"Slachthuis zorgt nog steeds voor overlast" "Buurt is nooit naar ons toegekomen" Gehandicaptenbeleid: een kwestie van mentaliteit Buurtcomité: gemeente is niet onpartijtig LEZERS SCHRIJVEN De Hollandse vrouw in al haar gedaanten LEIDEN - Het buurtcomi té Groenoord vindt dat het slachthuis aan de Pasteurstraat geen nieu we hinderwetvergunning behoort te krijgen voor dat het nodige is veran derd. Volgens het comité hangt de stank van rot tend vlees nog regelma tig in de buurt. Al jarenlang voert het buurtcomité actie tegen het slachthuis, omdat de stank vaak ondraaglijk zou zijn. "Menigeen heeft al braak neigingen gekregen bij het rui ken van die vreselijke luchtjes". Toen de gemeente het slachthuis vorig jaar verkocht aan de Slachthuis-Leiden b.v. was de buurt echter hoopvol gestemd. De nieuwe huidenloods zou vast aan de eisen des tijds voldoen. "Helaas", zegt T. Janssens, "dat bleek dus niet het geval te zijn. Deze zomer hebben we weer vaak last gehad van het slacht huis". Het zal dan ook geen verbazing wekken dat vertegenwoordigers van de buurt er als de kippen bij waren toen de nieuwe aanvraag voor een hinderwetvergunning ter inzage lag, omdat de oude niet meer met de werkelijkheid overeen kwam. Op 8 september gingen zij naar de hoorzitting over die aanvraag. Janssens: "Alles leek goed te gaan: ik kreeg de indruk dat de gemeenteambtenaren het wel met onze eisen eens waren. Op eens kregen we echter te horen dat er vorig jaar bij de verkoop de volgende afspraak was ge maakt: als de gemeente geen nieuwe hinderwetvergunning zou verstrekken, dan zou zij het slachthuis terug moeten kopen". Dat verandert de zaak natuurlijk, meent Janssens. Want: "De ge meente is dus geen onpartijdige scheidsrechter meer. Ze zijn par tij geworden. Misschien denken ze wel: laten we maar niet teveel voorwaarden stellen aan het slachthuis, anders gaan ze nog moeilijk doen ook". "We zijn dan ook benieuwd wat er met de aanpassingen die wij heb ben voorgesteld, gaat gebeuren. De directeur van het slachthuis heeft in elk geval al laten weten dat het volgens hem financieel niet haalbaar zal zijn om ze uit te voeren. Is de gemeente het ook niet met ons eens, dan zullen we genoodzaakt zijn om naar de Raad van State te stappen". Koeling De veranderingen die het buurtco mité voorstaat hebben betrek king op twee onderdelen van het slachthuis: de huidenloods en de Gekro Silo. Om met het eerste te beginnen. Volgens de bewoners van Groenoord wijzen erop dat in de loods een koelinstallatie ontbrekt, die de temperatuur niet boven de vier graden Celsius laat stijgen. Bovendien zou de loods Volgens hen via een sluis toegankelijk moeten zijn om stankverspreiding te voorko- LEIDEN - Volgens gemeente ambtenaar Troost bestaat er geen reden om aan te nemen dat de hinderwetvergunning aan het slachthuis niet zal worden ver strekt. "Het slachthuis hoeft niet ongerust te zijn. Als ze aan een aantal voorwaarden voldoen krij gen ze die vergunning gewoon". Van afspraken die vorig jaar ge maakt zouden zijn tussen ge meente en slachthuis, zegt hij niets te weten. "Ik heb me groen en geel gezocht, maar tot nu toe heb ik niets zwart op wit kunnen vinden. Begrijp me echter goed: daarmee beweer ik niet dat er geen afspraak zou bestaan. Ik ben daar nu gewoonweg nog niet achter gekomen". Zwart op wit zal Troost waar schijnlijk niets vinden, meent Ten Berg, directeur van het slachthuis: het bleef volgens hem in 1979 bij een mondelinge overeenkomst. Hij zegt: "Ik was er zelf niet bij. maar weet wel zeker dat er is af gesproken dat de hinderwetver gunning direct na de overdracht zou worden verstrekt. Dat was een afspraak vooraf en is daarom als zodanig ook niet in de ver koopvoorwaarden opgenomen. Het sprak voor zich. Het verve lende is alleen dat we nu nog op die vergunnning zitten te wach ten". Redelijk Directeur Ten Berg geeft te ken nen dat het slachthuis zeker niet onwillig staat tegenover het ver vullen van voorwaarden. "Maar dan moet het wel om redelijke dingen gaan", zegt hij. Zo weet de directeur