Leiden zoekt nog naar vorm "We kunnen niet zoveel geld over de balk smijten Zoetemelk weg bij Peter Post Bom verwoest kantoor VS- rugbybond Thijssen wellicht niet bij interland Boot tobt nog met problemen ondanks eerste zege Scores Eindronde EK weer met acht ploegen WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1981 SCHENECTADY (ANP) - Enkele uren voor de tweede wedstrijd van de Zuidafrikaanse rugby- ploeg in de Verenigde Staten is in Schenectady in de staat New York het hoofdkwartier van de Oostamerikaanse rugbybond door een bom verwoest. Volgens opgave van de politie in Sche nectady. 20 kilometer ten noor den van Albany, was de materië le schade groot. Er vielen geen gewonden. De Oostamerikaanse rugbybond is co-sponsor van de tournee van de Springbokken in de Verenigde Staten. De bom was verborgen in een openbaar toilet bij het flatge bouw. waar het kantoor van de rugbybond is ondergebracht. Op het moment dat de bom explo deerde, in de vroege ochtendu ren, waren geen mensen in het gebouw aanwezig. De voorzitter van de rugbybond, Thomas Sel- fridge, werd na de aanslag met zijn gezin onder politiebescher ming gesteld. De politie in Albany arresteerde enkele uren voor aanvang van het duel vier betogers tegen de apartheidspolitiek wegens het il legaal in bezit hebben van wa pens. Voor het gouvernements gebouw in de hoofdstad van de staat New York verzamelden zich vele demonstranten, aange voerd met bussen. Van daar uit gaan ze later op de dag in protest mars naar het twee kilometer verder gelegen Bleecker-stadion, waar de wedstrijd wordt gehou den. Het touwtrekken over het door gaan van de tweede wedstrijd ging onverdroten verder. Maan dag trok districtsrechter Manson het door Hugh Carey, de gouver neur van New York, opgelegde speelverbod in. Manson baseer de zijn vonnis ondermeer op het feit, dat de Verenigde Staten verleden jaar tijdens de Olympi sche winterspelen in Lake Placid SPORT Colombia twijfelt over organisatie WK-voetbal Terwijl de rugbyers uit Zuid-Afrika genoten van een pauze tijdens de training, werd in de VS-plaats Schenec tady een bom tot ontploffing gebracht, die het kantoor van de rugbybond vernielde. BOGOTA (ANP) De wereldkampioenschappen 1982 in Spanje zijn pas over negen maanden. Het daar op volgende wereldtoernooi, toegewezen aan Columbia, staat opnieuw ter discussie. In het parlement heeft de afgevaardigde Ramiro Andrade inmiddels een aantal medestanders gevonden om de organisatie van het wereldkam pioenschap in 1986 terug te geven aan de wereldvoetbalbond. "Ons land kan het zich niet permitteren zo veel geld over de balk te smijten", verklaarde Andrade. Op de begroting staat op het ogenblik een bedrag van 800 miljoen gulden. het ijshockeyteam van de Sow- jet-Ume, een land waarin vol gens Manson rassendiscrimina tie tot politiek verheven is, geen inreisvisa heeft geweigerd. Bo vendien oordeelde de rechter, dat uit politierapporten niet was gebleken dat de vrees van Carey voor onlusten gegrond was. Op die grond had de gouverneur eer der het duel afgelast. Carey nam die beslissing na aan kondigingen van de Ku Klux Klan en de communistische ar beiderspartij, dat zij de wedstrijd als klankbord voor hun demon straties zouden gebruiken. De Ku Klux Klan is voorstander van de Zuidafrikaanse apartheidspo litiek, de arbeiderspartij fel te gen. Bij de laatste confrontatie tussen beide groeperingen, twee jaar geleden in Greensboro, vie len vijf doden. Buiten de moeilijk op te brengen financiering vormen de schrik barend toegenomen excessen op de Columbiaanse voetbalvelden een bedreiging voor het wereld kampioenschap. De laatste maanden werd het voetbal meer malen in diskrediet gebracht door gewelddadigheden in de stadions. Zes scheidsrechters IPSWICH (ANP) - Frans Thijssen zal de komende drie weken niet in actie komen als gevolg van een dijbeenblessure. De bij Ipswich spelende Nederlander liep deze blessure op tijdens de wedstrijd Ipswich Town-Notts County (4-1). Hierdoor moet Thijssen mogelijk de kwalificatiewedstrijd voor het