Nieuw plan "Roomburg ascp -1 Motto van optocht 3 oktober: "vrijheid en verdraagzaamheid" Fikse ruzie in W aardkerksteeg Maar één wegaansluiting op rijksweg 4 Controle op Plesmanlaan Leidse stadsrubriek DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1981 Een beeld van de optocht van vorig jaar die toen onder de noemer "leesfeest" werd gehouden. LEIDEN - "Vrijheid en vedraag- zaamheid". Dat is het motto van de optocht die zaterdag 3 okto ber (Leidens Ontzet) door het centrum zal trekken. In de tradi tionele optocht worden dit maal taferelen uit de tijd van Willem van Oranje. Louise de Coligny en Frederik Hendrik uitgebeeld. Enkele voorbeelden zijn de inwij ding van de Leidse Academie (1575). de moord op prins Willem in hetPrinsenhof in Delft, het twaalfjarig bestand, de buit die Piet Hein met de Zilvervloot bin nensleepte en het huwelijk van Frederik Hendrik met Analia van Solms. Er zal op 3 oktober nog een optocht door Leiden trekken. Vanaf het terrein van de Groenoordhallen vertrekken 's ochtends dertig old-timers en twintig legervoer tuigen uit de Tweede Wereloor- log, dat alles onder het motto "De oude tijd rolt voorbij". Bij het stadhuis zullen de voertuigen bezichtigd kunnen worden, ter wijl in de Breestraat de Belgi sche volksdansgroep oude Kem- pische dansen zal uitvoeren en de vendeliers "De Gemelzwaai- ers" zullen optreden. Inschrijving Het programma voor 3 oktober, dat vanmiddag is gepresenteerd door het bestuur van de 3 Octo- ber-Vereèniging. bevat uiteraard vele traditionele evenementen. LEIDEN Nadat vorig jaar ruim vijftig mensen bezwaren indienden tegen het ontwerp—bestemmingsplan Room burg (het gebied dat enigszins ligt geïsoleerd tussen de wijk Meerburg, het Rijn-Schiekanaal, de spoorbaan Lei den—Alphen aan den Rijn en Rijksweg 4), heeft de ge meente nu het herziene plan klaar. Zit alles mee, dan kan volgens wethouder Waal van ruimtelij ke ordening over ongeveer twee jaar worden begonnen met de uitwerking van de plannen. Het verkrijgen van een locatiesubsi die van ruim 8000 gulden per woning is volgens hem niet on overkomelijk. Wel verwacht de wethouder een discussie over de vraag waar nu het eerste moet worden begon nen met bouwen: in de Stevens hof of in Roomburg. Waal: "Er zullen mensen zijn die vinden dat we maar moeten wachten met Roomburg, omdat de Ste venshof al riskant genoeg is". Vorig jaar besliste het gemeentebe stuur dat een bezinning op de uitgangspunten van het ontwer- p-plan geen kwaad zou kunnen. Geen vreemd streven gezien het feit dat 55 mensen voornemens in de plannen aanhaalden, die volgens hen niet deugden. De bezwaren hadden hoofdzake lijk betrekking op punten als: de ontsluiting van het gebied, de opgenomen bedrijfsterreinen, de brug ter hoogte van de Lorentz- kade en de wielerbaan op de voormalige vuilnisstortplaats. Éen van de veranderingen heeft betrekking op de woningbouw. Naar aanleiding van de veron derstelde uitkomsten van het RIGO-onderzoek is er beslist dat de bijna 1000 woningen als volgt moeten worden verdeeld over de verschillende catego- riëen: 15% één— en tweeper soonshuishoudens, 40% twee- en driekamerwoningen, 30% vierkamerwoningen en 15% vijf kamerwoningen. Het RIGO is een Amsterdams ondèrzoeksbu- reau dat de volkshuisvesting in Leiden doorlicht.) De nog aan te leggen Rijksweg 11-oost is als autoweg in het be stemmingsplan opgenomen. Het rijk heeft het tracé in de eerste fase van het structuurschema Verkeer en vervoer weliswaar ook als enkelbaans autoweg op genomen; de rijksweg 11-oost is daarentegen wel als autosnelweg vastgesteld door de minister. De gemeente Leiden vindt dat de voorkeur moet worden gegege- ven aan een smallere - auto weg, omdat daardoor de inbreuk op het landschap gering blijft. De verbredingsplannen voor Rijksweg 4 heeft de gemeente uit het plan gelaten. De twee aan sluitingen op die weg (één aan de Hoge Rijndijk en één aan Rijks weg 11-oost) om Roomburg te ontsluiten, zijn verworpen. Er is nu een combinatie gemaakt van beide plannen. Dat betekent dat er een aansluiting ter hoogte van rijksweg 11-oost komt. die LEIDEN - In een woning aan de Waardkerksteeg laaiden de ge moederen gistermiddag