Centrumblok in Engeland Zuidafrikaanse winst lijkt meer op verlies Haig: geen koehandel met Israël over Awacs Moskou beticht Egypte van anti-Sowjet actie 0 Bonn wil wachten met kernraketten Abortuskwestie Noors breekpunt Liberalen in zee met sociaal-democraten VN wijdt debat aan chemische wapens DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1981 BUITENLAND PAGINA 9 OSLO (UPI) - De abortuskwestie wordt mogelijk het struikelblok bij de besprekingen over een nieuwe coalitieregering in Noor wegen. De leider van de Noorse conservatieve partij. Kaare Wil- loch. zei gisteren dat als geen oplossing wordt gevonden voor het abortusprobleem samenwerking met andere partncn uitge sloten is. In dat geval kondigde hij de vorming van een minderheidsrege ring aan en slechts geringe wijzigingen in de huidige liberale abortuswetgeving. Na de glanzende overwinning van zijn Hoevre-partij begon Wil- loch gisteren an besprekingen met mogelijke coalitiepartners. Eén daarvan, de Christelijke Volkspartij, eist een grondige wijzi ging van de huidige abortuswetgeving. Zo wil zij dat een raad wordt gevormd die alle aanvragen voor een abortus beoordeelt. Op het moment gebeurt dat alleen in het geval van een vergevor derde zwangerschap. Van de derde mogelijke partner, de Agra rische Partij, hoeft Willoch op dit punt niets te vrezen. De Hoeyre-partij bezet 54 zetels in de Storting, het Noorse parle ment. Voor een meerderheidsregering heeft zij de steun van de eerder genoemde twee kleine partijen nodig. Als Willoch besluit een minderheidskabinet te vormen, kan de socialistische partij met haar tachtig zetels het hem nog danig moeilijk maken. MOSKOU/CAIRO (Reuter/AFP) - 'Absurd' noemde de Sowjet-tele- visie gisteren de beschuldigin gen vanuit Egypte dat het Krem lin de oppositie tegen het bewind van president Sadat opstookt. Zeven Russische diplomaten, onder wie ambassadeur Polya- kov. kregen dinsdag te horen dat zij Egypte moeten verlaten op verdenking van samenzwering tegen Sadat. Ook twee Russische journalisten en een Hongaarse diplomaat werden uitgewezen. Volgens televisiecommentator Vladimir Dunayev zijn de uitwij zingen alleen bedoeld om een an- ti-Sowjetcampagne te ontkete nen en om af te rekenen met de groeiende oppositie in alle gele dingen van de Egyptische maat schappij. Volgens hem is het on zin dat de diplomaten - Du nayev noemde geen namen - de onderlinge politieke en religieu ze twisten in Egypte hebben aan gewakkerd. De toon van de kritiek van Du nayev ligt op een lijn met die van het Sowjetpersbureau Tass dat maandag Egyptische krantenbe richten over Russische betrok kenheid bij komplotten tegen sprak. Volgens Tass wil Egypte de aandacht afleiden van de mas sale arrestatie van politieke en religieuze tegenstanders van het bewind van Sadat. De uitgewezen functionarissen van de Russische ambassade in Cairo zijn behalve ambassadeur Polya- kov de drie eerste secretarissen Petrakov. Pisnenny en Vlassova, de twee tweede secretarissen Psjistiakov en Sjebanova. en een derde secretaris Syzdykov. De opheffing van het Russische mi litaire bureau in Cairo treft acht tien functionarissen, van wie één een agent was van de Russische geheime dienst (KGB), aldus de krant 'Al Achram'. Tass verliest een van zijn vier corresponden ten in het land door de uitwijzing van Sjamil Mussirpasjlaev en het arbeidersblad Troed' haar cor respondent Constantin Kapito- LLANDUDNO (AFP/DPA/UPI) - Groot-Brittannië heeft er sinds gisteren een derde politieke stroming van bete kenis bijgekregen. De Liberale Partij stemde op haar partijdag in de badplaats Llandudno (Noord-Wales) in met het sluiten van een alliantie met de zes maanden geleden opgerichte Sociaaldemocratische Partij (SDP). De liberalen keurden in aanwe zigheid van de SPD-top met overweldigende meerderheid van 1600 tegen 112 stemmen een motie goed, waarin staat dat de Liberale Partij moet samenwer ken met de SDP om de meerder heid veilig te stellen bij de eerstvolgende parlementsver