Inkomensbeleid snel aanpassen PvdA bepleit opnieuw steun blokkade Dumpschepen op weg naar oceaan Albeda tot opvolger Den Uyl Bezuinigen zwemmen via school Moeder en dochter(3) uit jaloezie .vermoord Maatregelen Breguet Atlantic onvoldoende Proef inet huis-aan- huis blad op zondag Hoi Conflictsituatie rond Molukkers m Vaassen 11£7% N B 11 SEPTEMBER 1981 Proefproces over v oogdij DEN HAAG (ANP) - De Eind- hovenaar ir. A. Platje heeft gisteren voor de afdeling rechtspraak van de Raad van State in Den Haag verzocht een afschrift te krijgen van het rapport dat de Raad voor de Kinderbescherming na zijn echtscheiding heeft uit gebracht in verband met de toewijzing van de voogdij. Ir. Platje is lid van "Man 79", een vereniging die opkomt voor de belangen van ge scheiden mannen. Volgens "Man 79" kan de be slissing van de Raad van Sta te gevolgen hebben voor het nog af te handelen wetsont werp "herziening van het scheidingsrecht en het om gangsrecht", omdat in dit wetsontwerp het verstrekken van afschriften niet is toege staan. Partij delegatie eerst toegang Dodewaard geweigerd DODEWAARD - De voorzitter van de Partij van de Arbeid. Max van den Berg, heeft gisteren na een verwarrend verlopen be zoek aan de GKN-kerncentrale in Dode waard, opnieuw gepleit voor brede steun aan de komende blokkade-acties tegen de omstreden centrale in de Betuwe. Van den Berg zei dat het mogelijk moet zijn massaal in Dodewaard te ageren zonder, dat de betoging tot geweld leidt. De PvdA-voorzitter deed een klemmend be roep tot 'betogers en autoriteiten' om op de Betuwse dijken hun kalmte te bewa ren. Volgens Van den Berg zal de demon stratie. ondanks zijn enorme omvang, slechts „symbolisch" zijn. De PvdA-voor- zitter ontkende niet dat de komst van kwaadwillende elementen tot geweld kan leiden. „Maar", zo vroeg hij zich af. „moe ten wij ons met het opkomen voor onze idealen laten afhouden door een paar an dere mensen die op geweld uit zijn?" Het al ver van tevoren aangekondigde be zoek van de PvdA-voorzitter aan de cen trale werd gistermorgen plotseling afge zegd door de GKN-directie. In een bijeen komst in het Arnhemse gebouw van de GKN, deelde directeur Bakker Van den Berg en het meegekomen deel van de PvdA-top met de mededeling dat de op roep tot deelname aan de acties de direc tie in het verkeerde keelgat was gescho ten. Na langdurig heen en weer gepraat kreeg de woedende PvdA-delegatie als nog toegang tot de centrale. „Twee werelden van verschil", zei Van den Berg na afloop van de visite. Op dezelfde bijeenkomst betoogde GKN-directeur Bakker opnieuw dat de opstelling van de PvdA. dat het eind volgende week zou bijdragen tot het oproepen van een oor- logsachtige situatie bij Dodewaard. te be treuren valt. De anti-kernenergiebewegingen, samenge bundeld in de actiegroep „Dodewaard gaat dicht", hebben burgemeester mr. J. Dnjber van Arnhem officieel op de hoog te gesteld van de massale afsluiting van de Dodewaard-week. Deze afsluiting, za terdag 26 september, wordt m Arnhem gehouden. Verwacht wordt dat zich die dag tweemaal zoveel demonstranten zul len ophouden in vergelijking met Dode waard. De actiegroep houdt er rekening mee dat het gebied rond het KEMA-terrcin, waar op de Arnhemse instellingen van de elek triciteitsbedrijven in Nederland, herme tisch zal zijn afgegrendeld tijdens de slot manifestatie. Mocht dat inderdaad hel ge val zijn dan zullen de acties zich verleg gen naar onder andere het huis der pro vincie en de ambtswoning van commissa ris der koningin mr. W J Geerlsema. het kasteel Middachten in de Steeg. Naast de afrondende actie zaterdag 26 sep tember hebben de anti-kernenergiebewe- gingen inmiddels ook aangekondigd dat gedurende de gehele actieweek prikac- ties in Arnhem en daarbuiten zijn te ver wachten. Daartoe behoren verf- en plakacties alsmede een groot opgezette ballonnenactie De demonstraties tegen de Dodewaardse kerncentrale beginnen officieel zaterdag 19 september. DEN HAAG (GPD/ANP) - De inkomensontwikkeling volgens de begroting van het afge