Chaos gevreesd rond medicij nen "Stop aanleg weg in bos Regering wil geen blokkade Dodewaard Maatregelen tegen sabotage centrale Kadetten ontgroend in dubbele kleding Den Uyl en Terlonw praten met Philips Verzoek aan minister over Amelisweerd: 1795 DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1981 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - Indien een feitelijke blokkade van de kern centrale van Dodewaard bete kent dat de werknemers van de centrale niet meer in staat zou den zijn om hun werkzaamheden op een veilige wijze voort te zet ten. kan een dergelijke blokkade niet worden geduld. Dat ant woordt de regering op vragen van de WD-kamerleden Nijpels, Jacobse, Keja en Braams. De ministers Van Thijn (binnen landse zaken). De Ruiter (justi tie), Terlouw (economische za ken) en Den Uyl (sociale zaken) delen desgevraagd mee dat de vrijheid van demonstratie te al len tijde dient te worden geres pecteerd. maar dat aan dat grondrecht vanzelfsprekend wel grenzen moeten worden gesteld. In dit verband wordt opgemerkt dal „demonstraties niet mogen ontaarden in fysiek geweld of in timidatie waardoor de veiligheid van personen in gevaar kan wor den gebracht". De bewindslieden zien geen aanlei ding nader in te gaan op de door de PvdA gedane oproep om de blokkade van de kerncentrale, van Dodewaard te steunen. Vol gens de regering geven de nade re verklaringen uit de PvdA-top op de eerder gedane oproep om de blokkade van de kerncentrale van Dodewaard te steunen, geen aanleiding om te veronderstellen dat er in de PvdA anders wordt gedacht over de vrijheid van de monstratie en de begrenzing van dat grondrecht. De regering ziet dan ook geen aanleiding om het PvdA-bestuur te bewegen zijn steun aan de blokkade van de centrale alsnog te laten intrek ken. De regering antwoordt bevesti gend op de vraag van de WD- kamerleden of de beide kerncen trales in bedrijf moeten blijven, zolang de studie over de gevol gen van het stilleggen of sluiting niet is afgesloten. ..Het kabinet zal na het gereedkomen van de studie met spoed een standpunt hierover formuleren", aldus de vier bewindslieden. In hun beantwoording stellen de ministers zich verder op het standpunt dat in deze zaak een grote terughoudendheid moet worden betracht om ..de burge meester bij de uitoefening van zijn taak niet op voorhand eni gerlei belemmering in de weg te leggen". Max van cfen Berg zijn eerdere oproep om tot een blokkade van de kerncentrale in Dodewaard over te gaan enigszins afgezwakt. Van den Berg riep de actievoer ders woensdag op uit Dode waard weg te gaan wanneer de politie daartoe het bevel „Later hebben we nog alle mid delen om politiek te discussiren over het openbare-ordebeleid. Volg het bevoegd gezag op. an ders leidt dat tot grote gevaren voor iedereen die daar is", aldus de PvdA-voorzitter. ARNHEM (ANP) - In en rond de kerncentrale in Dodewaard (GKN) zijn onlangs maatregelen genomen die moeten voorko men dat bijvoorbeeld door sabotage acties de stroomproduktie door de centrale in gevaar komt. In de centrale is daartoe oen nieuwe generator geplaatst en buiten het gebouw is een onder grondse hitogspanningslciding aangelegd Een woordvoerder van de GKN heeft dit desgevraagd meegedeeld. In april van dit jaar trachtten onbekenden de centrale onklaar te maken Op enige kilometers afstand werd toen gepoogd kort sluiting te veroorzaken door middel van een kabel tussen de bovengrondse hoogspanning«deiding en een sloot De reactor