zeer hoog op. De buren I.B. en A.Q. en hun 'gast' A.C. raakten met el kaar slaags. C. belandde met hoofd- en buikletsel in het Aca demisch Ziekenhuis terwijl Q. en B. in hechtenis werden geno- Over de toedracht van de zware vechtpartij tast de politie volle dig in het duister. Q. zou als eer ste met een ijzeren pijp zijn gaan inslaan op C. waarbij ook B en kele klappen opliep. De politie werd gealarmeerd. Een motorrijder was het eerst ter wordt verbonden met de Hoge Rijndijk via de parallelweg in Roomburg en de Burgemeester Smeetsweg in Zoeterwoude. Gelet echter op de tijdsduur van het project (aansluiting Rijksweg 11-oost-Rijksweg 4) is in het plan de mogelijkheid opgeno men van een tijdelijke ontslui ting van Roomburg ter plaatse van de huidige aansluiting Rijks weg 4/Hoge Rijndijk. Twee plekken zijn bestemd voor bedrijven: een gebied tussen de spoorbaan Leiden-Alphen aan den Rijn en de grofvuilstort- plaats en een zone langs Rijks weg 4. Mocht er een haven wor den aangelegd in het eerste ge bied, dan zal daarvoor de Caro- la—hoeve niet hoeven te sneuve len. In het eerdere plan was dat wel het geval. Er zal overigens op worden toege zien dat in de nabijheid van be drijven alleen woningen komen waarvan geen overlast of gevaar voor de omgeving valt te ver wachten. Wat betreft geluidshin der merkt het bestemmingsplan o.a. op dat langs rijksweg 4 ter beperking van de hinder geluid- werende voorzieningen worden aangetroffen in de vorm van wal len en/of schermen. In de nieuwe woonwijk komt geen buurtwinkelcentrum. Gewan deld kan er worden in het park dat op de voormalige vuilnis stortplaats is gedacht. In dat park zullen overigens ook de wielrenners aan hun trekken moeten komen: voor hen wordt een baan aangelegd. In het ont werp—plan was die baan aan de noord-westzijde ontsloten, nu is die ontsluiting aan de zui-oost kant gesitueerd. In het bestemmingsplan wordt ook grond gereserveerd voor de bouw van een scholencomplex met maximaal twee basisscho len. Gaat dit niet door, dan ko men er alsnog woningen op het terrein. Volgens het plan zal in het gebied Matilone voorlopig nog wel geen openluchtmuseum kunnen wor den gebouwd, dat is gewijd aan het Romeinse grensfort, waarvan overblijfselen in de grond zitten. (In de grond zitten overigens ook nog delen van een middeleeuws klooster.) De gronden worden daarom voor tuinbouwdoeleinden aangewe zen. Daarbij wordt dan wel de kanttekening gemaakt dat het gemeentebestuur in beginsel wel uitgaat van een bevriezing van de huidige situatie. Uitzonderin gen worden alleen gemaakt voor volwaardige agrarische bedrij- —•yss Zoals de uitreiking 's ochtends van haring en wittebrood in het Waaggebouw, waar jaarlijks zo'n 15.000 mensen op afkomen. Van middag is hiervoor in de Stads gehoorzaal de inschrijving be gonnen; nog tot vanavond negen uur kunnen belangstellenden daar. voorzien van trouwboekje, terecht. Leidens Ontzet begint, al evenzeer traditiegetrouw, 's ochtends om zeven uur met de reveille vanaf het bordes van het stadhuis door het Leidsch Politie Muziek Ge zelschap, om acht uur koraalmu- ziek in het Van der Werfpark on der leiding van Herman de Wolff en om kwart voor negen carillon bespeling in de stadhuistoren. De Stoomwalsenclub Nederland maakt met vijf oude stoomwal sen 's ochtends een défilé met demonstraties van het Noordein de naar het Kort Rapenburg, ter wijl de Haagse Modelboten Club met radio-grafisch bestuurde bootjes door het water van de Aalmarkt en de Stille Rijn vaart. Op het Stadhuisplein wordt een oude-beroepenmarkt gehouden, muzikaal opgeluisterd door ver schillende orkesten die in een tent zullen optreden. In de Doe- zastraat organiseert het Leidsch Dagblad touwtrekwedstrijden, met commentaar van radiover slaggevers Theo Koomen. en polsstok verspringen nabij de Steenschuur. Op de Kaasmarkt wordt een straat voetbaltoernooi gehouden en in het water van de Apothekersdijk vlettenroeiwed strijden. Poppenkast is er dit maal niet alleen bij de Harte- brugkerk in de Haarlemmer straat (het duo Devilee), maar ook in de omgeving van het Gan getje en de Korevaarstraat, waar het Amsterdamse poppentheater Teatro Cabalzi