kiezingen. Volgens opiniepeilin gen kan dit sociaal-liberale al ternatief de twee grote partijen, Labour en de conservatieven, die de afgelopen meer dan hon derd jaar afwisselend aan de macht zijn geweest, verdringen. Hoe de alliantie er precies uit zal zien, zal de komende maan den in onderhandelingen wor den bepaald. Hulp VS aan Pakistan anti-Sowjet WASHINGTON (UPI/AP) - Met de levering van een militair en eco nomisch 'pakket' voor ongeveer 8.6 miljard gulden aan Pakistan willen de Verenigde Staten Rus sische overheersing van zuid- west-Aziè voorkomen. Dat heeft de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken James Buckley gisteren verteld. Bij wijze van eerste stap heeft de Amerikaanse regering het con gres gevraagd onmiddellijk in te stemmen met de verkoop van voedsel en de versnelde levering van 40 bommenwerpers van het type F-16. Buckley, die vorige week in Pakis tan op bezoek was, zei dat de Verenigde Staten "anders dan de Sowjet-Unie niet streven naar overheersing van zuid-west- Azië". Volgens de onderminister willen ze er alleen voor zorgen dat de Russen hun doel niet be reiken. Noorwegen weigert op politieke gronden mee te werken aan het Amerikaanse plan voor een ver snelde levering van F-16 ge vechtsvliegtuigen aan Pakistan. Washington zet het plan echter toch door, omdat Denemarken. Nederland en België akkoord zijn gegaan met een uitgestelde levering van zes van deze toestel len. In Oslo liet het Noorse ministerie van defensie weten niet met een uitgestelde levering akkoord te zijn gegaan, voor een deel van wege de explosieve situatie in Zuid-Azië met name in Kashmir. Pakistan maakt aanspraak op dit gebied en heeft India tot twee maal toe de oorlog verklaard vanwege de Indiase claim, dat drie-vijfde van dit gebied tot In dia behoort. ADVERTENTIE Is uw encyclopedie "de Grote Winkler Prins" niet kompleet? ie 0<u* verzending door geheel f» Tel (020) 433719 (van 19 00 tot 22 00 uur) Boekhandel ica Amstelveen Newa 73,1186 ke Amstelveen De mogelijk historische beslis sing van de liberalen kwam na heftige debatten, waaraan in de marge van de partijdag de door de liberalen geestdriftig ont vangen SDP-oprichters Roy Jenkins en Shirley Williams met hartstochtelijke oproepen ook meededen. Critici van het door de liberale leider, David Steel, voorgestelde bondgenoot schap spraken de vrees uit, dat de liberalen terwille van de macht hun denkbeelden zullen prijsgeven. De liberalen, eens de grootste politiek partij in Groot-Brittannië, zitten al 36 jaar niet meer in de regering, bezitten, vanwege het distric tenstelsel, slechts elf van de 635 Lagerhuiszetels. De SDP heeft na afscheidingen van Labour en de conservatieven zestien ze tels. De sociaal-liberale alliantie stelt zich voor als de enige kracht in het midden tussen de extreem- conservatieve politiek van pre mier Margareth Thatcher en de steeds linksere koers van La bour. Een van de hoofddoelstel lingen van de alliantie na een machtsovername is het creëren van een meerderheidskiesstel sel, dat kleine groeperingen niet benadeelt. De liberalen eisten in een gisteren aanvaarde motie ook een bouw- stop voor kerncentrales, af schaffing van atoomwapens en een verbod op militaire expor ten naar de Derde Wereld. De Europese Gemeenschap moet volgens de liberalen worden uitgebouwd tot een politieke unie en het nogal centralisch bestuurde Verenigd Koninkrijk moet worden hervormd tot een federatie. David. Steel (links) kan lachen. De leider van de Britse liberalen behaalde gisteren een overwinning met het besluit van zijn partij om met de SDP samen te gaan. Naast hem de sociaal-democraten Shirley Williams en Roy Jenkins, de voormalige voorzitter van de Europese Commissie. Zij woonden het congres van de liberalen bij. Verzet in Afghanistan verdeeld in twee kampen PESHAWAR (Reuter) - Vijf grote verzetsgroepen in Afghanistan hebben vrede gesloten en de handen ineengeslagen- Op een bijeenkomst in een grote moskee in Peshawar in Pakistan werd