treden WD/CDA- kabinet, waarbij de laagste inkomens drie procent moeten inleve ren en de hogere inkomens er twee procent op vooruitgaan, moet zo snel mogelijk worden gewijzigd door de nieuwe minister van sociale zaken, Den Uyl. Dit zegt de scheidende minister van sociale zaken, Albeda, in de vakbondskrant van de FNV. Van de lage inkomens wordt in de ou de begroting teveel gevraagd, al dus de FNV. Albeda vindt een dergelijke vergroting van de ion- komensverschillen zeker gezien de huidige sociaal-economische problemen ongewenst. De scheidende minister van socia le zaken doet zijn opvolger Den Uyl de suggestie aan de hand om via aftopping van vakantietoe slag en prijscompensatie van de hogere inkomens en door belas tingmaatregelen de ongewenste inkomensontwikkeling bij te sturen. Albeda had zelf bij de vaststelling van de begroting voor volgend jaar een voorbe houd gemaakt wat betreft het in komensbeleid. Fractievoorzitter Het CDA had gisteravond nog steeds geen staatssecretaris voor defensie aangewezen, de enige post die nog openstaat. De Tweede-Kamerfractie van de PvdA heeft gisteren met algeme ne stemmen Wim Meijer aange wezen als nieuwe fractievoorzit ter. De ondervoorzitters worden volgende week gekozen. Meijer kwam in 1971 in de Tweede Ka mer. In het kabinet-Den Uyl was hij staatssecretaris van CRM. De laatste vier jaar was hij tweede ondervoorzitter van de fractie. Elf van de 32 bewindslieden van het oude kabinet-Van Agt-Wie- gel, die niet in het nieuwe kabi net zitting hebben, keren terug in de groene bankjes van de Tweede Kamer. En v.an het nieu we kabinet komt bijna twee der de uit diezelfde groene bankjes voort. De elf oud-bewindslieden die nu weer kamerlid worden zijn de WD'ers Wiegel (minister van binnenlandse zaken), Koning (staatssecretaris van binnenland se zaken), Van Aardenne (minis ter van economische zaken). Van Eekelen (staatssecretaris van de fensie) en Smit-Kroes (staatsse cretaris van verkeer). Van de CDA-bewindslieden keren Van der Mei (staatssecretaris binnenlandse zaken), Kraaije- WEERRAPPORTEN veld-Wouters (staatssecretaris van CRM), Van Amelsvoort (staatssecretaris van financiën), Braks (minister van landbouw en visserij) en Brokx (staatsse cretaris van volkshuisvesting) te rug in de Tweede Kamer. Alleen voor Brokx is dat de eerste keer. Uit het oude kabinet krijgen vijf CDA'ers een plaatsje in het nieu we kabinet, namelijk de minis ters Van Agt' (minister-presi dent), Gardeniers-Berendsen (minister van volksgezondheid en milieuhygiëne), Van der Stee (minister van financiën), De Rui ter (minister van justitie) en De Koning (minister van landbouw en visserij). Als staatssecretaris keert alleen de CDA'er Hermes (onderwijs) terug. Blijven over veertien bewindslie den uit het oude kabinet die een baan buiten de politiek krijgen. Zo wordt WD-staatssecretaris Wallis de Vries (van CRM) voor zitter van de AVRO, wordt CDA- staatssecretaris De Jong (onder wijs) voorzitter van de Unie School en Evangelie, en is CDA- minister van volkshuisvesting Beelaerts van Blokland inmid dels al geïnstalleerd als burge meester van Apeldoorn. De toekomst van WD-minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) is nog onzeker. Hij wordt genoemd als de nieuwe Neder landse ambassadeur in Brussel. CDA-minister van defensie De Geus keert mogelijk als topamb tenaar terug op zijn departe ment. WD-minister Tuijnman (verkeer), CD A-staatssecretaris Haars (justitie) en WD-staatsse cretaris Veder-Smit (volksge zondheid) stoppen met werken. Wat de bewindslieden Van Lent (CDA, staatssecretaris van defen sie), Hazekamp (CDA-staatsse- cretaris van economische zaken), Beyen (staatssecretaris van eco nomische zaken) en de ministers Pais WD, onderwijs), Albeda (CDA, sociale zaken) en Ginjaar (WD, volksgezondheid en mi lieuhygiëne) gaan doen is nog onbekend. Alle drie zijn lid van de Eerste Kamer, maar dat is slechts een part-time functie. Al beda wordt genoemd voor een toppositie bij de Internationale Arbeids Organisatie van de VN. Ten slotte CDA-minister Van Trier (wetenschapsbeleid), die nog niet bekend wil maken waar zijn toekomst ligt. ZEEBRUGGE (GPD) - Eerder dan gepland zijn de twee dump schepen met kernafval Louise Smits en Kirsten Smits gister avond vroeg vertrokken uit de ha ven van Zeebrugge. op weg naar de stortplaats op de Atlantische Oce aan. 