Beestenspul met zesduizend dieren in GroenoordhaQen D'66: nieuwe fractieleider Inwonertal Leiden stijgt met 200 1 STl£l£ÜV Geen commerciewel voorlichting Geen tweede proef Kort Rapenburg Ruzie met conducteur Bezoek wethouders België bekritiseerd Leidse stadsrubitek WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1981 LEIDEN - Niet minder dan zesduizend dieren worden aankomend weekeinde verwacht in de Groenoordhallen. De opzet van Beestenspul is in vergelijkng met voorgaande jaren iets gewijzigd. Beestenspul '81 staat in het teken van kind en dier. De commercie en zang zijn vervangen door voorlichting en toneel. En de Dierenbescherming zal een actievere rol spelen dan voorheen. "Het is de bedoeling dat Beesten- spul een leerzaam tintje krijgt en dat de bezoekers overal met hun vragen terecht kunnen", aldus een van de organisatoren. Zo zijn de commerciële stands vervan gen door stands van organisaties op het gebied van van dieren- en natuurbescherming zoals anti-vi visectie, Lekker Dier, Wereldna- tuurfonds en Waddenzee. De dieren zijn hetzelfde gebleven Ook dit jaar is er weer een rijke verzameling aan honden, katten, paarden, vogels, vissen, duiven, kippen, konijnen, cavia's, kleur- zien. De meeste bewonderen in aar de Kynolo- Rijnland geeft met de diverse hondenrassen da gelijks parades en gehoorzaam heidsdemonstraties. Kinderen, die eens willen proberen hoe het voelt om op een paardenrug te zitten kunnen hiervoor terecht bij de ruitervereniging Liethorp in de Groenoordhal aanwezig is. Ook is de kinderboerderij Me- renwijk aanwezig met echte koeien en een (kunst)melkkoe om het melken te leren. Zwerfkatje dieren kan mei hun hokken, r genvereniging Rien Poortvliet verricht zaterdag om elf uur de officiële opening. Hij zal een zwerfkatje uit het Leids Dierenasiel overdragen aan een nieuwe eigenaar. Het LEIDEN - Het aantal i Leiden is vorig jaar met 200 toe genomen, zodat per 31 december 1980 de gemeente 103.246 inwo ners telde. Dit blijkt uit het rap port dat het bureau statistiek de zer dagen publiceerde. In de binnenstad nam het aantal inwoners in 1980 toe met 198 per sonen. Een groot deel van de toe name vond plaats in de zoge naamde stadsvernieuwingsge bieden. De bevolking van de wijk Waardei- land nam met 294 inwoners toe. Relatief bezien betekent dat een stijging van 73 procent. Oorzaak hiervan is het feit dat in deze wijk 184 woningen zijn opgele verd. Voorts was er een duidelij ke stijging van het inwonertal te bespeuren in de wijken Lage Mors en Hoge Mors. Het aantal inwoners daalde in de Kooi, Roo- denburgerdistrict, Bos- en Gast huis en Boerhaavedistrict. Het aantal in Leiden woonachtige gezinnen bedroeg per 31 decem ber 1980 25.200. Ten opzichte van '79 betekent dit een daling van 218 gezinnen. Het aantai geboor ten daarentegen steeg weer. Was het aantal geboortes in 1975 nog 10,89 per 1000 inwoners, in 1980 bedroeg dit aandeel 12,64. Het aantal alleenstaanden nam over 1980 toe met 748 personen. Eind '80 woonden er in totaal 24.294 alleenstaanden in Leiden. Was het aandeel van de alleen staanden per 31 december 1970 nog 18 procent, per 31 december '80 bedroeg dit 23,5 procent. De meesten wonen in het centrum. Op drie drie na werden de bin nenstadswij ken voor meer dan de helft door alleenstaanden be woond. Oorzaak van dit hoge percentage is natuurlijk de aan wezigheid van huisvesting voor studenten, werkende jongeren en bejaarden. Dierenasiel zoekt jaarlijks hon derden gezinnen, die bereid zijn zich te ontfermen over een hond of kat. Op dit ogenblik zoekt men onderdak voor tientallen honden en niet minder dan 93 katten. Een aantal van de dieren zal op Beestenspul komen. Daarnaast zal de film "Een hondenleven" van Puck Kerbl in première gaan. Zij heeft het leven verfilmd van een hond die via het Leids Asiel weer in een gezin terecht komt. Ook de film van de Dierenbescher ming "Dag Dieren", die onlangs op de televisie te zien was, wordt hier