Zigeuners moeten weg CNV vreest dictaat werkgelegenheidsplan Die vreselijke angst heeft ons kapot gemaakt Minister Van Thijn: actie van ME was onvermijdelijk Potjes met gevaarlijk keukenzout in winkels ill f Boeren jagen laatste demonstranten weg Staatssecretaris handhaaft beleid Uitzetting bestreden WD vermoedt relatie IKV met oostblok vanaf morgen is het platenfeesl bij uw platenzaak! haal de verzamel-elpee 'warm aanbevolen' mmm mosselen tt- i bij ao Verbijstering over B AC RESTAURANTS woningcorporaties WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1981 DEN HAAG (ANP) - Het optreden van de Mobiele Eenheid in Dode- waard was helaas onvermijdelijk gezien de weigering van zoveel demonstranten af te zien van het bouwen van barricades. Dit zei minister Van Thijn (binnenland se zaken) gistermiddag voor de KRO-radio. De bewindsman sprak na het einde van de actie in Dodewaard van een "katerstemming". "Ik be treur het buitengewoon dat wat bedoeld was als een vreedzame demonstratie tegen kernenergie en vóór sluiting van Dodewaard, al vrij snel is ontaard in een ge welddadig treffen met de mobie le eenheid", aldus Van Thijn. Volgens hem heeft het gevoerde beleid van de waarnemend bur gemeester van Dodewaard daar toe geen aanleiding gegeven. Dat beleid was duidelijk: er mocht wel vreedzaam worden gede monstreerd, maar er mochten geen barricades worden opge richt. "Toen men daar toch mee is doorgegaan, toen men al maar weer nieuwe bouwmaterialen heeft aangesleept, barricades is gaan opwerpen en ook nog een agressieve houding tegen de po litie is gaan aannemen, toen was het helaas onvermijdelijk naar het uiterste middel te grijpen-het optreden van de mobiele een heid". De PvdA-kamerleden Stoffelen en Roethof hebben de ministers De Ruiter (justitie) en Van Thijn (binnenlandse zaken) gevraagd de Kamer schriftelijk te informe ren over de gebeurtenissen rond de demonstraties in Dodewaard. In het rapport - zo menen beide kamerleden zou ook moeten worden ingegaan op de vraag in hoeverre beide ministers zelf be trokken zijn bij en/of verant woordelijk zijn voor het gevoer de beleid. BINNENLAND DODEWAARD (GPD) - Enige hon derden boeren en andere inwo ners uit Dodewaard en de vlak tegenover de kerncentrale gele gen buurtschap Wely, hebben gisteravond met hevige bedrei gingen en intimidaties de laatste, tussen de 100 en 200 demon stranten op de vlucht gejaagd. Om acht uur was het door de be volking van Wely gestelde ulti matum verstreken en toen er om kwart over acht nog steeds anti- kernenergiebetogers met hun spullen op het gekraakte terrein van boer Baars aanwezig waren, grepen de boeren in. Zij renden dreigend het vertrapte weiland op. Toegesnelde politiemannen-met- platte-pet namen de wegvluch tende demonstranten in bescher ming door tussen hen en de woe dende menigte Betuwenaren een linie te vormen. Op die manier werd erger voorkomen. De mees te betogers trokken vervolgens naar het station Zetten-Andelst 6 0 half bew. regenbui Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven onweer Den Helder half bew. Rotterdam zwaar bew. Twente geheel bew. Vlissingen regenbui Zd. Limburg half bew. 20 11 19 12 20 13 om daar de trein naar huis te pakken. Een aantal van hen reis de af naar Nijmegen, waar reeds eerder honderden demonstran ten bivak hadden gekozen in de door krakersrellen berucht ge worden Piersonstraat. Tijdens de massale vlucht smeten verbolgen boeren een van de au to's van de demonstranten in de sloot. De politie greep niet in. Tot laat in de avond vormden zich in de straten van Wely grote groe pen mensen die het gebeuren van de afgelopen vier dagen be spraken. Ook waarnemend bur gemeester Goldberg van Dode waard verscheen per auto ten to nele en sprak de bevolking via de geluidsinstallatie toe. „Ik ben blij dat ze weg zijn. Er hadden doden en gewonden kunnen val len", aldus Goldberg, die vervol gens