Drie nieuwe YW-modellen Shell: ziiinig- heidsrit met gewone auto's Tweede generaties van Polo en Derby Verdeling bisdom heilloos Ruim 150 doden door afslaande vrachtauto DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1981 Shell houdt al enkele jaren wedstrijden in zuinig-rijden. Op 5 juni volgend jaar wordt er weer zo'n race gereden, maar de opzet is dan grondig ge wijzigd. Tot nu toe vroeg de oliemaatschappij aan onder wijsinstellingen als techni sche hogescholen en hts'en om bijzonder zuinige vehi kels te bouwen. Maar dat stond natuurlijk een fiks eind van de realiteit af. Daarom is in samenwerking met het ANWB-blad "Auto kampioen" besloten volgend jaar met heel gewone auto's op het circuit van Zandvoort op weg te gaan. Normale au to's uit de serieproduktie, met benzine- of dieselmoto- Het is de bedoeling dat de ma ximaal 120 deelnemers hun wagens dusdanig verbeteren dat er een zo groot mogelijk aantal kilometers per liter brandstof kan worden gere den. Het is de bedoeling een dikke 42 kilometer zo zuinig mogelijk te rijden onder om standigheden die zoveel mo gelijk overeenkomen met die in het normale verkeer. De wagens mogen niet ouder zijn dan vijf jaar en slechts beperkte wijzigingen zijn toe laatbaar. Er wordt gereden in vier gewichtsklassen. Per klasse wordt een aantal prij zen beschikbaar gesteld. De auto's worden tevoren ge keurd, de rijders moeten in het bezit zijn van een geldig rijbewijs. De volledige regle menten zullen ongeveer half oktober uitsluitend schrifte lijk kunnen worden aange vraagd bij de redactie van de Autokampioen aan de Wasse- naarsweg 220 in Den Haag. De inschrijving wordt geac cepteerd ir» volgorde van bin nenkomst. Volkswagen staat op de autotentoonstel ling van Frankfort met maar liefst drie nieuwe modellen. De Polo en de Derby zijn in een nieuw pakje gestoken. En de top van de VW- lijn wordt van nu af aan gevormd door de Santana: een luxueuze sedan met dezelfde motorenreeks als de Passat. De vernieuwde vormgeving van de Polo en de Der by is duidelijk gedicteerd door de resultaten in de windtunnel. Wil men een lage luchtweerstand bereiken (en dat is met de hoge benzineprijs van vandaag de dag zeker voor zulke kleine karretjes broodnood) dan komt er zoiets uit de bus als de Mini-Metro van British Leyland laat zien. Diezelfde lijnen vindt men nu ook terug in de drie- deurs Polo van Volkswagen en de daarvan afge leide tweedeurs sedan Derby. De lichtste motor van de vier die men voor de Polo of Derby kan kiezen is wat inhoud betreft iets opgevoerd: van 900 naar 1050 cc. Daarmee is deze 40 pk krachtbron wat elastischer geworden en bij de lagere toerentallen ook wat stiller en zuiniger. De top ligt bij de 135 kilometer per uur. Verder kan men kiezen voor een 1,1 liter motor van 50 pk die 140 km snelheid kan halen, een 1,3 liter motor van 160 pk die naar een top van 155 km reikt en tenslotte een krachtbron van 50 pk voor superbenzine, die in de extra zuinige Formule E wordt geplaatst. Zoals alle Volkswagen-modellen 1982 worden de Polo's en de Derby's aangeboden in drie versies. Al naar gelang de royaliteit van de uitrusting: C, CL en GL. Wat al dat fraais moet gaan kosten is voor Neder land nog niet bepaald. Het zal trouwens nog wel enkele maanden duren eer deze vernieuwde mo dellen op de Nederlandse markt zullen verschij- Dat laatste geldt onverkort ook voor het nieuwe vlaggeschip van de Volkswagen-vloot, de Santa na. Het zal geen autoliefhebber verbazen dat de vormgeving sterk aan de grote Audi's doet den ken. Het zijn toch allemaal vogels uit één nest. De Santana is op de VW-ranglijst boven de Passat geplaatst. Dat zal te zijner tijd ook wel in de prijs tot uiting komen. Dat komt voornamelijk omdat de constructeurs hebben gezocht naar een ruime,rustige, comfor tabele en prettig luxueuze klassieke limousine, met grote kofferbak. In de filosofie is geen ruimte voor een simpele C-uitvoering. De Santa- De tweede