optreedt. Herdenkingsdienst In de Pieterskerk is 's ochtends een speciale herdenkingsdienst voor zowel protestanten als rooms-katholieken. Net als in 1574 is het zondag 4 oktober "de zeventiende zondag na Pinkste ren". Ds. A.J. Kret (burgemees ter van Sassenheim en oud-wet houder van Leiden) merkt in het programma boekje op dat de tra dities van protestanten en rooms-katholieken elkaar zeker in de Pieterskerk lijken uit te sluiten: terwijl de protestanten in 1574 in de kerk zongen dat de "vijanden terugdeinzen, struike len en vergaan voor uw aange zicht", droeg de priester in het Spaanse legerkamp een mis op. Krot: "Kunnen wc dan nu samen een echte herdenkingsdienst houden als ondrdeel van een feest met de gehele Leidse bevol king? Hoeveel hebben christe nen elkaar aangedaan, zelfs bin nen de muren van de gewijde Pieterskerk?" De dommee/bur gemeester geeft zelf het ant woord: "We moeten dat verleden niet verdringen, maar oprecht verwerken". Voor dc tweede maal komt er een Leidse beatnacht in de Stadsge hoorzaal. ditmaal 3 oktober nacht 1981 geheten. Waarschijn lijk tien beat- en popgroepen zul len van acht uur tot drie uur 's nachts op de planken staan, afge wisseld door Indonesische Kris- sendansen en rollerskate Wie het in de Stadsgehoorzaal noch- thans te stil is, die kan naar het terrein achter het Schuttersveld, waar 's avonds om half elf vuur werk wordt afgestoken. Taptoe De jaarlijkse voorbode van de 3-ok- tober festiviteiten - ze zijn er voor de 88ste maal - is de grote taptoe op dc avond van 2 oktober met vele Leidse verenigingen en een uitvoering van K en G qp het Stadhuisplein. Natuurlijk ont breekt ook de kermis niet. zowel vrijdag als zaterdag op het ter rein rond molen De Valk. de Lammermarkt en het Schutters veld. Ook is er weer een feestelij ke markt beide dagen langs de Oude Singel, de Turfmarkt, de Nieuwe Beestenmarkt en het parkeerterrein bij de Steenstraat. Vrijdagavond en zaterdag zijn er bij de Pnnscssckade ronde- en platbodemjachten e bezichtigen. Op zaterdag 26 september wordt er voor de geestelijk gehandicap te jeugd een feest in de Stadsge hoorzaal gehouden. LEIDEN - Op de Plesmanlaan werd gisteren tussen elf uur 's ochtends en een uur 's middags een technische controle gehou den. De politie controleerde 41 voertuigen. Twee auto's waren er zo slecht aan toe dat zij uit het verkeer werden genomen. Vijf automobilisten kregen een zoge naamde twintig dagen-regcling. Binnen dit tijdsbestek moeten zij enkele kleine gebreken aan hun auto verhelpen. plekke en sprong tussenbeide toen B. op zijn beurt Q. met een hamer te lijf ging. De motoragent kreeg spoedig assistentie zodat de kemphanen konden worden gescheiden. C. moest worden overgebracht naar het Academisch Zieken huis. Q. werd op verdenking van het plegen van zware mishande ling in de boeien geslagen. B. zal poging tot doodslag ten laste worden gelegd. Het is niet de eerste keer dat de po litie in actie moest komen in de Waardkerksteeg. Op 14 septem ber moest worden ingegrepen bij een ruzie tussen B. en C. LEIDEN (r/-/ FS door René van der Velden Jaap Visser Fietsenhandel Studenten die 's nachts in een jolige bui hun eigen dan wel een gestolen fiets het Rapen burg inslingeren, kunnen die een paar dagen later terugko pen bij Bas Dickhof (11), Dick Haasnoot (14) en Frank Wetting (11). Dit jeugdige drietal houdt er dank zij de studenten een flo rerende fietsenhandel op na. Geregeld slaat dit drietal aan het dreggen. Met groot suc ces want de fietsen liggen op de bodem van het Rapenburg voor het oprapen. Per 'visbeurt' slaat het trio ge middeld zeker tien fietsen aan de haak. "Van die fietsen bouwen we een cross-fiets of we verkopen ze voor een paar tientjes aan studenten", legt Bas Dickhof uit. "Die studen ten zijn geschift. We lachen ze uit. Als ze dronken zijn, gooien ze hun fiets in het wa ter en later kopen ze 'm bij ons terug". Bas. Dick en Frank zijn onder hand zeer handig geworden in het sleutelen aan fietsen. Maar fietsenmaker willen ze later geen van allen worden. Wat ze wel willen worden we ten ze nog niet. Frank Wet ting: "Joh Bas, jij bent zo link. Ik denk dat jij later struikrover wordt". "Doe niet zo