nog vele malen getoond. Daarnaast zal onder auspiciën van de Dierenbescherming de groep Straattoneel het spel 'Het ei of De Kip' opvoeren. De toe schouwers worden op de hoogte gebracht van het leed van de die ren uit de bio-industrie. Er wordt een pleidooi gehouden voor het gebruik van het "scharrel-ei" dat is voorzien van een goedkeu- ringsstempel. Uit handen van burgemeester Goekoop zullen de spelers van de groep Straatto neel zondagmiddag om drie uur een oorkonde krijgen. De hon derdste voorstelling is dan vol bracht. Kleurplaat Kinderen kunnen gratis naar Bees tenspul. De lagere schooljeugd van zes tot negen jaar heeft op school een kleurplaat gekregen. Als zij die 'gekleurd' inleveren bij de kassa mogen ze zo naar binnen, maar moeten dan wel onder geleide van een volwasse ne zijn. De oudere jeugd van tien tot vijftien jaar moet de vragen lijst die op school is verstrekt in gevuld inleveren om voor niets binnen te komen. Alle deelnemrs hebben kans op een prijs. De organisatoren verwachten veer tigduizend mensen, want Neder landers blijken dierenliefheb bers te zijn. In ons land verblij ven: 1.220.000 honden; 1.210.000 katten; 2.100.000 vogels; 4.000.000 vissen en 700.000 knaagdieren. Beestenspul '81 staat in het teken van kind en dier. LEIDEN - De gedeeltelijke afslui ting van het Kort Rapenburg is (voorlopig) een eenmalige zaak geweest. Volgens de oorspronke lijke plannen zou morgenmiddag van drie tot vijf uur de rijstrook waar het verkeer dat komt van de Prinsessekade zich opstelt om het Noordeinde op te njden, op nieuw met hekken worden afge sloten. Dit alles om te zien hoe de verkeersafwikkeling is als er op die plaats een grachtje wordt aangelegd. Gistermorgen werd al een dergelij ke proefneming genomen. De af deling verkeerszaken van de ge meente zegt genoeg te hebben aan de gegevens die het experi ment gisteren heeft opgeleverd. Vandaar dat er morgen geen tweede proef wordt genomen. Conclusies hoopt de gemeente afdeling op korte termijn te trek ken. In elk geval vóór dertien ok tober als er 's avonds op het stad huis een informatie-avond over de Kort Rapenburg-plannen wordt gehouden. De vereniging voor Pieters- en Academicwijk noemt de moge lijkheid dat het Kort Rapenburg weer een gracht wordt "aantrek kelijk" In een brief aan de ge meenteraad zegt de wijkvereni- gmg de experimenten met het Kort Rapenburg met interesse te volgen en een "creatief idee" te vinden. Wel betreurt de vereni ging het dat vooroverleg over het experiment heeft ontbroken. LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteravond rond half elf op het Leidse station een 27-jarige Lei- denaar gearresteerd die Siaande ruzie had met een conducteur. Hij zat in de trein van Amster dam naar Den Haag zonder kaar tje. Eenmaal op het bureau bleek ove rigens ook dat de Leidenaar nog dne weken gevangenisstraf moest uitzitten. De con. ducteur van de trein moest zich onder doktersbehandeling stellen. LEIDEN - Een voorgenomen reis je naar België van de wethouder Tesselaar en Waal is de fracties van CDA en D'66 in het verkeer de keelgat geschoten. "Uit eigen onderzoek" zo schrijven de raadsleden Walenkamp en Hoe kema aan de voorzitter van de gemeenteaad, burgemeester Goekoop, is hun gebleken dat deze reis er de reden van is dat enkele belangrijke agendapun ten niet staan opgenomen voor de raadsvergadering van aan staande maandag. Het gaat hier om de voorstellen tot bebouwing van het Schutters veld en het verbeteringsplan voor de wijk D'Oude Morsch. Punten die reeds op de agenda van 14 september stonden, maar toen - aldus CDa en D'66 op verzoek van de PvdA-fractie werden verschoven, omdat de desbetreffende stukken te laat naar de raadsleden zouden zijn gezonden. De fracties van CDA en D'66 laken het feit dat hier over geen overleg werd gepleegd met de andere partijen. Dat nu een bezoek aan een congres in Belgie van 14 tot 20 september er de oorzaak van is dat de agen dapunten opnieuw moeten