generatie VE-Polo Een wat gestroomlijnder Derby II na is alleen met wat meer luxe aan boord als CL of GL verkrijgbaar De motorenreeks is dezelfde als bij de Passat. Ter herinnering: 1.6 liter 75 pk —top 160 km. 1.6 liter - 85 pk -top 166 km 1,9 liter(5 cilinder) - 115 pk - top 184 km. 1,6 liter diesel - 54 pk - top 140 km. De techniek van de Santana laat uiteraard weinig te wensen over. Bijvoorbeeld voorwielaandry ving, zelfcorrigerende stuurinrichting, zclfstabi- liserende achteras met koerscorngerende lagers, exacte tandheugelbesturing en diagonaal ge scheiden remsysteem. VW-vlaggeschip: Santana Volkswagens nieuwste, de Santana, zal ook in Japan worden gemaakt. VW heeft daartoe een overeenkomst getekend met Nissan, de fabrikant van de Datsuns. De produktie zal in het najaar van 1983 beginnen. De eerste jaren is een jaarlijkse produktie van 60.000 stuks voorzien (waarvan er 12.000 zijn bestemd voor de export), maar als de zaken goed gaan kan die produktie worden verdubbeld. Nissan neemt de verkoop in het verre Oosten voor zijn rekening. Een deel van de onderdelen zal uit West-Duits- land worden geïmporteerd. Ford Natuurlijk stond in Frankfort ook Ford met zijn hele reeks modellen te pronken. Inclusief de Bra vo-varianten van de Fiesta en de Taunus. die om zo te zeggen "wegens enorm succes zijn gepro longeerd". De wijze waarop het publiek op deze speciale aan biedingen heeft gereageerd heeft er niet alleen voor gezorgd dat de teruggang van Ford zeer be perkt is gebleven maar heeft Ford in Nederland ook naar de tweede plaats gehesen. Vlak achter de al lang en nog steeds leidende General Motors. In feite vormt dit verkoopsucces een merkwaardi ge tegenstelling met de desolate toestand waarin het bedrijf Ford Nederland zich op dit moment bevindt... Overigens stond dezer dagen op de Veluwe het he le aanbod van de vernieuwde Granada ter be schikking van de autopers. De vernieuwingen - zo bleek mij - zijn niet dusda nig spectaculair dat ik van een andere auto zou willen spreken. Eigenlijk is alleen de extra zuini ge 1600 cc-versie een nieuwe eend in de Granada- bijt. Natuurlijk is die auto wat trager en wat minder vin nig. Maar hij rijdt goed, zit goed. stuurt goed. ligt uitstekend op de weg en haalt nog altijd een top van tegen de 150 kilometer per uur Dat is dan de goedkoopste Granada: bijna 24 mille Vingerhoedje zou benzine besparen De Franse ingenieur Albert Pel len n toont hier het door hem geconstrueerde "geperforeer de vingerhoedje" waarmee benzine zou kunnen worden bespaard Hij zegt dat als je dat appa raatje (de z.g. ES-22) plaatst in het mlaatspruitstuk onder de carburateur de auto tien procent of nog meer zuiniger wordt. Dat zou komen omdat er een grotere werveling ontstaat waardoor benzine en lucht zich beter kunnen vermengen en derhalve een vollediger verbranding plaats heeft. Bijkomende winst minder slijtage en minder schadelij ke uitlaatgassen. Het klinkt allemaal erg aanne melijk. Dubbel jammer dat importeur Tredis uit Rotter dam ter introductie zo'n knullige bijeenkomst op touw had gezet in het Brug restau rant bij Burgerveen. De weekblad-journalist die tweemaal met dezelfde auto op stap moest éénmaal zon der en éénmaal met "vinger hoed" - Jctcam tot heel andere resultaten dan ir. Pellerin ons had beloofd. Bij ivat hoge re snelheden (zo'n 130 km per uur) boekte hij helemaal geen benzinewinst Hij redde overigens de bijeen komst met de verklaring dat hij in zijn pnvé-auto al dui zenden kilometers met dat hoedjehad gereden Ge middelde winst: vijf procent. Het apparaatje is leverbaar voor ongeveer NO autotypen en kost 145 gulden roor een enkelvoudige carburateur en 275 gulden voor een dubbele. Exclusief montage "Een handig middenklasser- tje... Ruim, rustig goed han teerbaar, vast op de weg en natuurlijk als elke Citroen goed in zijn veren". Dat ongeveer schreef ik dik twee jaar geleden toen de Ci- troèn Visa zijn opwachting op de Nederlandse