het zo net nog niet of een koelinstallatie in de hui denloods wel nodig is. "Inzouten is modern. En bovendien willen onze afnemers alleen ingezoute huiden. Gevaar voor verrotting bestaat echt niet, want de huiden liggen maar een paar dagen in de loods. Het is geen magazijn. Het stinkt daar ook niet. Als de buurt zegt van wel, dan moeten ze naar ons toekomen als ze wat*ruiken. Dat is tot nu toe nooit gebeurd". Dat lijken van koeien niet in de de silo horen, geeft Ten Berg grif toe. "Dat is ook mij een doorn in het oog. Maar die kadavers wor den vaak bij nacht en ontij be zorgd. zodat controle weieens ontbreekt. Maar daar zullen we zeker wat tegen gaan doen". Ongerustheid Voor de buurt bestaat volgens Troost geen reden tot ongerust heid. Want: "In de vergunning zullen zeker een aantal voor waarden worden opgenomen waaraan het slachthuis zal moe ten voldoen". Zo zal de temperatuur in de hui denloods niet hoger mogen zijn dan tien graden celsius. Troost: "Kunnen ze dat bewerkstelligen zonder koelinstallatie, dan vin den wij dat best. Kan het niet, dan zullen ze toch geld moeten uittrekken voor apparatuur". Wat betreft het dumpen van kada vers in de silo, merkt Troost op dat dat grotendeels zal worden verboden. "Waarom groten deels? Nou kijk, van de katten die de Dierenhulpdienst er in gooit heeft niemand last. Het mag alleen niet voorkomen dat er dooie koeien in komen". Verder vindt Troost dat de buurt telkens als ?ij wat ruikt aan de bel moet gaan hangen. "Ze moe ten ons direct opbellen. En de di recteur van het slachthuis moet natuurlijk ook worden gealar meerd, zodat hij mee kan ruiken. Op die manier moeten de proble men de wereld worden uitgehol pen". Janssens: "Ze zouten nu het vlees alleen maar in om bederf tegen te gaan. Uit ervaring - ik heb jaren in een slachthuis gewerkt - weet ik dat die maatregel onvoldoen de is. Het duurt nooit lang of er komen bacteriën vrij. De ge meente heeft overigens steeds geroepen dat er wel een koeling aanwezig was. Hoe ze daar bij kwamen, is me een raadsel De Gekro Silo wordt volgens de buurt regelmatig oneigenlijk ge bruikt. Janssens: "Er mogen al leen maar beenderen en hoeven in worden gegooid. Veel mensen zijn er echter getuige van ge weest dat er kadavers in gingen. Een heel weekeinde heeft er bij voorbeeld een keer het lijk van een lammetje over de rand ge hangen. Die silo sluit waarschijn lijk niet eens goed". De directeur van het slachthuis zei volgens Janssens tijdens de hoorzitting dat hij van deze prak tijken niets af wist. Janssens:' "Hij was het met ons eens dat het niet mag. Maar daar schieten we zo weinig mee op. Die woorden moeten wel in daden worden omgezet". De huidenloods van het slachthuis aan de Pasteurstraat. De stank is er volgens de buurt soms ondraaglijk. Organisaties in Leiden bijeen LEIDEN Een kwestie van men taliteit, dat is het. Iedereen was het er gistermiddag wel over eens: wil je een goed gehandi captenbeleid voeren, dan moet de bevolking ook een mentali teitsverandering ondergaan. Want wat begin je met invaliden parkeerplaatsen wanneer valide mensen er hun auto neerzetten. En waar zijn we eigenlijk mee bezig zolang het een blinde nog overkomt dat zijn stok doodleuk uit zijn handen wordt geschopt? Deze en nog veel meer misstanden werden gistermiddag naar voren gebracht tijdens een bijeen komst van verschillende gehan dicaptenorganisaties en gemeen telijke diensten in de raadszaal van het Leidse stadhuis. Doel van de bijeenkomst: gedachten uitwisselen over de problema tiek en het beleid ten aanzien van gehandicapten. Speciale geno digde was de Provinciale Revali datie Stichting (P.R.S.), een orga nisatie die onder meer tot taak heeft advies te geven aan de overheid over voorzieningen voor gehandicapten. LEIDEN - De afdeling Leiden van de vereniging voor postzegelver zamelaars Philatelica houdt van avond haar eerste ruilavond van dit seizoen. Plaats van handeling is de kantine van het Christelijk Lyceum Dr. W.A. Visser 't Hooft, Kagerstraat 1 Leiden. Aanvang: 20.00 uur. En