zich 'bestolen* Feyenoord voelt zich 'bestolen* Ajax toont bij Den Haag fouten van Linder aan... Rode kaart Houtman ontlokt tumult in Groningen Amsterdammers durven nu wèl >rs arbiter Thomas op winst Go Ahead Eagles dankzij blunders arbiter Thomas op winst V.d. Kuylen: "Ik stap op bij PSV" Relschoppers krijgen geen kaartjes meer... SPORT GRONINGEN (GPD) - Als eni ge eredivisieploeg is FC Groningen nog zonder ne derlaag, maar hiervoor werd gisteren in de tumul tueus verlopen wedstrijd te gen De Graafschap wel een zware prijs betaald. Twaalf duizend joelende toeschou wers in het Oosterparksta- dion zagen scheidsrechter Manuel 13 minuten na de pauze de rode kaart trekken voor Peter Houtman, de po pulaire topscorer van de Groningers. Later ontving aanvoerder Jan van Dijk nog het geel. Hij completeer- Olsen scoort het derde Ajax-doelpunt. Dido Havenaar is kansloos. de hielen te zijn getrapt, ant woordde de kleine linker spits met een linkse directe. Met tien man leek FC Gronin gen, dat een mondelinge be handeling wil van de straf zaak tegen Houtman, het niet te kunnen bolwerken, want De Graafschap kwam via Wanders en De Kip tot 2- 2 terug. Onmiddellijk na de gelijkmaker, vierminuten voor het einde, zorgde Waal- derbos alsnog voor de Gro ninger overwinning (3-2) en prepareerde de Groninger politie een veilige aftocht voor het arbitrale duo en de spelers van De Graafschap. De spelersbus werd onder escorte van de motorpolitie tot buiten de gemeentegrens begeleid. DEN HAAG (GPD) - Zoveel ontzag als Ajax vori ge week woensdagavond had getoond voor Tot tenham Hotspur, zoveel bewondering had FC Den Haag zaterdagavond lange tijd voor de Amsterdammers. De Hagenaars lieten zich één helft de les lezen, namen er genoegen mee dat ze op eigen helft werden teruggedrongen en be gonnen pas te voetballen bij een achterstand van 3-0. Toen de blokkade eenmaal was opge heven, bleek Den Haag plotseling over zoveel energie, lef en reserves (Tempelaar en Prevo vervingen het falende duo Schoenmaker-De Vroedt) te beschikken, dat Ajax nog bijna werd ontmanteld. Zo ver kwam het niet omdat alleen Morgan tot scoren wist te komen (1-3) en Ajax- doelman Schrijvers, evenals tegen de Spurs, tot grote hoogte reikte. Ajax won daardoor eindelijk weer eens in Den Haag, waar het sinds het seizoen 1977-78 geen over winning meer had kunnen beha len. Voor Ajax betekende het te vens een revanche op zichzelf en een bevestiging van het feit dat het zelf initiatieven moet nemen en niet moet toekijken zoals het drie dagen eerder had gedaan. Tegen Tottenham hadden spe lers en trainer Linder niet de durf om vrijer te spelen en leken zij bij voorbaat gehypnotiseerd. Avontuurlijk ingestelde jonge ren als Kieft en Vanenburg wer den niet in de basis gezet, bang als Linder was dat-hij met deze onervaren spelers eenzijdig zou ontwapenen. In het Zuiderpark. waar de suppor ters van Den Haag over zwaarder geschut beschikten dan de spe lers (scheidsrechter Van Etteko- ven moest het duel zelfs even on derbreken nadat enkele bom men op het veld waren geëplo- Kees van Kooien (Ij en René Smit vieren feest na de zege op Feyenoord. DEVENTER (GPD) - In de roes van de overwinning (3-2) zaterdagavond op Feyenoord ging Go Ahead Eagles maar gemakshalve voorbij aan de du bieuze hoofdrol van Bep Thomas. Toch hadden de Deventenaren de Am sterdamse arbiter op zijn minst in het feestgewoel mogen betrekken. MAANDAG 21 SEPTEMBER 1981 drie kaarten, waardoor FC Groningen twee waardevol le spelers een tijdje aan e kant zal moeten houden, want beide spelers staat on getwijfeld een schorsing te wachten. Het wegsturen van Houtman gebeurde op het