gisteren een groene vlag ontrold waaronder zij gemeenschappe lijk strijd tegen het huidige be wind in Kaboel zullen voeren. De leiders "streken" hun eigen vlag waarbij de 10.000 aanwezigen "God is groot" zongen, aldus zei den Afghaanse verzetskringen. De samenwerking tussen de ver zetsgroepen volgt op eerdere po gingen in dezelfde richting die overigens telkens strandden. De nu getoonde solidariteit vloeit mogelijk echter meer voort uit zorg over de vorming van een ri valiserende organisatie dan als aanwijzing voor een definitieve regeling van onderlinge geschil len. In de provincie Baloetsjistan riepen afgelopen zondag enkele verzetsgroepen namelijk op tot de vorming van een 'Jirga' (raad). De vijf eerdergenoemde verzets groepen hebben de Pakistaanse regering gevraagd op te treden tegen de bijeenkomst van zon dag. De vijf zien in de vorming van de 'Jirga' een poging om verdeeld heid te zaaien van "minderwaar dige agenten Daar moet Pakis tan een stokje voor steken omdat het tot chaos in eigen land zal lei den. Tijdens de bijeenkomst gis teren werd verder gezegd dat agenten van de Sowjet-Unie, die het huidige Afghaanse bewind in het zadel hielpen, dé Afghaanse verzet beweging infiltreert om die te vernietigen. Papierberg van VN is verstikkend NEW YORK (Reuter) - De do cumenten die de Verenigde Naties de laatste twee jaar het licht hebben doen zien zou den, naast elkaar, meer dan de weg naar de maan pla veien. Dat heeft de aftreden de voorzitter van de algeme ne vergadering van de Ver enigde Naties, de Westduit ser Rüdiger von Wechmar, verklaard. Von Wechmar pleitte in een af scheidstoespraak voor ver mindering van het aantal bij eenkomsten die de Verenig de Naties houden en de "ver stikkende" hoeveelheid pa pier die zij het licht doen Als voorbeeld van vergader woede noemde Von- Wech mar het totaal aantal uren dat de Verenigde Naties in 1980 doorbracht met vergaderen in New York en in hun Euro pese hoofdkwartier in Genè- ve en dat neerkwam op meer dan drie volle jaren. Het aantal V.N.-documenten dat in 1980 het licht zag in New York en in Genève be reikte bijna het 1 miljard. "De produktie van twee jaar zou een brede weg naar de maan plaveien", aldus Von Wechmar. WASHINGTON (AFP) - De Duitse Bondsrepubliek heeft de Verenigde Staten gevraagd de plaatsing van 108 "Pershing-2"-raketten op haar grondgebied vier maanden uit te stellen. Dat heeft Kurt Becker, woord voerder van de regering in Bonn, gezegd in een vraaggesprek met de "Washington Post". De plaatsing was voorzien voor december 1983. Volgens Becker, wiens woorden gisteren werden afgedrukt, wilde de Bondsrepubliek dat de stationering van de "Pershing-2" raketten ge lijktijdig met die van kruisraketten in Italië een feit wordt. De Duitse woordvoerder wees erop dat de Bondsrepubliek niet het enige land in Europa wilde zijn dat het plan van de plaatsing van de Euro- raketten verwezenlijkt. Tot die plaatsing werd in december 1979 door de Navo besloten. De uitlatingen van Becker bevestigen berichten van militaire zijde zon dag in Washington. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Alexander Haig, toen op beoek in Bonn, had ze tegengesproken. Het moderniseringsplan van de NAVO voorziet in de stationering vanaf december 1983 van 108 "Pershing-2" raketten (met een bereik van 1800 kilometer) in de Bondsrepubliek, van 464 kruisraketten (2400 kilome ter) in Groot-Brittannie (160). Italië (112), de Bondsrepubliek (96), Ne derland (48) en België (ook 48). Wegens een sterk verzet in hun landen hebben de Belgische en de Neder landse regering hun definitieve beslissing over de plaatsing van Euro- raketten tot volgend jaar uitgesteld. Óm technische redenen wil Italië zijn kruisraketten pas in april 1984 op Sicilië stationeren. Alleen Groot-Brittannië heeft toegestemd in de plaatsing van zijn kruisraketten aan het eind van 1983 in Greenham Common (Berkshire) en Molesworth (Cambridgeshire). Pretoria kan meer dan tevre den zijn. Volgens de opperbe velhebber