"Meer oliewinst naar staatskas" Een vergissing van de bank in uw voordeel? VVD vertrouwt op CDA Dienstenbonden FNV: meer loon Veel vragen rond mislukte wadloop Zigeuners nog deze week Nederland uit Joke Smit overleden Den Uyl benadert bedrijfsleven Unie BLHP boos op FNV-bond G 1 ++-+ rimb vaste termijn spaarrekening <D750 al bij^Z jaaj^vast NMI BINNENLAND PAGINA 7 "Van Agt op eigen visie vastpinnen HOOGERHEIDE (GPD) - Het ministerie van justitie heeft in tweede in stantie negatief beschikt over een verzoek voor een verblijfsvergun ning van de in Hoogerheide verblijvende zigeuners. Hoewel justitie geen exacte datum van vertrek genoemd heeft, betekent de beslissing toch dat de groep uiterlijk dinsdagavond het terrein aan de Kooiweg moet hebben verlaten. Dan verstrijkt namelijk de termijn van twee maanden, die het gemeentebestuur van Woensdrecht, waartoe Hooger- heide behoort, als voorwaarde aan justitie gesteld heeft alvorens de zigeuners binnen de gemeentegrenzen op te nemen. Justitie heeft beslist dat de zigeuners die geldige papieren hebben, naar het land van herkomst terug zullen moeten. Over de voorlopige huis vesting van de anderen wordt vandaag een beslissing genomen. De zigeuners hebben geweigerd de afwijzende beschikkingen in ont vangst te nemen. In de praktijk maakt dat niets uit, omdat justitie van mening is dat de groep nu uitgeprocedeerd is. UTRECHT (ANP) - WD-fractie- voorzitter Wiegel heeft de partij raad van de WD zaterdag in Utrecht beloofd „wiggen in de coalitie te plaatsen". Volgens hem zullen de eerste gelegenhe den daartoe zich al voordoen bij het debat over de regerings verklaringen. in de week van maandag twaalf oktober. De WD zal er volgens Wiegel nauwlettend op toezien dat de re geringsverklaring van het nieu we kabinet op een aantal punten duidelijkheid wordt gegeven: De bezuinigingen ter grootte van 4,5 miljard voor 1982 moeten blij ven gehandhaafd. Nieuw of aanvullend beleid is al leen mogelijk als er eerst finan ciële ruimte voor wordt gevon den. Het financieringstekort moet in 1982 met één procent worden te ruggedrongen. Het moderniseringsbesluit voor de kernwapens in Europa moet gehandhaafd blijven. Volgens Wiegel hebben premier Van Agt en minister Van der Stee (financien) tijdens de kabi netsformatie zich op deze punten gecommitteerd en zal de WD proberen ze erop vast te pinnen. Wiegel herhaalde zijn belofte de oppositie zakelijk te zullen voe ren en beleidsmaatregelen van de regering te zullen steunen, als die redelijk zijn. Hij verwees hierby naar het Dodewaard- standpunt van minister Van Thijn (binnenlandse zaken) dat volgens Wiegel een simpele voortzetting is van zijn beleid als minister van binnenlandse za ken. „We gaan niet verzuurd en ver krampt oppositie voeren, zoals de PvdA de afgelopen vier jaar heeft gedaan", aldus Wiegel Maar: „het plaatsen van Wiggen in de coalitie zullen we niet nala ten". Wiegel toonde zich op de eerste grote partijbijeenkomst na de verkiezingen verbitterd dat D'6d en de linkervleugel van het CDA er in geslaagd zijn de WD en zijn 1,5 miljoen kiezers volstrekt buiten de kabinetsformatie te houden. Wiegel had op zijn minst verwacht tijdens de verschillen de in- en formatiepogingen zijn visie te hebben kunnen geven op de gang van zaken. Wiegel citeerde een aantal punten die het demissionaire kabinet van CDA en WD in de miljoe nennota hebben vastgelegd als zijnde absoluut noodzakelijk om AMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam is zaterdag Joke Smit overleden, lange tijd één van de leidsters van de feministische beweging in ons land. Ze is 48 jaar gewor den. Mevr. Smit was samen met de huidige staatssecretaris Hedy d'Ancona (emancipatieza ken) oprichtster van de actie groep Man-Vrouw-Maat schappij, in 1968. In 1967 „de buteerde" ze in het