was op dat moment met in bedrijf. Het nood aggregaat in de centrale zorgde toen tijdelijk voor de nodige stroom in het ge bouw zelf. De GKN heeft met het oog op de aanstaande blokkade verder geen nieuwe maatregelen genomen Wel zullen politiemensen in de centrale aanwezig zijn De GKN-directie heeft veel overleg gehad met het personeel over de samenstelling van de ploegen tijdens de actieweek. Europese Commissie tegen Nederlands prijzensysteem UTRECHT (ANP) - Het bestuur van de Landelijke Huisartsen Vereniging maakt zien ernstig bezorgd over de bezwaren van de Europese Commissie tegen de manier waar op in Nederland de prijzen van geneesmiddelen worden vastgesteld en vergoed. Pillenfabriek daagt Zieken fondsraad voor rechter UTRECHT (ANP) - Het Duitse geneesmiddelenconcern Boehringer Ingelheim wil via de rechter voorkomen, dat de Ziekenfondsraad artsen het advies geeft ziekenfondspa tiënten laxeermiddelen voor te schrijven die goedkoper zijn dan Dulcolax. Het proces zal waarschijnlijk over enkele maanden dienen voor de rechtbank in Amster dam. Wanneer de pillenfabri- kant gelijk zou krijgen, zou dat kunnen betekenen dat de ziekenfondsen een belangrijk middel uit handen wordt ge slagen om de uitgaven voor medicijngebruik binnen de perken te houden. De Ziekenfondsraad houdt er al lang een lijst met medicij nen op na (de zogeheten rege ling en klapper) die artsen bij voorkeur zouden moeten voorschrijven voor zieken fondspatiënten. De artsen krijgen een dringend advies goedkope medicijnen te kie zen als de kwaliteit tenminste even goed is als die van dure. De artsen kunnen er overi gens niet toe worden ver plicht om de adviezen van de Ziekenfondsraad op te vol gen. De fabrikant van Dulcolax vindt dat de Ziekenfonds raad met die adviezen te ver gaat en z'n bevoegdheden overschrijdt. Bovendien zou de Ziekenfondsraad in strijd handelen met bepalingen aangaande het vrije handels verkeer in de EG. Verder wrijft de fabrikant de Ziekenfondsraad misbruik van zijn machtspositie aan. Die machtspositie hebben de ziekenfondsen te danken aan het feit dat ze ongeveer ze ventig procent van de Neder landse bevolking vertegen woordigen. WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder z Rotterdam Twente Vlissingen Zuid Limburg z Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Helsinki Innsbruck Klagcnfurt Kopenhagen Locarno Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Munchen Nice Oslo Parijs Split Stockholm Wenen Zurich Casa Blanca Las Palmas Tel-Aviv Tunis mist 19 10 0 mist 20 10 01 mist 20 10 3 mist 18 0 02 mist 20 12 04 vaar bew. 19 11 0 mist 20 11 0 mist 19 12 0 half bew. 18 13 0 vaar bew. 18 13 0 regen 15 11 5 half bew. 27 19 0 bew bew geheel bew. licht bew. half bew. onbewolkt licht bew. half bew. onbewolkt geheel bew. onbewolkt 25 10 20 14 22 11 21 10 14 8 27 18 23 10 19 14 17 11 34 17 29 18 30 15 17 10 Een eventueel verbod kan leiden tot een chaotische toestand waarin de commercie weer een grotere rol gaat spelen. LHV- voorzitter G.H. Bessem sprak gisteren de vrees uit dat hogere kosten en schade voor de volks gezondheid daarvan het gevolg zullen zijn. Het principe van de ziekenfonds vergoeding is, dat de apotheek- houdende huisartsen en de apo thekers geen winst mogen ma ken op de geneesmiddelen die zij afleveren. Ze ontvangen een honorarium voor hun werk, maar voor de geneesmiddelen krijgen ze alleen de kostprijs vergoed. De prijzen zijn vastgelegd op lij sten die in overleg tussen