achterlijk man", is het spitse antwoord van Bas, "d'r zijn hier in de stad toch nau welijks struiken meer". En weg zijn ze om hun vangst van die middag te inspecte- Geïsoleerd De hulp- en informatiedienst van de Socialistiese Partij ligt nog altijd overhoop met het bestuur van de Protestants Christelijke Woningbouw vereniging (PCW) en sinds kort ook met de Leidse Huur- 1 De jeugdige fietsenhandelaren Dick Haasnoot (links) en Bas Dickhoff hebben u>eer beef "Die geschifte studenten lachen we uit. Ze gooien hun fiets in het water en kopen 'm later weer bij ons terug". Anderhalfjaar geleden trokken de socialistische hulpverle ners namens een kleine vijf- onderd flatbewoners uit de Merenwijk bij de PCW aan de bel. De vijf Horsten, die de PCW in beheer heeft, zouden nauwelijks warm te stoken zijn. Maar de blauwbekkende bewoners moesten zich wel blauw betalen aan energie-re- keningen. De oorzaak van het ernstige energieverlies in de fiats was snel achterhaald. Het grond water onder de fiats staat zo hoog dat de niet of nauwe lijks geïsoleerde verwar mingsbuizen geregeld in het water liggen. Bovendien gaat er veel warmte verloren in de trapportalen waar niet geïso leerde verwarmingsbuizen lopen. Dus hoe hoger men woont, hoe hoger de stook kosten. In februari 1980 verklaarde PCW-bestuurslid Laman dat het met de klachten van de bewoners wel meeviel. De opschudding zou zijn veroor zaakt door enkele bewoners die van alles verzonnen om maar minder stookkosten te hoeven betalen. Gevolg: er gebeurde weinig of niets met de klachten. Fenna Vergeer van de SP hulp- en informa tiedienst: "Er werd een keer onder de fiats gedraineerd, maar dat hielp maar voor kor te tijd. Bovendien werden aangetaste stukken verwar mingsbuis vervangen door niet geïsoleerde buizen". De bewoners bleven in de kou zitten terwijl er hogere ener gierekeningen moesten wor den betaald. Huismeester Pi- kaar stelde zich op achter de klagende bewoners, wat hem door het PCW-bestuur alles behalve m dank werd afgeno men. Pikaar kwam uiteinde lijk op straat te staan De SP restte niets anders dan een klacht te deponeren bij de Huurcommissie. Na dc zaak volgens Fenna Vergeer een hele tijd op z'n beloop te hebben gelaten, speelde de Huurcommissie de gezamen lijke klacht van de bgna vijf honderd flatbewoners terug naar de SP. Volgens me vrouw Grolle van de Huur commissie "omdat de klacht niet op de wettelijk voorge schreven wijze was inge diend". Wat er precies fout zat met de klacht kon zij niet vertellen. "Dc klacht was in elk geval niet goed ingediend. Vandaar dat we de zaak niet in behan deling hebben genomen. In juni is er een nieuwe klacht ingediend. Op de juiste ma nier. Dus daar zal wel wat mee worden gedaan". Fenna Vergeer nam vorige week telefonisch Contact op met dc Huurcommissie. Aan mevrouw Grolle vroeg zij waarom het allemaal zo lang moest duren. "Mevrouw Grolle zei in eerste instantie dat er helemaal geen klacht bij hen was binnengekomen. Na het een paar keer te heb ben nagezocht bleek er dan toch een klacht van ons te lig gen. En volgens mevrouw Grolle was er heel toevallig iemand van de buitendienst van plan om nog deze week een kijkje in de Horsten te komen nemen. Dat noem ik dan wel heel toevallig". Ons laat mevrouw Grolle weten dat de Huurcommissie druk met de stookkosten-klachten bezig is. "De buitendienst gaat inderdaad nog deze week naar die fiats toe. Ver der worden er op dit moment allerlei rekeningen opge vraagd". Fenna Vergeer vraagt zich on dertussen af of de SP er ooit m zal slagen om de de pijn te verzachten in de portemon nee van de dure energiereke ningen betalende fiatbewo- 'In '77 zijn we begonnen met te klagen bg de PCW Maar dc PCW doet uit zichzelf hele maal niets, dus moesten we uiteindelijk wel naar de Huurcommissie. Daar heb ben we de zaak anderhalf jaar geleden aangekaart en nu is er nog steeds helemaal niets gebeurd. Straks zullen ze wel weer aankomen met de dood doener dat de PCW geen blaam treft, omdat er in de tijd dat de fiats werden ge bouwd nog niet aan energie besparing werd gedacht". Taferelen uit de tijd van Willem van Oranje

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3