Raad van State onzorgvuldig Klooster Mariënpoel. goede orde en tucht Dertiendelige serie over Leidse historie Bewonersadviseur voor organisaties Burgemeester Goekoop overhoop met rechtscollege Nachtelijk vuurwerk schrikt Merenwijk op Winkelcentrum Winkelhof helpt'n handje... Leidse stadsrubriek VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1981 Maandelijkse cifle veringen LEIDEN - Leidser kan het niet. "Hutspot. Haring en Witte brood" wordt de titel van de der tiendelige serie over de historie van Leiden, waarvan volgende maand het eerste deel verschijnt. "Geen gortdroge geschiedenis, maar leuke, amusante en span nende verhalen zoals de gewone man dat heeft beleefd Om de uitgave binnen bereik van een zo groot mogelijke groep mensen te brengen heeft initia tiefnemer Boekhandel De Kier in Leiden gemeend dit werk in losse, maandelijkse afleveringen te moeten laten verschijnen. Per aflevering wordt een bepaald on derwerp uit de geschiedenis van Leiden behandeld. De onderwerpen zijn: Tien eeuwen Leiden, Leienaars en hun fees ten;... en hun misdaad en straf: en hun armenzorg:... en hun ram pen;... en hun studenten:en hun nijverheid:... en hun ziel en zaligheid;... en hun straatleven;... en hun stadsbeeld;... en hun kun sten:... en hun bestuur:... en hun ziekten:... en hun geschiedenis. De deeltjes gaan zes gulden vijftig per stuk kosten en zijn zowel in boekhandel als tijdschriftenhan- del verkrijgbaar. Daarnaast komt een verzamelband beschikbaar, waarin met een eenvoudig me chaniek het geheel tot een com pleet boekwerk kan worden ge bonden. Na een jaar verzamelen onstaat dan vanzelf "Hutspot, Haring en Wittebrood". Radarcontrole LEIDEN - Op de Churchilllaan heeft de Leidse politie gister avond tussen zes uur en half ne gen een radarsnelheidscontrole gehouden. Er werden 872 voer tuigen gecontroleerd. Zo'n tien procent van de automobilisten reed te hard. De hoogst gemeten snelheid was 104 kilometer per uur bij een maximum van 50 ki lometer. Leids Jaarboekje 1981 verschenen Gemeente-archivaris mr. Charles Dozy, aan het eind i eeuw met vrouw en zoon gefotograffeerd. Zijn leven is werpen in het Leids Jaarboekje 1981. LEIDEN - Voor de 73ste maal heeft de Vereniging Oud-Leiden het Leids Jaarboekje uitgegeven. De voorzitter van de vereniging, M A van Dongen, heeft vanoch tend het eerste exemplaar aan burgemeester C.H. Goekoop overhandigd. Even buiten Leiden lag van 1428 tot 1573 het klooster Marienpocl. dat in de achttiende eeuw werd afgebroken. Marian Castenmiller geeft in het nieuwe jaarboekje een overzicht van het dagelijks leven in het klooster, waarvan de zusters oorspronkelijk uit Oude water afkomstig waren. Het was een streng klooster: een zuster die eenmaal ingetreden was. mocht niet dan bij hoge uitzon dering het klooster verlaten. "Er zijn nauwelijks berichten be kend over wangedrag en misdra gingen in Maricnpoel. ook zijn er geen klachten van visiteurs over geleverd. Dat zou erop kunnen wijzen dat er in dit Leidse vrou wenklooster een goede orde en tucht heerste", concludeert Ma rian Castenmiller. C. Willemijn Fock beschrijft in het boek hoe het Leidse stadsbe stuur in de zestiende eeuw twee loterijen hield om uit de financië le zorgen te komen. Deelnemers konden zilveren prijzen winnen. De Leidse familie v'an der Graft die op verschillende schilderijen uit de zeventiende eeuw voor komt. wordt geprotretteerd door R E O. Ekkart In het Leids Jaar boekje 1981 verder deel II van de serie Vier eeuwen bouwen in de Hortus, ditmaal wordt de perio de 1815-1980 door Else M. Ter- wcn-Dionsius beschreven. Ingrid W L Moerman geeft een beeld van het dagelijks leven van een Leidse lakenfabrikant en putte daarvoor uit het kasboek VU) B.F.G. Krant/ (1840-1854) Hij was een vooraanstaand lid van de "heerensocieteit" Amici- tia en maakte deel uit van de ge meenteraad. P.J. van der Zanden maakte een wandeling door het Leiden van 1853 en liet zich daar bij vergezellen door Piet Paal- tjens. Een droom die eindigt op de Hogewoerd. daar waar de man achter het pseudoniem Piet Paaltjens. Francois