's Middags was het actieschip van de milieuorganisatie Green peace al uit Oostende vertrokken. Het actieschip wachtte buitengaats de twee dumpschepen op. Begin Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagen furt Kopenhagen Luxemburg Madrid Mallorca München Oslo half bew. 24 licht bew. 24 licht bew. 25 onbewolkt 24 half bew. 24 half bew. 24 regenbui 23 onbewolkt 23 16 01 14 05 17 0.5 onbewolkt - 19 onbewolkt 28 18 0 mist 21 14 0 regen 29 17 0 4 regen 24 16 0.1 onbewolkt 24 12 0 mist 19 13 14 onbewolkt 17 8 0 regen 23 13 8 geheel bew. 21 11 0 licht bew. 22 17 3 geheel bew. 17 10 0 zwaar bew. 27 15 1 half bew. 27 20 11 Stockholm Wenen Casa Blanca Las Palmas geheel bew. 21 11 geheel bew 21 15 geheel bew 21 15 zwaar bew. - 20 onbewolkt 27 20 DEN HAAG (GPD) - In ten minste vijftien gemeenten wordt als gevolg van de noodzaak tot gemeentelijke bezuinigingen het school zwemmen van het leerpro gramma afgevoerd. De maat regel wordt van kracht op 15 september. De Nederlandse vereniging van zwemlerarcn verwacht dat het er na 1 ja nuari nog meer zullen zijn. Woordvoerder Arja van Raam van deze vereniging is van oordeel dat het schoolzwem men in Nederland door deze bezuinigingen ernstig in ge vaar zal komen. In steden als Amsterdam, Rotterdam en Arnhem was het school zwemmen al eerder uit de ge meentelijke onderwijsbegro tingen gehaald, zodat in die steden nu grote groepen kin deren op het initiatief van hun opvoeders zijn aangewe zen om de zwemkunst te ver volgens mevrouw Van Raam zal daar in de praktijk ver moedelijk weinig van te rechtkomen. Zij schrijft dat toe aan de lange wachtlijsten en aan de kosten van indivi duele zwemlessen. volgende week komt het, de stortplaats bereikt is, tot een confrontatie tussen de dumpsche pen en de Sirius. Het schip van Greenpeace beschikt over speciale stootkussens. Het ludieke afscheidsbal dat de Belgische milieugroepen voor gis teravond in petto hadden, viel in het water. Op het moment dat de tegenstanders van het storten van kernafval in zee zich meldden op de Havendam in Zeebrugge. had den de twee dumpschepen de tros sen al losgegooid. Het afscheidsbal werd dan ook af gelast. Volgend jaar weer, riepen de demonstranten elkaar toe. Re kenend op nieuwe transporten van kernafval naar een van de Belgi sche zeehavens. De afvoer van kernafval vanuit Mol. studiecentrum voor kernener gie, en Zwitserland verliep vlotter dan aanvankelijk was gepland. De twee dumpschepen moesten, vol gens schema, vrijdagmiddag ver trekken maar de lading was gister middag al aan boord. Het afgelopen weekeinde hebben zich in en rondom Zeebrugge ern stige moeilijkheden voorgedaan tussen betogers tegen de dumping en leden van de rijkswacht. Vijfen veertig personen werden gearres teerd. Ook op de dag van het ver trek is rondom het havenhoofd nog geprotesteerd tegen de dumping van het kernafval in zee. Toen de schepen waren vertrokken werd de haven van Zeebrugge weer voor het publiek opengesteld. DEN HAAG - De kans is groot dat drs. Minne Dijkstra uit Beet- sterzwaag commissaris der ko ningin in Friesland wordt als op volger van Hcdzer Rijpstra. Dijk stra is lid van D'66 en zou de eer ste commissaris van deze partij in ons land worden. De kansen van Minne Dijkstra om commissan te worden zijn geste gen. nu Lourcns Jan Brinkhorst, Tweede-Kamerlid en tweede op de verkiezingslijst na Jan Ter louw definitief voor die post heeft afgehaakt. Nieuw service nummer bij PTT DEN HAAG (ANP) - Dc PTT komt in 1984 met een nieuw service-telefoonnummer 06. dat beschouwd kan worden als de tegenhanger van het postale antwoordnummer, terwijl dit nummer ook mas sale telefoonverkeersstro men naar zich toe gaat trek ken. Bij een telefonisch antwoord