Is werkgelegenheidsexperiment gedoemd te mislukken? kcWergr°nd m 7< EISEVIERS DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1981 PAGINA _11, Door Rudolph Bakker PARIJS - De Fransen beginnen deze herfst met z'n allen een nieuw avontuur. In het voorjaar hadden ze socialistenleider Mitterrand tot president van hun republiek verkozen en diens partij in het parlement de absolute macht verschaft. Die eerste maanden zag het er even naar uit of het „douce France" van weleer was terugge keerd. Stokbrood, calvados en alpinopet leken de overwinning te hebben behaald op de strenge wetten van de moderne industriestaat waarin het traditioneel onhan delbare Frankrijk door president De Gaulle en zijn opvolgers was omgesmeed. Aan deze illusie zal de komen de maanden een eind komen. Teveel van de kiezers die ge noeg hadden van premier Barre en president Giscard en die de socialisten hun op zienbarende overwinning hadden bezorgd, beschikten over een politiek inzicht dat louter was opgedaan aan de stamtafel van het „Café du Commerce". De werkelijk heid blijkt anders. Schoon schip De toenmalige presidentskan didaat Mitterrand had zijn programma gebaseerd op de belofte dat de socialisten schoon schip zouden maken met inflatie en werkloosheid. De huidige president wees in die periode tegelijkertijd de redenatie van de toenmalige regering-Barre van de hand. dat inflatie en werkloosheid grotendeels worden bepaald door factoren van buitenaf en Mitterrand beloofde dat na vergaande interne sanerin gen de was geheel schoon aan de lijn kon worden ge hangen. Serieuze experts haalden de schouders op en wezen een dergelijke goedko pe demogagie van de hand. Toch wist Mitterrand er op te Het curieuze feit doet zich nu in Frankrijk voor dat de meer derheid van het stemvolk volgens een recent opinie-on derzoek kennelijk nog steeds onder de invloed is van de opium die de socialisten in het vooijaar hebben ver spreid. En dat terwijl presi dent en kabinet steeds lange re gezichten beginnen te trekken en op het waardige kasteel Rambouillet - eens het geliefkoosde conferentie oord van generaal De Gaulle - zeer langdurig bijeen kwa men om de crisistoestand on der ogen te zien. Na afloop van deze conferentie in de eerste week van sep-' tember kwam er een opzien barend communiqué uit de bus. De president vertelde daarin „zijn regering te heb ben gevraagd een nieuwe im puls te geven aan de strijd te gen de werklooshejd". En de president ging voort met te zeggen: „Alles zal in het werk worden gesteld niet boven een werkloosheidscijfer van miljoen uit te komen". De vertaling van deze tekst houdt in dat de „eerste im puls", die met ongelooflijk veel woorden en praten ge paard was gegaan, niets heeft opgeleverd, en dat binnen kort het werkloosheidscijfer van miljoen zeker zal worden overschreden. Hoop Geen wonder dat president Mitterrand volgens insiders langzamerhand buien van opvliegendheid begint te ver tonen, Hij weet maar al te goed dat hij heeft weten te winnen op de smalle basis van de hoop die hij heeft ge wekt. De hoop is altijd de hei lige drijfveer van de Franse socialisten geweest. In hun lange jaren van oppositie werd hun gelóóf in betere tij den sterker naarmate de be tere tijden langer uitbleven. Tegelijkertijd begon hun kri tiek op de dagelijkse gang van de politiek, zoals die door het toen heersende bewind bedreven werd steeds meer zijn zin voor de realiteit te verliezen. Nu de macht de so cialisten plotseling in de schoot gevallen is, mag de hoop - de laatste reddings boot van hun overtuiging - niet lek slaan. President Mitterrand heeft nog wel even tijd. Het optimisme suddert door, terwijl de kie zers zich van hun lange zo mervakantie weer in hun fa brieken en werkplaatsen in stalleren. Terwijl vroeger het weer opvatten van het werk en de terugkeer naar de scho len gepaard ging met goed georganiseerde arbeidson rust, heerst er nu op het ar beidsfront een akelige stilte. Om te beginnen zijn de 12 miljoen kinderen en hun on derwijzers geruisloos aan het werk gegaan. Ieder jaar gaf dat strijk en zet ellende als de machtige vakbond van on derwijzend personeel een spijker op laag