W inkeldiefstal veelal werk van jongeren jKs^fk Le/cfse agenda GS vindt bezwaren tegen plan Centrum ongegrond Onderzoek in Leiderdorp Beeld krijgt definitieve plaats in Voorschoten "Op andere manier kijken naar gevaar van atoomwapens cv LEIDERDORP - In Leiderdorp worden per jaar ruim tweeduizend winkeldiefstallen gepleegd. Dat zijn er zeven per (winkel-)dag. Slechts vijftien werden er in 1980 aangege ven. De meeste winkeldiefstallen worden gepleegd door kinderen jonger dan achttien jaar. WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1981 Deze cijfers komen uit een onder zoek van de rijkspolitie naar de "aard en omvang van de winkel diefstallen in Leiderdorp". De onderzoekers Olthof en De Jong pleitenn het rapport voor een be ter overleg tussen de winkeliers en de politie. Zij stellen verder voor op lagere scholen project onderwijs te geven over het on derwerp winkeldiefstal. En zij willen een nader onderzoek van het fenomeen winkeldiefstal. De onderzoekers hebben door middel van een enquete gepro beerd inzicht te krijgen in de Lei- derdorpse situatie. Zij stuurden naar 56 winkeliers enquetefor- Pak Slaag muiieren, waarvan zij er 36 terug kregen. Twee winkeliers schre ven dat er nooit in hun zaak wordt gestolen. Drie winkeliers wisten het niet. Eén formulier was niet ingevuld. Over bleven dertig winkeliers die regelmatig getroffen worden winkeldiefstallen. Twaalf van hen schreven dat er één keer per week of vaker wat wordt gesto len uit hun winkel. Omgerekend zijn dat zo'n 2200 winkeldiefstal len per jaar. Uit het antwoord op een volgende enquêtevraag blijkt dat een groot deel van de winkeliers gecon fronteerd wordt met een winkel diefstal door kinderen jonger dan twaalf jaar. Alle winkeliers schreven dat de diefstal voor het overgrote deel gepleegd worden door jongeren onder de achttien jaar. Ruim zestig procent heeft Bouw sporthal in Bijdorp nog onmogelijk VOORSCHOTEN - Financiële pro blemen maken de bouw van een sporthal annex tennishal in de Voorschotense wijk Bijdorp voorlopig onmogelijk. Wethou der Marselis deelde dat gister avond mee in de commissie sport en recreatie. Sportschool Goederaad wil al jaren een sporthal bouwen, maar heeft nu meegedeeld aan de gemeente dat er vertraging is opgetreden. In de onmiddellijke omgeving van Voorschoten zijn namelijk diverse sport- en tennishallen verrezen, zodat een sluitende ex ploitatie niet mogelijk is. Ook de toekomst van het tennis park in het Van der Hoevenpark is onzeker. De gemeente wil ljet tennispark optimaal gaan ge bruiken en is daarvoor in overleg getreden met de huidige exploi- tante Van der Bijl. Zo wil de ge meente dat de tennisvereniging Forescate de exploitatie van het park geheel overneemt, maar dat zou een contributieverhoging met ongeveer twintig procent be tekenen voor de leden. Hierdoor zou tennissen in Voorschoten niet meer voor iedereen betaal baar zijn. De voetbalvereniging Randstad Sport deelt zich op in twee afde lingen. De zondagafdeling be houdt twee velden op de huidige accommodatie, terwijl de zater dagafdeling eveneens twee vel den krijgt en daarbij 60.000 gul den voor de bouw van kleedgele genheid. De voetbalvereniging SVLV blijft I voorlopig voetballen in het Van der Hoevenpark met het verzoek om nog een vierde veld daar aan te leggen. Maar de financiële si tuatie van de gemeente maakt dat op dit moment niet mogelijk. ook wel eens last van diefstal door ouderen. Opvallend is de handelwijze van de winkeliers na het op heterdaad betrappen van een winkeldief. Slechts 43 procent (dertien) doet altijd aangifte, 23 procent soms. De rest geeft het niet aan. Het antwoord op een andere vraag is misschien wel het opvallendst. De niet-aangevers en de twijfe laars zeggen geen nut te zien in een aangifte, vinden de dader te jong, handelen het liever zelf af of vinden de omvang van de dief stal te klein. Als de winkeliers de zaak zelf af handelen, vertellen zij het aan de ouders (10), geven een repriman de (8), verbieden de toegang