Forescate succesvol Docos: nu verder met jeugd AV Holland mist promotie Philidor geeft zege prijs tegen Rotterdamse profs Vlietwijk op wegterng... Vertrek routiniers kan club goed doen Bij dames en heren Ook nieuwe Spartaan lichting erg sterk LEIDEN - Docos degradeerde eind vorig seizoen en komt daarvoor ook nu weer, na de 6-4 nederlaag bij het eveneens niet imponeren de Lutos, in aanmerking. En toch, hoe paradoxaal dat ook klinkt, lijkt Docos eindelijk de goede weg ingeslagen. Ed v.d. Berg is ingehuurd door Oegst- geest en Ed Fallaux gestopt, een aderlating van jewelste dus, maar het kan de club goed doen. De beide matadoren hebben ja renlang de ware identiteit en gang van zaken versluierd. De jeugdopleiding was er wel, maar de totale clubatmosfeer, nivel leerde de goede wil van de trai ner en een aantal bestuurders. Kwaad kon dat niet want Ed 1 en 2 gaven samen met vreemden als Wibo v. Gennip, Paul Bakker en Laddy Prorok de club toch nog enig cachet. Nu is dat verleden tijd, er moet weer met eigen rie men geroeid worden en dat kan Docos ten goede komen. De ver plichting om de jeugd inclusief te begeleiden is nu voelbaar aan wezig, iets waarvan trainer Ed Fallaux zich terdege bewust is: "Docos moet en zal met eigen spelers terug, komen. Met het huidige eerste team kunnen we pendelen tussen de tweede en derde divisie. Zij moeten over een aantal jaren de springplank zijn voor de groep 10 tot 12-jari- gen die we nu aan het opleiden zijn. Ik zie dat als één van de grootste uitdagingen in mijn le ven, om Docos de komende zes zeven jaar op poten te zetten". Te hopen voor Fallaux is het dat hij zich niet vertilt aan deze klus, want het karakter van een club is historisch bepaald en daar wat aan veranderen is haast ondoen lijk. De 6-4 nederlaag bij Luto was geflatteerd. Kish Prashed zette twee partijen in winst om, Joost Mentink en Sjaak den El zen ieder één. Twee keer ging een partij met 19 in de derde game verloren. Bij Scyl- la vormt een waar regiment aan landelijke spelers en teams al ja ren een ideale springplank naar divisieniveau. Maar de plank is aan een opknapbeurt toe. Teveel spelers zijn de afgelopen jaren af gehaakt of trainen te beperkt voor landelijk niveau. Team 2, 3 en 5 legden in het voor hun eer ste duel het loodje. De reserves hadden pech onderweg. Ieder een stoof voorbij en even later ook opponent Seine met 10-0. Scylla 3 kon bij Odeon de schade beperken tot 2-8. Alleen Scylla 4 won met twee invallers bij het sterke Vriendenschaar 3-7. Oegstgeest speelt ook in deze 3e divisie maar dat zal nu Ed. v.d. Berg aangetrokken is niet te lang duren. Amsterdam'78 was het willoze (10-0) slachtoffer. Vroe ger heette die club Delatalloyd en was het de sterkste club van Nederland, omdat het met geld smeet. Die kant moet Oegstgeest dus niet op. Promoveert Ed v.d. Berg c.s. dan komen ze in de klasse waar Avanti 2 zich met routinier Gerard Bakker in de gelederen wel zal handhaven. In de hoofdklasse dames ging Scyl la 2 maar heel moeizaam 6-4, langs een zwak Gispen, dat be looft niet veel goeds voor het trio Kusters, de Jong en Blom. Maar ook de Avanti 2 meisjes mogen zich alles behalve op de borst slaan want ze gingen vice verca Vice Versa om met 6-0 te verlie zen. Overige uitslagen: Oegst geest 3 - Phoenix 2 2-8; Salaman ders 2 - Avanti 3 4-6; Docos 3 - Treffers (B) 0-10; TOP - Docos 2 8-2; Avanti 4 - Treffers 3 4-6; DOV - Treffers 1 5-5; Tafeltennishuis - Treffers 2 2-8 Phoenix - Docos 1- LEIDEN - De Voorschotense badmintonvereniging Vliet- wijk lijkt na de degradatie van