markt had gemaakt. Een leuk karretje dat in twee sterk uiteenlo pende versies was versche nen. Twee totaal verschillende au to's. De editie met de motor van 652 cc inhoud kon uiter aard nauwelijks meer zijn dan "een veredelde eend" met dat karakteristieke ge luidje van de luchtgekoelde motor. Aan de andere kant stond de Super met een wa- tergekoelde 1124 cc motor van 57 DIN-pk en een top snelheid van rond de 150 ki lometer per uur. Dat was naast de GS Citroèns verte genwoordiger op de druk be klante middenklas-markt. Inmiddels is alweer de tweede generatie van deze Visa ver schenen. Uit enquêtes onder de klanten was gebleken dat die graag wat wijzigingen wilden in het uiterlijk van de wagen. De voorkant vond men niet al te mooi en de ach terkant werd als "te gecom pliceerd" bestempeld. Dus kwamen er een nieuwe grille, werden de bumpers voor en achter wat veran derd, wat er iets aan de kop lampen gedaan, kreeg de wa gen andere wielen en brede beschermstrips langs de zij kanten enzovoorts. Zo'n nieuwe "make-up" is niet zo verschrikkelijk moeilijk voor een autofabrikant. Lastiger lag het bij de algeme ne wens naar wat minder ver bruik. Ik heb het al bij herha ling gezegd, de verdiensten van een auto worden van daag de dag het breedst uit gemeten aan de benzine pomp. En wat dat betref lag de Visa eigenlijk niet zo erg gunstig in de markt. Toen ik mijn bevindingen met de eerste generaties Visa's op papier ging zetten moest ik constateren dat de Spécial en de Club (dus de wagentjes met de 652 cc motortjes) voordelig genoeg uit de voe ten konden maar de Super toch altijd nog om en nabij de één op tien draaide. Wie ervaring had met de Ci troen GS zal van dat verbruik niet hebben opgekeken maar het zijn toch te hoge cijfers om daarmee de grote trom te kunnen roeren. Geen wonder dat men achter de schermen bij Citroen heel intensief aan dit onderdeel van de auto heeft gesleuteld. Met succes moet ik zeggen... Citroen heeft bij de introductie van de tweede generatie Vi sa's twee nieuwe edities naar voren geschoven. In de eerste plaats de zogenaamde Super E. een extra zuinige uitvoe ring. Door aanpassing van de overbrenging zouden de con structeurs erin zijn geslaagd bijna twintig procent brandstof te besparen in ver gelijking met de vorige Su per. Dat is nogal wat. En dat zonder dat er aan rij-eigen- schappen zou zijn ingeboet. Dat wagentje kost nu kant en klaar thuis 14.810. Ik heb echter voor een her nieuwde kennismaking de voorkeur gegeven aan de enig echte nieuweling in het Visa-gezelschap: de Visa II Super X. De zwaarste, sterk ste, snelste en natuurlijk ook de duurste editie: rijklaar ƒ.15.700 (dat is een basisprijs van 15.060 gulden). Deze Super X heeft een motor van 1219 cc inhoud met een vermogen van 64 DIN-pk en dat is bij dat wagentje van 815 kilo goed voor een maxi mum-snelheid van tegen de 160 kilometer per uur. Het is inderdaad een uiterst vinnig spintertje. Men kan er snel mee optrekken en de maximumsnelheid wordt heel gemakkelijk bereikt. Het is onzin te beweren dat zo'n 1200 cc krachtbron zijn werk geluidloos kan doen. Geen enkele middenklasser is echt geruisloos, maar het geluidsvolume loopt bij deze Visa II Super X niet de spui gaten uit. Ik heb destijds al de lof gezon-* gen van de uitrusting van de auto. Het dashboard (met de "satelliet" vlak achter het stuur) is niet fraai maar wel uiterst functioneel. De stoe len zitten goed. de besturing en de schakeling is soepel ge noeg. Binnenkort is ook een versie met een vyf-bak ver krijgbaar. Jammer misschien dat de achteruit wat erg ver naar rechts zit. Daardoor zit de bestuurder nog wel eens de man of hem zit. Ook ben ik nog steeds niet ver rukt van dia i nki la ruiten wisser. Zelfs na een mistige ochtend was het al moeilijk de ruit goad afchoon te krij gen Maar dat zijn slechts kritische nootjes m een verder heel welklinkend oordeel. In het byzonder ben ik te spre ken over de mate waarop de