Feyenoord wint, "maar er is nog niets opgelost" AZ delêgelhandel Ajax staat stijf van bewondering voor Spurs op rozen HALVE FINALE Nederlandse zaalvoetbalbeker Donderdag 17 september (hedenavond). "DE TEGELHANDEL" tegen "VVIOH" (Geleen) Aanvang 20.15 uur 5 Meihal te Leiden DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1981 SPORT PAGINA 15 KRISTIANSAND (GPD) - De Noren hebben de naam uit stekende schaatsers te zijn, maar of ze ook kunnen voet ballen is nog maar de vraag. Landskampioen Start Kris- tiansand maakte in elk ge val niet de indruk een tegen stander te zijn waar AZ zich ernstig zorgen om behoefde te maken. Want afgezien van een juweel van een afstands schot van invaller Haugen, dat buiten bereik van doel man Eddie Treytel in het net verdween, blonken de Noren uit in machteloosheid. De uiteindelijke 3-1-overwin- ning van de Alkmaarse de butant in het Europa-Cup-I- toernooi onderstreepte nog eens dat AZ zich voorlopig geen zorgen hoeft te maken. Of, zoals AZ's beste man Jan Peters zich na afloop uit drukte: „Normaal gesproken zitten we op rozen en kun nen we onze aandacht weer volledig op de vaderlandse competitie richten. Het ech te werk in de Europa-Cup I begint pas in de tweede ron de". Voor zover de Noren nog enige hoop koesterden op het be reiken van de volgende ron de - iets dat tot dusver in de voorgaande zeven Europa- Cupoptredens niet was ge lukt - was na ruim een kwar tier voetbal al duidelijk dat het ook dit keer niet zou luk ken. Voor AZ '67 bleken de Noren een aardige sparring- partner die, en dat pleit voor de kampioenen uit het land der Vikingen, zich geen mo ment verlaagden tot gemeen of unfair voetbal. Peters in de 16de en Kist in de Zowaar is Feyenoord hier positief bezig. De Deen Johnny Jacobsen speelt t gem de bal door de benen van de Pool Pietryga (2). 23ste minuut van de eerste helft maakten duidelijk dat, als er al enige twijfel zou hebben bestaan over de win naar van dit Europa-Cup-I- duel, die twijfel op dat mo ment al volledig was wegge nomen. Keer op keer sneed het het vlijmscherpe mes van AZ '67 in dat eerste half uur in de zachte slagroomtaart van de Noorse verdediging. Tot driemaal toe onderscheidde doelman Roald Rorheim zich in het doel van Start Kristiansand. Drie minuten na de hervatting was het op nieuw raak. Dit keer door toedoen van Kees Kist, die een voorzet van links van de voet van Pier Tol uitstekend langs Rorheim kopte. Die 0-3-voorsprong was in fei te het resultaat van John Metgods aanwezigheid op het middenveld. Metgod strooide voortdurend met dieptepasses. Metgod over zijn rol als mid denvelder: „Ik wil er weinig woorden van vuil maken. Ik ben niet ontevreden. Maar ja, mijn voorkeur gaat nu eenmaal uit naar die plaats als libero". ROTTERDAM - De explosie bleef nog uit. Alleen omdat tegen Szombierki Bytom met veel ge luk het gewenste resultaat werd bereikt, ontplofte de bom gis teravond nog niet bij Feye noord. De 2-0-winst op de povere Polen leidde voor even de aandacht af van de huidige problemen, maar loste ze be paald niet op. De moeilijkheden zijn van dien aard dat ze niet met één fortuinlijke klap onge daan zijn te maken. Ben Wijnstekers, de man die eer der alle narigheid had blootge legd om de „verziekte sfeer" te zuiveren, besefte het. Dwars door het resultaatroesje heen, prikte hij naar de kern van de zaak. "We hebben net op het goe de moment ontzettend veel maz zel gehad", realiseerde de aan voerder zich. "Was het nu bij voorbeeld 0-0 gebleven, dan zou den er gekke dingen gebeurd zijn. Die kunnen zich trouwens nog voordoen, want dit succes is natuurlijk