vorig jaar dit seizoen het verloren gegane terrein, de promotieklasse te willen te rugwinnen. Thuis in sporthal De Vliethorst werd zaterdag net aan met 6-5 van het sterke Zijderveld 2 gewonnen. Na de walk-over van vorige week op debutant eerste klasser Slotermeer stuitten de Voorschotenaren in het treffen met titelrivaal Zijder veld 2 op aanzienlijk meer verzet. Opvallend daarbij was Vlietwijks sterkte in de en kelspelen. Van de zes singles werden er vijf winnend afge sloten. Merkwaardig echter was de moeite die Vlietwijk- captain Oostergo had met Bergkamp. In een slopende partij (17-18, 15-9 en 15-12) trok Oostergo aan het langste eind. De PTT-er Henk Wes terbeek ondervond in de vroege ochtenduren nauwe lijks hinder van zijn nacht dienst. Met 15-6 en 15-9 werd Kwee van het veld geveegd. De overige singlewinsten kwamen op naam van Alfóns v.d. Berg (15-7 en 15-5) op De Wolf, de Engelse Vlietwijk- speler John Mousehole (15-12 en 15-10) od Schuilink. en Nolly Bennink (11-7 en 11-3) op Kakiay. Het herendubbel Oostergo/Westerbeek stelde met een 15-6, 15-2 zege op het duo Kwee/Prins de Vlietwij- kwinst zeker. Een klasse lager renden BC Leiden en het "eerste" team van Veglo op tegen een twee de competitienederlaag. BC Leiden kwam in Zeist tegen Slot 2 niet verder dan twee winstpartijen (6-2). Jan Slin gerland won zijn enkelspel van N. Leegerstee (15-2, 7-15 en 11-15) en Dorie Koelemij won de -single van Willems (10-12 en 8-11). Veglo moest het thuis tegen het Haagse Drop Shot 3 hebben van het damesduo Van Bal- gooy en Van der Berg. Bei den wonnen hun enkelpartij en en gezamenlijk het dub belspel tegen Peeters en Hel- vert. Maar daarbij bleef het: 3-5. Veglo 2 won met duidelij ke cijfers van Aristo: 0-8. LEIDEN - Waar veel hockeywedstrijden in de regio giste ren wegens teveel water op het veld werden afgelast, heeft Forescate, dank zij het kunstgras, kunnen spelen. Zowel het Voorschotense heren— als het damesteam boekten winst. LMHC behaalde voor de derde keer in successie de volle winst. LMHC - Kraaien 2-0 Het Oegstgeestse LMHC is de hele wedstrijd de meerdere geweest in het duel tegen Kraaien. Hans- Willem Croll maakte 1-0 door een strafcorner. Even daarna kreeg de wedstrijd een oponthoud van een half uur doordat een van de scheidsrechters getroffen werd door een "zweepslag". Het duur de geruime tijd voordat er een vervangende bondsscheidsrech- ter werd gevonden. Het over wicht dat LMHC had resulteerde wel in kansen maar deze werden niet in doelpunten omgezet. Na een kwartier spelen in de tweede helft werd een solo ingezet door verdediger Diederik Klop die Wouter Eyckenhout de gelegen heid bood 2-0 te scoren. Forescate - Haaskamp 5-2 Mede-debutant in de eerste klasse Haaskamp werd het slachtoffer van het agressiever spelende Fo rescate dat met de 3-4-2-opstel- ling een evenwichtige indruk maakte. Het doelpuntrijke duel werd na 12 seconden door Haas- wijk met 1-0 geopend. Forescate antwoordde na 18 minuten door Mark van 't Noordende: 1-1. Tien minuten voor rust scoorde, na fraaie combinaties, de Voor schotense spits Jelmer Siersema 2-1. Haaswijk maakte nog voor rust gelijk door een gewone cor ner snel te nemen. De eerste 10 minuten in de tweede helft was gelijkopgaand. Voor Forescate stelde Hans Streeder na 20 minuten Mark van 't Noor dende in de gelegenheid 3—2 te scoren. Veel strafcorners nog voor de thuisploeg waarvan er een werd omgezet in een straf- push die door Van 't Noordende werd gemaakt. Nol van der Steen maakte net voor het eindsignaal fraai 5-2 door omspelen van