constiuctaun trin sfyn ge slaagd het verbruik te verbe teren. Zoals gezegd kwam ik twee jaar geleden met een Super in de buurt van de één op tien. Nu lag mijn gemid delde veel hoger Zelfs by wat meer stadsverkeer kwam ik tegen de één op elf. Maar ik heb ook één op ruim dertien gehaald en dat is een cyfer dat er voor zo'n pittig kracht- patsertje best mag zyn. wetgeving is op deze EG-ncht- lyn gebaseerd. Grove fouten. Nu de paus vrijwel is hersteld, vond het beraad van priesters en pastorale werkers in het bisdom Den Bosch het ver antwoord, hem de persoonlijke brief te sturen waartoe zij al in mei hadden besloten. In deze brief wordt de paus zeer drin gend gevraagd, elke verdeling van het bisdom Den Bosch te voorkomen en zo de geloofsge meenschap te behoeden voor een 'heilloze en rampzalige ont wikkeling'. Priesters en pastorale werkers wil len, dat voorrang wordt gegeven aan het herstel van vertrouwen en van een open communicatie tussen de 'Rome' en de Neder landse kerk. Directe aanleiding tot het schrij ven van de brief was het besluit- in-principe van de bijzondere bisschoppensynode (Rome 1980) om tot herindeling van de bis dommen te komen. "De dreiging van een verdeling zónder dat de direct betrokkenen daarin iets te zeggen hebben wekt onder ons grote onrust. Deze sluit aan bij het diepe onbehagen dat zich de laatste vijftien jaar onder ons heeft opgehoopt als gevolg van vele ingrijpende beslissingen van het hoogste gezag in onze kerk. Van een hoopvolle aanzet tot vernieuwing tweede Vati caanse concilie is niet veel overgebleven". Staat in de brief aan de paus. Voor de priesters en pastorale werkers in het bisdom Den Bosch is het een grote teleurstelling, dat sommige kerkelijke overheden de ontwikkelingen na Vaticanum 2 willen terugdringen. Zij hebben de indruk dat deze instanties de Nederlandse situatie in het ge heel niet aanvoelen en daardoor tot grove beoordelingsfouten zijn gekomen. Als voorbeelden wor den genoemd de kwestie inzake de Nieuwe Katechismus (jaren 60), de problemen rond het pasto rale concilie (1968-1970) en de be noemingen van de bisschoppen Simonis en Gijsen. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepbaarstelling P. de Vries Alblasserdam Gerefor meerde Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Middelburg H. Geertsma Nijverdal. te Ermelo Chr. van der Berg Zuidhorn Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Noordeloos A. van de Wcerd Zeist. Gerefor meerde Gemeenten: beroepen te Boskoop Chr. van de Poel Yerse- ke. Ds. J. J. Rebel - van 1974 tot 1979 christelijk gereformeerd predi kant in Sassenheim - is aan de Utrechtse universiteit gepromo veerd tot doctor in de godge leerdheid. De titel van zijn proef schrift is: 'Pastoraat in pneuma- tologisch perspectief. Een theo logische verantwoording vanuit het denken van A. A. van Ruler" Promotor was prof. dr. H. Jon ker. Dr. Rebel (50) heeft nu een functie bij de pastoraal-psvcho- logische leergang in Utrecht en het ziekenhuis 'De Lichtenberg' in Amersfoort. Realisme Kernwapens. De secretaris bui tenland van de Engelse Raad van Kerken, Paul Oestreicher. heeft op een vergadering van de christelijke afdeling van de Brit se beweging tegen atoombewa pening aangedrongen op eenzij dige stappen voor ontwapening. Hij noemde het afwijzen van kernwapens geen ideaal maar 'christelyk realisme'. Oestreicher, die vice-president is van de christelijke afdeling, hield de 900 aanwezigen in de kathedraal van Coventry uoor, dat het niet realistisch is, hoop te vestigen op onderhandelingen over ontwapening tussen Oost en West. "Ergens moet een begin worden gemaakt. Waarom doen wij dan niet de eerste stap0" De leiders moeten ervan overtuigd worden, dat de 'politiek van de sterkste' ook hun kinderen en kleinkinderen in het onheil zal storten. Namens het Nederlandse Interker kelijk Vredesberaad riep ds J. van Veen dc deelnemers op hun voordeel te doen met de ervarin gen die