Chemie kritiseert wet Olie-industrie enthousiast over „kolie" Kritiek op zuinige cv-ketel Beurs Amsterdam kort zakelijk marktberichten Beurs open voor kleine fondsen WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1981 ECONOMIE PAGINA 23 Fruitveilingen De Nederlandse fruitveilingen hebben voor in totaal 120 men sen arbeidstijdverkorting aange vraagd en de kans bestaat, dat er in de komende maanden aanvra gen voor nog eens honderd per sonen bijkomen. Reden: de ster ke vermindering van de fruit oogst als gevolg van de nacht vorst in de nacht van april. De werkgeversvereniging van de Nederlandse tuinbouwveilingen heeft dit meegedeeld. Strippenkaart Bezitters van oude, ongebruikte strippenkaarten op het oude ta rief van vóór 1 juni, kunnen die bij wijze van hoge uitzondering nog tot 30 september vergoed krijgen. Zij moeten zich dan mel den bij postbus 55. Dit heeft mi nister Zeevalking van verkeer en waterstaat geantwoord op schrif telijke vragen van de Tweede- Kamerleden Zijlstra (PvdA) en Schutte (GPV). De oude strip penkaart voor het openbaar ver voer verloor zijn bruikbaarheid in feite op 1 september, drie maanden na de invoering van de nieuwe tarieven. Volgens minis ter Zeevalking kan slechts een zeer incidentele reiziger gedu peerd zijn doordat hij of zij met een blanco, geheel niet gebruikte kaart is blijven zitten. Ford De groep van 216 werknemers van de met sluiting bedreigde Ford fabriek in Amsterdam, die het niet eens is met het beleid van de ondernemingsraad, is boos over de weigering van de or een ge sprek aan te gaan. De ongeruste personeelsleden zien de weige ring echter niet als een geldige reden om de belangenbeharti ging van een aanzienlijk deel van het Ford-personeel te bevriezen. ,,Wij beschouwen de weigering als een bewijs te meer dat de or alleen haar eigen strategie - meer of minder beïnvloed door de vakbonden - wenst te volgen zonder de belangen van het ge hele personeel te behartigen", zo zeggen zij. De ongeruste perso neelsleden zijn van mening dat de strategie van de or zal leiden tot de totale ondergang van het bedrijf. Inclusief de 325 arbeids plaatsen die over zouden blijven in het plan van de directie. Metaal cao Ruim 70 procent van de leden van de Industriebond FNV is ak koord met invoering van een nieuw functieclassificatiesys teem in de metaalindustrie. Dat systeem, waarover de vakbon den en de metaalwergevers on langs een principe-akkoord af sloten, beoogt een betere belo ning van vakmanschap en be zwarende werkomstandigheden. Op ledenvergaderingen die de Industriebond de afgelopen we ken in het land belegde stond een fors deel van de achterban huiverig tegenover het nieuwe systeem. Cao uitzendbureau's DEN HAAG (GPD) - De Unie BLHP en de Dienstenbond CNV hebben met de Algemene Bond Uitzendbureau's een principe- akkoord bereikt over de eerste cao voor werknemers in vaste dienst bij uitzendbureau's. De bonden zijn van mening, dat de ze cao een aanzienlijke zekerheid biedt voor de ruim 2.500 werkne mers. GROENTEVEILING KATWIJK AAN DEN RIJN van 22 september Andijvie per kg 0,20-0,54, snijbonen 80- 1,70, rode kool 0,38, groene kool 0,28, spitskool 12-15, bospeen II 57-85. was- peen AI - per kist 3.20-4.30, All 3,20-5, BI 4,20-7,30, BII 4,10, spinazie 0,57, uien per kg 0,41, peterselie (krul) 23-34, selderij 11-26, bloemkool 6 per bak I 96-1,36, 81 80-92. 