back en keeper van het Ame- rongse Haaswijk. Alkmaar - Roomburg 1-1 De Alkmaarders waren in het eer ste kwartier sterker en hadden pech met een schot op de paal. Roomburg kon daarna het initia tief naar zich toetrekken in het harde duel dat door de scheids rechters te laconiek werd geflo ten. Ook pech voor Roomburg dat een doelpunt zag afgekeurd door een vermeende buitenspel- positie. Op het toch wel drassige veld werd gerust met een dubbel blanke score. In het tweede deel waren er weinig mogelijkheden om te doelpunten. Pas 10 minu ten voor het einde kwam Alk maar via zijn spits op 1-0. Even daarna greep Roomburg nog een punt na een succesvolle solo af gerond met een doelpunt door Juijen van Aken. Alliance - Noordwijk 1-0 Noordwijk heeft na de afgelasting van zijn veld de uitnodiging van Alliance geaccepteerd en is naar Heemstede gegaan om alsnog te kunnen spelen. Noordwijk ont moette in Alliance een zeer felle tegenstander die vooral in de eer ste 20 minuten sterker was. Voorts was er het hoge gras dat het hockeyspel niet bevorderde. Alliance wist via een strafcorner op de uiteindelijke 1-0 te ko men. Noordwijk dat nog wel goed terug kwam en pressie kon uitoefenen, heeft toch maar wei nige echte scoringskansen kun- i der Kloes zittenden Eveline Kimman rechtsopgezet, wordt teniet gedaan door de goalie Dames Forescate - Te Werve 4-3 Deze ontmoeting liet vooral in de eerste helft leuk hockey zien met veel variaties in de aanvallen. Het was Forescate die door mid- voor Eveline Kimman na 15 mi nuten de score opende door een treffer geslagen van de rand van de cirkel. Enkele minuten later scoorde de op dreef zijn Eveline Kimman opnieuw: 2—0. De twee de helft kwam het Rijswijkse Te Werve feller voor de dag. Door verdedigingsfouten van de Voor- schotensen kwam Te Werve op 2-1 door Erna Hemhuis. Fores-' cate werd weer attenter en kreeg veel strafcorners te nemen waar van er een door Doran van der Kloes werd omgezet in een doel punt. Nochalance was de fout van Forescate. Te Werve maakte via rechtsbuiten Christien v.d. Burg 3-2. Vijf minuten voor tijd zorgde Eveline Kimman via een strafcorner voor 4-2. Direct aaarna moest Forescate nog een tegentreffer toestaan. LEIDEN/UTRECHT - Het scheelde weinig maar uiteindelijk kwam de herenploeg van de Leidse atletiekvereniging AV Holland gisteren net iets tekort om de sprong naar de hoogste klasse in de atletiekcompetitie te maken. Het Holland-team dat zich als enige van de atletiekploegen uit deze con treien voor een finale had geplaatst, moest op de kunststofaccommoda tie in het Utrechtse Overvecht in de eerste klasse-eindstrijd de meerde re erkennen in het Eindhovense PSV (21.476 punten) en het Groningse GVAV (21.087). Zelf kwamen de Leidenaars tot hun hoogste seizoenscore met 20.883 pun ten. Voor die prestatie mocht aanvoerder Bert Paauw na afloop de derde prijs in ontvangst nemen maar promotie naar de hoofdklasse bleef buiten bereik. Dat was slechts weggelegd voor de nummers één en twee. In de Leidse ploeg werd overigens niet getreurd over het resul taat. Bij sommigen heerste zelfs enige opluchting omdat het niveau in de hoofdklasse momenteel dusdanig hoog is dat een verblijf in die afdeling waarschijnlijk onmiddellijk degradatiezorgen met zich mee brengt. Toch heeft het er nog geruime tijd naar uitgezien dat Holland de vorig jaar ondergane degradatie dit seizoen weer ongedaan zou maken. De Leidenaars, zonder de nog altijd geblesseerde Martien van der Hoorn en de niet beschikbare Joop Grevelink, gingen in Utrecht prima van start. Aangezien