de Nederlandse vredes beweging de laatste jaren heeft opgedaan. "Als de kerken zich eensgezind achter een christelij ke vredespolitiek opstellen, kun nen zij in het algemeen invloed uitoefenen «p de regeringapoli- tiek in hun land", zei ds. Van Veto. Lutherse kerken in dc Ver enigde Staten leveren in een brief aan president Reagan scherpe kritiek op het Ameri kaanse veto in de Verenigde Na ties tegen een veroordeling van de Zuidafrikaanse inval in Ango la. "Door dat veto heeft Amerika ertoe bijgedragen, dat het ge weld in Zuidelijk Afrika onver minderd doorgaatschrijven ze. "Ook heeft het veto een kloof doen ontstaan tussen Japan en Europa enerzijds en Amerika an derzijds, terwijl de meeste Afri kaanse staten verbitterd zijn over deze houding DEN HAAG (ANP) - In de periode 1975 tot 1980 znn bij botsingen met rechtsafslaande vrachtwa gens ruim 150 verkeersdeelne mers om het leven gekomen. On geveer negentig procent van de slachtoffers was bromfietser of fietser. De vrachtwagen heeft hiermee een zeer groot aandeel in het aantal dodelijke ongeval len met rechtsafslaand verkeer. Deze gegevens staan in een advies van de Stichting Wetenschappe lijk Onderzoek Verkeersveilig heid (SWOV), dat werd opgesteld op verzoek van de Rijksdienst voor het Wegverkeer Deze dienst wilde weten of de EG- richtlynen op dit gebied vol doende aandacht besteden aan het zichtveld rechts van de vrachtwagen. De Nederlandse Ketel ontploft in operatiekamer ROTTERDAM (ANP) In een ope ratiekamer van het Bcrgwcgzie- kenhuis in Rotterdam is gister avond een dikwandige ketel ont ploft die wordt gebruikt voor het onder hoge druk steriliseren van instrumenten. Als gevolg van de explosie raakte éen verpleegkun dige licht gewond. Er werd vry veel schade aangericht. Dc SWOV komt tot de conclusie dat het ontbreken van goed zicht by de vrachtwagenchauffeur op het verkeer van rechts en achter hem van invloed is op het ont staan van deze ongevallen Ver schillen in massa, afmeting en vorm tussen vrachtwagens en fietsers en bromfietsers houden verband met de ernstige afloop van deze botsingen, meent de SWOV. SchiphoUijn naar station in Zaandam AMSTERDAM (GPD) - In Amsterdam West is vanmid dag het startsein gegeven voor de aanleg van dc spoor baan die dc Schiphollyn gaat verbinden met het Centraal Station in Zaandam Dc Am sterdamse wethouder van openbare werken. Spoclslra. sloeg dc eerste paal voor een viaduct over de Henk Snec- vlietweg In totaal zullen twintig viaducten worden ge bouwd om de Schiphollyn vanaf dc middenberm van Rijksweg 4 door het weste lijk stadsdeel te leiden naar het station Sloterdyk. dat binnen enkele jaren totaal vernieuwd zal zyn om het ex tra treinverkeer op te kunnen vangen. Voor de aanleg van de nieuwe spoorbaan hoeven geen hui zon gesloopt te worden, want het traject heeft al sinds de ja ren dertig de bestemming van openbaar vervoer. Als werkverschaffingsproject werd in die tyd besloten tot aanleg een ringspoorbaan om de stad Het work is nooit ver der gekomen dan een /and bedding dwars door de duin stede van Amsterdam-West. Volgens dc Nederlandse Spoorwegen kan het werk binnen zes jaar klaar zyn. Als vrachtwagenchauffeurs zich houden aan de EG richtlynen voor buitenspiegels kunnen ze toch grote delen van de rechter- en achterzijde van de wagen niet zien De SWOV suggereert dat een compromis moet worden ge vonden tussen het aanbrengen van vlakke en enigszins gekrom de spiegels. De vlakke zijn nood zakelijk voor het bepalen van snelheid en afstand tot andere verkeersdeelnemers terwijl de gekromde het gebied vergroten waar men zicht od heeft Ook kan vergroting van de zijrui ten in deuren of het aanbrengen van extra ruiten en spiegels het zicht van de chauffeur enigszins verbeteren Afscherming aan de zijkant van vrachtwagens (wie len) is daarnaast een middel om de ernst van de ongevallen te verminderen, meent de SWOV

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21