Jacek Kuron motor achter "Solidariteit Gifzaak Dordrecht op lange baan geschoven" Toestel Fokker wordt gewijzigd Veel kuitbroeken bij Frans Molenaar Edgar Vos speelt voor groot deel op safe WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1981 PAGINA 11 Door Peter Verburgt Jacek Kuron, 47-jarig sociaal werker uit Warschau en eens de meest vooraanstaande Poolse dissi dent, is nu de belangrijkste adviseur van de Pool se onafhankelijke vakcentrale 'Solidariteit'. In 1964 werd hij geroyeerd als lid van de Poolse com munistische partij. Na enkele gevangenisstraffen wegens „subversieve activiteiten" was Kuron in 1976 een van de mede-oprichters van het 'Comité ter verdediging van de arbeiders', KOR. Kuron heeft nu veel invloed binnen Solidariteit. Onlangs deed Kuron een oproep om in Polen een nieuwe regering te vor men. Hij wilde een co mité tot redding van Polen oprichten, waar in de kerk, de vakbond en de communistische partij zitting zouden hebben en dat tijdelijk de controle over het land over moest ne men, terwijl intussen vrije verkiezingen zou den worden voorbereid voor een nieuwe rege ring. Kurons activiteiten zijn niet onopgemerkt ge bleven in Moskou. De Sowjet-leiding verwijst bij de eisen die aan de Poolse regering wor den gesteld om de „an ti-socialistische ele menten" uit de onaf hankelijke vakcentrale „Solidariteit" te verwij deren, naar Kuron en andere KOR-leden. Zonder te wachten op mijn eerste vraagbegint Ku ron zijn verhaal. Het is onmogelijk de resultaten die Solidariteit na een jaar heeft behaald op zich zelf te beschouwen. We moeten over de algemene Poolse situatie praten. „Toen wij een jaar geleden be gonnen was het ons idee de autoriteiten alleen maar te controleren. Wij gingen er vanuit dat de Partij de leiden de rol zou blijven vervullen. Solidariteit kwam in die tijd op voor de basisrechten van de werkende bevolking. Wij wilden een herorganisatie, maar natuurlijk beseften we toen ook al dat het hele sys teem zou veranderen door het optreden van Solidariteit. Toch hebben we nog vrij lang gedacht dat de regering Soli dariteit zou accepteren en zich zou voegen naar de vrije vakbond". cepteerde onze controleren de functie niet en nu terugkij kend is dat eigenlijk heel lo gisch. Het werd steeds duide lijker dat Solidariteit een structurele verandering van het systeem tot gevolg zou hebben. Kortom, we beoor deelden de mogelijke reac ties van de regering verkeerd. Ze hebben zelfs nauwelijks geprobeerd hun eigen belan gen door middel van, op het eerste gezicht, positieve be sluiten veilig te stellen". - Was het niet naief dit scenario te veronderstellen? „Het is moeilijk te zeggen of dit naief was. We moeten ons goed realiseren dat het niet de eerste keer in de geschie denis is dat soortgelijke ge beurtenissen plaatsvinden. De Amerikaanse vakbewe ging in de jaren twintig en dertig wist de New Deal te bewerkstelligen. Deze New Deal was ook in het belang van de heersende klasse in Amerika. In Polen zou het ook in het belang van de au toriteiten kunnen zijn Solida riteit een nieuwe New Deal aan te bieden" „We zien op du moment het verschijnsel dat de activitei ten van Solidariteit een des integratie van het machtsap paraat tot gevolg hebben. Het apparaat is uit elkaar aan het vallen, de economische poli tiek kan niet anders dan on samenhangend zijn en zelfs de centrale administratie is een puinhoop". „De regering en het apparaat van het oude systeem be staan in werkelijkheid niet meer. Voor hen is het nu en kele zaak posities veilig te stellen, iets waar ze tot nog toe behoorlijk succesvol in zijn omdat niemand die posi ties wil overnemen. Ook wij niet". „Op dit moment bevinden we ons op een punt waarop en kel druk uitoefenen op de re gering geen zin meer heeft. Een goed voorbeeld is het vleesprobleem. We zouden gemakkelijk een