water gevon den had en de schooldeuren „uit protest" dichthield. In feite is de toestand aan het begin van het nieuwe school jaar precies gelijk aan die van vorig jaar, maar de onderwij zers houden zich muisstil. Hun leider zit immers als mi nister in het kabinet-Mau- roy. Wat onder president Giscard als hemelschreiend werd er varen, wordt onder de oppo- ïs de afschaffing van de dood straf en de wel wat drieste po ging tot radicale hervorming van het binnenlands bestuur, die aan de centrale macht van „Parijs" een eind dient te ma ken. Ook de buitenlandse po litiek van de regering heeft nog weinig reden tot werkelijke kritiek opgele verd. Ze beweegt zich ten slotte grotendeels langs de voor Frankrijk enig mogelij ke lijn, zoals die ook door president Giscard gevolgd was. President Mitterrand is zelfs iets „atlantischer" dan zijn zo gekritiseerde voorgan ger, en zeker resoluter jegens de Sowjet-Unie. Al iets minder vlot lopen een paar andere beroemde para depaarden uit het socialisti sche verkiezingscircus van weleer. De plannen tot werk tijdverkorting worden min der gemakkelijk doorge voerd, dan dat men er over op bijeenkomsten met alleen de kameraden in vervoering raakt. Verlichte plannen over de hervorming van het leger zijn hun uitstraling ook al kwijt. Met name de vermin dering van de dienstplicht van een jaar tot een half jaar gaat niet door. Ook de pen sionering bij 60 jaar stuit op ernstige bezwaren. De „nieu we" justitie heeft al meteen zijn eerste echt Franse schan daal, met de duidelijk onop losbare kwestie van een mas samoord in de Provence, vol gens de beschuldiging ge pleegd door mannen van de eens door president De Gaul le opgerichtte „interne poli- tie-eenheid", de SAC. Deze „kwestie-Auriol" zal gevoegd Mitterrand sitie van toen onder de huidi ge omstandigheden stilzwij gend geaccepteerd. Bij de aanvang van het nieuwe sei zoen ontdekten de mijnwer kers geen compaan met een longaandoening die er aanlei ding toe kon geven om „plat" te gaan. De luchtverkeerslei ders leiden de lucht, de me troschoonmakers maken de metro schoon, want de minis ter van transport is tevens tweede man en kroonprins in de hiërarchie van de commu nistische partij. Spectaculafr Maar deze herfst breekt het mo ment van de grote ontgoo cheling aan. Het kan alleen worden uitgesteld als de re gering doorgaat met het ne men van spectaculaire maat regelen, die echter niet alle maal ook een even spectacu lair effect zullen hebben. Een aantal besluiten van het nieu we regime is door vriend en vijand goed ontvangen. Dat worden bij de te lange rij van onopgeloste schandalen uit de tijd van het oude regime. Kernenergie De „vrije radio's" worden hele maal niet zo vrij als was voor gespiegeld, het overhaast aangekaarte probleem van de opheffing van privé-scholen is voor een jaar weer onder de tafel gewerkt. Een graat in de socialistische keel is ook de kwestie van de kernenergie. Deze herfst komen er parle- mentsdebatten over de vraag of de al ver doorgevoerde plannen van president Gis card het land middels kern energie zo goed als onafhan kelijk te maken van de olie sjeiks, moeten worden afge maakt. Het is bitter voor de socialisten dat de eerste grote staking tijdens hun bewind ontstond uit protest tegen de voorlopige opschorting van de afbouw van een van deze kerncentrales. De ware probemen inflatie en werkloosheid zullen in september nog verborgen gaan achter de stofwolken die worden opgewekt door de nationalisatieplannen van twaalf grote industrieën en van 36 banken. Dit „nationa liseren" was altijd een van de stokpaardjes van de socialis ten geweest in de lange jaren van de oppositie, terwijl het complex van technische overwegingen dat ten gunste van nationalisatie sprak daar door al weer verouderde. Vooraanstaande ministers in het kabinet-Mauroy zien er zelf geen heil in, maar Mitter rand heeft nu eenmaal beslo ten de oude garde zijn zin te geven. Er is enorme haast achter het project gezet en binnenkort zal 99 procent van alle Franse banken - dat wil zeggen 99 procent van het beschikbare krediet - in staatshanden zijn. Grote in dustrieconcerns als de wa penfabrieken van Matra