de or ganisaties van ziekenfondsen, artsen en apothekers zijn opge steld. Er is een afzonderlijke lijst voor zogenaamde "paral lel-geïmporteerde" geneesmid delen: medicijnen die niet via de reguliere groothandel wor den betrokken maar via een im porteur die ze inkoopt in landen waar ze goedkoper zijn dan hier. Artsen en apothekers die "paral lel-geïmporteerde" geneesmid delen afleveren, krijgen daar door ook alleen die lagere prijs vergoed. Overigens maakt de Klacht Een van de parallel-importeurs die bezwaar had tegen de "vas te" prijslijsten, heeft (al gerui me tijd geleden) een klacht in gediend bij de Europese Com missie. Inmiddels stelt ook de commissie zich op het stand punt dat de onderlinge prijsaf spraken het vrije handelsver keer belemmeren en dus in strijd zijn met het Verdrag van Rome. Afgelopen dinsdag heeft de commissie in een besloten zitting de apothekersorganisa tie KNMP en de LHV gehoord. De LHV vindt dat de Europese Commissie te weinig rekening houdt met de specifieke Neder landse situatie en teveel kijkt naar het economisch belang van de parallel-importeur. De Euro pese Commissie zal nu eerst overleggen met de verschillen de adviseurs van de overige lid staten. Daarna zal er vermoede lijk nog dit jaar een uitspraak worden gedaan. Voorzitter Bes sem van de LHV zei over de uit slag daarvan niet optimistisch te zijn. Hij nam aan dat de LHV en KNMP bij een negatief be sluit in beroep zullen gaan bij het hof in Luxemburg. Staatssecretaris wil onderzoek DEN HAAG (ANP) - Tijdens het ontgroeningsincident aan de Ko ninklijke Militaire Academie (KMA) in Breda droegen de nul- dejaarskadetten bij warm weer twee stellen ondergoed en een binnen- en buitenpak over elkaar heen. Staatssecretaris Van Houwelingen deelde dit gisteren mee in de Tweede Kamer tijdens de beant woording van mondelinge vra gen uit de kamerfracties van PPR en PvdA. Hij kondigde een zeer kritisch onderzoek aan naar de gebeurtenissen rond de jong ste ontgroeningsperiode aan de academie, waarbij één kadet in het ziekenhuis moest worden op genomen en negen anderen zich onder doktersbehandeling moes ten stellen. Bij dit onderzoek zal ook de verantwoordelijkheid van de KMA-leiding worden betrok ken, aldus de staatssecretaris van defensie. De staatssecretaris betreurt het dat een kadet in het Sint Agnatius- ziekenhuis moest worden opge nomen. Door oververmoeidheid en te weinig eten was zijn stof wisseling in de war. De man zou vandaag uit het ziekenhuis wor den ontslagen. De overige negen kadetten hadden uiteenlopende klachten, waarvan de meeste voortvloeiden uit eerder opgelo pen kwetsuren. Op 7 augustus was de eerste perio de van de zogenoemde introduc tieperiode begonnen, waarbij de coördinatie in handen was van derdejaars kadetten. De directe verantwoordelijkheid lag bij de gouverneur van de KMA. Uit een mededeling van de militai re artsen heeft Van Houwelingen opgemaakt dat er geen sprake is geweest van een onverantwoor de ontgroening. Eerder was het een samenloop van omstandig heden: fysieke belasting en warm weer. Alternatieve Prinsjesdag: actie tegen collegegeld UTRECHT (GPD) - Met een al ternatieve Prinsjesdag op het Utrechtse Jans Kerkhof zet ten studenten van sociale academie De Jelburg uit Baarn gistermiddag hun ac tie tegen het collegegeld kracht bij. Terwijl de pseudo- koningin uit de gouden draagkoets stapte zongen alle actievoerders op de wijs van het Wilhelmus dat zij van mi nister Van Kemenade ver wachten