moment dat de Groningers dankzij goals van de na rust ingevallen Bakker met 2-0 leidden. Ter wijl de bal op de andere speelhelft was kregen Hout man en zijn bewaker Tren- telman het met elkaar aan de stok. Het gebeurde achter de rug van scheidsrechter Manuel, die gealarmeerd werd door zijn assistent langs de lijn, Hob. Deze had Houtman een slaande bewe ging zien maken, waarna ui teraard het rood volgde. De lezing van de oud-Feye- Niet alleen honoreerde hij ten on rechte de psychologisch zo be langrijke openingstreffer van Woudsma, bovendien onthield hij Feyenoord in de chaotische slot minuten een strafschop en daar mee de gelijkmaker. En zo onder streepte Thomas in de voor het eerst sinds lange tijd weer eens uitverkochte Adelaarshost (18.000 toeschouwers) slechts hoe droevig het momenteel in ons land is gesteld met de professio nele arbitrage. Met Bob Maaskant voorop hadden de Eagles op het 'moment suprè me' een vuiltje in het oog, of was net hun uitzicht versperd door een opeenhoping van spelers. Het was de in zijn sportieve trots gekrenkte Vaclav Jezek daaren tegen vanaf zijn plaats niet ont gaan dat Woudsma de bal met de hand had meegenomen. Zoals hij eveneens tot in details kon be schrijven dat Oude Wesselink de Bulgaar Jeliazkov tegen de gras mat had gewerkt, juist toen deze op het punt stond aan te leggen noorder was even vanzelf sprekend anders. „Toen we het strafschopgebied uitlie pen trapte Trentelman ij van achteren. Ik draaide me om, zwaaide met mijn arm en zei tegenhem: Dat moet je niet weer flikken. Er was in feite helemaal niets aan de hand, maar nu zit ik met de gebakken peren", vertelde Houtman. Tijdens diens aftocht namen diverse spelers aan dreigen de houding tegenover elkaar aan. Jeugdige supporters klommen over de hekken en vergrootten de wanorde en Manuel achtte het verstan dig beide ploegen voor een afkoelingsperiode geduren de 5 minuten naar de kleed kamer te sturen. voor de gelijkmaker. Maar de be minnelijke Tsjech bewaarde zijn kalmte en volstond met de con statering dat de spelers van Feyenoord zich bestolen voel den. Ondanks alle arbitrale misère had Feyenoord de nederlaag groten deels aan zichzelf te wijten. Over de totale wedstrijd gerekend ging de winst ook terecht naar Go Ahead Eagles. De Rotterdam mers - nog zonder Van Hanegem - domineerden weliswaar op het middenveld, maar zij legden daarbij zo weinig werklust en agressiviteit aan de dag, dat de scoringskansen op de vingers van een hand waren te tellen. In de eerste helft bleef het aantal beperkt tot twee voor Vermeu len, die de ontmoeting een totaal andere wending had kunnen ge ven wanneer de flegmatieke Limburger het voorbereidende werk van Jelizakov professio neel zou hebben afgerond. Beide keren faalde hij vanuit een droompositie. De irritaties die een climax bereikten met het wegstu ren van Houtman, was al in de eerste minuten van de wedstrijd ontstaan omdat FC Groningen de zaken erg handhandig aanpakte. Bin nen een kwartier gingen vier spelers van De Graaf schap trekkebenend over het veld. Centrumspits Van Zoest raakte zodanig gebles seerd, dat hij zich moest la ten vervangen. De Graafschap-trainer Huib Ruygrok vond dat Manuel in de beginfase tekort was ge schoten door toen niet krachtig op te treden. Hij liet zelfs een vuistslag van de Groninger Dijkstra onbe straft. Na door Pieneman op Dat gemis aan koelbloedigheid is in feite direct terug te voeren op het totale gebrek aan zelfvertrou wen dat Feyenoord momenteel uitstraalt. En juist in dat opzicht kon het aanvankelijk slechts met twee spitsen (Vermeulen en Bou- wens) opererende Feyenoord een voorbeeld nemen aan Go Ahead