en de vliegtuigfabrieken van Dassault gaan ook in staats handen over. De ruim 90-jari- ge Marcel Dassault de va der van de „Mage" - heeft zijn miljardenbedrijf aan de staat cadeau willen doen on der voorwaarde dat zijn fami lie na zijn dood geen succes sierechten hoeft te betalen. Daarover wordt nog onder handeld. Alle te nationaliseren bedrijven werken echter optimaal en dragen aanzienlijk bij tot het in evenwicht houden van de handelsbalans. Oud-premier Barre noemde de operatie dan ook „archaisch" en een levensgevaarlijk experiment in een economisch labiele tijd. Het kost de staat veel geld en heel wat vooraan staande industriëlen worden ermee van het toneel verwij derd, want „koppen zullen er rollen". Paal en perk Al dit grote en kleine vuurwerk verbergt de kern van de zaak: hoe de belofte in te lossen dat de socialististen aan inflatie en werkloosheid paal en perk kunnen stellen. De vooruit zichten voor de wereldecono mie blijven somber tot 1983. De regering heeft al toegege ven dat invloeden van bui tenaf ook weieens kunnen in werken op de eigen inflatie en werkloosheid. Het begro tingstekort voor dit jaar be loopt zo'n 80 miljard, waar van 35 miljard alleen al voor het sociale „pakket". Vol gend jaar rekent men op een tekort van 100 miljard, wat de experts vertalen in 130 mil jard, als de groei geen 3 pro cent bedraagt. Maar hoe kan in Frankrijk de groei 3 pro cent bedragen als ze in de omringende landen niet bo ven de 1,8 procent uitkomt? President Mitterrand is er ach ter gekomen - en hij heeft dat zijn kabinet meegedeeld dat men de hulp zal dienen in te roepen van de werkge vers. Nu is het Franse „patro- nat" bepaald geen gezelschap verlichte revolutionairen. Werkgeversleider Ceyrac had bovendien gelijk toen hy op merkte: „Hoe kunnen we die dagelijkse verzoeken om hulp van de regering vereni gen met projecten die net de andere richting uitgaan- '4 De werkgevers zijn de regering heus niet dankbaar voor de nationaliseringen, of voor hun reeks van belastingmaat regelen die direct op de „al lerrijksten" en op de bedrij ven zijn gericht. Het leeu wendeel van de nieuwe socia le zekerheden zal door de werkgevers moeten worden betaald. Mislukken De Franse staat heeft nu een le ning uitgeschreven van mil jard, waarop Saoedi-Arabie voor een miljard heeft ingete kend. naar men zegt om Mit terrand uit de handen van de communisten en van de Is raeli's te houden. Andere olielanden voelen er echter niets voor om geld in het rode Frankrijk te stoppen en ze zorgen er eerder voor net als vele gefortuneerde Fran sen zelf dat hun geld het land uit komt. Grote buiten landse bedrijven met vesti gingen in Frankrijk, met na me in de olie-industrie, aarze len om over te gaan tot mo derniseringen op grotere schaal. Hun experts hebben uitgerekend dat het rode Franse experiment gedoemd is te mislukken. President Mitterrand laat nu onderzoeken verrichten naar de gang van zaken in omrin gende landen die ook door socialisten - het mogen ook sociaal-democraten zijn - worden geregeerd. Het is echter opgevallen dat de Franse socialisten zich tij dens hun lange rit door de woestijn en hun eindeloze historie van steeds nieuwe plannen en projecten nooit iets gelegen hebben laten lig gen aan tastbare ervaringen buitengaats. Spreekbuis Het gevaar voor een sombere herfst hindert de zich zo be scheiden houdende commu nistische regeringspartners nog meer dan de socialisten zelf. Na een indrukwekkende reeks bijna niet meer geloof waardige koerswijzigingen hebben de communisten nu immers deel aan het regime- Mitterrand. Ze hoeden zich ervoor hun laatste speelruim te niet te verliezen. De com munistische vakbond CGT zal in de herfst de spreekbuis zijn voor het ongenoegen dat de partij nu zelf niet kan ui ten. Mitterrand verwacht dat de communisten niet voor 1983 de regering zullen verla ten. Dan zijn er gemeente raadsverkiezingen en staan twee jaar later de parlements verkiezingen voor de deur. De president hoopt dat dan de ergste economische hor den genomen zullen zijn. Veel hangt ook af van de nieu we oppositie van rechts, die zich nog nauwelijks heeft ge formeerd. Voorlopig laat het