LEIDSCH DAGBLAD Dodewaard vol spanning Polen zetten acties voort Water stijgt zeevissers tot de lippen Reagan zet economisch beleid krachtig door Drugs bedreigen YS-soldaten Kans op acties tegen hoge olieprijzen en EG-beleid "Scorebord" werkloosheid bij Lagerhuis FNV zet rem op personeel Stroom demonstranten voor blokkade kerncentrale Conservatieve minderheid regeert Noren ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36580 OncteurG Koopman Hoofdredacteur AAM Schuurmans Adj-hoofdredacteur R.D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Birau MMftSnpM 2311 BG leden Voor Mm.» cototon DEN HAAG (GPD) - Stijgende olieprijzen, het onthouden van voordelen die zeevis sers uit andere EG-landen wel hebben en het ontbreken van een Europees visserij beleid zijn oorzaak van verontrusting en onvrede onder de Nederlandse vissers. „We zullen alles doen om acties te vermij den, maar de onrust op de vloot wordt steeds groter", aldus voorzitter B. Daal der van de Federatie van Visserij vereni gingen in Nederland, gisteren in Den Haag. De federatie wil volgende week een ge sprek met de nieuwe minister van land bouw en visserij, drs. Jan de Koning, in de eerste plaats om een rentesubsidie te krijgen voor gevallen waarin nieuw kapi taal moet worden aangetrokken. De ster ke stijging van stookolieprijzen dit jaar blijkt het rendement van de 538 kotters omvattende zeevisserij stevig aan te tas ten. De federatie vertegenwoordigt 268 van deze kotters. Zo'n subsidie zou de Nederlandse vissers in een vergelijkbare positie brengen met die in andere landen. Hoewel de visserij op grond van EG-bepalingen op zichzelf niet gesubsidieerd mag worden, bestaat in al le andere EG-landen wel een of andere vorm van kostenverlichting. De Nederlandse zeevisserij verschaft werk aan 25.000 man. Daar komt bij dat de vraag naar vis de laatste jaren toeneemt (hoewel dit jaar niet), in weerwil van de vervuiling van de zee. „Van vergiftigde vis is tot nu toe nog niets gebleken", aldus Daalder. Hij geeft toe dat de radioactieve en chemische vervui ling van de zee de vissers niet onberoerd laat, „maar daar staat tegenover dat de Noordzee, door zijn sterke stroming, in een etmaal bijna geheel ververst wordt." De vissers willen bij minister De Koning vooral de totstandkoming van een EG- visserijbeleid bepleiten. In dat verband memoreert Daalder dat minister Van der Stee, die nu financiën doet maar tot And- riessens vertrek met landbouw en visserij was belast, herhaaldelijk heeft toegezegd dat er een EG-visserij beleid zou komen. Van die toezegging is echter nog nimmer iets terechtgekomen. „Een visserijbeleid is onontbeerlijk voor onze bedrijfsvoering", aldus Daalder. „De Nederlandse overheid benadeelt ons in feite toch al door zo precies aan de lei band te lopen van de afzonderlijke EG- bepalingen die op visserijgebied bestaan. Maar doordat bovendien een EG-beleid ontbreekt, wordt het ons al helemaal on mogelijk gemaakt op langere termijn een bedrijfsplanning te maken", aldus Daal der. LONDEN (AFP) - De gemeente raad van Groot-Londen heeft be sloten tegenover de parlements gebouwen in Westminster een bord van 25 meter lengte op te richten, waarop maandelijks de werkloosheidscijfers bijgehou den zullen worden, ^n de gemeenteraad is de linker vleugel van de labourpartij in de meerderheid. Het bord gaat 8000,- kosten, plus 1000,- per maand voor het bijhouden van de cijfers. De gemeenteraadsle den willen er zo voor zorgen dat de parlementsleden de 'ver schrikkelijke werkloosheidcij fers' steeds voor ogen houden. UTRECHT (ANP) - Het Federatie bestuur van de FNV heeft in het overleg met de Dienstbond FNV (die de belangen van het FNV- personeel behartigt) en de onder nemingsraad over de penibele fi nanciële situatie van de vakcen trale, een personeelsstop voorge steld. Tengevolge van een fors le denverlies bij de aangesloten bonden verwacht de FNV vol gend jaar een begrotingstekort van ongeveer drie miljoen gul den. De drie miljoen komt neer op on geveer veertig arbeidsplaatsen. Maar volgens Frans Gottmer van de Dienstenbond ging het