nummer draait een gebruiker 06. gevolgd door een gewenst nummer. De aanvrager be taalt dan niet de kosten van het gesprek, maar de ontvan ger Daarnaast zullen in 1984 dc ver schillende openbare informa tie-telefoonnummers evenals het informatie-systeem Vidi tel via 06 te bereiken zijn. De komende jaren is volgens de PTT een verdere uitbouw te verwachten van de moge lijkheden die een telefoon kan bieden. VALKENBURG - Een jan een brequet Atlantic. Marineofficieren HEERLEN (ANP/GPD) - De 46- jange H.V. uit Heerlen heeft be kend dat hij gisteren de 33-jarige Finy Deumens en haar driejarig dochtertje Sandra in een plant soen in die plaats heeft doodge stoken. De man en de vrouw, beiden ge scheiden. onderhielden korte tijd een relatie. Die was echter in middels verbroken en vermoede lijk uit woede daarover beging V. zijn daad, aldus de politie van Heerlen. Hij wist dat dc vrouw dagelijks tus sen de middag haar dochtertje van school haalde en door het plantsoen naar huis reed. Direct bij de ingang van het pad moeten zij zijn opgewacht door Martin V. Deze was in het bezit van een vleesmes, waarmee hij waar schijnlijk eerst het kindje en daarna de vluchtende moeder in de rug heeft gestoken De vrouw overleed direct; haar dochtertje op weg naar het ziekenhuis. Omwonenden hoorden de angst schreeuw van de vrouw, maar pas toen enkele minuten na de moord een buurtbewoonster de beide slachtoffers vond. werd alarm geslagen. Een ander doch tertje, de 7-jarige Suzanne, was nog op school toen het drama plaatsvond. De Heerlense politie kreeg vrij snel een indicatie, over de vermoede lijke dader. Nauwelijks een half uur na de dubbele moord werd Martin V. in zijn flat gearres teerd. Hij vertelde de politie dat hij tot de daad was gekomen om dat de vrouw een einde had ge maakt aan hun verhouding. VALKENBURG (Z.H.) (ANP) - De twee belangenverenigingen van ma rinepersoneel. VMO (officieren) en VBZ (onderofficieren) hebben de vaste Tweede-Kamercommissie voor defensie gisteren op het marine vliegkamp Valkenburg laten weten dat zij de door de manneleiding voorgestelde maatregelen ter verbetering van het Brequet Atlantic- vliegtuig als onvoldoende afwijzen. "Indien er niet meer aan de Bre- quets wordt gedaan dan slechts het versterken van een paar on derdelen. mag er wat ons betreft niet met dit vliegtuig worden ge vlogen". aldus VBZ-voorzitter Schier. De vrijwel voltallige Tweede-Ka mercommissie was op Valken burg om zich ter plekke op de hoogte te stellen van de bestu ringsproblemen bij dit toestel, waardoor tot nu toe drie beman ningsleden om het leven kwa men en twee vliegtuigen verlo ren gingen bij twee ongevallen. Voorzitter Brand van de Vereni ging van Marine-opfficieren (VMO) vindt het een pluspunt dat de twee organisaties nu op dezelfde lijn zitten ten aanzien van het Brequet-probleem. "Ook wij vinden de door de mannelei- ding aangekondigde maatrege len te vaag. Het vertrouwen bij de bemanningsleden in het toe stel is daardoor niet hersteld" De beide belangenverenigingen zijn er niet van overtuigd dat de marineleiding voldoende heeft gedaan om het besturingssys teem veiliger te maken. Zij wij zen verder een persoonlijke be slissing tot wel of niet vliegen met dit toestel af. zoals de marine per 1 oktober heeft gevraagd. Dit leidt volgens de organisaties tot andere motieven dan alleen die van de vliegveiligheid. "Finan ciële omstandigheden, zoals het verliezen van de vliegtoelage en onzekerheid over de plaatsing gaan dan een rol spelen en dat is niet acceptabel", aldus Sohier De verenigingen vinden dat het personeel anoniem gepeild moet worden over hun vertrouwen in het toestel, "zodra naar het oor deel van de vertegenwoordigers De uitgav van het personeel alle informatie bekend is" Tenslotte vindt de VBZ dat de mi nister van defensie pas een be slissing kan nemen over het op heffen van het vliegverbod voor de al ruim acht maanden aan de grond staande toestellen als er ook nog een commissie van des kundigen wordt ingesteld HAARLEM (GPD) - De Haarlem mer Rob