Rustige acties rond Ipi Tombi LeidsFolkfestival wint steeds meer aan betekenis Irritatie bedrijven over proef Breestraat Omstreden musical trekt maar vierhonderd belangstellenden Inbraak aan Agaathlaan Dezeweek bij de melkman: LEIDEN Een van de groepen die zaterdagavond in de Stadsgehoorzaal optrad. Volksmuziek: je kunt er naar luisteren, je kunt er ook op dansen. Achthonderd toeschouwers in Stadsgehoorzaal LEIDEN In verschillende Leidse restaurants kon men zaterdag gerechten eten uit de landen van herkomst van de deelnemers aan het inmid dels zevende Leidse Folkfes- tival. Zoals de laatste jaren gebruikelijk vond dit plaats in de Stadsgehoorzaal met een zeer lange nachtelijke na zit voor musici en organisatie in het gebouw van Catena. De bezoekers, die achttien gul den entree hadden betaald, zagen in de gang van de Stadsgehoorzaal een stand van Folkgids Janviool, het periodiek voor volksmuziek, dat zeven maal per jaar ver schijnt, een verkooppunt van het boek 'Het Volkslied in Nederland' van Antoon See- len, gegevens over Folkclub 'Horus', die op 1 en 21 no vember a.s. weer actief is in resp. Café Aniba en de Waag, een stipsverkooppunt en een folkmuziekstand van van Munich Record uit Benne- kom. In de Stadsgehoorzaal bleek de keuze dit jaar moeilijker dan ooit tevoren, vooral door het hoge, gelijkwaardige niveau van de optredende folksin- gers en muzikanten. Na meer dan acht uur luisteren en kij ken wordt hoogtepunten noemen een zeer moeilijke opgave. In de bar waren dat ongetwijfeld Pieremachocel uit Utrecht en Bries uit Lei den. 'Pieremachocel bege leidde de dansen 'Kamp van Seijst', 'Hakke Toone', 'Schaatsenrijder', 'de Horle piep', de 'IJswals' en enkele dubbele Duitse Polka's. Van 'Bries' moeten hier genoemd worden het 'Walgelijk Wals je', het 'Monster van Kreta', 'Dirthy Leather' en 'Je t'ai- me'. In de Grote Zaal was het hoog tepunt zonder enige twijfel 't Kliekske' met de befaamde zelfgebouwde instrumenten, dat het vorig jaar (ook met veel succes) de Leidse Schouwburg bezocht, Ian Mackintosh, die door de festi val-organisatie als 'nestor van het festival' werd gepresen teerd en die zichzelf op het podium begeleidt op banjo en concertina. En voorts 'Good old Kees Ou wejan Makkers', die dit jaar voor het eerst in de Grote Zaal optraden. Kees Ouwe jan, (gitaar), Yvonne Jacobs (o.a. accordeon en gitaar) en Peer van der Burgh (gitaar, mandoline, fiddle) maakten zaterdagavond vooral veel in druk met 'Het Dylancom- plex', een vertaling door Ou wejan van de compositie 'A Folkies Lament' van de Schots-Australische zanger- componist Eric Bogle. Maar we kunnen en willen be slist niet heen om Kalamajka, een uit Oost-Europa afkom stige groep, die sinds 1978 be staat en veelal Hongaarse Volksmuziek brengt. Kala majka wisselt dit af met mu ziek uit Servo-Kroatié en Roemenië. En zeer veel in druk maakte, zowel in de foyer op de Eerste Etage als in de Grote Zaal, de uit Rot terdam afkomstige groep 'Chimera'. Marry en Bas Ver kade, Kees Mook, Koos Leez- er en Ruud Schotting zorg den 's-middags in de Grote Zaal en 's-avonds als laatste act in de Foyer voor een zeer opvallende muzikale afwisse ling. Hoewel 'Chimera' niet voor de eerste maal op het Leidse Folkfestival speelde, bleken er toch zeer veel nieu we toeschouwers, die de groep vorig jaar hadden ge mist. De 800 man van zater dagavond bleek dan ook be slist geen trouwe kopie van de belangstellenden van vo rig jaar. Veel jongere folklief- hebbers werden dit jaar naar de Stadsgehoorzaal getrok ken. Opmerkelijk was boven dien, dat dit zevende Leidse Folkfestival hoegenaamd geen hinder ondervond van het op dezelfde zaterdag ge houden 'Iers Festival' in Zwolle, waar grote publieks trekkers als 'The Dubliners' en 'The Fury Brothers' optra den. Bovendien bleek de VA- RA-radio het festivalaanbod dit jaar zo aantrekkelijk te vinden, dat men, inmiddels gedeeltelijk uitgezonden, op namen maakte. De organisa toren Kees Kelderman, Ber nard Kleikamp. Jelle de Lan ge. Kees Ouwejan cn Pieter Rosielle zorgen inmiddels er voor, dat dit jaarlijks terugke rende folkfestival steeds meer aan betekenis wint. BERT KOEKEBAKKER LEIDEN - De demonstraties rond de vier voorstelling van de Zuidafrikaanse musical Ipi Tombi in de Stadsschouwburg zijn