om een informatieve bespreking en zijn er nog geen aantallen ge noemd. Vooral ook omdat er be halve inkrimping van het perso neelsbestand nog andere moge lijkheden om te bezuinigen zul len worden bekeken. Het Fede ratiebestuur heeft al wel toege zegd, dat het gedwongen ontsla gen tot het uiterste zal proberen te voorkomen. De Dienstenbond heeft erop aan gedrongen de problemen bij de FNV te bekijken in samenhang met die bij de aangesloten bon den, die ook met ledenverlies en - daardoor - geldgebrek kam pen. Dan kan ook worden nage gaan in hoeverre er een betere taakverdeling tussen centrale en bonden mogelijk is. De Dien stenbond gaat de komende week vergaderen met zijn leden die bij de FNV werken. OSLO (DPA/UPI) - Noorwegen krijgt een conservatieve minder heidsregering onder leiding van premier Kaare Willoch. Dat is duidelijk geworden nadat de coalitie besprekingen tussen conservatieven, de Christelijke Volkspartij en de Boerenpartij waren stukgelopen op het punt van de abortus. De Christelijke Volkspartij stelde een herziening van de liberale abortuswetgeving als voorwaar de voor deelneming aan de rege ring. Die eis was voor de conser vatieven van Willoch onaan vaardbaar. Willochs minderheidskabinet zal wel kunnen rekenen op parle mentaire steun van de Christelij ke Volkspartij en de Boerenpar tij. Bij de parlementsverkiezin gen, die een flinke nederlaag voor de Noorse socialisten ople verde. verwierven de drie .bur gerlijke' partijen samen 80 van de 155 parlementzetels. Wisselvallig De Bilt verwacht voor het weekeinde wisselvallig weer met temperaturen rond de 17 graden. Vandaag matige wind in de avond mogelijk toenemen de tot stormachtig. Af en toe een buit met wat onweer. 20 september Zon op: 07.22, zon onder: 19.44 uur. Maan op: 23.41, maan onder: 15.08 uur Waterstanden Katwijk: hoogwater 8.05 en 20.25, laagwater 3.43 en 16.10 21 september Zon op: 07.24, zon onder: 19.41 uur. Maan op: maan onder: 16.13 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 9.11 en 21.46, laagwater 4.34 en 17.08uur. DODEWAARD (GPD) - Bewoners van de gemeente Do dewaard wachten gespannen af hoe de blokkades bij de kerncentrale zullen verlopen. Vanmorgen vroeg is een grote stroom demonstranten van de anti-kerneneriebe- weging Nederland in het tentenkamp aangekomen dat gistermiddag op een kilometer van de kerncentrale il legaal is ingericht. UTRECHT (ANP) - In Utrecht zijn gisteren in de Veemarkthallen de jaarlijkse paardendagen begonnen. Keurmeesters in de traditionele uitmonstering bogen zich daar over de kwaliteit van Nederlandse paarden. Deze merrie kreeg daar "genoeg" van en dwong met enig steigeren de heren tot afstand. DENVER (Reuter) - President Ro nald Reagan van de Verenigde Staten heeft gisteren verklaard dat hij vastbesloten is zijn econo misch beleid voort te zetten. Hij gaat door met zijn drastische be zuinigingen op de Amerikaanse overheidsuitgaven en zijn belas tingverlagingen en hij zal zijn be lofte om "deze economie om te draaien" houden, zo zei hij op een bijeenkomst van vrouwelij ke leden van de Republikeinse partij in Washington. "We zitten aan ons economisch plan vast en moeten ervoor zor gen dat het uitgevoerd wordt door vastberaden een vaste koers te varen", aldus het Ameri kaanse staatshoofd. "Ik heb het Amerikaanse volk beloofd dat we de economie om zullen draai en en dan zullen wae dat ook doen". Reagan beloofde de komende drie jaar nog miljarden dollars op de overheidsuitgaven te zullen be zuinigen, ook op de defensie-uit gaven. Toch zullen de defensie uitgaven omhoog gaan' omdat de Sowjet-Unie zichzelf in een arse naal heeft veranderd en er geen andere keuze is dan de Ameri kaanse defensie te versterken, zo zei Reagan. Van ambtenaren van het Witte Huis werd vrijdag vernomen dat Reagan van plan is nog zestien miljard dollar te bezuinigen op de begroting voor het financiële jaar 1982, dat 1 oktober a.s. be gint. Volgende week zal hjj er na dere mededelingen over doen, waarschijnlijk in een toespraak voor de televisie. Volgens ingewijden hoopt Reagan vijf miljard dollar te kunnen