wor den uitgesteld, gaat CDA en D'66 te ver. Zij willen dat de agenda voor maandag alsnog wordt uit gebreid met 'bcsluit-gereed zijn de' punten. Mocht de agenda van de raadsver gadering niet alsnog met deze punten worden aangevuld, dyi willen CDA en D'66 aanstaande maandag helemaal niet vergade- Hoekema volgt Glaubitz op LEIDEN - Hans Glaubitz, fractie voorzitter van D'66 in de ge meenteraad, legt op 1 oktober die functie neer. Hij wordt als fractieleider opgevolgd door Jan Hoekema. Glaubitz blijft wel nog gewoon raadslid. In een brief aan bestuur en fractie legt Glaubitz uit waarom hij tus sentijds het voorzitterschap van de fractie wil overdragen. Glau bitz wijst er daarbij op dat hij zich niet rneer herkiesbaar stelt voor de volgende raadsperiode ('82 tot '86). "Op deze manier wordt aan de nieuwe fractievoorzitter de gele genheid geboden reeds tijdens de behandeling van de gemeen tebegroting voor 1982 de visie van D'66 daarop te vertolken. Het lijkt mij ook in het belang van D'66 dat in een verkiezings jaar D'66-visies vooral worden uitgedragen door diegenen die na de verkiezingen gezichtsbepa lend zullen zijn voor het D'66-be- leid", aldus Glaubitz. De redenen van Glaubitz om zich niet herkiesbaar te stellen zijn tweeërlei. Ten eerste vindt de fractievoorzitter het niet langer meer verenigbaar om een volle dige dagtaak te combineren met het intensieve raadswerk. Bovendien bestaat de kans dat hij in de komende raadsperiode voor zijn werk op het ministerie van buitenlandse zaken wordt uitgezonden naar het buitenland. "Hetgeen voor mij op zich al vol doende reden is om een mandaat voor een tweede termijn als raadslid niet na te streven", al dus Glaubitz. Hoewel het vooral het werk is dat Glaubitz tot zijn beslissing bracht, moet het hem toch ook van het hart dat hij weer tijd wil krijgen voor "allerlei activiteiten Hans Glaubitz - exit die ik vroeger met plezier beoe fende en voor velerlei mensen met wie ik vroeger waardevolle contacten onderhield". Glaubitz wijst er in dit verband op dat hij zo'n tien jaar allerlei acti viteiten voor D'66 heeft onderno men, waarmee vrijwel alle vrije tijd in beslag werd genomen. "Het is tijd geworden voor een pauze", aldus Glaubitz. De andere twee zittende raadsle den voor D'66, Jan Hoekema en Menno Witteveen, hebben bei den laten weten zich wel op nieuw kandidaat te zullen stellen voor het raadslidmaatschap. Hoekema geldt in politieke krin gen daarbij als kandidaat voor een wethouderschap. door René van der Velden .fUaap Visser Gewone man Bij toeval werd gisterochtend in de Vrouwenkerkkoorsteeg de gewone Leidenaar uit de middeleeuwen aangeboord. Tijdens het herstellen van de gasleiding in de steeg stuit ten werklieden op enkele skeletten. Het eerste bot was nog niet uit de grond gepeuterd of me vrouw Suurmond van de ar cheologische begeleidings- was ter plaatse s de gemeente een oogje in het zeil te houden Mevrouw Suurmond kwam al snel tot de conclusie dat de werklieden niet op beroemd heden waren gestuit. "Hier ligt alleen de gewone man begraven. Dit is name lijk het kerkhof van de Vrou wenkerk. En op het kerkhof liggen geen beroemdheden. Die werden in de kerk begra- Bij opgravingen in De Camp werd vorig jaar op de plaats van de voormalige Vrouwen kerk al een speuractie naar bekende Leidenaars gehou den. Behalve de geleerde Scaliger werden geen kop stukken aangetroffen. Bijna alle graven bleken te zijn ge schud. Gewone Leidenaars liggen er in de omgeving van de Vrou wenkerk volgens mevTouw Suurmond nog volop. Maar het loont niet de moeite om die uit de grond te halen. Me vrouw Suurmond hoopt dan ook dat gewone Leidenaars van het weekeinde niet mas saal met een schop in de hand op zoek gaan naar hun voorouders. Geïsoleerd (2) De bewoners van de Horsten in de Merenwijk moeten nog minstens tien weken wach ten op een uitspraak van de huurcommissie over hun klachten met betrekking tot de stookkosten. Eén van de werklieden