het beleid van de overheid schetste en de balans oDmaakte. „De centrale is open gebleven. Het personeel kon erin en eruit. Het oprichten van bouwsels is de de monstranten wel gelukt, maar gelukkig zijn nu alle wegen in de gemeente Dodewaard weer vrij. Dodewaard was het zat, maar Wely was het helemaal zat. want het gebeurt altijd hier", aldus Goldberg. Hij noemde de de monstratie van maandagavond, door de burgerij van Wely en Do dewaard, „een goede zaak. waar door de problemen versneld tot oplossing kwamen". Hij felici teerde daarmee de inwoners. Nadat hij het recht van demonstre ren had benadrukt en het opwer pen van blokkaden en barrica den had afgekeurd, zei hij „De ellende is geleden. Ik ben blij dat het in korte tijd tot een einde kwam. De gebeurtenissen heb ben onze democratie versterkt". Over eventuele schaderegelin gen repte de waarnemend burge meester met geen woord. In de Nijmeegse Piersonstraat heb ben demonstranten intussen een actiecentrum ingericht, waar gis teravond de plannen werden be sproken voor plaatselijke pnkac- ties en demonstraties (vandaag) tegen atoomschuilkelders en het politieoptreden m Dodewaard. Ook werd er steeds opgeroepen deel te nemen aan de grote de monstratieve tocht, zaterdag middag in Arnhem, langs de KE MA en andere instellingen die iets met kernenergie te maken hebben. UTRECHT (ANP) - In het westen van Nederland zijn in ongeveer twintig winkels enige honderden potjes keukenzout te koop die in werkelijkheid een vrij gevaarlij ke hoeveelheid kalium-nitraat bevatten. Het gaat hierbij om gla zen potjes met het opschrift "All spices tafelzout van Schilt, Am sterdam". Door bacterie-werking kan het ka lium-nitraat omgezet worden in het levensgevaarlijke nitriet, zo heeft het ministerie van volksge zondheid gisteren meegedeeld. De Keuringsdienst van Waren is inmiddels begonnen de potjes bij winkels weg te halen. Het mi nisterie raadt het publiek drin gend aan het produkt niet te ge bruiken. Volgens een woordvoerder van het ministerie van volksgezondheid zijn de glazen potjes 8,5 centime ter hoog en hebben ze een door snede van 4 centimeter. De in houd is 90 gram, het deksel is van kunststof en het etiket is be drukt in de kleuren wit, rood en goud. De affaire werd ontdekt naar aan leiding van een klacht van een vrouw die vond dat haar eten vies smaakte na gebruik van het zout van Schilt. De Keurings dienst van Waren stelde een on derzoek in en ontdekte dat het zout in werkelijkheid kalium-ni traat is. Kalium-nitraat is schade lijk bij gebruik in royale hoeveel heden. "WEERRAPPORTEN DEN HAAG (ANP) - De ongeveer honderd zigeu ners, die gisteravond bij de grensovergang Hazel- donk (gemeente Rijsber- gen) zijn neergestreken, moeten ons land onher roepelijk verlaten. Offi cieel moeten zij vandaag de grens over, maar zij krijgen nog enkele dagen de tijd om het land uit te gaan. Dit heeft staatssecretaris mr. M. Scheltema (justitie) gistermid dag meegedeeld nadat hij op het ministerie in Den Haag een ge sprek had gehad met zigeunerlei der Petaio. Scheltema zei te ver wachten dat de zigeuners zich aan deze beslissing zullen hou den omdat Petaio altijd heeft be loofd dat de groep het land zou verlaten als zij geen verblijfsver gunning kon krijgen. In juli besliste het ministerie van justitie dat de zigeuners geen verblijfsvergunning zou worden verleend. Daarop djenden de zi geuners een verzoek in tot her ziening van deze beslissing. Op dit verzoek heeft de adviescom missie voor vreemdelingenzaken van het ministerie vorige week vrijdag negatief geadviseerd. Volgens de staatssecretaris is er nu geen enkele weg meer open om de zigeuners in ons land te laten blijven. Ook aan hun verzoek in elk geval deze winter in Neder land te mogen doorbrengen kan niet worden voldaan, aldus Scheltema. De staatssecretaris noemde het een juist beleid tegenover deze groep niet anders te handelen