be sparen door de aanpassing van de pensioenen in de overheids sector aan de stijging van de kos ten van het levensonderhoud een jaar uit te stellen. Dollar De dollar en het pond sterling heb ben gisteren op de wisselmark ten in West-Europa weer enig terrein moeten prijsgeven. Er gingen geruchten dat er tijdens het weekeinde veranderingen zullen worden aangebracht in de koersverhouding tussen de mun ten in het Europese Monetaire Stelsel (EMS), maar van officiële zijde werd dit in alle toonaarden tegengesproken. Benalve het Britse pond en de Griekse drachme zitten alle valu ta's van de EG-landen in het EMS. De schommeling van hun onderlinge koersverhouding is tot een geringe marge beperkt. Invloeden van buitenaf - de gro te koersschommelingen van de dollar ten opzichte van de D- mark bijvoorbeeld - hebben spanningen in het systeem ge bracht. De regeringen van de acht landen kunnen die in goed overleg verminderen door de on derlinge koersverhoudingen te herzien, zoals al vaker is ge beurd. Rond het middaguur zou vanaf het tentenkamp de tocht naar de centrale beginnen waar de eerste van een vermoedelijk lange reeks blokkades zal worden op geworpen. De actievoerders heb ben aangekondigd dat een groep binnenschippers zal proberen de centrale van de Waalkant te blok keren. De politie had gisteren duidelijk minder voorzorgsmaatregelen genomen. Rond de kerncentrale lagen gisteravond nog geen prik keldraadversperringen, zoals bij de vorige massale actie al dagen van tevoren door genie-troepen waren aangebracht. Wel liggen op strategische plaatsen rollen prikkeldraad. Ook werden gis termiddag al leden van de mo biele eenheid op het terrein van de kerncentrale gestationeerd. Deze zullen echter volgens waarne mend burgemeester A. Goldberg niets ondernemen tegen de actie voerders die rond het middaguur een tien hectare groot terrein op enkele kilometers afstand van de centrale (net buiten het sperge bied) hadden „gekraakt". Een deel van dit terrein zal worden voor manifestaties. Dat gebeurt onder protest van de pachter van het weiland, de heer Baars uit Wely. Hij is bang dat zijn grond onherstelbaar beschadigd zal worden waardoor hij het op nieuw moet inzaaien. „Dat kost mij duizend gulden per hectare", aldus de pachter. Om zijn schade nog zoveel mogelijk te beperken, heeft hij het nog vrij korte gras verkocht aan een boer uit Wely die het gisteren in allerijl heeft laten maaien en nog diezelfde dag heeft ingekuild. Baars heeft inmiddels een advo caat in de arm genomen die in een brief bij het gemeentebe stuur van Dodewaard heeft aan gedrongen op een schadevergoe ding. Waarnemend burgemees ter Goldberg wilde gisteren nog niet zeggen of de gemeente even tuele schade gaat betalen. De ac tievoerders hebben overigens wel toegezegd eventuele schade te vergoeden. Baars weigert ech ter met de demonstranten te on derhandelen. De actievoerders hebben al voor dat het terrein „gekraakt" werd de wacht gehouden bij het ter rein. Men was bang dat mogelij ke tegenstanders van de actie er gier over zouden spuiten. Rond de kerncentrale vloog gsiter een vliegtuigje met daarachter op een doek de tekst „Laat de de mocratie niet kraken". De afgelo pen dagen zijn in de gemeente Dodewaard grote hoeveelheden stickers met dezelfde tekst opge plakt. Niet bekend is wie hier voor verantwoordelijk is. Vol gens woordvoerders van de Anti- Dodewaard beweging zijn het voorstanders van kernenergie of die de blokkade afwij- De inrichting van het kamp is goed georganiseerd. Zo heeft de PTT vrijdagmiddag zelfs al voor tele foon gezorgd op het terrein. Op een speciaal nummer zijn de ac tievoerders bereikbaar. Dit is ook bedoeld voor de omwonen den van de centrale, die men op deze manier meer bij de actie hoopt te betrekken. 