121 0,82. Nationale Woningraad: nadelen worden verzwegen DEN HAAG (GPD) - De Nationale Woning raad betreurt het, dat de regering sinds kort subsidie verleent op het aanschaffen van energiebesparende verwarmingsketels en tegelijkertijd in totaal minder subsidie ver leent op het isoleren van woningen. Volgens directeur N. van Velzen an de Natio nale Woningraad worden van de nieuwe ke tels alleen de voordelen geschetst, terwijl de nadelen voor de kopers onbekend zijn. Als nadelen noemt hij de kortere levensduur van de nieuwe ketels en de hogere onder houdskosten. Oorzaak daarvan is. dat het nieuwe type ketel (èn de ook gesubsidieerde 'economiser' op oude ketels) giftige, agressieve zuren produ ceert in condenswater. Dat zou de ketel aan kunnen tasten, evenals de riolering en mo gelijk wat giftige dampen in huis brengen. Van Velzen vindt het belangrijk voor de eventuele gebruikers van de nieuwe ketels, dat eerst die bijverschijnselen beter worden onderzocht en berekend. Volgens de Nationale Woningraad wordt in het algemeen bij het toepassen van energie besparende maatregelen in woningen veel te weinig rekening gehouden met belangen van individuele bewoners. Zowel de over heid (die in het algemeen het aardgasver bruik wil terugdringen) als de energie-in dustrie zouden dat doen. „In ons land wordt voortdurend op korte termijn gewerkt, ter wijl neveneffecten opzij geschoven worden. Er is sprake van een gigantische energie- lobby", aldus Van Velzen. Ook bij de discussie over het al dan niet plaat selijk invoeren van stadsverwarming wor den volgens de Nationale Woningraad be langen van huurders of woningbouwvereni gingen vergeten. Als in een gemeente. meestal op initiatief van het gemeentebe stuur of nutsbedrijf, gesproken wordt over invoeren van stadsverwarming, worden wo ningbouwverenigingen „niet of te laat", al dus Van Velzen, bij de discussie betrokken. In die discussies speelt volgens de Nationale Woningraad alleen een rol of al dan niet aardgas bespaard wordt. De gevolgen voor de volkshuisvesting, woningbouwvereni gingen en huurders komen vaak achteraf. Gevolgen voor bewoners zijn de taneven in een stadsverwarmingssysteem en de vaak bijkomende verplichting (duur) elektrisch te koken. Stadsverwarming vergt vaak hoge investeringen die zich pas jaren later terug betalen in besparing van aardgas. In Rotter dam moeten bewoners in wijken met stads verwarming meer voor de hun geleverde warmte betalen dan anders het geval zou zijn geweest met levering van aardgas. "Regels milieugevaarlijke stoffen gaan te ver" DEN HAAG (GPD) - De chemische industrie wil beper king van de te treffen maatregelen voor de aanmelding van nieuwe chemische stoffen. Via haar belangenvereniging, de VNCI, heeft zij de Tweede Ka mer gevraagd alleen dat deel van het in mei jl. ingediende wetsont werp milieugevaarlijke stoffen tot wet te verheffen dat overeen komt met de Europese richtlijn. Die schrijft voor dat stoffen eerst moeten worden aangemeld. De VNCI schrijft de Tweede Ka mer dat zij achter de EG-richtlijn staat, omdat uitvoering mens en milieu goede bescherming biedt en de concurrentievoorwaarden in de Europese Gemeenschap niet aantast. Op basis van die richtlijn hebben de Nederlandse chemische industrie en de han del al een jaar lang vrijwillig nieuwe stoffen bij de overheid gemeld voordat zij in de handel werden gebracht. Volgens de vereniging wijken de wetsvoorstellen op enkele pun ten af van de Europese richtlijn: er wordt een openbare behande ling voorzien die zeer lang kan duren en in feite een „verkapte toelating" betekent. Aanmelding van nieuwe stoffen zou moeten geschieden voordat de produktie begint in plaats voordat ze in de handel komen. Vergaande regels worden voorgeschreven voor de aanpak van de 70.000 reeds be staande stoffen en van de hon derdduizenden bestaande meng sels (preparaten). Al stelt de nationale wet hogere ei sen dan de EG-richtlijn, toch zal Nederland volgens het Verdrag' van Rome in beginsel de invoer van elke