LEIDSCH m. DAGBLAD Pools bloedbad dreigt Wapengesprek VS- Rusland op komst SQÖsq Bom verwoest Palestijns hoofdkwartier Broodprijs omhoog Voorwaardelijke straf voor schieten op ex-echtgenoot Communistische partij waarschuwt Sohdariteit WEttimasr HOUDT tl AND BDiTLNUiy Jf Protest stopt proef radio-actief zand DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36578 Ondeur G Koopman 1 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN AMSTERDAM (GPD) - Engelse jongelui hebben gisteren vóór en na de wedstrijd Ajax-Totten- ham huisgehouden in het centrum van Amsterdam, de Zeedijk en bij het Cen traal Station. Bij een mas sale vechtpartij tussen En gelsen en Surinamers werden twee Engelsen neergestoken. Zij moes ten zwaar gewond in een ziekenhuis worden opge nomen. In totaal werden 32 arrestaties verricht, waarbij één Nederlander was betrokken. Rond half twee afgelopen nacht was de rust weergekeerd. De jeugdige Tottenham-aanhan- gers, die klaarblijkelijk niet al leen voor hun favorieten waren gekomen, raakten 's middags in gevecht met een groep van 200 Surinamers op de Amsterdamse Zeedijk, waarbij twee gewonden vielen. De aanleiding van de vechtpartij is bij de politie niet bekend: ,,Wel bevonden zich en kele 'skinheads' onder de Engel se supporters die, zoals we alle maal wel weten, niet zo gesteld zijn op de zwarte medemens", al dus de politievoorlichting. De knokpartij vormde een onder deel van het voorspel van de voetbalwedstrijd Ajax-Totten- ham Hotspur. Duizend Engelse voetbalsupporters waren voor dit Europa-Cupduel speciaal naar Amsterdam gekomen. Som migen besloten er een uitgebreid feest van te maken en waren dinsdag al in de hoofdstad. Dins dagnacht al moesten zeven En gelse supporters in een café aan de Amsterdamse Martelaars gracht worden gearresteerd we gens het veroorzaken van een vechtpartij. De helft van de gearresteerde „voetbalsupporters" is gister avond door de vreemdelingen dienst op de boot terug naar En geland gezet: de wedstrijd heb ben ze niet kunnen zien. Nadat de meeste jeugdige Engel sen na de wedstrijd met bussen waren vertrokken, zocht een kleine groep echter weer de bin nenstad op. De politie was hier op voorbereid. Zij had voor even tuele schermutselingen rond de wedstrijd extra mankracht opge roepen. Afhankelijk van bakkers-cao ROTTERDAM (GPD) - Brood zal eind deze maand een paar cent duurder worden. Hoe veel, is afhankelijk van het tot stand komen van een cao voor het bakkerspersoneel. Bij het ministerie van econo mische zaken ligt in elk geval een aanvraag voor een prijs verhoging. Tijdens een toelichting op de halfjaarcijfers van het meel- en broodconcern Meneba vertelde het bestuur, dat dc broodprijs het afgelopen halfjaar eindelijk op een re delijk niveau lag. De cao voor het bakkersperso neel had echter al op 1 april moeten worden afgesloten. Wanneer er nu een nieuwe cao komt. zal die alsnog in de broodprijs doorberekend moeten worden. Elke cent op een brood kost Meneba 900.000 gulden. (Zie ook pagina 25) (Van e verslaggevers) LEIDEN - Een 36-jarige inwoonster van Leiden hoeft niet de gevangenis in voor het lossen van geweerschoten op haar ex-man. De Haagse recht bank veroordeelde haar vanmorgen tot zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van driejaar. Twee weken geleden had de officier van justitie, mr. Klein Breteler zes maanden gevangenisstraf geéist tegen de De Leidse vrouw blijft gedurende de proeftijd wel onder toezicht van de Algemene Reclassenngs Vereniging (AVR). De vrouw had in de nacht van 17 mei haar ex-man met behulp van een geweer uit haar huis verdreven. De man raakte daarbij gewond aan beide armen en moest worden opgenomen in een ziekenhuis. Aanlei ding waren jarenlange pesterijen van de man, van wie de vrouw vorig jaar is gescheiden. w rdt mr Van Agt had coalitie niet verwacht (Van e r verslaggevers) LEIDEN - Premier Van Agt had in de kabinetsformatie niet ver wacht dat de PvdA bereid zou zijn voldoende concessies te doen om de nieuwe coalitie van CDA, PvdA en D'66 mogelijk te maken. In een interview met Vrij Nederland van deze week zegt hij dat hij "heel lang" heeft ge meend dat de huidige combina tie niet levensvatbaar zou blijken te zijn. Volgens Van Agt heeft hij ten min ste één keer de formatie gered. Pat was toen de PvdA begin juli instemde met zijn premierschap, maar tegelijkertijd eiste dat Van Thijn (PvdA) de derde informa teur zou worden. Van Agt is hier mee uiteindelijk akkoord gegaan omdat anders dc twee overige in formateurs De Koning en Lub bers de functie van Van Thijn vermoedelijk zouden hebben waargenomen, zegt hij tegen VN. Veel bewolking Veel bewolking en In het noorden cn westen enige regen. Minimumtempe ratuur omstreeks 13 graden. Middag- temperatuur van 18 graden in het noordwesten tot 22 graden in het zuid oosten van het land. Matige zuidelijke (Opgemaakt om 11.15 uur). 