algemene staking kunnen organiseren en kunnen eisen dat de vlees rantsoenen uitgebreid moe ten worden, maar het resul taat zou zijn dat de regering valt omdat er eenvoudigweg geen vlees is" Regeringsmacht Was het een goede strategie van Solidariteit tot nu toe niet uit te zijn op de rege ringsmacht? „Daar wilde ik net over begin nen... We komen op voor de rechten en de macht van de samenleving. Het gevecht gaat nu om het zelfbestuur in de bedrijven en het organise ren van meer democratische verhoudingen in de distric ten. Als direct antwoord op jouw vraag kan ik zeggen dat het onmogelijk is voor Soli dariteit om te vechten voor eigen macht omdat de vak bond daar de juiste vorm niet voor heeft" „Ik denk dat onze opstelling van historische betekenis is. Er is ongetwijfeld een revolu tie gaande in Polen, maar het is allereerst een revolutie die de samenleving tegen macht suitoefening verdedigt, tegen iedere macht verdedigt. Ook tegen de macht die gevormd zal worden door deze revolu tie. Deze opstelling is mis schien naïef te noemen, maar ze kan in de toekomst van grote waarde zijn" stellingnan Solidari- „Ik moet beginnen te zeggen dat KOR ophield met bestaan op het moment dat Solidari teit werd opgericht, omdat met de oprichting van een vrije vakbond aan de belang rijkste eis van KOR werd vol daan. De eisen van nu ston den nooit in het programma van KOR. maar wanneer we de algemene lijn bekijken kan je zeggen dat deze niet noemenswaardig is veran derd. Met „dezelfde algeme ne lijn" bedoel ik het stap voor stap orgaiseren van een nieuwe democratische macht". „Ik moet trouwens nog even te rugdenken aan de vraag over de naïviteit van Solidariteit. Naïef zijn in deze omstandig heden is volgens mij een gro te verdienste. Het niet uit zijn op de totale macht tijdens een revolutie is iets r de geschiedenis". - Hoe staan de Partijleden die lid geworden zijn van Solida riteit tegenover deze ideeen"* In werkelijkheid bestaat er he lemaal geen partij in Polen. Er bestaat een machtsappa raat en er is nauwelijks een onderscheid te maken tussen de staatsmacht en de Partij. De Partij maakt deel uit van de staatsmacht en heeft geen eigen politieke ideologische identiteit. Dat geldt ook voor de leden. Daarom is het heel goed mogelijk dat er partijle den zijn die instemmen met de ideeën van Solidariteit De partijleden die lid zijn gewor den van Solidariteit vormen geen eenheid binnen de vak bond en het is ons niet geble ken dat zij speciale proble men zouden hebben met on ze ideeén. Gevaar - Wat zullen de belangrijkste (maximale) resultaten in de komende jaren zijn? „Ik denk dat dit zich in deze da gen al aan het aftekenen is Er zal zelfbestuur in de be drijven komen en veel beslis singsstructuren zullen gron dig gedemonstreerd worden. Bovendien zal Solidariteit steeds meer tot een professio neel fenomeen worden en dan heb ik het laatste heel voorzichtig uitgedrukt". „Het grootste gevaar is dat het systeem niet opgewassen is tegen deze operatie en dat de regering valt voordat de eer dergenoemde ontwikkelin gen zich doorgezet hebben. We zullen ons daarom niet moeten laten verleiden tot te grote conflicten". - Door wie zal een gevallen rege ring opgevolgd worden? „We zullen dan moeten denken aan een coalitie, een bestu rend orgaan bestaande uit vertegenwoordigers van Soli dariteit en kerkelijke autori teiten. Maar wat dan wel no dig zal zijn is dat wc dezelfde internationale garanties heb ben als die de autoriteiten nu hebben en dat gaat een hele moeilijke zaak worden". - Is zoiets mogelijk in Oost-Eu ropa „We zullen zien Na dit ant woord staat Kuron op. Hij krijgt de fles whiskey die hij had gevraagd in ruil voor het interview cn terwyl we het hotel uitlopen verzekert hij me dat we nog eens wat lan ger moeten praten, want ,xe moeten daar in het Westen heel goed beseffen