems", de raketten aan boord van Amerikaanse duikbo ten en de in Engeland gestatio neerde Amerikaanse bommen werpers. Onderhandelingen De Amerikaans-Russische onder handelingen over beperking van kernwapens in Europa zullen, naar het zich laat aanzien, wor den hervat, tenzij Washington weer van mening verandert. Het spreekt vanzelf dat de kwestie van het beperken van de kernwa pens voor middelgrote afstand en die van de soortgelijke Ameri kaanse "Forward Based Sys tems" tegelijkertijd, en in een or ganische samenhang, moeten worden onderzocht en geregeld, waarbij terdege rekening moet worden gehouden met alle facto ren die de strategische situatie op het continent bepalen. ADVERTENTIE Aandachtig luistert de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Haig rechts) naar de rede van zijn Sowjetrussische ambtgenoot Gromiko in de VN. Vanavond vindt een gesprek tussen beide bewindslieden plaats. Eén van de ongeveer 20.000 bloe metjes die model 3405 u biedt ter decoratie van uw kinderkamer. Een voorbeeld van Rath Doode heefver wandbekleding. Bij uw vakhandel Reagan pleit voor goede betrekkingen niet Moskou NEW YORK (AFP/Reutcr) - President Reagan van de Verenigde Staten heeft zijn Sowjet-collega Leonid Brezjnjev een brief gestuurd, waarin hij schrijft, "stabiele en opbouwende" betrekkin gen met de Sowjet-Unie te willen vestigen. Woordvoer der Fischer zei, dat Reagan erop wijst, dat Washington niet kan berusten in een stra tegisch minderwaardige po sitie jegens de Sowjet-Unie. Mos- Reagan stelt erin voor. te ko men tot een algemeen kader voor de betrekkingen tussen de twee supermachten waar bij "de Verenigde Staten be reid zijn rekening te houden met de wettige belangen van de Sowjet-Unie. op voor waarde dat de Sowjet-Unie dat ook doet met de onze". Aan de vooravond van het eer ste gesprek tussen Haig en Gromiko verklaart Reagan zich bereid te zoeken naar "belangrijke, controleerbare vermindering" van de kern wapens. Ook wil hij de com merciële betrekkingen tus sen beide landen uitbreiden. Het jongste Britse werkloos heidscijfer, dat opnieuw een naoorlogs record is. staat sinds gisteren op 2.998.789. Hoewel de stijging in de werkloosheid de afgelopen twee jaar afnam, is het tegen de verwachtingen in de laat ste twee maanden weer geste gen. De énige hoop die de Britse premier Margaret Thatcher uit de werkloos heidscijfers kan putten, is dat ze de drie miljoengrens nog net niet heeft overschreden. Met een Conservatieve- partijcongres voor de deur had het doorbreken van die drie miljoen barrière op pa pier bijzonder lelijk gestaan. Niettemin wordt er door nie mand aan getwijfeld, dat de volgende cijfers ver boven de drie miljoen zullen uitkomen. Een daling in de werkloosheid wordt het komende anderhalf jaar niet verwacht. Sinds pre mier Thatcher twee en een half jaar geleden aan de rege ring kwam, is de werkloos heid meer dan verdubbeld. De minister van financiën voorspelde destijds een piek van 1.900.000. Niemand ver wachtte toen dat er halverwe ge Thatchers regeerperiode nog eens een miljoen extra bij zou komen. Van het totale ar beidsaanbod heeft een op de acht Britten op dit moment geen werk (tegen een op de tien in Nederland). Velen vra gen zich af hoeveel werklozen er nog bij moeten komen voordat de premier de bestrij ding ervan tot haar prioriteit maakt. Het meest essentiële punt in het economische beleid van de conservatieve regering is nog steeds het laaghouden van de inflatie. Ondanks een zomer van kritiek blijkt de premier geenszins van plan haar prio riteit te verleggen en een pragmatischer koers te gaan varen. Door vorige week de duiven in haar kabinet te ver vangen door aanhangers van de harde lijn, heeft de IJzeren Maagd duidelijk gemaakt niet van het monetaristische pad te zullen wijken. Het geloof dat deze koers op den duur vruchten zal afwerpen, wordt nog slechts door een handvol getrouwen gedeeld. Tot nu toe heeft Thatchers mo- netarisme de Britse economie alleen maar schade berok kend. De voorspellingen lui den dat, tenzij de pemier zich gefnatigder opstelt, de situa tie nog verder zal verslechte ren. Thatchers doel is door het beheersen van de kapi- taaltoevoer de inflatie omlaag te brengen. Ze lijkt zichzelf daarmee gevangen te hebben gezet in een vicieuze cirkel, waar geen ontkomen aan is. De Britse premier, die van de vorige regering een inflatie