18 september 1981 Zon op: 07.19. zon onder: 19.48 uur Maan op: 22.20, maan onder: 12.36 uur Waterstanden Katwijk: hoogwater 6.40 en 18.55 laagwater: 2.54 en 14.51 uur. BRUSSEL (DPA/AFP/UPI/Reuter) De Verenigde Staten hopen eind november of begin decem ber te beginnen met onderhan delingen met de Sowjet-Unie over beperking van de middel lange afstandsraketten. Dat is gisteren van Amerikaanse zijde vernomen in Brussel, waar NA- VO-diplomaten bij elkaar kwa men om te spreken over de on derhandelingen. De Amerikaanse reactie wordt be schouwd als een vorm van berus ting in het Nederlandse besluit om voorlopig nog geen beslis sing te nemen over de plaatsing van nieuwe kernraketten. Ameri kaanse functionarissen zeiden tevreden te zijn over het ant woord van West-Europa op de voorstellen van Washington. In elk geval Italië en Groot-Brittan- nie zijn wel bereid tot eventuele plaatsing van nieuwe kernraket ten. Gesproken is over de moge lijkheid om de plannen voor nieuwe kruis- en Pershing-2 ra ketten in vijf Europese landen te laten varen in ruil voor een stap van de Sowjet-Unie in de rich- In diplomatieke kringen rond de NAVO wordt verwacht dat de besprekingen tussen de VS en de Sowjet-Unie op 17 november in Genève beginnen. De ministers van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie, Alexander Haig en Andrej Gromyko, zullen volgende week in New York gaan bepraten waar en wanneer onderhandeld gaat worden. Volgens defensiekringen in Was hington is de Amerikaanse zee macht overigens van plan haar vloot voor 1990 uit te rusten met meer dan 2500 kruisraketten. (Zie ook pagina 9) Tekenverbod in rechtzaal AMSTERDAM (GPD) - Van morgen is in Amsterdam de geruchtmakende rechtszaak rond ex-notaris mevrouw Slis-Stroom begonnen. Bij het begin van de zitting kre gen alle bezoekers een brief, waarin expliciet werd ver meld dat er geen tekeningen of portretten van haar tijdens de zitting mogen worden ge maakt. De tekenaars werden door mr. Smallenbroek, verdediger van mevrouw Slis, zelfs spe ciaal naar voren geroepen om het verbod goed in hun ge heugen te prenten. Als er wel tekeningen of foto's zouden worden gemaakt, zal me vrouw Slis zich beroepen op de Auteurswet en aanspraak maken op schadevergoeding. De tekenaars besloten toch hun werk te doen en een eventue le beslissing over publikatie aan hun hoofdredacties over te laten. Nieuw*Nieuw In de sleuteltles-rubriek Voor u als abonnee start het Leidsch/Alphens Dagblad vandaag met een nieuwe rubriek, namelijk VISDETAILLISTEN. Voor de ware liefhebbers speciale aanbiedingen. Voor de detaillist een nieuwe moge lijkheid van adverteren Bel voor in lichtingen 071-143545. Klik In de rubriek Vlsdetallllsten. k» rubrieksadvertenties WARSCHAU (GPD/Reuter/AFP) - De Poolse communisti sche, partij heeft gisteravond gewaarschuwd voor „een bloedbad", wanneer de vrije vakbeweging Solidariteit politieke macht blijft opeisen. In de gebrachte boodschap van het politbureau, het dage lijks bestuur van de partij, werd gesteld dat de Poolse staat „alle middelen zal gebruiken" om te verhinderen dat „contrarevolutionairen" macht en gezag van de partij aantasten. Solidariteit heeft inmiddels vandaag de beschuldigingen verworpen en de communistische partij "gebrek aan rea liteitszin" verweten. de ministers Den Üyl en Terlouw. De demonstranten werden later toegesproken De voor de televisie voorgelezen verklaring van het Politbureau volgde op een oproep van de be kende Poolse dissident Jacek Kuron tot vorming van een 'co mité van nationale redding', dat de regeringsmacht in Polen zou moeten overnemen en is de eer ste officiële reactie op het vorige week geindigde congres van So lidariteit. Het politbureau be schuldigt Solidariteit ervan een „oppositionele organisatie op te bouwen die openlijk streeft naar verandering van het politieke systeem in Polen" en noemt de verklaring verklaring van steun aan de vorming van vrye vakver enigingen in de andere Oostblok landen "een waanzinnige provo catie tegenover de met Polen verbonden landen". Eerder kwamen er al afkeurende reacties opgeroepen van Mos kou, terwijl zelfs het