met een schedel van et naar' in zijn handen. De beroemdheden liggen i het kerkhof. In '77 is er bij de Protestants Christelijke Woningbouw vereniging (PCW), de huis baas van een kleine vijfhon derd flatbewoners m de Me renwijk, aan de bel getrok ken. Later ging de hulp- en informatiedienst van de So cialistische Partij zich voor de blauwbekkende bewoners inzetten. De Horsten-bewoners krijgen 's winters hun flats nauwe lijks warmgestookt terwijl de stookkosten de pan uitreizen door de slechte isolatie van de verwarmingsbuizen. De PCW doet volgens de SP niets aan de klachten van de bewoners. Vandaar dat an derhalf jaar geleden een klacht is gedeponeerd by de Huurcommissie. Vorige week is de Huurcommi- sie begonnen met de behan deling van de Horsten-klacht. Er zijn rekeningen opge vraagd terwijl de buiten dienst van de commissie een inspectietocht langs de ver warmingsbuizen heeft ge houden. Mevrouw Grolle van de Huur commissie verwacht dat de buitendienst over een week of zes rapport zal hebben op gemaakt waarna de klacht in een zitting van de commissie kan worden behandeld. Uit spraak van die commissie volgt dan ruim een maand la ter Het is dus voor de Horsten-be woners te hopen dat het voor lopig nog een beetje zacht weer blijft Goudkoorts (2) Vera en Gerco Jongejans uit de Lingestraat zijn heelhuids te ruggekeerd van hun 'doe- vakantie' in het hele hoge noorden. Samen met twee vrienden hebben zij op de grens van Canada en Alaska goud gezocht en. gevonden. Niet voldoende om de rest van hun leven onbezorgd één gro te 'doe-vakantie' te kunnen houden maar wel voldoende om familie en kennissen te tonen dat de goudzoekers in dertijd in het Klondike-ge- bicd nog links en rechts wat hebben laten liggen. In hun tentenkamp in het bos rijke noorden van Canada hebben Vera en Gerco ook nog beren-bezoek gehad. Gerco: "Op een ochtend dacht ik dat iemand aan onze tent stond te schudden dus ik liet een vreselijke vloek. Het was gelijk rustig. Later hoor de ik van een van de jongens dat er een beer op bezoek was geweest. Dat beest had de ka no's licht beschadigd, een winkelhaak in onze tent ge maakt en al het eten opgevre ten. We zijn toen als gekken gaan kanoën om bij een vol gende pleisterplaats te ko- Gerco heeft de spectaculaire kano-trip van het viertal over de Yukon-rivier op film vast gelegd en probeert deze nu aan een omroep te slijten. De Leidse goudzoekers hopen dat hun film bij liefhebbers van doe-vakanties de goud koorts zal doen oplaaien Woonproject (2) Het kamerproject van me vrouw Gnjns-Spykerboer uit d Raadsherenbuurt is tot nu toe niet erg succesvol. Niemand, maar dan ook werkelijk niemand, heeft na melijk gereageerd op het ver zoek van mevrouw Grijns om een werkgroep Wonen in het leven te roepen. Die werkgroep, zo schreef de initiatiefneemster enkele maanden geleden in wijk krant De Raadsheer, zou moeten proberen kamers te vinden voor studenten Lege kamers genoeg aan de Ryns- burgerweg en omgeving niet waar9 Helaas, de telefoon stond bepaald niet roodgloeiend. Maar mevrouw Grijns laat het er niet bij zitten. In de nieuwe Raadsheer roept zy alle buurtgenoten nogmaals op mee te werken aan de verwe zenlijking van haar ideeën. Toch verwacht zij ook nu weinig gelijkgestemden te zullen vinden? "Ik denk niet dat de animo veel groter is geworden. Waar schijnlijk zal nog niemand de telefoon pakken. Maar dat mag natuurlyk geen reden zijn om al te stoppen. Wel licht ga ik de mensen per- soonlyk aanklampen Mevrouw Gnjns denkt dat als het er op aankomt haar plan uiteindelijk toch zal slagen. "Weet u wat het is: veel men sen hebben geen trek in het verhuren van kamers omdat de positie van de verhuurder zo slecht is geworden. Kyk, als er een geldige reden is moet een verhuurder toch-- Wat zegt u? De huurder op straat kunnen zetten? Nou nee, dat soort woorden ge bruik ik liever niet. Laten we zeggen de huur beëindigen".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3