wat we hier aan het doen zijn". Op straat wordt zijn gezicht herkend. Kuron kan weer zeggen wat hij wil en hij ver telt me ten slotte dat hij daar na jaren van illegaal werk en gevangenschap nog steeds aan moet wennen. DORDRECHT (ANP) - Het actie comité Vervuiling Merwedepol- der is niet tevreden met de plan nen van het college van burge meester en wethouders van Dor drecht om de bodemvervuiling van de wijk "De Staart" aan te pakken. De actievoerders heb ben de indruk dat het gemeente bestuur er alles aan gelegen is de recente gifvondsten op de lange baan te schuiven en de afhande ling zo lang mogelijk te rekken. Op de bijeenkomst die gisteravond Onafhankelijk heid bepleit na scheiding LEIDEN (ANP) - Het huidige vermogensrecht na echt scheiding geeft zoveel pro blemen dat het nodig aan herziening toe is. De regeling is te star, waardoor grote on billijkheden optreden. Er zal daarom een aparte vermo gensregeling moeten komen voor mensen die gaan schei den. Bij de beslissing van de rechter dient hij er rekening mee te houden dat man en vrouw, ook wat het vermo gen betreft, gescheiden ver der moeten kunnen leven. Dit stelt mr. J. Waaijer in zijn proefschrift "Het moderne vermogensrechtelijke echt scheidingsrecht", waarop hij vandaag aan de Leidse uni versiteit promoveerde tot doctor in de rechtsgeleerd heid. Hij betreurt het dat de vermogensdeling na echt scheiding veel minder aan dacht krijgt dan de alimenta tie en de voogdijregeling. door de gemeente was belegd om de bewoners van de vervuilde wijk te informeren kreeg burge meester Van Zuuren felle kritiek te verduren. De actievoerders verwijten het college vooral dat het onderzoek naar de vervuiling te traag verloopt. Burgemeester Van Zuuren was het daar vol- strekt niet mee eens. Hij zei dat het college de gifvondst verant woord wil aanpakken. "Eerst in ventariseren, dan pas het doe- werk", aldus de burgemeester. De zaak met de giftige afvalstoffen in "De Staart" kwam vorige week aan het licht. Bij een onder zoek naar funderingen van een aantal woningen werd een enor me stank geconstateerd. SCHIPHOL (GPD) - Fokker en Douglas hebben na intensief overleg met mogelijke afnemers van hun toekomstige passagiers vliegtuig, de MDF-100, enkele drastische wijzigingen aange bracht in het tot dusver gehan teerde ontwerp. Het vliegtig krijgt een brede, maar kortere romp en een zgn. T-staart in plaats van het oorspronkelijke conventionele ontwerp. Ook het landingsgestel wordt gewijzigd. In november moet het ontwerp definitief vastliggen, aldus Fok ker. In augustus hebben Fokker en Douglas de eerste ronde van be sprekingen met mogelijke afne mers in Europa en de Verenigde Staten afgesloten. Luchtvaart maatschappijen hebben overwe gend een voorkeur uitgesproken voor een stoelindeling van drie maal twee naast elkaar, zodat het vliegtuig twee gangpaden krijgt. Daaruit vloeit een verbreding van de romp voort. Tegelijk wordt de romp korter, omdat de capaciteit gehandhaafd blijft op circa 150 passagiers. Om brandstof te besparen, hebben Douglas en Fokker verder beslo ten de staart een T-vorm te ge ven. Proeven hebben aange toond dat dit vliegtuig minder brandstof nodig heeft wanneer het met een T-staart is uitgerust. Het ontwerp komt dan weer overeen met Fokkers laatste ont werp voor de F-29 voordat de sa menwerking met McDonnell Douglas tot stand kwam. De MDF-100 wordt evenwel niet, zoals de F-28 die ook een T-staart heeft, uitgerust met de voor de Fellowship zo kenmerkende remklappen aan de achterkant van de romp. Bij gebruik van de ze remklappen wordt het motor vermogen niet teruggenomen, zodat zij in feite extra brandstof kosten. Een derde opvallende wijziging is de zwaardere uitvoering van het hoofdlandingsgestel, de wielen onder de vleugels. Besloten is per poot vier wielen in tande mopstelling te