tot de winkel (5) of bellen de school op (4). Eén winkelier (een niet- aangever) schreef dat hij de zaak oploste door een pak slaag uit te delen. De Leiderdorpse winkeliers zijn bereid om wat aan de huidige si tuatie te doen. Zo willen twaalf winkeliers een beter contact krij gen met de politie en een betere reactie na het aangeven van een winkeldiefstal. Achttien winke liers willen duidelijke afspraken maken met de politie en veertien willen voorlichting kragen over winkeldiefstal. Die bereidheid om het probleem op te lossen blijkt overigens ech ter niet uit het aantal aangiften. De groep rijkspolitie Leiderdorp ontving vorig jaar slechts vijftien meldingen van winkeliers, dat is nog geen één procent van het aantal gepleegde diefstallen. Elf jaar heeft het beeldhouwwerk x sokkel vastgezet bij de sporthal. VOORSCHOTEN - Het beeld houwwerk van Frans de Wit bij de sporthal in Voorschoten krijgt na elf jaar eindelijk zijn definitie ve plaats. Het beeld zal een tien tal meters naar voren worden ge zet op een betonnen sokkel, zo dat het kunstwerk dan van alle kanten bekeken kan worden. Het beeld van de Leidense beeld houwer De Wit werd in 1970 aan gekocht door de gemeente Voor schoten. Het beeld had als naam 'elementen'. Het was het eerste beeld dat De Wit in deze stijl maakte. Begin van de jaren ze ventig werd het kunstwerk daar door langdurig uitgeleend aan onder meer een beeldhouwwerk- tentoonstelling in België en De Keukenhof. Daarna besloot de gemeente Voorschoten dat dit niet meer zou gebeuren. Voorlo- i Frans de Wit eigenlijk rondgezworven. Nu wordt het op een betonnen Het terrein aan de Leidsestraatweg 1 mogelijk is. i volgens het bestemmingsplan bebouwing met flatwoningen In Oegstgeest: Burgerlijke stand Ondertrouw: G.J.J. van den Bosch en E. de Mooij (Leiderdorp), H W. Sanders en R.C. Kleiss (Leiderdorp), H.J. Soeteman en M van der Wal (Leiderdorp). H L M. Reuvers en E. de Vry (Leiderdorp), M.C.M. Zwijsen en M. Nyhuis (Leider dorp). Getrouwd: J.T. Kok en C.M. Steenhuis (Leiderdorp), G.J. Kuiper en C. Duive- inan (Leiderdorp), M E. de Haan eri J.M.J. Oosterbaan (Leiderdorp), M.F.J. Jansen en B.L.M. Staals (Leiderdorp), G.W.B. van Westen en R.J. Peters (Lei derdorp). J. Zee en M. Beer (Leider dorp). Overleden: A J. Montanus van 9 maart 1906 ev: de M.J.W T de Groot (Leiden), J Vylbrief van 12 april 1902. ev M Boehlee (Leiden). D. Schutte van 3 maart 1906 (Leiden), J.M. van Ees van 29 januari 1911. gch.gew. met: Wolf N. (Lei derdorp). L.J. van den Ing van 4 juni 1902, geh.gew. met: P.J. van der Werf (Leiderdorp). P D. van Teylingen van 9 september 1892, geh gew. met: T. de Graaf (Leiderdorp). J C. Meyer van 6 mei 1894, ev. E.J.B. Weck (Leiderdorp). J Voorbach van 6 december 1894, geh .gew. met: K. Sas (Leiden). OEGSTGEEST - Een drietal be zwaren die zyn gemaakt tegen de herziening van het bestem mingsplan 'Centrum' in Oegst geest, is door Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland (het dage lijks bestuur van de provincie) afgewezen. De heer Kakebeeke, CDA-raadslid in Oegstgeest, had met name be zwaar gemaakt tegen de grootte van bebouwing op de hoek Leid sestraatweg en de Terweeweg. Hjj voerde aan dat de feitelijke hoogte van de flatbebouwing rond de 16 meter zou gaan bedra gen en dat de ligging van een drietal appartementen zodanig zijn geprojecteerd dat de bewo ners ervan uit zullen zien over de achtertuinen van de huizen aan de Leidsestraatweg. Verwezenlijking van de plannen zou volgens Kakebeeke een di recte aantasting betekenen van privacy en inbreuk op het woon genot. De hoogte van de bebou wing zou aan het karakter en het aanzien van de Leidsestraatweg afbreuk doen. Hij vond dat niet voldoende argumenten op tafel waren gekomen om aan te tonen dat slechts de geplande bebou wing mogelijk was en geen ande- Burgemeester en wethouders van Oegstgeest wezen er in hun ver weer op dat de huidige bebou wingsmogelijkheid, door de her ziening van het bestemmings plan. aantrekkelijker is dan de