dat hij de maatregel van zijn voorganger Pais te rugdraait. „Het collegegeld verdrijven, dat mijn beurs zo door wondt", zongen de ongveer honderd Baarnse studenten die de bezetting van hun aca demie inmiddels hebben op geheven. Op De Jelburg be staat nog wel een flink per centage dat weigert college geld te betalen. De alternatieve troonrede werd enkele malen onderbroken om pseudo-koningin Berna- dette Lieferink en „minister Pais" op de gevolgen van de invoering van het collegeld van 650 gulden te wijzen. Vol gens de studenten wordt het hoger beroepsonderwijs waar ook nog behoorlijke be dragen aan inschrijfgeld be taald moeten worden onbe taalbaar voor bepaalde groe pen studenten. Het dreigt eli te-onderijs te worden, stellen zij. Na afloop van de troonrede ont hulde de namaak prins Claus nog een standbeeld voor de arme student. Uver vestiging Stadskanaal DEN HAAG (ANP) - De ministers Den Uyl (sociale zaken en werk gelegenheid) en Terlouw (econo mische zaken) gaan begin okto ber praten met de directie van het Philips-concern over de voorgenomen vermindering van het aantal arbeidsplaatsen bij de vestiging in Stadskanaal met 300. Dc bewindslieden zullen er bij Philips op aandringen dc be slissing opnieuw te overwegen. Tijdens de beantwoording van mondelinge kamervragen zei Terlouw gisteren het overigens niet waarschijnlijk te vinden dat de werkgelegenheid bij Philips- Stadskanaal (momenteel 1 700 werknemers) op peil kan blijven Volgens Terlouw ziet het rentie die Philips uit Japan on dervindt. Terlouw wilde niet uitsluiten dat de overheid meer gaat doen aan het behouden van de werkgele genheid in Oost-Groningen in het kader van het integraal struc tuurplan noorden des lands (ISP) als het niet lukt voldoende arbeidsplaatsen bij Philips in Stadskanaal te behouden. Minister Den Uyl zei van mening te zijn dat de maatregelen die de Philips-directie heeft aangekon digd in strijd zijn met eerdere toezeggingen. Den Uyl noemde het beleid van Philips een bittere teleurstelling voor Stadskanaal. De situatie in Oost-Groningen is volgens hem al ernstig genoeg. uit dat afslanking nodig is, onder Vragensteller Wallage (PvdA) verband met de Dodelijke prei 'S-GRAVELAND - Uit een tuin derij in 's-Graveland is in de nacht van maandag op dinsdag 15 kilo zwaarbespoten prei ge stolen. Het eten van deze prei is volgens de politie van 's-Grave land levensgevaarlijk. Hoe de eigenaar van de tuinderij aan het zware landbouwgif is gekomen, is niet bekend. Isoleercel in kindertehuis verdwijnt niet DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft zich gisteren uitge sproken tegen dc volledige af schaffing van de isoleercel of af zonderingskamer in kindertehui zen. Moties van PPR en PSP hiertoe werden met ruime meer derheid verworpen. Wel beperkte de Kamer het ge bruik van de isoleercel tot twee dagen, met een uitloopmogelijk- heid van nog eens twee dagen In totaal dus maximaal vier dagen. De toenmalige staatssecretaris mevrouw Haars (justitie) had destijds het dubbele voorgesteld De kamer aanvaardde verder een regeling van minister De Ruiter (justitie) voor de rechtspositie van minderjarigen die in rijksin richtingen verblijven. Als zij het niet eens zijn met hun behande ling, kunnen zij zich wenden tot een onafhankelijke commissie van toezicht. De hele Kamer, uit gezonderd de tweemans RPF- fractie, ging met dit voorstel ak koord. noemde de maatregelen van Phi lips de doodklap voor Oost-Gro ningen. Philips Stadskanaal