Haversch- midt. tijdens zijn studiejaren woonde. De Landbouw W.J. Bokma de Boer beschrijft de geschiedenis van de Leidsche Melkinrichting, de eerste Neder landse zuivelfabriek die in 1879 werd opgericht. De melkinrich ting werd later "De Landbouw genoemd en was gevestigd aan de Rijnsburgersingel met daar naast verscheidene filialen. In 1973 werd De Lanbouw opgeno men in Menken-Landbouu An nie J. Versprille staat uitgebreid stil bij het leven van mr. Charles Marius Dozy, die van 1886 tot 1901 gemeente-archivaris van Leiden was. Hij was een zoon van de medicus en botanicus dr Francois Dozy Meer dan met on derzoek hield Dozy zich in het toen al betrokken gebouw aan de Baisotkade met inveotarisatift bezig, dit tot ongenoegen van de Commissie van Bijstand C. Zwarts-Verbiest geeft haar her inneringen weer aan de Trans vaalbuurt van zestig jaar gele den. De buurt ontstond in die ja ren op grond van groentekweke rijen ten behoeve van de bewo ners van de stegen achter de Haarlemmerstraat de Bouwe- louwensteeg. Duizenddraad- steeg en andere stegen. De Flora- laan bestond toen nog Verder is het boekje gewijd aan de stadsontwikkeling van Leiden buiten de veste, respectievelijk in de periode 1896-1940 en na de oorlog, de Warmerdam in Sas senheim en de tekening "Gezicht aan de Kagerplassen van Abra ham van der Hom Diefstal LEIDEN - Een bewoner van het Veerhuys kreeg de schrik van zijn leven toen hij laatst enkele afschrijvingen van de giro in zijn bus kreeg. Er bleek in totaal een bedrag van 3800 gulden van zijn rekening te zijn afgeschreven zonder dat de Veerhuys-bewoner daar ook maar een cent van had uitgegeven. Tijdens zijn vakantie, half augus tus. bleken er twee mapjes met 37 girokaarten van zijn kamer in het Veerhuys te zijn gestolen. DEN HAAG-LEIDEN - Burgemeester mr. C.H. Goekoop van Leiden vindt dat de Raad van State (het hoogste rechtscollege van het land) onzorgvuldig met de rechten van de burgers omspringt. Hij zegt dit naar aanleiding van een persoonlijke ervaring met de Raad van State. Volgens mr. Goekoop is het „zin nig om in het belang van een goe de rechtsbedeling voor de bur gers de materie van de termijnen mede gezien de praktijk van postbestelling, antedatering van stukken en dergelijke, eens prin cipieel en nauwkeurig aan een onderzoek te onderwerpen". De Raad van State verklaarde een bezwaarschrift van mr. Goekoop niet ontvankelijk omdat niet bin nen de gestelde termijn van der tig dagen 25 gulden was betaald. Dit bedrag moet binnen die pe riode worden betaald voordat de Raad van State zich over een be zwaarschrift buigt. Goekoop zegt wel degelijk binnen de termijn te hebben betaald. Goekoop klopte bij de Raad van State aan naar aanleiding van een meningsverschil tussen hem en de gemeente Ooltgensplaat. Het gaat over het illegaal storten van afval op grond van de erven Goekoop op het Zuidhollandse eiland Overflakkee. Onbekenden hadden geruime tijd terug afval gedumpt op land van de erven Goekoop. Het gemeentebestuur van Ooltgensplaat. de plaats waar het zich allemaal afspeelt, zegt dat de familie Goekoop de zaak moet opruimen, omdat het haar land is. Namens zijn familie zegt burge meester Goekoop echter dat de gemeente maar beter had moe ten opletten en er voor had moe ten zorgen dat het afval niet ge stort kon worden. Goekoop dacht daarbij onder meer aan be ter politietoezicht. Burgemeester Goekoop: Hel recht van de gewone burger kan in de knel komen". Het gemeentebestuur van Oolt gensplaat heeft Goekoop echter laten weten dat hij het afval toch moet weghalen. Doet hij dit niet zelf. dan zal de gemeente dit la ten doen. uiteraard op kosten varf*de familie Goekoop. Tegen deze aanzegging is Goekoop bij de Raad van State in beroep gegaan. Eind vorige maand kreeg de Leidse burgemeester echter van de Raad van State te horen dat zijn verzoek is afgewe zen omdat hh niet binnen dertig dagen nadat hij bezwaar had aan getekend 25 gulden had betaald. Wel op tijd Dat deed voor Goekoop de deur dicht. Hij blijft bij zijn mening op tijd betaald te hebben en zegt dat de