de relatie tussen overheid en gehandicapten is erg belangrijk. Voor haast elke verbetering, bij voorbeeld het toegankelijk ma ken van een openbaar gebouw of de aanpassing van een woning, is de gehandicapte afhankelijk van die overheid, fri Leiden zijn er sinds februari een aantal werk groepen bezig, waarin zowel ge handicaptenorganisaties als ambtenaren zitten. Deze werk groepen ijveren voor verbeterin gen voor gehandicapten op ge bieden als huisvesting, verkeer, recreatie, toegankelijkheid en voorzieningen. Door de samen werking kunnen de ervaringen en suggesties van de gehandi capten ingepast worden in het beleid van de ambtenaren. Enkele succesjes nebben deze werkgroepen al op hun naam staan. Te noemen zijn de rateltik- kers, die het blinden en slecht zienden makkelijker maakt over te steken, speciale parkeerplaat sen, visplaatsen en een aantal verlaagde stoepen. Allemaal din gen die niet zóveel geld kosten. Een onderzoek naar de toegan kelijkheid van gemeentelijke ge bouwen wees uit dat er 90.000 gulden nodig is om de gebouwen werkelijk toegankelijk te maken: geld dat van de gemeente moet komen. En mooie plannen van de werkgroepen ten aanzien van de te bebouwen Stevenshofjes- polder zullen ook niet bepaald kostenverlagend werken. Een lezing van de heer Toxopeüs van de PRS en een diaserie toon den gistermiddag echter aan dat aanpassingen ten behoeve van gehandicapten beslist geen weg gegooid geld zijn. Zo is het voor rolstoelgangers nog steeds erg moeilijk zich zelfstandig door het verkeer te bewegen. Te smal le of te hoge stoepen, allerlei ob stakels en ook onoplettendheid van andere mensen zijn hier vaak de oorzaak van. Voor blinden zijn ook wegopbre- kingen of andere onverwachte obstakels een belemmering de straat op te gaan. Een idee waar de heer Vonk, van de Nederland se Vereniging voor Blinden en Slechtzienden, dan ook erg te vinden is, is een blindentelefoon. Zo'n blindenlijn zou dan een bandje moeten laten horen met alle 'wegopbrekingen die er in een bepaalde'week zijn. De lijn zou ook uitgebried kunnen wor den met. omdat blinden de krant nu eenmaal niet lezen, ander be langrijk nieuws voor blinden. LEIDEN - Het instituut voor Na tuurbeschermingseducatie afde ling Leiden organiseert aan staande zaterdag een natuurwan deling in de 'Kijfhoek' en 'Bier lap', twee unieke duingebieden bij Wassenaar. Inlichtingen en opgave voor deze wandeling, die ongeveer twee uur zal' duren, vrijdag tussen 17.00 uur en 19.00 uur bij C. van Kralingen (tel. 01718 - 16029). Aan Galgewater/Noordeinde WUPO moet woningen aan Leidenaars kwijt LEIDEN - De Westland Utrecht Projectontwikkeling BV (WU PO) krijgt geen toestemming van de gemeente om de woningen aan het Galgewater/Noordeinde aan andere dan Leidse woning zoekenden te verkopen. De WUPO schreef de gemeente een brief waarin een overzicht wordt gegeven van de inspannin gen die het bedrijf zich al meer dan twee jaar heeft getroost om de woningen aan Leidse woning zoekenden te verkopen. In de afgelopen twee en een kwart jaar heefl de WUPO volgens haar zeggen ongeveer 105.000 gulden uitgegeven aan advertenties. Ook heeft de makelaar (Max Se- delaar Zn.) op eigen kosten in de regio-gemeenten geadver teerd. Er zijn - aldus de WUPO - 1100 brochures verstuurd naar degenen die op de advertenties reageerden. Bovendien zijn er in het project Vier modelwoningen ingericht die al een jaar op zaterdagen zijn geopend. Ter stimulering van de verkoop hebben wij de woonlas ten gedrukt door middel van ge- wenningsbijdragen en kortingen op de hypotheekrente, aldus de brief. Desondanks konden tot op heden slechts twintig van de vijfenze ventig woningen worden ver kocht, zo laat het bedrijf weten en het vraagt ontheffing van de regeling woonruimteverdeling. Niet alle onverkochte woningen vallen nog onder deze regeling. Het gaat om 22 woningen die al leen aan Leidenaren en aan Lei den economisch gebondenen verkocht of verhuurd mogen worden. In de raadscommissie voor volks huisvesting verwierp méh una niem het verzoek van de