leuk, maar of er iets mee is opgelost is maar de vraag. Het positieve is alleen dat er weer gewerkt werd in de laatste twintig minuten. Voor die tijd kon je erg goed zien wat er alle maal fout zit". Dat is heel wat. Al voor het treffen had zich de zoveelste communi catiestoornis voorgedaan. Op he laatste moment had trainer Je- zek besloten niet Groenendijk en Stafleu op te stellen, maar toch Van Til en Troost. "Omdat Van Hanegem geen laatste man kon spelen", aldus de coach. "Ik had hem in eerste instantie als libero willen opstellen, maar gezien zijn rugklachten en de snelheid van de Poolse spitsen heb ik daar toch maar vanaf gezien. In over leg met hem". Van Hanegem wist echter van mets ("Van dat overleg heeft Je- zek zeker gedroomd, vannacht"), hetgeen typerend mag heten voor de wijze waarop tegenwoor dig gecommuniceerd wordt in de Kuip. waar de positie van Jezek er bepaald niet sterker op wordt door dit soort zaken. De coach heeft toch al geen grip meer op de spelers, hij kan ze nog maar moeilijk motiveren. Het was merkbaar op het veld. Zonder enig zelfvertrouwen wer- HAMBURG (GPD) Ooit slingerden Willy Carbo en Jan Wouters zich naar hartelust door diverse defensies. Op afdelingsniveau weliswaar, want beiden droegen destijds het zwart-rode hemd van amateurclub VV Utrecht. Van betaald voetbal droomde het duo slechts, totdat het mo ment daar was waarop de scouts van FC Utrecht de bril nog eens recht op de neus zetten en beider namen zorgvuldig in het notitieboekje schreven. Nu, zo'n vier jaar later, bouwden Carbo en Wouters eendrachtig aan een ongetwijfeld eens uitge probeerde combinatie, die mil joenenploeg Hamburger SV in ei gen Volksparkstadion met 0-1 op de knieën bracht. „Ik noem het nog twee apen. Hebben zomaar de lef om op die manier een coun ter te verzilveren", sprak Han Berger met een brok in zijn keel. De jonge FC Utrecht-trainer kon nog altijd nauwelijks geloven dat zijn „snotneuzen-team", zo als hij zijn ploeg pleegt te noe men, het bestaan had het grote HSV onder de duim te houden. Werklust, veel geluk, een formida bel keepende Hans van Breuke- len en wat tactische snufjes. FC Utrecht gooide het op hoop van zegen in de hoge hoed, waaruit na 90 minuten UEFA-Cup-voet- bal zowaar het verrassingskonijn kroop. „Dat is nu FC Utrecht", zei Berger, „zo onberekenbaar als het weer. Zo speel je een bal- lenpartij in Haarlem, zo maak je een droom werkelijkheid". „Voetbal is een onberekenbaar spel. Winst en verlies liggen niet kilometers, maar millimeters naast elkaar". HSV-trainer Ernst Happel bedient zich graag van dit soort terminologie, waarmee de Weense voetbalprofessor ove rigens zelden de plank misslaat. „De klap is hard aangekomen, maar opgeven doen we het na tuurlijk niet. Voetbal is toch niet te peilen?" Daar kwam Han Berger al snel ach ter, toen de torenhoge favoriete thuisploeg de wei in werd ge stuurd zonder linksachter Groh, maar met aanvalsspecialist Mi- lewski, die zich sinds maanden heeft te verzoenen met de reser vebank. Het nieuwtje van Hap pel doorkruiste aanvankelijk de bedoelingen van Berger, die daarom al na acht minuten ge noodzaakt was middenvelder Frans Adelaar te vervangen door verdediger Jan van den Akker. Met Flight als ver opgeschoven stootblok jegens Duitslands meest opkomende vleugelverde diger Manfred Katz, hoopte Ber ger op een afdoende barricade op de aanvoerwegen richting Hru- besch en Hartwig. Geslaagd Het plan mag als geslaagd worden beschouwd, ofschoon voor rust Milewski en Bastrup bijna profi teerden van de beruchte Kaltz- ADVERTENTIE V<<<<<<1<<<<<<I<1<<<<<< Bloemistenlaan 