chemische stof moeten toestaan, die aan de Europese normen voldoet, aldus de VNCI. Op de Nederlandse markt wordt daardoor de eigen chemische in dustrie gediscrimineerd, maar ook exporteren zal moeilijker worden. De chemische industrie in ons land is voor bijna 90 procent van haar produktie (f30 miljard) afhanke lijk van export. Daarom vindt zij dat de Nederlandse regering ver dergaande eisen moet overleg gen met de andere EG-landen. Als die van mening zouden zijn dat mens en milieu beter ge diend zijn met een verdere ver scherping. kunnen nieuwe eisen in alle EG-landen op gelijke voet worden ingevoerd. „In feite wil het Nederlandse wets ontwerp zoveel tegelijk over hoop halen dat er van een goede regeling in de praktijk weinig te recht zal komen", vreest de ver eniging. Ook om die reden pleit zij voor een stapsgewijze invoe ring door alleen eerst de bepalin gen van de Europese richtlijn over te nemen. Bovendien zet het uitgebreide wetsontwerp de deur open voor overlappingen met bestaande wetten. Van een afweging van alle in het geding zijnde belangen en coördinatie met andere departementen is weinig sprake, aldus de VNCI. "Landelijke taxi-cao is noodzaak' DEN HAAG (ANP) - Het goe derenvervoer en het trans port- en overslagvervoer zou den de cao in het algemeen beter moeten naleven, terwijl een landelijke cao voor de Ta xibedrijven voor meer socia le zekerheid en rust in deze bedrijfstak zou kunnen zor gen. Dit verklaarde de voorzitter van de Koninklijke Neder landse Vereniging van Trans portondernemingen (KNVTO), mr. D. van Sctten, vandaag bij de opening van een tweedaags congres ter gelegenheid van het hon derdjarig bestaan van de ver eniging. Officieel was de bij eenkomst geopend door prins Claus. Thema van het congres: mens AMSTERDAM (ANP) - Uit protest tegen de dood van een kraker in West-Berlijn zijn gisteren de ruiten van het kantoor van de Westduilse luchtvaartmaatschappij Lufthansa ingegooid. Niet alleen dit gebouw aan de Amsterdamse Vijzelstraat was mikpunt van acties: het Duitse verkeersbureau en het consulaat moesten het ook ontgelden. AMSTERDAM (ANP) - In het laatste kwartaal van dit jaar, uiterlijk op 1 januari 1982, gaat op de Amster damse beurs de zgn. parallelmarkt van start. Dit be tekent in feite een zekere reglementering van de huidige incourante markt, waaruit de fondsen voor de nieuwe markt in eerste instantie zullen komen. De nieuwe voorzitter van de Vereniging voor de Effec tenhandel. drs. B.F. Baron van Ittersum, zei tijdens een bijeenkomst extra kansen voor de parellelmarkt te zien in de activiteiten van de nieuwe participatie maatschappijen van de banken. Deze helpen nieu we vennootschappen aan risicodragend kapitaal. Wanneer deze maatschappijen na enkele jaren suc cesvol blijken te zijn, zouden zij als tussenstap naar een volledig opengaan naar de parallelmarkt kun nen. Zo zou deze markt nog eens extra benadrukt een "broedkamer" voor officieel genoteerde fond sen kunnen zijn. Onder meer de hoge rente en de onrust op de valuta markten belemmeren op het moment de beurshan del. Toch ziet de heer van Ittersum een toekomst voor de beurs. Zij kan een rol spelen bij de herstruc turering van onze economie. Het wachten is echter allereerst op een verbetering van het beleggingskli- maat. Het is hierbij gelukkig dat er in Den Haag meer begrip begint te komen voor de mogelijkhe den van aandelenbelegging alhoewel een EEG- richtlijn voor het elimineren van de dubbele belas ting op vennootschapswinsten (na de vennoot schapsbelasting bestaat er nog belastingplicht over het dividend) nog steeds op Nederlandse tegen stand stuit. EEG-richtlijnen spelen ook een rol bij de herziening van het