GVAV in de beginfase niet draaide bivakkeerden de Leidenaars geruime tijd op de tweede plaats achter het superieure PSV. Voor de 'vliegende Leidse start' zorgden Alfred Verhoef en Dick van de Vijver op de 100 meter (resp. 11.1 en 11.4 met zijwind), de junioren Michel Moll en Erik Ulrich op de 400 meter (resp. 50.6 en 52.5) en het tweetal Walter Botman en Bert Paauw op de 110 meter horden (resp. 16.4 en 16.6). De technische nummers gaven een wisselend beeld te zien. Bij het ver springen een goede poging van Dick van de Vijver (6.38m) terwijl daar entegen Rob Ultzen de juiste afzet niet kon vinden (5.98m). Bij het kogelstoten een verdienstelijke prestatie van junior Kees Langeveld (10.94 m) maar een tegenvallende verrichting van Kees Riemens (10.77 m). Laatstgenoemde liet het bij het speerwerpen volledig afweten. Ter wijl hij in het begin van het zomerseizoen nog goed was voor worpen voorbij de zestig meter kwam een uitgebluste Riemens nu nog ternau wernood voorbij de vijftig meter: 50.58m. Guy Janssens voegde daar een worp van 48.74m aan toe. Redelijk verliep de 800 meter dankzij Cor van Loon (1.59.9) en Bert Paauw die te rustig van start ging om tot een tijd van onder de twee minuten te geraken: 2.02.6. Een verrassing was de overwinning vari Harrie Otto op de 3 kilometer steeple chase die zijn race uitgekiend opbouwde. Ruim één ronde voor het einde achterhaalde hij zijn wegge lopen Groningse concurrent. Hij liep in één ruk door naar de eerste plaats en als enige, naar een tijd onder de tien minuten: 9.53.4. Een knappe prestatie leverde ook Niek Klinkenberg af op de 1500 meter. Dit jeugdige talent sleepte onverwacht een tweede plaats in de wacht met 4.06.2. Vooral zijn lopen in de slotronde was voortreffelijk. Koen Kessels kwam op deze afstand tot 4.19.7. Eveneens een tweede plaats was er weggelegd voor Roel Hendriksen op de 400 meter horden. Hij liet een prima indruk achter, kreeg een tijd van 55.9 seconden achter zijn naam waarmee de jury hem overigens wel iets bevoordeelde. Op de 5000 meter kampte Theo van der Veer met maagklachten wat tot uitdrukking kwam in zijn tijd van 15.36.0. Ook Nico Volker had het niet makkelijk met het rondjes draaien in de wind: 16.21.4. Het hoogsprin gen gaf geen uitschieters te zien: Hennie Hakker en Walter Botman beiden 1.80 meter. Ook het discuswerpen was noch goed, noch slecht: Gertjan Roosing 33.80 m en Matti Noordberg 33.14 m. De bijna traditionele overwinning werd bij het polsstokhoogspringen be haald door Mark van Vliet met 4.20 meter. Van Vliet, die zich bij het inspringen blesseerde en zijn pogingen zwaar ingetaped moest onder nemen, demonstreerde een onverwoestbare mentaliteit. Bijna mank lopend wist hij zich toch weer ruim over de vier meter te werken. Ju nior Arjan de Haan begon goed maar 'verslikte' zich in de 3.40 meter. Nu moest hij zich tevreden stellen met 3.20 meter. De estafettes verliepen voor Holland succesvol. Het jeugdduo Michel Moll/Erik Ulrich had een groot aandeel in de goede tijden die er op de 4 x 100 meter en 4 x 400 meter op de klokken kwamen. Met Alfred Ver hoef en Dick van de Vijver werd op de 4 x 100 meter een prestatie van 43.8 gerealiseerd. Met Cor van Loon en Bert Paauw kwamen Moll en Ulrich op de 4 x 400 meter tot 3.25.9. In Utrecht werd er ondanks de wind zowaar nog een Nederlands jeugdre- cord verbeterd. Dat kwam tot stand dankzij Rob Druppers van het Utrechtse Hellas die 1.48.7 noteerde. AAC (heren) en ADA (dames), beiden uit Amsterdam, prolongeerden gis teren in eigen huis hun clubkampioenschap