vroegere, onder andere omdat de bouwoppervlakte aanmerkelijk kleiner is in de nieuwe plannen. Bovendien wezen B en W erop dat de hoogte niet veel meer zal zijn dan de aangrenzende huizen aan de Leidsestraatweg, waarin Kakebeeke zelf woont. Ook is het college van mening dat er voldoende afstand is bewaard tussen het bebouwingsvlak en de naastgelegen woning (6 me ter). GS vinden nu de bestemming van de grond op de hoek van de Ter weeweg en de Leidsestraatweg voor de flatbebouwing uit stede bouwkundig oogpunt aanvaard baar. Zij zijn met B en W van me ning dat de geplande bouw niet erg afwijkt in hoogte van de al bestaande bebouwing. Daardoor zou het karakter van deze weg dan ook niet worden aangetast. Verder vindt GS dat de afstand van 6 meter tussen de bouwplek en de naastgelegen woning vol doende is om niemands belan gen te schaden. Het provinciaal bestuur wijst dan ook de bezwa ren van Kakebeeke af. Eenzelfde afwijzende houding nam GS aan tegenover de bezwa ren van de heer Weiter en het Willibrordparochiebestuur. Bei den zouden graag de bestem ming voor horeca-doeleinden bij 't Camphuys' naast de rooms- katholieke kerk, die in het her ziene bestemmingsplan is opge nomen, aangevuld zien met de mogelijkheid voor andere voor zieningen. Zo zouden ter plekke eventueel bejaardenvoorzienin gen moeten kunnen komen. B en W antwoordden daarop dat een dubbele bestemming de rechts zekerheid niet zou bevorderen. Verder gaf het college aan dat de -bestemming die Weiter voor ogen had een vage bestemming is, waarmee men alle kanten uit zou kunnen. Wanneer een twee de bestemming aan die grond moet worden gegeven dan moet dat volgens B en W een duidelijk omschreven plan zijn. GS geven toe dat het niet uitgeslo ten is "dat de grond in de toe komst geheel of gedeeltelijk in aanmerking komt voor de be stemming, die meer aansluit op de aanwezigheid van de kerk, met name voor bejaardenhuis- vesting". GS merkt op dat in het herziene plan met de mogelijk heid rekening is gehouden om dat de bevoegdheid gegeven wordt de bestemming horecabe drijven te wijzigen in die voor bijzondere doeleinden (bijvoor beeld bejaardenwoningen). Het bezwaar van Weiter tegen de uitbreiding van Endegeest, waar door een weidegebied zou wor den aangetast met landschappe lijke waarde, werd eveneens af gewezen. B en W waren van me ning dat de bouwplannen van nieuwe paviljoens en een sport accommodatie op de plek waar dit mogelijk wordt gemaakt, geen wezenlijke aantasting zijn voor dit gebied. Het college denkt dat Endegeest voldoende mogelijkheid moet worden gebo den om te vernieuwen en uit te breiden en dat een bebouwings percentage van 40 procent van de beschikbare grond aanvaard baar is. GS kunnen zich met dit standpunt van B en W verenigen en wijzen dan ook dit bezwaar af. pig werd het beeld toen neerge zet tegen het terras aan van de sporthal. Een tijdelijke plaats zou dit zijn. Een gedeelte ervan ging al gauw verscholen onder de struiken. Gras en ander groen zorgden er regelmatig voor dat ook de opstaande elementen ge deeltelijk uit het zicht verdwe- Het was de bedoeling toentertijd dat het beeld wel op het terrein zou komen te staan waar het nu staat, maar dat er een vijvertje zou komen en op het talud het kunstwerk neergezet zou wor den. Van een vijvertje is inmid dels geen sprake meer. Overleg tussen de gemeente en Frans de Wit resulteerde in een nieuwe plaats op het grasveld voor de sporthal. Het beeld zal daar nu binnenkort neergezet worden. Het kunstwerk bestaat uit elemen ten gemaakt van zogenaamde corten a-staal die niet geverfd zijn. Het gevolg is dat er een roestlaagje opkomt, maar dat het geheel niet verder roest. Het beeld heeft de gemeente zestien duizend gulden gekost. Toneelstuk in Oegstgeest OEGSTGEEST - "Maak een to neelstuk over atoomwapens" Dat was de opdracht van het In terkerkelijk Vredesberaad (IKV) in Oegstgeest aan de toneelgroep 'Gruppo Trutto Dramatico' uit Leiden. De groep ging met deze opdracht aan de slag en schreef een