51 2313 BB Leiden, tel071 -14 46 42 D>A voorzetten vanaf de flanken. Toch werd HSV redelijk van het strafschopgebied gehouden, een les die Berger leerde na drie spio- nagereizen. „Vandaar dat we ook met Van der Lem. Carbo en Flight voorin hebben gespeeld. Hamburg was zowel gedwongen om niet massaal naar voren te stormen". Desalniettemin schiep HSV zich een serie kansen om van te smul len. De positiedekking, die Leo van Veen op de kleine strateeg Felix Magath verleende, stond aanvankelijk borg voor andere bronnen, waaruit de Duitsers putten. FC Utrecht werd dus als nog in een defensieve rol ge dwongen, maar accepteerde dat gegeven moeiteloos in het besef dat Hans van Breukelen inder daad is uitgegroeid tot een doel man van internationale allure. De tegenstootjes, die Utrecht voor rust plaatste via de overijverige Carbo, bleken een probaat mid del om even op adem te komen en bijvoorbeeld invaller Jan van den Akker langzaam gewend te maken aan de voor Milewski in gevallen Thomas Heeser. Van den Akker: „Ik was dolblij, dat die Milewski uitviel, want ik had maar weinig greep op hem. Met Heeser had ik minder moeite, niet alleen omdat die knaap een stuk minder beweeglijk was, maar ook omdat ik zelf het over zicht hervond". Van den Akkers inbreng en het meeverdedigen van routinier Leo van Veen trokken FC Utrecht, dat zich na de helftwis seling nog altijd tevreden zou hebben gesteld met een minima le nederlaag, over de streep. „Hoe wanhopiger HSV werd, des te meer lef begonnen wij te to nen", aldus Willy Carbo. die door zijn provocerende rol niet alleen scheidsrechter Krchnac bespeel de, maar ook het centrale duo Hieronymus-Jakobs van de kook bracht. De agressiviteit van de blonde spits zou weliswaar leiden tot een gele kaart (Carbo ging ponti ficaal neer toen Hicronymus hem een plaagstootje gaf), maar in de 78e minuut ook tot de be slissende treffer. Van Breukelen trapte uit, Van Veen verlengde met het hoofd en Carbo bewoog zich net iets rapper dan stopper Jacobs. Via de kluts kwam Jan Wouters in balbezit, die juist op tijd (dus even voordat buitenspel dreigde) teruggaf op Carbo en dansend de 0-1 kon begroeten „En toen raakte HSV helemaal de kop kwijt", riep Carbo triomfan telijk uit. „We hebben ze afge bluft op lef. meer konden we toch niet doen?" En Han Berger: „De jongens hebben zich de broek van de reet gevochten, maar ik ben de eerste om deze hosannastemming wat in te dam men. Want hoe je het ook be kijkt: HSV blijft een klasscploeg, die zich in Arnhem (op het ter rein van Vitesse wordt over veer tien dagen de return gespeeld) zeker niet laat afbluffen". FC Utrecht-spits Willy Carbo (rechts) gaat vot appelleert weliswaar voor buitenspel, maar dat i AMSTERDAM (GPDt - Door tij dens de wedstrijd tegen Totten- ham Hotspur even veel bewon dering te tonen voor de Engelsen als het voor het Europa-Cup-II- duel had gedaan, zal Ajax voor het eerst sinds 1976 al na één ron de afscheid moeten nemen van Europees voetbal. Ajax werd pas zichzelf toen het na rust met 3-0 kwam achter te staan, waardoor het de schade uiteindelijk kon beperken tot 3- 1. Ajax mag tevreden zijn als het een debacle in het stadion White Hart Lane weet te voorkomen, of zoals manager Keith Burkins- haw van Tottenham Hotspur na het lange tijd zo eenzijdige duel opmerkte: „Iedere willekeurige Engelse eerste-divisieclub zou van dit Ajax zoals het in de eerste helft speelde met 6-0 kunnen De grootste opgave voor Totten- ham in dat eerste bedrijf was dan ook om de score nog enigszins aantrekkelijk te houden voor de return over veertien dagen. Vanenburg Waar