Muller heeft zich in een nieuw krantenavontuur gestort met de opzet van een weekblad dat op zondag moet gaan ver schijnen. Het blad met de naam Zondag wordt vanaf 27 septem ber of 4 oktober gedurende vier weken huis-aan-huis in Haarlem en naaste omgeving verspreid. Op den duur moet het blad uit groeien tot een laneluk week blad. Muller zegt het project samen met een drukker, wiens naam hij niet bekend wil maken, te financie ren. De redactionele kolommen van Zondag worden gevuld door drie verslaggevers. Volgens Muller is voor een week blad met veel informatie over wat er op zondag te doen is en met verder achtergronden van het nieuws, veel belangstelling. Deze wetenschap put hij uit zijn ervaringen met eerdere onderne mingen zoals het weekblad Weekend en het gedurende ruim een week verschenen dagblad De Dag ..Ik geef graag uit". zo verklaart Muller zijn nieuwste onderneming. Na de eerste vier weken gratis ver spreiding moeten abonnemen ten en losse verkoop op punten waar 's zondags veel mensen ko men. het weekblad fin.incieel mogelijk maken. Daarnaast is de belangrijkste inkomstenbron de verkoop van advertentieruimte. De krant moet zondagsmorgens vóór negen uur bij de abonnees zijn bezorgd - en de eerste vier weken i >i_i alle inwonen van Haarlem en naaste omgeving e uitgave wordt gefinancierd door Rob Muller zelf en zijn drukker Hij is in onderhande ling om bij de drukkerij tegelijk ook ruimte te krijgen voor de he le technische en administratieve verzorging van Zondag Dc druk ker die VOlgei - Mule r niet in Haarlem is gevestigd, steekt zelf ook het nodige gold in het nieu we boulev ardblad ADVERTENTIE NMB Kapitaalmarkt-Renterekening VAASSEN (ANP) In de Molukse woongemeenschap te Vaassen is sprake van een snel verslechterende situatie, die ZOU kunnen uitmon den in een nieuwe ernstige conflictsituatie. Het Landelijk Comité Zuid- Molukken LAC schrijft dit aan de nieuwe staatssecretaris voor etnisch- culturele minderheden, drs. G. van Leiienhorst Het LAC wil, dat Van Leijenhorst bemiddelt voor een afkoelingsperiode in Vaassen, waarin de bestaande problemen daar 'gefaseerd en in alle rust' kunnen worden opgelost. Vier problemen worden door het LAC met name genoemd. Ten eerste hebben B en W van Epe de definitieve ontruiming volgende maand aangekondigd van dc laatste barakken van het voormalige woonoord, dat nu grotendeels is vervangen door nieuwbouw In 1976 leidde het begin van de afbraak van dit woonoord tot ernstige geweld dadigheden tussen Molukkers en politie De Molukkers in Vaassen zijn verder ontstemd over de aanleg van een 45 meter hoge zendmast voor dc politie Deze volgens hen onwettige mast is volgens dc gewijzigde gemeentebegroting nodig "in verband met de aanwezigheid van Molukkers". Een uiterst ongelukkige formulering, zo vindt het LAC. Dit weekeinden al zouden er verder moeilijkheden kunnen ontstaan rond de ingebruikneming vrn een nieuw kerkgebouw, dat yrc-n enkele van de Molukse kerkgenootschappen in Vaassen wil betrekken. Het oude kerkgebouw in het woonoord zal binnenkort worden afgebroken. De NMB Kapitaal markt - Rentereke ning geeft een rente die een half procent boven het gemiddelde rende ment op aflosbare Ne derlandse staatslenin gen ligt. Een hoog ren dement dus. •Uw geld blijft dagelijks opvraagbaar Over de opgenomen bedragen berekent de NMB een geleidelijk afnemende retourrente. Meer informatie? Stuur onderstaande cou pon in of haal dc folder bij uw NMB-kantoor. XMB-spaaraktie l/m 30 september. Ent roam ritevolle zilveren gulden W'ilhelnuna uit het jaar 1929 of 1931 (tegen de symbolische pnjs ran ft,-) roor :ne nu een Y.W/L spaarrekening opent. Ml OOI NSTANDSBANK Dc NMB denkt met u mee. I fYl! irwiri Jj. 'k wil Kraag meer weten over dc NMB^ I VAJUJJUIl Kapiiaalmarki-Rcntcrckcninu Stuurt u mij meer informatie De hcer/mc\Touu Straat Postcode en \yoonplaats_ In een envelop zonder postzegel opsturen I I aan de NMB, Afdeling KMK. Antwoordnummer 131, I I 1000 PA Amsterdam

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7