verslagen bewind het nieuwe maar aanscharrelen onder het motto wie het laatst lacht, lacht het best. De laatste kabinetsloodjes worden gelegd. De Tijd voelt Ruud Lub bers tamelijk zachtzinnig aan de tand over enkele cruciale mo menten tijdens de formatie van het huidige kabinet Van Agt II. Het door Van Agt op een gege ven moment in stelling brengen van Zijlstra om het door Lubbers gesloten sociaal-economisch ak koord te hekelen noemt Lubbers in de eerste plaats een 'zakelijke kwestie'. Bovendien zegt de CDA'er de zorgen van Zijlstra te - onderschrijven. De benoeming van Lubbers tot nieuwe fractie leider van het CDA - ondanks het negatieve advies van Van Agt - noemt de CDA-politicus een 'ra re zaak', waar hij geen 'hard fee lings' aan heeft overgehouden. De Tijd voorziet een derby tussen de socialisten binnen het kabinet en de vakbond over de onont koombare nivellering van de in komens. De PvdA voert een mis tig inkomensbeleid: oprechte mening, oppositiestandpunt en onderhandelingsvertrekpunt lo pen door elkaar. Van Den Uyl mag worden verwacht dat hij snel werk zal maken van een echt inkomensbeleid. Maar won deren kan hij niet-verrichten. De opgeschroefde wapenwedloop tussen de VS en de Sowjet-Unie is terug te voeren op de regering Reagan, meent De Tijd. Het Amerikaanse ego wordt opge poetst. Allesoverheersend doel: sterker zijn dan de Russen. Verder in de Tijd: aandacht voor de nieuwe Nederlandse speel film 'Het meisje met het rode haar' rond de verzetsstrijdster Hannie Schaft. Een interview met Theun de Vries, op wiens boek de film is gebaseerd en re gisseur Ben Verbong. Hoofdmoot in Vrij Nederland vormt een interview van twee pa gina's groot met CDA-premier Dries van Agt. Het begin belooft niet veel: 'Deze jongen is moe. Geslóópt'. Maar dat valt wel mee. Drie belangrijke punten onder scheidt Van Agt in de formatie: de wijze waarop de informateurs Lubbers en De Koning hun in formatietaak hebben opgevat, de uitspraak van de CDA-fractie vóór een kabinet met D'66 en PvdA, en het 'ja' van de PvdA te gen het premierschap van Van Agt. Van Agt geeft toe zich enigs zins verkeken te hebben op de inschikkelijkheid van de PvdA zoveel concessies te doen. Maar verder meent hij dat het aan zijn 'inschikkelijkheid' is te danken dat de formatie zijn beslag heeft gekregen. Een duidelijke verkla ring voor deze uitspraak wil de premier niet geven. 'Dit wordt een gevoelig nummer van VN'. De grote sympathie die Van Agt bij de achterban van het CDA ge niet weet de premier niet te ver- M* klaren. Eindeloze stiltes vallen bij de 'lastige' vragen over forma teur De Gaay Fortman. Een min derheidskabinet met de VVD be hoorde volgens Van Agt niet tot de mogelijkheden. 'De fractie zou het niet hebben aanvaard. Nog eerder een minderheidska binet met D'66'. Wat het bevorde ren van de werkgelegenheid be treft: 'Wie nu binnen één of twee jaar grote successen wil boeken op het terrein van de werkloos heid zal onze economie uit het lood brengen'. Een hint naar de huidige minister van sociale za ken en werkgelegenheid, Den Uyl? 'Nee', aldus een lachende Van Agt, 'de minister van werk gelegenheid zal een blijvende plaats krijgen in onze parlemen taire geschiedenis'. Overigens ontkent Van Agt 'een hekel te hebben' aan socialisten. Er is eer der sprake van een 'eh ja, hoe noem ik dat' verknochtheid aan de VVD, belichaamd in de vriendschap met Hans Wiegel. Verder biedt VN een verhaal over de geringe investeringsbereid heid van de Nederlandse onder nemers, en een interview met de vriendin van de geëxecuteerde verzetsstrijdster Hannie Schaft, naar aanleiding van de film 'Het meisje met het rode haar'. 