Helft van werkenden Rijnstreek is forens Voorhout blij met beveiligen Soldaatje Raad Bodegraven akkoord met vestiging van hotel Vereniging wil milieuambtenaar Meisje op jaarmarkt geraakt door paard DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1981 STREEK PAGINA 23 ALPHEN/STREEK - Het aantal forensen (mensen die in een andere plaats werken dan waarin ze wo nen) is in de Alphense re gio in acht jaar tijd meer dan verdubbeld. In 1979 pendelden bijna twintig duizend mensen in de Rijn- en Veenstreek, wat neerkomt op bijna de helft van het totale aantal werkende mensen. De ge meente Alphen aan den Rijn neemt in het forensis me een centrale plaats in. Het forensisme heeft vooral in de jaren zeventig, zo blijkt uit een onderzoek dat de provincie Zuid-Holland heeft ingesteld, een enorme vlucht genomen. In 1971 werkten bijna negendui zend mensen elders, wat toen neerkwam op 28 procent van de werkenden. Acht jaar later pen delde 47 procent van de beroeps bevolking. Een verklaring daar voor heeft het rapport wel: een steeds groeiend aantal vrouwen is buitenshuis (én buiten de woongemeente) gaan werken, terwijl ook schoolverlaters in toenemende mate buiten hun ei gen woonplaats werken. De schaalvergroting en mechanise ring in de landbouw heeft tot verlies van arbeidsplaatsen ge leid en noopte mensen tot het zoeken van werk elders. Dat werk wordt in toenemende mate buiten de Rijnstreek zelf gevon den. In 1960 werkte ruim een kwart van de forensen nog elders in de Rijnstreek, in 1979 was dat nog maar achttien procent (ruim 3.600 mensen). Alphen is daarbij de belangrijkste werkbestem- ming. Ruim de helft van de "in terne" forensen werkt daar. Bij de groei van het forensisme neemt Alphen ook een centrum functie in. Bijna achtenhalfduizend Alphena- ren werkten in '79 niet in de plaats zelf, in 1971 waren dat er nog maar ruim 2.500. Een stij ging van maar liefst 336 procent. Een belangrijke verklaring daar voor is de sterke groei van Al phen in de jaren zeventig. Per jaar kwamen er bijna negenhon derd huizen bij en groeide het aantal Alphense forensen met 655 per jaar. Voor de Rijnstreek als geheel liggen die cijfers op 1.525 en 1.215. De Alphense regio had (heeft) een goede naam als woongebied, want bijna de helft van de "import" is hier komen wonen vanwege het plezierige woonklimaat. Ter vergelijking: slechts acht procent van het aan tal nieuwelingen is naar de Al phense regio verhuisd omdat ze een andere baan kregen en elf procent omdat ze dan dichter bij hun werk kwamen wonen. Leiden De twintigduizend Rijnstreekse fo rensen blijken zich vooral naar Leiden en Den Haag te begeven. Bijna een kwart gaat naar Leiden om te werken, bijna een achtste naar Den Haag. In cijfers bete Hoe groot de ergenis is mag blijken uit het antwoord op de vraag wat deze groep van ruim zesduizend mensen daaraan denkt te doen. Bijna duizend is op zoek naar werk in de buurt, terwijl twee duizend mensen erover denken om maar te verhuizen naar hun werk. Opmerkelijk is dat een groot deel van de aspirant-ver huizers in Noord-Holland werkt en denkt aan de Haarlemmer meer of Haarlem als nieuwe wjoonplaats. kent dit ruim zevenduizend fo rensen. Aanmerkelijk minder (5.500) foren sen werken in de Haarlemmer meer en Amsterdam, waarbij het opvalt dat de verhouding tussen beide plaatsen precies fifty-fifty is. Het oosten trekt de Rijn streekforens duidelijk niet: pre cies 755 mensen werken in de provincie Utrecht. Auto Zoals de grote problemen op de Rijndijk en de Herenweg al aan geven. gaat een groot deel van de forensen met de auto naar het werk. Zeven van de tien forensen gaan met de eigen wagen, terwijl zeven van de honderd forensen met iemand meerijden. De fiets, brommer, motor, trein en (perso- neels)bus volgen met een aan deel van elke minder dan vijf procent op een enorme afstand de auto. De fiets en brommer worden relatief meer gebruikt bij een woon-werkafstand van tien kilometer of minder, terwijl ze ven procent van de forensen die De Herenweg: een bron van erger dan twintig kilometer van hun werk wonen de bus pakken. Mensen die meer dan vijftig kilo meter van hun werk wonen en mensen die in de provincie Utrecht werken maken vooral gebruik van de trein. Bij die laat ste groep zal de goede treinver binding naar Utrecht een grote rol spelen, denken de onderzoe kers. Wonderlijk genoeg is de halfuurdienst Alphen-Leiden he lemaal met populair bij de foren sen: maar één op de twintig is voor vele autorijdende forensen. "Leidse" forensen maakt er ge bruik van. Ruim éénderde vindt de reis van en naar het werk nogal werve lend, waarbij dat percentage toe neemt naarmate de reistijd en af stand groter zijn. Vooral automo bilisten blijken zich te ergeren: driekwart van de zich ergerende forensen gaan per auto. Daarbij zijn niet alleen de files een oor zaak. maar ook de parkeerpro blemen die ze bij aankomst on dervinden. ALPHEN AAN DEN RIJN - Tij dens de festiviteiten op de Al phense jaarmarkt zijn gisteren enige ongelukken gebeurd. Bij het ringsteken werd de driejari ge Swanna van Waas uit Alphen,, door een been van een paard ge raakt. Het meisje liep een ver wonding aan het linkerbeen op. Al kijkende naar de paarden kwam omstreeks half vier de vijfjarige Martijn Noordhoek van de Steekterweg te vallen. Hij viel van een trapje op de hoek Stevin- straat-Castellumstraat. In het Rijnoordziekenhuis werd hij aan een diepe hoofdwond gehan deld. Tijdens de avondshow op het Aar plein probeerden twee jongens hun 15-jarige vriendje Tino Glotzbach uit Alphen een dak op te trekken. Een golfplaat brak en* daardoor kwam de jongen te val: len. Met een hersenschudding en hoofdwond werd hij naar het Rij noordziekenhuis gebracht. Kruispunt 't Soldaatje tussen Voorhout en Noordwijkerhout. In het verleden zijn hi gebeurd. Dat zal na de verkeersmaatregelen mogelijk tot het verleden behoren. heel wat ongelukken, BODEGRAVEN - "Ik heb het volste vertrouwen in de heer La Gro. Bij be sprekingen vooraf heb ik stellig de indruk gekregen dat hij niet van plan is be zwaren in te dienen als er een hinderlijk bedrijf naast zijn hotel gevestigd zou worden". Deze uitspraak van de CDA-wet- houder H.A. van Dam gaven in de Bodegraafse gemeenteraad de doorslag, toen het er om ging grond te verkopen aan de Al phense jurist W.H.E. La Gro, voor de bouw van een hotel op het industrieterrein. De fracties, die zich aanvankelijk zeer gere serveerd opstelden, met name over de ligging op het industrie terrein, vonden de toezegging van de wethouder voldoende. Alleen PPR-er J.C. Meijers liet zich niet overtuigen door wethouder van Dam. "Ik vind het onzinnig om het risico te nemen dat La Gro in de toekomst bezwaar schriften kan indienen als een hinderlijk bedrijf naast zijn hotel gevestigd dreigt te worden. Dit moet keihard op papier staan". Mei name de vestiging van een transportbedrijf naast het hotel leek hem zo dicht bij rijksweg 12, volkomen logisch. Overlast voor de hotelgasten is daarbij, volgens het PPR-lid, onvermijdelijk, evenals een bezwaarschrift van La Gro. Waar Meijers zich ook over op wond, was het feit dat La Gro 1275 vierkante meter grond gra tis. als tuin. mag gebruiken vond de PPR-er helemaal te gek. Wethouder van Dam wuifde de be zwaren weg, dit zonder tegen werpingen van andere raadsle den. Het voorstel werd derhalve met alleen Meijers' stem tegen, aangenomen. KATWIJK - Er wordt alsnoi een poging ondernomen he conflict tussen het Katwijksi raadslid Van Duijn en de