zaterdag en zondag rustig verlopen. Volgens een woordvoerder van de 37 partijen en instanties, waaronder de PSP, CPN, PPR, D'66, PvdA en het FNV, die aan de demonstraties hebben meegedaan, is de actie een redelijk succes geworden. Aan de oproep aan de Leidse be volking om Ipi Tombi, volgens de actievoerders een typsch apartheidsprodukt, massaal te boycotten werd gedeeltelijk ge hoor gegeven (de mogelijkheid bestond om reeds gekochte kaar tjes bij K O in te wisselen). Een woordvoerder van K O vertel de vanochtend dat ongeveer vierhonderd mensen de vier voorstellingen bezocht op een to tale capaciteit van tweeduizend hebben bezocht. Maar weinig mensen hebben volgens hem ge bruik gemaakt van de mogelijk heid hun kaartje weer in te leve ren. Hij kon geen schatting ge ven van een eventuele verlies post. Om het Zuid-Afrikaanse spektakel naar Leiden te krijgen moest de Schouwburg-directie in elk geval achttienduizend gul den op tafel leggen. De kaartjes voor Ipi Tombi kostten dertig gulden per stuk en voor de (wei nige) goedkope rangen vijftien gulden. Overigens was de politie bij de eer ste voorstelling, zaterdagavond om zeven uur, flink vertegen woordigd, zowel in uniform als in burger. Bij de volgende voor stellingen was er minder politie op de been omdat al snel bleek dat de demonstranten slechts vredelievende bedoelingen had den en niet van plan waren om de voorstellingen te verstoren. Verdeeld Het publiek reageerde nogal ver deeld op het uitdelen van pam fletten bij de Schouwburg-in gang. Pamfletten die opriepen om alsnog Ipi Tombi te boycot ten omdat deze musical ten on rechte het leven in de Bantus- tans (de zogenaamde thuislan den) als een swingend bestaan afschildert Willem Postma van de PSP, een van de actievoerders: "Sommige mensen gingen met ons in dis cussie. Ze zeiden dat we mis schien wel gelijk hadden maar dat ze toch eerst zelf de voorstel ling wilden zien. Anderen zeiden dat we ongelijk hadden. Dat het in Zuid-Afrika eigenlijk net zo is als destijds in Indonesië: de blanken brengen de beschaving en de zwarten komen er later van profiteren. Er waren ook enkele mensen die hun kaartje hadden ingewisseld maar toch naar de Schouwburg kwamen om onze actie te ondersteunen". Volgens Willem Postma stelde het Schouwburg-personeel zich vriendelijk op tegen de demon stranten. "Ze namen zelfs affi ches van ons aan. Alleen zondag waren er wat moelijkheden. Schouwburg-directeur Hans van Dam (die ziek thuiszit-red.) had ons beloofd dat we met een paar mensen naar binnen mochten. Maar toen twee van ons zondag naar binnen wilden bleek dat op eens niet mogelijk te zijn. Het personeel zei niets van zo'n af spraak te weten". Vier van de in totaal ongeveer twintig zwarte spelers van Ipi Tombi zijn even met de demon stranten in discussie gegaan. Wil lem Postma: 'Twee van hen zei den dat ze met ons mee hadden gedemonstreerd tegen de situa tie in Zuid-Afrika wanneer ze niet hadden moeten optreden. Twee anderen waren het niet met onze actie eens. Zij zeiden daar achteraf best met de BOA over te willen praten" De demonstranten bij de ingang van de Schouwburg partijen en organisaties. i de Oude Vest. De actie werd gesteund door 37 De Kamer van Koophandel zegt uit de krant te hebben vernomen dat er dinsdag en donderdag een proef wordt genomen met het eenrichtingsverkeer. Die proef wordt gehouden om na te gaan of het Kort Rapenburg (gedeelte lijk) kan worden opengegraven.. De kamer betreurt het dat zy op deze wijze van de plannen heeft moeten vernemen. De proef zelf wordt door de kamer "thans on gewenst" genoemd. Zij wijst er op dat de mogelijkheid van het opengraven van het Kort Rapen burg is opgenomen in het ont- werp-bestemmingsplan voor de Academiewijk. dat nog door de gemeenteraad moet worden vastgesteld. Tegen het opengra ven heeft de Kamer van Koop handel al nadrukkelijk bezwaar gemaakt, omdat het Kort Rapen burg als een van de belangrijkste toegangsroutes tot het stadscen trum wordt beschouwd. Ook meent de kamer dat met een eventueel opengraven van het Kort Rapenburg wordt ooruitge lopen op de discussie over de verkeerscirculatie in de binnen stad. Geschokt "Geschokt en verwonderd". Zo reageert het KNOV op het feit dat het gemeentebestuur "zon der enige vorm van overleg