'Het was beslist geen tutje, ze was lief, ze was heel zacht'. Tenslotte een verslag van het speurderswerk van de redactie van 'Pour', een Franstalig blad in België, dat zelf maar op zoek ging naar de da ders van een aanslag met brand bommen op hun redactiekan toor. Het kleurenkatern van VN is ge wijd aan boeken met o.a. Maar ten 't Hart. John Irving, Peter Weiss en nieuwe detectives en thrillers. MAGAZINE Terwijl de meeste weekbladen de moeizame pogingen tot en de uit eindelijke vorming van het kabi net Van Agt II feestelijk uitlui den, vindt Elscviers Magazine het blijkbaar welletjes. Twee be scheiden pagina's ruimt Elsevier in voor een weinig schokkende vooruitblik op het nieuwe kabi netsbeleid. Er zal volgens EM weinig veranderen. Ook dit kabi net ontkomt niet aan een Bestek- beleid voor zover het de sociaal- economische problematiek be treft. Verder wordt nader inge gaan op het voorstel van prof. Van den Kroonenberg, rector- magnificus aan de TH in Twente, om een zg. stukloon in te voeren voor academici en wetenschap pelijke medewerkers. De univer sitaire bezuinigingen maken het verdwijnen van arbeidsplaatsen noodzakelijk. Er zou alleen sala ris moeten worden verdiend in dien er ook duidelijk prestaties worden geleverd. EM ging op bezoek bij generaal- majoor b.d. Von Meyenfeldt. een erkend tegenstander van kern wapens. Onlangs publiceerde hij zijn boek 'Kernontwapening, utopie of realiteit'. Von Meyen feldt meent dat politieke proble men niét met krijgsgeweld kun nen worden opgelost. Voorstan ders van een dialoog met het Oostblok staan op de tocht, 'ha viken' hebben de wind in de zei len, aldus Von Meyenfeldt.'De Sowjet-Unie doet regelmatig aanbiedingen waar het westen heel matig op reageert. Ik zou zeggen: avontureer nou eens een keer door op die aanbiedingen in De Haagse Post maakt de grootste klapper bij het afsluiten van de perikelen rond het tweede kabi net Van Agt: een uitncembare bijlage van 24 pagina's met het complete draaiboek van de tot standkoming van het huidige ka binet. Het wel en vooral het wee van een 'moeizame geboorte'. HP-verslaggever Leon de Wolff volgde alle handelingen op de voet. Contacten met ruim zestig betrokkenen - informateurs. Ka merleden, partijfunctionarissen - zorgden voor een zo compleet mogelijk beeld, ook van wat zich achter gesloten deuren afspeel de. John Jansen van Galen gaf deze reconstructie de finishing touch. Veel gesprekken worden geciteerd - dat leest vlot en maakt spannend - waarbij HP aantekent in te staan voor de ho ge nauwkeurigheidsgraad van de weergegeven dialogen. Naast deze lijvige kabinetsbijlage vond HP nog een gaatje voor een handvol andere onderwerpen Een verhaal over de stijgende omzet van de deurwaarders. De economische crisis werkt het aantal ontruimingen van huizen en openbare verkopen toe. Een dag uit het leven van een deur waarder met soms ontroerende sitauties. 'Waar moeten we nu heen, mamma? Stil maar achat, mamma verzint wel iets'. Duide lijk is dat verschillende instan ties flink langs elkaar heen werken. Het ontbreekt aan de nodige coördinatie. Wat de ene instantie afbreekt moet de ande re weer opbouwen Jos de Man neemt het linkse be wind in Frankrijk onder de loep. De linkse regering krijgt van op positie en vakbonden alle kan sen haar beleid uit te stippelen Maar de slechte economische si tuatie maakt het de regering- Mitterrand bepaald niet gemak kelijk. Verder in HP het bezoek van Haig aan West-Berlijn en de dames de Amerikaanse tv-serie [hervormd Inederland Enk Jurgens heeft zich verdiept in onze 'krakkemikkige' manier van regeringsvorming Ons kies stelsel moet op de helling Jur gens pleit voor het Franse sys teem met kiesdistricten waar je de absolute meerderheid moet halen. Dan maken de kiezers ten minste uit wie wint en niet for mateurs en fractie-voorzitters Polen het land waar een begrafe nis wordt onderbroken voor de onverwachte verkoop van was middel. Een schaars buitenkans je. De economie staat er slecht voor. Er worden geen investerin gen meer gedaan, staal- en steon- koolproduktie stagneert, de schuldenlast stijgt, het eerste miljoen werklozen is nog maar een kwestie van maanden. En toch heeft de Poolse economie zijn dieptepunt nog niet bereikt, aldus HN. De Egyptische president Sadat moet oppassen niet dezelfde weg te gaan als de sjah in Iran Het aantal religieuze conflicten in Egypte is de laatste jaren sterk toegenomen, maar de oorzaak van de onvrede ligt dieper. De pro-Amerikaanse politiek en de vrede met Israel brachtten geen oplossing voor armoede en over bevolking. Er is een samenhang MARGOT KLOMPMAKER.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11