Par tij van de Arbeid op te lossen Een en ander is tijdens eer bijeenkomst van Van Duijr met zijn 'achterban' besloten Van Duijn heeft afgesplitst var zijn fractie, omdat hij zich niet langer kon verenigen met de gang van zaken bin nen de fractie. Sinds enige tijd neemt Van Duijn nu zit- Van Duijn wil in het reine komen met PvdA Katwijk ting in de gemeenteraad als Vrij Sociaal Democraat. Tevens is besloten dat Van Duijn, zolang de kans bestaat dat een oplossing wordt ge vonden. niet zal overgaan tot het oprichten van een eigen partij. Het is nog niet geheel duidelijk wanneer het overleg "zonder voorwaarden vooraf' tussen Van Duijn en zijn 'oude' par tijgenoten plaatsvindt. In elk geval, zo ligt in de bedoeling, zullen de leden van de PvdA zich gezamenlijk over deze kwestie kunnen uitspreken. VOORHOUT - "Ik ben bijzonder tevreden met de plannen van de provincie Zuid-Holland om het kruispunt 's Gra- vendamseweg- Jacoba van Beierenweg te verbeteren. De wijze waarop het gaat gebeuren is volgens mij de beste manier om de veiligheid van de kruising te vergroten", meent het Voorhoutse raadslid J. Dirkse (WD). Ook een woordvoerder van Veilig Verkeer Nederland af deling Sassenheim meent dat de plannen een verbete ring zijn van de bestaande situatie. NIEUWVEEN - Alleenwonen, de Nieuwveners gaan vol gend jaar minder betalen voor het laten ophalen van hun vuilniszakken. Het Nieuwveense college van B en W wil dat het tarief van de reinigingsrechten voor al leenstaanden 25 procent om laag gaat. Het is te verwachten dat de ge meenteraad van Nieuwveen akkoord gaat met dit voor stel. De gemeenteraad heeft in zijn vergadering van 12 Alleenwonende goedkoper uit in Nieuwveen mei van dit jaar besloten de alleenstaanden minder te la ten betalen dan gezinnen. Het tarief van de reinigings rechten voor een alleenwo nende komt nu op 96,40 gul den. Een gezin zal volgend jaar 128,60 gulden gaan beta len. Deze tarieven zijn inclu sief de verhoging van 4 pro cent èn het tientje extra ten gevolge van de hogere ver bindingskosten bij het Af valverwerkingsbedrijf Rijn mond. De belastingvoorstellen van het college zullen in de ge meenteraadsvergadering van dinsdag 22 september aan de orde komen. Wout den Daas exposeert ZEVENHOVEN - Wout den Daas. oud-Alphenaar, exposeert deze en volgende maand droogbloe marrangementen in Jacques Sa loon in Zevenhoven. Als bloem- sierkunstenaar is hij een interna tionale bekendheid. Onlangs nog heeft hij ter gelegenheid van de opening van het nieuwe vlieg veld van Djedda in Saoedi-Ara- bië een grote bloemsiershow in gericht. Zijn arrangementen zijn bovendien geregeld op de Neder landse televisie te zien. Den Daas is ook een toonaangevend ont werper voor Nederlandse bloe mencorso's. Hij werd meerdere keren kampioen van Nederland. Op de expositie in Zevenhoven zijn allerlei genres van zijn kunst Twee "schilderijen" van droogbloemen te zien: wanddecoraties, grote ruimtelijke komposities, boeket ten waarin kleur een hoofdrol king speelt en experimentele "plastic- Temidden ken" die een abstracte verwer- dingen i '7~' Diefstal van bloembollen NOORDWIJKERHOUT - Een bol- lenkweker van de 's-Gravendam- seweg in Noordwijkerhout heeft gisteren aangifte gedaan van de diefstal van 48 zakken met bloembollen van zijn erf. De waarde van de hyacintenbollen bedraagt 3400 gulden. De diefstal is waarschijnlijk in de nacht van dinsdag op woensdag gepleegd. Het kruising (beter bekend als "het kruispunt bij 't Soldaatje") wordt nog dit jaar veiliger ge maakt. Dit heeft de provincie Zuid-Holland, die het kruispunt bezit en onder houdt. toegezegd. De provincie omschrijft het kruispunt als "meer dan gemiddeld gevaarlijk voor het langzame verkeer". In het verleden heeft er