Raad van State de brief waar in staat dat hij binnen dertig da gen moest betalen, heeft gcantef dateerd. Want zegt Goekoop. ..hoewel de brief is gedateerd op 14 mei van dit jaar staat op de enveloppe dat hij pas is verzon den op 17 mei. De termijn waar binnen de 25 gulden betaald moesten worden liep af op 16 ju- "Bovendien' zo zegt Goekoop. „wordt op de brief die namens de voorzitter van de afdeling recht spraak is verstuurd in rood ver meld dat het bedrag van 25 gul den voor 16 juni moet zijn ge stort". Hoogst persoonlijk is Goekoop op maandagmorgen 15 juni naar Den Haag gereisd om de 25 gul den te gaan betalen. Deze krant was er toen getuige van dat drie ambtenaren in de weer waren om de magistraat van 100 gulden terug te geven. Het staat voor Goekoop dan ook onomstotelijk vast dat het geld binnen de ter mijn die door de Raad van State zelf is gesteld, is gestort. Mr. Goekoop heeft dan ook direct verzet aangetekend tegen de uit spraak van de Raad van State. „Door dit soort zaken kan het recht van de gewone burger behoorlijk in de knel komen", zegt Goe koop. Bovendien speelt de zaak nu al bijna twee jaar. „En al die tijd gebeurt er niets. Dat is voor niemand goed. Het duurt ge woon te lang". Geen commentaar Bij de Raad van State zegt men geen commentaar te willen ge ven. „Dat zal wel in de beschik king staan op het verzet van Goe koop". Dat kan volgens de zegs man echter „nog wel een tijdje duren". LEIDEN - Een deel van de Meren wijk werd vannacht tussen dne uur en half vier opgeschrikt door een serie knallen die afkomstig waren uit de omgeving van de kinderboerderij. Verscheidene in hun slaap gestoorde bewoners belden de politie. In de veronderstelling dat er waar schijnlijk werd gestroopt ging de politie op onderzoek uit. Achter de Stadspoldermolen werden drie mannen aangetroffen. Toen zij gesommeerd werden om te blijven staan zetten de vermeen de stropers het op een lopen. Maar na een korte achtervolging werd het drietal in de kraag ge vat De drie, een 33-jarige en een 30-ja- nge Leidenaar en een 30-jange inwoner van Oostzaan, verklaar den ter afsluiting van de verjaar dag van een van hen vuurwerk te hebben afgestoken. Inderdaad trof de politie bij nader onder zoek geen wapens maar wel res ten van vuurwerk aan By het na trekken van de personalia bleek de oudste van het drietal gisteren 33 te zijn geworden. Toch kreeg hij. evenals z'n vrien den. een proces-verbaal wegens geluidsoverlast aan de broek. Een iets andere afsluiting van het verjaardagsfeestje dan het drietal zich had voorgesteld. LEIDEN - Leiden krijgt van de provincie geld voor het aantrek ken van een technisch bewoners adviseur. Op experimentele ba sis, dat wil zeggen voorlopig voor drie jaar,* stelt de provincie jaar lijks 100.000 gulden beschikbaar. Voorwaarde is dat de gemeente er 25.000 gulden bijlegt. Een technisch bewonersadviseur is een deskundige die bewoners organisaties kan helpen bij het zoeken naar alternatieven voor gemeentelijke plannen. De wens om onafhankelijke deskundige ondersteuning is diverse malen geuit bij het maken van verbete- rings- en bestemmingsplannen. De buurtverenigingen voelden zich zwak staan tegenover de ge meente. omdat deze over des kundigheid beschikte, die bij de bewoners niet aanwezig was. Ge bruik maken van ambtelijke des kundigheid zou lot gevolg heb ben dat de ambtenaren twee ver schillende partijen zouden advi- De technisch bewonersadviseur kan als consulent bij de Stich ting Welzijn worden onderge bracht. Een andere mogelijkheid is dat het geld wordt gebruikt om 'per geval' een onafhankelijke deskundige tijdelijk in te huren. ADVERTENTIE WINKEIDENTKUM WINKELHOF "LEIDERDORP door René van der Velden Jaap Visser Discriminatie Turken en Marokkanen schij nen in Leiden nog steeds moeilijk een discotheek bin nen te komen. Bovendien worden ze in de regel bij het arbeidsbureau en bij uitzend- bureau's bot behandeld ter wijl zeer veel werkgevers bij voorbaat "nee" zeggen wan neer een niet-westerse bui tenlander op sollicitatiebe- zoek komt. Kortom: als we het jongerencentrum