is volgens hem de kurk waarop Oost-Groningen drijft. Terlouw erkende dat Philips in Stadska naal een speciale verantwoorde lijkheid heeft omdat de vestiging voor een groot gedeelte met overheidsgeld is opgezet. Gewetensgeld van 10.000, in brievenbus WINSCHOTEN (ANP) - De gemeente Winschoten, naar eerst gisteren bekend werd, is maandag onverwacht tien duizend gulden rijker gewor den. Dat bedrag werd door een onbekende in de brieven bus gedeponeerd. Er zat een briefje bij waarop de letters G W G stonden, wat de gemeen te opvatte als gewetensgeld Men neemt aan dat iemand, (die de gemeente financieel had benadeeld) in gewetens nood is gekomen en het zo weer heeft willen goedma ken. Er wordt nu een post gewetens- gelden in de begroting ge- creeërd. waar het bedrag zal worden opgevoerd. Dat zal dan voor onvoorziene uitga ven worden gebruikt. Dolman vindt kabinet nu al te traag DEN HAAG (ANP) - De opnieuw benoemde voorzitter van de Tweede Kamer. dr. D. Dolman, vindt het kabinet nu al te traag. Bij de aanvaarding van zijn be noeming zei hij gisteren in de Tweede Kamer dat hy het een ongelukkige start" vindt, dat het kabinet niet eerder dan 12 okto ber de regeringsverklaring zal kunnen afleggen Dolman had zelf gedacht aan 5 ok tober, 24 dagen na de beëdiging. Volgens hem zou dat al "ruim be meten" zijn geweest. In een korte toespraak rekende Dolman voor dat de laatste vijf kabinetten er in gemiddeld 20 dagen uit waren. Dan rekent hij het tussenkabmet Zijlstra niet mee, want dat presteerde al 7 da gen na beëdiging een regerings verklaring Het kabinet-De Jong had 13 dagen nodig, het kabinct- Den Uyl 17 dagen. Biesheuvel 28 dagen, eerste kabinet-Van Agt 28 dagen. Het kabinet-Cals was er ook na 13 dagen al uit. Dolman vindt het jammer dat pre mier Van Agt een week uitstel heeft bedongen. Volgens hem zullen op 5 noch op 12 oktober de problemen uit de wereld zijn ge holpen, maar wel loopt de behan deling van de verschillende be grotingshoofdstukken vertra ging op. Die zal pas op 10 novem ber kunnen beginnen, na een al gemeen debat over de min of meer herziene begroting. "Van ministers die tezamen 92.65 jaar kamerlid zijn geweest, had ik voor dit alles op meer begnp gehoopt. Ik troost mij met de ge dachte dat zij blijkbaar voor een ontmoeting met ons van ontzag zijn vervuld. En zo hoort het ook", besloot Dalman Fraude bij Dolfinarium blijkt groter ZWOLLE (ANP) - De omvang van de niet aan de belastingdienst opgegeven bedragen is "zeer aanzienlijk meer" dan de 40.000 gulden die het Dolfinarium heeft genoemd. Dat heeft dc Zwolse officier van justitie, mr S van Gend, gister middag verklaard na een eerste onderzoek door de Fiséale In lichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD) bij het dolfijnencentrum in Harderwijk, dat van belasting fraude wordt verdacht. Volgens officier Van Gend zal het onderzoek naar de exacte om vang nog wel enige tijd in beslag nemen. De FIOD heeft in elk ge val kunnen vaststellen dat mede delingen van ex-medewerkers van het Dolfinarium over de fraude juist waren, aldus Van Gend. De fraude zou zijn ge pleegd door stelselmatig voor de opgave van de omzetbelasting te lage bezoekersaantallen op te ge- De beide directeuren van het Dolfi narium, die dinsdag zijn gearres teerd, zouden tot vandaag in ver zekerde bewaring blijven. Offi cier van justitie mr. J. van Wy- land. die de zaak in behandeling heeft, zal dan beslissen of voort zetting van de hechtenis van bei de heren noodzakelijk