een aantal ongelukken en bijna-ongeluk- ken op de kruising plaatsgevon den. Om aan deze onveilige toe stand een einde te maken gaat de provincie de voorrangsregeling voor het langzame verkeer ver anderen. Fietsers en bromfiet sers die op het fietspad naast de 's Gravendamseweg rijden, moe ten voorrang gaan verlenen aan de automobilisten die de Jacoba van Beierenweg willen inrijden. Het fietspad wordt ter hoogte van de kruising een eind van de 's Gravendamseweg afgebogen Automobilisten diY de Jacoba van Beierenweg inrijden hebben daardoor meer tijd om de fietsers en bromfietsers in de gaten te houden. Omdat het fietspad niet meer zo dicht bij de kruising ligt, krijgen de automobilisten als het ware een rustpauze. Bochten Het kruispunt bg 't Soldaatje is volgens J. Dirkse zeer onover zichtelijk door de bochten die de s Gravendamse weg maakt voor en na de kruising. Verder vindt hij het kruispunt gevaarlijk om dat automobilisten het verkeer uit de richting S—WlhlIlB vin wel niet kunnen zien aankomen. De brug over de Zandsloot ont neemt hun het zicht op dit ver keer. Om automobilisten de gelegenheid te geven het tegemoet- en achter opkomende verkeer beter te vol gen. gaat de provincie een voor- sorlcerslrook maken voor het verkeer dat linksaf wil slaan, naar de Jacoba van Beierenweg Om ruimte voor de voorsorteer- strook te maken, zal de weg naar het noorden toe worden ver breed. De gemeente Voorhout kan de plannen voor de aanleg van de voorsorteerstrook niet bevesti gen. De gemeente is wel op de hoogte van de veranderingen voor het langzame verkeer De provincie beschikt over het geld voor de wijzigingen. Wanneer de werkzaamheden zul len beginnen is nog niet precies bekend. De provincie hoopt voor het eind van 1981 een flink stuk te zijn opgeschoten met de her ziening van het kruispunt i droogbloemen zijn. de vele andere kijk- Jacques Saloon werken de arrangementen van Wout den Daas als een poëtisch element; een verbinding tussen natuur en kunst, in bijna letterlg- ke zin. De expositie is te zien t/m 24 oktober. ALKEMADE - De Alkemadese af deling van de vereniging voor Milieudefensie wil dat er in de gemeente een milieu-ambtenaar wordt aangesneld Volgens voor zitter C. van Zeil is dat hard no dig om het grote aantal klachten dat de vereniging nu binnen krijgt over stank- en geluidsover last. illegaal vuilstorten en derge- lgke te onderzoeken. De Alkemadese Milieudefensie krijgt momenteel vgfhonderd gulden per jaar subsidie van de gemeente. In ruil daarvoor ver werkt de groep vrgwilligers alle binnenkomende milicuklachten. Het aantal klachten is volgens Van Zeil echter zodanig uit de hand gelopen dat vrijwel alle tijd van zgn afdeling in het onderzoe ken ervan is gaan zitten. "We gaan er dan ook steeds meer toe over om klachten door te spelen naar de gemeente Misschien komt het gemeentebestuur dan tot de ontdekking dat er vol doende werk is om in elk geval Twee jaar geleden hebben de Alke madese milieubeschermers al aangedrongen op de komst van een milieu ambtenaar, zonder succes overigens. "Er wordt in het gemeentehuis gedacht: dat doet die milieugroep wel. Maar dat kan natuurlijk niet zo blij ven". zegt Van Zeil. Hg denkt aan de andere kant wel dat men sen gemakkelijker met klachten, die vaak over buren of buurtge noten gaan. naar mensen van de milieugroep gaan dan naar de ge meente of de politie De leden proberen dan te bemiddelen in zo n conflict, maar daar gaat vol gens Van Zeil wel erg veel tgd in zitten. "Wg zgn ervan overtuigd dat wanneer er een milieu-amb tenaar zou komen en daar be kendheid aan zou worden gege ven. deze man die taak uitste kend van ons over zou kunnen nemen", aldus Van Zeil.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23