wereldkam pioenschap van Nederland tegen België op 14 oktober missen. Over drie weken moet blijken of de Nederlander, die al vaker last heeft gehad van deze blessure, weer fit genoeg is om te spelen. Tien jaar nadat Ajax (tegen Inter: 2-0) voor de tweede keer, de Europese beker voor landskampioenen veroverde in het stadion Feyenoord, zal de finale van de Europacup 1 opnieuw in Rotter dam worden gehouden. De wedstrijd wordt op 26 mei 1982 ge speeld. ^werden aangevallen door spelers en/of toeschouwers. Sommige aanslagen op het arbitrale gezag werden rechtstreeks op televisie uitgezonden in verschillende Zuidamerikaanse landen. Zo werd voor de ogen van miljoenen tv-kijkers de Argentijnse schei- drechter Arturo Ithurralde aan gevallen tijdens de WK-kwalifi- catiewedstrijd Columbia-Peru. Een dronken supporter rende het veld op en stompte de scheidsrechter in het gezicht Tijdens een jeugdtoernooi in het zelfde stadion te Bogota ging scheidsrechter Gustavo Chamor- ro met drie gebroken ribben het veld af. Nadat hij door acht spe lers tegelijk was aangevallen Op de tribunes begon op dat mo ment eveneens een massale vechtpartij De acht agressieve spelers werden voor vijf jaar ge schorst. Strafrechterlijk ver volgd werden ze niet. Dat werd, ironisch genoeg, scheidsrechter Guillermo Velas quez na een incident in een ande re wedstrijd wel. Velasquez werd eveneens belaagd door een ver hitte supporter Hij kreeg een klap. maar sloeg terug en niet zo T" HAARLEM - De hoofdmacht van Parker Leiden bevindt zich ondanks de 68-76 winst bij Stars nog steeds op een lijdensweg. De kwalitatiefarme Haarlemse selectie had zoveel obstakels in de Beyneshal uitgezet dat de Boot-equipe gisteravond bijna voor de derde keer schipbreuk leed. Omdat Puidokas zich in de slotfase meer Stars—speler voelde dan Leidenaar kreeg de ploeg van Ruud Harrewijn in de slotfase voor de tweede keer in de ont moeting uitzicht op de zege. Het gat van drie punten (68-71) werd evenwel niet meer gedicht, zodat in het Leiden—kamp opgelucht kon worden gezegd: „Dat de eer ste winst vast binnen is". En daarmee werden de problemen waar Boot vanaf het startsignaal van de competitie al mee te kam pen heeft naar de achtergrond gedrukt. De leraar lichamelijke opvoeding uit Schoorl kan voorlopig het ex cuus aanvoeren dat zijn selectie te smal is om aan de top mee te kunnen draaien. Boot werd daar COMPIEGNE (GPD) - Joop Zoetemelk gaat definitief weg bij de ploeg van Peter Post. Dinsdag liet de Tour winnaar van 1980 zijn ploeg leider weten dat hij zijn loop baan af wil bouwen bij een Franse ploeg. „Welke ploeg kan ik nog niet zeggen", al dus Zoetemelk, maarzoals de zaken er nu voor staan wordt het Cjoop-Mercier, de forma tie van Jean-Pierre Danguil- laume. Zoetemelk heeft twee jaar voor TI-Raleigh gereden. „Erg jammer", aldus Peter Post aan de vooravond van Parijs- Brussel. „Ik wist eigenlijk van tevoren dat Joop deze be slissing zou nemen. Hoewel ik er op voorbereid was, is het voor mij toch een grote teleurstelling. Ik heb met Zoetemelk twee prachtige ja ren gehad. Hij heeft in mijn formatie de Tour de France gewonnen, dat vergeet ik nooit. Ik gun hem het aller beste in de toekomst. We kunnen elkaar recht in de ogen kijken". De onderhandelingen tussen Peter Post en Zoetemelk da teren al sinds de afloop van de Tour de France dit jaar. Na enkele gesprekken kwamen beiden niet tot een accepta bele oplossing. Peter Post stelde als voornaamste eis voor een eventuele continue ring van de Raleigh-verbinte- nis, dat Joop de garantie moest geven dat hij volgend jaar in de Tour de France van start zou gaan. „Volgend sei zoen heb ik nog maximaal de beschikking over 13 renners. Ik kan hetme dan niet veroor loven een coureur te contrac teren die niet in de Tour wil starten. Joop wil pas na het voorseizoen een beslissing over zijn Tour-deelname ne men. Bovendien heeft hij geen trek meer in het Belgi sche programma, dat wij tij dens de eerste maanden van het seizoen afwerken. Daar om gaat zijn voorkeur uit naar een Franse ploeg met