fondsenreglement, die op 1 maart voltooid moet zijn. "We zijn er nog niet, al is er veel gedaan in de afgelopen jaren", aldus de heer van Ittersum. De positie van de marktpartijen is duidelijk versterkt, de handel kent nu strakkere regels, er is sprake van een sterke professionalisering binnen de vereniging en de beurs erkent steeds meer haar maatschappe lijke functie. Voor een renaissance van het aandeel blijft het wachten echter sterk op de verbetering van het beleggingsklimaat. Oliemaatschappijen die de afgelo pen jaren druk bezig zijn ge weest met het opkopen van ko- lenreserves zien goede kostenbe sparende mogelijkheden in een nieuwe brandstof die voor maxi maal vijftig procent uit kolen gruis bestaat en voor de rest uit stookolie. Deze "kolie" verkeert in een toestand van suspensie, wat betekent dat er sprake is van zeer kleine deeltjes, in dit geval kolengruis, die rondzweven in een vloeistof waarin ze niet kun nen oplossen. Er zijn in de vorige eeuw al proef nemingen gedaan met dergelijke mengsels maar doordat olie toen nog buitengewoon goedkoop nieuwe brandstof voor commer- was kon er van kostenbesparing cjêle toepassing geschikt werd nauwelijks sprake zijn. De sterke geacht was de vraag hoe "kolie" stijging van de prijzen lange tijd stabiel kan worden ge- olie van de afgelopen acht jaar houden by de temperatuur waar heeft daarin verandering ge- Gp het mengsel moet worden op bracht, reden waarom er de laat- geslagen en verwerkt. Daarvoor ^talen' hebben de wetenschapsmensen t van Bp nu een opiossing gevon den, maar over de aard daarvan is men niet mededeelzaam. Vol gens het Amerikaanse blad Pe troleum Intelligence Weeklev is men er ook in dc Verenigde Sta ten in geslaagd voor dit en ande re problemen een oplossing te vinden. Stookolie voor de verwarming van ketels is nu aanzienlijk duur der dan ketelkolen. In de jaren zestig en zeventig, toen de Organisatie van Olie Exporte rende Landen nog nauwelijks Hrt blad h«-R berekend da. ten- minste twintig procent van de fabrieken en elektriciteitsmaat schappijen grote bedragen geïn vesteerd in de vervanging van verouderde, met kolen gestookte ketels door nieuwe, die uitslui tend geschikt waren voor het sto ken van olie. Dat bood de voor delen van een gemakkelijke be diening, vermindering van de luchtverontreiniging en bespa ring van kosten doordat olie des tijds bijzonder goedkoop was en overvloedig werd aangeboden. In veel gevallen zal het omkeren van het proces - van met kolen gestookte centrales en de slui ting van centrales met oliestook - zeer grote bedragen gaan ver gen, waarbij zal worden opge merkt dat veel olie-centrales nog lang niet verouderd zijn en nog vele jaren mee kunnen. Dit di lemma kan misschien worden opgelost door de ketels van de olie-centrales te gaan stoken met het nieuwe brandstofmengsel. Deskundigen zijn van mening dat er aan de ketels maar weinig gesleuteld behoeft te worden om ze voor "kolie" geschikt te ma ken. Ze behoeven niet te worden gesloopt en er kan toch een aan zienlijke kostenbesparing wor den verkregen. British petroleum heeft onlangs proefnemingen met een brand- het Amerikaanse elektrische centra les met oliestook voor "kolie" ge schikt kan worden gemaakt In Japan zal men echter vermoede lijk de meeste haast maken met de toepassing van het mengsel op grote schaal omdat dat land voor zijn olievoorzienmg voor bijna honderd procent op andere landen is aangewezen, voorna melijk op de landen van de OPEC. De Japanse regering heeft al laten weten dat zy een zo groot mogelijk deel van de olie die het land invoert door kolen vervangen wil zien. In Europa en de Verenigde Staten ligt de situatie enigszins anders, vooral