dan te genover andere vreemdelingen die in Nederland willen blijven. Het zou onrechtvaardig zijn de zigeuners toe te laten, terwijl an dere vreemdelingen, die in de zelfde of haast benarder situaties verkeren, worden weggestuurd, zei hii. Verblij t'svergunning De zigeuners verbleven tot aan hun vertrek gistermiddag met auto's en caravans op de Sche- deldoekshaven in Den Haag, waar de ministeries van justitie en binnenlandse zaken zijn ge vestigd. Zij maken deel uit van de groep van ongeveer 140 zigeu ners die in juli van dit jaar door het hele land trok op zoek naar een gemeente die hen wilde re gisteren zodat een verblijfsver- Een deel van de groep zigeuners bij de grensovergang Hazeldonk x gesprek met de staatssecretaris van justitie, mr. Scheltema. gunning kon worden aange vraagd. Op 14 juli ging justitie uiteindelijk over tot registratie in de gemeen te Didam in Gelderland. Nog die zelfde dag kregen de zigeuners te horen dat zij het land uitmoesten omdat zij geen geldige reis- of verblij fspapieren hadden. De groep trok daarop richting Bel gië maar werd in dit land niet toegelaten. Hierna gingen zij naar Den Haag, waar Petaio enkele dagen druk onderhandelde met het ministe rie van justitie en de gemeente Den Haag. Justitie kwam op 21 juli met Woensdrecht overeen dat de groep haar tenten in deze gemeente mocht opslaan. Daar bij liet het ministerie echter we ten dat dit slechts tijdelijk soe laas bood omdat de zigeuners niet in aanmerking zouden ko men voor een verblijfsvergun ning. De vreemdelingendienst van de Haagse politie werd belast met het registeren van de aanvragen voor een verblijfsvergunning. De laatste week van de maand ver trok de groep naar Woensdrecht, waar zij tot het begin van deze week is gebleven. r zij gisteravond neerstreken na het DEN HAAG - De uitzetting van de zigeuners, die de ko mende dagen ons land moe ten verlaten, is in strijd met de gerechtelijke uitspraak dat uitwijzing alleen is toege staan wanneer er een land van bestemming is gevon den. Dit zegt het "Lau Mazi- rel Fonds", een organisatie die de belangen van zigeu ners behartigt, in reactie op de mededeling van de staats secretaris van justitie dat de groep zigeuners binnen enke le dagen het land uit moet. Volgens de voorzitter van het fonds. Jan Rogier, heeft de vorige staatssecretaris van justitie, mevrouw Haars, bij de zigeuners die nog in Alme- re staan wel rekening gehou den met deze uitspraak. Bo vendien moeten vreemdelin gen individueel en niet col lectief worden uitgewezen, zo meent hij. ROOSENDAAL (ANP) - De WD- fractie van de Tweede Kamer is bezig bewijsmateriaal te verza melen over de connecties die er zouden bestaan tussen de vrede- beweging in Nederland en de communistische landen in het oostblok. Dat zei fractie-secreta ris D. Dees gisteravond tijdens een spreekbeurt in Roosendaal. Volgens Dees komen de laatste we ken bij de fractie in Den Haag steeds meer "spijkerharde gege vens" binnen van wat hij noem de deskundige mensen op het gebied van buitenlandse zaken over hechte relaties van met na me het Interkerkeljk Vredesbe raad met communisten. "De bewijzen ontbreken echter nog maar daar wordt aan ge werkt. Zodra we die op tafel kun nen leggen, zullen we dat zeker niet nalaten", aldus Dees, die zei te geloven dat de gekritiseerde uitlatingen van de liberale voor man mr. M. Geertsma over dit onderwerp op waarheid berus ten. ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD/ANP) - CNV- voorzitter Harm van der Meulen heeft de indruk, dat de coördine rend minister voor de werkgele genheid, Joop den Uyl, zijn werkgelegenheidsplannen van uit het ministerie van sociale za ken en werkgelegenheid zal dic teren. "Wij moeten in deze zaak beslist geen staatsdirigisme. Dan blijft er niets over voor de sociale partners en komt er van werkge legenheid niets terecht", aldus Van der Meulen. De CNV-voorzitter zei dat het een gevaarlijke weg is, als Den Uyl de winsten van Shell en Esso wil aanwenden voor het scheppen van werkgelegenheid. "Er moe ten met deze maatschappijen af spraken worden gemaakt voor het doen van investeringen in Nederland. Het bedrijfsleven moet zelf investeren in industrië le vernieuwing, en niet de over heid. Als de overheid dit gaat doen en daarvoor de winsten gaat afromen, zakt bij ons be drijfsleven de investeringsbe reidheid tot beneden peil", zei Van der Meulen. Ook is Van der Meulen het niet eens met het opstellen van beleg gingsvoorschriften die institutio- ADVERTENTIE bij aankoop van minimaal 125.-14 v. lis o van24sepl lol 4 oktober nele beleggers dwingen gelden te steken in de woningbouw. "Hier wordt centraal dan gedic teerd wat er in feite moet gebeu ren met de centen van de kleine beleggers, en dat kan grote geva ren opleveren", meent Van der Meulen. Inmiddels heeft het CNV met het oog op de regeringsverklaring in een brief aan Den Uyl nog eens op een rijtje gezet wat er volgens deze vakcentrale moet komen te staan in het door Den Uyl op te stellen werkgelegenheidsplan. Hierbij worden genoemd de ver korting van arbeidstijd, en het opvullen van vacatures, ontstaan door mensen die gebruik maken van de regeling voor vervroegde pensionering (VUT). Marktaandeel Er zijn nog steeds mensen die me nen dat arbeidsplaatsen op korte termijn kunnen worden ge- creeerd. Men verlaagt eenvoudig de loonkosten en stimuleert de investeringen in het bedrijfsle ven. Maar dan wordt vergeten, dat datzelfde bedrijfsleven eerst een groter marktaandeel moet zien te veroveren of nieuwe markten moet exploreren en te vens moeten en passent de ren dementen nog verbeteren Aldus ïr W.J. ter Hart. voorzitter van de FME (verenigde werkge vers in de metaal- en de elektro technische industrie) vandaag bij de opening van de tentoon stelling "Het instrument" in het RAI-congrescentrum in Amster dam. J 5 J J „Die vernielingen, dat is niet het ergste, maar die ver schrikkelijke angst die we de afgelopen dagen doorstaan hebben. Dat heeft ons kapot gemaakt. Mensen hebben nachten niet geslapen. Er lag een enorme geestelijke druk op hen. Steeds werden ze met de actie geconfronteerd. De herrie van die rothelikopter, dat traangas, die politie, die stokken en al die demon stranten om hen heen, De mensen van Wely zal dit nog lang door het hoofd spoken". Frans Popma, bedrijfsleider by de conservenfabriek en inwo ner van Wely, het dorp dat de afgelopen dagen in het brandpunt van de belangstel ling heeft gestaan, moet even zijn hart luchten als hij heeft gehoord dat de acties rond de Dodewaardse kerncentrale zyn beëindigd. Hij was de voorzitter van het buurtcomi- té dat het contact tussen de overheid en de Welynaren voor zijn rekening nam. „Maar dat contact bestaat niet meer, dat is al twee dagen ge leden uit elkaar geklapt. Het comité staat op non-actief', zegt Popma. Hij voelt zich door de overheid in de steek gelaten. „Wat hier nu ge beurd is, hadden we allang van tevoren zien aankomen. Lees onze brief aan de over heid er maar op na", zegt hij op geëmotioneerde toon. Inderdaad wordt in de brief die 10 juli is gestuurd aan de le den van de Tweede Kamer, de minister van binnenland se zaken Wiegel, commissaris Geertsema en het Dode waardse gemeentebestuur, gewag gemaakt van de grote ongerustheid onder de bevol king. Enkele zinsneden daar uit: „Wij zijn deze gebeurtenissen niet gewend in onze buurt schap en wensen daarvan verschoond te blijven. Bij ve len is daarbij nog de angst dat bij een volgende actie ernsti ge moeilijkheden zullen ont staan", aldus de brief van 10 juli. „Door het uitblijven van enigerlei door de overheid getroffen maatregelen ter be scherming van de inwoners van Wely, zijn deze zeer ge schokt in de overheid. Er dient ernstig rekening mee te worden gehouden, dat bij volgende demonstraties, wanneer de