Stats en de beweging voor werkende jongeren de KWJ moeten geloven dan is de Leidse bevolking zo tolerant nog niet. Stats en de KWJ hebben regel matig te maken met buiten landse jongeren. Vooral Stats krijgt in het Leids Volkshuis veel Turken en Marokkanen over de vloer. Uit verhalen van die jongeren bleek dat er in Leiden nog altijd driftig wordt gediscrimineerd. Me dewerkers van Stats hebben zelfs proefondervindelijk vastgesteld dat dancings nu t een portier vaak verboden terrein zijn voor onze (licht- )gekleurde medemens. Stats en de KWJ staken de kop pen bij elkaar en besloten om een klachtenspreekuur voor buitenlandse jongeren te be ginnen. Elke eerste en derde maandag van de maand kun nen buitenlandse jongeren die zich gediscrimineerd voe len van zeven tot negen uur 's avonds terecht in het Leidse Volkshuis, Haarlemmer straat 73. Marga Wijker en Rob Craane van de gecombineerde Stats KWJ-werkgroep streven met dit initiatief een drieledig doel na. "Allereerst hopen we de buitenlanders die met een klacht naar ons toekomen di rect te kunnen helpen. Bij voorbeeld door te gaan pra ten met degene die zou heb ben gediscrimineerd of door een klacht bij de politie in te dienen. Daarnaast willen we alle gevallen van discrimina tie registreren en bundelen waardoor de discriminatie beter onder de aandacht van een breed publiek kan wor- De sprekende VOOTZijde van de Stats KWJ-brochÜttj, die OOk op affiches zal itfOfdci) gedrukt. den gebracht. En door die be kendheid hopen we dat de mogelijkheid om te discrimi neren kleiner wordt. Wan neer bijvoorbeeld een hele boel mensen weten dat zich bij een bepaalde discotheek gevallen van discriminatie hebben voorgedaan dan zul len ze bij die dancings een stuk voorzichtiger worden en Turken en Marokkanen min der snel de deur wijzen". Het is niet de bedoeling, aldus Rob Craane en Marga Wijker. dat klagende buitenlanders door leden van de werkgroep aan Ju t handje worden geno men* We zullen zo veel mo gelijk proberen om de bui tenlanders die zich gediscn mincerd voelen te wijzen op de mogelijkheden die er zijn om daar wat aan te doen Wij moeten als een soort wegwij zer dienen. Dat betekent na- alleen tuurlijk met dat u maar doorverwijzen. 'Zo van "J<'h. vod in Jo gediscrimi neerd Dan moet je naar het politiebureau of naar de rechtswinkel gaan Daar houdt het wat ons betreft niet bij op Om het spreekuur onder de aandacht van de buitenland se jongeren te brengen heeft de Stat^ KWJ werkgroep een viertalige brochure uitge bracht Met behulp van de buitenlandse bezoekers van het Volkshuis is de bedoeling van het spreekuur behalve in het Nederlands ook in het Arabisch, in het Turks en in het Spaans op papier ver schenen. Vuurwerk (3) Wil vuurpijlenspecialist Koos Wurzer nu echt zijn winkel aan de Hogewoerd verhuren Of doet hij moor alsof? On langs zei Wurzer in deze ru briek dat hij het eigenlijk maar zonde vond dat de door hem gehuurde vuurwerkwn kei nagenoeg het hele jaar leegstaat Wurzer vertelde ons dat h(j op zoek was n een compagnon Voor bedrijfsmakelaar Mer Smitsloo het sein om contact op te nemen met Wun Maar volgens Smitsloo was Wurzer nergens in geïnteres seerd en werd de deur als het ware voor zijn neus dichtge gooid Wat wil Wurzer nu ei genlek 1 zo vraagt Smit loo zich af. Koos Wurzer "Ik wil best ken doen. maar eerst wil ik het een en ander bepraten met de eigenaar van de win kel. meneer Christiaansc Daarna zien we wel verder" Vuurwerk (4) Volgens Menno Smitsloo doet Koos Wurzer aan een soort zelfkastijding door ook een kapitaal pand aan de Water- leeg ta laten taan Dit 'familiestuk' heeft Wurzer langs tloor vererving in zijn basil gekregen. In het laatste nummer van de Stadskrant wordt gesugge- I. ;.i -1(li! - k .ii« ï-'l pand al ruim aan KI leeg staat Vroeger zou 1 zijn bewoond door twa corpsballen. Koos Wurzer I weert echter dat zgn 'erfstuk' pas in mei is leeggekomen c da" li ük t 'Mi het tc verkopen. De Oegstgecstsc makelaar Pro per bemiddelt voor de rotjes- magnaat bij de verkoop.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3