gematigde Hongarije fel van zich afbeet. De partijtop in Polen dient nu dui delijk te maken wie werkelijk de macht in handen heefl.Tegen- over de harde reactie van het Po litbureau stond gisteren een op roep van het gehele Poolse epi scopaat aan Solidariteit en de communistische leiders in Polen rond de onderhande bij kwam de oproep van Jacek Kuron, die beweert dat de rege ring de controle over het land heeft verloren Hij wil met dc vor ming nationaal comité door Soli dariteit, kerk. partij en regering een tijdelijke bestuursmacht vor men in afwachting van vrije ver kiezingen. Kuron geldt als advi seur van Solidariteit en heeft grote invloed in de Warschause afdeling van de vrije vakbewe ging, die als één van de meest mi litante geldt 30 PAGINA'S Minister Van Thijn Kabinet is tegen blokkade Dodewaard PAGINA 7 Centrumblok in Engeland gevormd PAGINA 9 Utrecht wint van HSV, verlies Ajax PAGINA 15-17 Philips Duitsland: verlies 80 miljoen PAGINA 25 lingstafel plaats te r Daar- SIDON, LIBANON (Reuter) - Een zeer zware ontploffing heeft gen het hoofdkwartier van de Palestijnse en linkse guerrillastrijders in de stad Sidon in het zuiden van Libanon verwoest. De ontploffing is naar alle waarschijnlijkheid veroorzaakt door een bom die was neergelegd in een auto vóór het gebouw in het centrum van de stad. Geldtransport overvallen: 5 miljoen zoek LONDEN (UPI) - Op een weg ten oosten van Londen hebben zes mannen gisteren een overval uitgevoerd op een gepantserde geldtransportwagen. Met een cirkelzaag sneden ze het voer tuig open en gingen er vandoor met circa vijf miljoen gulden. De overvallers ontsnapten in twee auto's, die later een paar kilometer verderop leeg werden aangetroffen. Het is de grootste roofoverval in Engeland sinds de grote trein- roof in 1963. DEN HAAG (GPD) - Rijkswater staat heeft afgezien van het plan om deze maand radio-actief zand in de Noordzee te storten voor grondmetingen na een protest hiertegen van een eigen ambte naar. De grondmetingen zijn no dig om vast te stellen op welke minimale afstand voor de kust zand kan worden gewonnen voor gebruik op het land. Aanvanke lijk zouden de metingen voor IJ- muiden hebben plaatsgehad, maar Rijkswaterstaat gaat nu een andere plaats zoeken Volgens Rijkswaterstaat is het ge bruik van radio-actief zand de beste methode om vast te stellen welke bewegingen het bodem- zand van de Noordzee maakt. Het werkt beter dan gekleurd zand. In het begin van de jaren zestig zijn dergelijke proeven ook al genomen. Daarbij wordt gebruik gemaakt van radio-actieve glasparels die worden vermengd met een con tainer onbesmet zand voordat het in zee wordt gestort. Met de metingen moet volgens Rijkswa terstaat vervolgens direct wor den begonnen omdat na zeven maanden de radio-activiteit al sterk is teruggelopen en de me tingen dan nauwelijks meer kun nen worden verricht. Een ambtenaar van Rijkswater staat. Luck Overmars. werd op de proeven van zijn werkgever geattendeerd bij de laatste nieuwjaarstoespraak waarin van een en ander melding werd ge maakt. "Mijn haren gingen recht overeind staan", zegt hij. "Ik ben principieel van mening dat de overheid geen stofTen aan het mi lieu moet toevoegen die daann van nature niet thuishoren. De vraag hoeveel radio-activiteit aanvaardbaar is, is voor my dan ook niet van belang". Volgens een woordvoerder van het ministerie van volksgezondheid zijn de hoeveelheden radio-acti- viteit by de proeven uiterst ge ring en derhalve toelaatbaar. LEIDSCH DAGBLAD Volgens ooggetuigen zijn tientallen mensen gedood of gewond, terwijl behalve het hoofdkwartier nog verscheidene omliggende gebouwen werden verwoest. Ook ontstonden er branden. Moordpoging in café: twee jaar (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/LEIDEN - Wegens een poging tot moord in een Leids café is de 34-jarige Leide- naar W. vanochtend door de Haagse rechtbank veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf Het vonnis was conform de eis, die de officier van justitie twee weken geleden uitsprak. De Leidenaar kreeg in juni ruzie in een café met dc even oude plaatsgenoot Van D en nam hem met een pistool onder vuur. Van D. moest direct daarna een spoedoperatie in het Acade misch Ziekenhuis ondergaan. Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Tel. S.v.p. bon ingevuld in een open enveloppe zonoer postzeycl opsturen nearLeidschDegbfed, Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL m de bus.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1