blad „De Gids" met een artikel getiteld „Het onbehagen bij de vrouw". Veel publikaties en boeken over vrouwenonder drukking volgden. Mevr. Smit was lid van de Emanci patie Kommissie, een advies orgaan van de regering. Ze had ook zitting in de pro grammaraad van de NOS. Tussen 1970 en 1971 was zij lid van de gemeenteraad van Amsterdam voor de Partij van de Arbeid. Ze verliet de raad omdat ze het niet eens was met de wijze van functio neren van de raad. MB spaaraktie t/m 30 \ardcvolle zilveren gulden 1 29 of 1931 tegen de sym- prijs van fl,-) voor wie NMB - spaarrekening a lang de voorraad strekt. overheidsfinanciën en werkloos heid aan te pakken. Volgens hem zijn Van Agt en Van der Stee. ook in de nieuwe combinatie, het daar nog steeds mee eens. De WD zal in het debat over het toekomstige kabinetsbeleid pro beren dat boven water te krijgen, om zodoende de coalitie van CDA, PvdA en D'66 uit elkaar te spelen. Met name defensie is een „tikkende tijdbom", meent de WD. De liberale partijraad was geheel gewijd aan troonrede en miljoe nennota. Omdat de begroting echter naar verwachting flink ge wijzigd zal worden, werd ook het regeerakkoord in de beraadsla gingen betrokken. Over het alge meen werd dit laatste als „vaag" of „onvoldoende" beoordeeld. Het wachten is voor de concrete beleidsplannen van het nieuwe kabinet omschreven zullen staan. Volgens de organisator van de tocht, Hijlke Dijkstra uit Pieter- buren, is de groep verrast door zeer snel stijgend water. Er wordt echter rekening mee ge houden dat de gidsen een navi- gatiefout hebben gemaakt, ter wijl er ook twijfels bestaan over het tijdstip van vertrek. Nog geen 20 minuten na het alarm signaal kwam de grootste red dingsoperatie voor een in moei lijkheden geraakte groep wadlo pers op gang. Het toevallig pas serende hospitaal-kerkschip De Hoop zette sloepen uit. Van het Duitse eiland Borkum vertrok ken drie zware helikopters en de reddingsboot van het eiland voer ook uit. Via de loodsboot Wega en de douaneboot Aalscholver werd radiocontact tussen de wal en de redders onderhouden. Twee helikopters van de vliegba sis Valkenburg keerden terug nadat bleek dat er voldoende redders aanwezig waren De Duitse helikopters haalden eerst kinderen en vrouwen uit het water. De overigen werden met rubberboten en motorvlet- ten aan boord van De Hoop ge bracht. Om ongeveer n uur 's middags waren alle wadlopers op het eiland Borkum of aan boord van schepen. De commissaris van de koningin in Groningen, H. Vonhoff, die om drie uur de eerste groep wadlo- Stuurt u mii meer inform r\ I uit het £)e heer/mevrouw I Straal I Postcode en woonplaats In een envelop zonder p I Afdeling VTS Antwoord pers in de Eemshaven verwel komde, kondigde een uitgebreid onderzoek aan, onder meer of de wadlooporgamsatoren zich aan de pas ingestelde Wadloopveror- dening hebben gehouden. Volgens een van de opvarenden van de loodsboot Wega, die het gebeuren goed heeft kunnen vol gen, hebben de wadloopgidsen een ernstige navigatiefout ge maakt. De groep had de slenk westelijk moeten doorwaden, maar kwam ten oosten uit. Daar is de doorgang naar Rottume- roog onmogelijk omdat het wa ter te diep is. Verder was e vol gens de loods geen sprake van een plotseling opkomende vloed. De waterstanden van zaterdag zijn precies volgens de verwach tingen in diverse tabellen verlo pen. Organisator Hijlke Dijkstra, die al eerder met wadlopen in moeilijk heden is geraakt, reageerde za terdag nogal laconiek „Ik snap niet waar iedereen zo'n drukte over maakt. We konden niet ver der omdat het water veel sneller kwam opzetten dan we ver wachtten. Dan moetje het opge ven, want anders vraag je om on gelukken. Dus zijn wc teruggelo pen naar de zandplaat en daar hebben we om hulp gevraagd. Ik kan alleen maar zeggen dat alles goed is gegaan. Dit