toneelstuk getiteld: 'Onder de schuifdeuren', dat vanavond in het kader van de Vredesweek in gebouw 'Taberna' in Oegst geest wordt opgevoerd. De titel heeft betrekking op de in middels berucht geworden bro chure van de BB waarin aan de hand van tekeningen en plaatjes getoond wordt hoe men het hoofd kan bieden aan een even tuele kernaanval op ons land. Onder meer wordt de suggestie aan de hand gedaan om zelf een schuilplaats te bouwen met be hulp van deuren die schuingezet tegen een muur een voldoende beveiliging moeten bieden tegen de bij een atoomaanval vrijko mende straling. v'In de vijf jaar dat onze groep be staat hebben we ons voorname lijk bezig gehouden met niet-ac tuele of politieke onderwerpen, dus dit was helemaal nieuw voor ons", zo vertelt één van de leden van de toneelgroep. 'Gruppo Trutto Dramatico', bestaande uit Liesbeth Huiberts, Niko Hui- berts, Rik van Boeckel en Kees van Leeuwen, ging echter vol goede moed aan de slag. Vrij houden Volgens Kees van Leeuwen heb ben de leden van de groep een heel gericht doel nagestreefd. "Uitgangspunt was om op een andere manier dan gebruikelijk mensen bewust te maken van de gevaren die verbonden zijn aan atoomwapens. Ik denk dat een stuk als dit meer aanspreekt dan sprekers en zo. Wij richten ons vooral op mensen in de leeftijds groep van zestien tot vijfentwin tig jaar, daarom hebben we het stuk ook vry hard gemaakt. Met een zelfgemaakt filmpje laten wij bijvoorbeeld zien hoe Oegstgeest er uit zal zien na een aanval met kernwapens." "Of het publiek wel zal komen is een heel andere vraag, maar ik denk van wel. Het IKV heeft na melijk erg veel gedaan op bij voorbeeld middelbare scholen om dit onderwerp onder de aan dacht van de mensen te brengen. De mensen kennen ons ook nog niet in deze vorm, zoals veel an dere groepen worden we niet di rect geassocieerd met het begrip 'vormingstoneel'." De groepsleden wijzen er op dat hun stukken worden geken merkt door een minimaal ge bruik aan tekst. De nadruk ligt op de handeling. Deze handeling is duidelijk gericht op het neer zetten van een personage. Pas daarna wordt begonnen aan de invulling van de concrete hande ling. Bepaalde situaties en han delingen zijn tot in het absurde doorgevoerd. "Je zou het kort weg als 'emotioneel absurdisme' kunnen betitelen. "We hopen eigenlijk dat het niet by deze ene voorstelling zal blijven, maar het schijnt dat er vanavond ook mensen van het IKV uit Lei den komen kijken, dus is er een kans dat we het stuk ook in Lei den nog een keer kunnen spe len." Het stuk zal vanavond vanaf half negen worden opgevoerd in Ta berna aan de Julianalaan. Aan sluitend hierop organiseert het IKV een stille fakkeloptocht te gen de kernwapens door Oegst geest. HANS BOUSIE WOENSDAG Leiden - Stats jongerencentrum, Haar lemmerstraat 73, cursus stijldansen; don soos met films en informatie pro gramma's, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, meisjes-telefoon, 16-22 uur. Buizerdhorst 17 - inlichtingen over Ba-i ha'i geloof, tel. 213490. Augustinus - Rapenburg 24, toneelstuk 'De Motorfiets', 20.30 uur. Leids Volkshuis - projectgroep De Camp. do 14 uur. j The Jam - 2e BinnenvestgrachtoptreJ den de groep Next Crisis. Salon Odessa - Hoge woerd 18. video vertoning "The only connect', 19.30 uur. Hartebrugkerk - rondleiding en toren- beklimming, 19 uur. Rijksmuseum Volkenkunde - Steen- straat 1. informatie- en discussieavond Indianen, 20 uur. Stadhuis - raadscommissie financiën, 20 Stadhuis - raadscommissie onderwijs en samenlevingsopbouw, 20 uur. Voorschoten - gemeentehuis, gecombi neerde commissie vergadering, 20.30 Leiderdorp - gemeentehuis, c openbare orde en veiligheid, 20 uur. Oegstgeest - Taberna, optreden Gruppo Trutto Dramatico, 20.30 uur. Provinciehuis, Koningskade 1, Den Haag, afscheid commandant Paul rijks politie, do 14.30 uur. DONDERDAG rVSW. C.O.C. Portheine-Caudri over 'Het on derwerp in de schilderkunst'. Op Eigen Wieken - Valkenpad 2, voor lichtingsavond over alternatieve voe ding, 