WUPO. Alleen CDA-raadslid Kokxhoorn zei er naar te neigen om de ge vraagde vrijstelling te verlenen. "Anders stel je ze beschikbaar voor de kraak", aldus Kokx hoorn. Langerak-(VVD) zei ech ter dat juist dit bedrijf toch beter had moeten weten waar men aan begon. Bejaarden (2) Ik zou even willen reageren op het stuk "Bejaarden" van 15 septem ber, waarin ene drs. P. de Boer een opmerking schijnt te moeten maken aan het adres van de heer Lenselink. Ik heb bedoeld artikel van 10 sep tember jl. helaas niet gelezen, maar mijn conclusie getrokken uit de brief van de heer De Boor. dat hij het er niet mee eens is dat mensen in een bejaardencen trum geïsoleerd leven. Ik ben het daar ten dele mee eens. Ik heb zelt in een vrij modern be jaardencentrum gewerkt, waar iedere week wat te doen was voor de bewoners, zowel s mid dags als 's avonds, b.v. bingo, film, cabaret, zang of een leuke band, waar de oudjes zich heel even jong bij konden voelen en degenen die nog maar een beetje uit de weg konden, spontaan de polonaise liepen. Verder is er een winkeltje waar men zelf de dage lijkse boodschapjes kan doen, wat de mensen de nodige stimu lans geeft om zelf nog wat te Waar ik nu op aanstuur, is het feit dat de heer De Boer geen onge lukkiger voorbeeld had kunnen noemen dan juist bejaardencen trum "Hofwijck", waar nooit of te nimmer een gezellige avond georganiseerd wordt, waar de tijd is stil blijven staan sinds de oprichting in 1957. Waar je 's avonds achter elkaar in grote fauteuils t v. kan gaan zitten kij ken, voor degenen die niet zo'n apparaat op hun kamer hebben. Waar men wel degelijk' afge stompt en geïsoleerd leeft op zijn of haar krappe kamertje, waar 's ochtends tien mensen van de honderd bij de koffie zitten en daarna weer terug naar het isole ment. Uiteraard zullen verschil lende mensen elkaar wel opzoe ken. maar dat is sporadisch, dat weet ik uit ervaring, mijn vader zit er ook. Van een oplossing is überhaupt geen sprake, of men moet een aantal kinderen hebben die on derling bereid zijn vander of moeder een paar keer om beur ten in de week uit hun isolement te halen. Heeft men dat geluk niet. dan zit je geïsoleerd op je dood te wachten. Ik krijg haast een schuldig gevoel als ik mijn vader na het oezoek aan mijn huis weer afzet, en dan zeggen mijn man en ik hier zul len wij nooit onze oude dag wil len doorbrengen, want je bent er levend begraven. En daarmee doel ik uiteraard niet op de vele bejaardencentra die wel wat voor hun bewoners doen. Mevr. J. Wolters Burggravenlaan Leiden Ipi Toinbi (3) Carnaval vieren kun je pas echt als je "onder de Moerdijk" geboren bent. Het zit in je bloed. De lui van boven de Moerdijk willen nou wel mee doen maar ze weten niet echt wat het is. Of dat intus sen achterhaald is kan ik u niet vertellen. Ik ben boven de Moer dijk geboren en heb wel eens car- naval gevierd en genoten, maar bij mij zit het inderdaad niet in het bloed, hoewel de familie van moederszijde echte Brabanders zijn. Kijk en daar heb je nu weer zo iets. Hier ben ik alweer bezig begrip op te brengen, me in te leven, in de levensuitkijk van andere Doet u dat ook wel eens? Op deze manier de dingen vergelijken? Jarenlang heb ik in Zuid-Afrika gewoond en in Johannesburg ge werkt. In Jeppestown zelfs, mid den tussen de zwarte mensen. In de lunchpauzes ging ik wande len en genoot van alles wat ik zag. In die tijd werden de snelwegen over Johannesburg aangelegd en bij het werk zongen de negers: Tshostholoza. Het was een fasci nerend schouwspel en met moei te rukte ik me ervan los om weer aan het werk te gaan. In die tijd gebruikte men ook van die grote vuilnisbakken, die met veel lawaai en gefluit en honden geblaf opgehaald werden. En als de hond (die die dag aan de lijn lag) vergat te blaffen dan werd hij eens lekker opgepord met een stok! Wat een plezier hadden ze dan. De negers in Zuid-Afrika hebben over het algemeen een vrolijke geaardheid. Ze halen uit alles muziek en dansen graag. Aldus met de zon en de Afrikaanse drum in mijn hart kwam ik weer