hoort by het risico van wadlopcn". i 1 i 1 I opsturen aan de NMB rlil.iooo PA Amsterdam J Grimmig optreden ME ontmoet veel kritiek DODEWAARD (ANP) - De autori teiten in Dodewaard zullen nieu we demonstraties by de kerncen trale niet tegenhouden, zij het opnieuw onder de uitdrukkelyke voorwaarden, dat er niet wordt geblokkeerd, zoals zaterdagmid dag het geval is geweest "Wij zijn bereid by nul te beginnen", aldus kolonel Feylbrief van de rijkspolitie. Burgemeester Goldberg van Dode waard heeft gistermiddag een groep "50-plussers" geen toe stemming gegeven om by de centrale een korte, stille demon stratie te houden. De burgemees ter hennnerde de oudere beto gers er aan, dat de directe omge ving van de centrale tot verbo den gebied was verklaard. De 50-plussers hebben gisteren aangekondigd by de Tweede-Ka mervoorzitter Dolman met klem te zullen protesteren tegen het feit, dat hun zondag is geweigerd op stille en vreedzame wyze by de centrale te demonstreren. "Onze democratische grondrech ten zijn hiermee geschonden", aldus de 50-plussers. De houding van minister van "bin nenlandse zaken. Van Thyn, ont moette van de kant van de actie voerders nogal wat kritiek toen hij zei, alle vertrouwen te hebben in het bevoegd gezag en daarom het nemen van maatregelen tij dens de demonstratie dan ook in vol vertrouwen over te laten aan dat gezag. De Tweede-Kamerfractie van de PSP Üet in een telegram aan mi nister Van Thyn weten "ge schrokken te zyn van het politie optreden". De fractie vroeg de minister het ME-optreden buiten het terrein van de centrale te sta ken, alsmede het gebruik van traan- en braakgas. De CPN heeft meegedeeld het on toelaatbaar te vinden, dat git weekeinde demonstranten in Dodewaard door de autoriteiten tegemoet zyn getreden met "een zeer brute gewelddadigheid". In een verklaring noemt het party- bestuur van de CPN het optre den van de Mobiele Eenheid "zonder zelfbeperking". De Evangelische Volkspartij (EVP) heeft zich zaterdag tijdens een vergadering van de party- raad in Zwolle achter de actie in Dodewaard geschaard. De partij raad nam een motie aan. waann de actie wordt gesteund zolang deze geweldloos is en gericht te gen kernenergie. Ook de Tweede Kamerfractie van de PPR heeft het optreden van de ME in Dodewaard tegen de actievoerders daar veroordeeld. In een verklaring spreekt de PPR over escalatie van geweld by de demonstratie De party vindt verder "de weinig afwach tende houding" en de "onnodige gewelddadige acties" van de ME zwaar overtrokken tegenover het protest van de Dodewaard-moet- dicht beweging De politie heeft dit weekeinde in Dodewaard in totaal ruim twee duizend mensen ingezet. Dit aan tal komt in grote lijnen overeen met de aantallen politiemensen die vorig jaar oktober in Dode waard in actie waren. Soesterberg trekt minder demonstranten UTRECHT (ANP) Duizenden mensen hebben zaterdagmiddag by de vbegbasis Soesterberg deelgenomen aan een demon stratie van het Interkerkelyk Vredesberaad tegen kernwa pens. Dat gebeurde vlak voor de vredesweck die gisteren is be gonnen. Het aantal deelnemers, van wie het merendeel op de fi.-t naar torberg was gekomen, was wat kleiner dan vorig jaar De organi satoren schreven dat onder meer toe aan het samenvallen van deze demonstratie met de actie in Do dewaard. Zy kwamen tot een schatting van «•en kleine 10 000, de politic hield het op 6.000 deel- De demonstratie verliep zonder in cidenten zy het dat sommige au tomobilisten die op de weg Utrecht-Amersfoort lang in de fi le moesten staan nogal geïrri teerd raakten. Aan de demon stratie deden vele ouders met kinderen mee. Er was ook een deputatie in uniform van het „komitec soldaten tegen kernwa pens". HILVERSUM (ANP) - Vice-premier Den Uyl (sociale zaken en werkgelegenheid) vindt dat minstens ruim één