cijfer van ruim 8 procent erf de, beloofde het twee jaar ge leden terug te brengen tot 5 proent. Het sprong in augus tus echter omhoog tot 11,5 procent. Die stijging was een onverwacht zware psychi sche klap voor het conserva tieve kabinet. Het produktie- niveau daalde intussen met 17 procent. Volgens de regering is aan die daling nu een einde gekomen. Van economisch herstel is echter nog geen spoor te bekennen. Traditionele aanhangers van de premier in de zaken- en finan ciële wereld klagen steen en been over de rentevoet, die vorige week met 2 procent steeg en bijna zeker nog ver der zal stijgen. De stijging van de rentevoet was bedoeld om de dalende pond omhoog te stuwen. Veel succes heeft die maatregel tot nu toe niet ge had. Het heeft wel een aantal bedrijven plotseling op de rand van faillissement ge bracht. Ondanks hevige be zuinigingen slaagde de rege ring er vorig jaar niet in haar belangrijkste doel, de kapi- taaltoevoer de baas blijven, te bereiken. Het ziet er niet naar uit dat de groei van de kapitaaltoevoer dit jaar binnen de gewenste 6 tot 10 procent blijft. Maar de enorme stijging in de werk loosheid maakt het bijna on mogelijk voor de regering nog meer op de sociale uitgaven te besnoeien. In een andere po ging haar doel te bereiken heeft de regering afgekon digd de loonsverhoging dit jaar binnen de 4 procent te willen houden. De 4 procent- norm geldt voor alle werkne mers in de openbare secto- De regering hoopt echter dat de werkgevers in de particuliere sector haar voorbeeld zullen volgen. Hiermee heeft ze zich nog een ander probleem op de nek gehaald. De vakbonden, die er vorig jaar maar net in slaagden, de levensstandaard van hun leden op hetzelfde ni veau te houden bereiden zich voor op een nieuwe „winter van ontevredenheid". LIA VAN BERKHOVEN NEW YORK (ANP) - De Europese Gemeenschap is niet bereid Zuid-Afrika onder druk te zetten om Namibië onafhankelijkheid te verlenen en een einde te ma ken aan de apartheid Dit blijkt uit de rede die de Engelse minis ter van buitenlandse zaken Lord Carnngton, als voorzitter van de ministerraad van de EG, gister middag in de algemene vergade ring van de Verenigde Naties heeft gehouden. Lord Carrington. die als EG-voor- zitter slechts datgene naar voren kon brengen wat voor alle tien le den van de gemeenschap aan vaardbaar is, beperkte zich tot de welhaast rituele veroordeling van de apartheid "als een sys teem dat wij allen verafschu wen", en het doen van een "drin gend" beroep op "allen die in Zuid-Afrika handelend kunnen optreden, zich bewust te zijn van de tendens naar fellere conflic ten en geweld, om de verbeel ding, de durf en het leiderschap op te brengen die nodig zijn om een politieke oplossing te berei ken". Ondertussen, aldus de En gelse bewindsman, "blyven de tien er bij Zuid-Afrika op aan dringen om tot vreedzame veran deringen te komen". De EG-landen hebben zich nog nooit gemeenschappelijk uitge sproken voor pressie, druk, een embargo een foln--)boycot of een- nomische dwangmaatregelen ï.v m de apartheid of de onaf hankelijkheid van Namibië Evenals vorig jaar zijn voorganger, de Luxemburger Gaston Thorn, "betreurde" Lord Carnngton dat vrijwel geen der verwachtingen die het zgn. interne debat in Zuid-Afrika had gewekt in ver vulling is gegaan, en dat de door de Zuidafrikaanse regenng in het vooruitzicht gestelde, "maar nog niet vervulde" beloften, "voorbijgaan aan de fundamen tele vraag, hoe kan worden tege moetgekomen aan de politieke, sociale en economische aspira ties van de zwarte, gekleurde en Aziatische Zuidafrikanen". De Zuidafrikaanse politie heeft gisteren negen blanke tegenstan ders van het apartheidsbewind in Pretoria even buiten Johan nesburg gearresteerd. Dit heeft een politiewoordvoerder, kolo nel Hennie Mulder, bekendge maakt. Van de negen zijn er na ondervraging twee vrijgelaten. De andere zeven kunnen op grond van de strenge Zuidafri kaanse veiligheidswetten veer tien dagen worden vastgehou den zonder enige vorm van pro ces of officiële aanklacht. Rath 4 Doodeheefver wandbekleding. U vindt het ttj da intorteurspeciaKst. Van sfeer tot maar. van gras tot vlas Soms is wandbekleding geen luxe, maar 'n zinvolle investering. Isolerend onderbehang bijvoorbeeld. U verdient 't terug in uw stookkosten. Rath Doodeheefver. Bij de vakman.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9