Eagles, dat niet alleen een opmerkelijke dadendrang ten toon spreidt, maar die gretigheid bovendien paart aan een enorme opofferingsgezindheid. De De venter ploeg kent geen echte uit blinkers maar bestaat uit spelers die zonder uitzondering bereid zijn negentig minuten lang het vuur uit de sloffen te lopen en el- kaars fouten ook zonder morren corrigeren. Simpel De Deventer speelstijl is ook even simpel als doelmatig. Bij balbezit kiest de ploeg bijna massaal voor de aanval, bij balverlies zijn de spelers bijna zonder uitzonde ring op eigen speelhelft te vin den, waarbij Van Kooten het voor de rust overdreef door zich te ver terug te laten zakken, waardoor hij Feyenoord in feite alleen maar in de kaart speelde. Want hoe gevaarlijk de geblokte aanvoerder in de punt van de aanval is, onderstreepte hij een kwartier na rust toen hij een voorzet van de ongehinderd op rukkende Koopman doeltref fend met het hoofd verlengde. Dat hij daarbij Troost verhinder de met hem een luchtduel aan te gaan, was Thomas kennelijk ont gaan. Die treffer betekende echter wel een comfortabele 2-0 voorsprong voor Go Ahead Eagles, nadat Woudsma halverwege de eerste periode de bal eerst met de hand had meegenomen alvorens hij deze struikelend over de doellijn werkte. Ook voor deze treffer legde Van Kooten de basis, de ongemeen felle Rotterdamse protesten ten spijt. Go Ahead Eagles zocht voortdurend de meest rechtstreekse weg naar het doel, zonder daarbij acht te slaan op schoonheid. Precies zo als Bob Maaskant had bevolen. „Alleen op basis van discipline en werklust kan deze ploeg veel bereiken. Zodra het even iets minder gaat", erkende Maaskant met gevoel voor realiteit, „is Go Ahead Eagles weer een middel matige ploeg". Apatisch Behalve wanneer het de ploeg zo gemakkelijk wordt gemaakt als bij het derde doelpunt, toen Wijnstekers en Troost apathisch toekeken hoe Korver de talentrij ke maar mentaal zwakke Smit in riante scoringspositie bracht: 3- 0. Pas nadat Hazelhekke kort voor tijd een droomkans had ver prutst, stroopte Feyenoord ein delijk de mouwen op. En met succes. Eerst was het Jeliazkov die dankbaar profiteerde van de nonchalance in de Deventer-de- fensie, pal daarop strafte Van Deinsen het ongedisciplineerde gedrag van de Deventer ploeg af met een afstandschot: 3-2. Dat de schade daartoe beperkt bleef dankte de Eagles louter en alleen aan de zoveelste arbitrale dwa ling van Thomas, die de Rotter dammers een strafschop ont hield. Hierop verliet Jezek ver bitterd de dug-out. „Blijven de heren scheidsrechters zo flui ten", bromde hij naderhand, „dan zie ik de toekomst voor Feyenoord inderdaad somber te gemoet". Maaskant daarentegen zag zater dagavond louter pluspunten. De trainer: „Misschien leven we bo ven onze stand, maar wat we hebben kunnen ze ons niet meer afpakken. We hebben al twee punten meer dan op de helft van de vorige competitie". En: „Met dertigduizend toeschouwers in vier thuiswedstrijden hebben we nu al een derde van reccttebegro- ting binnen Toch een bewijs dat dit voetbal het publiek aan spreekt". Kieft: recht op een vaste plaats deerd), had Linder wel de moed om Kieft en Vanenburg van het begin af aan op te stellen. De Westduitser gaf daarmee onbe wust de fouten die hij eerder in de week had gemaakt toe. Welis waar kon hij wijzen op het ont breken van Lerby (geschorst) en Jansen (geblesseerd), maar die twee waren ook tegen MW een week geleden niet of nauwelijks van de partij, terwijl ook toen Kieft en Vanenburg aan de kant bleven. In het geval-Kieft is steeds als re den van zijn absentie opgegeven dat hij het ritme mist, omdat hg sinds kort in militaire dienst