20 uur. Salon Odessa - Hogewoerd 18, video- vertoning 'A gay USA', 19.30 uur. Monument 40-45 - tegenover Molen De Valk, vertrek vredestocht, 18.30 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Hooglandse kerk- gracht 32, vry advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Troef - Noordeinde 2a, werkgroep dienstweigeren, voorlichting en begelei ding dienstweigeren, tel. 216180, van 20- 21.30 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, disco van 20-22.30 uur, vr soos van 15-17 uur. Leids Werkgroep Homosexualiteit - Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO 19-20.30 uur, tel. 142505. Leiderdorp - gemeentehuis, beleidsplanning en financiën, 20 uur. Oegstgeest - gemeentehuis, gemeente raad, 20 uur. Zoeterwoude - gemeentehuis, gemeen teraad, 20 uur. Warmond - gemeentehuis, gemeente raad, 20 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondag- dienst van de apotheken in de regio Lei den wordt waargenomen van vr 18 sep tot 25 sept door Apotheek Leiden Zuid- West, Brahmslaan 20, tel. 763134; Apo theek Beker, Lytweg 4, Oegstgeest, tel. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Ryn: 134604, tel. ten zuiden van de Ryn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lytweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan. tel. 4641 OEGSTGEEST - De stichting Jeugd- Jongerenwerk in'Oegst geest heeft nog plaatsen over bij de peuteropvang. Deze groep draait vanaf eind augustus in het gemeentecentrum aan de Lijt- weg. Het bijzondere aan deze peuteropvang is dat de kinderen ook incidenteel kunnen komen (bijvoorbeeld 1 of 2 keer per week). De tijden zijn tussen half negen en twaalf uur. Belangstel lenden kunnen in het gemeen tencentrum langsgaan. Dokacursus In de Voorschotense Lindehoeve worden vanaf half oktober doka cursussen gegeven. Ontwikkel- afdruktechnieken op het gebied van de zwart-witfotografie staan centraal. De cursussen worden gegeven op maandag-, dinsdag-, woensdag- en donderdagavond en op zaterdagmiddag. Men kan zich telefonisch aanmelden: 01717-3597 Expositie War- In het 'Oude Raadhuis' i mond wordt momenteel een ten toonstelling gehouden van werken van Ewout van Santen. Hy is vertegenwoordigd in dit gebouw aan de Dorpsstraat 36 met etsen, schilderijèn en pente keningen tot en met 7 oktober. De openingstijden van de expo sitieruimte zijn als volgt: dinsdag van zeven tot negen uur s avonds, woensdag, donderdag van twee tot vier uur, zaterdag van elf tot vier uur en zondag van twee tot vier uur. Vrede In het kader van de Vredesweek wordt morgenavond een ge- spreksavond gehouden in de Scheppingskerk in Leiderdorp. Het thema is de vredesopvoe- ding en als inleidster daartoe zal Evelien Stern, medewerkster van de landelijke hervormde jeugdraad, fungeren. Aanvang van de bijeenkomst acht uur. De bedoeling is dat naar aanleiding van deze avond één of meer ge spreksgroepen zullen worden ge vormd, die in de loop van de vol gende maanden enkele keren verder zullen denken en praten over dit onderwerp. lEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tal 071-123143 tuaaan 18.00-19.30 uur (nabezor- ging na 19.30 uur); a dag* 1 16.00-18.00 i Abonnementsgelden bl| Leidach Dagblad B V. Hoofdkantoor, Wltta Singel 1. 2311 BG vooruitbetaling LEIDEN doen Poatbua 54, 2300 AB BIJ automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 tn.v. Demlate Holding BV t f53,45 per post f 75,80 Jsarabonnement f202,30 per poet f 291,70 Loeae nummer 0,75 Hoofdredacteur: A.A.M. Schuurmane Ad|unct-hoofdredacteur: J.P.M. i der Meer (re- f. Wlrtz (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A.A. van Brussel (sociale economie) P.J. Tombe (sport) P C. Roeier (radio en tele visie. kunst) Bonn, Brussel, Lonoen, Parl|s, Wsshlngton, Cai ro, Rome, Madrid, Stock holm en Djakarta. W.C.H. Schrama (nieuws- Radactie stad en dienst en feature) randgemeenten SJ. de Groot (gèestelt|k J* 071-125260 of leven) 071-144941 tal 222

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2