overheid nalaat de persoonlijke vrijheid en veiligheid van huis en erf te garanderen en te bescher men, de buurtbewoners het recht in eigen hand zullen ne men. De demonstraties en acties tegen de zwaarbewaak te centrale is vooi die in de nabijheid een ondragelijke last gewor den, die door velen niet meer op te brengen is", aldus de brief waarop door de over heid in al die maanden niet is gereageerd. Forse kritiek heeft Popma ook op het beleid van waarne mend burgemeester A. Gold berg. „Hij heeft absoluut niet ingeschat wat hier onder de bevolking is aangericht. Hij is hier maar neergeplant, maar kent absoluut niet de mentaliteit en de gevoelens van de Betuwenaren". Waarschuwing „Ik wil dan ook een ernstige waarschuwing aan het adres van de actievoerders laten horen. Er wordt in Wely geen enkele actie meer getole reerd. Ik vrees dat iedereen die met zo'n gele sticker nog hier komt, in moeilijkheden geraakt". Persoonlijk vindt hij het verschrikkelijk dat de zaak van de anti-kernenergie op deze wyze in diskrediet is gebracht. „Maar zo kan het niet meer. Het moet op een andere basis. Dit is verschrik- kelnk". Hetzelfde oordeel heeft hij over het volksgericht dat hier de afgelopen dagen bijna had plaatsgehad. „Dat is uit den boze. We leven niet meer in de middeleeuwen. Laat ze dat maar in Iran doen, maar hier niet. En ik weet zeker dat er onder de heethoofden maar een paar procent Wely naren zijn". Popma had het ergste gevreesd als de actievoerders er niet mee waren opgehouden. „De mensen komt dan het bloed voor de ogen en zijn beslist niet redelijk meer. Nogmaals, die paar paaltjes die er ver nield zyn. dat is niet het erg ste. Maar het feit dat je ieder moment weer opgeschrikt werd. dat heeft de mensen geestelijk kapot gemaakt. Ik wil er een weekje tussenuit, ik ga met vakantie. Weg van deze plaats Dan hoop ik dat ik het weer kwijt ben", aldus Frans Popma Actievoerders tegen de kerncentrale in Dodewaard breken hun kampement op nadat zij zich voor beëindiging uan de blokkades hebben uitgesproken. Verrukkelijk! Die zeeversc Zeeuwse mosselen bi| uw AC Restaurant. Volop verknigbaar tot 15 oktober a.s. Klaargemaakt op uw eigen favonetc manier. Kiest u zelf maar Gebakken mosselen, gemengde salade, frites en rcmouladesaus f 11.75 p p. In het Selfservice restaurant Gekookte mosselen, gemengde salade, frites, stokbrood, mosterdsaus, rcmouladesaus, cocktailsaus cn inklusicf n gntis karafje witte wijn per 2 personen f. 20.- p.p. In het Eethuisie AC Leiderdorp E10/A4 Rotterdam-Am sterdam Persant Snoepweg TeL 071-89 9302 UIT EN TOCH EEN BEETJE THUIS. DEN HAAG (ANP) - Het is onthullend dat een aantal woningcorpoi alios financiële risico's heeft genomen zonder het beleid eerst af te stemmen op de situatie op de woningmarkt Dit zegt de centrale directie van de volkshuisvesting in haar jaarverslag 1980 Sommige corporaties, die m de premiekoop- en vrije-sector bouwden, zyn in ernstige geldproblemen geraakt door de stagnering van de koop- woningmarkt. De aanzienlijke verliezen konden ten dele door omzet ting in huurwoningen worden beperkt, aldus dit jaarverslag In de bouwactiviteiten moet een woningcorporatie zich allereerst bezig houden met sociale woningbouw (woningwet- en premiecorporatie-A- woningen). vindt de centrale directie Het bouwen van prcmiehuur- cn premie-B-koopwoningen is alleen mogelijk als daaraan aantoonbaar behoefte bestaat en als dat de doorstroming bevordert Verder mag een dergclyk project geen onverantwoorde financiële risico's voor de cor poratie met zich meebrengen, aldus do directie In haar jaarverslag wijst de centrale directie verder op de wenselijkheid het aankoopbeleid van woningcorporaties te richten op de plaatsclykc marktsituatie. Enkele corporaties hebben in 1980 woningcomplexen gekocht die geen sluitende financiële exploitatie opleverden.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7