nu er de laatste tijd sprake is van een groot overschot op de wereldmarkt voor ruwe olie alge meen de indruk bestaat dat dat nog wel enige jaren zo zal blij ven, aldus PIW. Toepassing van "kolie" op grote schaal zal ver moedelijk pas interessant wor den als het aanbod van olie weer afneemt en de prijzen verdef gaan stijgen. Dat zou wel eens zo lang kunnen gaan duren dat het misschien eerder economisch verantwoord zal zijn om van olie rechtstreeks terug te schakelen op kolen en de tussenoplossing van "kolie" over te slaan. stofmengsel van kolengruis olie gedaan die zo succesvol zijn verlopen dat de maatschappij nu heeft besloten vijf miljoen pond sterling (bijna 25 miljoen gulden) te investeren in een proeffabriek met een capaciteit van 100 000 ton "kolie" per jaar. Als alles goed gaat wordt het bedrijf vol gendjaar al in gebruik genomen. De produktiecapaciteit is vol doende om potentiële afnemers van "kolie" de gelegenheid te ge ven op grote schaal proefnemin gen met de nieuwe brandstof te doen. Daarna kan worden beslist of het verantwoord is de produk tie op commereiele schaal ter hand te i brandstofmengsel Een van de grootste moeilijkheden waarvoor een oplossing moest worden gevonden alvorens de werkelijk aanslaat zal dat tot verdere vermindering van hel verbruik van stookolie leiden Van dit zwaardere produkt van de olieraffinaderijen is het ver bruik al afgenomen van 13,5 va ten per dag in 1973 tot 11,5 mil joen vaten per dag nu. Eigenlijk ligt het aan de OPEC of "kolie" in Europa en de Verenigde Sta ten een succes wordt Er is lUten maar een forse verdere prijsver hoging van ruwe olie voor nodig De Saoedische minister van olie, sjeik Achmed Zaki Jamani, heeft herhaaldelijk opgemerkt dat het noodzakelijk is de exportprijzen van ruwe olie redelijk te houden om te voorkomen dat de verbrui kers in de industrielanden op grote schaal op andere brand stoffen overschakelen. REUTER WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1981 ACTIEVE AANDELEN Glat Brocades Helneken Hetnckeo Holding Holl. Beton Groep Ofetn Holdtaj Van Ommeren Pakhoed Holding Horen to Unilever Ver. BexJt VNU Volker SUvln WUH BINNENLANDSE AANDELEN 215,00b 215.00b 200.00b 200.00b Leldacbe Wol Ned Se beeps hyp 1015.00 1015.00 Till». Hyp Bk BELEGGINGS INSTITUTEN Ho the 4 Jltk Alg. Pondaenb IKA Belegg Interbond» Leveraged 1150 00 1135.00 GOUD EN ZILVER onbew 37050 37750 vorige 36200 36900 onbew 762 865 vonge 747 - 850 BUITENLANDS GELD 20,00 3J0 2.05 45 .25 Belglacbe fr (II Dtillae Mark <11 Portugese eac •tear ackilllng ilMi aanae prm. UMi lekae drachme IIM) i»e mark iIMi -goal dinar HM) Beursovef zicht amstc-rdam )anp) - Do beurs kwam na een paar woelige dagen vandaag in kalmer vaarwater te recht. waarbij een verdeelde stemming viel te constateren met in het algemeen geen grote afwykingcn. Bos Kalis lag fors aangeboden, terwijl Ncdlloyd en Ahold enig herstel lieten zien. Van de internationale aandelen lag Hoogovens vyftig cent lager aan geboden op 15,70. De andere waarden in deze sector schom melden rondom de oude prijzen. Van de bankaandelen moest ABN 2.50 achteruit tot 291.80, tcrwyl de Amro bank twee kwartjes verloor op 53.30 Van de verzekenngsfondsen moest Nationale Nederlanden byna 1 terug tot 110.60, Ennia ging vyftig cent achteruit tot 122,50 en Amev veertig cent tot 91.30. Bij de aannemers lag Bos Kalis zonder enige duidelijke aanwij zing in de verdrukking Bij de te ruglopende prijzen was om twaalf uur 2,70 verloren op 61,50 Volker Stevin ruimde eveneens het veld met vijftig cent verlies op 29. Tot dc win naars behoorde Ncdlloyd. waar het aanbod bleek te zyn opge droogd.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23