van Nederland. Tweede plaatsen werden in de wacht gesleept door Haarlem en Olympia'48. Harrie Schulting (PH) liep in Amsterdam de 400 meter horden in 49.5 en Erik Rollenberg (Haarlem) sprong 2.16 meter hoog. LEIDEN - Met een sterk verjongde ploeg presenteerde LKV De Spartaan zich zaterdag in het competitieduel tegen Simson KDO. De Hagenaars hadden ook tegen de jongste Leidse gewich thef-lichting geen schijn van kans en verloren met 1037 tegen 890 kilo. Het powerliften, een tak van de krachtsport die in Neder land momenteel snel aan popula riteit wint, ging voor LKV verlo ren. Alkmaar was te sterk. Van de gewichthefploeg die des tijds landskampioenschappen verzamelde alsof het suikerzak jes waren is alleen Herman Filip- po nog over. Rond de nationale kampioen in het lichtzwaarge- wicht verzamelde coach Dirk van 't Riet een aantal talentvolle jongeren van wie Dio Deege naars inmiddels gekend is. Die twee legden de basis voor de rui me zege die LKV De Spartaan behaalde op KDO. De cijfers: Rob Wansink 72-90; Hein van Putten 85-110; Len Zwaan 85- 110; Dio Deegenaars 100-125; Herman Filippo 117-140. Tegen de routiniers van SSS Alk maar was de eerstejaarsploeg van LKV De Spartaan bij het po werliften nog niet opgewassen. De wedstrijd ging met 1781 tegen 1531 verloren. Sam Holswilder, vroeger ook deel uitmakend van de befaamde gewichthefploeg, was veruit de beste Leidse verte genwoordiger. Hij kwam bij het kniebuigen tot 200, het bank- drukken tot 120 errde deadlift tot 250 kilo. De overige resultaten: Zorba 110-75-140; Heemskerk 135-85-175; De Graaf 135-100-180; Hoekstra 140-105-220. Van Bracht verslaat Ceulemans WYCHEN (ANP) - In een interna- tionaal driebandentoernooi in Wychen heeft de Nederlander Rini van Bracht de overwinning behaald. Hij versloeg in zijn laat ste partij de Belg Raymond Ceu lemans met 60-50. De in twee keer 30 caramboles gesplitste partij leverde scores 30-28 en 30- 22 in het voordeel van de vier voudig Nederlands kampioen in deze spelsoort op. Ceulemans eindigde met het beste gemid delde van het toernooi: 1.631. LEIDEN - De scherpe tik, waar mee Philidor-spclcr Ad van den Berg zijn koning op het bord wierp, en de klap, waarmee hij zijn stoel achteruitgooide, accen tueerden nog eens extra zijn gro te teleurstelling. Zyn gladgewon- nen staande eindspel tegen Fred van der Vliet had de strijd tussen het amateurtiental van Philidor/ Leiden en de profs van V/Rotter dam in de zaterdag gespeelde eerste ronde in de hoofdklasse- van de landelijke schaakcompe titie in het voordeel van de Sleu telstad-ploeg moeten beslissen. Maar een ongelooflijke blunder maakte een eind aan zijn illusies. Toch deed deze verlicspartij niet alle Leidse droombeelden in rook opgaan. Piet Bakker dwong Carlier met drie pionnen tegen een verkeerde loper spectaculair remise af en bepaalde zodoende de eindstand van het enerveren de duel op een gelijkspel (5-5). Dus kan men toch nog spreken van een Leidse stunt, want de Rotterdammers waren immers huizenhoog favoriet. Maar ja, het had nog mooier kunnen zijn.... De match begon voor Philidor nog al gunstig. Rinie Kuijf kreeg na een passief zetje van de Engelse gastgrootmeester Keene het bes te van het spel. Na nog geen drie uur schaken besloten beide scha kers tot remise. Keene was blij, want hij vond zijn stelling slecht, maar Kuijf vond remise do juiste uitslag. De Leidenaars namen via een zege van Lex Jongsma op Coen Stehouwer een voorsprong (l'A-Vfc). Jongsma lanceerde een pionoffer, dat in de boeken du bieus genoemd wordt. In deze partij