is. Een argument dat alleen maar op de lachspieren van de aanvaller werkt: „Hoe kun je nu in die kor te tijd dat ik in dienst zit opeens uit vorm raken?", aldus de in Grave gelegerde Kieft. die vanaf maandag gaat meetrainen met het tweede team van NEC tot hg over enkele weken wordt overge plaatst naar Amsterdam. Dat hij recht heeft op een vaste plaats in dit Ajax toonde Kieft onder meer aan in de tiende mi nuut, toen hg de bal die overi gens enigszins van richting werd veranderd door De Vroedt van 25 meter afstand langs doelman Ha venaar joeg. 0-1. Vier minuten la ter stond Ajax al op 2-0. Olsen so leerde door de Haagse verdedi ging en liet Hamberg de bal in koppen. Met Kieft in de punt van de aanval en Hamberg tégen zijn gewoonte in meestal in de rol van midden velder kon Ajax vr rust bijna al les tegen een ploeg die zo vrien delijk was om vrijwel constant terug te lopen. PS TOEN Olsen drie minuten na rust voor 0-3 had gezorgd (een score die gezien het grote aantal kanen al veel eerder had moeten worden bereikt) zag Den Haag het zinloze van zgn af wachtende houding in. Trainer Van Vianen: „Die jongens waren inderdaad bang voor Ajax, ook al had ik ze nog zó ge zegd de tegenstander aan te pak ken. Mgn spelers gaan te weinig van de eigen kracht uit". Toen Den Haag eindelijk alle schroom van zich afgooide, bleek prompt dat Ajax wel degelgk kwetsbaar is, niet in de laatste plaats omdat het een leider miste, die in de plotseling ontstane chaos voor rust had kunnen zorgen. Ajax raakte ondanks de riante voorsprong nog in paniek en had het uitsluitend aan Schrijvers en aan de onkunde van de Hage naars te danken dat alloc» Mor gan tot scoren kon komen. Het alles-of-niets-spelende Den Haag kreeg er nog wel twee gele kaar ten bg. omdat Bouma en Tempe laar op hardhandige wgze ver hinderden dat Hamberg en Ol sen een vrge loop in de richting van doelman Havenaar kregen. EINDHOVEN (GPD) - Een wat onbeheerste actie van de sup poosten in het P§ V-stadion zorgde er zaterdagavond in Eindhoven voor dat de naam Willy van der Kuylen weer eens even een druk bespro ken onderwerp werd. Een groepje Van der Kuylen-sup- porters eiste via een span doek de terugkeer van de Helmonder in de hoofdmacht van PSV Tgdens de rust wil den enkele suppoosten dat spandoek verwgderen. waar op er een handgemeen ont stond en enkele Helmondse supporters onder politiebe geleiding moesten worden af gevoerd. Na afloop van de wedstrijd te gen Willem II deelde Van der Kuylen mee „op korte ter mijn afscheid te zullen ne men van de PSV". Van der Kuylen: "Ik wil nog graag een paar jaar voctbal- n daarvoor krgg ik hier niet langer meer de kans. Als wisselspeler was ik eerst twaalfde man, nu ben ik in middels gedegradeerd tot 15- de man Daarom vertrek ik" DEVENTER Het bestuur van de Deventer eredivisieclub Go Ahead Eagles heeft zaterdag avond besloten geen kaartjes meer beschikbaar te stellen voor supporters van clubs, die zich bij een vorig treffen in de Adelaarhorst hebben misdragen. Deze beslissing volgde op de he vige rellen die zich zaterdag na afloop van het duel Go Adead Eagles-Feyenoord in Deventer voordeden. Daarbij werden bij het stadion gepar keerde auto's, waaronder twee van bestuursleden van de club, totaal vernield. De aanhangers van de bezoeken de verenigingen zullen in het vervolg de kaartjes pas bij het stadion kunnen kopen met het, weliswaar kleine ri sico dat het is uitverkocht. De aanhang van Feyenoord. die zich zaterdag misdroeg, is aldus het eerste slachtoffer van deze harde maar volgens het bestuur van de Eagles, volkomen terechte maatregel.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13