een Frans programma", al dus Peter Post. Bij zijn nieuwe Franse werkge ver krijgt Zoetemelk volgend jaar wel de gelegenheid om zijn seizoen naar eigen goed dunken in te delen. Op die manier kan hij zij carrière (nog één of hooguit twee sei zoenen) in alle rust afbou wen. „Na de Dauphiné Libé- ré hoef ik pas te beslissen of ik de Tour wil rijden. Dat is voor mij een ideaal uitgangs punt. De mentale druk van het kopmanschap ben ik nu kwijt", verduidelijkt Zoete melk, wiens hotel in Meaux volgende maand officieel wordt geopend. Door het wegvallen van Zoete melk bij Raleigh heeft Peter Post niet meer de beschik king over een absolute kop man voor de Tour de France. Normaliter zal Johan van de Velde de plaats van Zoete melk gaan innemen. „Maar daar ben ik nog niet zo zeker van", meent Post. „Komende winter ga ik eens goed praten met mijn jongens. Ik wil exact weten wat ze volgend jaar van plan zijn. Daarna zul len we kijken wie in de Tour de France de ploeg moet dra gen". Door het vertrek van Zoete melk krijgt Peter Post weer wat meer financiële armslag. Frits Pirard kan daardoor nu rekenen op een contract voor 1981. Met Jo Maas heeft Peter Post ook nog een afrondend gesprek voor de boeg. De Maastrichtenaar staat even als Zoetemelk voor een moei lijke keuze: blijven of ver trekken naar een buitenland se formatie. gisteravond weer nadrukkelijk mee geconfronteerd toen Dave Downey halverwege de tweede helft met vijf persoonlijke fouten het strijdperk moest verlaten. Al leen Berendsen zat toen nog op de bank, maar de ex-rugby-in- ternational heeft een blessure die met rust moet genezen. Noodge dwongen, omdat ook Har Kip en Peter Paulides nog in de ziekte wet lopen, moest Berendsen gis teravond andermaal zijn tenue aantrekken. Het wachten is daar om op de terugkeer van Kip en de komst van Fopma. Credo 'Wachten op de wederopstanding' lijkt voorlopig het rust brengen de credo in de Vijf Meihal, want Boot kent nog tal van proble men. Bruinsma is nog druk zoe kende naar zijn vorm. terwijl de wisselwerking tussen de guards Mitchell Plaat en Emill Hagens nog alles behalve perfect is. Te gen zijn oude ploeg kreeg Ha gens het dirigentstokje in han den en zocht Plaat de bressen op in de Haarlemse afweer. Hij slaagde daar redelijk in. maar ook Plaat kon de rust niet in de ploeg houden toen Harrewijn zijn pupillen na de 27-43(1) rust stand een zone-pressing voor schreef. Het veel krachten eisende systeem moest Harrewijn zijn spelers wel opdragen, omdat Stars in de eer ste helft alleen dankzij de krui mels die Leiden liet liggen 27 punten kon laten afdrukken. On der de borden heersten Downey en Puidokas. De van Den Bosch overgenomen Buff Kirkland zet te daar weinig tegenover. De Amerikaan die met plannen loopt zich tot Nederlander te la ten naturaliseren is dan ook geen echte schutter. Kirkland houdt zich op basis van zijn wilskracht makkelijk op topniveau staande. Die wilskracht is ook kenmer kend voor het huidige Stars. LEIDEN: Kragtwijk 16 (70%), Plaat 16 (44%), Downey 13 (67%), Hagens 12 (50%), Pui dokas 12 (29%) en Bruinsma 7 (60%) punten. Schotper centage team: 49. STARS. Vriezema 21 (82%), Pipkin 17 (29%), Kirkland 12 (42%), Emanuels 8 (44%), Wessels 6 (50%). Liesdeck en Schön 2 punten. Schotper centage team: 44. Ondanks de uitzichtloze pauze stand vochten de Haarlemmers zich terug in de wedstrijd. Tij dens de goed uitgevoerde zone- pressing raakten de gelouterde Leidse 'profs' zelfs een keer bal verlies omdat ze langer dan der tig seconden over een aanvalsop- zet deden. Puidokas viel toen al leen op met zijn indrukwekken de lijf. Want in die periode was hij alleen lichamelijk aanwezig. De Amerikaan schoot na de pau ze tegen een schotpercentage van elf slechts twee punten bij- Stunt Nadat Stars tot 48-53 was terugge komen en Downey moest ver trekken. bereidden de Haarlem mers zich voor op een tweede stunt in een tijdsbestek van vier dagen. Zaterdagavond verslikte het veel sterker geachte BV Am stelveen zich in Stars (71—70) En niet de aangetrokken Yanks L.J. Pipkin