terug in Nederland. Een Neder land vol mopperende mensen. Mopperend over het weer (kan ik me indenken), mopperend op de regering, op het "kapitaal" en op de rooie rakkers enz. De econo mische toestand is voor ons ook zodanig benard dat wij beiden moeten werken. Van ons salaris betalen we sociale lasten. Daar van worden o.a. werkloze men sen betaald. Daaronder bevinden zich helaas ook veel jongeren die zich laten inspannen voor op ruiend en vernielend werk. Ik ga echt niet mopperen hoor, maar ik vraag me wel af: als dan deze mensen zo gretig hun uitkering in ontvangst nemen waarvoor ik werk. mag ik dan wel even zelf uitmaken waar ik voor mijn (zeer schaarse) ontspanning naar toe ga? Ook al is het dan nu voor de 3e keer, omdat ik Ipi Tombi zo'n geweldig fijne show vind? De gumbootdance is ontstaan bij de goudmijnen en heeft een fan tastisch ritme. Smerige bakken op sexueel gebied kent een neger niei, zover is hij gelukkig nog niet verbïankt. Het is maar wat de kijker in gedachte heeft wat hij ziet! Voor mij is de show her kenbaar en vertegenwoordigd al les wat ik in een tijdperk van bij na 15 jaar in het zonnige Zuid- Afrika heb meegemaakt. De heren boycotters kunnen ge rust zijn. Ik ben na het carnaval vieren in Tilburg ook geen krui- kezijker geworden. Want ik zei immers al: het carnaval zit nu eenmaal niet in mijn bloed! Mevr. E. Burggraaf-de Meij, Snipstraat 12, Leiderdorp. Missverkiezing op Leidato: LEIDEN - Het ging niet alleen maar om wespentailles, wiegen de heupen en fraai gewelfde boe zems gisteravond in de Groenoordhallen. Nee, de juryle den van de Miss-verkiezing tij dens de Leidato zeiden, voordat het spektakel zou losbarsten, dat ze ook al tevreden waren met een goedlachs type. Presentator Hans Versnel was daar een goed voorbeeld van, maar ja, hij mocht natuurlijk niet meedoen. Ongeveer twintig vrouwen hadden zich om verschillende redenen opgegeven voor deze Missverkie zing Leiden. Sommigen dachten in ernst dat zij moeders mooiste waren, anderen bleken het slachtoffer van een wedden schap. Maar wat voor een motief een ieder ook had, ze bleken zich allemaal flink in de steigers te hebben gezet om er zo schitte rend mogelijk uit te zien. De mannen in het publiek keken geamuseerd naar al die voorbij trekkende verleidelijkheden, in een enkel vrouwenoog flitste de jaloezie. De meest uiteenlopende types traden voor het voetlicht. Een keurige mevrouw in een zelfgemaakte jurk, een secreta resse in een deux-piece en een korenblonde molenaarsdochter in kokerjurk, om maar eens wat te noemen. Elk jurylid kon maximaal vijftien punten geven voor presentatie, kleding en totaal indruk. Vier deskundigen, te weten mevrouw Dickhoff en de heren Heruër, De Koning en Van de Klugt, alsme de twee mensen uit het publiek moesten uitmaken wie Miss lei den 1981 zou worden. De toe schouwers konden slechts aan roepen, nafluiten of beknipogen. En dat deden ze dan ook. In de twee uur die deze verkiezin gen duurde, passeerden onder meer de volgende dames de re vue: een achttienjarige, die poli- tie-agente wilde worden, maar helaas te klein was; een export- bolleninpakster, die vier keer voor haar rijbewijs was gezakt; een Surinaamse dame, die in warmere oorden al bijna een keer was bekroond; een rap van de tongriem gesneden kleuter leidster en last but not least, een lieftallige Katwijkse. Kortom: de Hollandse vrouw in al haar ge daanten. Het lint en de bruisende champag ne waren uiteindelijk voor de achttienjarige Irene van der Maas uit Leiden. Zij werd be kroond, volgens het juryrapport voor al haar eenvoud. "Zonder opsmuk er toch leuk uitzien, dat is de kunst", aldus voorzitter Dickhoff. Tweede werd Anne- miek Arnoldus, die - en dat in een broeierige zaal - zich had ge kleed volgens de nieuwste win termode. Niet weg te cijferen was ook het orkest "The Sweet- wood Dixie Stampers". Ze be gonnen de avond met de ever green: After you have gone ^iss Leiden: Irene van der Maas. Zij mag een weekeinde naar Parijs.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4