in- grijpede verkeersexperimenten begint". Bij een tijdig overleg over het tijdstip van de proef en de tijdelijke verkeersafwikkeling - had volgens het ondernemers- verbond veel irritatie en onrust over de proef bij het bedrijfsle ven kunnen voorkomen. "Het KNOV is tevens bevreesd dat de ze experimenten alleen worden opgezet en uitgevoerd door voor standers van het opengraven van het Kort Rapenburg en niet het juiste kritische inzicht opleveren omtrent de resultaten". Het ondernemersverbond wijst verder op de opiniepeiling die het begin dit jaar onder de be drijven op de Breestraat, Kort Rapenburg, marktenroute en tussenliggende straten heeft ge houden. Daarin heeft het be drijfsleven zich in grote meerder heid uitgesproken tegen het opengraven van het Kort Rapen burg LEIDEN - Uit een woning aan de Agaathlaan is in de nacht van za terdag op zondag een geldkistje gestolen, waarin o.a. spaarbank boekjes en juwelen zaten. De precieze waarde van het gestole- ne was nog niet bekend bij de po litie. In dezelfde nacht werd aan de Ho ge Ryndyk een antieke, koperen staande klok, een Engels klokje en zilver serviesgoed wegge haald. Ook in dit geval was de waarde nog niet bekend. gramma gezet. Het begint om een uur en wordt gehouden op het sportterrein aan de Zoeterwoud- sesingel. Er is nog een tekort aar scheidsrechters: wie zich geroe pen voelt moet bellen met J. v.d. Burgh, tel. 130958 (school) of 216145 (thuis). Wanneer de wed strijden moeten worden afgelast verschuift het toernooi naa september. Schaaksimultaan Dolman Dick Dolman, voorzitter van de Tweede Kamer, spreekt van avond op een bijeenkomst van de streekfederatie van zijn partij, de PvdA, over het nieuwe kabi- KindevfilTfl net en de actuele politiek. De bij eenkomst wordt gehouden in 't Parlement, Nieuwe Rijn 52 in Leiden, en begint om acht uur. Internationaal schaakmeester John van der Wiel uit Leiden speelt vanavond een schaaksi multaan in De Hooykist, Hooi gracht 49. De aanvang is on gen uur. Video In Odessa, Hogewoerd 18, wordt vanavond de videovertoning "Homolief en mannenleed" ge draaid. Aanvang half acht. 'Het Roofdier" is de titel van kinderfilm die woensdagmiddag in de kapelzaal van het K&O-ge- bouw aan de Oude Vest wordt ge draaid. De film gaat over schaap dat door een wolf is gevallen. Twee jongens ontdek ken dat en weten de wolf te i gen. De film begint om half drie. de Leidse bevolking probeerden te brengen (zie foto) In het kader van de feestweek wordt vanavond in de soosruim- te van de LWH, Caeciliaslraat 18 een tnformatie- en discussie avond voor hulpverleners in de medische- en maatschappelijke zorg gehouden (aanvang: acht uur). Op hetzelfde adres is morgenavond een introductie-avond voor men sen die (beter) met de LWH willen kennis maken Er wordt een dia serie vertoond die een aantal as pecten van het homosexueel zijn belicht Verder t.s er informatie, materiaal aanwezig en wordt er begonnen met een gespreksgroep. Aanvang andermaal acht uur Bingo Speeltuinvereniging Rondom de Maredijk organiseert vanavond om acht uur bingo in het clubhuis aan de Maredijk. Slagbal De gemeentelijke schoolsportcom missie heeft woensdagmiddag een slagbaltoernooi op het pro- VOS-cursus In het Leidse Volkshuis is morgen een informatie-avond over de op te zetten VOS-cursus (VOS bete kent Vrouwen orienteren zich op de samenlevingDe cursus be staat uit twaalf bijeenkomsten. Behalve morgenavond is opge ven ook telefonisch mogelijk 148180, vragen naar Margriet en Hilde LEIDEN - De Leidse Werkgroep Ho- mosexuahteitJCOC viert deze week het twaalfenhalfjang be staan met een uitgebreid pro gramma. Afgelopen zaterdag hield de LWH een actiedag Op de markt was een stand ingericht waar leden van de werkgroep het bestaan en de doelstellingen van de LWH onder de aandacht van LEIDEN - Het Leidse bedryfsle ven is allerminst te spreken over de voorgenomen proef om de Breestraat m één richting voor auto's af te sluiten. In brieven aan B en W spreken zowel de Ka mer van Koophandel en Fabrie ken als het Koninklijk Neder lands Ondernemersverbond af deling Leiden hun verontwaardi ging uit. Die geldt niet alleen de proef zelf. maar ook het gebrek aan overleg met het bedrijfsle ven hierover.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3