Tottenham deed wat het wil de. daar voetbalde Ajax angstig, ingetogen en vooral achteruit. Een speler van 17 jaar moest er aan te pas komen om dit tegen zichzelf vechtende Ajax zelfver trouwen te geven. Door als inval ler voor de geblesseerde Ophof wel lef te tonen, prikkelde Ge rald Vanenburg zijn medespelers zodanig, dat er ten slotte toch nog sprake was van een wed strijd. Matig PSV kraakt Naestved EINDHOVEN - Al doet de 7-0 score anders vermoeden, tegen de Deense UEFA-Cuptegenstander Naestved heeft PSV geen moment kunnen imponeren. De uitslag zei feitelijk niets over de sterkte van de Eindho- vense ploeg, wel alles over de zwakte van de Deense amateurs Al na tien minuten kon de thuisclub zich zeker weten van het toch al verwachte positieve resultaat. René en Willy van de Kerkhof vierden hun verjaardag (30 jaar) met een doeltreffende uithaal Hallvar Thor. sen voegde na 16 minuten nog een doelpunt aan de voordelige marge toe, waarna PSV bedenkelijk ver terugviel PSV-traincr Thijs Libregts "Na die 3-0 viel bij ons de concentratie weg en ging er weer een aantal spelers voor zichzelf lopen voetballen Pas in de tweede helft krikte Ruud Geels met een onvervalste hattrick de stand op naar 6-0; de Koreaan Jung Moo Huh eiste ook nog een aandeel in de score voor zich op. Onderdanigheid Als gevolg van de onderdanigheid die door de Ajacieden aan de dag werd gelegd en het snelle uitval len van Wim Jansen die een spier in het dijbeen verrekte kwam er van de door trainer Lmder opge stelde tactiek niets terecht. Ajax zou van begin af aan via de vleu gel spelen Op rechts via Mole naar en Ling, op links met Schoenaker. Lerby en Olsen. De boven Kiefl verkozen Hamberg zou het voorbereidende werk dan in de spits moeten afmaken. Omdat Ajax in een veel lagere ver snelling stond dan de Engelsen kwam het constant tijd en ruimte te kort en werd er bij vlagen weg gespeeld. Door de snelle manier van handelen kwam ook de ge brekkige baltechniek van spelers als Ophof aan het licht Hot I Tottenham zich door al dié facto ren al erg in zijn element voelde, kreeg het nog eens extra steun van Ling, die de bal in de 19e mi nuut in de schoenen schoof van Falco, die daardoor eenvoudig de score kon openen. Kort voor rust stelde Falco zich andermaal voor door de bal uit een hoek schop van Gahrin langs doelman Schryvers te schuiven Het antwoord van Ajax volgde pas na rust, toen de wedstrijd in feite al was beslist. Met enig geluk was Ajax in die fase ook verder gekomen dan één tegendoelpunt van Lerby. dat in dezelfde mi nuut (22ste) werd gescoord als waarin Villa voor 0-3 had ge zorgd. Meer succes bleef echter uit, omdat Schoenaker de bal twee maal van ideale positie naast en over het doel knalde en Vanenburg de bal één keer juist door Clemence over het doel ge tikt zag. den in het eerste uur de meest elementaire voctbalbegrippen genegeerd De Rotterdamse spe- lersverzamchng zwalkte door het UEFA Cup-duel als een aan la ger wal geraakte bokser. Ballen werden zomaar bij de tegenstan der ingeleverd, het „aannemen" leverde het merendeel van dure profs grote moeilijkheden op en van enige beweging was in het geheel geen sprake. Feyenoord leek in die periode zelfs de trouwste seizoenkaarthou ders, die voor een opkomst van slechts 9000(man hadden ge zorgd, van de tribune te willen spelen. Zegge en schrijve één keer konden de Rotterdammers in het eerste speldeel voor gevaar zorgen en dat was dan nog uit een „dode" situatie bij een vrije trap van Van Hanegem. Met Van Deinsen was de Kromme tevens de enige die er het hoofd by hield, de rest gaf de Kuip. het aanzien van