resulteerde het echter in een onweerstaanbare aanval. Nu was het de beurt aan de Rotter dammers een voorsprong te ne men. Hoewel Jan Timman tegen Peter Gelpke een grote ontwik- kelingsvoorsprong kreeg, was hij achteraf toch niet tevreden. Gelpke kreeg nu te veel tegen- kansen. Desondanks was hij (nog?) niet tegen de vierde speler van de wereld opgewassen. Hans Böhm had niet veel moeite met Hans Kuijf: In de tijdnoodfase toonden de Lei denaars hun meesterschap Met nog tien minuten voor achttien zetten offerde Joop Piket een paard. Opponent Van Dop raakte verstrikt in een netwerk van va rianten en ging al peinzend op de 34e zet door de vlag. Even later joeg ook Jeroen Piket, ingeval len voor Peter Wakker, niemend minder dan routinier Kerkhoff door de vlag. Met een doorbraak in tijdnood had hij zijn opponent volledig dolgedraaid, want bij goed spel had het remise moeten ■worden: 3,/2-2l/2. Een fraai de buut voor een 12-jarige in de hoofdklasse. Ook tijdnoodspecialist RAG de Graaff deed van zich spreken. Met nog vijf minuten voor vijf tien zetten posteerde hij een lo per op a8, die de witte roka- destelling binnenstraalde. Even later kwamen er ook nog twee zwarte vrijpionnen op d3 en e3. Meulders kon toen damevangst niet meer verhinderen: \xh.-Vh. Van der Wiel verkleinde de ach terstand nog wel toi 41/^-3,/2 door Van Maaren gedecideerd te ver slaan, maar de Ldïdenaars speel den eigenlijk een gewonnen wedstrijd, want Van den Berg stond immers op winst en Bak ker had goede remisekansen. Het noodlot besliste echter anders. Van den Berg kon op alle moge lijke manieren winnen of remise maken. Maar hij won niet, hij maakte zelfs niet remise, hij ver loor. De remise van Piet Bakker bepaalde de eindstand tenslotte op een gelijkspel (5-5). Na twee uur spelen zag het er voor LSG I/Leiden bij VAS/ASC II in klasse I A bepaald somber uit, want Bakker en Serdijn stonden op verlies en daar stond eigenlijk niets tegenover. Bakker verloor inderdaad. Zijn ontwikkelings moeilijkheden op de damevleu gel kostten een stuk. Na 20 zetten positioneel schuiven ging Sikkel op de taktische toer met een paardoffer. Het was direkt beslis send en LSG stond weer gelijk: 1-1. Serdijn had zich ingelaten op een penning, waarvan hij dacht dat die niet gevaarlijk was. Hij bleek echter dodelijk te zijn: 2-1 voor de Amsterdammers. Pas toen begon voor de Leidenaars de zon te schijnen. Tolenaar zette zijn opponent voor de keuze tus sen mat of 'vlag'. Roessel koos voor het vallen van zijn vlag: 2-2. Heemskerk kreeg tegen Rob Nio Bertholee wel heel wat taktische kansen voor zijn pion, maar het was echter net niet voldoende voor de winst: 21/2-2,/2. Met een regelmatige winstpartij tekende Konings aan het eerste bord voor 2i/2-31/2. Wichers speelde na een mislukt seizoen weer als van ouds en won gedecideerd: 2V2- 4'/2. Geertsma boekte een niets zeggende remise, maar zette daarmee LSG wel op match point: 3-5. Ossewaarde mocht het karwei toen afronden. Met een machtig pion- nencentrum rolde hij de vijand op: 3-6. Wisselende kansen ken de de partij Rosmüller- Kuijpers. Gek genoeg bleek het verre eind spel met een stuk meer voor Ros müller niet te winnen: 3 x/2-6 xh voor LSG/Leiden. Voorschoten I had drie uur lang het beste van het spel tegen Overschie I. Wise maakte 1-0, maar even voor de tijdcontrole veranderde de stand in 2-6. Ten slotte verloor Voorschoten met 3l/2-6'/2. Het tweede team van Philidor had weinig moeite met het gepromo veerde V/Rotterdam III: 7-3.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 18