of Buff Kirkland sta len tijdens die inhaalrace de show, maar Klaas Vriezema. Die spelverdeler speelde vorig jaar nog in de anonimeit bij de eerste divisievereniging Ymir. Gister avond trad de Fries op voor grond en werd topscorer van de wedstrijd met een schotpercen tage van 82. Maar evenals zijn overige teamgenoten bleef ook Vriezema het antwoord schuldig op de 1-2-2 zone waar Leiden na het uitvallen van Downey op overschakelde. Voor Puidokas was gisteravond in negatief opzicht een hoofdrol wegge legd. Na rust drukte de Amerikaanse center 2 punten af tegen een schot percentage van elf Kragtwijk en Hagens die daarvoor zichzelf voorbij hadden gelopen, bedekten de lijdensweg toen even met rozen: via 52-55 naar 52-63. Omdat Puidokas evenwel op éen van de doornen trapte en enkele ballen simpel inleverde (Pipkin blockte hem er zelfs één maal simpel uit) mocht Stars nog hoop koesteren op een stunt. Stars kreeg gisteravond echter niet loon naar werki n Bij 68-71 werd de Leidse basket afgeslo ten, zodat de vice-landskam- pioen de onderste plaats op de ranglijst mocht overdoen aan het nog puntloze Noordkop HERMAN POOS zuinig ook. Velasquez ging na de wedstrijd vier dagen de gevange nis in wegens openbare geweld-, pleging Alfonso Senior, de voorzitter van de Columbiaanse voetbalbond, gaf toe dat dit soort incidenten het imago van het WK organisa tie ernstig schaden. Sportjourna listen geven de trainers en mana gers van de clubs de schuld van de excessen. De trainers beogen slechts het resultaat. Er wordt niets meer nagelaten om de over winning te bewerkstelligen Zo worden ballenjongens opdrach ten verstrekt om. bij voordelige stand van de thuisclub, hun werk aanzienlijk te vertragen. Spelers krijgen opdracht elke be slissing van de scheidsrechter aan te vechten en hun tegenstan ders te provoceren. Tijdens een kort geleden gespeelde wedstrijd werd het nemen van een strafschop door de bezoe kende partij aanzienlijk ver traagd door een langdurig pro test van de spelers met de scheidsrechter Intussen prikte een van de speler met een speld de reeds op de stip liggende bal lek. Toen de strafschop werd ge nomen, kwam er geen schot maar een zacht rollertje naar het doel. waar de keeper geen enkele moeite mee had. Bondsbestuurshd Mario Leyva gaf een sociologische uitleg van de problemen in het Columbiaanse voetbal. "De meeste voetballers komen uit de armste groeperin gen van de bevolking. Ze hebben nauwelijks enige opvoeding ge kregen en staan als voetballer onder zware druk van het moe ten presteren", zei hij De socio loog voegde eraan toe. dat de we reldkampioenschappen absoluut wel in Columbia gehouden moe ten worden. "Als het wereldbe kertoernooi afhankelijk is van Columbia's imago, zijn guerrilla- activiteiten en drugs grotere pro blemen dan een paar gebroken benen op een voetbalveld". ZÜRICH (ANP) De eindronde van het toernooi om het Europe se voetbalkampioenschap voor nationale elftallen m 1984 zal op nieuw tussen acht ploegen gaan. Het dagelijks bestuur van de Eu ropese voetbal unie besloot tij dens zijn vergadering in Praag in grote lijnen het in 1980 (Italië) ge volgde systeem te handhaven De landen 'die aan het toernooi deelnemen zullen in zeven groe pen worden ingedeeld. De win naars plaatsen zich met het orga niserende land (Frankrijk en En geland zijn de voornaamste kan didaten) voor de eindronde. De laatste acht spelen in twee groe pen van vut Ander> dm m I960 zal er geen wedstrijd zijn om de derde plaats. Daarvoor komen twee halve finales, zogenaamde kruiswedstrijden, namelijk tus sen de nummer een uit de ene groep van vier tegen de nummer twee uit de andere groep, nadat voor plaatsing eerst een halve competitie is afgewerkt. De indeling in de groepen van de voorronde zal geschieden aan de hand van de bereikte resultaten in de kwalificatietoernooien voor het Europese kampioenschap 1980 en het wereldkampioen schap 1982 Titelhouder Weit* Duitsland zal in ieder geval als eerste worden geplaatst

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15