een kippenren, waarin de vos op bezoek was. Had de Poolse tegenstander zich nou nog als zodanig gemanifes teerd. dan zou die angst begrijpe lijk zijn geweest Szombierki echter bleek dan wel een aardig team. maar kon gisteravond niet echt van zich afbijten. De jonge counterploeg miste duidelijk er varing. "Hadden we meer routi ne gehad, dan zouden we hier be ter weggekomen zijn", wist trai ner Kostka „Trouwens, dat zou ook al het ge val zijn geweest als we een ande re scheidsrechter dan Poucek hadden gehad Wat deze man deed kun je als internationaal ar biter gewoon niet maken. Ten eerste was al niet correct dat een Tsjech was aangewezen voor een duel waar een landgenoot (Je zek) als trainer belangen by heeft. Ten tweede zag die man niet dat er met aarde gegooid werd bij onze penalty en ten der de ging hij op zyn grensrechter af bij het tweede Feycnoorddoel- punt terwijl hij er zelf twee meter vandaan stond". De kritiek van de Poolse trainer, in de jaren zestig doelman van het nationale elftal, was ten dele te recht. Op het moment dat verde diger Sroka een strafschop mocht nemen (doelman Hiele had de doorgebroken Kapica vlak na rust neergehaald) gooide Van Hanegem inderdaad een grote kluit. Hiele stopte de bal bekwaam, maar een oplettende spelleider zou tot overnemen hebben kunnen besluiten. Pou cek liet gewoon doorspelen, zo dat Feyenoord ontsnapte aan een dreun die het waarschynlyk niet meer te boven zou zyn gekomen. Nu was van het tegendeel spra ke. Met Groenendijk voor de voortdurend in de dekking mee- hobbelende Jacobsen en met Bouwens in de spits kwam er al lengs meer agressie. Vermeulen liet zich eindelijk eens zien. maar verprutste ook een penalty nadat hij was neergehaald. Daarby deed zich alweer een vreemd incident voor. Jezek stel de achteraf dat hij Van Hanegem had gevraagd de elfmetertrap te nemen, de Kromme zelf zei daar opnieuw niets van te weten. "Ik ging alleen vragen wie er gewis seld moest worden. Wijnstekers of ik". Het werd Wynstekers (Stafleu was zijn vervanger), die met een bles sure vanaf de kant kon constate ren dat de misser van Vermeulen in de 66e minuut tenminste één positief effect kreeg. Feyenoord was er wakker door g« hrok ken, ging werken en inde de be loning Via een fraaie goal van Bouwens, die voordien geen bal goed had geraakt, en eer. zwaar omstreden treffer van Nielsen (72e en 76e minuut). Nadat Sroka de kopbal van de Deen uit het doel had weggetrapt, liet arbiter Poucek in eerste instantie door spelen. Zyn grensrechter corri geerde hem door kordaat naar het midden te wyzen en Poucek nam dat oordeel over Dank zij de nodige mazzel slaag den de Rotterdammers er dus in af te wikkelen naar een gunstige uitgengsstellliig de n turn "Want ik zie die jongens er geen drie maken, met hun counter- ploeae", aldus Van Hanegem. die bepaald niet somber gestemd Hij is echter ook wat dat betreft één van de uitzonderingen, want het terrein in De Kuip lykt voor lopig nog steeds op een mijnen veld en er lijkt niemand aanwe zig om opruimingswerkzaamhe den te verrichten De problemen lijken fundamenteel, wortelen door alle geledingen heen Of zo als uitblinker Joop Hiele het plastisch uitdrukte "Als het bo ven ontweert, heb je beneden stormkracht tien En waar moet je dan beginnen'' Dit heeft echt nog niets opgelost, dit heeft de spelers hopelijk alleen laten zien wat er met werken te bereiken Er zyn dus twee mogelijkheden Of Feyenoord krijgt de geest, of de uitbarsting volgt alsnog. Boem is dan onherroepelyk ho, voor be paalde personen PAUL DE TOMBE

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15