miljard gulden van de winst die Shell en Esso de komende jaren maken op olie en aardgas naar de staatskas moet om het werkgelegenheidsplan te financieren. Den Uyl zei zaterdag voor de KRO-televisie dat dat zou kunnen door het vergroten van het staatsaandeel in de N.A.M., waarin ook de beide oliemaat schappijen deelnemen. Volgens de bewindsman kunnen Shell en Esso de komende jaren, als de situatie zo blijft, beschik ken over vier miljard gulden uit gas- en oliewinning. "Dat acht ik niet verantwoord", zo zei Den Uyl. "Als we echt effect willen bereiken ten gunste van de werk gelegenheid moet naast de huidi ge investeringen per jaar zeker vier miljard extra komen", zo zei hy. Den Uyl meent dat de helft van dat bedrag kan komen uit inkomens matiging en ombuigingen. Ver groting van het staatsaandeel in de gas- en oliewinning, maar ook afspraken met beleggingsmaat schappijen, verzekeringsmaat schappijen en banken kunnen voor de andere helft zorgen. "Het is helemaal niet zo onmogelijk om dat te doen", zo vindt de mi nister. De bewindsman wil verder afspra ken met beleggings- en verzeke ringsmaatschappijen en banken over de financiering van investe ringen. "Op een gegeven mo ment is de overheid er verant- WOERDEN (GPD) - De Dienstenbonden FNV willen voor volgend jaar boven de prijscompensatie een loonsverhogng van 2 procent. Deze loonsverhoging willen de bonden dan gebruiken om arbeidstijdver korting te betalen. Hiermee wil men tijdens de cao-onderhandelin gen de kooppkracht handhaven en iets doen aan de werkgelegenheid. De nieuwe voorzitter van de Dien stenbonden FNV, Freek Tho- masson, denkt niet, dat met deze plannen het centrale beleid van de FNV in de wielen wordt gere den. De FNV zelf hoopt de ko mende maand de arbeidsvoor waarden voor 1982 te publiceren, waarmee men in de Stichting van de Arbeid het overleg met de werkgevers wil ingaan. De Dienstenbonden hebben de loonsomstijging van 2 procent gekoppeld aan de verwachte stij ging van de produktiviteit. Vol gens Thomasson moeten de le den uitmaken, waaraan die 2 pro cent zal worden besteed. Hij zei, dat de besturen van de bonden de leden zullen voorstellen deze 2 procent niet als een stijging van het werkelijke loon te gebruiken, maar voor arbeidstijdverkorting, waardoor dan weer werkgele genheid wordt geschapen. Ook werd besloten een zo groot mogelijk gedifferentieerd ar beidsvoorwaardenbeleid te voe ren, d.w.z. dat in gezondere be- WEERRAPPORTEN drijfstakken meer eisen zullen worden gesteld dan in zwakkere. De Dienstenbonden hebben be moeienis met zo'n 100 cao's. Frans Drabbe, de loondeskundige van de FNV, zei dat hij van een gedifferentieerd beleid niet veel meer verwacht, dan van een cen traal gevoerd beleid. Hij vindt wel, dat differentiatie de moge lijkheid biedt dusdanige eisen te stellen, die voor de leden het dui delijkst merkbaar zijn. woordelijk voor, dat - als wij dan bezuinigen, als de mensen minder verdienen en er geld overbüjft - dat geld ook echt weer geïnvesteerd wordt. Daar op mogen we de verzekerings maatschappijen, beleggings maatschappijen en banken aan spreken", aldus Den Uyl. Hy meent dat de inkomensmati ging per jaar 1,5 procent van alle inkomens moet omvatten, het geen drie miljard gulden kan op leveren. Daarvan zou dan één miljard beschikbaar komen voor nieuwe werkgelegenheid en de rest is nodig voor de financiering van meer sociale uitkeringen. De waarde van een werkgelegen heidsplan is volgens Den Uyl dat mensen die moeten matigen daardoor kunnen zien dat mati ging inderdaad arbeidsplaatsen oplevert. Zo'n plan moet per be drijfstak of per bedrijf aangeven waar arbeidsplaatsen moeten ko men of verdwijnen. Het plan moet verder aan vakbe weging en werkgevers de cijfers bieden voor onderhandelingen en afspraken. Het moet voorts tijd en volgorde