bouwen, zodat de druk per wiel wordt verlaagd. AMSTERDAM - Kuitbroeken, wijde rokken en grote vier kante omslagdoeken vorm den het hoofdbestanddeel van de collectie die Frans Molenaar gisteren toonde. De dertigste haute-couturecol- lectie van Molenaar was een perfecte synthese van het Pa- rijse silhouet (wijde rokken, omslagdoeken) en de "Mole naar-een voud". Molenaar is een ontwerper die werkt met sobere lijnen waardoor het totaalbeeld van het ontwerp alle aandacht krijgt en niet al le ogen heen en weer vliegen om toch maar de details goed te kunnen opnemen. Een van de weinige "franje" die Mole naar zich veroorloofde was soms de kwast onder aan de grote vierkante omslagdoe ken die hij liet dragen op rok ken. korte jasjes en mantels. De korte jasjes die hij combi neerde met zowel de kuit broek als de wijde aangerim- pelde rok hadden een ver hoogde of verbreedde schou derlijn maar zo dat het eigen lijk nauwelijks opviel. De materialen die Molenaar voor de rokken en gaucho- of kuitbroeken gebruikte waren o.m. loden, wollen bouclé, flannel en fluweel. Erg mooi was een wijde rok van lang harig flessengroen mohair met daarover een omslag doek. Bij pakken liet hij grote hoeden dragen waarvan hij de punten omvouwde zodat het leek alsof de mannequins leentjebuur hadden ge speeld bij musketiers en pira ten. De laarzen die Molenaar erbij koos hadden wijde schachten en platte hakken. Zijn mantels waren vrij smal van belijning met een iets verbreedde schouderlijn maar ook daarbij liet hij vaak voor een pellerine of omslag doek dragen. Kleuren voor overdag naast zwart waren Mantel met pellerine var. zij den en een gaucho-pak van wol len bouclé met grote omslag doek. flessengroen en donker-oran- je Voor de avondjurken van taft, afgebiesd en gegarneerd met fluweel gebruikte hij alleen zwart Het wam voor het merendeel jurken met wijde rokken of rechte rokken met grote splitten. De zeer draag bare collectie die in een klein uurtje werd getoond kreeg dan ook een verdiend ap plaus van o a. Danny CruijfT en Mies Bouman. H.V.D. HOEVEN AMSTERDAM (GPD) - Er hing een wat lacherige stem ming tijdens de modeshow van de Amsterdamse ontwer per Edgar Vos. En dat kwam vooral door de anders zo se rieuze Vos zelf, die wat balo rig grinnikend achter de mi crofoon stond om op komi sche wijze toelichting te ge ven bij zijn winterontwerpen. Ook aan de kleren zelf bleek wat minder serieuze aan dacht te zijn besteed dan in voorgaande seizoenen Voor al sommige tweed-pakken za gen er wat rommelig uit, voe- rinkjes piepten onder rokken uit. en de grote sjaals waren met te weinig zorg gedra peerd om het geheel mooier te maken. Aan het slot van de show klonk krachtig cn opgewekt: „Mooi ben ik niet", van Imca Marina uit de luidsprekers En inder daad, de mannequins zagen er lang niet in alle ontwerpen echt mooi uit. Hoewel hij bij de show deed alsof hij overal lak aan had. had hij met zijn collectie nog al op safe gespeeld. Degelijk en deftig waren zijn meeste kleren, en soms op het tuttige af. Ruime jassen, pakjes met gerende rokken en ruimte midden voor, steeds brede ceintuurs om de taille, ge kleurde wollen kousen in la ge pumps, baretten en grote sjaals en omslagdoeken met bontstaarten waren steeds te rugkerende elementen. Zijn meest bijzondere ontwerp was een pofbroek, met acht banen in beide pijpen, waar door een wat ballonachtig ef fect ontstond De meeste rokken hingen on der de knie. maar voor de avondkleding had hij zeer korte mini jurkjes ontwor pen met wijd aangerimpelde rokjes vanuit de heup of dc taille Vos verwerkte voornamelijk wollen stoffen en daarnaast zijde cn fluweel Heel bijzon der waren zijn ontwerpen van bronskleurig, enigszins glanzend leer. De belangrijk ste kleuren waren zwart, bruin, geel cn rood. NEL VAN BEMMEL

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11