is. aldus Van Gend De raadsman van het Dolfinarium, mr. G. Dommerholt, verklaarde dinsdag nog dat het optreden van de FIOD en de politie van Harderwijk een "volledig over trokken actie" was. ADVERTENTIE 10 1 0 17 9 8 20 12 01 25 18 0 28 22 i) 28 22 0 30 18 0 UTRECHT (ANP) - De Utrechtse gemeente- raadsfracties van PvdA, D'66, CPN, PSP en PPR en het ex-PSP-raadslid R van Gemert hebben minister Zeevalking (verkeer en wa terstaat) gistermiddag per telegram ge vraagd alle werkzaamheden rond de aanleg van Rijksweg 27 door het bos Amelisweerd stop te zetten. De fracties vinden dat eerst een uitspraak van de Raad van State over het beroep dat tegen standers van dc weg onlangs tegen de bouw vergunning hebben aangetekend, moet wor den afgewacht. De progressieve gemeenteraadsleden hebben minister Zeevalking verder dringend ge vraagd om het niet-aanleggen van de weg door het bos opnieuw bespreekbaar te ma ken. "Enkele partijen, die nu deel uitmaken van de regering, hebben zich dc afgelopen tijd al tegen de weg door Amelisweerd uitge sproken". aidus de fracties. Wethouder Van Bransen van Utrecht zei gis termorgen dat er dinsdagavond contact over de Rijksweg-27 affaire is geweest tussen de gemeente en de minister. "De heer Zeeval king zei dat hij zich zou oriënteren", aldus Van Bransen, die over het gesprek met de bewindsman verder niets wilde zeggen. Gistermorgen is op het Utrechtse stadhuis een hoorzitting gehouden over het beroep dat de actiegroep "Vrienden van Amelisweerd" heeft aangetekend tegen de door Utrecht aan Rijkswaterstaat verleende bouwvergun ning. Volgens de actiegroep zijn bepaalde werkzaamheden die Rijkswaterstaat wil gaan uitvoeren, in strijd met het bestem mingsplan voor het betrokken gebied. Omdat de actiegroep "Vrienden van Amelis weerd" bang is dat Rijkswaterstaat ondanks het beroep tegen de bouwvergunning met voorbereidende werkzaamheden in het bos zal beginnen, hebben ongeveer 200 actie voerders afgelopen weekeinde een deel van Amelisweerd bezet. De actievoerende bos- bezetters barricadeerden onder meer een terrein en sloegen een tentenkamp op B en W van Utrecht hadden toestemming voor dat tentenkamp gegeven, maar trokken dc vergunning dinsdagmiddag weer in uit angst voor wanordelijkheden. Maandagmor gen deden zich enkele incidenten voor toen de actievoerders probeerden het verplaat sen van bulldozers door Rijkswaterstaat te verhinderen. De politie arresteerde twee mensen. De actievoerders hadden het tentenkamp vóór gistrrmiddag 12 uur moeten verwijderen Volgens een gemeentewoordvoerder was dat gistermiddag rond half drie echter nog niet gebeurd. De actiegroep had op dat mo ment ongeveer 500 actievoerders op de been gebracht om een mogelijk ingrijpen door de politie te verhinderen. Gisteravond laat heeft de actiegroep de bezet ting van het bos vrijwillig opgeheven omdat zy geen escalatie of een harde confrontatie met de politie wilde riskeren In de loop van de dag had de actiegroep een gesprek met B en w van Utrecht waarin het college zyn standpunt handhaafde dat dc ac tievoerders met het neerzetten van tenten in het bos in overtreding waren. Later op dc avond verlengden B en W hun ultimatum tot twaalf uur s nachts. Glashard de beste beschermlaag vooruwautolak Supersolid lakpantser is een voudig aan te brengen en be schermt lak en chroom van uw auto uitzonderlijk lang door de pofymere eigenschappen van het produkt CITROËN

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7