aangeven waar arbeidsplaatsen bijkomen, wat dat voor arbeidsplaatsen zijn en welke investeringen erbij ko men. Zodoende kan volgens de minister in de praktijk getoetst worden of men zich aan de af spraken houdt. Voor vakbonden en voor werkge vers wordt het volgens hem op die wijze mogelijk te weten hoe inkomensmatiging wordt omge zet in concrete arbeidsplaatsen. Met vorsende blik wacht commissaris van de koningin Vonhoff de geredde wadlopers op. Alle 130 deelnemers gered PIETERBUREN (GPD) - Een groep van ongeveer 130 wadlopers is zaterdagmorgen bij Rottum in moeilijkhe den geraakt. Via een groots opgezette reddingsoperatie met schepen en helikopters werden de wadlopers, onder wie 25 kinderen, uit het water gehaald. door de totale loonopbouw binnen het GAK zou worden verstoord. Vrijdagavond mislukte het laatste overleg tussen de FNV-bonden en de directie. Men kon het zelfs niet eens worden over een bemiddelingspoging. De GAK-directie wilde bij zo'n poging namelijk ook de Unie BLHP en de dienstenbond CNV betrekken. De dienstenbonden FNV zijn daar tegen en zij berei den harde acties voor. De dienstenbonden FNV hebben de GAK-directie tot 'De twee andere vakorganisaties, de Unie en de dien- UTRECHT (ANP) - Verder overleg over bemiddeling in het conflict tussen de directie van het Gemeen schappelijk Administratie Kantoor (GAK) en de dienstenbonden FNV mag niet worden gevoerd zonder de Unie BLHP. Bestuurder Kees Michielse. van de Unie zei gisteravond "dat dit onafwendbaar zou leiden tot een conflict tussen de Unie en de di rectie van het GAK". ei e i a Zx 6 6 C (0 Amsterdam regen 18 13 6 De Bilt regen 17 12 6 Deelen 16 13 10 Eelde 18 13 4 Eindhoven 19 13 16 Den Helder 17 13 3 Rotterdam 17 13 4 Twente 17 13 8 Vlissingen 16 13 10 Zd. Limburg regenbui 20 15 27 Aberdeen 14 11 13 Athene 17 Barcelona 28 19 0 Berlijn 20 18 0 Bordeaux 31 17 0 Brussel 18 13 33 Frankfort 24 18 0 Genève licht bew. 24 14 0 Helsinki geheel bew. 9 3 0.4 Innsbruck licht bew. 25 12 0 Klagenfurt licht bew. 24 11 0 Kopenhagen geheel bew. 15 14 4 Lissabon geheel bew. 23 17 4 Locarno 20 17 13 Londen onbew. 18 12 0 Luxemburg regenbui 21 16 10 Madrid onbew. 29 15 0 Malaga onbew. 27 16 0 Mallorca licht bew. 28 16 0 München licht bew. 22 11 0 onbew. 25 19 0 Oslo 12 10 11 25 15 4 Rome licht bew. 28 20 0 Split licht bew. 24 17 0 Stockholm 12 9 7 20 15 0 licht bew. 11 0 Casa Blanca half bew. 24 16 0 Istanbul licht bew. 16 Las Palmas onbew. 27 21 0 Tel-Aviv onbew. 21 Tunis licht bew. 32 23 0 vanmiddag 12 uur een ultimatum gesteld naar leiding van de functiewaardering van de achthon derd werknemers bij de afdelingen ziektewet van het GAK. De dienstenbonden willen een opwaarde ring van deze werknemers, die dit zelf inmiddels ook al door enkele acties hebben onderstreept. Maar de GAK-directie voelt daar niets voor, omdat daar- stenbond CNV, zijn het niet met de opstelling de FNV-bonden eens. Michielse zei gisteren dat ook de Unie bij een bemiddelingspoging wil worden be trokken, omdat ook haar leden bij het GAK (onge veer drieduizend, dat wil zeggen ongeveer evenveel als van de dienstenbonden FNV) zeer nauw bij deze zaak zyn betrokken. ADVERTENTIE Vroeger moest u uw spaargeld wel vijf of zes jaar vastzetten om de hoogste rente te krij gen. Bij de NMB is dat nu anders. Nu krijgt u de hoogste rente al op een NMB Vaste Termijn Spaarrekening met een looptijd van 2 jaar. Langer mag, maar het hoeft niet. De eerste storting moet minimaal f i.ooo,- bedragen en u kunt tussentijds niet over uw tegoed beschik ken. Praat er eens over bij uw NMB-kantoor. of stuur de bon op voor meer informatie. Doe het nu, want de rente is aantrekkelijker dan ooit tevoren! Een z jaar 1 bolisa nu c opent De NMB denkt met u mee. CouDon r de NMb""]

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7