van het Zuidafri kaanse leger, luitenant-gene raal Jannie Geldenhuys. wer den tydens de Zuidafrikaan se invasie in Angola (code naam Protea) van 24 augus tus tot 5 september niet al leen duizend Angolese solda ten en guerrillastrijders van de Namibische verzetsbewe ging SWAPO gedood, maar ook minstens vierduizend ton wapens van Westduitse. Joegoslavische, Oostduitse, Russische en Amerikaanse herkomst ter waarde van on geveer 600 mihoen gulden buitgemaakt. Bovendien sneuvelden tijdens de gevechten twee Russische officieren, Yevgeni Victoro- vich Kirev en Joseph Lamo- novich. en twee Russische vrouwen, terwijl de onderof ficier Nikolai Feodorovich Pestretsov werd gevangenge nomen. Daarmee, zo rede neerde men in Zuidafrikaan se militaire en politieke krin gen, was het duidelijk bewijs geleverd dat de Sowjet-Unie betrokken is bij de strijd om de vroegere Duitse kolonie Zuidwest-Afnka, thans Na mibië. De positie van de haviken in de Reagan-administratie. die reeds sinds maanden grotere steun voor de Angolese Uni- ta-guerrillabeweging van dr. Jonas Savimbi eisen, is er steviger door geworden en de kans dat in zuidelijk Angola een bufferzone ontstaat, waarin de Unita de baas is. wordt met de dag groter. Voor Unita-leider Jonas Savim bi zou het beheer over een soort niemandsland in zuidelijk Angola in elk geval kunnen betekenen dat hij - in welke vorm dan ook - met meer kracht kan streven naar een positie van gesprekspart ner voor zowel de Angolese (MPLA-)regering als by on derhandelingen over het pro- bleem-Namibië. Hij kan offi cieel de wapens en de steun ontvangen, die de Reagan-ad- ministratie en sommige kapi talistische kringen in het Westen hem willen geven en hij kan vooral de SWAPO- guernlla's uit het noorden van Namibië houden. Maar vanuit Zuidafrikaans mi litair-strategisch belang is er nog meer bereikt. De al jaren aanhoudende oorlogssituatie heeft Angola aan de rand van een economisch faillissement gebracht. De levensnoodza kelijke Benguela-spoorlijn, die kopermijnen in Shaba en Zambia met de Atlantische Oceaan verbindt, wordt tel kens weer door de Unita- guerrilla's onderbroken. Meer dan 90 procent van alle levensmiddelen moeten wor den ingevoerd. Volgens welingelichte westerse diplomatieke bronnen in Luanda moet de MPLA-rege- ring bovendien nog voor elke Cubaanse soldaat die in An gola gestationeerd is (men spreekt van 15.000 tot 19.000 man) 1200 dollar per maand betalen. Dat betekent bij 15.000 man een bedrag van 216 mihoen dollar dat per jaar naar Havanna gestuurd moet worden. Daar komt nog by dat als gevolg van de Zuid afrikaanse actie en de Unita- operaties in Midden-Angola minstens 450.000 mensen als vluchtelingen moeten wor den beschouwd. Dit getal werd pas genoemd door de leider van een missie van de United Nations Disaster Re lief Office. Stig Andersen, die daar het vluchtelingenpro bleem onderzoekt. Of Zuid-Afnka dit soort ver woestende militaire operaties kan voortzetten is de vraag. Diplomaten in Pretoria wij zen op het groeiende gevaar van een Oost-Westconfronta- tie in zuidelijk Afrika, inge leid door directe gevechten tussen Zuidafrikaanse en Cu baanse troepen De kans is groot dat de landen van het Warschau verdrag en een reeks Afrikaanse staten meer steun aan Angola zullen ge ven. Nu al hebben Mozambi que. Zimbabwe en Nigeria troepen aangeboden en ty- dens de bijeenkomst van de Frontlijnstaten in Lagos vori ge week werd duidelijk over een Afnkaanse strijdmacht gesproken, die in Angola zou worden gestationeerd. Een dergelijk leger zou in grote mate afhankelijk zijn van luchttransport, hetgeen uiter aard wederom door de lucht macht van de communisti sche landen zou moeten ge beuren. Van de andere kant staan verschillende Afrikaan se landen nog steeds zeer sympathiek tegenover de in 1975 door de MPLA versla gen Jonas Savimbi. De moge lijkheid is dan ook niet uitge sloten, dat Ivoorkust. Ga- boen. Soedan. Marokko en Egypte steun aan Unita zul len geven. Daarvoor zal naar mag