36 PAGINA'S j Johnny Kraaykamp in serieuze rol PAGINA 25 Notarissen willen nu orde op zaken PAGINA 7 Miljoenendans in de tv-industrie PAGINA 15 Nederlanders met reuma in Hongarije PAGINA 19 WARSCHAU (AFP) - De leiding van de vrije vakbond Solidariteit in het Poolse Bydgoszcz begint begin oktober aan een stakings actie die alle ondernemingen in het gebied moet betreffen, zo heeft persbureau PAP bekend gemaakt. Hiertoe werd besloten na de weige ring van het Poolse parlement om te praten over de incidenten Weer 107 Russen weg uit Egypte CAIRO - Een groep van 107 Russi sche technici is gisteravond met een speciaal chartervliegtuig uit Cairo vertrokken. De Russen werkten in een staalfabriek in Noubaneh, maar moesten Egyp te verlaten na het besluit van de regering de Russische ambassa deur en zes leden van zijn staf uit te wijzen, alsmede de contracten met alle Sowjet-experts in Egyp te te beëindigen. in Bydgoszcz op 19 maart waar bij drie vakbondsfunctionaris sen in elkaar werden geslagen. Toen.de justitiële autoriteiten be sloten het onderzoek paar de toe dracht van de incidenten af te sluiten, kondigde de vakbonds afdeling vanaf 4 september de stakingsparaatheid af. De vakbondsafdeling van de mijn werkers uit het gebied rond Ka towice dreigden gisteren met „tegenmaatregelen" voor het ge val de Poolse regering vóór 26 september niet wil praten over de kwestie van het werken op za terdag. (Zie ook pagina 9) in en verkoop taxatie van oude en ant ieke juwefen zilveren voorwerpen aantrekkeii|ke nieuwe sieraden LEIDSCH &&DAGBLAD WASHINGTON (Reuter) - Bijna de helft van het aantal Ameri kaanse soldaten en matrozen die in Europa gelegerd zijn, heeft tij dens de dienst drugs of alcohol gebruikt, aldus een rapport van het Amerikaanse congres dat de ze week het licht zag Een onderzoek onder bijna 2.000 militairen van lagere rang wees uit dat tegen de 43 procent van het landmacht- en bijna 50 pro cent van het marinepersoneel binnen de maand waarin het on dervraagd werd, drugs of alcohol had gebruikt tijdens diensturen. De studie toonde voorts aan dat 60 procent van het personeel onder de officiersrang op het vliegdek- schip Forrestal drugs gebruikte tijdens de dienst en dat bijna eenderde van het marineperso neel dat werd gepolst amfetami nen (of .uppers') had gebruikt. Bijna 40 procent van het land- machtpersoneel rookt af en toe cannabis, overwegend hasjiesj uit het Midden-Oosten, hetgeen het rapport „reden tot bezorg- heid" vindt geven. Het percenta ge soldaten en dat dagelijks can nabis rookt is op de 16 procent van een onderzoek in 1978 geble ven. maar het gebruik van hard drugs zoals heroine is van ruim 10 procent drie jaar geleden ge daald tot 4 procent nu. Het onderzoek werd verricht op schepen en op militaire bases in Italië en West-Duitsland. In het rapport wordt vastgesteld dat wat op het ogenblik aan het drugsprobleem in de Ameri kaanse strijd brachten in Europa wordt gedaan niet voldoende is. „Een land mag niet de hoop koes teren op het weerstaan van een 'aanvaller, hoe modern het mili tair materieel ook, als de gelede ren tieren van individuen die chronische gebruikers van drugs en alcohol zijn", aldus het New yorkse democratische congreslid Leo Zeferetti. Zeferetti is voorzitter van de spe ciale commissie van het Huis van Afgevaardigden voor narcotica, die de studie heeft verricht. De voorzitter van de subcommissie van het Huis van Afgevaardig den voor de defensietoewyzin- gen, Joseph Addabbo. zei dat tussen de 15 en 20 procent van de grotere ongelukken met vliegtui gen van de marine twee jaar gele den, direct of indirect het gevolg was van alcohol gebruik. Onder de voor een deel aan drank en drugsmisbruik toe te schrij ven ongelukken bij de Ameri kaanse marine, noemde Addab bo het ongeluk eerder dit jaar aan boord van het vliegdekschip .Nimitz', dat aan 14 matrozen en mariniers het leven kostte. Drugsdeskundigen van het Ameri kaanse ministerie van defensie hebben de bevindingen van de commissie-Zeferetti gehekeld. De onderzoeksmethoden van de commissie zouden ver beneden peil zijn geweest. Men zou slechts „anecdoten" hebben ver zameld. Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Tel. S. v p bon ingevuld in een open enveloppe tonner postteyol opsturen neerLetdsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krent komt SNEL in de bus.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1