worden verwacht Ame rikaanse luchttransport wor den ingeschakeld. Het meest interessante punt. waarop diplomaten in Preto ria echter wijzen, is het feit dat de Zuidafnkanen het klaargespeeld hebben de ver deeldheid en de tweedracht van de westelijke landen, die zich met de oplossing van het Namibië-probleem bezighou den. te vergroten In de Vei ligheidsraad van de Verenig de Naties stemden voor het eerst dne leden van de weste lijke vijf (Engeland, VS en Frankrijk) verschillend. Al leen Amenka sprak een veto uit tegen de resolutie, die Zuid-Afrika veroordeelde. Men is hier van opvatting dat de onenigheid van het Wes ten de Zuidafrikanen nieuwe kansen geeft om elke verdere poging naar een vreedzame oplossing van het Namibië- probleem te blokkeren. In de woorden van een Duitse di plomaat ..Wellicht wilden de Zuidafnkanen met hun aan val het groeiende conflict in Namibië voorgoed beëindi gen Maar zy hebben het te gendeel bereikt, namelijk dat de situatie nu helemaal niet meer te controleren is". KARL BREYER NEW YORK (UPI/AFP/Reuter) - De Verenigde naties heb ben. gisteren Sowjetrussi- sche bezwaren negerend, be sloten tot een volledig debat in de algemene vergadering over de beschuldigingen dat de Sowyet-Unie de hand heeft in een chemische oor logvoering in Cambodja en Afghanistan. Toen de kwestie in de uit 25 landen samengestelde alge mene commissie aan de orde werd gesteld verzette de Sowjet-Unie zich krachtig te gen oen voorstel de algemene vergadering in te schakelen De commissie besloot echter met achttien tegen vijf stem men. bij twee onthoudingen, dat toch te doen. Het Thailandse leger heeft ge zegd bewijzen te hebben dat de Vietnamese troepen in Cambodja chemische wa pens gebruiken. Volgens een woordvoerder die dit heeft meegedeeld, heeft Bangkok zijn grenspatrouilles uitge rust met gasmaskers. Viet nam heeft gisteren de Ameri kaanse beschuldigingen als „lasterlijk" bestempeld dat het in Laos en Cambodja gif heeft gebruikt. Deze reactie stond in de Vietnamese leger- krant en werd overgenomen door het Vietnamese persbu- Vluchtelingen uit Cambodja en Laos maakten melding van een poedcrige „gele regen" uit vliegtuigen die de dood bracht aan velen na ademha lingsproblemen en grote hoofdpijn. Washington (Reuter) - De Ameri kaanse minister van buitenland se zaken Alexander M Haig zegt dat er geen koehandeftje met Is raël zal plaatshebben naar aanlei ding van de regcringsplannen om moderne radarvliegtuigen en ander militair materieel aan Sa- oedi-Arabiè te leveren. Hy wees er met nadruk op dat de voorgenomen wapentransactie van 8.5 miljard dollar geen schending betekende van Ameri- ka's bijzondere verplichtingen tegenover Israël. „Ik voorzie niet dat een prijs betaald moet wor den". zei minister Haig gister avond op een bijeenkomst van „Alliance to save energy". „Israel doet niet aan dat soort handel tjes. maar laat mij er direct aan toevoegen dat er geen akkoord jes zullen zyn". Premier Menachem Begin van Is rael heeft tydens zyn gisteren geëindigde bezoek aan de Ver enigde Staten, krachtig tegen de transactie met Saoedi-Arabië geageerd. Hy noemde haar .uit militair oogpunt zorgelijk' en een bedreiging van Israéls veilig heid. Haig herhaalde dat Amerika zich in het Midden-Oosten niet mocht doodstaren op Israel „Deze Amerikaanse president moet zich laten leiden door bredere overwegingen", verklaarde Haig. De motivering hiervoor mocht volgens de minister niet slechts in Amerika of Washington wor den gezocht Haig wees op de wapenstilstand in Libanon, die tot stand kon ko men door ..medewerking van Sa- oedi-Arabie en ongewone aan moediging van de kant van Is raël". Onder de andere onder worpen die hy aansneed was dat van Amerika s politiek ten op zichte van de Derde Wereld Do regering in Washington is hier voor tot boksbal gemaakt, zei hy. „omdat veel landen in de Derde Wereld er behagen in scheppen de Verenigde Staten te gebrui ken als zondebok"

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9